Pavel Kuchař využil ve finálovém repete druhou šanci

Praha – 10. října
Nad dnešním pokračováním stopětadvacítkářského seriálu Speedway Mini Cup se vzhledem k ranním dešťům vznášely pochybnosti. Nicméně pořadatelé dokázali dát malou Markétu do stavu, který umožnil závod uskutečnit. Pavel Kuchař a Daniel Klíma si vylosovali čísla, díky nimž se v základní části vůbec nepotkali. Na startovním roštu stanuli až ve finále A, v němž jim dělal společnost Jaroslav Vaníček. Oba to té doby neztratili jediný bod a startu předcházela nervozita podobná velkému závodu. Konečně páska letěla k pražskému nebi, z něhož nesměle vykukovalo sluníčko. Vpředu jel Daniel Klíma, ovšem Pavel Kuchař mu nedopřál ani vteřinku klidu. Na konci druhého okruhu však upadl Jaroslav Vaníček, který také nechtěl hrát ve finálovém dramatu statickou roli. Při opakování se vedení ujal opět Daniel Klíma. Pavel Kuchař se však tentokrát před něho dostal již ve druhém oblouku, aby úctyhodný počet svých letošních triumfů rozšířil o další.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů

Déšť může být také poslem zpráv o skvělém závodu

Jaroslav Vaníček se stal prvním dnešním vítězem

Dnes dopoledne pršelo snad úplně všude. Na Sahaře možná s největší pravděpodobností ne, avšak na africké pouští neměli pořádat předposlední díl letošního seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, jenž pro plochodrážní fanoušky měl odvrátit nezadržitelný konec sezóny. Jméno Zdeňka Schneiderwinda na displeji mobilních telefonů okolo jedenácté dopolední se proto dalo vyložit jako předzvěst chmurných zpráv, které měly zabránit v cestě do Prahy, která ronila studené deštivé slzy.

Jenže pravý opak byl pravdou! Duchovní otec myšlenky závodění stopětadvacítek na malých oválech byl vskutku nad ránem blízko myšlenek na ručník letící do ringu. Nicméně místo nářků se pustil do práce a za volantem své octavie utahoval dráhu. Ke slovu se dostala i multikára a Jakub Fencl, který na malé Markétě před deseti lety vyhrál vůbec první závod stopětadvacítek na malé dráze u nás, mohl sugestivně líčit, kterak si na její korbičce připadal jako na sajdkáře.

Daniel Klíma se musel na úvod vypořádat s Vojtěchem Šachlem

A tak se krátce po šestnácté hodině mohlo začít trénovat. Vojtěch Šachl upadl, přetočil se i Jakub Exler a pár minut po začátku tréninku začalo drobně krápat. Jenže deštík brzy ustal a na seznam špatných zpráv už dneska nešlo dopsat vůbec nic.

Malí Tony Katra s plochodrážní Micro Shupou a Karel Průša za řidítky motokrosového Nitro 65 spolu na ostří boje bojovali již o tréninku. Postarali se o úvod dalšího povedeného klání, které opět ztrapnilo všechny pecivály, kteří tvrdí, že by se o lístky na plochou dráhu rvali, pakliže by nabízela nervy drásající podívanou od začátku do konce.

Pavel Kuchař právě odstartoval na Lukáše Vintera a Jana Sochůrka

Říká se, že nejlepší příběhy píše život. A plochá dráha se dnes v tomto směru nenechala nikterak zahanbit. Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem jedna radoval z triumfu před Bruno Belanem a Lubošem Krejčou, který se po roční sérii samostatných působení postavil poprvé na start závodu.

Vzápětí se brilantním startem blýsknul Vojtěch Šachl. Ovšem Daniel Klíma nad ním získal vrch už na protilehlé rovince. Na výzvu od svého nejvážnějšího soupeře nemohl Pavel Kuchař reagovat jinak než vítězstvím.

Své druhé vítězství získal Pavel Kuchař na úkor Vojtěcha Šachla

Buldozer malých oválů vskutku nejlépe odstartoval do třetí jízdy. Lukáš Vinter jel těsně za ním, ovšem ve druhém kole drobet zaváhal v prvním výjezdu. Po chybě se dostal opět za výfuk svého mladšího klubového kolegy. V posledním výjezdu ale upadl a jeho dva body se staly cennou kořistí Jana Sochůrka.

