Václav Milík nepojede třetí finále

Pardubice – 5. října
Dnes odpoledne bylo oficiálně potvrzeno, že Václav Milík nemůže nastoupit k sobotnímu třetímu podniku šampionátu republiky jednotlivců v Březolupech, jelikož byl coby stálý náhradník povolán pro velkou cenu v Toruni. Na startovním čísle tři jej zastoupí David Pacalaj a pakliže nezasáhne vyšší moc, na mistrovském trůnu jej po třech po sobě jdoucích triumfech vystřídá někdo jiný.

 

Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude
Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude

Jelikož se v Toruni jedná o podnik ranku mistrovství světa, VV SPD Václava Milíka z březolupského závodu pochopitelně omluvil. To je však asi jediné, co v této záležitostí může řídící orgán české ploché dráhy dělat.

„VV SPD musí akceptovat nominaci vyššího orgánu, nemá de facto právo změnit soutěžní řád šampionátu, který je rozjetý,“ utíná Petr Moravec rázně všechny spekulace operující s dodatečnou implementací reglementu škrtající jeden nejhorší výsledek, díky němuž by Václav Milík letošní šampionát již vyhrál.

Dva dny před závodem není možné březolupský závod odložit už jen proto, že pořadatelé odvedli kus práce na poli jeho propagace. Jedinou nadějí, že by se Václav Milík stal českým šampiónem i letos, přinesl déšť. Jenže takový scénář by si rozhodně nepřál vůbec nikdo.

Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen
Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen

Přitom loni se Václav Milík ocitnul ve stejné situaci a raději upřednostnil český šampionát. Jenže po roce je fenomenální Pardubičan o notný kus dále ve své kariéře. Na pražské Markétě zamával divákům z pódia. A jeho zájmem je vyjít BSI ve všem možném vstříc, aby na něho britský promotér myslel, až bude rozhodovat o stálých divokých kartách.

Podobná situace, kdy žhavý kandidát na titul mistra republiky přišel kvůli světovému finále o vyvrcholení domácího mistrovství. Jenže v roce 1964 by se Jaroslav Volf mladší po pátečním večeru ve švédském Göteborgu do srdce Hané dostal, kdyby se vedoucímu výpravy nechtělo zůstat za železnou oponou až do pondělí, kdy měly otevřeny všechny obchody se zbožím, jež bylo v Československu nedostatkové.

Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky
Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky

Ostatně o tom jste si již mohli přečíst v článku v historické rubrice magazínu speedwayA-Z. Každopádně příští bude VV SPD muset zohlednit při sestavování českého kalendáře rovněž termíny velkých cen, aby zachoval nejstaršímu motoristickému šampionátu země duch fair play.

Zatím však musel řešit prozaickou otázku, kdo vlastně Václava Milíka pozítří v Březolupech nahradí. Východiskem je pochopitelně konečné pořadí přeboru. Jenže Radek Podhadský nechce po svém libereckém pádu startovat. Nepřijedou ani Sindy Weber, ani bratři Kvěchovi, takže přišla řada na Davida Pacalaje.

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Tomáš Topinka prodloužil žarnovickou sezónu

Žarnovica – 5. října
Nadcházející víkend je opět bohatý na plochodrážní události, které se uskuteční na pěti stadiónech, byť za cenu termínových kolizí. V neděli čeká i slovenskou Žarnovici poslední závod, který má svým způsobem na triku Tomáš Topinka. Měl v plánu uskutečnit pro svoje svěřence soustředění na některé zahraniční dráze, což Speedwayclub využil k organizaci individuálního mítinku. Kouč extraligových šampiónů magazínu speedwayA-Z prozradil další detaily a vysvětlil, proč se akce koná v termínu kopřivnického dlouhodrážního šampionátu, což pochopitelně vyřadí Michala Škurlu.

 

„Měli jsme v plánu udělat soustředění,“ vysvětluje Tomáš Topinka. „Měl to bejt‘ jen kontrolák. Chtěl jsem to udělat v Německu, neměli zájem. Domluvil jsem se v Žarnovici, ale i tady není jinej‘ termín možnej‘, budou navážet materiál.“

Účastníci nedělního Poháru města Žarnovica:

Česká republika: Petr Chlupáč, Filip Hájek, Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Václav Kvěch (?), Patrik Mikel, Martin Gavenda
Slovensko: Patrik Búri, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, David Pacalaj
Polsko: Mateusz Pacek, Piotr Podyma, Kamil Tomaszowski
Michal Škurla bude v neděli závodit v Kopřivnici, Ondřej Smetana v Žarnovici
Michal Škurla bude v neděli závodit v Kopřivnici, Ondřej Smetana v Žarnovici

Foto: Karel Herman

Slaný Speedway Academy má v neděli závěrečný díl

Slaný – 5. října
V neděli 8. října se na slánské malé dráze uskuteční letošní poslední tréninkový kemp pod taktovkou dlouholetého slánského trenéra Miroslava Rosůlka, po jehož boku bude asistovat Luboš Tomíček. Druhý ročník plochodrážní academie, který byl v minulé sezoně nastartován ve slánském klubu měl i v této sezoně pokračování a to i přesto, že Jiří Štancl, spoluzakladatel tohoto projektu, se rozhodl dál v této činnosti nepokračovat.

 

Vedení AK Slaný nechtělo slibně rozjetý tréninkový projekt nechat ležet ladem a oslovilo Luboše Tomíčka, zda by nechtěl využít nejen svých jezdeckých zkušeností a ve dvojici z dlouholetou ikonou slánské ploché dráhy Miroslavem Rosůlkem je předávat nové nastupující generaci mladých plochodrážních jezdců.

Tony Katra (vpředu) a Karel Průš patří k nejmladším adeptům plochodrážního řemesla u nás
Tony Katra (vpředu) a Karel Průš patří k nejmladším adeptům plochodrážního řemesla u nás

Ve spolupráci s firmou SHUPA, která v průběhu sezóny připravila zbrusu nový model  Micro Shupa, jež v sedle s Tony Katrou měl premiéru před diváky při srpnovém extraligovém kole ve Slaném, se mohou do sedla plochodrážních speciálů posadit poměrně hodně mladí zájemci o tento sport.  Právě Tony Katra je důkazem tak jako o něco málo starší Karel Průša, oba dva jsou členy AK Slaný a nebylo by od věci, kdyby si cestu k tomuto sportu našli i další adepti sportu levých zatáček.

Sraz účastníků je tradičně v depu od 9:00 hodin a samotný trénink probíhá od 10:00 hodin.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)