Václav Milík zatím nezná cíl destinace své sobotní cesty

Březolupy – 4. října
Páteční zranění Fredrika Lindgrena v semifinále play off britské ligy v Manchesteru zvýšilo naději Václava Milíka, že by se v sobotu přestavil ve velké ceně v Toruni. Nicméně BSI jeho start nepotvrdila, byť upozornila, ať zůstává ve střehu. Český šampión tím pádem zůstává ve startovní listině finále mistrovství republiky, které vyvrcholí svým třetím dílem v sobotu v Březolupech, a pro něhož včera večer byla vylosována startovní čísla.

Tipujte:

Kteří tři závodníci stanou v sobotu na březolupském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...

Videozáznam z losování startovních čísel

 

Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník
Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník

Z kvalifikovaných účastníků už teď chybí Martin Mejtský, který upadl při nedělní Zlaté přilbě města Pardubice. Jeho absence otevírá dvířka do závodu pro Martina Gavendu, jenž se nakonec ve svitavském přeboru nedal do kupy tolik bodů, aby se kvalifikoval přímo.

Možná absence Václava Milíka zvyšuje naději i pro další závodníky v pořadí přeboru. Na pozici náhradníka figuruje prozatím Radek Podhadský, který se však šeredně potloukl při sobotní rozlučce v Liberci.

Startovní listina a způsob kvalifikace do březolupského závodu:

1 Matěj Kůs, Praha divoká karta VV SPD
2 Hynek Štichauer, Pardubice 5. v průběžné klasifikaci MR
3 Václav Milík, Pardubice 1. v průběžné klasifikaci MR
4 Josef Novák, Pardubice 10. v přeboru
5 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v průběžné klasifikaci MR
6 Eduard Krčmář, Slaný 3. v průběžné klasifikaci MR
7 Zdeněk Holub, Praha vítěz přeboru
8 Martin Gavenda, Březolupy 11. v přeboru
9 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v přeboru
10 Michal Škurla, Praha 9. v přeboru
11 Josef Franc, Praha 2. v průběžné klasifikaci MR
12 Martin Málek, Březolupy 6. v přeboru
13 Filip Hájek, Praha 8. v průběžné klasifikaci MR
14 Petr Chlupáč, Praha 7. v přeboru
15 Patrik Mikel, Pardubice 7. v průběžné klasifikaci MR
16 Ondřej Smetana, Praha 6. v průběžné klasifikaci MR
17 Radek Podhadský, Plzeň 12. v přeboru

Poznámka: z kvalifikovaných účastníků nestartuje Martin Mejtský kvůli pádu během Zlaté přilby města Pardubice

Foto: Karel Herman

Hledá se poslední účastník dlouhodrážního šampionátu

Kopřivnice – 4. října
Loňský bronz českého nároďáku v Mariánských Lázních byl naprosto úžasný. Nicméně západočeský klub jej odskákal průvanem v pokladně, za jaký by se nestyděli ani pověstní tuneláři z devadesátých let. Každopádně lázeňský kilometr si žádá úpravu dráhy, na níž nejsou finance. Záchranné lano mistrovství republiky hodili nadšení kopřivničtí pořadatelé, kteří letos vyrvali plochodrážní areál v době, kdy si městští zastupitelé již šli pro hrobníkovu lopatu. Přestože je ale jejich ovál velikánský pro klasický speedway, na dlouhou dráhu ideální není. A že jde o provizorium, si uvědomil Karel Kadlec při shánění startovní listiny.

 

Roman Tomany (vlevo) bude v Kopřivnici závodit, Karel Kadlec dorazí jako koordinátor
Roman Tomany (vlevo) bude v Kopřivnici závodit, Karel Kadlec dorazí jako koordinátor

Pro kopřivnický závod mistrovství republiky na dlouhé dráze vznikne nový rozpis se čtyřmi závodníky na startu každé rozjížďky. Vyžaduje dvanáct závodníků, z nichž Karlu Kadlecovi svou účast potvrdilo jedenáct. Do akce se zapojil i dlouholetý přítel plzeňského nezmara Sjoerd Rozenberg, který prostřednictvím svého profilu na facebooku posledního účastníka hledá.

Josef Franc pochopitelně ve startovní listině nechybí
Josef Franc pochopitelně ve startovní listině nechybí

„Přemlouval jsem Michaela Härtela, jede francouzskou ligu,“ říká Karel Kadlec. To je ostatně také problém Dimitri Bergeho, za nímž plzeňský veterán ani nešel, byť by o něho Kopřivničtí měli zájem. Francouz se totiž dost nacestoval o uplynulém víkendu. Po pátečním závodě juniorského mistrovství světa si z Pardubic odskočil na evropské dvojice do Loniga, aby se vrátil na nedělní Zlatou přilbu.

Martin Málek v akci
Martin Málek v akci

Problémem je, že se dlouhodrážním esům nechce na neznámou a z hlediska long tracku přece jen krátkou a úzkou dráhu, která ke všemu leží o kus dále než Mariánské Lázně. Navíc se letošní český šampionát ocitnul na nevýhodném místě i v čase, kdy na konci sezóny závodníci nehledají intenzivně příležitost ke svezení.

Mezi kandidáty na titul se pochopitelně řadí také Hynek Štichauer
Mezi kandidáty na titul se pochopitelně řadí také Hynek Štichauer

A tak se částky, které za příjezd požadují, na trojnásobek či čtyřnásobek peněz, než by chtěli v případě Mariánských Lázní zjara. Nicméně není třeba zoufat. V Kopřivnici po nedělním obědě nás dozajista čeká skvělá podívaná a dočkáme se i nejzářivějších hvězd. Dorazí Romano Hummel, jenž byl třetí v Eenrumu a vyhrál Morizes.

Ostatně i čeští závodníci se plným právem řadí mezi světovou dlouhodrážní špičku. A to je přece nejdůležitější stejně jako udržení kontinuity mistrovství republiky na dlouhé dráze. To se totiž ve své historii dočkalo přestávek ažaž.

Známí účastníci nedělního šampionátu na dlouhé dráze v Kopřivnici:

Josef Franc, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Martin Málek, Březolupy
Michal Škurla, Praha
Michal Dudek, Slaný
Roman Tomany, Mariánské Lázně
Romano Hummel, NL
Sjoerd Rozenberg, NL
Jarno de Vries, NL
Anne Spaan, NL (ACCR)
Danny Maassen, D
Ortodoxní vyznavači long tracku možná nad kopřivnickým závodem kroutí hlavou, na druhou stranu zdejší publikum předčí mnohé jiné svou kvantitou i kvalitou
Ortodoxní vyznavači long tracku možná nad kopřivnickým závodem kroutí hlavou, na druhou stranu zdejší publikum předčí mnohé jiné svou kvantitou i kvalitou

Foto: Karel Herman

Josef Franc se neztratil mezi sportovci Olympu

Praha – 3. října
Včera probíhalo vyhlášení nejlepších sportovci Centra sportu Ministerstva vnitra Olymp. Nejlepší byla Gabriela Koukalová, druhá Martina Sáblíková. Neztratil se ani Josef Franc. Pražský plochodrážník si na pódium přišel pro deváté místo.

Josef Franc je devátým nejlepším sportovcem Olympu
Josef Franc je devátým nejlepším sportovcem Olympu
Pardubický triumf Václava Milíka je skvělou reklamou ploché dráhy
Pardubický triumf Václava Milíka je skvělou reklamou ploché dráhy

„Je to zasloužené ocenění za úspěchy v letošní sezóně,“ komentoval úspěch Josefa France jeho trenér Zdeněk Schneiderwind. „A já si myslím, že Pepe a Venca Milík jsou v současnosti obrovským vzorem a motivací pro začínající závodníky. Oba dva teď dělají obrovskou propagaci ploché dráze. Doufám, že ještě neřekli poslední slovo a dočkáme se ještě dalších úspěchů.“

Když už hovoříme o začínajících závodnících na stopětadvactíkách, v sobotu vyvrcholí ve Svitavách jejich klasický šampionát, aby je v úterý na malé Markétě čekal další podnik pohárové série PRO TEC Speedway Mini Cup.

„Už jsem několikrát mladíkům při Mini Cupu před závodem říkal, že to jde se dostat na vrchol,“ reaguje Zdeněk Schneiderwind. „Ale názorný příklad jako třeba od Václava Milíka nebo Pepy France je více než slova.“

Včerejší večer si náramně užil také Zdeněk Schneiderwind
Včerejší večer si náramně užil také Zdeněk Schneiderwind

Foto: Zdeněk Schneiderwind a Karel Herman