Anglický kontrakt odvádí Zdeňka Simotu mimo české ovály

Babice u Netolic – 15. října
V Březolupech plánoval zaútočit na bronz v konečné klasifikaci mistrovství republiky jednotlivců. Nakonec ovšem neuhlídal ani čtvrtou příčku, když podlehl Hynku Štichauerovi, jenž by si plným právem zasloužil označení skokan druhé půle šampionátu. Pochopitelně byl zklamaný, avšak na druhou stranu již předtím plánoval rezignaci na reprezentaci. Zdeněk Simota totiž v pátek podepsal předběžný kontrakt s Plymouthem, který jej za optimálních okolností pro většinu sezóny 2020 dostane mimo dění na českých oválech.

 

Zdeněk Simota odchází na příští rok mimo kontinentální ovály

„Jsem zpátky,“ říká Zdeněk Simota. „Plymouth teď tři roky jezdil třetí ligu a na příští rok skočili vejš do Championship. Chci se připravit co nejlíp a na jaře dojedu s motorkama a autem do Anglie. Zůstanu tam až do září.“

Takové zvěsti nezní dobře uchu Milana Macha, který byl letos se Slaným proklatě blízko českého titulu. „Když tady budu mít extraligu, stihnu jet až její konec v září. Jinak budu jenom v Anglii, na kontinentu nepojedu vůbec nic.

Proto nebyla jeho motivace pro Březolupy zase až tolik vysoká. „Původně jsem měl letět do USA, proto jsem řek‘, že příští rok nepojedu v reprezentaci, ani závody v Čechách,“ vysvětluje Zdeněk Simota. „Sere mě to, v Březolupech jsem měl šanci na bednu, ale plochá dráha stojí peníze.“

Smlouva s Plymouthem přišla v pravý čas, aby Zdeňka Simotu udržela na oválech i nadále. „Poslední dva roky jsem už přemýšlel, že se na to vyprdnu,“ netají se jihočeský závodník. „Kdyby tohle nepřišlo, asi bych to musel i udělat. Kdybych šel někam do práce, závodění nebude mít smysl. Proto jsem rád, že jsem dostal nabídku z Plymouthu. Ty lidi znám a vím, do čeho jdu.“

 


Nelehké zadání české extraligy 2020:

V současné době je jisté, že se Speedway Club Žarnovica nebude účastnit příštího ročníku české extraligy ani ve formě koaličního uskupení SC INTERTEAM. Nicméně Vladimír Vopat se myšlenky svého týmu ve vyšší soutěži nevzdává, ostatně již jen proto, že nechybělo mnoho a stal se letošním mistrem.

Vladimír Vopat (zcela vlevo) neopustil myšlenku podílet se na čtvrtém týmu v extralize 2020

Zrovna zítra má ve svém diáři setkání s leaderem jistého českého klubu, jehož totožnost ovšem nechce prozradit. Programem jejich jednání má však být jezdecká základna a na zvážení sportovní komise se zřejmě dostane jejich návrh na jakousi burzu závodníků. Zbylé tři extraligové klub by nabídly volné jezdce, s nimiž na konkrétní mítink nepočítají, a jež by tím pádem byli k dispozici INTERTEAMU, jenž by měl kmenové pouze cizince.

Sportovní komise také pracuje s variantou, dle níž by čtvrtým družstvem byl juniorský výběr, jak jsme to zažili v loňské první lize či extralize anno domini 1988. Nicméně proti takovému plánu by se mohl postavit nedostatek mladých závodníků, jak jsme ostatně zažili v souvislosti s letošním juniorským šampionátem juniorských družstev. Je také otázkou, zda držitelé licencí SMF nebudou považování za cizince v extralize, když se Žarnovica bude účastnit pouze první ligy 2020.


Foto: Karel Herman

Divišovské závody znají svůj jízdní řád

Divišov – 15. října
Na rozdíl od minulého týdne zní z Divišova konečně dobré zprávy. Místní pořadatelé dnes dopoledne potvrdili, že dají dohromady svůj velký ovál. Nic tedy nestojí v cestě náhradnímu termínu Poháru přátelství, který byl stanoven na tuto neděli. Doprovodí jej poslední závod mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze. Vyvrcholení pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup bylo tudíž posunuto až na státní svátek 28. října.

 

Důvody jsou ryze praktické, a sice že by obě akce do sebe časově nezapadly. Státní svátek připadá na pondělí a v dalších dnech po něm jsou navíc školní prázdniny. Závod odstartuje tradičně dopoledne a vyvrcholí zvláštní Cenou vydavatele speedwayA-Z, jež se na sklonku sezóny koná již tradičně. Chybět nebude ani nadstavbová jízda O pohárek Toničky Škachové pro nejmladší závodníky.

Poté se závodníci přesunou do divišovské klubovny, kde bude letošní ročník PRO-TEC Speedway Mini Cupu důstojně uzavřen.  Pakliže by počasí nedovolilo závodit, slavnostní vyhlášení výsledků proběhne stejně.

Závěr české sezóny v Divišově:

neděle 20. října (13:00): Pohár přátelství
MR 125 ccm
státní svátek pondělí 28. října: PRO-TEC Speedway Mini Cup
Cena vydavatele speedwayA-Z
slavnostní vyhlášení seriálu
Kolibříci se s pohárem rozloučí opět v Divišově

Foto: Karel Herman