Josef Franc se nemusel starat o melu za svými zády

Praha – 1. května
Byla to mela! V prvním finále českého šampionátu jednotlivců bylo jisté jedině to, že nikdo neměl nic jisté. Po jeho dvou sériích se o vedení dělili neporažení Josef Franc a Václav Milík. Jenže Pardubičan v rozjížďce s číslem dvanáct prohrál nejen s Eduardem Krčmářem, ale i vítězným Matějem Kůsem. Kapitán extraligové Markéty do té doby přišel o bod ve prospěch Josefa France, ale překvapivě i Ondřejem Smetanou. O vidinu pódia přišel v šestnácté jízdě, kdy se díval na záda Hynka Štichauera a Zdeňka Simoty. Ten již druhým triumfem v řadě rehabilitoval svůj slabší úvod, kdy jej svým startem zaskočil i Filip Hájek povolaný do rozjížďky s číslem čtyři místo diskvalifikovaného Patrika Mikela. Patnáctá jízda viděla vítězství Josefa France nad Václavem Milíkem, čímž úřadující šampión položil další základní kámen svého triumfu. V rozjížďce s číslem devatenáct vskutku zkompletoval patnáctibodové maximum a jako jediný během slunečného odpoledne nemusel ničeho litovat. Eduard Krčmář skončil nakonec druhý, zatímco o třetí místo musel být vypsán rozjezd. Václav Milík v něm vůbec nepustil ke slovu Zdeňka Simotu. A navzdory tříbodové ztrátě před Kopřivnicí, kde ještě nikdy nestartoval, sršel optimismem. Testování nastavení mu totiž dalo signál, v čem vězela zapeklitá neděle v Czestochowej, kde sám své tříbodové skóre označil za fiasko.

Eduard Krčmář, Josef Franc a Václav Milík stojí na stupních vítězů

Jen mistři posledních let vyhrávají dvakrát po sobě

Václav Milík obhlíží stav oválu

Dva mladí junioři vs. stálice stupňů vítězů. Přesně tak bychom mohli charakterizovat absolutní začátek letošních bojů o individuálního mistra republiky. Los totiž poslal na startovní rošt rozjížďky s číslem jedna Jana Kvěcha a Petrem Chlupáčem, kteří se kvalifikovali z dvojice úvodních přeborů, proti protřelým Josefu Francovi a Matěji Kůsovi. A rutina slavila úspěch nad dravým mládím. I když…

Pavel Ondrašík vede závodníky na nástup

Josef Franc skvěle odstartoval, zatímco Matěj Kůs se dostal v první zatáčce příliš daleko na venek, aby úřadujícího mistra republiky stačil stihnout. Naproti tomu musel čelit Janu Kvěchovi, který si evidentně nebere servítky před slavnými jmény. Ve druhém okruhu se v oblouku u depa dostal spodem před svého staršího klubového kolegu, jenž ale druhé místo s přehledem uhájil.

Josef Franc začal porážkou Matěje Kůse

Šokující překvapení neservírovaly ani další rozjížďky. V té s dvojkou v označení Hynek Štichauer nepřechytračil svým rychlým startem Eduarda Krčmáře, který záhy začal tahat za delší konec provazu. Pardubičan se dostal do křížku s Ondřejem Smetanou, který v depu zíval po nočním příjezdu z Balakova. Zvenčí úvodního výjezdu ovšem neměl dostatečnou rychlost. O dvě kola později se v první zatáčce na chvilku zleva přece jen mihnul pod Hynkem Štichauerem, který však druhé místo uhájil.

Zleva Martin Málek, Michal Škurla, David Pacalaj a Václav Milík

Václav Milík pojal dnešní závod také jako testování po tříbodovém debaklu v nedělní Czestochowe, kam jeho Wroclaw dorazila na utkání polské extraligy. Do Prahy přibyl s motorem od jiného ladiče, a než se postavil u pásky v rozjížďce s číslem tři, jel v protisměru až do úvodního nájezdu. Pak však již úřadoval stylem start – cíl. Michal Škurla, který v prvním oblouku objel Davida Pacalaje, sice živil aspirace, že se přesune také před pardubického kapitána. Ten jej však rychle vrátil do syrové reality.

Filip Hájek ve svém depu žertuje na úkor diskvalifikovaného Patrika Mikela:

„Start musel bejt‘ nejlepší, když mi tam Patrik připravil tak hezkou kolej (smích)! Start mi vyšel, odjel jsem, ale chtělo to ještě donastavit motorku.“

Filip Hájek letí do čela před Martina Gavendu (žlutá) a Zdeňka Simotu (červená)

Patrik Mikel prožil před tréninkem horké chvilky, když spolu se svým otcem Františkem museli hasit filtr, který vzplál při ohřívání motoru. Smůla z jeho tandemu nesedla ale ani při čtvrté jízdě. Moravan s pardubickým koníkem na vestě se totiž ocitnul polapený v pásce.

Jan Kvěch jel opět povedený závod

„Byla to moje kravina, Simoťák mě vybrnkal,“ připouštěl o chvilku později v depu. A pak už přišlo první z dnešních senzačních překvapení. Opakovaný start totiž vynesl do vedení Filipa Hájka, který s vestou s číslem sedmnáct diskvalifikovaného Patrika Mikela nahradil. Zdeněk Simota musel vynaložit velké úsilí, aby pražského juniora objel v první zatáčce druhého kola.

Plzeňský Jihočech byl však ve druhé sérii prvním poraženým. I když v rozjížďce s číslem sedm se o takový primát mohl hádat s Eduardem Krčmářem. Přitom start měl jednoznačně nejlepší. Jenže v úvodním oblouku se okolo něj vnějškem přehnal Josef Franc.

Josef Franc míří ke druhému triumfu před zraky Eduarda Krčmáře

Zdeněk Simota nakonec neměl mít jasné ani dva body, protože ve druhém okruhu jej ve výjezdu na protilehlou rovinku objel zmiňovaný Eduard Krčmář. Josef Franc po průjezdu pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce vyrovnal šestibodový zisk Václava Milíka, který prve opanoval rozjížďku s číslem šest. A tak dnešní závod vedla dvojice, která od roku 2014 nepustila na domácí mistrovský trůn nikoho jiného.

 

Třetí série servíruje samá překvapení

Václav Milík jezdí první před Hynkem Štichauerem a Petrem Chlupáčem

Oba vedoucí muži za sebou měli nejen Eduarda Krčmáře, ale i Michala Škurlu, který Slaňákových pět bodů vyrovnal v páté jízdě. V ní vedl od startu až do cíle. A to i přesto, že se Jan Kvěch po odstoupení druhého Martina Gavendy chtěl prokousat až k vítězství. Jenže na metě mu přece jenom kousíček scházel.

Ondřej Smetana (modrá) vede před Jakubem Valkovičem (žlutá), Martinem Málkem (bílá) a Matějem Kůsem (červená)

Čtyřmi body po dvou sériích disponoval nejen Zdeněk Simota, o němž již byla řeč v předchozím odstavci, nýbrž rovněž Hynek Štichauer. Pardubičan se totiž v rozjížďce s číslem šest musel dívat na záda Václava Milíka. Mezi svědky jeho druhého vítězství byl i Matěj Kůs, jenž se přišel podívat na tribunku v depu. Lehce procvičil tělo a vrátil se do svého boxu.  Avšak triumfu se neměl dočkat ani v rozjížďce s číslem osm.

Ondřej Smetana letí před Matěje Kůse

Start se nejvíce povedl Ondřeji Smetanovi. Matěj Kůs na něm vyzkoušel celý rejstřík svých fines, nicméně musel zaknihovat druhou dnešní prohru. Oba Pražané zvýšili počet čtyřbodových závodníků, avšak třetí série měla jejich osudy v prvním finále diametrálně diverzifikovat.

Matěj Kůs tři body naráz inkasoval v momentě, v němž by si na něj vsadil jen duševně chorý sázkař. Po dokonalém startu dvanácté jízdy vyvezl Eduarda Krčmáře a Václava Milíka k mantinelu úvodního výjezdu. Zatímco Pardubičan posléze zaostal, Slaňák ještě jednou vážně udeřil na vedoucího kapitána domácí extraligové Markéty.

Zdeněk Simota odolává Petru Chlupáčovi

Matěj Kůs ve druhém kole vyjel ve druhém oblouku poněkud více ne vnějšek, nicméně stačil ještě včas reagovat na pokus Eduarda Krčmáře převzít iniciativu zleva. Sotva se dvanáctá jízda přesunula do plochodrážní historie, Matěj Kůs, Eduard Krčmář a Václav Milík kalkulovali se sedmi body. Stejně velké skóre měl i Zdeněk Simota, jenž se prvního dnešního zářezu dočkal v rozjížďce s číslem deset, jíž vyhrál způsobem start – cíl.

Josef Franc líčí svůj souboj s Michalem Škurlou v jedenácté jízdě:

„Čtyři kola jsem na tom pracoval a ve třetím už rezignoval. Ale řek‘ jsem si, že to zkusím do poslední zatáčky. Už jsem ale nepočítal, že vyhraju.“

Josef Franc prohání Michala Škurlu

Josef Franc v ten moment osaměl na čele aktuální klasifikace, i když také on měl se svým třetím prvenstvím namále. V rozjížďce s číslem jedenáct odstartoval nejlépe Michal Škurla a úřadující šampión se ocitnul v úloze nájezdníka. Šla mu náramně, nicméně kýžené předjetí se nedočkal, byť ve druhé zatáčce užuž Michala Škurlu podjel.

Vedoucí borec totiž ukrajoval kolo za kolem, aniž by se nechal vyprovokovat k nějaké chybičce. Josef Franc mu sice stále visel za zády v bitevní vzdálenosti. Ve druhé zatáčce třetího kola závodníka před sebou maličko vycukal, posunul se dopředu, jenže Michal Škurla byl ve výjezdu rychlejší.

Rozhodující nájezd Josefa France na Michala Škurlu

Josef Franc se ve své mysli už smiřoval se ztrátou prvního bodu. Pak si ale usmyslel bojovat až do poslední zatáčky. Jeho rozhodnutí se mu ve všech ohledech vyplatilo, protože stylem proslulým z Prague Open Michala Škurlu přece jen podjel. A byl na nejlepší cestě k vítězství.

 

Mistr porazil mistra

Matěj Kůs porazil naráz Eduarda Krčmáře a Václava Milíka

Závod byl plný překvapení i nadále! Ještě před úchvatným soubojem Josefa France s Michalem Škurlou a nečekanou porážkou Václava Milíka a Eduarda Krčmáře ze strany Matěje Kůse, vyhrál Jan Kvěch svou první finálovou rozjížďku ve svém životě. Hodnotu jeho výkonu zvyšuje skutečnost, že v úvodní jízdě s rutinou suveréna sebral vedoucí příčku Hynku Štichauerovi.

Jan Kvěch vodí Hynka Štichauera

„Honzík mi taky hází ramena,“ komentoval jeho výkon poražený Pardubičan. Je vidět ta kvalita, neměl bych fotrovatět a mít z toho radost. To nemám, ale nevadí mi to.“ Nicméně Hynek Štichauer prožil obdobný moment ještě jednou. V rozjížďce s číslem šestnáct jej v první zatáčce objel Zdeněk Simota, který se dostal na deset bodů a dláždil si cestu na stupně vítězů. Zato pardubickému vousáčovi se záhy mělo vlastních bodů nedostávat. A to navzdory faktu, že v šestnácté jízdě odsoudil Matěje Kůse k třetí pozici.

Eduard Krčmář letí do vedení třinácté jzdy před Martina Málka (modrá), Patrika Mikela (bílá) a Jana Kvěcha (žlutá)

Ale nepředbíhejme a vraťme se na začátek předposlední série. Eduard Krčmář se pozvedl na deset bodů po triumfu v třinácté jízdě. Naměřil v ní půl rovinky Patriku Mikelovi, který konečně našel správný set up. A hned to dal najevo Martinu Málkovi, jehož po velkém duelu konečně udolal ve druhém kole.

Josef Franc (modrá) si právě vyšlápnul na Václava Milíka (bílá)

Patrik Mikel ještě předtím nepřímo rozhodl také o údělu Ondřeje Smetany. Zatímco se Michal Škurla pral v jedenácté jízdě o vedení s Josefem Francem, on držel Pražana na uzdě. Pro Ondřeje Smetanu to bylo o to více k vzteku, protože jeho jediná nula proložila dva primáty. Čtrnáctou jízdu totiž ovládl již s vylétnutím pásky k nebi nad Markétou.

Josef Franc (modrá) se vypořádal také s Václavem Milíkem

Mnohem klíčovější však byla rozjížďka s číslem patnáct. Původně měla být duelem obou neporažených, ale o výsledku Václava Milíka z dvanácté jízdy již víme. Kapitán Zlaté přilby nyní musel zaknihovat další prohru. Josef Franc byl od startu lepší a Václav Milík jej již nedokázal polapit.

Zleva Zdeněk Simota, Matěj Kůs a Hynek Štichauer

V rozjížďce s číslem sedmnáct si Zdeněk Simota vysloužil napomenutí za ulitý start. Ostatně, kdo by se divil, když měl po své pravici Václava Milíka, jehož mohl sestřelit z pódia?! Pardubický závodník ale takový scénář roztrhal na malé kousíčky a po restartu zamířil neomylně do vedení. Zdeněk Simota si však řekl o rozjezd s ním.

Ondřej Smetana (modrá) Zdeňka Smetanu nepředčil

Vnější stranou první zatáčky se přenesl před Ondřeje Smetanu, jemuž jedinou útěchou vedle dvou trojek mohla být dnes i skutečnost, že se udržel v elitní osmičce rovněž pro Kopřivnici. Tím se ostatně utěšoval i Michal Škurla. V šestnácté jízdě dojel ještě hůře než Matěj Kůs. Ob rozjížďku později jej o druhé místo připravil Petr Chlupáč po pravé straně úvodní zatáčky.

V devatenácté jízdě se rozhodlo o vítězství Josefa France

„Ať jsem dělal, co jsem dělal, nic se z toho nevyvrbilo,“ komentoval Michal Škurla poslední dvě série ve svém podání. Eduard Krčmář si ale z duelu pražské dvojice nic nedělal a po hladkém vítězství skončil s třinácti body. O pár minutek později věděl, že je druhý, jelikož Josef Franc s přehledem vyhrál rozjížďku s číslem devatenáct. A tím pádem i celý závod, ve kterém neztratil ani bod.

Zdeněk Simota vzdychá nad výsledkem svého rozjezdu s Václavem Milíkem:

„Milíček to má rychlý, potřeboval bych jít ještě o zub dolů.“

Václav Milík (červená) v rozjezdu porazil Zdeňka Simotu

Především díky zaváhání ve čtvrté sérii nestihl Matěj Kůs stupně vítězů, byť kraloval rozjížďce s číslem dvacet. Nicméně sebral Hynku Štichauerovi poslední reprezentační vestu pro kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2019, jíž dnešní mítink také nabízel. Poslední otázka o pořadí prvního finále došla své odpovědi v rozjezdu, v němž Václav Milík s přehledem odvedl Zdeňka Simotu.

 

Hlasy z depa

Josef Franc neprohrál jedinou rozjížďku

„Bylo to výborný,“ radoval se Josef Franc. „Ne jednoduchý, ale vycházelo všechno od začátku do konce. Mám radost, že jsem naznačil, že úplně falešnej‘ mistr republiky nejsem. Akorát Michal Škurla mi to znepříjemnil

Eduard Krčmář skončil ve třetím českém finále v řadě na druhém místě

„Až na ty dvě prohraný jízdy, dobrý,“ bilancoval Eduard Krčmář. „Ani jednou jsem neodstartoval a nedalo se předjíždět. V Kopřivnici uvidíme, já nepředvídám, víš to, že se nikdy nebavím o závodech dopředu.“

Václav Milík byl spokojen s vyřešením technického rébusu

„Výborný, bylo to super,“ překvapil Václav Milík prohlášením o českém finále, kde poprvé po třech a půl letech nevyhrál s maximálním bodovým ziskem. „Potřeboval jsem totiž zkoušet hodně věcí. Po nezdaru v polský extralize jsem poslal všechno na předělání a jel jsem na motoru od jinýho ladiče. Dělám asi obrovskou chybu v nastavení a dnes jsme toho vyzkoušeli dost. Přišel jsem asi na tu závadu. Myslel jsem, že motorku mám silnou a potřebuju ji utlumit, ale je to přesně naopak. Po tý třetí jízdě jsme šli nahoru, nahoru a bylo to silnější a silnější. V rozjezdu do bylo vidět. Šampionát teprve začíná, tři body nejsou nic, to je jen jedna jízda, jedeme dál. Těším se do Kopřivnice, protože jsem tam nikdy v životě ještě nejel.“

