Jaroslav Petrák před upevněním svého pardubického rekordu opanoval libereckou rozlučku

Liberec – 30. září
Zítra se Jaroslav Petrák přijde představit na nástup Zlaté přilby města Pardubice již podevatenácté, což je nikým jiným nedosažená meta. Dnes však vyslyšel pozvánku Věroslava Kollerta, aby startoval v rozlučce se sezónou na libereckém stadiónu, kde by příští rok měli pořádat opět semifinále mistrovství Evropy jednotlivců a jeden z finálových podniků šampionátu republiky. Pardubický matador nezaváhal a po triumfech ve všech rozjížďkách celou exhibici vyhrál. Nicméně Sjoerd Rozenbergu mu v patnácté jízdě hodně zatopil a Jaroslav Petrák uhájil čistý štít až v posledním kole. Závod juniorů se stal kořistí Adama Vandírka, nicméně po úvodním pádu celé čtveřice zbyla ze startovního pole jenom polovina. Radek Podhadský skončil dokonce na palubě rychlé sanitky, která jej odvezla do nemocnice s podezřením na frakturu pánve. Sám plzeňský závodník se však před koncem akce do Pavlovic vrátil, aby špatné zprávy sám dementoval. Diváci ve slunečném odpoledni viděli další zajímavosti. Vůbec poprvé se pod Ještědem ukázaly motocykly na dlouhou dráhu a celý program vyvrcholil maratónem všech zúčastněných, v němž však šlo o spotřebu paliva.

Jaroslav Petrák vyhrál hlavní závod
Jaroslav Petrák vyhrál hlavní závod

Bohatý doprovodný program

Tadeáš Růžička se ukázal v sedle svého motocyklu Shupa 125

Liberecká rozlučka s letošní sezónou byla první nejen v otázce termínu posledního zářijového dne. Je možné, že by se pod stříbřitým Ještědem objevilo více diváků nebýt kolize s pardubickou Zlatou stuhou. V otázce většího množství závodníků je to naprosto jisté, jelikož by takový podnik rozhodně neušel pozornosti členů Motoklubu Úhřetická Lhota. Každopádně diváci, kteří dnes do Pavlovic přišli podívat, rozhodně nelitovali.

Roman Tomany předvádí dlouhodrážní speciál

Vůbec poprvé se na nejkratší české licencované dráze objevily v akci motocykly pro dlouhou dráhu. Roman Tomany v prvních ze třech střetnutí se Sjoerdu Rozenbergovi vzdálil současně s letem pásky. Nicméně dobře známý Holanďan záhy dostál pověsti favorita. A ve druhé jízdě long tracku se do cíle dostal v rekordním čase jednapadesáti sekund.

Historicky první start motocyklů pro dlouhou dráhu v libereckých Pavlovicích – zleva Roman Tomany a Sjoerd Rozenberg

O doprovodný program se postaral také domácí Tadeáš Růžička se svou stopětadvacítkou a dva flat trackeři. Petr Kolář se svým klasikem příliš nestíhal motocyklu specifikace FT1 v rukou Václava Geharta. Až do chvíle, než však pravidelný účastník šampionátu republiky ef-té-jedniček v poslední jízdě neupadl.

Adam Vandírek vyhrál obě juniorské jízdy

Pád však citelně poznamenal závod plochodrážních juniorů, v němž je však na horní věkovou hranici nutno nazírat z úhlu pohledu veteránů. Adam Vandírek, který stále koketuje s myšlenkou ostrého comebacku na ovály, se dostal do čela první jízdy. Jenže ve druhé zatáčce se přetočil a do kolize s ním se dostala také trojice jeho soupeřů.

Závodní premiéra Michala Štoka

„Uklouzlo mi to,“ vysvětloval Adam Vandírek. „Přetočil jsem se, stává se… Řetěz byl spadlej‘.“ Nejhůře dopadl Radek Podhadský, s nímž rychlá sanitka odhoukala do nemocnice. Potlučený byl rovněž Polák Patryk Zielinski. A tak skupina mladších závodníků jela po repete nešťastné první jízdy místo celkových čtyř už jenom jednu rozjížďku. Adam Vandírek v ní podruhé odvedl Františka Kliera.

 

Aktivní veteráni hrají prim

Martin Švestka před závodem pilně trénoval

Největší pozornost však byla pochopitelně upřena k závodu veteránů. Nebo, jak Jiří Mizera v roli spíkra permanentně zdůrazňoval, náborové a propagační akci po patronací města Liberec. Nicméně pakliže se někdy postaví dva závodní motocykly vedle sebe na závodní čáru, může znít oficiální název akce jakkoliv.

Norbert Grögler (žlutá), Paul Ager (červená) a Martin Švestka (bílá) otevírají Jaroslavu Petrákovi (modrá) cestu do čela deváté jízdy

Po letech se objevil Francesco Barbetta. Zotavuje se z různých operací a ve svých jednasedmdesáti letech se stal nejstarším účastníkem závodu. Nicméně vinou poruchy motocyklu se bohužel musel se závodem rozloučit již po úvodní sérii. Naproti tomu liberecký čtyřicátník Michal Štok trénoval v devadesátých letech, ale nikdy se nedostal k závodní licenci. Až loni si pořídil motocykl a dnes se s ním pustil poprvé do závodní akce před zraky veřejnosti.

