Uvolněná atmosféra zhoustne zítra přesně v 19:04

Praha – 25. května
Trénink před sobotní dvaadvacátou Speedway Grand Prix na pražské Markétě podle horkého počasí proběhl asi jako líná siesta někde na jihu Evropy. Jezdci, s výjimkou Chrise Holdera, který se v depu ani neukázal, nijak nespěchali na trať. A s čestnými výjimkami ani nepředváděli jízdy po zadním kole před hlavní tribunou obvyklé při trénincích.


Tipujte:

Jak v sobotu skončí Václav Milík v české SGP?

View Results

Loading ... Loading ...

Britský šampión s trucujícím motocyklem

Václav Milík v plném tréninkovém nasazení

Ti, co tak učinili, jelikož je ostatní k tomu nijak nevyburcovali, jezdili tak nějak na poloviční výkon. A ani velká domácí naděje na sobotní závod Václav Milík neprojížděl obvyklou celou délku roviny před hlavní tribunou. O protilehlé straně stadionu ani nemluvě. Snad všichni aktéři si dobře uvědomovali, že podmínky sobotního večera budou nejspíš zcela odlišné a tak ostřílení borci jako jsou doyen všech účastníků seriálu Greg Hancock a trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen si snad si jenom osvěžili půdorys pražského oválu.

Greg Hancock v pražských boxech

Jediný ze závodníků, který potřeboval co nejvíc kroužit po oválu, protože v Praze ještě nikdy nezávodil, aktuální britský šampion Craig Cook měl obrovskou smůlu, že mu motocykl dvakrát vůbec nedovolil odjet ostré kolo a hodně ho zlobil snad u každého výjezdu na trať.

Mechanici museli pracovat naplno, u plotu o přestávkách na opravu se Angličan přátelsky bavil s Adriánem Rymelem. Jakmile však vyjel na ovál, motorka ztichla a bylo po tréninku.

Věřím, že si Craig Cook vybral svůj podíl smůly a během závodu se mu žádný defekt nezopakuje. Popřejme to i ostatním jezdcům, jelikož plochá dráha je i tak dost tvrdý sport a k dramatu opravdu není potřeba přidávat ještě technické problémy.

 

Pohoda, pohoda, pohodička

Fredrik Lindgren je vedoucím mužem šampionátu

Nicki Pedersen, smolař varšavského závodu, na rozdíl od minulého roku trénoval velice pilně ve dvojici s Gregem Hancockem, protože právě v jejich skupině chyběl třetí Chris Holder. Dán byl jako obvykle poslední roky v doprovodu své kouzelné fyzioterapeutky, a když jsem se ho ptal na stav nedávno zlomené ruky, odpověděl, že je v pohodě.

Josef Franc během denšního tréninku

Ne, že bych očekával jinou odpověď, ale výkon na dráze neprozrazoval ani naznak trápení. Na rozdíl od Grega Hancocka Nicki Pedersen vypustil poslední možnost vyzkoušet si trať, ale podobně učinila většina ostatních závodníků, takže trénink po půl sedmé skončil.

Eduard Krčmář se v roli druhého náhradníka chystá na svou druhou velkou cenu

Nálada domácích závodníku v čele s divokou kartou Václavem Milíkem byla uvolněná. Všichni tři se v depu před začátkem tréninku ochotně bavili se známými i kamarády. Taková byla i celková atmosféra na Markétě, ale v sobotu večer jsem přesvědčen, že úplně všechno, nejenom trať a možná i počasí, bude zcela jinak.

V 19:04 dle harmonogramu závodu na startovní pásce budou stát vedoucí závodník šampionátu Fredrik Lindgren, vítěz z Varšavy Tai Woffinden, náhradník za zraněného Martina Vaculíka Niels-Kristian Iversen  a nikdo jiný než domácí Václav Milik.

Už se nemůžu dočkat.

Václav Milík prožije se svým synem atmosféru pražské velké ceny již posedmé

Foto: Kiril Ianatchkov a Pavel Fišer

Junioři mají převahu

Praha – 25. května
Víkendový program na pražské Markétě, jehož těžištěm je pochopitelně zítřejší Speedway Grand Prix České republiky, vyvrcholí v neděli úvodním dílem letošní první ligy. Pojede se dobře známým systémem, kdy se dvojice ze čtyř čtyřčlenných týmů postupně dvakrát utkají stylem každé družstvo s každým, aby mítink po dvanácti jízdách základní části gradoval trojicí nominačních individuálních rozjížděk. Ve startovní listině hrají prim junioři a to nejen, že poprvé od extraligy 1988 budou mít svoje vlastní ligové družstvo.

 

Petr Chlupáč se s Jánem Mihálikem potká na dráze i v neděli

Junioři CZ staví ve své sestavě trojici Jan Kvěch, Filip Hájek a Josef Novák. Ryze juniorskou sestavu bude mít i Žarnovica. Marián Šebian bude totiž mít pod palcem Davida Pacalaje, Jakuba Valkoviče, Jána Mihálika a Michala Tomku.

U Pražanů to je s juniory půl na půl. Vedle Michala Škurly a Ondřeje Smetany pojedou Petr Chlupáč a Daniel Klíma. Pardubice naproti tomu staví ryze seniorský tým s Martinem Gavendou, Jaroslavem Petrákem a Hynkem Štichauerem.

Sestavy většiny týmů pro první závod však rozhodně nejsou typické. Zdeněk Holub se po pouťáku v Teterowě znovu vrátil na marodku. Martin Mejtský se neuvolní kvůli práci. A Patrik Mikel, jeho Pardubice uvolnily do juniorského družstva, zůstává před pondělní maturitou raději doma.

Oficiálně nahlášené sestavy nedělního závodu:

AK Markéta Praha: 1 Petr Chlupáč, 2 Michal Škurla, 3 Ondřej Smetana, 13 Daniel Klíma
Junioři CZ: 4 Jan Kvěch, 5 Filip Hájek, 6 Josef Novák, 14 neobsazeno
SC Žarnovica: 7 David Pacalaj, 8 Jakub Valkovič, 9 Ján Mihálik, 15 Michal Tomka
ZP Pardubice: 10 Martin Gavenda, 11 Jaroslav Petrák, 12 Hynek Štichauer, 16 neobsazeno

Foto: Karel Herman

Přímý prodej publikace Česká plochodrážní ročenka 2018 končí

Česká Třebová – 25. května
Déšť minulý čtvrtek zrušil nejen pardubickou extraligu, ale pochopitelně zabránil rovněž prodávat ve Svítkově knížečku Česká plochodrážní ročenka 2018. Pokud souhrnnou kompilaci dění na českých oválech v uplynulém roce stále nemáte, nabízí se vám ještě dvě šance. První je objednávka pro zaslání poštou, druhou je přímý nákup při nedělní ouvertuře první ligy na pražské Markétě. Jelikož z celého nákladu zbývá opravdu pár posledních kousků, najdete v Praze náš stoleček s plochodrážními knížkami v letošní sezóně už naposledy.

Publikace Česká plochodrážní ročenka 2018 s bílou obálkou, jejíž design pomáhal určovat sám Josef Franc, mizí z prodejního stolečku vskutku rychle

Foto: Mirek Horáček