Mariánské Lázně lákají na dlouhodrážní elitu. Bývalou hvězdu Speedway Grand Prix bohužel neuvidí

Mariánské Lázně – 31. května
Již tuto sobotu 2. června bude napsána další kapitola v bezmála stoleté historii plochodrážních závodů na legendárním kilometrovém ovále v Mariánských Lázních. Jedna z nejkrásnějších drah na světě přivítá dvacet pět účastníků kvalifikačního závodu mistrovství světa, ve kterém se v pětadvaceti jízdách rozhodne o dvanácti šťastných postupujících do závodu World Long Track Challenge. Ten je na programu 24. června v německém Bielefeldu a pěti nejlepším zajistí místo v seriálu světového finále pro rok 2019.

 

Šest účastníků letošního seriálu FIM Long Track World Championship se představí i v sobotním závodě v Mariánských lázních. Původně ohlášený start Niklase Klinberga se nakonec neuskuteční.

Mezi hvězdami sobotního závodu nebudou chybět ani Andrew Appleton nebo Romano Hummel

K největším favoritům závodu se právem může řadit náš nejúspěšnější jezdec posledních let Josef Franc. Pepa nejen, že v loňském roce celou kvalifikaci mistrovství světa ovládl, ale po vynikajících výkonech v seriálu velkých cen získal do sbírky druhou bronzovou medaili z individuálního světového šampionátu. K ní má doma do sbírky další bronz z MS družstev. V loňské kvalifikaci MS v Mariánských Lázních přišel smolně o jisté vítězství vinou prasklého řetězu, vše si ale vynahradil triumfem v závodě challenge v Berghauptenu, kde potvrdil svou účast mezi světovou elitou i pro tento rok. Na skvělé výkony navázal i letos a jeho současná forma je přímo oslnivá. Po skvělém vstupu do české extraligy i domácího individuálního šampionátu na krátké dráze přišel nečekaný úspěch v podobě postupu do seriálu mistrovství Evropy na krátké dráze. Jednoznačným semifinálovým triumfem na oválu ve Wittstocku si zajistil účast mezi nejlepší Evropany i na travnaté ploché dráze. Neméně úspěšně se mu daří i na dlouhých drahách. Po vítězství na pouťáku v Plattlingu si úspěšně počínal i v úvodním podniku seriálu Grand Prix na dlouhé dráze v německém Herxheimu, kde jej do finálové jízdy nepustila jen technická závada. Prozatím se tedy hřeje na šestém místě průběžného pořadí šampionátu.

Josef Franc se do Mariánských Lázní těší

Kdo naopak v Herxheimu slavil svůj den, byl nezničitelný Bernd Diener z Německa. Zní to až neuvěřitelně ale na dráze, kde před dvaadvaceti lety získal stříbrnou medaili z posledního jednodenního světového finále, si letos počátkem května stoupl na bronzový stupínek podia. K tomu přidal triumf v závodě o zlatou přilbu v Lübbenau. Své loňské prvenství na dráze v Lüdinghausenu nemohl obhájit kvůli termínové kolizi právě se závodem v Herxheimu, ale rozhodně nelitoval. Devětapadesátiletý vicemistr světa, mistr Evropy i Německa loňskou kvalifikací MS prošel jako horký nůž máslem. Pod druhých místech v Mariánských Lázních i následně v challenge v Berghauptenu si suverénně zajistil postup mezi světovou elitu. I letos patří mezi největší favority. Dráhu v západočeských lázních zná za více jak třicet let už důvěrně.

I v 59 letech patří Bernd Diener mezi světovou špičku

Dalším z hvězdných jmen ve startovní listině sobotního závodu je českým divákům rovněž důvěrně známý Němec Stephan Katt. Jezdec, který toho na ovále v Mariánských Lázních zažil opravdu mnoho včetně triumfu v závodě Grand Prix v roce 2010 nebo vítězství v Mezinárodním Mistrovství České republiky 2016.

