Světová premiéra s mistrem světa

Liberec – 30. dubna
Liberec tuto sobotu od deseti dopoledne nabízí svou dráhu k tréninku pro mladé závodníky. Hlavní důvod však je, že po odložených testech nového E flattrak motocyklu je pro něj jako ostrá premiéra domluven právě tento termín. Po dohodě s mistrem světa Ervínem Krajčovičem se bude na liberecké dráze prohánět na E flattraku právě on. Ještě nemáme domluveny všechny jezdce, co by nám v testech pomohli, ale vše se připravuje. I přes snahu flattrekářů nás nepustit do závodů mimo soutěž se daří. Tak teda 4.5. od 10.00 Liberec.

Ervín Krajčovič vyzkouší elektrický motocykl pro flat track | foto Pavel Fišer

Aleš Altman měl opět plný ovál

Slaný – 26. dubna
Konec školního týdne znamená pro mladé adepty sportu levých zatáček ve Slaném prodloužení si svých zájmových aktivit. Páteční odpoledne se opět stalo dostaveníčkem začínajících nadějí plochodrážního sportu. Vedoucí projektu Talent Speedway Slaný Aleš Altman s kolegou Davidem Filipovským měli
i tentokrát k dispozici již osvědčené a pravidelně trénující jezdce Jakuba Hejkala, Matěje Tůmu a Jaroslava Bártka, které si později pod svá křídla vzal Bruno Belan, aby si na klasickém oválu vyzkoušeli startovací manévry před sobotním mistrovským klání na západě Čech v Plzni.

 

Na klasické dráze kroužil rovněž Matyáš Ryska, ten ovšem sedlal motocykl kubatury 500 ccm a pozvolna tak začíná pronikat do tajů tohoto sportu. Škoda, že se musel omluvit Richard Samek, který již pár tréninků na pětistovce absolvoval. V týdnu dvakrát z Chomutova do Slaného dorazil, aby si v dílně Bruna Belana doladili technické záležitosti.

Na malé dráze tak dále kromě Stanislava Kohouta, slánského juniorského jezdce flat tracku si svá kolečka od kroužili  David Filipovský a dva nováčkové. Jedním z nich je syn Marka Knížete. Toto jméno není v ploché dráze neznámým pojmem, mnozí si jistě vybaví, že Marek Kníže před více jak dvaceti lety oblékal vestu AK Markéty Praha a zasáhl i do bojů mistrovství světa juniorů 27. května 2001 při kvalifikačním kole ve Slaném.

Talent Speedway Slaný se letos rozeběhl na plné obrátky a tak si lze přát, aby se vše vyvíjelo pozitivním směrem.

Slánský tréninkový program jede na plné obrátky | foto Václav Buřič

Plzeň neubírá tempo

Plzeň – 29. dubna
Po vydařených sobotních závodech si v Plzni neoddechnou. Ve středu je svátek práce a západočeský klub pořádá trénink otevřený pro všechny. Začíná se v jedenáct a dráha je již připravená.

Plzeňská dráha je připravená na středeční trénink | foto Roman Mády

Češi a Slováci v akci 504

Počasí během uplynulého týdne bylo na závěr dubna až nelidsky chladné. Naštěstí na sobotních závodech v Plzni slunce makalo jako úderník zkraje padesátých let. V Goričanu ve stejný den debutoval Jan Kvěch coby stálý člen společnosti Speedway Grand Prix, kam pochopitelně patří rovněž Martin Vaculík. A jak se vedlo našim ostatním plochodrážníkům za hranicemi, prozradí další díl pravidelné pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z.

 

V úterý odstartovala polská extraliga U24. Pro duel Grudziadz vs. Zielona Gora byl v hostující sestavě nahlášen rovněž Matouš Kameník. Nemohl ale startovat, protože po odstoupení z pardubického šampionátu evropských třiadvacítek nemohl tři dny závodit. Ke všemu jej horečky trápily ještě v pondělí.

Čtvrteční duel britské Premiership mezi Leicesterem a Birminghamem skončil za stavu 53:37. Václav Milík dovezl hostům čtyři body s jedním bonusem (3 0 1 0).

Ve včerejším duelu polské extraligy remízovalo Leszno doma se Zielenou Gorou. V její sestavě měl Jan Kvěch jeden bod s bonusem (1 0 – -). Gorzow doma předčil Czestochowou 48:42, k čemu mu Martin Vaculík pomohl devíti body se dvěma bonusy (2 1 1 2 3).

