Česká juniorka rozhodne o slovenskej reprezentácii

Plzeň – 7. mája
Už len necelé dva týždne nás delia od prestížnych pretekov v Žarnovici, kvalifikácie do Grand Prix 2019. Poznáme v podstate celú štartovnú listinu, v ktorej chýba jedno meno, paradoxne domáceho pretekára. Škrt cez rozpočet pôvodnej nominácie urobili tri zlomené členky.

 

David Pacalaj má místo ve startovní listině žarnovické kvalifikace o SGP 2019 jisté

Martin Vaculík bol jasnou jednotkou domácej voľby. Jeho zlomený členok zo štvrtka 12. apríla však urobil škrt v štartovnej listine pretekov na 19. mája. Ďalším domácim reprezentantom bol Patrik Búri, ktorý rozbehol sezónu v peknom štýle a výbornými výkonmi si vyslúžil spomínané miesto. Avšak aj na neho prišlo smolné zranenie, ku ktorému sa dostal po páde 1. mája v rakúskom Murecku. Spolu tri zlomené členky tak narušili domácu nomináciu.

V prípade prvého menovaného sa však výbor SC Žarnovica po následnom schválení SMF komisiou plochá dráha rozhodol pre náhradu Davidom Pacalajom, ktorý má rozbehnutú sezónu najlepšie z domácich juniorov. Davida tak čaká veľký štart vo veľkých pretekoch. Samozrejme zisk každého jedného bodu týmto šestnáctročným pretekárom bude úspechom.

Jakub Valkovič a Ján Mihálik se zítra poperou o žarnovický podnik světového šampionátu

Druhé meno hľadala SMF komisia doplnená o trénera Jána Daniela na piatkovej schôdzi. Nakoľko padli nominačné kritériá z februárovej schôdze, bolo rozhodnuté o novom nominačnom kritériu. Ním bude druhé kolo MČR juniorov v Plzni v utorok 8. mája, ktoré absolvujú všetci uchádzači o miesto v žarnovických pretekoch. Do boja o spomínané miesto má tak šancu zasiahnuť aj Michal Tomka, ktorý neštartoval ešte v medzinárodných majstrovstvách Slovenska a po ročnej prestávke zavinenej zranením absolvoval zatiaľ iba jediné preteky.

Šanci na světový mítink má i Michal Tomka

Žarnovické tréningy však podľa slov Jána Daniela ukázali, že forma zo začiatku minulej sezóny by mohla byť rýchlo naspäť. Pokrok však oproti vlaňajšiemu roku urobili aj Jakub Valkovič a Ján Mihálik. Obaja začali zbierať body rýchlejším tempom než v minulosti. V prípade prvého z nich je výhoda najmä v počte odjazdených pretekov, ktorých má sedem, kým Ján Mihálik ich má na konte iba štyri, avšak v minulom roku sa mu počas MČR juniorov v Plzni darilo a prvýkrát skončil na stupňoch víťazov ako tretí.

Jednoduchou podmienkou štartu na žarnovických pretekoch je najlepšie umiestnenie jedného zo spomínanej trojice.

Foto:Karel Herman a Mirek Horáček

Zranění upravují plzeňskou startovní listinu

Plzeň – 6. května
Zítřejší druhé pokračování české juniorky v Plzni má jednu změnu ve startovní listině. Michal Baštecký si při pádu při prvomájovém pražském šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze mírně natrhnul sval, proto nebude moct nastoupit. Kvalifikace zůstává v zásadě beze změn, pouze k první jízdě nenastoupí tři, ale dva závodníci. Zato absence Bruno Belana z třetího dílu klasického mistrovství republiky stopětadvacítek vedla k přelosování celého závodu, v němž se uskuteční jen osm rozjížděk.

