Daniel Klíma porazil Pavla Kuchaře na jeho domácím kolbišti, pohár s tisícovkou bral Jaroslav Vaníček

Praha – 21. října
Stadión Markéta se těšil spíše pozornosti ragbyových fanoušků, nicméně ani malý ovál za její první zatáčkou rozhodně neosiřel. Poslední díl série PRO TEC Speedway Mini Cup napsalo v hlavním závodě patnáct závodníků, z nichž nejlepší se nakonec ukázal Daniel Klíma. V rozjížďce s číslem patnáct jej sice odvedl Pavel Kuchař, jenže ve třetím kole upadl Štěpán Jurča. Při repete však Daniel Klíma odstartoval jako plochodrážní pánbůh stejně jako ve finále A, v němž Pavla Kuchaře porazil podruhé. V nadstavbové Ceně vydavatele speedwayA-Z však oba provázela smůla. Oba si z kšiltovky Zdeňka Schneiderwinda vylosovali účast ve stejném semifinále. Jenže Pavel Kuchař zůstal zkraje druhého kola stát vinou zavřeného přívodu paliva a Daniel Klíma o dvacet metrů dále přišel o vedoucí příčku kvůli pádu. Do finále tak putoval březolupský Štěpán Jurča, který se tak při prvním závodě své kariéry postavil na stupně vítězů! Ve finále zprvu vedl Milan Dobiáš, avšak Jaroslav Vaníček se srdnatým útokem ve druhé zatáčce druhého kola zmocnil nejen poháru, ale i především tisícikoruny. Pavlu Kuchařovi mohlo být útěchou, že na závěr získal skalp nikoho menšího než šampióna republiky Josefa France.

Jaroslav Vaníček, Daniel Klíma a Pavel Kuchař na stupních vítězů

Obrovský závodnický zájem

Pavel Kuchař a Lukáš Vinter sledují trénink

V pátek chodili po oválu malé Markéty Zdeněk Schneiderwind s Pavlem Kuchařem a sbírali kameny. Rozhodně si nezačali pěstovat zálibu v mineralogii, ale snažili se, aby trať byla v co nejlepším stavu na dnešní vyvrcholení série PRO TEC Speedway Mini Cup.  A ten si rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek zájmu ze strany závodníků.

Nebudeme-li počítat Tony Katru a Karla Průšu s jejich malými motokrosovými motocykly, dorazilo rekordních patnáct závodníků. Březolupská plochodrážní líheň se publiku předvedla již před čtrnácti dny při posledním finále mistrovství republiky jednotlivců na domácím ovále. A dnes se Štěpán Jurča a František Hřib chystali na svou ostrou závodní premiéru.

O dnešní závod byl vskutku kromobyčejný zájem

Poprvé jsme viděli Erica Puffera. Šestnáctiletý německý závodník jezdí od svých dvanácti a z Waldkirchenu na bavorské straně Šumavy to do Prahy neměl daleko. Každopádně takovou účast Zdeněk Schneiderwind nečekal. Narychlo se připravoval program s dvaceti jízdami základního rozpisu. Vojtěch Zamazal a Adam Nejezchleba, který se vrátil po zářijovém zranění, dokonce dostali vesty z Tomíčkova memoriálu.

Mezi dnešní debutanty patřil také Štěpán Jurča

Obě tréninkové jednotky proběhly bez problémů. Pouze Vojtěch Zamazal se dvakrát sbíral ze země, což signalizovalo pozdější problémy s plynem. Vlastní závod začal najetím Jana Sochůrka do pásky, ovšem Filip Hájek, který se stylizoval do role arbitra, byl v duchu zásad seriálu velkorysý. Po repete úřadoval Bruno Belan. Stejně jednoznačně vyhrál také Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem dvě.

Třetí jízda připomenula tu první, když březolupský František Hřib začal svou závodník kariéru v pásce, nicméně bez následků jako v úvodním případě. Podobnost s úvodními rozjížďkami se dala nalézt i v suverenitě vítězného Pavla Kuchaře.

