Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Sobota patřila ve Slaném mladým plochodrážním nadějím

Slaný – 1. prosince
Sportovní Centrum Mládeže při Autoklubu v AČR Slaný v sobotu odpoledne mělo svoji tradiční hodnotící společenské setkání, které se uskutečnilo v prostorách Sokolovny Kvíček ve Slaném. Setkání, jež kromě již zmíněného hodnotícího charakteru za uplynulou sportovní sezónou mělo společenský a přátelský rozměr.

 

Slovo má Petr Křikava

Pozvání do Slaného přijal viceprezident Autoklubu ČR pro motocyklový sport Petr Moravec, který je zároveň předsedou Komise ploché dráhy. Středočeský krajský úřad zastupoval JUDr Robert Bezděk CSc, radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví, nechyběl Martin Draxler, v jehož gesci je regionální rozvoj cestovního ruchu a sportu. Královské město Slaný reprezentoval nově zvolený místostarosta Radek Vondráček.

Zahajovací uvítací projev provedl Petr Křikava, vedoucí SCM, který dále ve své obsáhlé zprávě přítomné seznámil s letošní činností. Trenér Miroslav Rosůlek měl připravenou zprávu o výsledcích a sportovních úspěších jednotlivých závodníků v roce 2018. Na závěr úvodního bodu jednání vystoupil opět Petr Křikava a jeho zpráva se týkala ekonomického zajištění sportovní sezony 2018.

Bruno Belan mohl kytičku předat mamince rovnou

Petr Moravec poděkoval za práci realizačního týmu SCM při AK Slaný, který má výhradně na starosti kubaturu do 125 ccm, popřál všem přítomným závodníkům, kteří z evropských a světových kolbišť přivezli v letošní sezoně pět medailí mnoho úspěšných sezon v dalším svém pokračovaní plochodrážního závodníka a nezapomněl ani na ostatní naděje, jež na svůj úspěch teprve čekají.

Další slovo si samozřejmě vzali i přítomní hosté, kteří se tohoto setkání zúčastnili, a plochodrážní sport jim není lhostejný. Do Slaného dorazil rovněž Martin Málek z divišovské JRM Speedway Factory. Ten kromě jiných svých náročných úkolů má na povel kubaturu do 250 ccm, i on přítomné v krátkém projevu seznámil s výsledky jezdců, kteří reprezentovali Českou republiku v kubatuře do 250 ccm a v nedávné minulosti závodníci v této objemové třídě přivezli nejeden úspěšný výsledek.

Pohled do sálu

Pro závodníky je důležité, na jakých strojích závodí a hlavně jak jsou na jednotlivé významné akce připraveni. Oblast motocyklového vybavení je doménou společnosti Shupa, která postupně svoji poctivou prací dokázala v kubatuře 125 ccm mladé české závodníky přivést k metám nejvyšším. Hlavní konstruktér ing. Jaroslav Šůs, který je rovněž součástí realizačního týmu SCM, ve Slaném nechyběl a svým vystoupením jen podpořil správný směr vývoje této úspěšné kubatury.

Než byla celá akce ukončena a všichni přítomní byli pozváni na malé občerstvení, obdrželi mladí závodníci jako pozornost pro své maminky květiny jako vzdání díku za jejich nezištnou podporu.

Zátiší v Sokolovně

Popřejme Jaroslavovi Vaníčkovi, Bruno Belanovi, Vojtěchovi Šachlovi, kteří dokázali vystoupat na stupně vítězů jak v evropském, tak ve světovém měřítku, aby své úspěchy dokázali zopakovat a dalším adeptům Janu Jeníčkovi, Matěji Frýzovi nebo Štěpánovi Jurčovi, popřípadě někomu dalšímu, aby českou plochou dráhu posunuli dalším směrem vpřed.

