Archiv autora: Miloslav Čmejla

Ve Štětí prožili krásný svátek motorismu

Štětí – 26. září
Ještě v neděli dopoledne jsem nevěděl, kdo a kolik jezdců plochodrážníků kolibříků ve Štětí pojede závody 125 ccm. Měl jsem obavy, že jich přijede málo a veškerá práce a příprava přijde vniveč. Bylo mi smutno, vždyť to dělám pro ty kluky, a rád. Ve třináct hodin se začali všichni sjíždět na stadión. Přijelo jich šest, a sice Matěj Frýza, Josef Černý, Adam Nejezchleba, Petr Marek, Štěpánka Nyklová a Luboš Hromádka.

Nejlepší trojice s Miloslavem Čmejlou při vyhlašování: Matěj Frýza, Petr Marek a Luboš Hromádka
Šťastný Miloslav Čmejla

V sobotu jeli dva závody v Mariánských Lázních a v neděli ve Štětí. Těchto šest jezdců svoji přítomností dokázalo, že velice dobře vědí o čem to všechno je. Vážení rodiče a vážení jezdci, dělal jsem to pro vás a vy jste to tak pochopili. Smekám klobouk a ze srdce děkuji. Tento závod také moc znamenal pro mne. Já jsem si totiž připomněl loňskou tragédii, když nám zemřela naše dcera, která nám vždy velice pomáhala, třeba i na ledě v Račicích. Závod se tedy jmenoval „Vzpomínka na Martinu Deverovou“.

Program vyplnili i jezdci motokrosu a flattrack, přijel se svézt Vlado Višváder na enduru a také Patrik Linhart na pořádné pětistovce. Jel jak zamlada a bez ubrání. Přijel i malý Roman Štola s tátou a dědou. Adam Nejezchleba, střídal plochodrážku s kroskou. Děti dostali zdarma cukrovinky a plakáty z různých klubů. Největší dar pro ně ale bylo svezení na závodních strojích, kterého se zúčastnili všichni přítomní jezdci. To už je po mnoho let tradice.

Typická atmosféra štětských závodů

Zatímco jízdy motokrosu a flat racku byly exhibiční, kolibříci jeli svůj závod o krásné poháry a věnce. Rozpis pro šest jezdců na osm jízd přinesl nádherné souboje. Rozjezd o první místo mezi Petrem Markem a Matějem Frýzou, byl dech beroucí souboj, který jsem ještě ve Štětí nikdy neviděl. Matěj Frýza lépe odstartoval a dvě kola vedl, to co ale předvedl Petr Marek, se málo kdy vidí i u dospěláků. Obrovskou rychlostí Frýzu předjel a zvítězil. Co dodat, nádherné počasí, super výkony všech, to dohromady udělalo krásný svátek příznivců motorismu. Obrovský ohlas a velké poděkování to jen dokazují.

K místní tradici patří vožení dětí

Určitě se sluší poděkovat všem za podporu a pomoc. Jsou to, město Štětí, technické služby města, kulturní středisko, dobrovolní hasiči. Dráhu skvěle připravil pan Jiří Nešleha, startmaršál Martin Devera. Hodně pomohli sponzoři akce. Jsou to firmy Mondi,  Energotrans, Auto Lavko, Simont, bariery z balíků slámy zajistil Texal a.s. Radouń a v neposlední řadě patří poděkování všem, kteří pomohli jako pořadatelé. Největší vítězství ale bylo, že se celá akce v této těžké době uskutečnila.

1. Petr Marek, Chabařovice 11+3
2. Matěj Frýza, Plzeň 11+2
3. Luboš Hromádka, Pardubice 9+3
4. Adam Nejezchleba, Chabařovice 9+2
5. Josef Černý, Plzeň 5
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 0

Poznámka: Štěpánka Nyklová dostala zvláštní cenu za výkony

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly

Do Štětí se po dvou letech vrací plochá dráha

Štětí – 22. září
V neděli 26. září od čtrnácti hodin se ve Štětí bude konat Moto Show a závody kolibříků 125 ccm pod názvem Vzpomínka na Martinu Deverovou. Srdečně zvu každého, kdo se chce svézt nebo jen podívat. Motorky plochodrážní i motokros, nebo flat track. Věřím, že společně prožijeme krásné a přátelské odpoledne mezi motorkami. Občerstvení zajištěno. Poháry pro vítěze jsou připravené. Prosím závodníky 125 ccm, aby mi zavolali na mobil 737620361, abych mohl připravit startovní listinu. Moc se na všechny těším. Na snímcích vidíte, že stadion je připraven.

Ovál ve Štětí je připraven

Foto: Miloslav Čmejla

Plochodrážní legenda slaví osmdesátiny

Červené Pečky – 24. srpna
Další důkaz, jak ten čas letí. Jaroslav Volf mladší pochází z Ústí nad Labem. Jeho otec Jaroslav i mladší bratr Jan jezdili též plochou dráhu. Obzvláště otec Jaroslav byl v tomto sportu veliká osobnost a to nejen na dráze, ale i jako letitý činovník, který to dotáhl hodně vysoko. Celou rodinu po mnoho let osobně znám, a to hlavně z ploché dráhy v Polepech, kde jsem u plošiny od dětských let vyrůstal.

 

Zleva Jan Volf, Jaroslav Volf starší a Jaroslav Volf mladší

Zažil jsem ještě na dráze takové borce, jakými byli právě Jaroslav Volf starší, Stanislav Svoboda, Antonín Kasper, Luboš Tomíček, Antonín Šváb, Pavel Mareš a také současný oslavenec Jaroslav Volf mladší. Pamatuji si, jak pan Volf starší v Polepech poprvé předváděl motorku ESO. Můj otec a on hodně spolupracovali a byli velkými přáteli. Závodníci z Ústí měli po několik let v Polepech domovskou scénu a z té doby je spousta krásných zážitků. Jaroslav Volf starší i Jan Volf jsou již v plochodrážním nebíčku. Jaroslav, náš oslavenec  se dožívá právě dnes osmdesáti let.

Jarda byl od mládí velmi talentovaný a zručný. Však měl také být po kom. Plošina byla v rodině, a tak se to měl kde naučit. Patřil ve své době k našim nejlepším jezdcům. Byl našim prvním světovým finalistou na krátké ploché dráze. Vyhrál spoustu závodů. Bohužel se ani jemu nevyhýbala různá zranění.


První Čechoslovák ve světovém finále na stránkách magazínu speedwayA-Z zde.


Kromě Jaroslava Volfa, Jana Holuba a Františka Ledeckého dorazil v červnu 1969 v Polepech na pódium i zraněný Karel Průša se svým synkem

Já mám nejvíce vzpomínek na Jardu ze Mšena a hlavně z Polep. Tam chodilo v té době hodně diváků. Někteří si koupili program, podívali se kdy se v jízdě utkají Volf s Marešem a šli do hospody na pivo, odhadli kdy se mají vrátit, aby tu jízdu zažili na vlastní oči. Jarda měl super starty, Pavel jezdil roviny po zadním kole. No, stálo to zato.

Ono by se toho dalo o plošině a speciálně o Jardovi napsat daleko víc. Náš oslavenec po mnoho let bydlí tam, kde se to jmenuje jako film o medvídcích  Sejdeme se u Kolína. Provozoval autoservis v Červených Pečkách. Nyní si užívá důchodu a občas se ukáže na závodech.

Autor článku s Jaroslavem Volfem

Kamaráde Jardo, vzpomínám na to, jak mě Tvůj otec učil první krůčkům na ploché dráze v Polepech a hlavně v Chabařovicích. Po celou dobu jsem měl a dodnes mám Vaši rodinu moc rád. Dovol, abych Ti k Tvému jubileu popřál klid, pohodu a úplně nejvíc pevné zdraví. Totéž přejí všichni fandové ploché dráhy, k řadě gratulantů se připojuje Speedwayclub v AČR Chabařovice a jistě i mnozí další.

Moc se těším na setkání.

Rudolf Grepl slaví narozeniny

Štětí – 12. srpna
Mezi nejslavnější období na ploché dráze ve Mšeně patří léta 2008 až 2012. Mšeno v této době získalo třikrát titul mistra české republiky družstev v extralize. K tomu i titul mistra české republiky dvojic. V tomto období šéfoval klubu a šéfuje dodnes Rudolf Grepl. Ruda tomu v té době věnoval vše, čas i finance. Miloval a dodnes miluje tento sport levých zatáček. Jeho zásluhou za klub ve Mšeně jezdili takoví borci jako Poláci Gzregorz Walasek, Piotr Protasiewicz, Norbert Kosciuch a mnoho dalších známých jezdců. Největším trumfem byla několikaletá účast čtyřnásobného mistra světa, Američana Grega Hancocka. Dokázal přitáhnout diváky do ochozů a měl obrovský vliv na výborné výkony spolujezdců v mšenském klubu.

 

Ruda Grepl je klidný, rozvážný a také spravedlivý člověk. Je také hodně kamarádský a je proto velmi oblíbený. Byl v mládí velikým a úspěšným sportovcem. Ve Mšeně dokázal stmelit výbornou partu členů klubu. Ve Mšeně se nyní nezávodí, a i to dokazuje, že mnoho věcí stojí právě na něm. Byl jsem s ním na dovolené v Austrálii, a také v Itálii v Římě a Vatikánu. Lepšího partáka jsem zatím při cestování neměl. Když si ještě nyní s odstupem vzpomenu, jak jsme učili Australany říkat řezaný pivo, směju se ještě dnes. Také rád vzpomínám, jak jsme se koupali v oceánu v Sydney.

Trochu mi připomínal plavce Venclovského. Když se vracel z vysokých vln, přivítal jsem ho slovy: ,,Já su tak štastnej“.  Ruda vypadá skvěle, což potvrdil 22. května na závodech v Pardubicích sám Greg Hancock, který se závodu zúčastnil. Ve čtvrtek 12. srpna oslaví Rudolf Grepl 78 let. Vůbec na ně nevypadá.

Vážený Rudo, přeji Ti k narozeninám mnoho zdraví, klidu a pohody. Totéž přeji celé Tvé rodině, kterou tak miluješ. Troufám si popřát i za ostatní fandy ploché dráhy, pokud tak dovolí. Díky Rudo za krásné období prožité ve Mšeně, i kdekoliv jinde. Věřím, že s Tebou opět vyrazím do světa a prožiji nádherné okamžiky v Tvé přítomnosti. Připíjím na Tvé zdraví, kamaráde, zůstaň tak dobrým člověkem, jako jsi dosud.

Filip Salač závodil v Chabařovicích

Chabařovice – 4. července
Udělal jsem si výlet po delší době na místo, kde jsem strávil svoji sportovní karieru, tedy do Chabařovic. Těšil jsem se na malé závodníky, ale i na jezdce závodu flat track, protože jsem některé jezdce osobně znal ze závodů ve Slaném, a hlavně z Mariánských Lázní. Že se ale na flat racku potkám s německým ledařem, Markusem Jellem, který v Chabařovicích závodil, a kterého jsem znal ze závodu 2017 na ledě v Račicích, mi udělalo obrovskou radost.

S Filipem Salačem v Chabařovicích

Doufám, že ho ještě někdy v Račicích přivítám. No, ale to ještě nebylo všechno. Závodu flat racku, se také zúčastnil náš velmi talentovaný účastník mistrovství světa Moto GP Filip Salač, který si již vyzkoušel, jaké to je stát na bedně. Využil jsem příležitosti, a na pár věcí se ho zeptal.

Je to velice skromný a určitě hodný kluk, který to zaručeně na motorce při silničních závodech dotáhne hodně daleko. Rozhovor s ním byl velice příjemný, řekl jsem mu několik informací okolo stadiónu, který jsme v sedmdesátých letech sami stavěli.

Velice to ocenil. Řekl jsem mu, že budu rád sledovat jeho úspěchy, a přislíbil mi, že když to vyjde časově, bude hostem mé talk show, které pořádám.

Foto: Jiří Wurm

Pražské velké ceny se blíží

Praha – 29. června
Rok utekl jako voda, a plochá dráha bude opět slavit velký svátek v uspořádání Speedway Grand Prix mistrovství světa. Protože se pražští pořadatelé z Markéty osvědčili již po mnoho let, budou i letos závody Grand Prix dva, šestnáctého a sedmnáctého července. Markéta je nejčastějším pořadatelem vůbec. V úterý proběhla v pražském klubu Lávka tiskovka pro novináře.

 

Z klubu Markéta Praha byli přítomni Pavel Ondrašík, Tomáš Topinka a náš nejlepší jezdec současnosti Jan Kvěch. Pavel Ondrašík hovořil o jezdcích, divácích a sponzorech, o možnosti zakoupení lístků v síti Ticketportal. V rámci prevence není možné rezervování a prodej vstupenek na stadionu Markéta. Tomáš Topinka o přípravě a stavu dráhy.

Letošní divokou kartu obdržel, a je nutné říci, že zcela oprávněně náš nejlepší současný závodník Jan Kvěch.  Náhradníky budou v pátek s číslem sedmnáct Daniel Klíma a osmnáct Petr Chlupáč. V sobotním závodě si vesty prohodí.

Co se týče opatření k vůli pandemii, budou informace ještě před závodem upřesněny podle momentální situace. Řešily se též akreditace novinářů. Došlo i na jejich dotazy. Na Jana Kvěcha, jak se hodlá vypořádat s tak obrovskou konkurencí. Odpověděl, že to bere jako každý jiný závod. Při loňské Zlaté přilbě města Pardubice dokázal, jak to myslel.

Na Pavla Ondrašíka i na Tomáše Topinku byl společný dotaz, kdy byli naposledy v sedle závodních strojů, a jestli mají chuť se někdy svézt. Odpověděli oba stejně, naposledy když končili, a chuť se svézt raději nemáme. A dotaz na Pavla Ondrašíka, jaké má přání při letošní GP?

„Vím, že letos bude méně diváků z Dánska, Švédska, Anglie,“ reagoval. „Očekávám diváky z Polska, Německa, a po delší pauze hlavně od nás z České republiky. Zvu je srdečně do ochozů. Nenechte si ujít největší svátek ploché dráhy u nás, co svátek, dva svátky. Velkým přáním je, aby závody dokončili všichni jezdci ve zdraví, a také aby vyšlo počasí. V pátek bude trénink od osmnácti hodin. Začátky obou závodů jsou v devatenáct hodin. Auto klub Markéta se těší na Vaši návštěvu.“

Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Jan Kvěch na úterní tiskové konferenci

Foto: Pavel Fišer