Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Slánský ovál zažil podařený trénink

Slaný – 19. dubna
Středeční chladné a větrné odpoledne nezabránilo, aby realizační tým Autoklubu Slaný uspořádal před sobotním plzeňským přeboru trénink pro jezdce napříč českými kluby. Trenérovi Miroslavovi Rosůlkovi se úderem půl páté slušně zaplnilo depo a tak mohl Petrovi Chlupáčovi, Janu Hlačinovi, Adamovi Bednářovi, Patrikovi Linhartovi, Bruno Belanovi, Pavlovi Čermákovi a také dvojici Petr Marek – Štěpánka Nyklová udělit patřičné pokyny, jak si představuje tréninkové odpoledne.

 

Startmaršál Emil Gaži, který mimo této sportovní záliby ještě jako rozhodčí píská fotbalové zápasy nebo v roli delegáta hodnotí výkony svých kolegů, neváhal se svým asistentem Jirkou Placatou připravit startovací zařízení. Do chladné rozhodcovské kabiny zamířil Václav Buřič, aby jezdci měli trénink se vším, co k ploché dráze patří.

Kvalitu oválu zajišťoval Jan Buřič s pozice řidiče kropicího vozu a za volantem traktoru se činil Tomáš Hejkal, jehož syn Jakub se na novou sezonu připravuje v sedle motocyklu Shupa 125 ccm a v přestávkách tréninku si postupně zvykal po zimní přestávce na tento stroj.

Na tréninku nechyběl ani Aleš Altman, který z pozice vedoucího slánské plochodrážní školy pro začínající talenty v současné době intenzivně ze svým kolegou Davidem Filipovským připravují malý ovál, aby co nevidět mohli opětovně zahájit svoji činnost.

Další trénink ve Slaném se uskuteční ve středu  26. dubna od sedmnácti hodin. A snad již účastníky přivítá jarní počasí. A také aby si někteří členové slánského klubu nemuseli po příjezdu do svých domovů do horkého čaje přilévat něco ostřejšího pro zahřátí.

Slánský trénink pod zamračenou oblohou | foto Rudolf Belan

Miroslav Rosůlek a Pavel Mareš slaví osmdesátku

Lužná a Děčín – 30. ledna
Pondělí 30. ledna je významným dnem pro dva bývalé slánské plochodrážní jezdce, a to Miroslava Rosůlka a Pavla Mareše. Oba dva se sešli ve službách AMK Slaný ve druhé polovině šedesátých let minulého století, aby jeho barvy úspěšně hájili jak v domácím šampionátu jednotlivců, tak i družstev a své dovednosti prezentovali i v reprezentaci tehdejšího Československa.

 

Pavel Mareš po skončení své sportovní kariery plochodrážní řidítka vyměnil za kormidla říčních plavidel a brázdil se po evropském kontinentu.

Miroslav Rosůlek se prakticky s plochodrážním sportem nikdy nerozloučil a slánskému AK zůstává věrný do dnešních dnů.

Oběma k číslu 80, které bude nedílnou součástí jejich dnešního narozeninového dortu,  lze přát jen to nejlepší, všeobecnou pohodu, veselou mysl a především to  nejdůležitější, a sice pevné zdraví.

S osudy obou oslavenců se setkáte také na stránkách nové knihy Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva a smykem.

Tito muži dokázali jako první sebrat ligový titul RH Praha: zleva Zdeněk Majstr, Václav Beer, Miloslav Verner, mechanik Náprstek, Miroslav Rosůlek, Jan Klokočka, Stanislav Kubíček, Pavel Mareš, kouč František Moulis a s nimi rozhodčí Ulrich | foto archív Zdeňka Majstra

Miroslav Rosůlek byl uveden do Síně slávy

Slaný – 20. ledna
V Městském divadle ve Slaném se v pátek 20. ledna od osmnácti hodin konalo slavnostní vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec roku 2022. Pravidelná akce v Královském městě Slaný má od roku 2014 již tradiční místo, kde již nejde o žádné body, branky ani vteřiny, ale o neformální setkání sportovců, funkcionářů a představitelů nejen města Slaný.

 

Slánský plochodrážní klub, který měl sportovní sezonu 2022 poměrně úspěšnou, nominoval do této ankety v jednotlivých kategoriích své následující zástupce:

jednotlivci – dospělí: Eduard Krčmář
kolektiv – dospělí: AK Slaný – mistři ČR M MČR dvojic (Eduard Krčmář – Robert Chmiel) jednotlivci – mládež: Karel Průša
kolektiv – mládež: AK Slaný – třetí místo M MČR juniorů –družstev (Bruno Belan – Matouš Kameník – Vojtěch Zamazal)
síň slávy: Miroslav Rosůlek
Eduard Krčmář na pódiu | foto Město Slaný

Z nominovaných slánských plošinářů se umístil Eduard Krčmář v kategorii jednotlivci – dospělí na bronzové příčce a potvrdil, že se pravidelně v této anketě umísťuje na pomyslném stupni pro vítěze.

Eduard Krčmář šel na pódium Městského divadla Slaný ještě jednou, aby převzal ocenění v kategorii Kolektiv – dospělí za úspěch slánského AK v Mezinárodním MČR dvojic, kdy zásluhou jeho a Roberta Chmiela putoval do Královského města další mistrovský titul.

