Václav Milík veze evropský bronz

Lublin – 14. října
Čtyři body měl před závěrečným finále evropského šampionátu k dobru Andrzej Lebeděvs na Václava Milíka. A byť Lotyš nezačal optimálně, po dvou sériích večerního závodu v Lublinu na tom byli stejně. Jenže Lotyš pak začal vítězit a po třetím vítězství v rozjížďce s číslem dvacet potvrdil titul mistra Evropy. Naopak Pardubičanův odstup snižoval Artjom Laguta, jenž se po základní části kvalifikoval rovnou do finále. Václav Milík musel přes rozjížďku poslední šance, kde však vrazil do Przemyslawa Pawlickeho a skončil diskvalifikovaný. Ve finálové jízdě si Krzyzstof Kasprzak pojistil nejen dnešní vítězství, ale i místo v pětce, která se udržela v seriálu také příští rok. V posledním kole Andrzej Lebeděvs předjel Artjoma Lagutu. Ale právě bod, který tady Rus získal, rozhodl o jeho stříbru, zatímco Václav Milík se vrací domů s bronzem.

Medailisté letošního evropského šampionátu: Artjom Laguta, Andrzej Lebeděvs a Václav Milík
Medailisté letošního evropského šampionátu: Artjom Laguta, Andrzej Lebeděvs a Václav Milík
1. Krzysztof Kasprzak, PL 2 3 3 F 2 3 10
2. Andrzej Lebeděvs, LAT 1 2 3 3 3 2 12
3. Artjom Laguta, RUS 3 3 1 2 3 1 12
4. Przemyslaw Pawlicki, PL 2 1 3 3 2 0 11
5. Kenneth Bjerre, DK 3 1 3 2 2 11
6. Václav Milík, CZ 2 2 2 3 1 10
7. Martin Smolinski, D E 1 2 2 3 8
8. Leon Madsen, DK 3 0 1 3 0 7
9. Daniel Jeleniewski, PL 3 3 1 0 0 7
10. Andreas Jonsson, S 2 3 0 1 1 7
11. Andrej Kudrjašov, RUS 0 2 2 1 2 7
12. Michael Jepsen Jensen, DK 1 2 1 2 1 7
13. Mateusz Szczepaniak, PL 1 0 F 1 3 5
14. Mikkel B. Jensen, DK 1 E 2 0 1 4
15. Jurica Pavlic, CRO 0 1 0 0 0 1
16. Kacper Gomolski, PL 0 E E 1 E 1
17. Oskar Bober, PL DNR
18. Pawel Miesac, PL DNR

Konečné pořadí seriálu:
1. Lebeděvs 52, 2. Laguta 45, 3. Milík 44, 4. Kasprzak 39, 5. Jonsson 39, Pr. Pawlicki 34, 7. Sczzepaniak 29, 8. Bjerre 28, 9. Kudrjašov 26, 10. Jensen 24, 11. Smolinski 20, 12. Madsen 20, 13. Gomolski 20, 14. B. Jensen 13

Foto: tiskový servis FIM Europe

Pavel Kuchař potvrdil další titul vítězstvím

Divišov – 14. října
O týden odložený a do Divišova přeložený závěrečný díl klasického šampionátu republiky stopětadvacítek se stal kořistí Pavla Kuchaře. Ten pouze v rozjížďce s číslem deset podlehl Filipu Šifaldovi. Po titulu z malé dráhy zpečetil svůj další triumf, což jej ruku v ruce s hattrickem PRO TEC Speedway Mini Cupu staví do role absolutního krále kolibří kubatury u nás.

Filip Šifalda, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček na stupních vítězů
Filip Šifalda, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček na stupních vítězů
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 2 11
2. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2 3 3 10
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 0 9
4. Bruno Belan, Slaný 2 3 1 1 7
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 2 2 2 7
6. Jan Jeníček, Pardubice 1 0 2 3 6
7. Daniel Klíma, Divišov T 1 2 1 4
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 1 2 0 3
9. Jakub Exler, Praha 1 1 1 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Jan Sochůrek

Všichni závodníci na pódiu
Všichni závodníci na pódiu

Konečné pořadí seriálu:

SLA PCE PLZ LIB SLA CHA DIV TOT
3.6. 21.6. 8.7. 15.7. 16.9. 28.9. 14.10.
1. Pavel Kuchař, Praha 12 9 12 (9) 12 11 11 67 (76)
2. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 10 6 NS 8 10 55
3. Daniel Klíma, Divišov 9 7 5 11 10 7 (4) 49 (53)
4. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 4 4 NS 11 7 44
5. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 5 8 10 (4) 9 43 (47)
6. Michal Baštecký, Praha 8 6 8 6 NS NS NS 28
7. Bruno Belan, Slaný 4 NS NS 8 4 NS 7 23
8. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 1 NS 5 5 6 17
9. Jakub Exler, Praha 1 NS NS 4 NS 2 3 10
10. Vojtěch Zamazal NS NS NS 2 2 NS 3 7
11. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 NS NS NS NS 6
12. Bruno Thomas, D 6 NS NS NS NS NS NS 6
13. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 5 NS NS 5
14. Manuel Rau, D 1 NS NS NS NS NS NS 1
15. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS NS NS 0 0 NS 0

Poznámka: nejhorší výsledek se škrtá

Oslavy titulu Pavla Kuchaře
Oslavy titulu Pavla Kuchaře

Foto: Jiřina Šifaldová

Pavel Kuchař jezdí před Filipem Šifaldou
Pavel Kuchař jezdí před Filipem Šifaldou

Hynek Štichauer si prodloužil sezónu patnáctibodovým maximem

Pardubice – 14. října
Hynek Štichauer neměl ve svém původním plánu startovat v pardubické zastávce středoevropského poháru MACEC. Nicméně nabídku na záskok za zraněné kolegy přijal a nakonec exceloval. V rozjížďce s číslem čtrnáct mu sice ukazoval záda Szymon Szlauderbach, ale on našel cestu dopředu a na nejvyšší stupínek si vyskočil bez ztráty jediného bodu. Ke druhému místu spěl Dmitro Mostovyk, ale v devatenácté jízdě upadl. Při vyloučení Jána Mihálika za překročení dvouminutového limitu zachránil třetí příčku, nicméně předstihl ho Przemyslaw Liszka. Smolařem slunného dne se stal Patrik Búri. Po problémech se spojkou musel přesednout na nedopasovaný motocykl a nakonec skončil sedmý, byť mu na pódium chyběly dva body.

Przemyslaw Liszka, Hynek Štichauer a Dmitro Mostovik na stupních vítězů
Przemyslaw Liszka, Hynek Štichauer a Dmitro Mostovik na stupních vítězů

Hynek Štichauer vévodí závodu přesčas své sezóny

Hynek Štichauer jel závod přesčas své sezóny

Martin Mejtský a Josef Novák se po svých říjnových pádech při Zlaté přilbě, resp. Poháru města Žarnovica na závod soutěže, jejímiž jsou pravidelnými účastníky, pouze dívali. Nabídku na start využil Hynek Štichauer, který původně chtěl svou letošní závodní sezónu uzavřít již před týdnem v Kopřivnici. A v dnešním slunečním dopoledni se rychle dostal do čela průběžné klasifikace závodu.

Před startem rozjížďky s číslem tři prožil drama Vitalij Lysak, jemuž se nepovedlo uvést motocykl do chodu. Po vylétnutí pásky poté vystřelil dopředu Dimitro Mostovik, ovšem Hynek Štichauer si našel cestu před něho ve druhém kole.

Marko Levišin (žlutá) nakonec připravil Patrika Búriho o dva body

Pardubický závodník posléze vyhrál ukázkovou jízdu dvouventilových Jaw před pražským tandemem Michal Škurla – Filip Hájek, aby se záhy věnoval opět hlavnímu závodu. Sedmou jízdu vyhrál stylem start – cíl, zatímco v rozjížďce s číslem devět zbavil Patrika Mikela vedení již ve druhé zatáčce.

Jaroslav Petrák trčí za Milenem Manevem

S devíti body na kontě neměl Hynek Štichauer po třech sériích sobě rovného. O bod za ním byl Dimitro Mostovik, který se po zmiňované prohře s pardubickým suverénem radoval z trojek v osmé a desáté jízdě. A Jaroslaw Krzywosz, jenž triumfoval v rozjížďkách s čísly čtyři a šest, nedokázal v jedenácté jízdě předjet druhého Patrika Búriho. Disponoval sedmi body stejně jako Przemyslaw Liszka, Szymon Szlauderbach a Marko Levišin, který aspiroval na celkové vítězství v seriálu.

Patrik Búri popisuje rozjížďku s číslem jedna:

 „Snažil jsem se předjet toho Poláka, ale udělal jsem chybičku a předjel mě Levišin. Šel jsem z druhého místa na první a pak skončil třetí.“

Hynek Štichauer (modrá) podjíždí Dmitro Mostovika

Ostatním českým a slovenským závodníkům nebylo tak hej. Patrik Mikel dokonce začal v první jízdě kulaťoučkou nulou. „Zvedlo se mi to,“ zdůvodňoval nezdařeným startem fakt, že celá čtyři kola trčel beznadějně vzadu. Pak to bylo lepší. V páté jízdě dojel druhý za Przemyslawem Liszkou, v deváté odstartoval na Hynka Štichauera.

Patrik Búri v rozjížďce s číslem jedna proháněl vedoucího Szymona Szlauderbacha, ale po chybičce se v posledním okruhu sám stal obětí Marko Levišina. V sedmé jízdě jej odvedl Hynek Štichauer, v jedenácté pro změnu Przemyslaw Liszka. Slovák však úspěšně vzdoroval Jaroslawu Krzywoszovi, nicméně kvůli utrženému šroubu na spojce musel v závěru závodu přesedávat na druhý motocykl.

Zleva Andrei Popa, Przemyslaw Liszka, Patrik Búri a Jaroslaw Krzywosz

Přetržený sekundární řetěz zkazil náladu Jána Mihálika, protože v době incidentu ve druhé zatáčce úvodního kola v páté jízdě vedl. Vinou poruchy zastavil také Jaroslav Petrák. „Nejde tam metyl,“ svěřoval se s příčinou.

 

Vítěz ví, kudy vede ideální stopa

Ján Mihálik si dnes užil smůly ažaž

Postavení na třech stupíncích pódia se začalo cizelovat v předposlední sérii. Milen Manev sice ve třinácté jízdě nejlépe reagoval na pohyb pásky, avšak nakonec se propadl až na samotný chvost. Vedl Jaroslaw Krzywosz, nicméně Dmitro Mostovik jej podjel ve druhé zatáčce, takže jeho jedinou ztrátou zůstávala úvodní porážka od Hynka Štichauera.

Suverénní Pardubičan udržel čistý štít rovněž ve čtrnácté jízdě, byť Szymon Szlauderbach po skvělém startu dělal maximum, aby pod šachovnicovou vlajkou v rukách Jaroslava Kocka projel první právě on. Hynek Štichauer jej vnějškem úvodní zatáčky nestihnul, avšak rozhodně se nenechal odradit.

Souboj Hynka Štichauera (žlutá) se Szymonem Szlauderbachem (červená) patřil k nejlepším momentům celého závodu

O kolo později to v úvodním oblouku zkusil spodem. Ani to nepomohlo, ale ve třetím kole se Hynek Štichauer dočkal, když vedoucího Poláka podjel v zatáčce u depa. Z čtveřice sedmibodových učinil největší progres Przemyslaw Liszka. Stylem start – cíl vyhrál šestnáctou jízdu, v níž druhý Jaroslav Petrák nedal ani náznak šance Marko Levišinovi.

V rozjížďce s číslem sedmnáct se vítězství dočkal také Patrik Mikel, nicméně s osmi body na kontě pro něho bylo pódium daleko. K němu naopak vykročil Przemyslaw Liszka, když v osmnácté jízdě odvedl Szymona Szlauderbacha.

Patrik Mikel je rád za vítězství v sedmnácté jízdě:

 „První jízdu se to zvedlo, třetí už to bylo lepší, tu poslední jsem odjel, aspoň něco…“

Patrik MIkel (červená) letí do vedení před Vitalije Kovala (bílá) a Vitajije Lysaka (žlutá)

Ján Mihálik v rozjížďce s číslem devatenáct prošvihnul dvouminutový limit, nicméně jeho krajan Patrik Búri se jal motat pořadím na stupních vítězů. S vychytaným set-upem svého druhého motocyklu upaloval na čele od startu až do cíle. Za sebou měl Dimitro Mostovika, který prahnul po vítězství o to víc, že by jej dostalo o bod před Przemyslawa Liszku.

Dmitro Mostovik svým pádem rozhodl o pořadí na stupních vítězů

Pakliže by Ukrajinec skončil druhý, musel by s Polákem do rozjezdu. Jenže on v poslední zatáčce upadl. Štěstím v neštěstí se pro něho ukázala diskvalifikace Jána Mihálika. Stačil totiž zachránit bod, díky němuž skončil třetí, aniž by musel na start dodatkové jízdy se Szymonem Szlauderbachem. Naproti tomu Patrik Búri se se svými deseti body srovnal s Marko Levišinem a Jaroslawem Krzywoszem, nicméně v konfrontaci s nimi měl nejhorší kritéria.

Po závodě patřil ovál dalším zájemcům o svezení – na snímku Jan Vaňátka

Závěr patřil Hynku Štichauerovi, který se po dvou vynechaných jízdách o poslední přestávce vrátil do vloženého mini závodu dvouventilů. Nyní se rozloučil dalším velkým sólem. Marko Levišin v první zatáčce objel Jaroslawa Krzywosze. Ukrajinec atakoval i Hynka Štichauera, jenže ten dobře věděl, kudy po svítkovském ovále vede nejideálnější stopa. A tak jej zavedla ke konečným patnácti bodům.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer neprohrál jedinou jízdu

„Dobrý, ale nejlepší by bylo, kdybych ho školit nemusel a byl tam rovnou od startu,“ reagoval Hynek Štichauer na připomínku svého souboje se Szymonem Szlauderbachem ve čtrnácté jízdě. „Ale říkám, dnes to nejsou závody pro mě. Pan Vozár mi je nabíd‘, Marťas je zraněnej‘, tak jsem se svez‘.“

„Podle mě dobré závody,“ bilancoval Patrik Búri. „Utrhnul se šroub na spojce, na čtvrtou jízdu jsem sednul na nedopasovanou motorku. Na poslední jízdu jsme to pak vychytali, odstartoval jsem a jelo to. Počasí pěkné, závody pěkné a můžeme jet do Gorzowa.“

„Nic moc,“ mračil se Patrik Mikel. „Nemohl jsem dopasovat sebe, pak motorku. Dráha byla taková mokrá, tvrdá, všechno, co nemám rád, na jedné dráze. Ale pro každého stejná, musím se přizpůsobit.“

Jaroslav Petrák byl poněkud zaskočen dráhou

„Úplně jiný než o Přilbě,“ kroutil hlavou Jaroslav Petrák. „Úplně jiná dráha, co jsem tady jel, dneska tady nejelo. Zkoušelo se, vymejšlelo. Každá jízda byla úplně jiná, dráha se měnila. Jsem naštvanej‘, pak přišel defekt, asi se ucpal karburátor, nešel tam metly. Jinak jsem byl spokojenej‘. Ale chtěl jsem závodit a dostat se na bednu. To nevyšlo.“

„Nevím,“ nebylo Jánu Mihálikovi do řeči. „Zkoušeli jsme druhý motor, Jawu…“

Hynek Štichauer vede před Patrikem Mikelem a Dennisem Fazekasem
Hynek Štichauer vede před Patrikem Mikelem a Dennisem Fazekasem
1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Przemyslaw Liszka, PL 1 3 3 3 3 13
3. Dimitro Mostovik, UA 2 3 3 3 1 12
4. Szymon Szlauderbach, PL 3 2 2 2 2 11
5. Jaroslaw Krzywosz, PL 3 3 1 2 1 10
6. Marko Levišin, UA 2 2 3 1 2 10
7. Patrik Búri, SK – Žarnovica 1 2 2 2 3 10
8. Patrik Mikel, Pardubice 0 2 2 1 3 8
9. Milen Manev, BG 3 1 2 0 1 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 E 2 2 7
11. Vitalij Lysak, UA – 0 0 3 2 5
12. Vitalij Koval, UA 2 0 1 0 1 4
13. Denis Fazekas, H 0 1 1 1 0 3
14. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 1 E 1 1 M 3
15. Andrei Popa, RUM 1 E 0 0 0 1
16. Gabriel Comanescu, RUM 0 E – – – 0
Patrik Búri (bílá) útočí na Marko Levišina
Patrik Búri (bílá) útočí na Marko Levišina

Ukázkové jízdy s dvouventilovými motocykly:

Michal Škurla, Praha 2. 1. 1. 3.
Filip Hájek, Praha 3. 2. 2. 2.
Hynek Štichauer, Pardubice 1. – – 1.
Michal Škurla a Filip Hájek v sedlech dvouventilových motocyklů Jawa
Michal Škurla a Filip Hájek v sedlech dvouventilových motocyklů Jawa

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman