Archiv autora: Antonín Vilde (AK Slaný)

Sobota nepatřila pouze české Speedway Grand Prix

Slaný – 15. června
Sobotu 15. června měli příznivci ploché dráhy ve svém kalendáři vyznačenou tučným písmem, toto datum je dějištěm závodu Grand Prix na pražské Markétě. Ale to neznamená, že i na jiném ovále nebudou v akci plochodrážní stroje byť jiné kubatury. Ve Slaném byl na programu čtvrtý díl letošní Speedway Slaný Academy, která má pravidelný start od deseti hodin.

 

Na malý ovál v týdnu Martin Šťastný, strýc slánské naděje Tonyho Katry, se svými klubovými kolegy navozil nový materiál, který správce stadionu Eduard Krčmář starší upravil tak, aby adepti plochodrážního sportu měli ke své spokojenosti a hlavně ke spokojenosti trenéra Miroslava Rosůlka podmínky vhodné bezproblémové tréninkové
činnosti.

Do Slaného tentokrát dorazil Matouš Kameník z AK Divišov, Adam Nejezchleba z SC Chabařovice prakticky nechybí na žádné SSA, Adam Bednář před dalším PRO-TEC Speedway Mini Cupem si rovněž přijel vyzkoušet dráhu. Z Jablonce nad Nisou dorazila Štěpánka Nyklová a Karel Průša s Tony Katrou zastupovali domácí AK Slaný.

Další možnost zatrénovat si na plochodrážním stroji neodmítl ani Matěj Vosecký z Miletic.Vzhledem k tomu, že v týdnu byl o trénink zájem i od flat trackerů, umožnilo jim vedení AK Slaný trénink na klasické dráze. Zde bohužel se někteří jezdci nedostavili a tak v depu své stroje vyložili Kamil Peuker a Lukáš Kvapil, ten je známý svým úspěšným vystoupením na Dakaru. Podle svých slov si splnil svůj cíl a dále se hodlá věnovat nové disciplině, kterou je flat track.

Pavol Pučko léčí zranění a tak dorazil jeho otec, aby pro svého syna měl aktuální informace o stavu oválu před blížícím se mistrovským závodem, který se ve Slaném uskuteční 22. června od čtrnácti hodin. Na malé dráze se za velkého horka, které provází poslední dny, se pilně trénovalo a mladí adepti levých zatáček měli dost času si vyzkoušet nejen stav oválu, ale i své technické dovednosti.

Vše celkem probíhalo hladce až na nepříjemný pád Matěje Voseckého, který se v minulosti věnoval autokrosu v kategoriích Racer Buggy 160 a 125 ccm, kde se stal vítězem české trofeje 2015, tyto závody se převážně konají v Kosicích nebo v Radeči. V poslední době přesedlal na motokrosový KTM 65 SX a vzhledem k tomu, že má k motocyklům kladný vztah neodolal vyzkoušet si i další disciplínu.

Navíc v Mileticích v minulosti žili bývalý plochodrážní reprezentanti Vladimír Uher, jenž závodil KAMK Hradec Králové a RH Praha a reprezentoval Československo v závodech mistrovství světa, dalším byl slánský závodník Antonín Vilde. Byla tu celá i řada dalších sportovců, kteří se věnovali hokeji, fotbalu a stolnímu tenisu a patřili k oporám nedalekého TJ Slovan Velvary. Matěji Voseckému AK Slaný přeje brzké uzdravení, neboť v současné době je ve slánské nemocnici na pozorování, protože pravděpodobně utrpěl otřes mozku.

Další program ve Slaném na sebe nenechá dlouho čekat, ve středu 19. června od osmnácti hodin startuje extraliga družstev, kde v přestávkách své umění na malé dráze předvedou Karel Průša, Petr Marek a Štěpánka Nyklová. Tony Katra se tentokrát bude věnovat sledování hvězd plochodrážního sportu, aby získal další poznatky pro svoji další činnost. Na začínající jezdce je na sobotu 22. června od deseti hodin připraven PRO-TEC Speedway Mini Cup, a aby slánští pořadatelé v horkém počasí zbytečně nevychladli, následuje ve stejném termínu od čtrnácti hodin mistrovství republiky ve flattracku.

Kolibříci před sobotní akademií ve Slaném

Foto: Lenka Bednářová

Akademie opět doprovodila soustředění SCM

Slaný – 25. května
Třetí letošní pokračování slánské akademie podle naplánovaného harmonogramu se uskutečnilo v sobotu 25. května na malé dráze pro začínající závodníky sportu levých zatáček. Nepříznivé povětrnostní podmínky v týdnu, kdy malá dráha byla z poloviny pod
vodou a byl zrušen i pravidelný středeční trénink, se podařilo uvést ovál do náležitého stavu a adepti plochodrážního sportu měli možnost pod taktovkou Miroslava Rosůlka si vyzkoušet svoje umění.

 

Domácí duo Tony Katra s Karlem Průšou se již přes svůj nízký věk řadí mezi pravidelné inventáře nejen slánské malé dráhy, ale diváci je mají možnost vidět i na dalších českých stadiónech. Adam Nejezchleba neváhal a přijel si po týdnu opět vyzkoušet své umění a to ho odpoledne podle slov jeho otce čekal ještě motokrosový závod. Nechyběla ani Štěpánka Nyklová, která je v současné době jedinou slečnou, jíž učaroval tento sport. Josef Novotný

z pardubické ZP byl ve Slaném potřetí a měl opětovnou příležitost, aby zdokonalil svoje  plochodrážní počínání. Tentokrát slánská akademie a ne poprvé vyhověla Sportovnímu centru mládeže, které narychlo řešilo termínovou kolizi z minulého týdne, a obě akce se ve Slaném uskutečnily

současně. Jezdci zařazeni v SCM trénovali především na klasické dráze, a jak je výše uvedeno, malá dráha patřila především těm, kteří v nedohledné době určitě svými výsledky si o zařazení do tohoto mládežnického centra řeknou.

