Slejvák uzavřel SGP Academy

Praha – 31. května
Páteční SGP Academy začala úderem půl druhé v Praze na malé dráze. Kdo chtěl, jezdil na svém motocyklu, kdo ne, by mu za tři sta padesát éček pronajatý stroj specifikace SGP4. Mladým adeptům plochodrážního řemesla byly k ruce opravdové osobnosti sportu levých zatáček.

Frekventanti akademie SGP sledují dění na malé ovále | foto Pavel Fišer

 

 

Greg Hancock a Tony Rickardsson dali akci hvězdný punc, ale Zdeněk Schneiderwind by se svým Mini Cupem měl také co říct | foto Pavel Fišer

Tonymu Rickardssonovi byl nápomocen i Greg Hancock. Na pásce startoval Zdeněk Schneiderwind a knoflíky mačkal Jiří Štancl. Začínalo se jízdami bez pásky, pokračovalo se s páskou. Vždy jeden adept a Tony. Rickardsson poradil, komu bylo potřeba poradit.

Po zkoušení startů a jízd vymysleli šéfové testy zručnosti. A to vždy dva adepti u jednoho motocyklu měli sundat celé kolo, obrátit rozetu a kryt a zase je nasadit nazpět i s řetězem a jeho napnutím. Zapojil se také sám Tony Rickardsson s kolegou a šlo jim to líp než mladým závodníkům, kteří to zřejmě někteří dělali poprvé, což bylo to na nich vidět.

Rovněž legendární Jiří Štancl v minulosti vedl tréninkovou akademii plochodrážního potěru | foto Pavel Fišer

Po ukončení byly předány drobné upomínkové předměty jako třeba olej a každý dostal rovněž novou zadní pneumatiku. Po tomto aktu jako z čistého nebe se nad Petřinami snesl velmi silný déšť  a byl všeho konec.

Z toho mračna zapršelo | foto Pavel Fišer

Martin Vaculík usiluje v Praze nejen o hattrick

Praha – 31. května
Je to jeho domácí velká cena. A to nejen proto, že zde sám jako malý kluk na vlastní oči obdivoval své idoly, když se Praha teprve etablovala mezi pořadateli velkých cen. Jeho prostředí mu tradičně připraví počtený kontingent slovenských fanoušků, kteří se opět vydají podpořit svého miláčka do stověžaté matičky. Co kdyby to vyšlo do třetice? Nebo se už konečně zase plnilo nepsané pravidlo, že pražský vítěz na konci sezóny slaví titul mistra světa? A co na to sám Martin Vaculík v tiskovém komuniké?

 

Martin Vaculík je vítězem dvou předchozích velkých cen v Praze | foto Karel Herman

„To právě ukazuje, jak se plní sny,“ reaguje slovenský šampión na připomínku své divácké účasti v devadesátých letech. „To je na sportu hezké. Když jsou děti malé a mají své sportovní hrdiny, fandí jim. Sledují je a sami sní o velkých věcech. A někdy se tyto velké věci stanou. A to je úžasné.“

Samo o sobě se nestane vůbec nic. Závodníkův otec Zdeno by mohl vyprávět, jak ho štvalo věčné sledování video kazet. A synovy věčné otázky, proč dal Tony nohu sem, a kde Greg složil motorku. A Jason…

Pak přišly stovky, tisíce, deseti tisíce kilometrů za volantem. Česká republika, Polsko, Švédsko… Všechny dopravní hříšky, z nichž většina naštěstí zůstala nepovšimnuta. Potomek se brzy postavil na vlastní nohy. Nejlepší slovenský závodník všech dob se stále jmenuje Vaculík. Ale ne Zdeno, nýbrž Martin.


Změna ve startovní listině:

Po zranění v britské lize se zítřejšího závodu nezúčastní Jason Doyle. Muže číslo tři aktuální klasifikace seriálu zastoupí první náhradník Max Fricke.


 

Letos se Martin Vaculík dostal do finále jízdě zatím jen ve Varšavě | foto Petr Makušev (Sport Photo(

Závodní sezóna je v plném proudu, zkoumání plochodrážních dějin se hodí spíše pro zimní měsíce, ale že by dvě předchozí vítězství Martina Vaculíka v české velké ceně nestála za zmínku? „Tato velká cena je pro mě skvělá,“ konstatuje subjekt našeho zájmu. „Získat dvě vítězství je takový krásný pocit. A já jsem za tohle velice vděčný.“

A teď přijde ono ale, které se v každé odosobnělé tiskové informaci má postarat o pořádnou dějovou zápletku. „Ale,“ je to skutečně tady. „Tato vítězství jsou historie a nyní máme něco nového před sebou. A já to beru, jak to je. Je zde nová výzva a já si pražskou velkou cenu prostě užiju jako vždycky. A vydám ze sebe to nejlepší.“

 


Do boje s deštěm:

Meteorologové neslibují na víkend nic dobrého. Reálná hrozba brutálního slejváků již odložila nedělní přebor se stopětadvacítkami v neděli ve Slaném. Ani v Praze nečekají na svůj osud trpně se založenýma rukama. Dnes dopoledne začali trať zakrývat ve víře, že se sobotní mítink nebude muset překládat na neděli nebo nedej bože až na pondělí, kdy se v Čechách má konečně vyjasňovat.


Leon Madsen, Martin Vaculík a Jack Holder na stupních vítězů loňské české velké ceny | foto Pavel Fišer

Letos se Martin Vaculík dostal do finálové jízdy pouze jednou. Ve Varšavě skončil čtvrtý, ale předtím v Goričanu a poté v Landshutu balil před semifinále. V současné době je v aktuální klasifikaci sedmý, přičemž má o něco více než půlku bodů, které prozatím inkasoval leader Bartosz Zmarzlik.

„Jsem v podobné pozici, kde jsem byl loni,“ zamýšlí se. „Naneštěstí v posledních pár sezónách moje první část sezóny nebyla nejlepší ani takové, jak by si já sám přál. Ale opravdu doufám, že zítřejší závod bude pro mě dobrý zase. Doufám, že budu. Držím si k tomu palce.“

 


Zábava pro celou rodinu:

Fanoušci se na Markétě mohou bavit zítra již od druhé hodiny odpolední, kdy se otevírá fan zóna za hlavní tribunou. O půl páté se zde setkají s celou osmnáctkou účastníků české velké ceny. V pět hodin budou rozdávat kartičky závodníci podporovaní Monster Energy, tedy Fredrik Lindgren, Jack Holder, Daniel Bewley a Tai Woffinden. V 17:45 se k nim připojí VIP hosté ve speciálním pořadu otázek a odpovědí.

Fan zóna bude otevřena až do půl sedmé, kdy se pochopitelně veškerá pozornost soustředí na ovál. Během celé doby bude připravena zábava pro děti, k vidění budou historické plochodrážní motocykly či trofej pro mistra světa.

Návštěvníci si pořídí fotografie, potkají maskota seriálu SGP Speedyho v 14:15 a 15:45. K dispozici budou stánky s jídlem a pitím a samozřejmě také se suvenýry.


Žarnovický návrat do extraligy polil vyšší českou soutěž konvojem cisteren s živou vodou. A Martin Vaculík se u nás během roku objevuje častěji než usměvavý Mikuláš s umouněnými čerty a sladkým andílkem. Žurnalisté se proto při své tvorbě nemusí inspirovat jen fádním klišé press information.

Martin Vacullík (žlutá) se potkává s Janem Kvěchem (modrá) nejen v SGP, ale také v extralize | foto Karel Herman

Pravda plochodrážník v Kristových letech již neskáče nadšením jako šestnáctiletý novic, když zaslechne zvuk novinářovy propisovačky vysunující náplň ven. Takže co to pravidlo, že vítěz pražské velké ceny a mistr světa jedno tělo a duše jsou?

„Mhm, teď to nějakou dobu bylo jinak,“ odtušil v Pardubicích, než zmizel ve svém boxu. Jeho věta rozhodně nevydá na vícedílný tlustý román. Zelený pohled jeho očí říká své. Zítra na Markétě ani v dalším průběhu seriálu nebude sám, kdo si bude držet palce, ať se i tenhle z jeho dětských snů splní.

Od dnešního dopoledne se povrch trati přikrývá před deštěm | foto AK Markéta Praha

Slaný rozumně ustoupil silnějšímu soupeři

Slaný – 31. května
Slánský stadión je letos pronásledován nepřízní počasí. Silné srážky jsou hlášeny rovněž na celý nadcházející víkend. Sportovní komise se proto dohodla s AK Slaný a nedělní přebor s mistrovskými stopětadvacítkami raději již dnes dopoledne odvolala. Náhradní termín má být známý v nejbližší době.

Slaný a sportovní komise raději ustoupili hrozbě dešťových mraků | foto Pavel Fišer