Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Miroslav Rosůlek byl uveden do Síně slávy

Slaný – 20. ledna
V Městském divadle ve Slaném se v pátek 20. ledna od osmnácti hodin konalo slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2022. Pravidelná akce v Královském městě Slaný má od roku 2014 již tradiční místo, kde již nejde o žádné body, branky ani vteřiny, ale o neformální setkání sportovců, funkcionářů a představitelů nejen města Slaný.

 

Slánský plochodrážní klub, který měl sportovní sezonu 2022 poměrně úspěšnou, nominoval do této ankety v jednotlivých kategoriích své následující zástupce:

jednotlivci – dospělí: Eduard Krčmář
kolektiv – dospělí: AK Slaný – mistři ČR M MČR dvojic (Eduard Krčmář – Robert Chmiel) jednotlivci – mládež: Karel Průša
kolektiv – mládež: AK Slaný – třetí místo M MČR juniorů –družstev (Bruno Belan – Matouš Kameník – Vojtěch Zamazal)
síň slávy: Miroslav Rosůlek
Eduard Krčmář na pódiu | foto Město Slaný

Z nominovaných slánských plošinářů se umístil Eduard Krčmář v kategorii jednotlivci – dospělí na bronzové příčce a potvrdil, že se pravidelně v této anketě umísťuje na pomyslném stupni pro vítěze.

Eduard Krčmář šel na pódium Městského divadla Slaný ještě jednou, aby převzal ocenění v kategorii Kolektiv – dospělí za úspěch slánského AK v Mezinárodním MČR dvojic, kdy zásluhou jeho a Roberta Chmiela putoval do Královského města další mistrovský titul.

Miroslav Rosůlek si užívá uvedení do Síně slávy | foto Město Slaný

Miroslav Rosůlek, ikona slánského plochodrážního sportu, se dočkal ocenění v kategorii Síň slávy. Před nastávajícím životním jubileem je to zasloužené ocenění za práci, jak v aktivní sportovní kariéře, tak i za nelehkou činnost na postu trenérském, kdy pro slánský klub vychoval celou plejádu jezdců. A rovněž mu není cizí, aby poradil i jezdcům mimo slánské barvy.

Otakar Večerka nežije

Slaný – 9. listopadu
Ve středu 9.listopadu se naposledy zastavilo srdce Mgr. Otakara Večerky, člena Autoklubu v AČR Slaný. Ve slánském klubu zastával zodpovědnou pozici předsedy revizní komise. Celý svůj život kromě rodinných záležitostí spojil s motocyklovým sportem, nejprve jej okouzlily silniční motorky a posléze ve Slaném se aktivně zapojil do plochodrážního dění. Svůj nadhled a společenské aktivity dále prezentoval v dopravní komisi města Slaný, byl i členem Společnosti Patriotů Slaného a jeho motoristická krev jej zavedla i do Klubu závodníků veteránů při Autoklubu ČR. Čest jeho památce!

Ze Slaného pojede do Liberce autobus

Slaný – 13. září
Autoklub Slaný uspořádá ve středu 21. září pro příznivce plochodrážního sportu a nejen pro ně autobusový zájezd do Liberce na závěrečné čtvrté kolo extraligy družstev. Cena zájezdu činí Kč 300 na osobu. Odjezd ze stadiónu ploché dráha Slaný ve 13:30 hodin. Závazné přihlášky u Jaroslava Drbala na čísle 728 404 447 či e-mailu jardadrbal@seznam.cz. Kapacita míst 50 osob.

Na libereckou extraligu přijede ze Slaného autobus | foto Pavel Fišer

Talent Speedway Slaný pokračovala v pátek

Slaný – 8. července
Páteční odpoledne na plochodrážním stadionu ve Slaném opět patřilo dalšímu pokračování nového projektu pro začínající mladé adepty sportu levých zatáček, kterým se Autoklub v AČR Slaný snaží rozšířit svoji základnu mladých jezdců. Vedoucí plochodrážní školy Aleš Altman a jeho pravá ruka David Filipovský
již v dopoledních pátečních hodinách si osobně byli zkontrolovat povrch malého oválu, který po deštivých dnech přeci jen v určitých místech vykazuje špatnou sjízdnost, aby včas mohli nejen vylepšit tento stav, ale i informovat zájemce o případném přeložení akce na jiný termín.

 

Špatných zpráv nakonec nebylo zapotřebí a tak oba hlavní protagonisté mohli svůj volný čas věnovat zájemcům o plochou dráhu. Kromě Aleše Altmana mladšího, který je pravidelným účastníkem této plochodrážní školy a svoji sportovní činnost má ještě rozloženou i na hokejové tréninky, dorazili do Slaného desetiletý Jakub Hejkal z Nového Strašecí a další zájemce byl až Chomutova a to šestnáctiletý Michal Samek.

Chomutov je příznivcům ploché dráhy známým pojmem, byl zde plochodrážní stadión, který pamatuje kromě jiného pořádání mistrovství republiky jednotlivců a svůj azyl zde našli před mnoha lety i plošináři severočeského klubu ů z Ústí nad Labem.

Pojmem ale zcela určitě je jméno Karel Voborník otec a syn. Ten starší byl u zrodu severočeského krajského družstva a patřil k jeho výrazným oporám, jeho syn byl reprezentantem tehdejšího Českoslovenka ale z pohledu slánské ploché dráhy v místním AMK Svazarmu Bateria Slaný v letech 1972 -1982 patřil k oporám extraligového týmu, kde společně z Janem Klokočkou, Zdeňkem Majstrem, Miroslavem Rosůlkem, Václavem Čivišem, Josefem Minaříkem, Alešem Drymlem a Josefem Rybářem stál za úspěchy slánského klubu.

Nové Strašecí sice není tak geografický vzdálené od Slaného, ale žádný plochodrážní jezdec ve slánských barvách nepůsobil. Z tohoto města z okresu Rakovník pochází Jiří Šafář, ten má svoji sportovní karieru spjatou s pražským Olympem a po roce 1996 působil pár sezon v SC Chabařovice a po jejich skončení se soutěžemi dospělých absolvoval několik tréninků ve Slaném, ale asi tehdejší činovníky nezaujal a z plochodrážních oválu se vytratil.

Tentokrát na slánském tréninku chyběl David Filipovský mladší a rovněž Matyáš Hagenštoc, které  na začátku prázdnin zlákaly jiné aktivity a tak trojice uvedených adeptů mohla postupně využít pátečního odpoledne k realizaci svých schopností na plochodrážních stopětadvacítkách Shupa a Honda.

Omluvit se rovněž musel Miroslav Rosůlek, který zde působí v roli odborného poradce, toho do Slaného nepustila angína, ale jak ho známe, co nevidět bude zase fit a bude opět předávat svoji nevyčerpatelnou energii zkušeností nové generaci zájemců o plochou dráhu.

Projekt Talent Speedway Slaný odstartoval

Slaný – 10. června
Jak avizoval Autoklub v AČR Slaný před pár dny, byl pátek 10. června prvním seznamovacím tréninkovým dnem pro ty nejmladší adepty plochodrážního sportu. Na stadionu ve Slaném se dobrou půl hodinu před sedmnáctou sešli oba hlavní aktéři projektu Aleš Altman a David Filipovský, s nimi i jejich kamarádi Michal Šulc a Josef Hagenštoc, kteří jsou ochotni podat pomocnou ruku při zajišťování uvedené akce.

 

Možná, že někoho překvapí, že z Lužné u Rakovníka se dostavil i dlouholetý trenér slánského AK Miroslav Rosůlek. Ačkoliv je plně vytížen trenérskými povinnostmi jak v AK Slaný, tak i ve Sportovním centru mládeže AČR neváhal přijmout roli odborného poradce. Své bohaté zkušenosti tak může postupně předávat dalším a vychovat si svého nástupce.

Prvními aktéry Talent Speedway Slaný byli pětiletý David Filipovský, o dva roky starší Aleš  Altman a jeho vrstevník Matyáš Hagenštoc. Možná, že pro začátek mohl být počet účastníků  početnější, osloveny byly všechny školy ve Slaném, dále ve Smečně, Kačici, Lánech, Doksech, Libušíně, Černuci, Vinařicích, Novém Strašecí, Velvarech a na Kladně.

Všichni tři mladí začátečníci sluneční páteční odpoledne využili k seznamovacím jízdám jak na plochodrážním stroji, tak i na motocyklu na motokros, a aby získali všestrannou řidičskou zručnost byla k dispozici i čtyřkolka.

Další tréninková porce je čeká opět další pátek a pro veřejnost se budou moci prezentovat v sobotu 25. černa při memoriálu Antonína Vildeho.

Nový slánský projekt odstartoval | foto laskavostí Antonína Vildeho

Slaný otevírá plochodrážní školu

Slaný – 26. května
Nový slánský projekt Talent Speedway Slaný alias TaSS je plochodrážní škola pro začínající jezdce ve věku pět až deset let. Po organizační stránce jí povedou Aleš Altman z pozice vedoucího a David Filipovský bude fungovat na trenérském postu. Oba dva na konci minulého roku společně s klubovou ikonou Miroslavem Rosůlkem úspěšně absolvovali trenérský kurz v Holicích, a aby své znalosti zhodnotili, ujmou se této role. Autoklub Slaný si od svého projektu slibuje určitý příliv nových adeptů tak, aby postupně pronikli do tajů plochodrážního sportu. Akce se budou konat v pátek od 17:00, poprvé 10. června.

Tony Katra a Karel Průša, dnešní esa stopětadvacítek, ve svých začátcích | foto Eva Palánová