Češi mají v polském šampionátu jasno

Pardubice – 6. května
Mistrovství Polska se již rozběhlo svými kvalifikačními koly. První závod má i skupina E, kde se představí také Team ACCR. V sobotu si ale v Ostrowě vybíral volný los. Mezitím se řešily termíny dalších závodů. V Pardubicích si totiž nepřáli neděli a polská plochodrážní komise schválila pondělí třináctého května až dnes.

 

Za týden od půl páté se český tým utká ve Svítkově s družstvy Ostrowa, Gniezna a Wroclawi, zatímco vypadávací mítink bude mít Leszno. „Česká plochodrážní komise přijala před několika léty nabídku z Polska a do soutěže vstoupila,“ říká Petr Moravec. „Pro naše juniory je to skvělá příležitost poměřit se s týmy v nejlepší juniorské soutěži světa, kterou Druźynowe mistrzowstwa Polski juniorów bezesporu jsou.“

Naši mladící ještě v květnu vyrazí do Leszna a Gniezna, aby svou skupinu zakončili zkraje června ve Wroclawi. „Budeme muset řešit jednu termínovou kolizi s naší extraligou,“ připomíná český plochodrážní šéf shodné datum polské juniorky v Leszně a naší vyšší divize v Pardubicích. „Tu však bezesporu vyřeší start jezdců nestartujících v této soutěži. To však neznamená, že by se juniorský tým nemohl poprat o postup do dalších bojů, tedy o to co dokázal v loňském roce.“

Český program ve skupině E DMPJ:

4.5. Ostrow
13.5. Pardubice
22.5. Leszno
23.5. Gniezno
5.6. Wroclaw
Bruno Belan, Jan Hlačina, Jan Jeníček a Vojtěch Šachl před jedním z loňských závodů DMPJ | foto Tomáš Topinka

Startovní listina je hrdá na svou vyrovnanost

Kopřivnice – 6. května
Počasí letos vyvádí divy. Ale ruku na srdce, na začátku května nás už nesužují mrazy ani v noci. Déšť umí své, to je fakt, ale ve středu jej pro Kopřivnici nehlásí. Právě zde pokračuje přebor, jehož druhý díl se od březnové ouvertury v Praze bude lišit nejenom vyššími teplotami.

 


Tipujte:

Označte nejlepší trojici středečního přeboru v Kopřivnici:

View Results

Loading ... Loading ...

Jan Macek přijede na svůj stadión jako leader aktuální klasifikace | foto Pavel Fišer

Termínová blízkost s jinými podniky kalendáře a také uzavřená reprezentace zapříčinily, že z nejlepší čtyřky pražského přeboru uvidíme pouze Jana Macka. Domácí hrdina je pochopitelně favoritem číslo jedna. Ale mítink pro něho rozhodně nebude ležérní procházkou růžovým sadem.

Dlouhý ovál tradičně náramně chutná Jakubu Valkovičovi. Chybět nebude trojice ambiciózních juniorů Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček či padesátiletý mladík Jaroslav Petrák. Startovní listina má prozatím volnou desítku, na kterou se dá stále přihlásit.

Startovní listina středečního přeboru v Kopřivnici:

1 Matouš Kameník, Pardubice
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Dominik Hrbek, Pardubice
4 Radek Bambuch, Kopřivnice
5 Jaroslav Petrák, Pardubice
6 Michal Baštecký, Praha
7 Štěpán Melč, Plzeň
8 Matěj Frýza, Plzeň
9 Filip Kasan, SK – Žarnovica
10 neobsazeno
11 Jan Macek, Kopřivnice
12 David Hofman, Pardubice
13 Jan Jeníček, Pardubice
14 Daniel Halamka, Praha
15 Jan Hlačina, Pardubice
16 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
Vysoko bude pomýšlet rovněž Jan Jeníček | foto Karel Herman

Češi a Slováci v akci 505

Nebýt slánské tréninkové série stopětadvacítek, v týdnu na přelomu dubna a května by se u nás nezávodilo. Vše se má rychle změnit, pozítří nás čeká přebor v Kopřivnici, v sobotu juniorka v Divišově, čeká se také na potvrzení termínů naší skupiny polského šampionátu juniorských družstev… Leč nepředbíhejme a vypravme se za českými a slovenskými plochodrážníky do zahraničí.

 

Matěj Frýza a Štěpán Melč startovali v Míšni | foto PK Plzeň

V pondělí večer se Birmingham dočkal vítězství, když na svém domácím kolbišti předčil Belle Vue 47:43. Václav Milík se na něm podílel pěti body (0 3 1 1).

V úterý pokračovala polská extraliga U24. Úřadující šampióni z Gorzowa začali vítězství, doma porazili Toruň 55:35. Adam Bubba Bednář se v jejich řadách uvedl více než skvěle deseti body (1 2 3 3 1).

Čtvrtek patřil opět britské Premiership. King’s Lynn porazil hostující Birmingham 49:41. Václav Milík (0 F/R – -) neměl zrovna šťastný den. Po úvodní nule jej v rozjížďce s číslem pět poslal na zem Tobiasz Musielak.

Bolesti kyčle jej donutily ze závodu odstoupit. Situace nebyla naštěstí vážná a Václav Milík se v sobotu stal jediným Čechem, jemuž se povedlo postoupit do challenge evropského šampionátu. Víkend byl bohatý i na další závody.

Čtvrteční tisková konference v Praze byla jen jedním ze skvělých momentů, které Adam Bubba Bednář minulý týden prožil | foto Pavel Fišer

Ve Wroclawi pokračovala amatérská série BUDEX International Amateur Speedway Cup. Mezi čtyřicítkou účastníků nechyběl ani Martin Švestka. Skončil nakonec sedmý ve skupině Platinum (2 1 0 1 1), když nepostoupil ze semifinále, kde po velkém boji skončil třetí.

Jednadvacátý Autohaus v Míšni přinesl triumf polskému tandemu Mateusz Dul – Adrian Gala. Plzeňané Matěj Frýza (2 1 E 2) a Štěpán Melč (0 0 2 1) startující v sestavě BMW PULZ byli šestí.

A konečně v sobotu večer vyhrál Master of Speedway v Moorwinkelsdammu Kacper Gomolski. Ve finále za jeho zády protnuli metu Patryk Wojdylo, Robert Chmiel a Adam Bubba Bednář (1 3 3 2 2, vítěz v semifinále 1, čtvrtý ve finále).

Jan Kvěch se v polské extralize dočkal premiérového vítězství | foto Pavel Fišer

Včera žila polská extraliga hlavně derby Lubušského vojvodství, které bylo pro české a slovenské fanoušky specifičtější duelem jejich obou hrdinů z letošního cyklu Speedway Grand Prix. Jan Kvěch se na straně hostů blýsknul prvním triumfem v nejvyšší soutěži. Dohromady dal pět bodů (0 3 2 0).

Martin Vaculík v sestavě hostů jeden bod ztratil v páté jízdě právě s českým esem, druhý mu v rozjížďce s číslem osm sebral Piotr Pawlicki. Suma sumárum třináct bodů (3 2 2 3 3) a vítězství pro jeho Gorzow v poměru 41:49.