Ve čtvrté jízdě se na seznam vítězů dostal rovněž Vojtěch Zamazal. Že je jeho srpnové zranění již zapomenuto poznal na vlastní kůži Jakub Exler. Slánský závodník mohl jen litovat, že se po startu rozjížďky s číslem šest nechal zaskočit od Bruno Belana. Souboj obou klubových kolegů o finále B měl psát jeden z příběhů, jimiž dnešní podnik jen oplýval.

Bruno Belan nakonec nepostoupil do finále B jen kvůli smůle při losování

Ještě před tím si však Pavel Kuchař musel dvakrát vybojovat vítězství v páté jízdě. Vojtěch Šachl totiž odskákal svůj nájezd na něho pádem. Stalo se v první zatáčce a Tomáš Topinka v roli rozhodčího byl vůči divišovskému borci shovívavý. Jenže Pavel Kuchař byl při repete ještě více přesvědčivý. Jeho šest bodů v rychlém sledu vyrovnali Jaroslav Vaníček a Daniel Klíma.

Rozhodující útok Daniela Klímy na Lukáše Vintera

Pražan opanoval sedmou jízdu, spodní stranou, jejíhož úvodního nájezdu se Jan Sochůrek nedostal dále než před Jakuba Exlera. Divišovský závodník se na svůj druhý triumf nadřel o poznání více. Lukáš Vinter jen v rozjížďce s číslem osm vedle celé kolo, dokud nechyboval v prvním oblouku toho druhého. A Daniel Klíma si jeho zaváhání pochopitelně vyložil jako pozvánku do čela.

 

Největší emoce přináší netradičně až finále A

Pavel Kuchař a Lukáš Vinter bojují o hrot patnácté jízdy

Pavel Kuchař a Daniel Klíma se díky dnešnímu vylosování neměli v základní části na ovále vůbec potkat. Jaroslav Vaníček, další ze suverénů první půle, se sice měl také vyhnout divišovskému závodníkovi, ovšem na Pavla Kuchaře narazil v rozjížďce s číslem jedenáct.

Jejich duel rozhodl víceméně už start, který měl Pavel Kuchař lepší. Jaroslav Vaníček útočil spodní stranou první zatáčky, v níž však předvedl elegantní hodiny. Nespadl a jel dál, a jelikož s oběma Pražany nebyl na startovním roštu už nikdo další, netratil ani druhé místo.

Porucha vzala Lukáši Vinterovi finále C

Daniel Klíma hned vzápětí odstartoval jako střela a odkázal Jana Sochůrka a Vojtěcha Zamazala do role bezprostředních diváků jeho třetího triumfu v řadě. Po třech sériích bylo nad slunce jasné, že si vedoucí trio brousí zuby na finále A. Další finálové jízdy ovšem stále ležely v banku. Lukáš Vinter získal tři klíčové body v deváté jízdě na úkor Jakuba Exlera a Luboše Krejčy. Vojtěch Šachl pro změnu v rozjížďce s číslem deset dokonale profitoval z divočení Bruno Belana v první zatáčce a také on se natáhnul pro své první vítězství dnešního odpoledne.

Bruno Belan vede céčko před Jakubem Exlerem

Poslední série základní části uzel dnešního závodu ještě více zamotala, pakliže ovšem nehovoříme o obsazení finále A. Vojtěch Šachl sice rázně zabušil na jeho vrata svým nejlepším startem v rozjížďce s číslem třináct. Spíš by však uspěl se střežením pytle plného blech, než aby ohlídal Jaroslava Vaníčka, který mu vedení sebral vnějškem první zatáčky.

Devět bodů Vojtěcha Šachla srovnal Jan Sochůrek v rozjížďce s číslem čtrnáct, když ve druhém kole poslal Jakuba Exlera za sebe v nájezdu do první zatáčky. Pavel Kuchař zatnul tipec aspiracím Lukáše Vintera v patnácté jízdě, když jej podjel v nájezdu do druhé zatáčky. Lukáš Vinter sice nepřišel o druhé místo ve prospěch Bruno Belana, ale se slánským závodníkem jej kromě osmi bodů spojovala taktéž bilance trojek, dvojek a jedniček.

Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem

Na závěr základní části s přehledem triumfoval Daniel Klíma před Vojtěchem Zamazalem, jenž se tak ve všech ohledech vyrovnal Bruno Belanovi a Lukáši Vinterovi. Smysl pro fair play by v této situaci velel vypsat rozjezd o finále B, jenže dnes patovou situaci měl vyřešit los. Vojtěch Zamazal v něm svým kamenem dokonale otupil nůžky Lukáše Vintera a Bruno Belana, kteří si pak už jen mohli střihnout jen o postavení na startovním roštu céčka.