Trenér Miroslav Rosůlek i přesto umožnil závodníkům SCM kubatury 125ccm si na malém oválu zatrénovat. Toho využili Bruno Belan, Matěj Frýza, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček, Luboš Krejča, Matouš Kameník a Vojtěch Šachl a ti těm mladším ukázali, že nikoliv náhodou se řadí nejen u nás k talentům plochodrážního sportu.

Další pokračování Slaný Speedway Academy je na programu tradičně v sobotu, a to sice 15. června a již od roku 2016, v němž se uskutečnil první ročník,  platí, že sraz účastníků je v 9:00 hod. a zahájení tréninkové činnosti je stanoveno na 10:00 hodin.

Tony Katra absolvuje slánské akademie pravidelně

Foto: Martin Šťastný

Memoriál Antonína Vildeho čeká v sobotu dvacátý ročník

Slaný – 16. května
Sobota 18. května bude na plochodrážním stadionu ve Slaném vyhrazena pro další ročník memoriálu Antonína Vildeho, který má stanoven start na patnáctou hodinu. Tradiční slánský plochodrážní mítink se uskuteční podle již osvědčeného scénáře, tedy formou závodu osmi dvojic.

 

Ondřej Smetana a Zdeněk Simota loni vyhráli Memoriál Antonína Vildeho již potřetí v řadě pro SMESTAV

Na startu dvacátého pokračování memoriálu bývalého československého reprezentanta a plošináře slánského klubu, který tragicky zahynul v srpnu 1963 při posledním ročníku na travnaté Zlaté přilbě v Pardubicích, nebudou chybět vítězové posledních tří ročníků Ondřej Smetana a Zdeněk Simota oblékající vesty SMESTAV Speedway Team. Manažer družstva Radek Smetana se netají s tím, že by na vítězné vlně rád pokračoval.

Sestavy dalších týmů nasvědčují tomu, že startovní listina nemá jasného favorita, domácí AK Slaný vysílá do boje zkušeného Eduarda Krčmáře a po jeho boku bude startovat s novou motivací jezdící Michal Dudek a rádi by zapsali slánský tým mezi vítěze tohoto závodu.

Velký plochodrážní potenciál a snaha vyhrát tento závod má Vladimír Vopat. Bývalý extraligový manažer pražského Olympu a současný spoluzakladatel extraligového družstva SC INTERTEAM vysílá do boje tři dvojice. Současné tuzemské naděje Petr Chlupáč a Jan Kvěch obléknou vesty BELLIS Junior Teamu, Filip Hájek s Danielem Klímou budou bojovat v barvách SF Třebusičtí Berani a konečně třetí duo z názvem KFPD Březolupy má v současné době jasno jen o startu Martina Gavendy. Jeho kolega měl být znám po středečním extraligovém závodě v Pardubicích, jenž však musel být odvolán.

Dalším účastníkem slánského memoriálu je klub od bájné hory Blaník  Autoklub Divišov. Dlouholetá spolupráce mezi slánským a divišovským plochodrážním klubem byla vždy založena na seriozní a přátelské úrovni a tak se ve Slaném objeví na startovním roštu František Klier a Pavel Čermák.

Osvědčeným týmem, který je ověnčen stejně jako SMESTAV ST třemi vítězstvími z let 2013 -2015 je PRO-TEC  SK  Miletice, který následně třikrát bral stříbrnou příčku a patří historicky mezi  nejúspěšnější týmy tohoto závodu. V sobotu by se rád vrátil na příčku nejvyšší, a proto červenožluté vesty oblékne velezkušený Josef Franc a po jeho boku nastoupí Michal Škurla, který má s tímto závodem dostatek zkušeností.

Jaroslav Vaníček – na snímku se svým otcem Jaroslavem – loni vyhrál Cenu OMA.cz

Posledním osmým celkem, který doplní startovní listinu, je tým Sportovního centra mládeže SCM AČR, zde je v nominaci Milan Dobiáš a jméno jeho partnera bude doplněno později.

Startovní listina je protknuta jak zkušenými závodníky, tak i jezdci nastupující generace sportu levých zatáček a diváci se tedy mohou těšit na zajímavé a napínavé souboje na slánském oválu. Jak je v poslední době ve Slaném zvykem nebude se na místním stadionu závodit jen odpoledne, ale pořadatelé z místního AK připravili i dopolední program, kdy od  deseti hodin startuje další díl seriálu mistrovství ČR 125 ccm na malé dráze.

Foto: Mirek Horáček

Vladimír Sajler nežije

Autoklub v AČR Slaný oznamuje smutnou zprávu, že v úterý 2. dubna zemřel Vladimír Sajler, bývalý dlouholetý funkcionář slánského AMK. Vladimír Sajler byl nedílnou součástí pořadatelského sboru v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, jak při národních,tak i při závodech mistrovství světa, kdy zastával funkci vedoucího informačního střediska. Poslední rozloučení se zesnulým se koná zítra v 11:00 ve smuteční síni ve Slaném. Čest jeho památce!