Foto: Pavel Fišer

Oceněn byl rovněž Zdeněk Majstr

Slaný – 25. října
Minulý čtvrtek se v městském divadle ve Slaném konal slavnostní večer u příležitosti oslav 100 let vzniku samostatného Československa. Představitelé Královského města Slaný u této významné příležitosti již šestnáct let oceňují za zásluhy a propagaci občany města Slaného v oblasti kultura, sport, školství a vzdělání, zdravotnictví a občanská společnost, kde zohledňují odvážný životní postoj. Mezi vyvolenými, který převzal v letošním roce z rukou starosty Královského města Slaný Martina Hrabánka pamětní list, byl i Zdeněk Majstr.

 

Zdeněk Majstr přebírá ocenění

Zdeněk Majstr je bývalý úspěšný plochodrážní reprezentant, který svoji sportovní kariéru spojil s AMK Slaný, s nímž v roce 1969 vybojoval mistrovský titul v soutěži družstev. A v tom samém roce byl společně s Janem Holubem pátý ve světovém finále dvojic ve Stockholmu.

V první polovině sedmdesátých let minulého století patřil ke špičce naší plochodrážní scény, o čemž svědčí výsledky v M ČSSR jednotlivců a reprezentační starty jak MS jednotlivců, tak družstev na krátké dráze či start ve světovém finále na dlouhé ploché dráze roku 1973.

Po skončení úspěšné sportovní činnosti se v AMK Svazarmu Bateria Slaný věnoval z pozice trenéra výchově mladých jezdců. Z jeho líhně vyšel mimo jiné Roman Matoušek, jezdec světových parametrů a celá plejáda dalších plošinářů slánského extraligového družstva

Slavnostní setkání ve slánském divadle kromě významných hostů politického, kulturního a sportovního života svými vystoupeními vizuálně a sluchově vyšperkovaly pěvecké soubory Consortium camerale slanense a rovněž Ach-ach slánského gymnázia. Celá akce byla zakončena slavnostním rautem.

Všichni ocenění pohromadě

Foto: Kateřina Nič Husárová /Deník)

Sobotní akademie uzavřela slánskou sezónu

Slaný – 6. října
Závěrečný pátý díl Slaný Speedway Academy uzavřel letošní plochodrážní sezónu ve Slaném. Po úterním tréninku se mladí zájemci o plochodrážní sport sešli ve Slaném opět včera, aby si vyzkoušeli svoji dovednost a své umění.

 

Slaný se probudil do krásného rána

Byť od pátečního odpoledne na celém našem území panovala na určitých místech jistá nervozita a někteří lidé netrpělivě vyhlíželi sobotní večerní sčítání hlasů od voličů jak do senátních, tak i do komunálních voleb, aby nepřišli o své těžce vydobyté a dobře placené posty, to na plochodrážním stadionu ve Slaném za nezvykle teplého říjnového počasí byla výborná nálada a vše probíhalo v přátelském a kamarádském duchu.

Výborně připravený malý ovál od správce stadionu Eduarda Krčmáře staršího pod taktovkou trenéra Miroslava Rosůlka postupně testovali Jakub Exler z pražské Markéty, který sice do Slaného na tyto kempy ke své škodě nejezdí, ale na sklonku této sezóny se zde objevil. Další kdo projevil zájem byl Luboš Krejča. Ten zde byl sice 9. Června, ale pro poruchu svého stroje na ovál nevyjel. Vše si vynahradil až dnes, kdy měl k dispozici jiný stroj v červenožlutých barvách, a aby mu to ladilo tak i jeho kombinéza měla stejný design po Michalu Bašteckém.

Miroslav Rosůlek přednáší

Tento jezdec pražské Markéty byl v minulých ročnících Slaný Speedway Academy stálicí těchto kempů a k překvapení všech se zde objevil i včera, byť z dodávky svých rodičů vyložil čtyřkolku, ale ochota Luboše Krejči mu umožnila, aby po čase si zatrénoval na plochodrážní stopětadvacítce.

Trio Pražanů doplnil domácí Tony Katra, který dokonale využívá možnost tréninkových možností, které ve Slaném jsou nastaveny, samozřejmě za asistence strýce Martina Šťastného a svého dědy nechyběl ani teď.

Vůbec poprvé se zde objevil Dominik Hrbek, začínající pardubický nováček má za sebou premiérové jízdy v Kostěnicích a Speedway Mini Cupu. Slánský ovál o testoval ze vším všudy a určitě cestu z Turnova do Slaného ze svým otcem neabsolvovali naposled a určitě se zde v novém ročníku akademie budou objevovat v pravidelném sledu.

Slánský plochodrážní stadion teď utichne od zvuků plochodrážních strojů, ale od příštího týdne zde nastane čilý ruch, aby byl připraven na další speciály. A to 27. října do svých pedálů šlápnou v dalším pokračování TOI-TOI CUPu cyklisté, aby před televizními kamerami bojovali o další body v tomto prestižním cyklokrosovém seriálu.

Zleva Michal Baštecký, Tony Katra, Dominik Hrbek, Luboš Krejča a Jakub Exler

Slaný Speedway Academy je pro letošní sezonu v cíli. Mladí plochodrážní adepti měli pod vedením ikony slánské ploché dráhy Miroslava Rosůlka možnost využít jeho rad a zkušeností a je otázkou kdo jak k tomu přistoupí a zhodnotí tuto práci. Výsledky této činnosti jsou patrné především v importu medailí z letošních kolbišť jak evropského, tak i světového poháru mládeže v kubatuře do 125ccm.

Poděkování si rovněž zaslouží i celý realizační tým akademie, který se až na malé výjimky za tři sezony realizace této činnosti prakticky nemění, což je ku prospěchu věci. Kateřina Zamazalová má na starosti zdravotnický dozor, Eduard Krčmář starší a Václav Buřič se věnují dráze a druhý jmenovaný s Otakarem Večerkou pomáhají s propagací. Antonín Vilde z pozice vedoucího SSA by jim rád za tuto činnost poděkoval a věří ve zdárném pokračování i ve sportovní sezóně 2019.

Foto: Dominik Hrbek

Francis Gusts se přece jen triumfu ve Slaném dočkal

Slaný – 23. září
Nedělní dopoledne patřilo na plochodrážním stadiónu ve Slaném nastupující generaci adeptů plochodrážního sportu. Mladí plošináři zde bojovali v závodě o Velkou cenu Královského města Slaný a mítink byl vypsán pro dvě kategorie a to do 125 ccm a zároveň do 250 ccm. Vzhledem k tomu, že den před tím bojovali mladí závodníci o mistrovské body, jak ve třídě do 250 ccm tak i do 125 ccm, ti dokonce jak na malé, tak na klasické dráze, logicky se jejich účast musela v menším počtu startujících projevit na nedělní Velké ceně Královského města Slaný.

 

Velká cena pro Jaroslava Vaníčka, cena fair play pro Vojtěcha Šachla

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Bruno Belan stojí na pódiu

Závod do 125 ccm přivedl na start sice pouze pět jezdců, ale především se jednalo o závodníky, kteří patří k současné špičce této kubatury. Jaroslav Vaníček je nejen mistrem republiky jak na malé, tak i na klasické dráze, ale především se pyšní nejlepším světovým a evropským  závodníkem pro rok 2018. Vojtěch Šachl se v evropském měřítku prezentoval třetím místem, Bruno Belan byl ještě o místo lepší a ve světě je třetí. Startovní listinu doplnil domácí Vojtěch Zamazal a pardubický Jan Jeníček.