Sjoerd Rozenberg dokázal jako jediný konkurovat Jaroslava Petrákovi

Díky němu počet českých zástupců narostl na tři. A dlužno podotknout, že naše barvy byly hodně vidět. Martin Švestka trénoval tolik, že v jeho firmě dokonce jeho manželka za něho zaskakovala za řízením nakladače. Z rozjížďky s číslem jedna se vrátil jako vítěz.

Martin Švestka (žlutá) vodí Jürgena Garherra (červená), Roberta Grichmaiera (bílá) a Nico Gilara (modrá)

Nicméně v páté jízdě na něho odstartoval Christian Pelikan, aby se v první zatáčce před něho dostal Sjoerd Rozenberg. Další třetí místo přidal v rozjížďce s číslem devět. Tady byla po startu velká mela, v níž se nejlépe orientoval Jaroslav Petrák. Martin Švestka byl dokonce poslední, ale po pádu Norberta Gröglera zkraje třetího okruhu, zdědil jeho bod.

Vrchol dne – Jaroslav Petrák v patnácté jízdě pronásleduje Sjoerda Rozenberga

Od té doby už jen vyhrával. Ve třinácté jízdě dokonce odstartoval nejlépe třikrát, ale nejprve se opakovalo vinou pásky Nico Gilara a poté vinou pádu Roberta Grichmaiera. Stylem start – cíl vyhrál také rozjížďku s číslem sedmnáct. Nicméně kvůli oněm dvěma jedničkám na něho nezbylo místo na stupních vítězů, kam naopak zamířil Jaroslav Petrák.

Michal Štok si pro svůj druhý bod musel doběhnout

Po třech sériích se pardubický matador dělil o průběžné vedení se Sjoerdem Rozenbergem, který také s přehledem vyhrál tři své úvodní rozjížďky. Verdikt, kdo z nich bude první, měla přinést patnáctá jízda s jejich vzájemným soubojem. Vedení se ujal Holanďan, nicméně byl to Jaroslav Petrák, který sérii svých útoků v první zatáčce třetího okruhu korunoval svou snahu úspěchem.

Plochodrážní maratón byl nekonečný

A když poté dodal pátý triumf v osmnácté jízdě, nemohlo být o jeho celkovém vítězství pochyb. Než se však převléknul a spolu s ostatními si mohl dojít do stanu za cenami, zábavou a skvělým občerstvením, musel na ovál ještě jednou. Věroslav Kollert totiž vymyslel plochodrážní maratón, jehož vítězem se měl stát ten, kdo s půllitrem metylu v nádrži vydrží s motocyklem v chodu co největší počet kol.

Při plochodrážním maratónu byl nejlepší Josef Goldbrunner

Při zkoušce během úterního tréninku ujel Martin Švestka osmnáct kol. Brzo bylo jasné, že jeho rekord padne. Z šestnácti účastníků odpadával jeden za druhým, ale Josef Goldbrunner, Jürgen Garherr, František Klier a Christian Pelikan stále jezdili kolem dokola. Nejdéle se pohyboval Němec, avšak bohužel už ve chvíli, kdy už ujetá kola nikdo nepočítal. A tak si na přesnou hodnotu rekordu budeme muset minimálně rok počkat.

Premiéra dlouhodrážních motocyklů v Liberci - Roman Tomany jede před Sjoerdem Rozenbergem
Premiéra dlouhodrážních motocyklů v Liberci – Roman Tomany jede před Sjoerdem Rozenbergem
1. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Sjoerd Rozenberg, NL 3 3 3 2 3 14
3. Christian Pelikan, A 2 2 3 2 3 12
4. Norbert Grögler, A 3 3 0 3 2 11
5. Martin Švestka, Liberec 3 1 1 3 3 11
6. Paul Ager, A 2 2 2 3 2 11
7. Robert Grichmaier, D 1 3 3 2 1 10
8. Josef Goldbrunner, D 2 1 1 – 2 6
9. Krzysztof Pikusa, PL 1 1 1 1 1 6
10. Peter Dürhammer, A R 0 2 2 1 5
11. Jürgen Garherr, A – F 2 1 2 5
12. Nico Gilar, D 1 2 2 T/E F/R 5
13. Marcin Zielinski, PL 1 1 0 1 1 4
14. Anton Schreiner, A 2 0 1 0 0 3
15. Michal Štok, Liberec 0 1 0 1 ex 2
16. Francesco Barbetta, I E – – – – 0

Poznámka: Michal Štok byl v sedmnácté jízdě po pádu předjet o kolo

Junioři:

1. Adam Vandírek 3 3 6
2. František Klier, Divišov 2 2 4
3. Radek Podhadský, Plzeň F/R – 0
4. Patryk Zielinski, PL F/R – 0

Dlouhodrážní motocykly:

Sjoerd Rozenberg, NL 1. 1. 1.
Roman Tomany, Mariánské Lázně 2. 2. 2.

Flat track:

Václav Gehart FT1 1. 1. 1. F
Petr Kolář FT Classic 2. 2. 2. 1.