Michal Baštecký se musel omluvit z kvalifikace pro zítřejší hlavní závod

Nová startovní listina zítřejšího šampionátu 125 ccm v Plzni:

1 František Hřib, Březolupy
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Josef Černý, Plzeň
4 Vojtěch Šachl, Divišov
5 Štěpán Jurča, Březolupy
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Jan Jeníček, Pardubice
8 Vojtěch Zamazal, Slaný
Bruno Belan nemůže kvůli sobotnímu pádu jet mistrovské stopětadvacítky

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 261

Domácí plochodrážní květen nezačal pěkně. Pravda, oba pražské závody v jeho úvodní den byly úchvatné, nicméně zároveň dorazila zpráva o ošklivém zranění Patrika Búriho, který odskákal hromadnou kolizi s Janem Pintarem a Marcinem Koscielskim. Naštěstí další zastávky tradiční pondělní procházky magazínu speedwayA-Z za českými a slovenskými plochodrážníky na zahraničních kolbištích se bude číst o poznání příjemněji. Podíváme se do Německa, Anglie a Polska.

 

Patrik Búri prošel děsivou kolizí v Murecku

Prvomájovou zlatou přilbu v Lübbenau posadili na hlavu nestárnoucího Bernda Dienera, s nímž šli na pódium ještě Jörg Tebbe a Christian Hülhorst. Michal Dudek skončil patnáctý. Byl handicapován roztrženou pneumatikou v první jízdě, protože zbytek klání musel absolvovat na starší ojeté. Roman Tomany nemohl startovat kvůli pracovnímu vytížení.

Čtvrteční utkání Championship Shield Redcar vs. Scunthorpe skončilo za stavu 36:54. Matěj Kůs v něm bral šest bodů (1 2 0 3). V pátek cestovali Medvědi na SGP challenge do Scunthorpe. Domácí je porazili 65:25 a Matěj Kůs si tentokrát připsal dva body (0 1 1 0).

Po Michalu Škurlovi se v německé bundeslize tuto sobotu představil rovněž Hynek Štichauer. Posílil Stralsund v jeho domácím závodě proti Landshutu. Hosté splnili úlohu favorita vítězstvím 35:52 a pardubický kapitán bral tři body s jedním bonusem (0 1 1 1 0).

Jan Kvěch a Michal Škurla byli třetí v Míšni

V sobotu se v Míšni konal tradiční Autohaus, závod dvojic, jenž dospěl ke svému patnáctému ročníku. Dle kusých zpráv, které dorazily, se z vítězství radovali domácí Ronny Weis a Richard Geyer. Za druhou dvojicí dánských závodníků skončili Michal Škurla a Jan Kvěch.

V Toruni se během víkendu konal Jawa Cup 250 ccm, v němž nemohli chybět ani naši závodníci. Sobotní závod družstev skončil vítězstvím těsným vítězstvím Německa (39 bodů), právě před Čechy (35), Poláky (33) a Lotyši (13). Pro naše družstvo bodovali Daniel Šilhán pěti (0 0 2 1 2), Milan Dobiáš osmi (1 1 2 2 2), Pavel Kuchař třinácti (3 3 3 2 2) a Filip Šifalda devíti body (3 1 2 2 1). Včerejší závod jednotlivců přinesl vítězství Karolu Zupinskemu (15), jemuž na pódiu dělali společnost Celina Liebamnn (14) a Filip Nizgorski (12). Pavel Kuchař byl sedmý (1 2 E 2 3 = 8), Daniel Šilhán jedenáctý (1 0 2 2 0), Filip Šifalda dvanáctý (E 0 2 1 2) a Milan Dobiáš čtrnáctý (0 3 E 0 0).

Po úterním pražském finále byl Václav Milík rád, že konečně rozlousknul rébus nastavení motoru. Včera v Tarnowě vskutku inkasoval již devět bodů s jedním bonusem (0 3 1 2 3). Jeho Wroclaw porazila domácí 41:49 a vyhoupla se na třetí příčku aktuální tabulky. Gniezno v první lize porazilo doma Lodž 58:31:a Eduard Krčmář opět exceloval devíti body (U 3 3 3 0), byť jej ve třetí jízdě sudí uznal vinným za zavinění pádu Norberta Kosciucha.