Stopětadvacítky jezdily rozjížďky v pěti

Samotný závod na pět jízd s pěti jezdci na startu potvrdil suverenitu Jaroslava Vaníčka, který svých pět startů proměnil v maximální bodový zisk dvaceti bodů. Druhý skončil Vojtěch Šachl AK Divišov s patnácti body před dvojicí slánských plošinářů, Bruno Belan byl třetí s deseti body a Vojtěch Zamazal získal tři body.  A patří mu místo těsně pod stupni vítězů, na Jana Jeníčka tak se dvěma body zbyla pátá příčka.

Bruno Belan nešetřil slovy díků na adresu Vojtěcha Šachla

Velké uznání zaslouží Vojtěch Šachl, který zapůjčil svůj stroj slánskému Bruno Belanovi. Slánský závodník v sobotním mistrovském mitinku zadřel motor a tak gesto mladého divišovského jezdce zaslouží nominaci na cenu fair play, neboť takto si počínal i předešlý den a málo kdo by se ke svému soupeři takto zachoval.

Velká cena Královského města Slaný 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 4 4 4 4 4 20
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 3 15
3. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 2 2 10
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 0 1 1 1 3
5. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 0 0 0 2

S převahou cizinců

Kacper Lobodzinksi, Francis Gusts a Filip Nizgorski na stupních vítězů

Závod kubatury do 250 ccm přivedl na start sedm jezdců, čtyři byli z Polska a po jednom dodaly motocyklové federace z Lotyšska, Estonska a ČR. Na startu chyběla především trojice českých jezdců.

Novopečený šampión republiky Pavel Kuchař se ráno omluvil pro nemoc, Daniel Šilhán byl sice v depu, ale pohled na jeho pohyb byl znamením, že to dnes nepůjde kvůli zraněnému kotníku a Michal Baštecký v sobotu při mistrovském klání zadřel motor a tak zůstal doma. I sobotními pády poznamenaný Polák Kacper Makowski závodu jen přihlížel.

Milan Dobiáš byl jediným zástupcem českých dvěstěpadesátek

Mítink o Velkou cenu tak ovládl smolař z předešlého dne Lotyš Francis Gusts, ten vybojoval jedenáct bodů a po zásluze zvítězil. Druhý byl polský jezdec Kacper Lobodzinski s deseti body i další místa patřila jeho krajanům, Filip Nizgorski získal devět bodů a je klasifikován na místě třetím, Pawel Trzesniewski vyjezdil bodů sedm a obsadil místo čtvrté.

Domácí jezdec Milan Dobiáš skončil pátý se čtyřmi body a byl jediným tuzemským zástupcem v tomto závodě. Poháry nejlepším závodníkům jak v kubatuře do 125 ccm, tak i 250 ccm předal starosta Královského města Slaný Martin Hrabánek, který si ve svém našlapaném programu našel čas, aby zavítal mezi mladé plochodrážní naděje a popřál jim do dalších nelehkých bojů mnoho úspěchů. Poděkování zaslouží i  pořadatelé z AK Slaný kteří zvládli sobotní celodenní program a dopolední nedělní pokračování mládežnických závodů.

Velká cena Královského města Slaný 250 ccm:

1. Francis Gusts, LAT 3 3 2 3 11
2. Kacper Lobodzinski, PL 3 2 3 2 10
3. Filip Nizgorski, PL 2 3 3 1 9
4. Pawel Trzesniewski, PL 1 2 1 3 7
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 1 0 2 4
6. Markus Maximus Lill, EST 2 0 1 1 4
7. Krzysztof Lewandowski, PL 0 1 2 0 3

Foto: Václav Buřič

Mladé plochodrážníky čeká ve Slaném našlapaný víkend nižších kubatur

Slaný – 18. září
Mladé plochodrážní naděje zavítají o víkendu 22. a 23. září do Slaného, aby absolvovaly celou sérii závodů jak na malém, tak na klasickém oválu. V sobotu 22. září je na programu od 10:00 hod mistrovství ČR 125ccm jednotlivců na krátké dráze. Odpoledne přijde na řadu velká dráha a druhý ročník českého šampionátu dvěstěpadesátek doprovodí klasické mistrovství republiky stopětadvacítek. A nedělní dopoledne bude patřit Velké ceně Královského města Slaný se závody obou nižších kubatur.

