Češi usilují o osmičku

Mariánské Lázně – 28. května
Po bezmála roční pauze zaburácí plochodrážní motory na kilometrovém stadiónu v Mariánských Lázních. Startovní listina je již zaplněna takřka odshora až dolů. Mezi sedmadvaceti jmény chybí pouze startovní číslo osm. O něj usiluje česká federace. Pakliže ve svém úsilí uspěje, o postup do challenge zasáhne čtveřice našich závodníků.

Startovní listina kvalifikace MS – Mariánské Lázně, sobota:

1 Stephan Katt, D
2 Jerome Lespinasse, F
3 Henry van der Steen, NL
4 Tommy Thu, N
5 Anders Mellgren, S
6 Edward Kennett, GB
7 Jesse Mustonen, FIN
8
9 Josef Franc, CZ
10 Sören Vedsted, DK
11 Gabriel Dubernard, F
12 Bernd Diener, D
13 Dave Meijerink, NL
14 Hynek Štichauer, CZ
15 Niklas Klinberg, S
16 Alessandro Milanese, I
17 Alex Davies, AUS
18 Martin Málek, CZ
19 Max Dilger, D
20 Gaetan Stella, F
21 Romano Hummel, NL
22 Henri Ahlbom, FIN
23 Paul Cooper, GB
24 Jörg Tebbe, D
25 John Bernard, F
26 Michal Škurla, CZ
27 Michal Dudek, CZ
Mariánské Lázně čeká opět podnik mistrovství světa

Foto: Karel Herman

V Liberci pojede také světový šampión

Liberec – 28. května
Před šestadvaceti lety byl stříbřitý Ještěd ještě vlastně novou stavbou. Tehdy bezmála stometrový hotel a televizní vysílač vytvarovaný do podoby stříbřitého hyperboloidu ze své majestátní výše viděl, kterak Viktor Trofimov vyhrál kvalifikační kolo mistrovství světa jednotlivců. Plochodrážní podnik ranku mistrovství světa se do Liberce vrátí až v půlce příštího měsíce. A svou cestu za obhajobou svého loňského titulu mistra světa zde nastoupí Maksym Drabik. Startovní listina je natřískaná již nyní, byť v ní chybí ještě tři jména.

Startovní listina semifinále MS – Liberec, 16.6.:

1 Mike Jacopetti, D (AMT)
2 Patrik Mikel, CZ
3 Sandro Wassrmann, D
4 Gaetan Stella, F
5 David Pacalaj, SK
6 Emil Millberg, S
7 I
8 Maksym Drabik, PL
9 FIN
10 Zach Wajtknecht, GB
11 Patrick Hansen, DK
12 RA
13 Filip Hájek, CZ
14 Daniel Kaczmarek, PL
15 Nick ŠKorja, SLO
16 Steven Labouyrie, F
17 Pavel Čermák, CZ
18 František Klier, CZ
Maksym Drabik nastoupí na cestu za obhajobou svého loňského titulu právě v Liberci

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 264

Tři dny závodění v Praze musely namlsat i toho největšího fajnšmekra. I když ruku na srdce, při včerejší první lize měli nad českými fanoušky vrch cizinci, hlavně Angličané, kteří si zpestřili čekání na pondělní odlet domů návštěvou ještě jednoho závodu. Minulý týden jsme ale české závodníky viděli ve výsledkových listinách v Nizozemí, Švédsku, Anglii, Německu a Polsku. A tak se pojďme tradičně jako každé jiné pondělí za jejich výkony ohlédnout.

 

 

Martin Málek závodil dvakrát na travnaté dráze

Svatodušní pondělí byl volným dnem rovněž v nizozemském království. Ve Stadskanaalu ho využili k pořádání volného závodu na travnaté dráze. Triumfoval Dave Meijerink, který projel cílem finále jako první před Jamesem Shanesem, Markem Beishuizenem, Stephanem Kattem, Martinem Málkem a Berndem Dienerem.

„Startovalo se v sedmi závodnících,“ vypráví Martin Málek. „Dráha byla jedna z těch menších, sypká rašelina, prostě typická holandská. V první jízdě jsem dojel čtvrtý, pak jsem vyhrál a potom dojel druhý.“

Zisk třinácti bodů (2 6 5) znamenal postup do finále. „Postupoval jsem ze třetího místa, ale ve finále mi to moc nevyšlo,“ pokračuje březolupský závodník. „Nepovedený start, velký chumel v nájezdu, tak jsem raději klapnul. Trochu mi ujelo přední kolo, pak jsem dostal cejchu a nic neviděl. Prostě jsem to pak už jen raději dokroužil aspoň na tom pátém místě.“

Václav Milík prožil poměrně hektický týden

V úterý měla švédská Elitserien na pořadu své třetí kolo a Indianerna Kumla si konečně zapsala první body do tabulky. Na výjezdu v Gislavedu předčila domácí 41:49. Václav Milík měl opět skvělý den. Prohrál jen s Maksymem Drabikem v šesté jízdě, aby posléze v rozjížďce s číslem patnáct skončil poslední. Suma sumárum jedenáct bodů (3 2 3 3 0).

Redcar neměl v britském Championship šťastný týden. Čtvrtek viděl jeho domácí prohru s Lakeside 37:53. Matěj Kůs dovezl čtyři body (3 0 E 1). Včerejší výjezd na svérázný ovál v Newcastlu přinesl ještě horší výsledek. Diamanty rozdrtili Medvědy vysoko 64:24. Matěj Kůs byl se svými šesti body (1 1 3 1 E) druhým nejlepším mužem svého celku po třináctibodovém Barkerovi.

Včerejšek zastihnul Martina Málka na travnatém pouťáku v Osnabrücku, kde skončil osmý. „Trochu smolný,“ komentoval svůj výsledek. „Vyhrál jsem první jízdu, ve druhé si vybral špatnou kolej na startu. Bylo to u mantinelu, odpich dobrý, ale jak jsem vyjel na trávu, protočilo se mi to, takže jsem dojel poslední. Ve třetí jízdě se mi roztrhl řemen, tak byla pryč i šance na postup do finále.“

Na stupních vítězů stáli Romano Hummel, James Shanes a Andy Appleton.

Josef Franc se vrátil do polské ligy

V pátek se Josef Franc dohodl s Krosnem na angažmá a včera už na jejich stadiónu absolvoval druholigové klání. Vlci v něm podlehli Rzeszowu s Gregem Hancockem v sestavě. Pražan byl s deseti body s jedním bonusem nejlepším mužem své sestavy (2 2 2 1 3).

V první lize Gniezno v dramatickém duelu s Gdaňskem potěšilo své publikum výhrou 46:44. Eduard Krčmář skóroval osmi body (2 1 3 1 1). Extraligová Wroclaw doma rozválcovala Grudziadz 61:29 a Václav Milík inkasoval osm bodů s třemi bonusy (2 2 3 1).

Foto: laskavostí Martina Málka, ilustrační Karel Herman