Ohňostroj také bude

Praha – 2. května
Po zaslouženém úspěchu Jana Kvěcha na chorvatské Speedway GP minulý víkend nemohla čtvrteční tisková konference o nadcházející Velké ceně České republiky ORLEN FIM Speedway 2024 v pražském klubu Lávka začít ničím jiným než očekáváním, které vzbuzuje účast prvního českého stálého jezdce v seriálu po více než patnácti letech. Šest bodů v závodě a pět velkých v průběžné klasifikaci světového šampionátu nemusí působit jako mimořádný výsledek, ale způsob jejích vybojování vyvolává oprávněný optimismus do nejbližší budoucností. Pražský borec startoval skvěle a neztratil se ani v soubojích o přední místa.

Jan Kvěch, Adam Bubba Bednář a Pavel Ondrašík byli hosty čtvrteční tiskové konference | foto Pavel Fišer

Jan Kvěch:

„V Goričanu jsem nasbíral dost zkušeností, nové poznatky a jsem spokojen s tím, že vím, že na ně mám, že je to vyrovnaný závod. Je škoda, že se mi nepovedlo semifinále, protože se mi docela dařily starty, ale jsou to všechno nové zkušenosti a teď se jen posouvat výš.“


Hozená rukavice Jana Kvěcha

Sympaticky slibný obrázek z Goričanu – Jan Kvěch (modrá) před sebe nepustil Matěje Žagara (červená), kdežto Martin Vaculík (žlutá) zůstal za nimi | foto Kiril Ianatchkov

Už 11. dubna ve Varšavě a o týden na to v německém Landshutu se dozvíme mnohem víc. No a pak 1. června je na řadě SGP České republiky na pražské Markétě. Jan Kvěch se v Goričanu držel a bojoval vždy do konce. Semifinále nebylo nijak nereálné. Klidně se tam může dostat ve Varšavě, vezmeme-li v potaz, že dočasné tratě neposkytují extra výhody z předchozích účastí.

 


Jan Kvěch:

„Jaká bude Varšava, nevím, jedu tam jako na každý jiný závod a snažím se ponaučit z chyb, které jsem udělal v Goričanu, a snad ten výsledek bude lepší. V Polsku jezdíme před plným stadiónem, tady bude asi více lidí, ale na to se nesoustředím. Soustředím se na to, abych odvedl dobrou práci na dráze, a tomuto velkou váhu nedávám.”


Filipika o šestnáctce

Držitelem divoké karty na čtvrté kolo v Praze je Václav Mílik. Není to žádné překvapení, jelikož úřadující mistr republiky jednak není žádným nováčkem v seriálu, jednak poslední dobou ukazuje skvělou formu. Naposledy se představil na Markétě v prvním letošním kole extraligy a nasbíral třináct bodů z pěti jízd, kde ztratil jen proti Artjomu Lagutovi a Martinu Vaculíkovi, jehož nakonec porazil.

Václav Milík si o šestnáctku řekl při pražské extralize | foto Karel Herman

Polští Vlci z Krosna ho označili za hrdinu letošního prvního závodu extraligy. Už dokázal vystoupit na stupně vítězů v Praze a určitě udělá vše, aby i letos byl maximálně úspěšný. Vzhledem k večernímu startu za britský Birmingham se tiskové konference nezúčastnil.


Pavel Ondrašík:

„Věřím, že Honza s Vaškem budou bojovat o co nejlepší výsledek a přinesou fanouškům zážitek, na který dlouho nezapomenou. Přál bych si to.“


Přes překážky ke hvězdám

Chyběl také druhý náhradník Daniel Klíma, který je momentálně indisponován a to do míry, že musel oželet polkou ligu i šampionát Evropy. Přejme mu co nejrychlejší uzdravení a pokud dostane příležitost vyjet na trať v Praze, i bojovnou formu k dobrému výsledku.

Adam Bubba Bednář je rád za příležitost ve světě velkých cen | foto Pavel Fišer

První z náhradníků Adam Bubba Bednář vedle ostříleného Jana Kvěcha zanechal na tiskovce ten nejlepší dojem, jaký mohl. Vyrovnaný a realistickým postojem působil mnohem dospěleji, než předpokládá jeho věk a dosavadní zkušeností. Věřím, že takový bude i na Markétě, vyjde-li příležitost se uvést. Mě osobně si rozhodně získal.


Adam Bubba Bednář:

„Jsem rád, že jsem dostal roli prvního náhradníka, že mohu nasát atmosféru, kouknout na to jak to probíhá. Být mezi patnácti nejlepšími jezdci světa. Zklamání z náhradnického postu to rozhodně není, jsem za to rád.”


Vstupenky na černém trhu nejsou, prozatím…

O velkém počtu Poláků, Britů a Švédů na tribunách nesmíme pochybovat. Nováček seriálu Kai Huckenbeck, který v Goričanu zaznamenal skvělý výsledek, nepochybně přivede do Prahy německé fandy.

Tsunami informací uspokojila i nejprotřelejší žurnalistické vlky | foto Pavel Fišer

Proto pořadatele už od dubnové extraligy mají postavenou mobilní tribunu a prodej lístků předčí čísla z této doby z minulého roku. S přiměřenou opatrností Pavel Ondrašík očekává vyprodáno, ale kdyby nějaké lístky byly k mání ještě před devatenáctou hodinou prvního června, určité nepůjde o prémiová místa.


Pavel Ondrašík:

„Pro závod jsme přistavili mobilní tribuny, abychom uspokojili potřeby všech fanoušků. Celková kapacita stadion je v současné době včetně mobilní tribuny 10 800 diváků. V případě vyprodání všech míst jsme připraveni dát do prodeje lístky na stání. Českých fanoušků bývá okolo dvaceti procent celkové kapacity.“


Kdo dříve přijde, ten dřív mele

O účastnících včetně divoké karty a náhradníků už máme jasno. Zbývá jen dodat, že brány stadiónu se otevřou v čtrnáct hodin. Včas aby se diváci dostali do fanouškovské zóny a stihli kvalifikační trénink, který začne už v 15 hodin. Autogramiáda je stanovena na 16:30 skonči přesně v 17:00, což s ohledem na účast úplně všech jezdců včetně náhradníků není zas tak moc času.

Skvělí nováčci SGP v Goričanu – Jan Kvěch (modrá) jede před Kai Huckenbeckem (žlutá) | foto Kiril Ianatchkov

Fronta, která se vytvořila okolo půl hodiny před začátkem totožné akce v Goričanu, byla nejdelší, kterou jsem kdy viděl na obdobné akce u SGP. Zájemci o autogram a selfie, byli jste varovaní. O spektakulární ohňostroj na závěr ale rozhodně opět nepřijdete. Na beton.