Zdeněk Simota prohrál v rozjezdu s Václavem Milíkem, ovšem v průběžné klasifikaci se s ním dělí o třetí místo

„Zkouším jiný rozety,“ povzdechl si Zdeněk Simota. „Chvíli trvalo to dopasovat, mohl jsem mít o bod víc a bednu rovnou bez rozjezdu. Po tréninku jsem to čekal rozbitý, ale dráha byla dobrá.“

Hynek Štichauer se neubránil Eduardu Krčmářovi

„O tréninku jsem si vybral špatnou motorku, to byla chyba,“ posteskl si Hynek Štichauer. „Teď vím, že ten motor fungoval, zaplaťpánbůh, že jsem na něj skočil na poslední dvě jízdy. Ale až teď jsem se dozvěděl, že tady šlo o poslední místo v reprezentaci…“

Ondřej Smetana jezdí před Matějem Kůsem

„Těžší jízdy jsem vyhrával,“ uvědomoval si Ondřej Smetana. „Kde jsem ale měl udělat body, neudělal jsem je. Včera v noci jsme přijeli z Balakova a únava byla znát. Chce to odpočinek a jít do toho nanovo.“

„Pěkný závody, super, až na poslední dvě jízdy z jedničky,“ limitoval Michal Škurla svou spokojenost. „Ať jsem dělal, co jsem dělal, nic se z toho nevyvrbilo. Divokou kartu jsem proměnil a nemusím do přeboru, ale mířil jsem někam jinam.“

Jan Kvěch se jen o vlásek nevešel do elitní osmičky

„Na tu jízdy jsem Hynkem se mi poved‘ start,“ vracel se Jan Kvěch k nejvíce překvapivému výsledku, jehož dnes dosáhnul. „A poladili jsme nastavení. Celý závody jsme ladili motorku na starty, akorát tahle jízda se mi povedla odstartovat. Jinak nic.“

David Pacalaj útočí na Michala Škurlu

„Nevím,“ odtušil David Pacalaj. „Jelo to dobře, zprvu vypadalo, že je dráha těžká. Ale jsem spokojený, i když jsme na nastavení přišli až na tu poslední jízdu.“

„Měli jsme problémy před tréninkem,“ vyprávěl Patrik Mikel o svém špatném dni. „Ohřívali jsme to a začal hořet filtr. „V první mě Simoťák vybrnkal, to byla moje kravina. Druhou jízdu to hrozně točilo, myslel jsem, že zadřu. Dráha se pořád měnila, až ve třetí jsme to dopasovali. Pak se to dalo, ale ještě to nebylo ono. Rozjíždím se pořád po tom pádu.“

Josef Franc (modrá) se porazil i Václava Milíka
1. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 2 3 3 13
3. Václav Milík, Pardubice 3 3 1 2 3 12+3
4. Zdeněk Simota, Plzeň 3 1 3 3 2 12+2
5. Matěj Kůs, Praha 2 2 3 1 3 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 2 2 2 10
7. Ondřej Smetana, Praha 1 3 0 3 1 8
8. Michal Škurla, Praha 2 3 2 0 1 8
9. Jan Kvěch, Praha 1 2 3 0 0 6
10. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 0 1 2 2 6
11. Petr Chlupáč, Praha 0 1 2 1 2 6
12. Patrik Mikel, Pardubice T 0 1 2 1 4
13. Martin Málek, Březolupy 0 1 1 1 1 4
14. Filip Hájek, Praha (res) 2 2
15. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 0 0 0 1 0 1
16. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 0 0 0 1
17. Martin Gavenda, Březolupy 1 E 0 0 R 1

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

Kdo by ve chvíli, kdy se Zdeněk Simota snažil předjet náhradníka Filipa Hájka, tušil, že Plzeňan pojede rozjezd s Václavem Milíkem?