Sedminásobný mistr světa družstev na dlouhé dráze, trojnásobný mistr Evropy na travnaté ploché dráze z let 2006, 2009 a 2012, bronzový medailista z individuálního MS na dlouhé dráze 2011 a úřadující mistr Německa se dozajista bude chtít v Mariánských Lázních ukázat v tom nejlepším světle.

Stephan Katt zná dráhi v Mariánských Lázních důvěrně

Dalším z jezdců, kteří se mohou pochlubit titulem mezinárodního mistra České republiky na dlouhé dráze, je i Jörg Tebbe. Ve své sbírce má kromě prestižního titulu mistra Německa např. i zlato z mistrovství Finska. V Mariánských Lázních triumfoval v kvalifikačním závodě mistrovství světa v roce 2015. Dlouholetý účastník seriálu Grand Prix na dlouhé dráze se však na rozdíl od Stephana Katta z pracovních důvodů závodění věnuje již pouze rekreačně.

Vloni dokázal Jorg Tebbe pořádně potrápit Josefa France

Naopak vycházející hvězdou dlouhých plochých drah je další z řady německých jezdců Max Dilger. Osmadvacetiletý závodník letos obdržel divokou kartu na úvodní podnik seriálu velkých cen v Herxheimu, kterou proměnil v osmé místo.

Na prvenství v sobotním závodě si určitě brousí zuby i současná finská jednička Jesse Mustonen. Mladší bratr doposud úspěšnějšího Aky Pekka Mustonena se již propracoval mezi absolutní světovou špičku, což prokázal nejen loňským hladkým postupem do elitního seriálu MS, když v challenge v Berghauptenu skončil třetí za Francem a Dienerem, ale především čtvrtým místem z úvodního Grand Prix v Herxheimu. Doma už má kromě titulu finského šampiona i medaili z MS družstev. Úspěšný je i na krátké dráze, což dokázal před pár dny triumfem v Störtebeker Superpokalu na dráze v Nordenu.

Teprve devatenáctiletý Holanďan Romano Hummel vtrhl do světa dlouhých a travnatých drah doslova jako raketa. Již před dvěma lety jako sedmnáctiletý nečekaně zvítězil v kvalifikačním závodě MS ve Francii. Vloni si nejen čtvrtým místem v Challenge pojistil účast mezi elitou, ale především díky skvělým výkonům v posledních dvou finálových závodech obsadil celkové sedmé místo v mistrovství světa. Jeho třetí místo v GP Holandska v Eenrumu a nečekaný triumf v GP Francie v Morizes jej zařadily mezi nejužší světovou špičku. V Mariánských Lázních byl před dvěma lety členem zlatého nizozemského týmu v MS družstev. Vloni zde úspěšně prošel kvalifikací MS.

Romano Hummel je vycházející hvězdou dlouhých drah

Velkým lákadlem pro fanoušky ploché dráhy měl být dozajista start někdejší hvězdy seriálu Speedway Grand Prix Niklase Klinberga. Švédská hvězda startovala mezi nejlepšími jezdci světa na krátké dráze v letech 2001 a 2002. Nejlepšího umístění dosáhl Niklas při SGP Velké Británie v Cardiffu v roce 2001, kde se probojoval až do finálové jízdy, kde nakonec obsadil 4. příčku. K tomu se může pochlubit dvěma bronzovými medailemi ze světového poháru družstev (2001, 2002). Někteří čeští fanoušci si jej mohou pamatovat ještě jako juniora, když startoval ve světovém finále v Pardubicích v roce 1993.

Přestože Niklas oficiálně ukončil svou plochodrážní kariéru v roce 2010, vloni si po delší době vyzkoušel závody na dlouhé dráze a čtvrtým místem v nordickém šampionátu si vybojoval reprezentační vestu pro tento rok.  Podle posledních zpráv však pětačtyřicetiletého Švéda v Mariánských Lázních neuvidíme a jeho místo ve startovní listině zaujme rodák z Vetlandy Robin Aspegren. Úřadující nordický šampion na dlouhé dráze si již udělal jméno na krátké dráze díky svému působení ve švédské, polské i britské lize.

Mezi kandidáty na postup se může právem řadit i jeho krajan Anders Mellgren. Ten vloni v Mariánských Lázních zanechal velmi silný dojem, když si čtvrtým místem s přehledem zajistil postup do Challenge. V Září pak byl v nizozemském Rodenu při MS družstev oporou švédského týmu, který pořádně šlapal na paty českým reprezentantům.

Anders Mellgren vybojoval vloni v Mariánských Lázních čtvrté místo

Vloni se v Mariánských Lázních radovali z postupu i Holanďan Dave Meijerink, který mimochodem před týdnem zvítězil v pouťáku na trávě v Stadskanaalu, nebo Francouz Jerome Lespinasse. Ten to nakonec pátým místem v Challenge dotáhl až do seriálu velkých cen 2018. V úvodním závodě v Herxheimu se mu však příliš nedařilo a obsadil poslední příčku.

Naopak deváté místo v loňském Challenge znamenalo stop ambicím vítěze z Mariánských Lázní Andrew Appletona. V závodě v Berhauptenu mu postup zhatilo vyloučení v semifinálové jízdě. Bývalý dlouholetý účastník seriálu Grand Prix na dlouhé dráze a exmistr Evropy na trávě na sebe letos upozornil především triumfem ve volném závodě v Lüdinghausenu, kde jen těsně porazil našeho Martina Málka. Také Appleton zná mariánskolázeňskou dráhu jako své boty. Je mistrem ČR na dlouhé dráze z roku 2009.

Andrew Appleton bude v Mariánských Lázních obhajoval loňské vítězství

Ani jeho krajan Edward Kennett nebude v sobotu bez šancí na postup. Výborný jezdec na krátké i travnaté dráze, mimo jiné i loňský bronzový medailista z mistrovství Evropy na trávě, však musí předvést víc než vloni, kdy se čtyřmi body obsadil dvaadvacáté místo.

Edward Kennett bude chtít dozajista napravit svůj loňský výkon

Raději na trávě než na kilometrovém pískovém oválu by dozajista startoval i další z Britů zkušený bývalý světový finalista Paul Cooper.

Stálým inventářem na mariánskolázeňském kilometru je již od roku 1998 sympatický Ital Alessandro Milanese. Byť má za sebou menší závodnickou pauzu a jeho účasti v závodech jsou spíše sporadické, na dlouhé dráze pořád umí a v minulosti vytěžil ze spolupráce s exmistrem světa Robertem Barthem i postup do Grand Prix. Ve své sbírce má i medaili z mezinárodního mistrovství ČR z roku 2004.

Na zdejší dráze se již svezli i Henry van der Steen z Nizozemí nebo dvojice Francouzů Gabriel Dubernard a Gaetan Stella.

Svou závodní premiéru si v Sobotu odbydou další Francouz John Bernard, šestadvacetiletý Australan Alex Davies, devátý v British Maters 2017, dále devětadvacetiletý norský reprezentant Tommy Thu nebo dánský reprezentant Sören Vedsted.

Za zmínku určitě stojí mladý finský závodník Henri Ahlbom. Jednadvacetiletý jezdec je synem Jariho Ahloboma, bronzového medailisty z MS na ledové ploché dráze.  Henri na sebe letos upozornil čtvrtým místem v závodě o zlatou přilbu v Lübbenau.

Na závěr jsme si schovali dva velké favority a kandidáty na postup. Jsou jimi právě jezdci hájící české barvy. Protože kromě Josefa France se v Sobotu v Mariánských Lázních na start postaví i zbytek bronzového týmu z MS družstev 2016 – Hynek Štichauer a Martin Málek.

Oba si již na dlouhé dráze získali velký respekt soupeřů a českým fanouškům dělají jen radost.  Hynkovi chybělo opravdu jen málo k postupu do seriálu Long Track Grand Prix 2018. V závodě Challenge v Berghauptenu obsadil sedmou příčku, přitom jeho vstup mezi elitu v loňském seriálu velkých cen byl fenomenální. V úvodním závodě v Herxheimu byl dokonce úspěšnější než Josef Franc. Nebýt smolného zranění z druhého závodu ve francouzském Le Reole, vypadala by sezóna úplně jinak

Hynek Štichauer zajel skvěle při finále ME na trávě v Hertingenu

Hynek skvěle reprezentoval i ve finále Mistrovství Evropy v Hertingenu, kde vyhrával jízdu za jízdou, aby nakonec medailové ambice ztratil až v průběhu čtyř finálových kol. Pro letošní rok už má účast ve finále ME také zajištěnou, zbývá postup do MS.

Martin Málek si šestým místem v semifinále Mistrovství Evropy v britském Swingfieldu také zajistil postup do evropského finále na travnaté ploché dráze a jeho letošní výsledky z volných závodů na travnatých drahách dávají tušit výbornou formu. K favoritům v Mariánských Lázních patřil i vloni, postupové ambice však zhatily technické problémy.

I Martin Málek si právěm dělá ambice na postupová místa

Michal Škurla a Michal Dudek, kteří si s nástrahami britské trávy tak dobře jako Martin Málek  neporadili, budou čekat na svou příležitost z pozice náhradníků.

Michal Dudek bude u pozice náhradníka doufat v aktivní účast v závodě

Tréninky začínají úderem deváté hodiny vlastní závod pak slavnostním nástupem v 13:30 hod.

Po skončení závodu mistrovství světa vyvrcholí sobotní odpoledne bojem o titul mezinárodního mistra České republiky na dlouhé dráze.

Zatímco Karel Kadlec se vloni v Mariánských Lázních rozloučil s plochodrážní kariérou, Bernd Diener na konec prozatím nemyslí

Josef Franc polyká stovky kilometrů

Altrip – 31. května
Než se v sobotu pustí do boje o postup do světového challenge na domácí dráze a potažmo i za obhajobou svého mistrovského titulu, stejně jako Hynek Štichauer a Martin Málek stráví dnešek na pouťáku v Altripu. Ani v dalších dnech si však neužije nehybnou postel v pohodlí svého domova. Již v neděli je na pořadu dne extraliga v Žarnovici a v úterý by rád odložil kopřivnické pokračování vyšší české ligy při race-off Speedway of Nations v britském Manchesteru. Inu, starý Vlk, jak jej nazval spíkr při jeho nedělním comebacku do polské ligy, je zkrátka a dobře nazpět nejen v Krosnu, ale i v hektickém závodním kolotoči.

 

Skvělá neděle mezi Vlky

Josef Franc má současné dny vyplněné mnoha závody a dlouhým cestováním

Josef Franc hájil barvy Krosna už v letech 2002 a později v sezónách 2000 – 2011. „Musím poděkovat Adriánovi,“ vysvětluje Josef Franc svůj comeback. „Ne, že bych tam jel kvůli němu, ale on se začal do mě montovat, že Polsko musí být. Dělaly se různý alternativy, byly ve hře i další kluby, nebudu je říkat, nedopadlo to. Až v pátek ve dvě odpoledne se rozhodlo, že budu mít podepsaný v Krosně.“

Adrian Rymel stál svým hecováním na počátku návratu českého šampióna do polských lig, nicméně co vlastně bezprostředně zapálilo roznětku, že se Josef Franc upsal Krosnu? „Polsko je dobrý, když se daří,“ odpovídá. „Potřeboval bych to převést na body, abych si nemusel pořád brát půjčky a dotovat to tady na Markétě. I mechanici jsou drahý.“

Pražané přijedou do Žarnovice jako leadeři aktuální klasifikace extraligy

A tak se minulou neděli pražský závodník stal nejlepším mužem sestavy Krosna, která doma těsně podlehla ambicióznímu Rzeszowu 42:48. „Dobrý, říkali mi, že jsem starý Vlk a zpátky na dráze,“ libuje si. „Bylo to suprácký. Deset bodů nebo vlastně jedenáct s bonusem není ostuda. Kluci mě hecovali, hlavně Rozruch (přezdívka Jakuba Fencla – pozn. redakce), že udělám jen dva body. Nasral mě, tak jsem jich udělal jedenáct (smích).“

V minulosti byly pro Josefa France překážkou v polském působení termínové kolize s dlouhými a travnatými drahami. „Mám nějaký termíny,“ komentuje své další možnosti startů s vestou krosenských Vlků. „Uvidíme, jestli mě budou chtít. Prohráli jsme doma, to Poláci nesnášej‘, ale brali to v pohodě. Pěkný závody. Hvězdou byl Stan Burza. Po třetí jízdě se sice rozvěsil, ale jinak tam úřadoval a jako jedinej‘ jednou porazil i Grega Hancocka.“

 

Z Altripu do Mariánských Lázní

Josef Franc obhajuje loňský dlouhodrážní titul

Pozítří je na pořadu dne důležitý mítink v Mariánských Lázních, takže by se mohlo na první pohled zdát, že altripský mítink je pro Josefa France jakýmsi ostrým tréninkem. „Není to žádná novinka na poslední chvíli,“ reaguje samotný závodník. „Pozvali mě už v březnu, jedu tam, je to volnej‘ závod.“

V Mariánských Lázních však bude v sázce mnohem více. „Bude těžký postoupit,“ přemítá Josef Franc. „Já chci udělat dobrý výsledek jako vloni. Chtěl bych vyhrát, je to moje dráha. Mám to tam rád. Jako úřadující mistr republiky a účastník finále mistrovství světa bych chtěl ukázat, že je to moje místo.“

Pokud Václav Milík a Josef Franc postoupí spolu s náhradníkem Janem Kvěchem do finále Speedway of Nations, kopřivnická extraliga se pojede jindy

Protože světová kvalifikace plynule přejde v mistrovství republiky, má Josef Franc šanci vyškrábat se na vrchol obrovských mariánskolázeňských stupňů vítězů hned dvakrát. „Uvidím,“ nechce vůbec nic předjímat. „Svět je na pět jízd, to jde, to bychom měli zvládnout. Jeden devět, deset jízda, by bylo náročnejch‘. Kdyby v pátek a v sobotu chcalo, bude to těžká závodivá dráha a nebylo by to lehký. Já se tam ale těším, je to mistrovská světová dráha.“

V mistrovství světa se budou body sčítat, ale v mistrovství republiky rozhodne o titulu jen jedna jediná finálová jízda. „Bude to o štěstí, kdo odstartuje,“ uvědomuje si Josef Franc. „Rád bych zvýšil počet titulů, ale Hynek je natěšenej‘.  A má na to vyhrát.“

 

Cirkus Humberto na cestách

Josef Franc by se rád podíval do finále Speedway of Nations

Až skončí program v Mariánských Lázních, nezbude času nazbyt, protože již v neděli pokračuje česká extraliga svým druhým kolem v Žarnovici. „V Praze přeložíme motorky a pojedeme dál,“ komentuje Josef Franc své logistické plány. „Do Prahy pojedeme z Altripu, abychom to připravili na sobotu, neděli a úterý.“

Nějakých šest set padesát kilometrů ze západočeských lázní do středu Slovenska je maličkost, oproti trase, kterou tým českého šampióna urazí zkraje týdne. V úterý totiž český nároďák vstoupí do Speedway of Nations v britském Manchesteru, jenž leží nějaké dvě tisícovky kilometrů od Žarnovice.

„Náš cirkus Humberto vyráží na cesty,“ neskrývá Josef Franc svůj pověstný smysl pro humor, kterým nešetří ani při odpovědi na otázku po ambicích českého družstva. „Společně s Vencou bychom rádi zrušili Kopřivnici.“

Josef Franc v akci

Osud kopřivnické extraligy příští sobotu je totiž přímo bytostně svázán s výsledkem svěřenců Milana Špinky v britském Manchesteru. Pakliže postoupí do finále ve Wroclawi, dojde k termínové kolizi s pokračováním vyšší české ligy. Mítink v Kopřivnici proto bude muset ustoupit. A byť se Josef Franc cítí v Kopřivnici takřka jako doma nejen kvůli extraligovému azylu, kteří tu Pražané dočasně našli při rekonstrukci své Markéty, světové finále je holt světové finále.

Foto: Karel Hermna, Mirek Horáček a Pavel Fišer