Český tým skončil v Toruni těsně za vítěznými Němci

Josef Franc měl cestu z evropského challenge v Terenzanu o poznání kratší než slánský závodník. Zastavil se na mezinárodním pouťáku v Plattlingu. Na specifické úzké dráze, kde napočítáte osm zatáček rychle vychytal nastavení a díky skvělým startům se rychle dostával dopředu. Po závadě motoru Andy Appletona pronikl s šestnácti body (5 2 4 5) do finále. V něm vyhrál před Andy Appletonem a Jörgem Tebbem.

Michal Dudek (1 1 0 E) měl v poslední rozjížďce problém s motorem, takže skončil dvanáctý. Martin Málek (2 R 2 1) odstoupil z rozjížďky poslední šance, aby posléze ve finále B dojel třetí a celkově obsadil devátou pozici.

„V poslední šanci jsem startoval od prken,“ popisoval závod Martin Málek. „Byl tam celý box nenakropený, jak jsem neodstartoval, šetřil jsem síly na béčko a vyprdnul jsem se na to. Trápil jsem se s převodovkou, startuje se tady v zatáčce, dráha je úzká, je tam místo většinou jen pro dva. Blbě se předjíždělo, i když se mi to párkrát povedlo. V cíli béčka mi pak na Davida Pfeffera chybělo snad dvacet čísel.“

Foto: laskavostí Niny Kastner, Michala Škurly a Daniela Šilhána

Karel Průša slaví osmdesátku

Žatec – 7. května
Osmdesáté narozeniny dnes slaví Karel Průša. Severočeský plochodrážník byl během své kariéry spjatý s klubem v Ústí nad Labem. V třiašedesátém nechybělo mnoho, aby se stal mistrem republiky, a v portfoliu svých cen má i legendární stříbrnou medaili československého nároďáku z Vídně. Ke sportu levých zatáček přivedl i svého syna Karla, který zase nyní zaučuje do plochodrážního řemesla svého synka Karla. K zástupům gratulantů se pochopitelně připojuje rovněž magazín speedwayA-Z jménem všech svých čtenářů, jimž je osobnost Karla Průši nejstaršího dobře známa díky jeho nedávno publikovanému závodnímu příběhu.

závodní story Karla Průši na speedwayA-Z

 

Plochodrážní sezóna ve Slaném byla odstartována

Slaný – 5. května
Sobota byla na plochodrážním stadionu ve znamení úvodního závodu nové sezony. V permanenci byly obě dráhy, dopoledne se závodilo na malém oválu a odpoledne jezdci otestovali ten velký. Vzhledem k obsazení tréninku jste si mohli připadat jako, kdybyste se vrátili o nějakých pět let nazpět.

 

Premiérové vítězství Vojtěcha Šachla

Kolibříci dopoledne zaplavili slánský ovál

Na malém oválu se uskutečnilo mimo jiné další pokračování PRO-TEC Speedway Mini Cupu, v jehož rámci se uskutečnil po dvou odložených termínech avizovaný Slaný Speedway Academy. Jak již magazín speedwayA-Z informoval, třetí díl PRO – TEC Speedway Mini Cupu měl na startu devět adeptů sportu levých zatáček, sedm českých nadějí a dva jezdci přijeli z Německa.

Samotný závod po základním rozpisu přinesl plný bodový zisk pro Jaroslava Vaníčka a rovněž tak se stejným ziskem se mohl pochlubit Vojtěch Šachl. Ti účast v áčku měli jasnou, ale o třetím na startovním roštu musel rozhodnou rozjezd dvou devítibodových závodníků, a sice Lukáše Vintra a Bruno Belana.

Vojtěch Šachl vyhrál svůj první závod

Nekompromisní souboj obou aktérů vyústil v pád domácího jezdce a výsledkem byl převoz do slánské nemocnice. Po návratu lékařského personálu se uskutečnily závěrečné tři finálové rozjížďky. Ve finále C zvítězil jezdec SC Chabařovice Adam Nejezchleba před slánským Ericem Pufferem.

Finále B přineslo souboj slánské dvojice Vojtěcha Zamazala se Sandrou Fischer, když Bruno Belan byl na opačné straně Slaného v péči lékařů. Slaňák přivezl do cíle tři body a celkově si zajistil čtvrtou příčku. Finále A přineslo výborný start Vojtěcha Šachla, a byť Jaroslav
Vaníček za jeho zády dělal, co mohl, na jezdce AK Divišov neměl nárok.

výsledky ze slánského závodu PRO-TEC Speedway Mini Cup

 

Slánsko – plzeňská akademie

Tony Katra jezdil tradičně s Karlem Průšou

Plochodrážní slánská akademie se vlastně stala záležitostí plzeňsko-slánských nadějí. V přestávkách Mini Cupu se na oválu střídali Matěj Frýza a po hodně dlouhé době se ve Slaném objevil Josef Černý. Domácí Karel Průša z Tony Katrou dostali stejný časový prostor jako Západočeši.

Celá čtveřice malých závodníků a jejich doprovod mohli být z porcí tréninkových jízd spokojeni. Michael Hádek s mladším bratrem Danielem, kteří se starali o Matěje Frýzu, celkem rozumně vzhledem k malému počtu tréninků na malé dráze nepřihlásili svého svěřence do hlavního dopoledního závodu.

Využili tak možnosti, aby se tento nadějný jezdec zdokonalil na malé dráze a zalitovali toho, že zatím na plzeňských Borech realizace malého oválu není na pořadu dne.

 

Babičky i Čejky na ovále

Bruno Belan bojuje s Vojtěchem Zamazalem před zraky Erica Puffera

Odpolední program na klasické dráze v rámci soustředění Sportovního centra mládeže využili jezdci ve třech kubaturách. Jan Hlačina ve 250 ccm byl sice osamocen, neboť ostatní závodníci, kteří sedlají
tuto kubaturu, se zúčastnili závodu v Toruni.

Tréninkového procesu ve třídě 125 ccm využili Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl, Vojtěch Zamazal a Matěj Frýza. Po dopoledním závodění na malé dráze si tak měli možnost vyzkoušet své schopnosti před úterním mistrovským mítinkem v Plzni.

Lukáš Vinter vs. Jaroslav Vaníček

Michal Dudek, Petr Babička, František Klier a Roman Čejka přijeli otestovat stav dráhy před blížícím se Memoriálem Antonína Vildeho. Petr Babička po loňské pauze by se rád v letošní sezoně objevil v některých přeborových mítincích. Roman Čejka zatím není na sto procent rozhodnutý, zda se k plochodrážnímu sportu vrátí, ale jeho tréninkové vystoupení bylo prakticky shodné s tím jako před dvěma lety.

František Klier, který v sobotu bude při Memoriálu Antonína Vildeho startovat po boku Pavla Čermáka, marně svého kolegu vyhlížel, byť byl na trénink ohlášen. Dal ale přednost maturitní přípravě. Zkušený Michal Dudek si s dráhou hravě poradil a jeho jízdy měly dravost a výbušnost, která mu někdy chybí při mistrovských závodech.

 

Báječná plochodrážní sobota

Vojtěch Šachl si dláždí cestu k vítězství

Celý sobotní plochodrážní den ve Slaném proběhl až na zranění Bruna Belana bez zjevných problémů. Trenér Miroslav Rosůlek sice k sobě neměl žádného asistenta, ale jeho elán by mu mohl závidět nejeden mladík. O dráhy se pečlivě po celý staral Jan Buřič, Jaroslav Drbal organizoval depa, aby závodníci byli včas na svých startovacích pozicích, Václav Buřič, František Čipera a Otakar Večerka zajistili další organizační záležitosti.

Firma Shupa, kterou zastupoval Jaroslav Šůs ,který je od letošní sezóny součástí realizačního týmu SCM, měl připravené nejen náhradní díly, ale i odbornou radu. Petr Křikava z pozice vedoucího SCM mohl první soustředění sportovního centra mládeže považovat za zdařilé stejně jako Antonín Vilde s přístupem určených členů AK Slaný, kteří se podíleli na realizaci sobotního plochodrážního dne a patří jim za to poděkování.

Foto: Václav Buřič