Craig Cook oslavil narozeniny na nejvyšším stupni pódia

Abensberg – 21. května
Kvalifikační proces o challenge pro Speedway Grand Prix 2019 se uzavřel dnes odpoledne v bavorském Abensbergu. V závodě triumfoval Craig Cook, který tak nejlepším způsobem oslavil své jednatřicáté narozeniny. Na stupních vítězů mu dělali společnost Hans N. Andersen a Max Fricke. Smolařem se stal Piotr Pawlicki. Až v rozjížďce s číslem třináct prohrál s Peterem Ljungem, aby se nakonec v devatenácté jízdě ocitnul polapený v pásce a o místo v postupové trojce přišel o jediný bod. Matěj Kůs byl třináctý, Zdeněk Simota šestnáctý.

Češi a Slováci v akci 263

Déšť spláchnul čtvrteční extraligu, takže se v Čechách plochá dráha jezdila pouze v rámci PRO-TEC Speedway Mini Cupu. V Žarnovici však měli možnost shlédnout prestižní mítink v podobě kvalifikace o SGP 2019, a pakliže se na slovenský Tekov vypravil někdo z českých fanoušků, lepší předkrm pro velkou cenu na Markétě si nemohl zvolit. A to tím spíše, že tento týden bude u nás bez závodů až do velkého pražského víkendu. Pojďme však otočit naše myšlenky za uplynulými sedmi dny a v tradiční pondělní kompilaci magazínu speedwayA-Z se ohlédnout za působením českých závodníků na zahraničních oválech.

Václav Milík se pohyboval na závodní trase Švédsko – Itálie – Polsko

Václav Milík zahájil svůj pracovní týden již v úterý. Švédská Elitserien měla na programu své druhé kolo a Indianerna Kumla se nedočkala vítězství ani na domácí půdě. Její duel se Smedernou Eskilstuna skončil za stavu 35:55. Pardubický kapitán byl se svými dvanácti body s bonusem (1 2 3 2 1 3) nejlepším mužem své sestavy a třetím nejlepším v celém utkání.

Sotva se Matěj Kůs dozvěděl, že je čtvrteční extraliga v Pardubicích zrušena kvůli dešti, honem si pospíchal zabukovat letenku do Londýna. Stihnul tak večerní duel Championship, v němž jeho Redcar hostil Glasgow. Byl pro něho nahlášen se startovním číslem dvě, a protože se na stadión dostal včas, nemusel jeho klub sáhnout po hostu.

Ledva Matěj Kůs zjistil, že je s pardubickou extraligou amen, odletěl do Anglie

Redcar nakonec své skotské hosty porazil 48:42 a Pražan skóroval čtyřmi body s jedním bonusem (1 0 3 0). Odveta v Glasgow byla na programu pátečního večera. Glasgow doma oplatil Redcaru čtyřiadvacet hodin starou porážku výkonem 54:36. Matěj Kůs inkasoval opět čtyři body s jedním bonusem (2 1 1 0 0).

V Německu je víkend prodloužen o dnešní Svatodušní pondělí a to je tradiční termín pro Bergringrennen v Teterowě. Letos se svérázného závodu na travnaté dráze neúčastnil žádný z českých závodníků. Dostali se však do akce během doprovodných závodů na krátkých drahách v sousedství.

Josef Franc byl včera v Güstrowě

V pátek večer nebyl z našich nikdo. Při sobotním Tetřevím poháru v Teterowě však prožil svůj závodník comeback Zdeněk Holub.  Závod nedokončil a se třemi body (1 1 1 R -) skončil čtrnáctý. Dvě pozice před ním se umístil Matěj Kůs (2 0 1 0 2). Závod skončil triumfem Kacpera Gomolskeho. Včerejší Svatodušní pohár v Güstrowě ukořistil Jason Doyle. Josef Franc skončil se sedmi body desátý.

Ondřej Smetana křižuje plochodrážní Evropou

A když už hovoříme o německých pouťácích, Ondřej Smetana včera absolvoval závod v Nordenu. Jeho základní část ukončil se čtyřmi body (E 1 3). Následně však vyhrál semifinále, aby cílem finále projížděl jako čtvrtý. Vyhrál Jesse Mustonen, s nímž na pódiu stáli Marcel Kajzer a Michele Castagna.

Včera rovněž pokračovaly polské soutěže. Wroclaw doma porazila Zielenou Goru 48:42 a v aktuální tabulce je třetí za Czestochowou a vedoucím Lesznem. Václav Milík, který dorazil rovnou z Loniga, začal nulou, poté byl diskvalifikován za zavinění pádu Grzegorze Zengoty, za což si vysloužil žlutou kartu. Do konce závodu však dal dohromady šest bodů (0 U 3 1 2).

Eduard Krčmář má úplnou pravdu, že sezóna pokračuje dál

V první lize si Gniezno přijelo do Rybniku pro obrovskou porážku 68:22. Eduard Krčmář, který vyjel dva body (0 0 1 1 0), na svém facebookovém profilu uvedl: „Závod se nám nepovedl, ale sezóna běží dál!“

A to je před koncem května setsakramentská pravda!

Ilustrační foto: Karel Herman a Mirek Horáček