Sezóna se rozbíhá také ve Slaném

Slaný – 4. května
V dubnu hrály pořadatelský prim především pražská Markéta a pardubický Svítkov. Ale jak se odvíjejí čísla týdnů v kalendáři, dostávají se ke slovu rovněž další české stadióny. Zítra zrána konečně odstartuje Slaný Speedway Academy, jejíž dřívější díly zrušilo špatné počasí. Její součástí se stane třetí díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Do Slaného se stopětadvacítky vrátí rovněž příští sobotu s pokračováním svého šampionátu na krátkých oválech. A posléze se odpoledne pojede již devatenáctý ročník Memoriálu Antonína Vildeho.

 

Martin Gavenda pojede za Miletice

Vzhledem k datu svého comebacku v září 2005 již můžeme hovořit o tradičním volném závodě českého kalendář. Také letos bude mít podobu závodu dvojic. Antonín Vilde mladší plánuje přivést na start osm párů. Ty se střetnou ve skupinách A a B, aby závod vyvrcholil finálovou částí ve stylu šampionátu republiky dvojicí semifinále, malého finále a velkého finále.

Kolegou Martina Gavendy se stane Michal Škurla

Prozatím jsou známy čtyři sestavy. Jisté je rovněž účast dvou dvojic v barvách AK Slaný, jejichž složení by mělo být jasné během víkendu. O dalších dvou tandemech se zatím jedná.

Aktuální podoba startovní listiny Memoriálu Antonína Vildeho:

PRO-TEC SK Miletice: Martin Gavenda – Michal Škurla
Smestav Speedway Team: Ondřej Smetana – Zdeněk Simota
AK Divišov: Pavel Čermák – František Klier
PK Plzeň: Jarno de Vries, NL – Geert Bruisma, NL
AK Slaný I:
AK Slaný II:
Zdeněk Simota a Ondřej Smetana budou obhajovat loňské vítězství

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Česká juniorka opět praská ve švech

Plzeň – 4. května
Kvalifikace je evidentně znovu po šesti letech součástí českého juniorského šampionátu, jehož druhé pokračování uvidí v úterní sváteční odpoledne Plzeň. Přihlásilo se dokonce devatenáct závodníků, což pro jednoho z nich přinese smutnou skutečnost. Po třech kvalifikačních jízdách bude totiž z hlavního závodu vyřazen.

 

Filip Hájek je po Praze leaderem půrběžné klasifikace

V Praze se nominačním kritériem pro kvalifikaci stal čtvrtlitrový zdvihový objem motoru, ovšem v Plzni se úhelným kamenem stalo naopak pořadí z prvního závodu na Markétě. Přímo nasazeno bylo třináct nejlépe umístěných.

Michal Baštecký je jediný z účastníků pražského závodu, který bude muset absolvovat kvalifikaci i v Plzni

Nyní se v ní objeví Michal Baštecký, jenž v Praze uzavíral klasifikaci, a pět borců, kteří se do české juniorky přihlásili poprvé. Jsou mezi nimi maturanti Josef Novák, Pavel Čermák a Michal Tomka stejně jako Filip Šifalda, který se rozhodl preferovat dvěstěpadesátky, a také Michal Danko. Žarnovický závodník prošel svým ostrým debutem minulý měsíc v rámci slovenského šampionátu a v úterý jej čeká první závodní výlet do Čech.

Petr Chlupáč gratuluje Patriku Mikelovi

V kvalifikaci, jež bude následovat spolu s dvojicí jízd stopětadvacítek ihned po skončení tréninku půllitrů, se uskuteční tři jízdy. Z úvodních dvou postoupí rovnou vítězové, ostatní pojedou jakousi last chance ve třetí rozjížďce. Rovněž z ní postoupí vítěz, dva další se přemění v náhradníky, zatímco poslední se bude na hlavní závod pouze dívat.

K favoritům se mohou směle řadit i Jan Kvěch, David Pacalaj a Jakub Valkovič

V Plzni nebude Sindy Weber. V Sasku totiž z pochopitelných důvodů neslaví vítězství ve druhé světové válce státním svátkem a rodiče dlouhovlasé plochodrážní princezny musí do práce. Všeobecně se dá předpokládat repete pražského duelu mezi Filipem Hájkem a Patrikem Mikelem, mezi něž se pochopitelně mohou zamotat i lepšící se pražští a žarnovičtí mladíci.

Rovněž Daniel Klíma už opustil stopětadvacítky a věnuje se naplno půllitrům

Oleje do ohně přilévá i skutečnost, že reprezentační vesty v juniorském mistrovství světa mají jisté jen Filip Hájek, Patrik Mikel a Josef Novák. A přitom v Liberci zbývá jedno místo v hlavní šestnáctce a dvojice náhradníků.

