Druhá půle zlomila české ambice vejpůl

Pardubice – 13. května
Pár diváků na tribunách svítkovského stadiónu otočila hlavami za obřím E3 Sentry, letounem včasné výstrahy a řízení AWACS před jeho finále na ranvej pardubického letiště. Ve stejný moment procházel vstupní branou zraněný Josef Franc se svou rodinkou. První čtveřice závodníků již stála u pásky, jejíž automatický systém malou chvilku zlobil. Za pár minut stejně letěla vzhůru. Druhý podnik kvalifikační skupiny E polského šampionátu juniorských družstev přinesl premiéru českého týmu. Pohyboval se na hrotu aktuální klasifikace, avšak nakonec skončil až čtvrtý.

Mikolaj Czapla (bílá) vede první jízdu před Štěpánem Melčem (červená) a Sebastianem Szostakem (modrá) | foto Karel Herman

Slibný český úvod

Páska se poprvé zvedla pět minut po půl páté. Štěpán Melč ve Svítkově s půllitrem debutoval. Přesto po skvělém startu vyjel na protilehlou rovinku těsně za vedoucím Mikolajem Czaplou z Gniezna. Ve druhé zatáčce se přetočil. Divoké hodiny ustál bez pádu, ale už uzavíral pole. Přesto dal jasně najevo české ambice nehrát v polském šampionátu druhé housle. Ani je nehrál. Alespoň v první půli ne.

Štěpán Melč se vrací k rozjížďce s číslem jedna:

„Jedu tu poprvý, byl jsem tu jen na dváce. Start se mi poved‘, škoda…“

Jan Jeníček na cestě za úvodním vítězstvím | foto Karel Herman

Ve druhé jízdě se Marcel Kowolik dotknul pásky. Na wroclawského náhradníka se čekalo marně. Do čela se dostal Tobiasz Potasznik, ale Jan Jeníček ostrowského závodníka podjel v nájezdu do druhého okruhu. Vzápětí Matouš Kameník triumfoval stylem start – cíl.

Čtvrté jízdě kraloval Pawel Sitek z Ostrowa, ale Jaroslav Vaníček se dokázal probít přes Kacpera Andrzejewskeho na druhou příčku. V ten moment české družstvo vedlo. Jenže po přestávce přišel nápor Ostrowa. David Hofman zaskakující za Štěpána Melče upadl ve druhém kole v první zatáčce.

Přešel přes ovál po svých. Jeho motocykl přitlačil mechanik Ondřej Kucharík se závodníkovým otcem v závěsu. Repete opanoval Tobiasz Potasznik a Ostrow převzal vedení.

Sebastian Szostak (modrá) vede před Matoušem Kameníkem (červená), Kacperem Andrzejewskim (žlutá) a Leonem Szlegielem (bílá) | foto Karel Herman

Šestou jízdu opanoval Jakub Krawczyk. Jan Jeníček však bral druhé místo na úkor Sebastiana Szostaka a Jedrzeje Chmury. Mezitím si Matouš Kameník nechal v depu nastavit lehčí převod. Byl to krok vedle, motocykl vůbec nezrychlil a on dojel poslední.

A pak přišla osudová rozjížďka s číslem osm. V její první zatáčce poslal Nikodem Mikolajczyk k zemi nejen sebe, ale také Jaroslava Vaníčka. Pořadatelé vyměnili nafukovací vaky, pražský závodník zničený motocykl. V jeho sedle se ujal vedení. Polák útočil, až v předposlední zatáčce zkusil podobný kousek jako prve. Nyní ho odskákal jen sám. Nejen pádem, ale také vyloučením.

 

Obrat až dolů na samotné dno

Všechno se otočilo jako mávnutím kouzelného proutku. České trojky a dvojky vystřídaly nuly. A jedničky byly spíše výjimkami. Pravda Matouš Kameník před jedenáctou jízdou přesedl na druhý motocykl. Sebastiana Szostaka v prvním oblouku nepodjel, ale projel cílem druhý i s prázdnou zadní pneumatikou.

František Kalina na téma kropení prašného oválu:

„Do jedné jsem tady jezdil, tři kropičky jsem na dráhu vylil. Ale fouká a schne to od vrchu.“

David Hofman sbíral zkušenosti | foto Karel Herman

Jeho zisk byl v celé třetí sérii jediný pro celý Tým ACCR. Předčila jej Wroclaw, dotáhlo Gniezno. Nic nepomohla ani porada, kterou promptně svolal kouč Zdeněk Schneiderwind. V rozjížďce s číslem třináct Jan Jeníček píchnul, což ho stálo bod.

A pak poslední příčky až do konce. S výjimkou Matouše Kameníka. V patnácté jízdě ve druhé zatáčce pojedl Jedrzeje Chmuru. Na úplný závěr se ve skrumáži úvodního oblouku zamotal do divokého duelu o vedení s Filipem Seniukem a Pawlem Sitkem. Vyšel z něho jako třetí, takže Češi rozehráli letošní kvalifikaci DMPJ z poslední pozice.

 

Hlasy z depa

„Bylo to dobrý,“ netajil se Matouš Kameník. „Jelo se dobře, jsem spokojenej. Myslím si, že co chybělo, bylo v motoru. Trochu i ve mně… Ale jinak dobrý.“

Jan Jeníček a Jaroslav Vaníček | foto Karel Herman

„Dobrý,“ bilancoval Jan Jeníček. „Motorka jela dobře. Taťka byl v práci, Jarda Petrák mi pomoh‘, bez problémů. Dělal jsem chyby, byly horší starty, dělali jsme, co jsem mohli. Cejtil jsem se v klidu, připravenej na závody, ale ty chyby mě stály body.“

„První dvě jízdy dobrý,“ líčil Jaroslav Vaníček. „Pak mě Polák shodil. Jelo se opakování a on tam letěl úplně stejně jako poprvý. Tentokrát jsem to ustál. Zničil mi motorku. A po tom pádu se něco stalo a už jsem tak dobře nejel.“

„Tři nuly, ale já jsem spokojenej,“ vyprávěl Štěpán Melč. „Body tomu sice neodpovídaj, ale jede se mi hezky. Jsem spokojenej, posbíral jsem další zkušenosti. Starty si mi docela vedou, ještě ta rychlost. Chce to jezdit, jezdit a jezdit, abych nasbíral zkušenosti.“

„Zkušenost,“ našel David Hofman největší přínos své účasti v dnešním závodě. „Škoda toho pádu. Sedělo to, možná jsme měli dát o zub větší převod hned. Jinak krásný závody, všechno šlo, motorka jela, takže dobrý.“

Jaroslav Vaníček (červená) vodí Nikodema Mikolajczaka (žlutá) | foto Karel Herman
Jaroslav Vaníček (červená) vodí Nikodema Mikolajczaka (žlutá) | foto Karel Herman
1. TŽ Ostrowia Ostrow 40
Sebastian Szostak 2 1 3 3 3 12
Tobiasz Potasznik 2 3 1 2 3 11
Pawel Sitek 3 3 2 2 2 12
Gracjan Szostak 0 2 1 1 4
Franciszek Dymowski 1 1
2. WTS Wroclaw 37
Marcel Kowolik T 2 2 2 1 7
Nikodem Mikolajczyk – X – – 0
Filip Seniuk 1 – 3 3 3 10
Kacper Andrzejewski 1 1 1 2 2 7
Jakub Krawczyk 1 3 3 3 3 13
3. Ultrapur Start Gniezno 25
Patryk Budniak 2 2 1 1 2 8
Jedrzej Chmura 0 0 3 0 1 4
Leon Szlegiel E 1 0 1 2 4
Mikolaj Czapla 3 1 2 3 0 9
4. Czech ACCR Junior Team 17
Jaroslav Vaníček 2 3 0 0 0 5
Matouš Kameník 3 0 2 1 1 7
Jan Jeníček 3 2 0 E 0 5
Štěpán Melč 0 – 0 0 0
David Hofman X 0 0
Matouš Kameník (červená) prohání Sebastiana Szostaka (modrá) | foto Karel Herman

Češi a Slováci v akci 506

Tak tohle byl tedy týden! Přebor v Kopřivnici a stopětadvacítky s juniorkou v Divišově nadchly obec domácích fanoušků. Stejně tak premiérové vítězství Jana Kvěcha v rozjížďce Speedway Grand Prix v polské Varšavě, kde Martin Vaculík zůstal těsně pod stupni vítězů. A pak pódium Václava Milíka při challenge o finále evropského individuálního šampionátu jednotlivců v Daugavpilsu. Právě pardubický závodník prožil hodně hektický týden, ale v klasické pondělní kompilaci magazínu speedwayA-Z rozhodně neúčinkuje sám.

 

V pondělí při britském Premiership Belle Vue doma porazil Birmingham v poměru 57:33. Václav Milík dodal hostům pět bodů (3 2 E – 0 0 0). Nazítří byl pardubický kapitán ve Švédsku. Dackarna Malilla na svém stadiónu porazila jeho Piraternu Motala, pro niž nebodoval (0 0 – – 0).

Ve stejný den zaznamenala polská extraliga U24 svým třetím kolem. Gorzow doma podlehl Grudziadzu 41:47. Adam Bubba Bednář v jeho sestavě inkasoval osm bodů (3 T 2 2 1).

Pokud se jede velká cena v zemi našich severních sousedů, místní ligy takřka utichnou. V pátek ale ve druhé extralize Krosno doma vyhrálo nad Poznaní 55:35. Václav Milík mu přispěl dvanácti body se dvěma bonusy (1 3 2 3 3), když mu ze soupeřícího týmu sebral bod pouze Ryan Douglas v rozjížďce s číslem jedna.

Václav Milík prožil hektický týden s báječným vyvrcholením | foto Karel Herman

 

Češi dnes vstoupí do polského šampionátu

Pardubice – 13. května
V netradičních šestnáct třicet s ohledem na hokejové fanoušky sledující mistrovství světa vstoupí Tým ACCR do skupiny E mistrovství Polska juniorských družstev. Do boje proti Ostrowu, Gnieznu a Wroclawi Zdeněk Schneiderwind nominoval Jana Jeníčka, Jaroslava Vaníčka, Matouše Kameníka, Štěpána Melče a Davida Hofmana.