Ve druhé polské extralize Rzeszow na svém stadiónu nestačil na Krosno. Duel skončil 39:51 a Václav Milík za hosty skóroval čtyřmi body (0 2 2 0).

V nejnižší polské divizi zajížděl Tarnow do Landshutu, čehož využil klubový mechanik a u nás dobře známý závodník Stanislaw Burza ke krátké návštěvě žarnovických juniorů při závodech v Plzni. V sestavě polského klubu figuroval i Daniel Klíma, ale nakonec byl nahrazen Markem Levišinem.

Jan Kvěch debutoval v seriálu SGP jako stálý účastník | foto Pavel Fišer

Na řadě je Praha

Praha – 28. dubna
Včera to byl Matej Žagar. Ve Varšavě juniorský mistr světa Mateusz Cierniak. V Landshutu, který se do seriálu Speedway Grand Prix vrací poprvé od roku 1997, slibný teenager Norick Blödorn. Další velkou cenou na řadě je Praha se svým prvním červnovým dnem. A po držiteli divoké karty je zatím ticho po pěšině. Nebo že by ne?

 


Tipujte:

Kdo by měl být držitelem divoké karty pro českou velkou cenu?

View Results

Loading ... Loading ...

Jan Kvěch to nebude

Pádný argument Daniela Klímy, který vodí Martina Vaculíka | foto Karel Herman

AK Markéta si pochopitelně svůj návrh odeslal. A to nejen na divokou kartu, ale také pro pozice obou náhradníků. Jenže doposud není žádná reakce ze strany promotéra a FIM. Ani kladná, ani záporná. A nikdo skvěle informovaný nechce pustit sebemenší zmínku, kdo na Markétě pojede se šestnáctkou. Možná na mučidlech, jenže právo útrpné u nás bylo již dávno zakázáno.

A tak si srovnejme fakta. Jan Kvěch to nebude. Pražský závodník, jenž se za deset let na oválech vypracoval ze zakřiknutého teenagara těžko hledajícího myšlenky pro novinářské bloky do skvělého závodníka, je stálým účastníkem celého seriálu. Nezdá se, že by pražským pořadatelům hledání divoké karty ulehčil. Ba právě naopak.

 

Pět představitelných kandidátů

Eduard Krčmář (modrá) vzdoruje Martinu Vaculíkovi (bílá) | foto Karel Herman

Širší kandidátka obsahuje pět jmen. Jan Macek je na prahu sezóny ve skvělé formě, ale dost možná by to ještě kousíček chtělo. Eduard Krčmář po ztrátě podpory z Olympu chodí do práce. Při první extralize na Markétě, jež měla poskytnout mnoho vodítek ke klíčové nominaci, zaskočil. Příjemně Slánské, nepříjemně soupeře. Za svým výfukem měl i mnohem ambicióznější borce. Bohužel ne celá čtyři kola.

Daniel Klíma jede na jaře jako z praku. První závody daly najevo, že se mu během zimy nezmenšily ani svaly, ani srdce. Navíc je členem pořádajícího klubu, který však v minulosti mnohokrát prokázal, že mu v tomto ohledu není košile bližší než kabát.

 

Rozhodla opravdu extraliga?

Václav Milik (žlutá) se venkem žene okolo Martina Vaculíka (bílá) | foto Karel Herman

Avšak do hypotetických úvah je třeba zapojit průběh první extraligy, kterou si klíčoví muži pražské Markéty naservírovali takřka na předvečer svého rozhodnutí. Soupeři jejich tým na ovále nikterak nešetřili. A česká špička ukázala jak umí bojovat se světovými jmény.

Václav Milík sice ztratil bod s Artjomem Lagutou, ale porazil Martina Vaculíka. A také ostatní potenciální kandidáty divoké karty. Nebo vlastně skoro všechny. Tomáš Topinka mu na ovál nepřihrál Adama Bubbu Bednáře. Také on se nezalekl jmen z velké ploché dráhy. Andrzej Lebeděvs a Artjom Laguta o tom věcí své. A co na tom, že se rozjížďka s číslem dvacet nakonec zašmodrchala.