Plzeňské pořadatele čeká doslova maratón rozjížděk. Vedle třech kvalifikačních a minimálně dvaceti v juniorce se pojede ještě dalších deset jízd stopětadvacítek. Kolibříky čeká třetí díl jejich klasického šampionátu, v němž Jaroslav Vaníček v sedle své čtyřventilového motocyklu Shupa prozatím neztratil jediný bod.

Kvalifikace:

Josef Novák, Pardubice 1. jízda
Michal Danko, SK – Žarnovica 1. jízda
Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 1. jízda
Pavel Čermák, Praha 2. jízda
Michal Tomka, SK – Žarnovica 2. jízda
Filip Šifalda, Chabařovice 2. jízda

Hlavní závod:

1 František Klier, Divišov
2 Daniel Klíma, Praha
3 David Pacalaj, SK – Žarnovica
4 Petr Chlupáč, Praha
5 Filip Hájek, Praha
6 Jarno de Vries, NL – Plzeň
7 Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm)
8 vítěz první kvalifikační jízdy
9 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
10 vítěz třetí kvalifikační jízdy
11 Jan Kvěch, Praha
12 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
13 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
14 Patrik Mikel, Pardubice
15 vítěz druhé kvalifikační jízdy
16 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
17 druhý z třetí kvalifikační jízdy
18 třetí z třetí kvalifikační jízdy

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 František Hřib, Březolupy
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Josef Černý, Plzeň
4 Vojtěch Šachl, Divišov
5 Štěpán Jurča, Březolupy
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Jan Jeníček, Pardubice
8 Vojtěch Zamazal, Slaný
9 Bruno Belan, Slaný
10 neobsazeno

Foto: Karel Herman

Speedway of Nations zná rozlosování, světoví junioři nový kalendář a světové a evropské soutěže část startovních listin

Na počátku května je většina českých dlouhodobých soutěží rozběhnutých. To samé pochopitelně platí rovněž pro šampionáty světa a Evropy. Uplynulé dny přitom přinesly některé stěžejní novinky pro čtyři z nich.

 

Čtyři divoké karty doplnily evropské challenge

Eduard Krčmář byl jediným Čechem na stupních vítězů evropských semifinále

Po trojici semifinále z minulého týdne vyvrcholí kvalifikační proces evropského šampionátu jednotlivců již zítra v challenge v Terenzanu. Vedle trojice medailistů z Balakova, Pardubic, Debrecenu a Goričanu disponovala FIM Europe čtyřmi divokými kartami, přičemž jedna z nich musela být udělena domácímu Italovi.

Tu získal Michele Castagna, další připadla Emilu Sajfutdinovi. Zbývající dvě dostali borci, jimž v semifinále nepřálo štěstí. Szymon Wozniak vyhrál v Balakovu všechny své jízdy kromě finálové, z níž byl vyřazen. Nicolai Klindt byl třetí v Goričanu, ale jako třetí Dán nemohl postoupit, z čehož profitoval Josef Franc.

Kewin Wölbert, jemuž postup z Pardubic sebrala diskvalifikace za najetí do pásky, a Kacper Woryna, čtvrtý z Goričanu zůstávají pro zítřek náhradníky.

Startovní listina:

1 Andrej Kudrjašov (RUS), 2 Jurica Pavlic (CRO), 3 Eduard Krčmář (CZ), 4 Szymon Wozniak (PL), 5 Andrej Karpov (UA), 6 Mikkel Michelsen (DK), 7 Josef Franc (CZ), 8 Peter Kildemand (DK), 9 Antonio Lindbäck (S), 10 Emil Sajfutdinov (RUS), 11 Michele Castagna (I), 12 Nicolai Klindt (DK), 13 Aleksander Loktajev (UA), 14 Krystian Pieszczek (PL), 15 Kai Huckenbeck (D), 16 Ilja Čalov (RUS), 17 Kevin Wölbert (D), 18 Kacper Woryna (PL)

 

V Žarnovici chystají jarní plochodrážní svátek

Josef Franc se objeví v Žarnovici

Kvalifikace o postup do Speedway Grand Prix startuje až ve druhé půli měsíce čtveřicí svých kvalifikačních kol. První z nich je plánováno na sobotu 19. května do slovenské Žarnovice, kterou si jako své nástupiště pro boj o challenge vybrali rovněž první dva muži českého šampionátu 2017 Josef Franc a Eduard Krčmář.