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA TOT
1.5.
1. Josef Franc, Praha 15 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 13 13
3. Václav Milík, Pardubice 12 12
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 12
5. Matěj Kůs, Praha 11 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 10 10
7. Ondřej Smetana, Praha 8 8
8. Michal Škurla, Praha 8 8
9. Jan Kvěch, Praha 6 6
10. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 6
11. Petr Chlupáč, Praha 6 6
12. Patrik Mikel, Pardubice 4 4
13. Martin Málek, Březolupy 4 4
14. Filip Hájek, Praha 2 2
15. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 1
16. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1
17. Martin Gavenda, Březolupy 1 1
Matěj Kůs jezdí před Eduardem Krčmářem a Václavem Mílíkem

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Josef Franc je před Kopřivnicí na čele průběžné klasifikace, v níž neztratil jediný bod

Když se Lukáš Vinter a Jaroslav Vaníček perou, směje se Jan Jeníček

Praha – 1. května
I když se za měsíc od začátku šampionátu kolibříků na krátké dráze rozhodli dát stopětadvacítkám vale Pavel Kuchař a Daniel Klíma, druhý kolo seriálu rozhodně nenaznačilo, že by mistrovství republiky mělo trpět úbytěmi. A to ani z hlediska kvantity, protože na malou Markétu dnes přijelo pět závodníků, které jsme v dubnu neviděli. O kvalitě není u nejmladších adeptů plochodrážního řemesla vůbec pochybovat. Tentokrát v základní části nepoznali hořkost porážky Lukáš Vinter a Jaroslav Vaníček, jimž na startovním roštu finále A dělal společnost Jan Jeníček. Nejrychleji odstartoval Lukáš Vinter. Jenže Jaroslav Vaníček na něho zaútočil, ovšem přetočil se, spadl a Jan Jeníček se mu již nestačil vyhnout. Pavel Kubeš pozval k repete celou trojici a Jen Jeníček nezaváhal. Odstartoval jako blesk a pak již jen upaloval vstříc prvnímu vítězství své rozvíjející se kariéry. Jaroslav Vaníček byl poslední. Nevzdal se, jenže jeho nájezd v první zatáčce skončil opět pádem. Stačil se však posbírat těsně před tím, než jej Pardubičan předjel o kolo, a inkasovat dva cenné body do průběžné klasifikace.

Lukáš Vinter, Jan Jeníček a Jaroslav Vaníček stojí na stupních vítězů

K áčku míří tři závodníci

Bruno Belan v první jízdě nestihnul Jana Jeníčka

Dnešní ráno srazilo rtuť teploměru dolů z vysokých hodnot. Vítr přivál mraky, až by se jeden začal obávat deště. Nicméně nakonec vůbec nekáplo a obě dráhy na Markétě mohly úspěšně hostit mistrovské závody obou kubatur. Prvomájový program začal na malém ovále. Byť stopětadvacítkám dalo vale pár závodníků z okruhu favoritů, šampionát rozhodně netrpí personální krizí.

Adam Nejezchleba jel první závod ranku mistrovství republiky

Letos k nám poprvé dorazil Mateusz Lopuski a svou premiéru v podniku ranku mistrovství republiky absolvoval Adam Nejezchleba, jehož jsme doposud vídali pouze v pohárovém seriálu. Závod stopětadvacítek si v otázce dramatičnosti rozhodně nezadal s prvním finále, které se na sousedním ovále konalo odpoledne.

Odleva Lukáš Vinter, Vojtěch Zamazal a Vojtěch Šachl

O tréninku si ve druhé zatáčce natloukl Štěpán Jurča. Nicméně březolupský závodník vynechal pouze rozjížďku s číslem jedna, v níž triumfoval Jan Jeníček před Bruno Belanem. Slánský závodník nastoupil na starším motocyklu se slabším motorem ještě po Michalu Průchovi. Od startu jej handicapovala nutnost řadit od prvního převodového stupně, zatímco ostatní soupeři se většinou rozjíždějí se zařazenou dvojkou.

Bruno Belan (modrá) se srdnatě cpe dopředu mezi Vojtěchem Zamazalem (bílá) a Michalem Bašteckým (červená)

Stylem start – cíl vzápětí vyhrál také Lukáš Vinter, zatímco Michal Baštecký musel v rozjížďce s číslem tři na své cestě do čela v první zatáčce objet Mateusze Lopuskeho. První sérii uzavřel Jaroslav Vaníček svým jednoznačným triumfem před Adamem Nejezchlebem. Pražský suverén byl také první, kdo ve druhé čtvrtině základní části svůj první triumf obhájil.

Štěpán Jurča se snaží dotáhnout Vojtěcha Šachla

Sedmá jízda viděla jeho raketový start, po němž se Jan Jeníček musel smiřovat s druhou pozicí. Dalším závodníkem s čistým štítem se hned na to stal Lukáš Vinter, když odvedl Luboše Krejču. Bruno Belan v rozjížďce s číslem pět sice odstartoval až za Michalem Bašteckým. Svůj handicap se jal okamžitě eliminovat.

Vojtěch Šachl ujíždí Štěpánu Jurčovi

Celé první kolo útočil zprava. Vedoucí Pražan v milíkovských barvách si ovšem v prvním oblouku druhého okruhu najel trošku ven. Slaňák reagoval bezprostředně a v okamžiku se zleva protáhl do čela. Jenže pak si na něj opět zasedla smůla. Nejen, že mu v jedenácté jízdě ujel Jaroslav Vaníček, ale navíc mu slabý motor na začátku třetího kola zhasnul a on si na své konto nepřipsal vůbec nic.

Jaroslav Vaníček byl jediný, kdo v základní části porazil Jana Jeníčka

Lukáš Vinter srovnal skóre s Jaroslavem Vaníčkem, když hravě vyhrál rozjížďku s číslem deset. O finále A si rázně řekl také Jan Jeníček. V jedenácté jízdě odvedl Michala Bašteckého a oproti němu v průběžném součtu disponoval jedním bodem navíc.

Na stupních vítězů je nakonec všechno jinak

Lukáš Vinter ujíždí Mateuszi Lopuskemu

A vskutku Jan Jeníček se stal prvním známým účastníkem finále A, když v rozjížďce s číslem třináct porazil Vojtěcha Zamazala. Hned vzápětí zkompletoval své dvanáctibodové maximum Jaroslav Vaníček, který v průběhu čtrnácté jízdy ujel zápolícím Mateuszi Lopuskemu a Vojtěchu Šachlovi o celou rovinku.

Michal Baštecký (modrá) se nesmířil s druhou příčkou za Štěpánem Jurčou

V rozjížďce s číslem patnáct nejlépe odstartoval Štěpán Jurča, který udivoval velkým nasazením, díky němuž už ale bohužel v závodě také dvakrát upadl. Nyní v první zatáčce vyvezl Michala Bašteckého, který rozhodně nehodlal kapitulovat a nedopřál vedoucímu Moravanovi ani vteřinku klidu. Jenže jejich duel skončil ve čtvrtém kole, kdy oba upadli ve výjezdu z úvodního oblouku.

Lukáš Vinter v šestnácté jízdě odvedl Bruno Belana

Rozhodčí Pavel Kubeš přidělil technické body a Michala Bašteckého vyloučil. Pražana jsme však již ve finálové části neviděli a jeho kulhání nebylo signálem dobrých zpráv. Poslední slovo v základní části pronesl Lukáš Vinter, když v šestnácté jízdě rychle zmizel z dohledu Bruno Belana a Adama Nejezchleby.

Dravý Štěpán Jurča ukončil dnešní závod pádem ve finále D, zatímco Luboš Krejča pokračuje dál

Finálovou část rozehrál jako první Štěpán Jurča svým excelentním startem v déčku. Jenže v první zatáčce upadl a byl diskvalifikován z opakovačky, v níž si osamocený Luboš Krejča sebral tři body. V céčku se ke svému nejlepšímu dnešnímu výkonu natáhnul Mateusz Lopuski, který vedl od startu až do cíle. Vojtěch Zamazal uhájil dva body před dotírajícím Adamem Nejezchlebou.

Vojtěch Šachl v béčku odstartoval na Bruno Belana

Finále B proběhlo bez poraněného Michala Bašteckého a stalo se jednoznačnou kořistí Vojtěcha Šachla, jenž změřil Bruno Belana již současně s letem pásky k pražské obloze, z níž se nesměle začínalo klubat sluníčko. Poté nás čekalo jen finále A, které se ukázalo jako opravdové vyvrcholení celého dopoledne.