Miroslav Rosůlek si užívá uvedení do Síně slávy | foto Město Slaný

Miroslav Rosůlek, ikona slánského plochodrážního sportu, se dočkal ocenění v kategorii Síň slávy. Před nastávajícím životním jubileem je to zasloužené ocenění za práci, jak v aktivní sportovní kariéře, tak i za nelehkou činnost na postu trenérském, kdy pro slánský klub vychoval celou plejádu jezdců. A rovněž mu není cizí, aby poradil i jezdcům mimo slánské barvy.

Otakar Večerka nežije

Slaný – 9. listopadu
Ve středu 9.listopadu se naposledy zastavilo srdce Mgr. Otakara Večerky, člena Autoklubu v AČR Slaný. Ve slánském klubu zastával zodpovědnou pozici předsedy revizní komise. Celý svůj život kromě rodinných záležitostí spojil s motocyklovým sportem, nejprve jej okouzlily silniční motorky a posléze ve Slaném se aktivně zapojil do plochodrážního dění. Svůj nadhled a společenské aktivity dále prezentoval v dopravní komisi města Slaný, byl i členem Společnosti Patriotů Slaného a jeho motoristická krev jej zavedla i do Klubu závodníků veteránů při Autoklubu ČR. Čest jeho památce!

Ze Slaného pojede do Liberce autobus

Slaný – 13. září
Autoklub Slaný uspořádá ve středu 21. září pro příznivce plochodrážního sportu a nejen pro ně autobusový zájezd do Liberce na závěrečné čtvrté kolo extraligy družstev. Cena zájezdu činí Kč 300 na osobu. Odjezd ze stadiónu ploché dráha Slaný ve 13:30 hodin. Závazné přihlášky u Jaroslava Drbala na čísle 728 404 447 či e-mailu jardadrbal@seznam.cz. Kapacita míst 50 osob.

Na libereckou extraligu přijede ze Slaného autobus | foto Pavel Fišer

Talent Speedway Slaný pokračovala v pátek

Slaný – 8. července
Páteční odpoledne na plochodrážním stadionu ve Slaném opět patřilo dalšímu pokračování nového projektu pro začínající mladé adepty sportu levých zatáček, kterým se Autoklub v AČR Slaný snaží rozšířit svoji základnu mladých jezdců. Vedoucí plochodrážní školy Aleš Altman a jeho pravá ruka David Filipovský
již v dopoledních pátečních hodinách si osobně byli zkontrolovat povrch malého oválu, který po deštivých dnech přeci jen v určitých místech vykazuje špatnou sjízdnost, aby včas mohli nejen vylepšit tento stav, ale i informovat zájemce o případném přeložení akce na jiný termín.

 

Špatných zpráv nakonec nebylo zapotřebí a tak oba hlavní protagonisté mohli svůj volný čas věnovat zájemcům o plochou dráhu. Kromě Aleše Altmana mladšího, který je pravidelným účastníkem této plochodrážní školy a svoji sportovní činnost má ještě rozloženou i na hokejové tréninky, dorazili do Slaného desetiletý Jakub Hejkal z Nového Strašecí a další zájemce byl až Chomutova a to šestnáctiletý Michal Samek.

Chomutov je příznivcům ploché dráhy známým pojmem, byl zde plochodrážní stadión, který pamatuje kromě jiného pořádání mistrovství republiky jednotlivců a svůj azyl zde našli před mnoha lety i plošináři severočeského klubu ů z Ústí nad Labem.

Pojmem ale zcela určitě je jméno Karel Voborník otec a syn. Ten starší byl u zrodu severočeského krajského družstva a patřil k jeho výrazným oporám, jeho syn byl reprezentantem tehdejšího Českoslovenka ale z pohledu slánské ploché dráhy v místním AMK Svazarmu Bateria Slaný v letech 1972 -1982 patřil k oporám extraligového týmu, kde společně z Janem Klokočkou, Zdeňkem Majstrem, Miroslavem Rosůlkem, Václavem Čivišem, Josefem Minaříkem, Alešem Drymlem a Josefem Rybářem stál za úspěchy slánského klubu.

Nové Strašecí sice není tak geografický vzdálené od Slaného, ale žádný plochodrážní jezdec ve slánských barvách nepůsobil. Z tohoto města z okresu Rakovník pochází Jiří Šafář, ten má svoji sportovní karieru spjatou s pražským Olympem a po roce 1996 působil pár sezon v SC Chabařovice a po jejich skončení se soutěžemi dospělých absolvoval několik tréninků ve Slaném, ale asi tehdejší činovníky nezaujal a z plochodrážních oválu se vytratil.

Tentokrát na slánském tréninku chyběl David Filipovský mladší a rovněž Matyáš Hagenštoc, které  na začátku prázdnin zlákaly jiné aktivity a tak trojice uvedených adeptů mohla postupně využít pátečního odpoledne k realizaci svých schopností na plochodrážních stopětadvacítkách Shupa a Honda.

Omluvit se rovněž musel Miroslav Rosůlek, který zde působí v roli odborného poradce, toho do Slaného nepustila angína, ale jak ho známe, co nevidět bude zase fit a bude opět předávat svoji nevyčerpatelnou energii zkušeností nové generaci zájemců o plochou dráhu.