125 ccm:

Tadeáš Růžička

Plochodrážní maratón:

1. Josef Goldbrunner, D
2, Jürgen Garherr, A
3. František Klier, Divišov
4. Christian Pelikan, A

Poznámka: startovali všichni plochodrážníci s výjimkou Adama Vandírka, smyslem bylo s půllitrem metylu natankovaným v nádrži vydržet co nejdéle

Závodníci se chystají na letmý start maratónu
Závodníci se chystají na letmý start maratónu

Foto: Antonín Škach

Poláci vyhráli evropské dvojice

Lonigo – 30. září
Letošní mistrovství Evropy dvojic vejde do historie jako ročník, v němž se ani jedna ze zemí pořádajících semifinále nedostala do finále. Český nároďák prohrál s nelogickým rozpisem v Liberci, Slováci vypadli v Žarnovici. Dnes se v Lonigu evropskými šampióny stali Poláci. Na stupni vítězů jim dělali společnost Rusové a Francouzi.

Stupně vítězů
Stupně vítězů
1. Polsko 27
Tobias Musielak 2 3 3 3 3 3 17
Grzegorz Zengota 1 1 2 2 2 2 10
Mateusz Szczepaniak DNR
2. Rusko 21
Andrej Kudrjašov 0 – 2 3 2 0 7
Viktor Kulakov – 1 – 2 1 – 4
Artjom Laguta 3 3 3 1 10
3. Francie 20
David Bellego 1 3 1 3 2 3 13
Dimitri Berge 2 1 0 1 1 2 7
Mathieu Tresarrieu DNR
4. Dánsko 15
Mikkel B. Andersen 3 0 1 3 3 1 11
Rasmus Jensen 2 1 0 1 0 0 4
5. Itálie 15
Michele Castagna 0 X – – 1 – 1
Nicolas Covatti 3 2 1 0 3 3 12
Guglielmo Franchetti 0 2 0 2
6. Velká Británie 14
Steven Worrall 1 2 2 2 3 2 12
Ellis Perks 0 0 1 0 0 1 2
7. Lotyšsko 13
Oleg Michajlovs 0 3 3 1 2 X 9
Davis Kurmis DNR
Jevgenij Kostigovs 2 2 X – – – 4

Foto: oficiální tiskový servis FIM Europe

Eduard Krčmář ozdobil konec své juniorské kariéry zlatou stuhou

Pardubice – 30. září
Skvělým způsobem se s juniorskou částí své kariéry rozloučil Eduard Krčmář. Při dnešní Zlaté stuze s přehledem prošel z kvalifikace přes semifinále do finálové rozjížďky. V ní nejprve překonal druhého Zdeňka Holuba, aby posléze vytrvale útočil na vedoucího Michaela Härtela. Němce se mu podařilo předčit až na samotné finálové metě o šířku galusky cyklistickou terminologií řečeno. Jeho triumf musela nakonec potvrdit videonahrávka. Doprovodný Jawa Cup dvěstěpadesátek se stal kořistí německého tandemu Ben Ernst – Celina Liebmann.

Michael Härtel, Eduard Krčmář a Zdeněk Holub na stupních vítězů
Michael Härtel, Eduard Krčmář a Zdeněk Holub na stupních vítězů
1. kvalifikační skupina:
1. Zdeněk Holub, CZ 5 5 – 10
2. Patrick Hansen, DK 4 4 5 9
3. Richard Geyer, D 3 2 4 6
4. Lucas Baumann, D 2 3 2 5
5. Jaroslaw Krzywosz, PL 1 1 3 4
6. Ján Mihálik, SK 0 0 1 1
2. kvalifikační skupina:
1. Alexander Woentin, S F 5 5 10
2. Patrik Mikel, CZ 5 3 E 8
3. Robert Chmiel, PL 4 4 4 8
4. Niklas Sayrio, FIN 2 2 3 5
5. Mike Jacopetti, A (AMF) 3 X 2 5
6. Jakub Valkovič, SK 1 1 1 2
3. kvalifikační skupina:
1. Eduard Krčmář, CZ 5 5 5 10
2. Mateusz Tonder, PL 4 4 0 8
3. Nick Škorja, SLO 3 0 4 7
4. Mattia Lenarduzzi, I 2 3 3 6
5. Jakob Hojmark, DK 1 2 1 3
6. Josef Novák, CZ E 1 2 3
4. kvalifikační skupina:
1. Michael Härtel, D 5 4 4 9
2. Filip Hájek, CZ 3 3 5 8
3. Michal Škurla, CZ 2 5 3 8
4. Dmitro Mostovik, UA 4 2 0 6
5. Kenneth Jörgensen, DK 1 T 2 3
6. Sindy Weber, CZ (ACCR) 0 1 1 2
1. semifinálová skupina:
1. Zdeněk Holub, CZ 5 4 – 9
2. Michael Härtel, D 4 5 – 9
3. Mateusz Tonder, PL 2 1 4 6
4. Patrik Mikel, CZ 3 3 2 6
5. Michal Škurla, CZ 0 0 5 5
6. Richard Geyer, D 1 2 3 5
2. semifinálová skupina:
1. Patrick Hansen, DK 5 4 – 9
2. Eduard Krčmář, CZ 4 5 – 9
3. Alexander Woentin, S 2 2 4 6
4. Nick Škorja, SLO 3 3 F 6
5. Robert Chmiel, PL 0 0 5 5
6. Filip Hájek, CZ 1 1 3 4
finále:
1. Eduard Krčmář, CZ
2. Michael Härtel, D
3. Zdeněk Holub, CZ
4. Patrick Hansen, DK
5. Alexander Woentin, S
6. Mateusz Tonder, PL
Eduard Krčmář (žlutá) útočí na Michaela Härtela
Eduard Krčmář (žlutá) útočí na Michaela Härtela

Jawa Cup 250 ccm:

