Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Slaný Talent Trophy oslavil Svátek práce

Slaný – 1. května
Středeční sváteční odpoledne využili ve Slaném k uspořádání prvního tréninkového klubového závodu na krátké dráze nazvaného Slaný Talent Trophy 125. Původně se mělo jednat o druhé klání slánských nadějí plochodrážního sportu, ale jak je známo 20. dubna počasí nejen ploché dráze nepřálo a tak 1.května se uskutečnil zahajovací závod tohoto seriálu skládajícího se ze tří mítinků.

 

Pětice účastníků: zleva Karel Průša, Štěpánka Nyklová, Matěj Tůma, Jakub Hejkal a Jaroslav Bartek | foto Václav Buřič

Na plochodrážní stadión v Netovické ulice dorazili všichni aktéři, kterých se týkala tato narychlo připravená akce. Nechyběla tedy Štěpánka Nyklová, Karel Průša, Jakub Hejkal, Matěj Tůma a jediný mimo slánský adept sportu levých zatáček Jaroslav Bártek z AK Markéty Praha, jehož ve Slaném velice rádi vidíme.

Závod byl vypsán podle zavedeného a osvědčeného rozpisu, který se již nějaký rok používá při PRO – TEC Speedway Mini Cupu.  Pět jezdců se v základním rozpisu utkalo v osmi jízdách, každý startoval čtyřikrát a následovalo finále B a finále A bylo závěreční desátou jízdou odpoledního dne.

Základní rozpis jízd podle očekávání nejlépe vyšel dvojici Štěpánka Nyklová a Karel Průša, kteří si vyjeli dvanáctibodový zisk. Do finále A postoupil i nováček letošní sezóny, dravě jezdící Matěj Tůma, jenž měl na svém kontě sedm bodů. Brány finálové jízdy zůstali tedy zavřené pro Jakuba Hejkala, šest bodů a Jaroslava Bartka čtyři body.

Finále B bylo jednostrannou záležitostí Jakuba Hejkala, který měl usnadněnou pozici tím, že motocykl Jaroslava Bartka ve druhé zatáčce zastavil. Příčinou byla školácká chyba, nebyl puštěný metyl.  Finále A se stalo jasnou záležitostí Karla Průši, ten nedělá zbytečné chyby, má vzorně připravený stroj a nerozptyluje se mezi jízdami jinými záležitostmi.

Štěpánka Nyklová sedlala jako při mistrovském klání v Plzni elektrický motocykl, ve Slaném na krátké dráze s ním závodila poprvé a předvedla svůj standard. Matěj Tůma teprve proniká do tajů plochodrážního sportu. Na nováčka si nevede špatně, ale musí postupně nasbírat patřičné zkušenosti.

Tréninků mají mladí jezdci ve Slaném poměrně dost, již v pátek 3. května bude od sedmnácti hodin na programu další díl Talent Speedway Slaný. A následovat bude úterý 7. května rovněž od sedmnácti je na programu druhé klání Slaný Talent Trophy. Zde se bude jednat o odložený úvodní tréninkový závod z 20. dubna.

Sváteční den využili kromě pětice jezdců i další mladí začátečníci, ve vložených jízdách postupně na malý ovál vyjeli David Filipovský, Šimon Kníže a Nikolas Pergl.  Matyáš Ryska pod dohledem Bruna Belana trénoval na klasické dráze, kdy si pomalu začíná zvykat na motocykl kubatury 500 ccm.

Po skončení tréninkové akce následovalo malé přátelské posezení a pohoštění všech zúčastněných jezdců, rodičů, jejich přátel a vedení klubu AK Slaný.   Firma VANTOS připravila pro pět aktérů Slaný Talent Trophy věcné ceny, které jim při tomto posezení byly předány, za což si manželé Renata a Jaromír Nyklovi zaslouží velké poděkování.

Poděkování si zaslouží i všichni ti, kteří se na akci podíleli na úkor svého volného času, který věnovali ploché dráze.

B A
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 3
2. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 3 3 3 3 2
3. Matěj Tůma, Slaný 2 1 2 2 1
4. Jakub Hejkal, Slaný L 2 2 2 3
5. Jaroslav Bartek, Praha F 2 1 1 E

Průběžné pořadí seriálu:

SLA TOT
krátká
1.5.
1. Karel Průša, Slaný 10 10
2. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 8 8
3. Matěj Tůma, Slaný 6 6
4. Jakub Hejkal, Slaný 4 4
5. Jaroslav Bartek, Praha 2 2

Poznámka: bodový klíč 10 – 8 – 6 – 4 – 2

Dobrá nálada vydržela i po závodech | foto Václav Buřič

Aleš Altman měl opět plný ovál

Slaný – 26. dubna
Konec školního týdne znamená pro mladé adepty sportu levých zatáček ve Slaném prodloužení si svých zájmových aktivit. Páteční odpoledne se opět stalo dostaveníčkem začínajících nadějí plochodrážního sportu. Vedoucí projektu Talent Speedway Slaný Aleš Altman s kolegou Davidem Filipovským měli
i tentokrát k dispozici již osvědčené a pravidelně trénující jezdce Jakuba Hejkala, Matěje Tůmu a Jaroslava Bártka, které si později pod svá křídla vzal Bruno Belan, aby si na klasickém oválu vyzkoušeli startovací manévry před sobotním mistrovským klání na západě Čech v Plzni.