Jan Jeníček už neměl šanci se Jaroslavu Vaníčkovi vyhnout

Dopředu vypálil Lukáš Vinter. Jaroslav Vaníček útočil, jenže už v prvním nájezdu se přetočil, upadl a Jan Jeníček do něho vrazil. Repete přineslo zprvu stejnou podívanou na excelentní start Lukáše Vintera. Ale Jan Jeníček se rychle chopil pera hlavního scénáristy a ještě v úvodním nájezdu vedl.

Jan Jeníček při repete finále A míří do čela před Lukáše Vintera

Bezchybně projel první zatáčkou, v níž Jaroslav Vaníček znovu spadl. Nyní se však dokázal rychle poskládat nazpět, aby se rozjel těsně před tím, než jej vedoucí Pardubičan stačil předjet o kolo. Dva body byly cenné už jen proto, že mu Jan Jeníček v aktuálním pořadí šampionátu unikl jen o minimální rozdíl.

Rozhodující okamžika závodu -Jan Jeníček se při repete finále A dostává před Lukáše Vintera
D C B A TOT
1. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 3 3 6 17
2. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 4 16
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 2 14
4. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 1 1 3 10
5. Bruno Belan, Slaný 2 3 E 2 2 9
6. Michal Baštecký, Praha 3 2 2 X 7
7. Mateusz Lopuski, PL 2 1 2 2 3 10
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 3 2 2 9
9. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 2 1 1 1 7
10. Luboš Krejča, Praha E 2 – 2 3 7
11. Štěpán Jurča, Březolupy – F 2 3 X 5

Vložené jízdy: Tony Katra

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

Tony Katra vyjel nejprve s motokrosovým strojem Nitro, aby posléze preferoval motocykl Micro Shupa

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA TOT
7.4. 1.5.  
1. Jan Jeníček, Pardubice 11 17 28
2. Jaroslav Vaníček, Praha 13 14 27
3. Vojtěch Šachl, Divišov 10 10 20
4. Bruno Belan, Slaný 10 9 19
5. Pavel Kuchař, Praha 18 18
6. Lukáš Vinter, Praha NC 16 16
7. Luboš Krejča, Praha 4 7 11
8. Daniel Klíma, Praha 11 11
9. Jakub Exler, Praha 11 11
10. Mateusz Lopuski, PL 10 10
11. Alexandra Schauer, D 10 10
12. Vojtěch Zamazal, Skaný 9 9
13. Štěpán Jurča, Březolupy 5 5
14. Eric Puffer, D 5 5
15. Michal Baštecký, Praha 7 7
16. Adam Nejezchleba, CH 7 7

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil z prvního závodu v Praze po tréninku

Bruno Belan útočí na Michala Bašteckého

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Dnešní pech Jaroslava Vaníčka vyvrcholil dalším pádem ve finále A

Plochodrážní snímek se dostal do programu v Assenu

O předminulém víkendu se mi splnil sen a mohl jsem fotit na slavném okruhu Tourist Trophy v Assenu během světového šampionátu superbike. Okruhové závody nemají mnoho společného s plochodrážním sportem, ale přece jen spoustu okruhářů se připravuje na terénních speciálech a celá řada amerických super hvězd si našla cestu do světa okruhových Grand Prix přes flat track, což je jedna z amerických verzí ploché dráhy. Za všechny zmiňme Kennyho Robertse.

Plochá dráha se dostala do programu assenské zastávky série WSBK

 

Schopností balancovat na motorce Markus plochodražníka nezapře

V Assenu se ale představil skutečný plochodrážník, Němec Markus Reiterberger z týmu  ALPHA RACING-VAN ZON-BMW jedoucí na  BMW S 1000 RR.  Jeho fotka z instagramu si našla místo také v oficiálním programu závodu. A co víc Markus Reiterberger oba závody kategorie Superstock 1000 s přehledem vyhrál.  Trénink a závody na plochodrážním speciálu se mu tím pádem vyplatily.

Tento vstup na sociální sít Instagramse se dostal do programu závodů v Assenu
Tento vstup na sociální sít Instagramse se dostal do programu závodů v Assenu

A pak, že plochá dráha není universálním motoristickým sportem!

Pro pořádek české barvy v Assenu ve WSBK  hájil  Ondřej Ježek a v doprovodném závodě ADAC Junior Cup David Kuban a Patrik Carda.

České barvy hájil Ondřej Ježek

Foto: Kiril Ianatchkov