Bruno Belan odvedl Jana Sochůrka

Nicméně v závodech stopětadvacítek na malých oválech nebývá žádný prostor pro nudu. Ve čtvrté jízdě o tom nechtěně přesvědčil Daniel Klíma, když se mu na startu vzepjal motocykl na zadní. A přitom divišovský závodník nerozjížděl mítink zrovna rozjížďkou z kategorie těch lehčích. A na jejím hrotu zuřil boj o prvenství.

Jaroslav Vaníček za sebou vede Štěpána Jurču a Jakuba Exlera

Vrchu nabyl Lukáš Vinter, když v nájezdu do druhého kola podjel Vojtěcha Šachla. Daniel Klíma se zatím soustředil na eliminaci svého odstupu. Ve třetím kole se také spodní stranou posunul před svého klubového kolegu, aby nakonec v poslední zatáčce nekompromisně sebral vítězství Lukáši Vinterovi.

 

Už jenom jeden neporažený

František Hřib (8) má problémy, takže se druhého místa zmocní Luboš Krejča

Seznam úvodních vítězů v páté jízdě rozšířil Eric Puffer, když se na cílové rovince třetího okruhu přehnal okolo Vojtěcha Zamazala, který udával tempo doposud. Nicméně bavorský závodník neměl hrát tak klíčovou roli, jak by se mohlo zprvu zdát. Úvodní trojce dodal jen tři jedničky a nakonec skončil ve finále D.

Svá úvodní vítězství obhájili jen Daniel Klíma a Pavel Kuchař. Divišovský závodník vyhrál stylem start – cíl sedmou jízdu, Pražan stejným způsobem exceloval v rozjížďce s číslem devět. Po třetí sérii základní části však mohl vést průběžnou klasifikaci pouze jeden z nich. Rozlosování je totiž postavilo proti sobě v patnácté jízdě.

Daniel Klíma (12) dohání Lukáše Vintera (11) a Vojtěcha Šachla (10)

Po vylétnutí pásky k pražské obloze, kde se sluníčko neostýchalo rozpouštět ranní mlhu, šel dopředu Pavel Kuchař. Daniel Klíma jej vnějškem první zatáčky nestihnul, ale jeho nasazení se nikterak nesnížilo. Do jejich duelu však nechtěje promluvil Štěpán Jurča, když upadl na začátku třetího kola.

Milan Dobiáš předvádí další stíhací jízdu, v níž se pokouší dotáhnout Erica Puffera a Františka Hřiba

Do depa se vrátil sice diskvalifikován a s ulomeným předním blatníkem v ruce, nicméně nezraněn. V opakovačce za delší konec provazu tahal Daniel Klíma. Odstartoval jako plochodrážní pánbůh a dovedl Pavla Kuchaře za sebou až k šachovnicové vlajce v rukou Zdeňka Schneiderwinda. Oba závodníci pochopitelně směřovali vstříc finále A. Zbývalo jen vyřešit, kdože se v něm postaví na startovní rošt s nimi.

Pavel Kuchař ujíždí Jaroslavu Vaníčkovi a Vojtěchu Zamazalovi

Jaroslav Vaníček se sice v deváté jízdě skláněl před Pavlem Kuchařem, avšak v rozjížďce s číslem čtrnáct opět zatáhl naplno. V otázce hamonění trojek se příliš nežinýroval ani Vojtěch Šachla excelující postupně v desáté a jedenácté jízdě. A také Lukáš Vinter. Tomu po diktatuře v šesté jízdě však v rozjížďce s číslem dvanáct pomohl Bruno Belan.

Bruno Belan odolává tlaku Lukáše Vintera

Slánský blonďák nebyl bohužel miláčkem štěstěny ani dnes. Přitom jen v úvodních čtvrtinách porazil jen Daniel Klíma. Ve dvanácté jízdě však Bruno Belan znovu zamířil do čela. Vytrvalé nájezdy Lukáše Vintera odrážel, dokud mu v první zatáčce třetího kola nespadl řetěz. Dvanáct let starý rám se kroutí jako zloděj u policejního výslechu, takže slánský závodník poprosil o zápůjčku motocyklu kolegu Vojtěcha Zamazala, byť s velkým rámem.