TOT FIN
1. Německo 34 9
Ben Ernst 4 5 5 5 19(1) 5
Celina Liebmann 5 4 4 2 15(2) 4(1)
2. Velká Británie 17 3
Jordan Palin 4 4 2 4 14 3
Kean Dicken 1 1 0 1 3 0
3. Dánsko 26 3
Mathias Rex 5 5 3 5 18 2
Mikkel Roth 3 2 1 2 8 1(1)
4. Polsko 15
Kacper Klosok T 3 0 T 3
Filip Nizgorski 3 2 4 3 12(1)
5. Lotyšsko 15
Francis Gusts X 0 2 4 6(1)
Rudolf Sprogis 2 1 3 3 9(1)
6. Česká republika 13
Daniel Šilhán 2 E 5 0 7
Milan Dobiáš 1 3 1 1 6
Pódium Jawa Cupu
Pódium Jawa Cupu

Foto:Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

Eduard Krčmář se raduje z triumfu
Eduard Krčmář se raduje z triumfu

Maksym Drabik potvrdil titul

Pardubice – 29. září
Během druhého finálového závodu světového šampionátu juniorů v německém Güstrowě bylo Maksymu Drabikovi do ouvej. V semifinále upadl a zlomil si kličku. Náskok z Poznaně jej sice udržel na hrotu průběžné klasifikace, avšak Bartosz Smektala se dotáhl na jediný bod. Dnes v Pardubicích však Maksym Drabik na rozdíl od svého arcirivala příliš neztrácel body a svůj titul ozdobil triumfem v celém mítinku. Bartosz Smektala navíc mohl přijít o stříbro s dalším uzdraveným marodem, jelikož Max Fricke skončil bronzový rozdílem jednoho bodu. Eduard Krčmář se dostal do semifinále, aby nakonec obsadil osmou příčku. Patrik Mikel s divokou kartou byl šestnáctý, dvojice náhradníků Josef Novák a Filip Hájek se na závodní trať nedostala.

Kacper Woryna, Maksym Drabik a Max Fricke stojí na stupních vítězů
Kacper Woryna, Maksym Drabik a Max Fricke stojí na stupních vítězů
1. Maksym Drabik, PL 3 2 3 2 2 3 3 18
2. Kacper Woryna, PL 3 3 1 3 2 3 2 17
3. Max Fricke, AUS 3 1 3 3 E 2 1 13
4. Bartosz Smektala, PL 0 1 3 3 3 2 0 12
5. Dimitri Berge, F 2 2 2 2 2 1 11
6. Jevgenij Kostigovs, LAT 2 1 1 2 3 1 10
7. Jack Holder, AUS 1 3 2 1 3 0 10
8. Eduard Krčmář, CZ 0 1 2 3 3 0 9
9. Patrick Hansen, DK 2 3 1 2 0 8
10. Brady Kurtz, AUS 0 2 3 1 2 8
11. Lukas Fienhage, D 3 3 0 0 1 7
12. Andreas Lyager, S 2 2 0 1 1 6
13. Alexander Woentin, S 1 0 2 0 1 4
14. Robert Lambert, GB 1 0 1 1 0 3
15. Dominik Kubera, PL 1 0 0 0 1 2
16. Patrik Mikel, CZ 0 0 0 0 0 0
17. Josef Novák, CZ (res) DNR
18. Filip Hájek, CZ (res) DNR
Konečné pořadí šampionátu: zleva Bartosz Smektala, Maksym Drabik a Max Fricke
Konečné pořadí šampionátu: zleva Bartosz Smektala, Maksym Drabik a Max Fricke

Konečné pořadí seriálu:

1. Drabik 49, 2. Smektala 42, 3. Fricke 41, 4. Woryna 33, 5. Kurtz 32, 6. Holder 28, 7. Lambert 27, 8. Berge 25, 9. Layger 25, 10. Kostigovs 24, 11. Krčmář 20, 12. Kubera 19, 13. Hansen 15, 14. Woentin 12, 15. Fienhage 11, 16. Karczmarz 4, 17. Härtel 4, 18. Drozdz 1, 19. Zgardzinski 1, 20. Mikel 0.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Pavel Kuchař vítězí i na velkých drahách

Chabařovice – 28. září
Celý den závodění zažily včera Chabařovice. Dopolední závod mistrovství republiky na klasické dráze vyhrál Pavel Kuchař po rozjezdu s Milanem Dobiášem, třetí místo obsadil Filip Šifalda. Odpoledne se po ovále proháněli flat trackeři ve svém šampionátu. Jednotlivé kategorie se staly kořistí Emanuele Marzotta, Aleše Plecháče a Jiřího Slezáka.

 

Kolibříci ráno odstartovali dekorování ve velkém stylu
Kolibříci ráno odstartovali dekorování ve velkém stylu

 

MIlan Dobiáš (bílá) a Daniel Klíma (červená) bojují o vedení před zraky Filipa Šifaldy (žlutá) a Jana Jeníčka (modrá)
MIlan Dobiáš (bílá) a Daniel Klíma (červená) bojují o vedení před zraky Filipa Šifaldy (žlutá) a Jana Jeníčka (modrá)

Poslední letošní chabařovický podnik začal po desáté hodině. Na skvěle připravené, podzimní dráze, se osm  závodníků utkalo o trofeje v mistrovském podniku na klasické ploché dráze. Pouhých osm rozjížděk nestačilo, aby byl jasný vítěz dnešního dne, a proto musela být nastavena ještě jedna rozjížďka.