Ve finále D startoval Luboš Krejča sám. V céčku si Lukáš Vinter vypil kalich hořkosti až do dna. Zůstal stát už na startovním roštu a mohl jen sledovat, jak Bruno Belan za sebou vede Jakuba Exlera až do cíle. Béčko v jednoznačnou záležitost proměnil Vojtěch Šachl, když nedal ani náznak šance Janu Sochůrkovi a Vojtěchu Zamazalovi.

Nervozita na startovním roštu finále A – zleva Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma

Zatímco vyvrcholení předchozích letošních pohárových klání vesměs přinesla největší drama v béčku a áčko se stalo rutinní záležitostí Pavla Kuchaře, dnešek to všechno obrátil vzhůru nohama. Už jeho start provázela velká nervozita a časté otáčení se ze startovního roštu. Konečně letěla páska nahoru!

Daniel Klíma se ujal vedení, Pavel Kuchař však byl hned za ním. Než se jejich duel dostal k vyvrcholení, který rozhodně nechtěl hrát také druhé housle, upadl v cíli druhého kola. Naštěstí vyvázl nezraněn, takže se před převzetím poháru za třetí místo mohl pokochat opakováním duelu o vítězství.

Daniel Klíma vede áčko před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem

A vskutku to byl fantastický duel! Dopředu opět vypálil Daniel Klíma, avšak Pavel Kuchař se nechtěl spokojit s úlohou jeho stínu. Útočil ze všech sil, ale s rozmyslem. Ve výjezdu z druhé zatáčky udeřil po spodní straně. Druhé kolo rozjížděl jako vedoucí závodník a nakonec to byl právě on, kdo si vyskočil na nejvyšší ze sudů od produktů Fuchs Oil.

Rozhodující manévr, jímž se Pavel Kuchař (9) dostal před Daniela Klímu
Rozhodující manévr, jímž se Pavel Kuchař (9) dostal před Daniela Klímu
D C B A TOT
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Divišov 3 3 3 3 2 14
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 X 11
4. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 3 2 3 12
5. Jan Sochůrek, Chabařovice 2 2 2 3 2 11
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 3 2 1 2 1 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 3 2 1 3 11
8. Jakub Exler, Praha 2 1 2 2 2 9
9. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 2 E 8
10. Luboš Krejča, Praha 1 X 1 1 3 6
11. Tony Katra, Slaný
11. Karel Průša, Slaný

Poznámka: při rovnosti bodů i pomocných kritérií Vojtěcha Zamazala, Bruno Belana a Lukáše Vintera rozhodl o postupu do finále B los; Tony Katra a Karel Průša absolvovali jen vložené jízdy, v duchu zásad poháru však byli vyhlášeni v hlavním závodě

Jaroslav Vaníček naštěstí vyvázel nezraněn
Jaroslav Vaníček naštěstí vyvázel nezraněn

Vložené jízdy:

Tony Katra 2. 2. 2. X 2.
Karel Průša 1. 1. 1. 1. 1.
Tony Katra útočí na Karla Průšu
Tony Katra útočí na Karla Průšu

 

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV PHA PHA DIV PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8. 22.8. 12.9. 17.9. 10.10.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 15 15 12 15 153
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 10 12 12 11 131
3. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 8 12 15 14 125
4. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 11 12 9 8 116
5. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 11 13 12 12 107
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 9 7 7 9 89
7. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 NS 9 6 11 82
8. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS NS NS NS NS 66
9. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 9 NS NS NS 64
10. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 NS 10 10 NS 63
11. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 9 9 NS 11 53
12. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 NS NS 8 9 48
13. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 NS NS NS NS 33
14. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS NS NS NS NS 27
15. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS NS NS 11 NS 23
16. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS NS NS NS NS 22
17. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS NS NS NS NS 13
18. Kacper Krol NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 NS 9
19. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS 9
20. Matyas Bílek NS NS NS NS NS NS NS NS 8 NS NS 8
NC Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS NS solo NS 6
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS solo NS NS solo
NC Tony Katra NS NS NS NS NS NS NS solo solo NS solo
Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem
Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem

Foto: Antonín Škach

Celá dvanáctka závodníků pěkně pohromadě
Celá dvanáctka závodníků pěkně pohromadě