Jaroslav Vaníček by si pro Jawa Cup raději vzal své GM

Praha – 1. října
Ve stopětadvacítkách je silná kapacita, kterou je jen velice obtížné porazit, nicméně ve dvěstěpadesátkách stojí teprve na prahu. Ne, že by jenom nesměle ťukal na dveře, ale zatím vyhrával jen pomyslné ceny fair-play. Své o tom ví Milan Dobiáš, po jehož pádu sám raději nasměroval svůj motocykl do svitavských nafukovacích vaků. Jakub Valkovič se o tom přesvědčil minulou sobotu v Divišově, Martin Gavenda s Pavlem Čermákem, jež po jejich kolizi při plzeňském přeboru objížděl po trávníku, zase v neděli. V sobotu má Jaroslav Vaníček před sebou mezinárodní vystoupení v rámci Jawa Cupu v Pardubicích.

 

Jaroslav Vaníček bude v sobotu debutovat s dvěstěpadesátkou na mezinárodní scéně

Jaroslav Vaníček, který letos skáče ze stopětadvacítky na dvěstěpadesátku, pojede v sobotu ve dvojici se zkušeným Pavlem Kuchařem, jehož závodní těžiště spočívá už přece jen v půllitrech. Druhý český tým vytvoří Jan Jeníček, který z osminky přešel na čtvrtlitr prvně při pardubickém evropském poháru, s Janem Hlačinou.

Divišovský mladík s dvěstěpadesátkou trénoval prakticky již od počátků své kariéry a díky kostěnickým mítinkům poznal stupně vítězů dříve, než oslavil dvanácté narozeniny a mohl se postavit na start oficiálních závodů.

Pavel Kuchař loni skončil třetí s Danielem Šilhánem. „Bedna by nebyla špatná,“ uvažuje Jaroslav Vaníček nad nadhozenou otázkou po možném repete loňského roku. Jenže spatřuje jeden háček, a sice ve svém motocyklu.

„Dali mi Jawu z Markéty,“ povzdechne si. „Nevím, jestli to na ní dám. Jel jsem na ní v Liberci a je vidět, že je pomalejší.“


Jawa Cup jenom na Jawách:

Pavel Kuchař a Daniel Šilhán dovezli české barvy na pódium Jawa Cupu

Jaroslav Vaníček by raději v sobotu osedlal své vypiplané GM, nicméně reglementy závodu hovoří jasnou řečí. „Jedná se o soutěž pro kluky, co jezdí na Jawách,“ říká Martin Málek, promotér mítinku a také zaměstnanec a upřímně řečeno i patriot divišovské značky.

Za pravdu mu konec konců dává i historie. Jediným závodníkem, který během pěti předchozích mítinků nepoužil český pohonný agregát, byl Jack Smith v prvním ročníku před pěti lety. Jenže tehdy byl Jawa Cup teprve v plenkách a syn britského šampióna postavil Martina Málka před hotovou věc. Buď pojede na GM nebo vůbec.


Startovní listina sobotního Jawa Cupu 250 ccm:

1 Jan Jeníček, CZ – 2 Jan Hlačina, CZ
3 Oskar Paluch, PL – 4 Dawid Pecyna
5 Rasmus Pedersen, DK – 6 Mathias Karsten, DK
7 Erik Bachhuber, D – 8 Jonny Wynant, D
9 Pavel Kuchař, CZ – Jaroslav Vaníček, CZ
11 Francis Gusts, LAT – Markus Maximus Lill, EST

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček