Omlazený pražský tým potvrdil prvoligový titul

Žarnovica – 26. září
Po zasmušilém ránu, kdy by hustá mlha překvapila i večerníčkového Rákosníčka, se Žarnovica vynořila v prosluněném dopoledni. Zlatavé paprsky jakoby vytvořily kulisy pro triumf domácího týmu, který ujel remízy a Prahou, a když ostatní celky porazil a jeho členové byli vidět vpředu i v nominačních individuálních jízdách, nebylo o žarnovickém vítězství sebemenších pochyb. Hlavním magnetem prvoligové derniéry však byl boj o titul. Když se však po pádu v Poznani Kopřivnici omluvil Lars Skupieň zaskakující za Josefa France, bylo vlastně rozhodnuto již o den dříve. Moravanům zachránily třetí příčku pódia výkony Martina Málka, ale také pardubická smůla v rozjížďce s číslem čtyři. Jaroslav Petrák se v depu zdržel výměnou spojky, Jan Jeníček se otočil od pásky kvůli zamlženým brýlím v čase mínus sedm sekund. Rozhodčí Lubomír Šmondrk, probodávaný zraky domácí tribuny, je musel oba diskvalifikovat. Rovněž Praha vzhledem ke zraněním a množství dalších podniků improvizovala se sestavou. K excelentnímu Danielu Klímovi se však ve skvělých výkonech přidali i mladíci. Týmu Tomáše Topinky scházely na Žarnovicu dva body, ale přebornické zlato jim neuniklo.

Praha, Žarnovica a Kopřivnice na stupních vítězů

Vyzývatel Markéty musí slevit ze svých ambicí

Markéta nebo Kopřivnice. Moravané letos dokázali přestřihnout tři léta trvající pražskou hegemonii v první lize. Nicméně borci z hlavního města jejich ofenzívu odvrátili a před vyvrcholením v Žarnovici vedli o jeden malý i velký bod. Vše by se zdálo formalitou, kdyby je zranění nestála absence jezdeckých osobností. Tomáš Topinka navíc nechtěl po finále juniorského světa v Krosně a před českým finále v Březolupech zatěžovat Petra Chlupáče dalšími kilometry navíc. Jenže ze svých ambicí musela slevovat také Kopřivnice.

„V pátek volal Pepa, že má mámu ve špitále,“ vyprávěl Richard Dufek, který dnes na postu kouče zaskakoval za Tomáše Wankeho. „Sehnal jsem Larse Skupieně, nechal jsem si ho schválit. Včera mi ale volal, že spadnul v Poznani a má něco s nohou. Začala ho hodně bolet, tak to vypustil.“

Pořadatelé dnešní závod věnovali divákům za jejich podporu při challenge. Nevybírali vstupné a gratis byly i programy. Do akce se šlo rovnou bez nástupu. Rozjížďku s číslem jedna opanoval Daniel Klíma. Za ním však domácí dvojice Ondřej Smetana – Jakub Valkovič nepustila ke slovu Pavla Kuchaře. Ob jednu jízdu později nastala přesně stejné situace.

Daniel Klíma suverénní leader, takže jediným rozdílem bylo, že remízu domácím zařídil Ondřej Smetana se Sebastianem Kösslerem na úkor Jaroslava Vaníčka, jenž přijel do Žarnovice vůbec poprvé. Jak Praha, tak Žarnovica měla po první sérii po šesti bodech. Mítink se rýsoval dramaticky, přesně stejným skórem disponovala Kopřivnice a Pardubice měly o bod méně jen kvůli nehorázné smůle!

Jan Jeníček vysvětluje, proč prošvihnul limit ve čtvrté jízdě:

„Nevšim‘ jsem si časomíry, měl jsem zamlžený brýle. Když jsem se vrátil, ukazovali mi, že mám jet do depa.“

Kopřivnice nevstoupila do závodu ideálně. Oba její junioři ve druhém kole upadli. Vyloučen byl Radek Bambuch, zatímco Jakuba Sazovského při repete odvedli Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán. Pardubický matador se v depu rozhodl vyměnit spojku, kdežto Lubomír Vozár jej nabádal k použití druhého motocyklu. Zbývající trojice již čekala na startovním roštu.

Jaroslav Petrák k němu pospíchal. Když však z dvouminutového limitu zbývalo na hodinách jen osm sekund, Jan Jeníček se otočil se zamlženými brýlemi. Jeho starší kolega by v té chvíli ještě bratru deset metrů od pásky. Samozřejmě ani jeden z nich nebyl na svém místě včas a skončili diskvalifikací. Martin Málek a Radek Bambuch si záhy v poklidu dojeli pro pět bodů.

Ve druhé sérii nasadili domácí k trháku a z obou svých duelů s Kopřivnicí vytěžili naprosté maximum. V páté jízdě se Jakub Valkovič se Sebastianem Kösslerem usadili v čele již po vylétnutí pásky a nepustili před sebe ani Martina Málka, ani Jakuba Sazovského. Sedmá jízda se musela opakovat vinou pádu Radka Bambucha, což však pro tandem Ondřej Smetana – Jakub Valkovič bylo pouhou formalitou.

 

Žarnovica slaví výhru, Praha titul

Po druhé třetině základní části říkalo vedení pane Žarnovici. Pražanům totiž zkomplikovat cestu Daniel Šilhán. V rozjížďce s číslem šest se svého prvního vítězství na slovenském ovále dočkal Jaroslav Vaníček. Jenže pardubický junior se vklínil mezi něj a Pavla Kuchaře. A právě tento bod chyběl týmu Tomáše Topinky k postavení leadera, byť Daniel Klíma s Pavlem Kuchařem nakrásně v osmé jízdě vypořádali s Jaroslavem Petrákem a Danielem Šilhánem 5:1.

Žarnovický nápor pokračoval i v závěrečné třetině základní části. Sebastian Kössler a Jakub Valkovič odstartovali jako jeden muž a suverénně vyhráli devátou jízdu. Ob rozjížďku později se však za Sebastianem Kösslerem usadil Jaroslav Petrák. A navzdory všem útokům Ondřeje Smetany se nenechal z druhé příčky vystrnadit.

Ondřej Smetana lituje výsledku jedenácté jízdy:

„Jsem blbec. Sebastian si se mnou chtěl vyměnit místo na roštu, myslel jsem, že z tý čtyřky odjedu. Ale ze čtyřky nebyl dneska start žádnej a dostal jsem cejchu.“

Jenže v pražských silách nebylo zvrátit utkání ve svůj vítězný prospěch. Ostatně nebyl ani důvod, když se Kopřivnice prala s Pardubicemi až o třetí místo. Martin Málek bleskově v první zatáčce rozjížďky s číslem deset překonal Jaroslava Vaníčka s Pavlem Kuchařem. Příležitost k pomstě přišla již ve dvanácté jízdě.

S letem pásky k slunečnému tekovskému nebi šli dopředu Daniel Klíma s Jaroslavem Vaníčkem. Starší z pražských juniorů se neustále ohlížel za sebe, ale pokaždé mohl zůstat klidný. Za sebou měl svého mladšího parťáka, zatímco Martin Málek se nyní musel spokojit s jediným bodem.

Žarnovica měla před trojicí nominačních individuálních jízd pětadvacet bodů. Praha ztrácela dva, Kopřivnice třináct a Pardubice čtrnáct bodů. O vítězi soutěže bylo rozhodnuto, jelikož moravský tým by mohl Pražany předčit jen za cenu porušování matematických zákonů jak v dnešním podniku, tak v v závěrečné klasifikaci. Boj na žarnovické trati však ještě ani zdaleka nedospěl ke svému konci.

Jaroslav Vaníček se ujal pražské věci a rozjížďku s číslem třináct vyhrál ve stylu start – cíl před Jakubem Valkovičem. Žarnovica byla rázem první již o pouhý bod. Všechno se mělo změnit již ve čtrnácté jízdě jako mávnutím kouzelným proutkem. Sebastian Kössler hodně jezdecky pokročil do dob, kdy k nám jezdil se stopětadvacítkou.

Rychle se usadil na čele. V první zatáčce odrazil Martina Málka, jenž si posléze za sebou hlídal Pavla Kuchaře. Za těchto okolností stačilo, aby Ondřej Smetana v poslední jízdě nedojel poslední a Žarnovica si mohla po letech užít slasti vítěze prvoligového mítinku. Pražan v sestavě domácích se nespokojil s kompromisem.

Pravda, Daniel Klíma nebyl ani při svém pátém výjezdu na žarnovický ovál k poražení. Ondřej Smetana však bez větších problémů odvezl druhé místo před Jaroslavem Petrákem, když Radek Bambuch neviděl šachovnicovou vlajku vinou technických problémů. A tak na pódium Žarnovica slavila vítězství v závodě a Praha prvoligový titul.

 

Hlasy z depa

„Jsem spokojený, bodoval jsem,“ radoval se Jakub Valkovič. „Jsem rád, že se nám podařilo doma vyhrát, vždycky jsme byli druzí nebo třetí. Jsem rád, že to vyšlo. Dráha se zhoršila, ale nebylo to zas až tak zlé. Také ostatní kluci jeli super.“

„Hlavní je, že jsme vyhráli, z toho mám radost,“ vypíchnul Ondřej Smetana. „Z mý stránky nic moc. Dneska to bylo o startech a mně se poved‘ jen jeden. Prostě to nešlo.“

„Dneska jednodušší konkurence,“ připouštěl Daniel Klíma. „Velké dráhy mám radši, závody za roh mi moc nejdou. Kluci jeli hezky, jsme přeborníci. Škoda, že extraliga nám nevyšla, tam byl titul důležitější.“

„Bylo to dobrý,“ radoval se Jaroslav Vaníček. „Nikdy jsem tady nejel. První dvě jízdy jsme proto ladili převod, pak jsme to vychytali. A bylo to dobrý, užil jsem si závody.“

„Dneska se zas až tak špatně nejelo,“ svěřoval se Pavel Kuchař. „Ale doufám, že to příště bude lepší.“

„Dneska jsem se trápil, asi mi příprava na poslední závody sezóny dala zabrat,“ rozhovořil se Martin Málek. „Po Mariánkách jsem měl co dělat, byly to dlouhé večery až do ranních hodin a asi mi už nezbyly síly. Super třetí místo se štěstím a druhé celkově, paráda. Škoda, že nepřijel Pepa Franc, mohlo to být zajímavější.“

„Posral jsem závody,“ sypal si Jaroslav Petrák popel na hlavu. „Jak jsem opakoval, shořela mi spojka. Říkal jsem si, že ji stihnu vyměnit, trenér chtěl, abych si vzal druhou motorku. Já myslel, že to stihneme, ale měl jsem domácího mechanika a nestihli jsme to. Přišli jsme o body a zase pojedu domů nasranej.“

„Zezačátku dobrý, pak horší a horší,“ bilancoval Daniel Šilhán. „V devátý jízdě se mi vypnul mozek, dojel jsem do zatáčky, tam mě to chytlo, byl to výpadek. Nejde mi to tady, je to horší a horší.“

1. SC Žarnovica 32
Ondřej Smetana 2 2 3 1 2 10
Jakub Valkovič 1 3 2 2 2 10(3)
Sebastian Kössler, A 1 2 3 3 3 12(2)
Anton Wannasek, A (SMF) DNR
2. AK Markéta Praha 30
Daniel Klíma 3 3 3 3 3 15
Pavel Kuchař 0 1 2 1 1 5(2)
Jaroslav Vaníček 0 3 2 2 3 10(1)
3. AK PD Walbo Kopřivnice 14
Radek Bambuch X 2 X ex E 2(1)
Jakub Sazovský 1 0 1 0 0 2
Martin Málek 3 1 3 1 2 10
4. AMK ZP Pardubice 13
Jaroslav Petrák 3 M 1 2 1 7
Daniel Šilhán 2 2 0 R 1 5(1)
Jan Jeníček M 0 1 0 0 1
Prvoligoví přeborníci Jaroslav Vaníček, Daniel Klíma a Pavel Kuchař se svým koučem Tomášem Topinkou

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 2-2-0-0 112 14
2. Kopřivnice 1-2-1-0 95 12
3. Žarnovica 1-0-2-1 97 9
4. Pardubice 0-0-1-3 70 6

Foto: Antonín Škach

Ve Štětí prožili krásný svátek motorismu

Štětí – 26. září
Ještě v neděli dopoledne jsem nevěděl, kdo a kolik jezdců plochodrážníků kolibříků ve Štětí pojede závody 125 ccm. Měl jsem obavy, že jich přijede málo a veškerá práce a příprava přijde vniveč. Bylo mi smutno, vždyť to dělám pro ty kluky, a rád. Ve třináct hodin se začali všichni sjíždět na stadión. Přijelo jich šest, a sice Matěj Frýza, Josef Černý, Adam Nejezchleba, Petr Marek, Štěpánka Nyklová a Luboš Hromádka.