 

Obě nohy na pevnou zem

Adam Bubba Bednář (červená) má za výfukem Artjoma Lagutu (bílá), Andrzeje Lebeděvse (žlutá) a Eduarda Krčmáře (modrá) | foto Karel Herman

Při vší úctě, dá se tipovat, že v pražském emailu bylo na šestnáctce jméno buď Václav Milík nebo Adam Bubba Bednář. Ale kdo ví. A kdyby se vědělo, nebude se vědět který. Pardubičan na Markétě stál na pódiu a jeho primát při Zlaté přilbě města Pardubice 2017 stále působí jako magnet i na diváky, kteří nebývají v ochozech příliš často. Jenže i pražský junior má hodně fanoušků. A pozor, i v Německu, což je segment trhu, který pražský klub vždycky zajímal. Nominace Celiny Liebmann na mítink SPG2 není ostatně tak stará.

Posunovat se dál v úvahách a stát oběma nohama na pevné zemi je zhola nemožné. Ale což… Ve čtvrtek dopoledne se na tiskové konferenci všechno dozvíme. Zatím si tipněte v naší anketě a nezapomeňte si zajistit vstupenky. Měsíc zbývá do začátku, ale dost možná nikoliv do vyčerpání kapacity stadiónu.

Jack Holder následoval svého bratra do klubu vítězů Speedway Grand Prix

Goričan – 27. dubna
Jeho Lublin v pátek večer v polské extralize doma porazil Toruň. On však příliš mnoho času na oslavy neměl. Čekala jej desetihodinová jízda do Goričanu. První letošní velká cena z jeho úhlu pohledu nemohla skončit lépe. Hladce pronikl do top osmičky, vyhrál se semifinále. ve finále mu vyšel start a Jack Holder se stylem start – cíl začal vyrovnávat svému staršímu bratru Chrisovi. Spolu vytvořili historický rekord coby první sourozenci triumfující v závodě cyklu Speedway Grand Prix. Martin Vaculík skončil desátý, Jan Kvěch při své premiéře v seriálu o dvě příčky za ním.

Jason Doyle, Jack Holder a Fredrik Lindgren na stupních vítězů | foto Petr Makušev (Sport Photo)
České barvy byly zastoupeny také v hledišti | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Vstoupil jsem do historie,“ radoval se Jack Holder ze svého triumfu před zraky sedmi tisícovek diváků. „Zapsal jsem do ní Holderovu rodinu jako první bratry, kteří kdy vyhráli Speedway Grand Prix. Z mých zad spadlo obrovské břímě, na toto vítězství čekám už tak dlouho. Moje partnerka Jessica je doma v Anglii. A protože v bříšku nosí našeho syna, nemůže cestovat. Takže toto je pro ni, nemohu se dočkat, až se dostanu domů. Mamka a táta jsou doma v Austrálii s mým bratrem Jimbem a Chris se taky dívám. Takže všichni Holderovi, dokázali jsme to!“

Jan Kvěch pronásleduje Jacka Holdera | foto Petra Makušev (Sport Photo)
1. Jack Holder, AUS 3 2 3 3 1 11 1. 1.
2. Jason Doyle, AUS 2 X 2 2 2 8 2. 2.
3. Fredrik Lindgren, S 2 2 2 1 1 8 2. 3.
4. Bartosz Zmarzlik, PL 3 2 3 0 3 11 1. 4.
5. Robert Lambert, GB 3 3 2 3 0 11 3.
6. Kai Huckenbeck, D 3 1 1 3 2 10 3.
7. Leon Madsen, DK 0 3 3 1 2 9 4.
8. Dominik Kubera, PL 1 1 0 3 3 8 4.
9. Mikkel Michelsen, DK 0 3 1 0 3 7
10. Martin Vaculík, SK 0 E 3 2 1 6
11. Szymon Wozniak, PL 2 0 2 2 0 6
12. Jan Kvěch, CZ 2 1 0 2 1 6
13. Andrzej Lebeděvs, LAT 1 X 0 1 3 5
14. Daniel Bewley, GB 1 F 1 1 2 5
15. Matej Žagar, SLO 1 2 1 0 0 4
16. Tai Woffinden, GB 0 3 0 0 E 3
17. Matic Ivačič, SLO (res) DNR
18. Marius Hillebrand, D (res) DNR
Goričan má svou velkou cenu již za sebou | foto Petr Makušev (Sport Photo)