 

Nepřetržená vítězná šňůra

Milan Dobiáš vede před Lukášem Vinterem

Pavel Kuchař kraloval rozjížďce s číslem sedmnáct. Jaroslav Vaníček odjel až poslední. Na protilehlé rovince ale předčil Vojtěcha Šachla a s deseti body na svém kontě se mohl chystat na finále A. Daniel Klíma zkompletoval maximum hladkým triumfem ve dvacáté jízdě. Než se však celá trojice sešla v rozhodující bitvě o vítězství, čekala nás ještě celá čtveřice finálových rozjížděk.

Mezi smolaře patřil dnes také Lukáš Vinter

Ani jedna z nich se nekonala jen s jedním závodníkem, jak se v letošním poháru stalo typické. Finále E opanoval František Hřib. Březolupský nováček se blýsknul vítězstvím v sedmé jízdě, kdy porazil Milana Dobiáše. Pravda, zkušený chabařovický závodník měl po startu problémy s řazením, ale sotva se ve druhém okruhu vypořádal s Ericem Pufferem, nedopřál Františku Hřibovi chviličku klidu.

Pád Bruno Belana zastavil finále D

Ale on své vedení obhájil a odolal rovněž v poslední zatáčce, v níž se Milan Dobiáš hrnul spodní stranou do čela. František Hřib mohl jen litovat dvou nedokončených jízd, jinak bychom jej viděli ve výsledkové listině zřejmě mnohem výš.

Finále A vede Daniel Klíma před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem

Déčko se opakovalo kvůli pádu Bruno Belana, který rezignoval na repete, v němž posléze Štěpán Jurča odvedl Erica Puffera. Postartovní wheelie vzalo Jakubu Exlerovi vidinu na lepší umístění ve finále C. Jenže Vojtěch Zamazal místo útoků na vedoucího Jana Sochůrka řešil problémy se zasekávajícím se plynem, díky nimž nakonec rezignoval i na nadstavbovou Cenu vydavatele speedwayA-Z.

Jaroslav Vaníček roztočil ukázkové hodiny

A na cílové rovince se stal obětí Jakuba Exlera. Ve finále B vyhrál Lukáš Vinter ve stylu start – cíl před útočícím Vojtěchem Šachlem. Očekávané áčko se stalo prodloužením vítězné šňůry Daniela Klímy. Divišovský závodník po skvělém startu ujížděl Pavlu Kuchařovi. Vodu kalil jen Jaroslav Vaníček, který se ve druhém kole čtyřikrát otočil v prvním výjezdu v ukázkových hodinách.

 

Druhý vítěz

První semifinále vede Vojtěch Šachl před Jaroslavem Vaníčkem a Lukášem Vinterem

Pro devět nejlepších závod ještě nekončil a kšiltovka Zdeňka Schneiderwinda posloužila jako koš pro losování semifinále Ceny vydavatele speedwayA-Z.  Jako první se z postupu radoval Jaroslav Vaníček, když v první zatáčce objel Vojtěcha Šachla. Hodiny nyní ukázal Lukáš Vinter, takže ve druhé zatáčce odstoupil.

Šok druhého semifinále ještě přijde – nepostoupí ani Daniel Klíma, ani Pavel Kuchař, ale Štěpán Jurča

Šokem skončilo druhé semifinále. Pavel Kuchař zastavil kvůli suché nádrži již na začátku druhého kola, zatímco vedoucí Daniel Klíma spadl jen o pár metrů dále. Štěpán Jurča, jenž zastupoval Vojtěcha Zamazala, nastupoval do boje s oběma favority již podruhé. V patnácté jízdě proti nim neměl šanci, ale teď postoupil do finále!

Jaroslav Vaníček právě ve finále podjel Milana Dobiáše

Dramatické bylo i třetí semifinále. Zatímco Milan Dobiáš ujížděl za vítězství, duel v prvním výjezdu skončil pro Jana Sochůrka nárazem do mantinelu a pro Jakuba Exlera pádem a diskvalifikací. Milan Dobiáš vyhrál snadno repete a ujal se rovněž vedení ve finále.

Absolutní tečka za sezónou na malé Markétě – Pavel Kuchař za sebou vodí Josefa France

Nicméně poslední slovo stopětadvacítkářské sezóny měl pronést Jaroslav Vaníček. V nájezdu do druhého oblouku udeřil zespodu. Protáhnul se do čela a poprvé se zapsal mezi vítěze Ceny vydavatele speedwayA-Z a vedle velkého poháru si odnesl i tisícovku v hotovosti.

Souboje Daniela Klímy (12) a Pavla Kuchaře se staly ozdobou poslendího pohárového závodů kolobříků
E D C B A TOT
1. Daniel Klíma, Divišov 3 3 3 3 3 15
2. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 3 2 13
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 3 2 1 11
4. Lukáš Vinter, Praha 2 3 3 1 3 12
5. Vojtěch Šachl, Divišov 1 3 3 1 2 10
6. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 2 3 3 1 10
7. Jan Sochůrek, Chabařovice 2 1 2 2 3 10
8. Jakub Exler, Praha 1 2 2 3 2 10
9. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 1 3 1 8
10. Štěpán Jurča, Březolupy 2 2 X 2 3 9
11. Eric Puffer, D 3 1 1 1 2 8
12. Bruno Belan, Slaný 3 2 E 1 F/R 6
13. František Hřib, Březolupy R 3 2 R 3 8
14. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 2 2 2 8
15. Luboš Krejča, Praha 2 1 1 2 1 7

Poznámka: Karel Průša a Tony Katra byli vyhlášeni v pořadí hlavního závodu

Karel Průša (vlevo) a Tony Katra jezdili opět vložené jízdy

Vložené jízdy:

Karel Průša 2. 2. 2. F
Tony Katra 1. 1. 1. F

Cena vydavatele speedwayA-Z: Štěpán Jurča, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

Cena vydavatele speedwayA-Z:

semifinále 1: Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl; Lukáš Vinter R
semifinále 2: Štěpán Jurča; Daniel Klíma F, Pavel Kuchař E
semifinále 3: Milan Dobiáš, Jan Sochůrek; Jakub Exler X
finále: Jaroslav Vaníček, Milan Dobiáš, Štěpán Jurča

Poznámka: kvalifikovalo se devět nejlepších závodníků z pohárového závodu, Vojtěch Zamazal rezignoval na účast s ohledem na technické problémy a místo něho postoupil Štěpán Jurča; obsazení semifinálových jízd bylo vylosováno

Klíčový moment finále Ceny vydavatele speedwayA-Z: Jaroslav Vaníček podjíždí Milana Dobiáše

Souboj mistrů republiky:

1. Pavel Kuchař, 2. Josef Franc

Poznámka: oba startovali na malých motokrosových motocyklech Nitro 65

Zdeněk Schneiderwind se chystá odmávnout Pavla Kuchaře jako vítěze nad Josefem Francem

Konečné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV PHA PHA DIV PHA PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8. 22.8. 12.9. 17.9. 10.10. 21.10.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 15 15 12 15 13 166
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 10 12 12 11 11 142
3. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 8 12 15 14 15 140
4. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 11 12 9 8 12 128
5. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 11 13 12 12 10 117
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 9 7 7 9 10 99
7. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 NS 9 6 11 6 88
8. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 9 NS NS NS 8 72
9. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS NS NS NS NS NS 66
10. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 9 9 NS 11 10 63
11. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 NS 10 10 NS NS 63
12. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 NS NS 8 9 8 56
13. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 NS NS NS NS 10 43
14. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS NS NS NS NS NS 27
15. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS NS NS 11 NS NS 23
16. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS NS NS NS NS NS 22
17. Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS NS solo NS 6 7 13
18. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS NS NS NS NS NS 13
19. Štěpán Jurča NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 9
20. Kacper Krol NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 NS NS 9
21. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS NS 9
21. Eric Puffer NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 8 8
22. František Hřib NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 8 8
23. Matyas Bílek NS NS NS NS NS NS NS NS 8 NS NS NS 8
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS solo NS NS solo solo
NC Tony Katra NS NS NS NS NS NS NS solo solo NS solo solo

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Eva Palánová

Všichni účastníci pěkně pohromadě