Domácí kolbiště bylo logickou volbou i pro Martina Vaculíka. Jenže v britské lize si zlomil kotník a musí na svůj start rezignovat. Ve startovní listině jej zastoupí jeho synovec David Pacalaj. Mezi osmnácti jmény, která FIM oficiálně zveřejnila předevčírem, najdeme ještě Patrik Búriho, který se však zranil v úterý v rakouském Murecku.

Prvním náhradníkem se stane Bulhar Milen Manev, jenž letos závodí s licencí SMF. A protože se Slováci starají o reprezentační starty co nejširšího spektra své stále rostoucí jezdecké základny, osmnáctku přidělili Michalu Tomkovi. Ten se po své dlouhé rekonvalescenci vrátil na ovály až před čtrnácti dny při březolupském přeboru a nemohl o nominaci bojovat ve slovenském šampionátu.

Startovní listina:

1 Ricky Wells (USA), 2 Josef Franc (CZ), 3 Andrej Lebeděvs (LAT), 4 Jaroslaw Hampel (PL), 5 Antonio Lindbäck (S), 6 Gleb Čugunov (RUS), 7 Jurica Pavlic (CRO), 8 David Pacalaj (SK), 9 Matej Žagar (SLO), 10 Norbert Magosi (H), 11 Eduard Krčmář (CZ), 12 Andrej Kudrjašov (RUS), 13 Patrik Búri (SK), 14 Matic Ivačič (SLO), 15 Janusz Kolodziej (PL), 16 Michael Jepsen Jensen (DK), 17 Milen Manev (BG – SMF), 18 Michal Tomka (SK)

 

Soutěžní legenda v Abensbergu

Hynek Štichauer v Praze přišel o Abensberg

Bavorský Abensberg uvidí čtvrté kvalifikační kolo až v pondělí 21. května. Jeho startovní podoba dostala svou finální podobu až po úterním finále v Praze. Vedle Zdeňka Simoty, který se nominoval z loňského roku, zůstávalo ve hře poslední místo pro českého reprezentanta. Po něm se na Markétě natáhl Matěj Kůs na úkor Hynka Štichauera.

Bavorští pořadatelé plánují třídenní závodění a lákají i na exhibici světového šampióna v rallye Waltera Röhrla. Ten se v podobné akci v Abensbergu objevil již před devětedvaceti lety. Jistě není bez zajímavosti, že Walter Röhrl vodil soutěžní Audi Quattro skupiny B také na pražské Markétě při akci sponzora HB na podzim 1985.

Startovní listina:

1 Mike Jacopetti (D – AMF), 2 Hans N. Andersen (DK), 3 Craig Cook (GB), 4 Matěj Kůs (CZ), 5 Krzyzstof Buczkowski (PL), 6 Max Dilger (D), 7 Dimitri Berge (F), 8 Vadim Tarasenko (RUS), 9 Michele Castagna (I), 10 Kyle Howarth (GB), 11 Martin Smolinski (D), 12 Piotr Pawlicki (PL), 13 Max Fricke (AUS), 14 Peter Ljung (S), 15 Peter Kildemand (DK), 16 Zdeněk Simota (CZ), 17 Mark Riss (D), 18 Valentin Grobauer (D)

 

Upřete pozornost na datum i sedmnáctku u čísla jízd

Filip Hájek má své místo v libereckém mistrovství světa již zajištěné

Na začátek světového šampionátu juniorů si počkáme až do půlky června, kdy jedno z trojice semifinále uvidí i Liberec. Finále však nezačne o čtrnáct dnů později v dánském Holstedu, nýbrž v lotyšském Daugavpilsu. Pokud se však chystáte do Liberce, dejte pozor na termín. Oficiální materiály jej stále uvádí v pátek 15. května, kdy se mělo jet původně v Pardubicích. Pod Ještědem se ale bude závodit až v sobotu 16. června.

Ještě předtím však spatříme premiéru Speedway of Nations, jenž minimálně pro letošní rok nahradí světový pohár v boji o světový titul družstev. V Anglii se první máj neslaví, takže ve stejný den mohla společnost BSI zveřejnit rozlosování jednotlivých národních sestav. Jak v Teterowě, tak v Manchesteru se stanou vrcholy rozjížďky s číslem sedmnáct. V Německu se v ní utká Dánsko s Ruskem, ve Velké Británií domácí s Australany.

Nasazení družstev pro Speedway of Nations:

Teterow: Manchester:
A USA Česká republika
B Slovensko Finsko
C Rusko Velká Británie
D Slovinsko Francie
E Německo Švédsko
F Lotyšsko Itálie
G Dánsko Austrálie

Foto: Karel Herman