 

Na klasické dráze kroužil rovněž Matyáš Ryska, ten ovšem sedlal motocykl kubatury 500 ccm a pozvolna tak začíná pronikat do tajů tohoto sportu. Škoda, že se musel omluvit Richard Samek, který již pár tréninků na pětistovce absolvoval. V týdnu dvakrát z Chomutova do Slaného dorazil, aby si v dílně Bruna Belana doladili technické záležitosti.

Na malé dráze tak dále kromě Stanislava Kohouta, slánského juniorského jezdce flat tracku si svá kolečka od kroužili  David Filipovský a dva nováčkové. Jedním z nich je syn Marka Knížete. Toto jméno není v ploché dráze neznámým pojmem, mnozí si jistě vybaví, že Marek Kníže před více jak dvaceti lety oblékal vestu AK Markéty Praha a zasáhl i do bojů mistrovství světa juniorů 27. května 2001 při kvalifikačním kole ve Slaném.

Talent Speedway Slaný se letos rozeběhl na plné obrátky a tak si lze přát, aby se vše vyvíjelo pozitivním směrem.

Slánský tréninkový program jede na plné obrátky | foto Václav Buřič

Počasí slánské plochodrážní sobotě nepřálo

Slaný – 20. dubna
Jako velice správné se ukázalo páteční rozhodnutí o zrušení všech akcí, které byly na dnešek naplánovány na plochodrážní stadion ve Slaném. Na pátečním mimořádném zasedání výboru klubu společně s ředitelstvím závodu, které bylo operativně svoláno ohledně avizované předpovědi počasí nevěštící nic dobrého, bylo rozhodnuto o zrušení celého programu.

 

Vinou deštivého počasí se již v pátek od sedmnácti hodin nekonala tradiční tréninková akce Talent Speedway Slaný (TaSS). Adepti sportu levých zatáček tak ze svým doprovodem zůstali skryti pod střechou depa.

Na sobotu 20. dubna se kromě aktérů zahajovacího závodu OPEN mistrovství republiky ve flat tracku se těšili i mladí junioři sedlající motocykly kubatury 125 ccm aby poměřili své umění rovněž v úvodním mítinku českého šampionátu na krátké dráze. Jak se ukázalo nad jezdci, diváky, ale i pořadateli tentokrát zvítězil déšť, který neumožnil uspořádat avizované závody, a oba ovály se staly nesjízdné.

Malý ovál je z velké části pod vodou. Klasická dráha, která před začátkem sezony prošla náročnou, zásadní a zdařilou úpravou a přípravou ale díky složení struktuře materiálu, jenž neumožní absorbovat tyto dešťové srážky se tak do akce nedostali ani závodníci ve flat Tracku.

Pořadatelé z AK Slaný ve spolupráci s Komisí PD AČR  budou pro oba mistrovské podniky hledat náhradní termíny.

Ve Slaném se dnes na pódium postavil jen déšť | foto Rudolf Belan

Přichází Slaný Trophy Talent 125

Slaný – 19. dubna
Autoklub V AČR Slaný se ve spolupráci ze Sportovním centrem mládeže, Talent Speedway Slaný a společností Vantos se rozhodl v rámci přípravy jezdců kubatury 125 ccm připravit pro své jezdce závodní tréninkový program, který bude čítat tři akce. Kromě čtveřice domácích jezdců Štěpánky Nyklové, Karla Průši, Jakuba Hejkala a Matěje Tůmy se akce zúčastní i Jaroslav Bártek. A to z toho důvodu, že je pravidelný účastník tréninkového programu Talent Speedway Slaný.

 

Vzhledem k tomu, že již třetím rokem provozujeme TaSS  a vzešli z něho Jakub Hejkal a Matěj Tůma a v gesci AK Slaný je i Sportovní centrum mládeže, které zase připravuje jezdce kubatury 125 ccm na světový a evropský pohár mládeže, tak by tato akce posloužila i jako příprava pro uvedené poháry a zároveň i na úvodní závod MČR na klasické dráze.

Tento seriál bude kombinovat jak klasickou tak krátkou dráhu a na úvod se jezdci představí v sobotu  odpoledne při OPEN Mistrovství ČR Flat Track, pokračování je naplánováno na 1. května, tentokrát bude  na řadě krátký ovál a závěr akce se uskuteční ve středu 5. června.

Termíny tréninkového seriálu Slaný Trophy Talent 125:

20.4. klasická dráha
1.5. malá dráha
5.6. klasická dráha
AK Slaný připravil další závodní seriál pro stopětadvacítky | foto Václav Buřič

Pátek odpoledne rovná se Talent Speedway Slaný

Pardubice – 12. dubna
Páteční odpoledne patřilo opět na plochodrážním stadiónu ve Slaném tradičnímu tréninkovému programu Talent Speedway Slaný. Aleš Altman, vedoucí projektu, neponechal nic náhodě a se svým kolektivem připravili vše pro zdárný průběh další tréninkové akce.

 

Před sobotním prvním mítinkem PRO – TEC Speedway Mini Cup, který je plánován bod bájnou horu Blaník do Divišova, si na malý slánský ovál přijeli vyzkoušet a doladit své stroje host z pražské Markéty Jaroslav Bártek, domácí duo Jakub Hejkal a Matěj Tůma, který zde zažije závodní premiéru.

Svá tréninková kolečka zde rovněž pod taktovkou instruktora Bruno Belana odkroužili Richard Samek a Matyáš Ryska, po sobotním prvním  výjezdu na dráhu nechyběl ani David Filipovský. Přišel i Aleš Altman, kterému pomalu končí hokejová sezona, a páteční odpolední čas vyměnil za hokejovou halu za plochodrážní prostředí, byť jen v roli diváka.

Bruno Belan, který úspěšně plní roli instruktora a zaskakuje za Miroslava Rosůlka, jenž mimochodem zdárně doma v Lužné rehabilituje, dal dvojici Jakub Hejkal – Matěj Tůma poslední instrukce před divišovskou akcí. Snad si jeho dobře míněná slova vezmou k srdci a budou se řídit jeho radami.

Ve Slaném se každý pátek trénuje | foto Václav Buřič

Slánské depo praskalo ve švech

Slaný – 6. dubna
Sobota 6. dubna počasí jako při klasickém letním prázdninovém dni a slánský stadion se chystal na tréninkový program tří plochodrážních kategorií. Do depa se již od deváté hodiny začali sjíždět jezdci flat tracku, kteří zde nakonec měli devítičlenné zastoupení. Mladých juniorů ve třídě do 125 ccm se sešlo pět a závodníků, kteří sedlali motocykly 500 ccm, dorazilo sedm, číslovku dvacet dva doplnil malý David Filipovský sedlající stroj 50 ccm.

 

Vedoucí sportovního úseku Jaroslav Drbal, který měl tréninkový program na  starost, byl nucen pro technickou závadu kropicího vozu pozdržet plánovaný začátek celého programu a tak měl čas si promyslet a sestavit harmonogram  tréninku.

Jako první se do tempa zapojili junioři na malé dráze, kde pod taktovkou Aleše Altmana a Davida Filipovského se činili Jakub Hejkal, Matěj Tůma, Jaroslav Bártek, Matouš Ryska a Petr Kvěch, Ti sedlali stroje třídy 125 ccm. Dále Stanislav Kohout, než se připojil ke svým kolegům na klasickou dráhu a také již zmíněný David Filipovský mladší.

Na klasický ovál vyjela sedmička jezdců, domácí duo Bruno Belan a Eduard Krčmář, které doplnili Jaroslav Vaníček, Jan Hlačina, Daniel Halamka, veterán Martin Švestka a začínající Richard Samek.

Jezdců flat track, které 20. dubna čeká ve Slaném úvodní mítink mistrovství republiky, se dostavilo devět, nechyběl loňský mistr světa Ervín Krajčovič ani ostřílení jezdci Tomáš Kolařík, Kamil Peuker, Jan Rudolf,  samozřejmě pro letošní seriál MČR domácí závodníci František Irmiš, Vít Janoušek a Stanislav Kohout.  Dále po oválu kroužili jezdci Kubajz a Gryž.

Vzhledem  k tomu, že další tréninky na sobotní termín byly naplánovány jak do Plzně, tak Liberce i Březolup, bylo slánské depo poměrně zaplněné, byť se jednalo o jezdce napříč plochodrážními   kategoriemi a kubaturami.

V sobotu 20. dubna se kromě mistrovství republiky ve flat tracku koná ve Slaném i mistrovský závod třídy 125 ccm na krátké dráze. Pořadatelé věří, že se podaří do tohoto termínu adeptům tohoto sportu zajistit potřebné formality, aby se závod mohl uskutečnit. Současná  situace, kdy musely být odloženy již dva mítinky PRO – TEC Speedway Mini Cup, není příliš optimistická.

Slaný pilně trénuje a chystá se na své první letošní závody | foto Antonín Škach