 

První mistr ráno

Ve Slaném se o víkendu bude závodit na krátké i na klasické dráze

Mistrovství republiky na krátké dráze dospěje ve Slaném do finiše. Vedle suveréna seriálu Jaroslava Vaníčka z AK Markéty Praha se na start postaví celá řada jeho pronásledovatelů, Vojtěch Šachl z divišovského AK, Jan Jeníček ZP Pardubice a objev letošní sezony Štěpán Jurča z AK Březolupy.

Domácí AK Slaný vyšle do boje tradičně Vojtěcha Zamazala a Bruna Belana. Ten využil letní prázdniny nejen k tomu, aby načerpal síly na další školní rok, ale především vybojoval v Divišově titul neoficiálního vicemistra. A v září si z francouzského Morizes přivezl bronz ze světového poháru, takže by rád domácímu publiku předvedl, že tyto úspěchy nebyly dílem náhody, ale systematické tréninkové činnosti ve slánském středisku pod taktovkou Miroslava Rosůlka.

Jaroslav Vaníček se s největší pravděpobností bude ze Slaného vracet jako dvojnásobný mistr republiky

V jednání je rovněž účast závodníků z Polska a Německa, takže tuzemské naděje budou moci změřit své dovednosti se zahraniční konkurencí.

 

Druhý a třetí mistr odpoledne

Při loňské prmiéře mistrovství republiky dvěstěpadesátek v Kopřivnici se na pódium postavili Karol Zupinski, Jan Kvěch a Petr Chlupáč

Odpolední program ve Slaném začne ve čtrnáct hodin. Na klasické dráze se uskuteční mistrovství republiky jednotlivců v kubatuře do 250ccm a zároveň proběhne závěrečný mistrovský závod ve třídě do 125ccm.

V závodě o mistra republiky do 250ccm se divákům představí jezdci z Německa, Polska, Rakouska a pochopitelně z České republiky. V jednání je účast mladých závodníků i z jiných evropských  federací.

Z českých jezdců by o příčky nejvyšší měli zabojovat Pavel Kuchař, Michal Baštecký, oba z pražské Markéty, po zranění se do ostrého boje chystají Filip Šifalda a Milan Dobiáš, odchovanci severočeských Chabařovic. Svou účast zvažuje i Daniel Šilhán, který po svých červencových patnáctinách nastartoval svou kariéru s pětistovkou.

Pavel Kuchař jezdí s dvěstěpadesátkou celý rok

Souběžně s kláním ve třídě do 250ccm se uskuteční poslední mistrovský závod v kubatuře do 125ccm. Většina jezdců přeladí nastavení svých strojů na klasický ovál a po krátkém odpočinku se závodu na malé dráze usednou znovu do sedla svých speciálů, aby bojovali o poslední body v mistrovském klání na klasické dráze.

 

Dva pouťáky v neděli

Velká cena Královského města Slaný se konala naposledy v září před třemi lety

Na začátku sportovní sezony avizovaná Velká cena Královského města Slaný dospěla termínově k navazující sérii mistrovských klání konaných v sobotu. Většina účastníků z předešlého dne ve Slaném přenocuje a postaví se na start, aby bojovali o poháry věnované slánským starostou Martinem Hrabánkem jak v kubatuře do 125ccm, tak i 250ccm.

Program slánského víkendu nižších kubatur tuto sobotu a neděli:

sobota 22.9: 10:00 MR 125 ccm na krátké dráze
14:00 MR 250 ccm
MR 125 ccm
neděle 23.9. 10:00 Velká cena Královského města Slaný

Foto: Mirek Horáček, Miroslav Klimsza, Eva Palánová a Antonín Škach