Nejlepší trojice s Miloslavem Čmejlou při vyhlašování: Matěj Frýza, Petr Marek a Luboš Hromádka
Šťastný Miloslav Čmejla

V sobotu jeli dva závody v Mariánských Lázních a v neděli ve Štětí. Těchto šest jezdců svoji přítomností dokázalo, že velice dobře vědí o čem to všechno je. Vážení rodiče a vážení jezdci, dělal jsem to pro vás a vy jste to tak pochopili. Smekám klobouk a ze srdce děkuji. Tento závod také moc znamenal pro mne. Já jsem si totiž připomněl loňskou tragédii, když nám zemřela naše dcera, která nám vždy velice pomáhala, třeba i na ledě v Račicích. Závod se tedy jmenoval „Vzpomínka na Martinu Deverovou“.

Program vyplnili i jezdci motokrosu a flattrack, přijel se svézt Vlado Višváder na enduru a také Patrik Linhart na pořádné pětistovce. Jel jak zamlada a bez ubrání. Přijel i malý Roman Štola s tátou a dědou. Adam Nejezchleba, střídal plochodrážku s kroskou. Děti dostali zdarma cukrovinky a plakáty z různých klubů. Největší dar pro ně ale bylo svezení na závodních strojích, kterého se zúčastnili všichni přítomní jezdci. To už je po mnoho let tradice.

Typická atmosféra štětských závodů

Zatímco jízdy motokrosu a flat racku byly exhibiční, kolibříci jeli svůj závod o krásné poháry a věnce. Rozpis pro šest jezdců na osm jízd přinesl nádherné souboje. Rozjezd o první místo mezi Petrem Markem a Matějem Frýzou, byl dech beroucí souboj, který jsem ještě ve Štětí nikdy neviděl. Matěj Frýza lépe odstartoval a dvě kola vedl, to co ale předvedl Petr Marek, se málo kdy vidí i u dospěláků. Obrovskou rychlostí Frýzu předjel a zvítězil. Co dodat, nádherné počasí, super výkony všech, to dohromady udělalo krásný svátek příznivců motorismu. Obrovský ohlas a velké poděkování to jen dokazují.

K místní tradici patří vožení dětí

Určitě se sluší poděkovat všem za podporu a pomoc. Jsou to, město Štětí, technické služby města, kulturní středisko, dobrovolní hasiči. Dráhu skvěle připravil pan Jiří Nešleha, startmaršál Martin Devera. Hodně pomohli sponzoři akce. Jsou to firmy Mondi,  Energotrans, Auto Lavko, Simont, bariery z balíků slámy zajistil Texal a.s. Radouń a v neposlední řadě patří poděkování všem, kteří pomohli jako pořadatelé. Největší vítězství ale bylo, že se celá akce v této těžké době uskutečnila.

1. Petr Marek, Chabařovice 11+3
2. Matěj Frýza, Plzeň 11+2
3. Luboš Hromádka, Pardubice 9+3
4. Adam Nejezchleba, Chabařovice 9+2
5. Josef Černý, Plzeň 5
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 0

Poznámka: Štěpánka Nyklová dostala zvláštní cenu za výkony

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly

Jakub Miskowiak vyhrál druhé finále

Krosno – 25. září
Světový šampionát juniorů pokračoval na těžké dráze v Krosně. První v cíli finále byl Jakub Miskowiak, který za sebou přivedl Mateusze Cierniaka, Madse Hansena a Wiktora Lamparta. Oba Češi pronikli do semifinálových jízd. Jan Kvěch skončil nakonec pátý, Petr Chlupáč šestý.

Jan Kvěch se chystá do akce
1. Jakub Miskowiak, PL 3 3 3 0 3 2 3 17
2. Mateusz Cierniak, PL 3 2 3 3 3 2 2 18
3. Mads Hansen, DK 3 0 2 2 3 3 1 14
4. Wiktor Lampart, PL T 1 1 2 1 2 0 12
5. Jan Kvěch, CZ 2 1 3 3 1 1 12
6. Petr Chlupáč, CZ 0 2 2 1 2 1 11
7. Mateusz Swidnicki, PL 2 3 3 3 3 X 11
8. Francis Gusts, LAT 3 3 2 2 2 X 8
9. Alexander Woentin, S 2 1 0 2 1 6
10. Marko Levišin, UA X 2 1 2 0 5
11. Michal Curzytek, PL (res) 1 T 2 1 4
12. Mark Karion, RUS 1 3 X – – 4
13. Matthew Gilmore, AUS 1 0 1 1 1 4
14. Danil Kolodinskis, LAT 2 X 1 1 X 4
15. Steven Goret, F E 1 0 1 0 2
16. Lukas Baumann, D E 1 1 0 0 2
17. Ernest Matjušinoks, LAT F X X – – 0
18. Dawid Rempala, PL (res) 0 X 0
Dráha v Krosně byla náramně těžká