Dva nejlepší jezdci dnešního dne, Milan Dobiáš a Pavel Kuchař se museli rozjíždět, protože měli shodný počet jedenácti bodů. Kdyby rozhodovala vzájemná jízda, vyhrál by Milan Dobiáš, ale řády praví, že v případě rovnosti bodů na prvních třech pozicích musí byt rozjezd, činilo se tak, a tam už rozhodovaly všechny faktory…

Pavel Kuchař vyhrál v Chabařovicích
Pavel Kuchař vyhrál v Chabařovicích

Možná malá nervozita u Milana Dobiáše zapříčinila problém se zařazením, možná technická porucha, zkrátka Pavel Kuchař odstartoval jako blesk a stylem start-cíl si dojel na chabařovické dráze pro první místo. Na stupních vítězů pak stáli  i dva  Chabařovičáci, Milan Dobiáš a Filip Šifalda.

Malý zádrhel se stal pouze v poslední rozjížďce, kdy se nám najednou, na prvním startovním poli objevili hned dva závodníci s červeným povlakem – Pavel Kuchař a Filip Šifalda, ten nechápal, kam se má postavit, když  už na jeho roštu stojí Pavel Kuchař.

Klíčový rozjezd: zleva Milan Dobiáš a Pavel Kuchař
Klíčový rozjezd: zleva Milan Dobiáš a Pavel Kuchař

Záhada byla hned vyřešena, když jsme nahlédli do rozpisu a zjistili, že Pavel Kuchař si měl navléci modrý povlak a posunout se tak vpravo od Filipa Šifaldy. Tato situace ovšem Pavla Kuchaře vůbec nerozhodila a jízdu vyhrál,  tak jako celý závod.

Kluci se už nyní těší na jízdy ve Svitavách příští sobotu.

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 3 11+3
2. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 3 3 11+2
3. Filip Šifalda, Chabařovice 2 3 1 2 8
4. Daniel Klíma, Divišov 2 1 2 2 7
5. Jan Jeníček, Pardubice 1 2 1 1 5
6. Jaroslav Vaníček, Praha 0 0 3 1 4
7. Jakub Exler, Praha 1 1 0 0 2
8. Jan Sochůrek, Chabařovice 0 E 0 F 0
Duel Milana Dobiáše (bílá) a Daniela Klímy (červená)
Duel Milana Dobiáše (bílá) a Daniela Klímy (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA PCE PLZ LIB SLA CHA TOT
3.6. 21.6. 8.7. 15.7. 16.9. 28.9.
1. Pavel Kuchař, Praha 12 9 12 9 12 11 65
2. Daniel Klíma, Divišov 9 7 5 11 10 7 49
3. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 10 6 NS 8 45
4. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 5 8 10 4 38
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 4 4 NS 11 37
6. Michal Baštecký, Praha 8 6 8 6 NS MS 28
7. Bruno Belan, Slaný 4 NS NS 8 4 NS 16
8. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 1 NS 5 5 11
9. Jakub Exler, Praha 1 NS NS 4 NS 2 7
10. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 NS NS NS 6
11. Bruno Thomas, D 6 NS NS NS NS NS 6
12. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 5 NS 5
13. Vojtěch Zamazal NS NS NS 2 2 NS 4
14. Manuel Rau, D 1 NS NS NS NS NS 1
15. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS NS NS 0 0 0
FT1: Pavol Pučko, Emanuele Marzzoto a Jiří Kraus
FT1: Pavol Pučko, Emanuele Marzzoto a Jiří Kraus

Mistrovství republiky flat track:

FT1: 1. Emanuele Marzotto, I
2. Pavol Pučko
3. Jiří Kraus
FT Classic: 1. Aleš Plecháč
2. Jiří Kraus
3. Michal Hloušek
FT Veterán: 1. Jiří Slezák
2. Jaroslav Franců
3. Jiří Slezák ml.
FT Classics: JIří Kraus, Aleš Plecháč a Michal Hloušek
FT Classics: JIří Kraus, Aleš Plecháč a Michal Hloušek

Foto: Jiřina Šifaldová

FT Veterán: Jaroslav Franců a otec a syn Slezákovi
FT Veterán: Jaroslav Franců a otec a syn Slezákovi

Poslední slovo řekl Martin Málek

Svitavy – 28. září
Slunečné počasí provázel dnešní derniéru přeboru ve svitavské Cihelně. Startovní listina čítala deset závodníků, takže pochopitelně nebylo možné zachovat klasický plochodrážní úzus, aby se každý závodník utkal s každým ze svých protivníků v proporcionálně rozvržených jízdách. Proto když se Martin Málek vracel po šesté jízdě do depa, měl na svém kontě již třetí vítězství, zatímco většina jeho soupeřů byla na trati dvakrát a někteří jen jednou. Březolupský borec přitom již uštědřil porážku Zdeňku Simotovi i Michalu Škurlovi. Jenže vzápětí musel dvakrát startovat až od mantinelu. Jihočech v plzeňské vestě mu to odvedl v osmé, pražský junior v jedenácté jízdě. V rozjížďce s číslem třináct byl ovšem Martin Málek v cíli znovu před Michalem Škurlou. Když posléze Zdeněk Simota stylem start – cíl vyhrál patnáctou jízdu, celá trojice skončila na šestnácti bodech. Zdeněk Simota opět vycouval z rozjezdu. V něm se tím pádem objevili jen Martin Málek a Michal Škurla, kteří na sebe dnes narazili již počtvrté. Pražan si starostlivě připravil kolej na startovním roštu, nicméně březolupský plochodrážník na něho vyzrál pohotovějším startem, což bylo dnes alfou a omegou úspěchu.

Michal Škurla, Martin Málek a Zdeněk Simota na stupních vítězů
Michal Škurla, Martin Málek a Zdeněk Simota na stupních vítězů

Martin Málek úřaduje

Sindy Weber měla pech již o tréninku

Svátek všech Václavů se letošnímu podzimu náramně vyvedl. Slunce svítilo z nebeské báně jako zběsilé a jeho paprsky malovaly úchvatným štětcem přes barevné listí a popadané kaštany v tmavě zelené trávě. Vyvrcholení českého přeboru nemohlo mít lepší aranžmá.

Nicméně ono už vlastně v soutěži o nic nešlo. Zdeněk Holub si spočítal, že než se prát se soupeři, nejlepším způsobem pro potvrzení svého titulu při škrtání nejhorších výsledků bude, když se dnes nezúčastní. Motivaci neměl ani Ondřej Smetana a konec konců ani Filip Hájek, jenž si v sobotu v Divišově pojistil místo v přímo nasazené osmičce březolupského finále.

Martin Málek (bílá) se dostává do čela rozjížďky s číslem jedna před Zdeňka Simotu (modrá) a Jaroslava Petráka (žlutá)

Raději se soustředil na závody v Pardubicích. Supervíkend se Zlatou přilbou sice do svitavské Cihelny přilákal diváky navíc v podobě Poláků a Angličanů, kteří před závodem všech závodů mohli spatřit další plochodrážní mítink navíc. Paradoxně však odlákal ze startovní listiny samotné závodníky, jichž se v depu nakonec objevilo pouze deset.

Martin Gavenda (bílá) podjíždí Martina Mejtského

Zdeněk Simota se ještě v průběhu dopoledne telefonicky informoval, zda má cenu na takové závody jezdit. Byl však ubezpečen, že se rozhodně nemusí obávat klasického rozpisu na dvacet jízd s dírami jakoby od šikovného čarostřelce. VV SPD totiž klasicky dostál přeborové filozofii, že se závod pojede s jakýmkoliv počtem přihlášených účastníků. A že na straně řídícího orgánu české ploché dráhy je přizpůsobit danému stavu formuli závodu.

Zdeněk Simota vzpomíná, kdy ve Svitavách závodil naposledy:

„V roce 2005 jsem tady vyhrál semifinále, pak jsem sem jel na jeden závod a zrušili ho kvůli dešti.“

Martin Málek (modrá) jde do vedení podruhé – tentokrát před Martina Gavendu (žluá), Josefa Nováka (bílá) a Michala Škurlu (červená)

Proto se dnes chystalo patnáct jízd, přičemž každého závodníka čekalo šest výjezdů na ovál. Pochopitelně nešlo zajistit proporcionální série. A tak, když se Martin Málek podruhé vracel do depa, Petr Chlupáč se na oválu proháněl pouze při tréninku.

Dlužno podotknout, že si březolupský borec hned zkraje počínal ve velkém stylu. V rozjížďce s číslem jedna měl rychlejší reakci na let pásky Zdeněk Simota. Jenže Martin Málek převzal vedení již v prvním oblouku, v němž se prosadil po vnější straně. Ve třetí jízdě prakticky to samé provedl také Michalu Škurlovi, který s červeným povlakem na přilbě stál hned po jeho levici.

Petr Chlupáč (červená) ukazuje záda Jaroslavu Petrákovi

Martin Gavenda prve triumfoval ve druhé jízdě, když nepovolil tlaku Martina Mejtského. Jenže zatímco Michal Škurla zkoušel ve třetí jízdě atakovat Martina Málka, on trčel vzadu. A vidina, že by se rovnou kvalifikoval do březolupského finále, se mu začala vzdalovat.

První zatáčka byla alfou i omegou úspěchu. V rozjížďce s číslem čtyři o tom přesvědčil Zdeněk Simota. I když nejrychlejší se zprvu ukázal Petr Chlupáč, jihočeský závodník v plzeňské vestě udával tempo od první zatáčky. Po jejím venku se dostal do čela a pak již pouze zvyšoval svůj náskok. Martin Málek reagoval střelhbitě. V páté jízdě odvedl Martina Mejtského, aby do depa přijel s devíti body.

Martin Málek míří k třetímu vítězství před zraky Martina Mejtského a Radka Podhadského

Nicméně i na jeho kosu se měl záhy najít kámen! V osmé jízdě byl nejpohotovější Martin Gavenda. Zdeněk Simota jej ale objel v první zatáčce. Stejný kousek se Martinu Málkovi povedl až ve druhém oblouku. Ale to si už Zdeněk Simota vypracoval nepřekonatelný náskok.

„Držel si rychlou stopu,“ popisoval Martin Málek, proč se mu jej nepodařilo eliminovat. „Bylo těžké něco vymyslet. Dalo se jen jet a čekat na chybu.“ V té chvíli Martin Málek s jedenácti body stále vedl. Zdeněk Simota měl osm bodů, ale o jízdu méně. Přesně stejnou bilancí se mohl pochlubit i Michal Škurla.

 

Tříčlenný rozjezd se jede jen ve dvou

Michal Škurla vede před Radkem Podhadským, Josefem Novákem a Sindy Weber

O prohře Michala Škurly se Zdeňkem Simotou již tady byla řeč. Pražan se ale záhy obrátil na vítěznou dráhu. V šesté jízdě odstartoval na Jaroslava Petráka, jenž se v první jízdě musel orientovat spíše na odvrácení útoku Martina Gavendy. Hned vzápětí Michal Škurla opět profitoval ze svého skvělého startu. Rychle si vypracoval náskok zvící rovinky před Radkem Podhadským, který spíše řešil otázky spojené s útočícím Josefem Novákem.

Sindy Weber naštěstí vyvázla ze svého pádu běz vážnější újmy

Devátá jízda přinesla konečnou pro Sindy Weber. Německá dívčina upadla v předposledním kole. Sice se chtěla do závodu vrátit, nicméně nakonec moudře usoudila, že po ráně do hlavy bude přece jen lepší říci adié.

A pak už přišla velká chvíle Michala Škurly. S modrým povlakem přilby odstartoval do rozjížďky s číslem deset nejrychleji. Proto si mohl dovolit v první zatáčce zavírat Zdeňka Simotu k vnitřní čáře. Pražan přidal další cenný skalp hned vzápětí. Startoval opět z druhé dráhy, takže k prvnímu nájezdu měl blíže než Martin Málek stojící až u bariéry.

Michal Škurla za sebou vodí Zdeňka Simotu

„Myslel jsem, že to vyjde v cílové rovince, ale Michal byl rychlejší,“ musel Martin Málek uznat, že jeho permanentní útoky na vedoucí příčku nepřinesly pražádný efekt. Po pěti startech na tom navíc byl Michal Škurla o jeden bodík lépe než on. Zdeněk Simota posléze vyhrál dvanáctou jízdu a dostal se na stejnou úroveň jako Martin Málek.

Plzeňský závodník si rychle vypracoval klíčový náskok, zato boj o druhou příčku zuřil až do poslední chvíle. Martin Málek se jí mohl zmocnit již v první zatáčce, kdyby se ale nedostal až příliš daleko k mantinelu. Proto se před něho dostal Petr Chlupáč, zatímco Pardubičan byl hodně rád za proniknutí před Josefa Nováka. Přitom Petr Chlupáč měl hodně kalit svitavské vody ještě jednou.

Souboj Michala ŠKurly (žlutá) a Martina Málka ve třinácté jízdě

V rozjížďce s číslem patnáct projel pod šachovnicovou vlajkou v rukou Zdeňka Peši prakticky stejně jako druhý Martin Gavenda, jehož celá čtyři proháněl. Rozhodčí František Kalina si dával s verdiktem moudře načas, dopřál sluchu i obsluze startu, aby nakonec dva body přiřknul Moravanovi.

Ale pojďme nazpět k boji o vítězství. Ve třinácté jízdě si Michal Škurla, ostatně jako vždy při dnešním závodě, pospíšil ke startovnímu roštu, aby si připravil ideální kolej. Jenže stál na čtvrté dráze. V úvodním nájezdu sice stačil odrazit Jaroslava Petráka, ale Martin Málek v modrém povlaku už jezdil první.

Martin Mejtský byl nakonec celkově čtvrtý

„Zvenku jsem Matese nestih‘, bylo to daleko,“ krčil Michal Škurla rameny ve svém boxu. Martin Mejtský vzápětí odstartoval na Jaroslava Petráka, což jej v konečném důsledku katapultovalo na konečné čtvrté místo. A že se v rozjížďce s číslem patnáct naháněli Martin Gavenda s Petrem Chlupáčem, již víme. Vpředu však úřadoval Zdeněk Simota, jenž srovnal krok s tandemem Martin Málek – Michal Škurla.

Michal Škurla vypráví o dodatkové jízdě:

„Mates jezdil tak u prken, že to nad něj už nešlo.“

Souboj Petra Chlupáče (červená) a Martina Gavendy zvednul diváky ze sedadel

Zdeněk Simota nakonec na svou účast v rozjezdu rezignoval. Michal Škurla opět dorazil k pásce hnedka jak to šlo. Důkladně zkoumal terén, nicméně o důležitosti startovního manévru pochopitelně věděl také Martin Málek. A byl to právě on, kdo vypálil dopředu, nedal svému soupeři šanci a mohl si přijít vyskočit na nejvyšší stupínek vítězů.

 

Hlasy z depa

Martin Málek se nakonec smál nejlépe

„Trošku náročnější,“ bilancoval dnešní závod Martin Málek. „Dvakrát jsem startoval ze čtyřky a nevyšel mi start. Zdeněk si držel rychlou stopu, bylo to těžké něco vymyslet, dalo se jen jet a čekat na chybu. S Michalem to vypadalo líp, myslel jsem, že to v cíli vyjde, ale byl rychlejší. Dráha byla super a on si to pohlídal. A rozjezd byl o startu. Je tady lepší jet vpředu, špatně se předjíždí. Trošku jsem si rozbolavěl koleno, jak tu skákaly nájezdy, snad to nebude nic vážného…“

Michal Škurla vodí Martina Málka

„Dneska super,“ radoval se Michal Škurla. „Dráha byla hezká. Když jsem šel z lajny, Matese jsem stih‘ hezky. Zvenku jsem ho nestih‘, i když jsme tam byli stejně. Bylo to daleko. Byly to dobrý závody. Na to, jak na Svitavy všichni nadávaj‘, to bylo super.“

Zdeněk Simota závodil ve Svitavách po dvanácti letech

„Dobrý, ale zase mi chyběla jedna jízda, abych nemusel jet rozjezd,“ říkal Zdeněk Simota. „Rád si něco vyzkouším, ale jet rozjezd o nic nemá smysl. Náhoda je blbec, kdyby se něco stalo… Ten můj krk není nejlepší. Kdyby šlo o něco důležitějšího než přebor, pojedu to.“

„Nebylo to špatný,“ odtušil Martin Mejtský. „Ale mohlo to bejt‘ ještě o chlup lepší. Nevadí, uvidíme příště…“

Petr Chlupáč mohl být spokojen

„Škoda Gávoše,“ litoval Petr Chlupáč těsného dojezdu patnácté jízdy. „Došlo mi to až v předposledním kole, že mně to jede hezky. Závody byly moc pěkný, jak Sindy spadla, museli jsme rozebrat spojku. Byla od oleje a blbla. Na to, jaký jsme měli problémy i s gumama, to bylo pěkný.“

Martin Málek si nenechal vítěztví sebrat
Martin Málek si nenechal vítěztví sebrat
1. Martin Málek, Březolupy 3 3 3 2 2 3 16+3
2. Michal Škurla, Praha 2 3 3 3 3 2 16+2
3. Zdeněk Simota, Plzeň 2 3 3 2 3 3 16+-
4. Martin Mejtský, Pardubice 2 2 1 3 1 3 12
5. Petr Chlupáč, Praha 2 1 0 2 2 1 8
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 2 1 1 2 8
7. Martin Gavenda, Březolupy 3 1 R 1 R 2 7
8. Radek Podhadský, Plzeň 0 0 1 2 1 1 5
9. Josef Novák, Pardubice 1 0 1 0 0 0 2
10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 X – – 0
Zdeněk Simota (modrá) - na snímku v souboji s Martinem Málkem - potvrdil druhé místo v přeboru
Zdeněk Simota (modrá) – na snímku v souboji s Martinem Málkem – potvrdil druhé místo v přeboru

Konečné pořadí seriálu:

PCE CHA KOP PLZ LIB BŘE PLZ SLA SVI TOT
5.4. 11.6. 25.6. 8.7. 15.7. 22.7. 9.9. 16.9. 28.9.
1. Zdeněk Holub 22 25 25 20 25 25+ 142
2. Zdeněk Simota 18 22 18 22 20 (18+) 20 120 (138)
3. Ondřej Smetana * 25 22 22 25 22 116
4. Filip Hájek * 16 (8) 16 14 18 14 12+ 90 (98)
5. Martin Mejtský 12 16 10 16 10+ 18 82
6. Martin Málek * 20 20 16 25 81
7. Petr Chlupáč 12 (2) 7 14 10 14+ 16 73 (75)
8. Jaroslav Petrák * 18 6 12 18 + 14 68
9. Michal Škurla 22 20 22 64
10. Josef Novák 18 7 12 8 8 (7+) 8 61 (68)
11. Martin Gavenda * 14 3 16 12 45
12. Radek Podhadský 14 4 NC 6 3+ 10 37
13. Sindy Weber * 7 5 (0) 5 5 7 (2+) 7 36 (38)
14. Václav Kvěch 4 6 10 8 4 4+ 36
15. Jan Kvěch * 10 12 4 10 + 36
16. David Pacalaj * 10 1 0 7 12 30
17. Josef Franc 25 25
18. Michal Dudek * 16 NC 8+ 24
19. Jakub Valkovič * 7 8 6 21
20. Patrik Mikel * 20 20
21. Hynek Štichauer * 20 20
22. Pavel Čermák * 6 4 3 6 + 19
23. František Klier 5 6 1 3 0 15
24. Anne Spaan 14 14
25. Daniel Šilhán 5 2 1+ 8
26. Filip Šifalda 8 8
27. Ján Mihálik 5 5
28. Milan Dobiáš 5 5
29. Krzyzstof Nowacki 3 3
30. Martin Švestka 0 0
NC Piotr Dziatkowiak *
NC Michal Tomka *
NC Karel Kadlec *
NC Václav Milík *
mimo soutěž:
Alessandro Borgia, B NC
Norbert Magosi, H NC
Milen Manev, BG NC
Denis Fazekas, H NC
Andrei Popa, RUM NC NC

Poznámka: * účastník závodu v Pardubicích zrušeného bez náhrady; + ve startovní listině slánského závodu v jeho původním červencovém termínu; Radek Podhadský dorazil na závod do Březolup až po jeho začátku, Michal Dudek odstoupil ze zářijového závodu v Plzni před tréninkem; dle řádů se počínaje čtvrtým závodem do průběžného pořadí každému jezdci počítá 75 procent závodů zaokrouhlených nahoru, což představuje šest závodů

Petr Chlupáč (červená) a Martin Gavenda předvedli jeden z nejúžasnějších soubojů dnešního odpoledne
Petr Chlupáč (červená) a Martin Gavenda předvedli jeden z nejúžasnějších soubojů dnešního odpoledne

Foto: Mirek Horáček a Eva Palánová

Sindy Weber naštěstí přestála svůj pád v deváté jízdě bez úhony
Sindy Weber naštěstí přestála svůj pád v deváté jízdě bez úhony