Češi v akci 244

O oficiální konec české plochodrážní sezóny v Čechách se v sobotu podělily Pardubice a Divišov. I když jsou v plánu ještě další akce, přece jenom už musíme vzhlížet k novému letopočtu a doufat, že se podaří zopakovat letošní ledařský zázrak. Každopádně poslední dva dny byly poměrně pestré, co se týká startů českých a slovenských závodník v zahraničí. Dnešní pravidelná pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z vás proto zavede postupně do Maďarska, Německa, Polska a Rakouska.

Ondřej Smetana zakončil sezónu na stupních vítězů

Svým třetím kole v Gyule vyvrcholila v sobotu maďarské týmová soutěž. Triumf si opět odvezl Nagyhalasz, který ve dvaceti rozjížďkách najel pět bodů na Debrecen. Na stupně vítězů se podíval také Ondřej Smetana, který své Gyule zajistil sedm bodů (2 1 1 – 3).

„První jízdu to bylo super,“ vypráví pražský závodník, jehož o jednu jízdu připravilo vystřídání Norbertem Magosim s žolíkem v rukou. „Pak ty další dvě jízdy nic moc, nebyl jsem rychlej‘. Ale tu poslední jsme zostřili motorku a bylo to super.“

Martin Vaculík se raduje ve Wittstocku s Emilem Sajfutdinovem a Patrykem Dudkem

Zdeněk Simota nastoupil za Vasad, nicméně neměl zrovna povedený den. Dva body z rozjížďky s číslem sedm byly jediným ziskem (0 2 0 0* 0 0 0). Na druhou stranu ovšem už jen Sandor Konya byl schopný přidat družstvu jeden jediný bod.

Sobotní večer ve Wittstocku pouťáku s názvem Night of Fight. V cíli jeho finálové jízdy byl jako první Patryk Dudek, nicméně body se neustále přičítaly, takže na nejvyšším stupínku skončil Martin Vaculík (5 5 5 5 4 4 = 28). Emil Sajfutdinov měl o bod, zmiňovaný Patryk Dudek o čtyři méně. Zdeněk Holub obsadil desátou příčku (5 2 2 1 0 = 10).

Český čtvrtlitrový tým skončil v Toruni třetí: zleva Daniel Šilhán, Jan Kvěch, kouč Martin Málek, Pavel Kuchař a Milan Dobiáš

Nedělní program otevřel Jawa Cup kubatury 250 ccm. Dopolední závod družstev se stal kořistí Poláků a český tým skončil třetí za Dány (Daniel Šilhán X M 0 1 = 1; Milan Dobiáš 0 0 1 2 = 3; Jan Kvěch 2 2 3 2 = 9; Pavel Kuchař (2 1 0 0 = 3).

Jan Kvěch byl v individuálním závodě druhý

Podvečerní individuální klání vyhrál Denis Zielinski se čtrnácti body. Jen o bod méně při svém ostrém comebacku po srpnovém zranění dovezl Jan Kvěch (1 3 3 3 3) a o společnost na stupních vítězů se jim postaral Mateusz Bartkowiak. Daniel Šilhán (2 1 1 2 0 = 6) skončil devátý, Milan Dobiáš (1 2 1 0 1 = 5) jedenáctý a Pavel Kuchař (0 0 0 0 1) šestnáctý.

Z Pardubic se účastníci MACEC Cupu přesunuli rovnou do Gorzowa. Závěr středoevropského poháru vyhrál Hubert Czerniawski, přičemž na pódium stáli ještě Vitalij Lysak a Patrik Mikel (1 2 3 3 3 = 12). Patrik Búri skončil desátý (2 – 1 1 2 = 6), Jaroslav Petrák (0 1 0 2 0 = 3) třináctý a Ján Mihálik (2 X – – – = 2) čtrnáctý. Celkovým vítězem série se stal Marko Levišin.

Po maďarské sobotě se oba čeští závodníci přesunuli do rakouského Murecku, kde dvanáctý ročník Memoriálu Josefa Bössnera uzavřel tamní sezónu. Pořadatelé měli zájem také o Petra Chlupáče, avšak protože mu nebylo ještě šestnáct let, z celé věci sešlo.

Závod přinesl triumf Artjomu Trofimovsovi, za jehož zády dojeli do cíle Nick Škorja, Marcel Kajzer a Wojciech Lisiecki. Ondřej Smetana skončil sedmý (2 1 0 2 3 = 8), Zdeněk Simota dvanáctý (0 1 2 X 1 = 4).