Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Pavel Mareš spočinul v Ludvíkovicích

Památka zesnulých je období, kdy vzpomínáme na všechny blízké, kteří již nejsou mezi námi. Paří mezi ně i ti, kteří psali historii ploché dráhy. Od letošního června dolévají do nádrže andělé také Pavlu Marešovi, který našel místo posledního odpočinku na Děčínsku.

 

Místo posledního odpočinku Pavla Mareše | foto Antonín Vilde

Pavel Mareš patřil v šedesátých a na začátku sedmdesátých let minulého  století k nepřehlédnutelným postavám československé ploché dráhy.  Jezdecké začátky v ústeckém AMK pod vedením Jaroslava Volfa staršího dokázal velice rychle zúročit a postupně jeho sportovní výkony měly rychlý posun až k reprezentační vestě. Svoji sportovní kariéru následně ještě zdokonalil v barvách AMK Slaný, kde prožil nejlepší léta svého sportovního života.

Petr Pospíchal, Miroslav Rosůlek a Antonín Vilde v síni slávy Pavla Mareše | foto Radka Marešová

Poslední rozloučení s Pavlem Marešem proběhlo 19. září v Ludvíkovicích, kde byly jeho ostatky na místním hřbitově uloženy do rodinné hrobky.. Na pozvání jeho dcery Radky se této pietní akce za Autoklub Slaný zúčastnil  jeho dlouholetý kamarád Miroslav Rosůlek, který s ním prožil mnoho chvil nejen za řídítky plochodrážního stroje.

Na Děčínsko Miroslava Rosůlka ještě doprovodili Petr Pospíchal a Antonín Vilde, kteří si následně  v domě Pavla Mareše prohlédli jeho síň slávy a poděkovali dceři Radce za pozvání a malé pohoštění.

Páteční odpoledne ve Slaném patřilo opět ploché dráze

Slaný – 15. září
Než se člověk nadál, uplynul další týden a páteční odpolední čas opět patřil mladým začínajícím adeptům sportu levých zatáček. Miroslav Rosůlek, jak bylo již avizováno, po jednotýdenní přestávce na slánský plochodrážní stadion dorazil dost s velkým předstihem, aby si prošel a zkontroloval stav malého oválu. Neboť kromě tréninku Talent Speedway Slaný se domluvil i tréninkový program pro další klubové jezdce AK Slaný Štěpánku Nyklovou a Karla Průšu aby měli možnost si před dalším závodem PRO – TEC Speedway Mini Cup vyzkoušeli jak svůj strojový park, tak i kvalitu dráhy.

 

U vedoucího TaSS Aleše Altmana se na tréninkový sraz nahlásili Jakub Hejkal, David Filipovský, Robert Samek a Nicholas Hejral. Ten byl ve Slaném již v červnu, ale déšť zapříčinil, že mladí jezdci se do akce nemohli dostat a tak e svým otcem Jakubem Hejralem, bývalým plošinářem mšenského PDK, dorazili do Slaného až po letní přestávce. Po všech stránkách byli připraveni na patřičné úrovni. Nechyběl jako vždy pražský Jaroslav Bartek a tak tréninkový program mohl začít.

Ve slánském depu stála i dodávka Pavla Marka. Kdo čekal, že jeho syn Petr si přijel před středečním PRO – TEC Speedway Cupem vyzkoušet jak ovál, tak své motocykly, byl asi zklamán. Otec mladého pražského juniora zde byl pouze na přátelské návštěvě a zařídit si pár formalit.

Dost smolný páteční podvečer zažila Štěpánka Nyklová. Po pár tréninkových jízdách musela odstavit svůj motocykl. Zadřený motor byl příčinou předčasného ukončení tréninkového snažení a tak její otec bude plně vytížen. Do středy musí připravit stroj své dcery, aby mohla jako jediná dívka ve startovním poli konkurovat chlapecké přesile při další mítinku PRO – TEC Speedway Mini Cupu, který je od 17:00 ve Slaném na programu.

Další pokračování TaSS je domluveno a naplánováno na příští páteční odpoledne 22. září. Mladí plošináři ve Slaném budou mít možnost dalšího trénování, navíc ve středu David Filipovský, Robert Samek, Nicholas Hejral budou prezentovat své umění ve vložených jízdách. Štěpánka Nyklová, Karel Průša a Jakub Hejkal zasáhnou do závodu.

Aleš Altman dělí svůj sportovní program mezi plochou dráhu a hokej a tak ve výčtu jmen nadějí AK Slaný chybí, neboť mu začala sezona mezi ledovými mantinely.

Ve Slaném se v pátek opět trénovalo | foto Václav Buřič

Ze školních lavic rovnou za plochodrážní řidítka

Slaný – 8. září
Páteční odpoledne osmého září opět patřilo ve Slaném mladým frekventantům plochodrážního sportu. Malý slánský ovál přivítal po týdnu školní docházky začínající adepty sportu levých zatáček. Aleš Altman, vedoucí Talent Speedway Slaný, zvažoval uspořádání dalšího pokračování tohoto tréninkového programu na 1. září, ale nakonec konečná volba po domluvě všech zainteresovaných stran se posunula až na uvedený termín.

 

Na dráhu postupně vyjeli Jakub Hejkal, ten den před tím na pražské Markétě absolvoval svůj první závod mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze. Vzhledem k tomu, že prozatím trénoval jen na oválech, které nemají mantinely, nevedl si vůbec špatně.

Jaroslav Bártek je sice jezdec pražské Markéty ,ale ve Slaném na TaSS je pravidelným  účastníkem a tréninkové porce mu postupně zvyšují jeho jistotu v sedle plochodrážního  stroje. Aleš Altman mladší, David Filipovský mladší a Robert Samek se po prázdninové pouze rovněž snažili a využili všechen čas a navíc měli k dispozici slánského juniora Bruna Belana.

Ten ve čtvrtek v podvečer startoval v Praze ve třetím klání juniorského šampionátu, ale našel si čas, aby přišel mezi začínající jezdce. Jeho přítomnost má pozitivní vliv hlavně na Jakuba Hejkala, který si jeho dobře míněné rady bere k srdci.

Jako vždy se o stav malého oválu staral Tomáš Hejkal, který optimálně připravil dráhu tak, aby delší prázdninová přestávka nečinila jezdcům žádné potíže. Přítomnost Davida Filipovského je amozřejmostí, ten z pozice vedoucího Sportovního centra mládeže AČR při Autoklubu Slaný nejen podá pomocnou ruku Aleši Altmanovi při realizaci TaSS, ale také získá přehled o případném budoucím zařazení jezdců kubatury 125 ccm do nominačních kritérií jak pro evropský tak i světový pohár mládeže.

Jestli zde ve výčtu jmen chybí Miroslav Rosůlek, ikona slánského klubu, tak s velkou lítostí se musel omluvit, pravidelně od samého vzniku TaSS dojíždí na tyto akce, ale tentokrát dal přednost rodinné sešlosti. Již se těší na pátek 15. září, kdy opět bude na programu další díl Talent Speedway Slaný.

Slánská akademie se po prázdninách opět rozběhla | foto Aleš Altman

Slunečný žár nikoho ve Slaném nespálil

Slaný – 14. července
Páteční odpolední čas byl předvěstí tropického víkendu, ale to nezabránilo některým členům Autoklubu Slaný, aby se těsně před sedmnáctou hodinou postupně sjeli do depa plochodrážního stadionu, své automobily ukryli do stínu volných boxů a po chvilkové pracovní poradě v dílně Bruna Belana se vydali na předem plánovanou brigádu na malém oválu.

 

Tomáš Hejkal zajistil od svého kamaráda malý nakladač a tak zcela logicky se ujal role jeho obsluhy. David Filipovský se necítil po vyčerpávajícím pracovním  týdnu v optimální zdravotní pohodě, a proto zasedl za volat malého traktoru, za který  zapojil přívěsný vozík. Klubu i pro jeho potřeby na jaře daroval Václav Vilde z Miletic.

Ostatní se vydali vyzbrojeni lopatou nebo hráběmi  vstříc místu určení a tím byl malý ovál, na jehož povrch se postupně navážela vrstva písku, která v době  prázdninové přestávky a po určitých úpravách má za úkol vylepšit pro podzimní část sportovní sezony jeho sjízdnost.

Mladý osmdesátník Miroslav Rosůlek, který nevynechá ve Slaném jedinou brigádu, si zvolil jako pracovní nástroj hrabičky a při neustálé poptávce personálních referentů po pracovních silách by zcela jistě našel uplatnění v některém podniku Parky, lesy,  zahradnictví. Při jeho vitalitě by pro něho nebyl problém.  Václav Buřič, Antonín Vilde, Rudolf Belan si tentokrát namluvili lopaty a před víkendem trochu zapracovali na své fyzické  kondici při rozvrstvování pískového posypu, který ještě následně Tomáš Hejkal smykováním upravoval pro další dokončovací činnosti.

Jak zpívá Michal Tučný se skupinou Fešáci ani mráz, ani sníh, ani déšť  na Fešáky neplatí. Tentokrát by se s nadsázkou dalo doplnit pro ty, kteří věnovali páteční odpoledne  slánskému klubu  ani slunce, ani žár, ani hic  na ně neplatí.

Ve Slaném se pilně pracovalo | foto Václav Buřič

Čas dovolených platí i pro Talent Speedway Slaný

Slaný – 7. července
Odjezd na dovolené a další prázdninové aktivity nezabránil, aby se v pátek sešli zainteresovaní členové Autoklubu Slaný a připravili, jak bylo avizováno závěrečný díl první poloviny tréninkového programu pro začínající, plochodrážní naděje.

 

Účast na Talent Speedway Slaný sice nebyla oproti minulým tréninkovým setkání nijak závratná. Ale trojice Jakub Hejkal, Jaroslav Bartek a David Filipovský mladší tak aspoň měla více prostoru, aby vstřebávala rady trenéra Miroslava Rosůlka, jemuž ochotně asistoval Bruno Belan.

Další pokračování tréninkových cyklů  TaSS jsou naplánována na začátek dalšího školního roku, ale není vyloučeno, že se mladí jezdci budou moci v sedle svých motocyklů objevit již na konci srpna. To podle  zájmu, který zaznamená Aleš Altman, vedoucí tohoto projektu.

V současné době je na příští pátek 14. července naplánovaná brigáda, která má za úkol připravit malý ovál na další tréninkové jízdy. Její současný stav sice oproti minulým sezonám je ve velmi dobré kondici, byť také jarní úpravy,  které byly nevyhnutelné, zabraly nejen značný časový prostor těch, kteří ochotně pomohli s jeho přípravou. Ta vlastně začala již v prosinci, kdy byl odstraněn na problematických místech materiál a nově dosypán, aby se přes zimní období tyto vrstvy spojily.

Slánský tréninkový cyklus si dopřeje přestávku | foto Václav Buřič