Foto: Filip Šitera

Eduard Krčmář chce být v příští sezóně nejpřipravenějším plochodrážníkem ze všech

Slaný – 26. září
Loni si položil plzeňské Bory ke svým nohám. Pět výjezdů na tamní ovál mu přineslo pět přesvědčivých triumfů, patnáct bodů a po letech úsilí konečně první titul mistra republiky jednotlivců. Protože letos je mistrovský seriál dvojdílný a vyvrcholí až ve sváteční úterý v Březolupech, je stále úřadujícím šampiónem. Zraněný Eduard Krčmář se však letos do Plzně nepřijel podívat ani jako zasvěcený divák.

 

Eduard Krčmář je de iure stále úřadující český šampión, protože letošní mistrovství republiky ještě neskončilo

„Teď má na mistra nakročený Venca,“ komentuje slánské eso situaci na hrotu průběžné klasifikace mistrovství republiky. „To měli loni, než jsem mu to překazil. Teď jsem se do Plzně nejel ani podívat, byl jsem naštvanej. Loni mi to vyšlo, ale letos mám tři měsíce po sezóně, zapomenul jsem na to, že bych neměl bejt mistr.“

There is always a tomorrow říká anglické přísloví a plochá dráha má vždycky další sezónu. „Příští rok budu muset zamakat,“ uvědomuje si Eduard Krčmář. „Začnu běhání, squash i s Topasem kruháče. Teď jsem nemoh‘, rameno bolelo, jediný, co šlo, byl rotoped. Ale to nevydržím, radši do přírody, kde se něco děje.“


Eduard Krčmář si uvědomuje podporu:

„Při zranění mi nejvíc pomáhala moje přítelkyně Barbora. Skvělá je podpora Olympu. Máme od nich výplatu, motorku. I Topas mi pomáhá jako trenér, a Pavel Ondrašík. Budou se o mě starat při rehabilitaci a zimní přípravě. Olymp se o nás stará hrozně moc, máme techniku, profi doktory. Tyhle lidi mi dají co nejvíc. Za to Olympu díky.“


Eduard Krčmář (červená) jde nekompromisně před Josefa France (bílá)

Dny, které se mu zatím vlečou jako líní šneci, se tím pádem rozběhnou tempem plochodrážního motocyklu. „Na rok 2022 mám nazbrojíno,“ pochlubí se. „Mám v plánu se připravit ještě víc než jindy. Bude to bolet, bude to stát víc. Chci dvě nový motorky, dva nový motory, abych měl něco novýho a novou chuť.“

Sám dobře ví, jak motivaci získat. „Rehabilitace bude dvakrát, třikrát tejdně,“ prozrazuje. „Začnu se hejbat, cvičení, kliky, přítahy nebudou moc pro mě, to nepůjde kvůli vazům. Rameno mě bolí, někdy je v klidu, jindy bolí jako blázen. A to jsem si ještě v Nagyhalaszu myslel, že budu za dva tejdny jezdit, ale měl jsem nejen zlomený rameno, ale i přetrhaný vazy a nervy.“

Eduard Krčmář chce na sobě tvrdě makat

Naštěstí lékaři odvedli svou práci mistrovsky. „Operace mě dala dohromady,“ souhlasí Eduard Krčmář. „Doufám, že rehabilitace tak. Na Stromovce jsou dobří odborníci, musím se dát do kupy, abych tu ruku používal na sto procent. Bude to stát nervy, kluci jezděj, já měl letos dva a půl závodu, budu je muset dohánět. Budu víc jezdit, abych se zase dostal do formy.“

Slánský závodník nechce nic uspěchat. „Letos nejsem vyjetej, nepojedu,“ říká rozhodně. „Teď se cejtím natěšeně na další sezónu, budu nejvíc připravenej ze všech závodníků a budu mít techniku.“

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer