Archiv autora: Miloslav Čmejla

Štětí bude v úterý patřit stopětadvacítkám

Štětí – 11. října
Zvu všechny závodníky, mechaniky, rodiče a také příznivce ploché dráhy mládeže na strojích 125 ccm do Štětí. V úterý 16. října se zde koná od šestnácti hodin setkání všech, kterých se týká plochá dráha mládeže stopětadvacítek. Má být hezky. Akce se koná na fotbalovém hřišti v místech, kde se jezdí tradiční Moto show. Možnost občerstvení v místě. Cílem tohoto je propagace ploché dráhy pro začínající jezdce. Účast přislíbili i mistr světa Jaroslav Vaníček a bronzový Bruno Belan. Diváci a hlavně děti se na Vás těší. Těší se také pořadatel Míla Čmejla. Tak ahoj v úterý 16. října v 16 hodin ve Štětí.

Stopětadvacítky se již předváděly při stětských Moto Show

Foto: Jiřina Šifaldová

V Polepech slaví 60 let ploché dráhy a vzpomínají na Luboše Tomíčka

Polepy – 30. září
Obec Polepy u Litoměřic se v šedesátých letech proslavila kvalitním chmelem, vynikajícími bramborami, ale nejvíce plochou dráhou. V místech bývalé pískovny se začalo závodit zhruba v roce 1958. Jezdily se různé kategorie a kubatury. V roce 1962 vznikla úplně nová dráha a začaly jezdit opravdové plochodrážní speciály, pětistovky, jak je zhruba známe dodnes.

 

Přesto, že je obec Polepy malá, jezdily se zde veliké závody. Cena Podřipska, ligové mítinky Ústečanů, dvakrát finále mistrovství republiky jednotlivců, které vyhráli Jan Holub a Antonín Šváb. Jezdily se zde i závody mezinárodní, startovali tady i polští mistři světa Woryna a Wyglenda. Často se zde utkávala naše reprezentační špička.

Antonín Kasper, František Ledecký, Jaroslav Volf, Antonín Šváb, Jan Holub, domácí Jiří Moravec a také nejlepší jezdec v šedesátých letech, mnohonásobný mistr Československa, Luboš TOMÍČEK. Dodnes ho vidím, jak seděl u nás doma. Můj otec Jaroslav byl v té době tajemníkem Svazarmu, já vedle něho, bylo mi patnáct let a nikdy na něho nezapomenu. Bezva člověk, který na dráze uměl.

V roce 1968 jel v Pardubicích Zlatou přilbu, jel finálovou jízdu, ve které vedl. Pak přišel pád, lehké podklouznutí, po kterém Luboš Tomíček vstával. Dva jezdci se mu vyhnuli, ten třetí již ne. Zemřel nad ránem v nemocnici, na následky zranění.

Byl členem družstva Rudá hvězda v Praze. Na jeho počest se jezdí v Praze na Markétě Tomíčkův memoriál. Po mnoho let se v tomto závodě vystřídalo mnoho světových hvězd. Zítra se jede padesátý  jubilejní ročník. Je pozváno mnoho bývalých vítězů i dnešních plochodrážních hvězd.

Neuvěřitelně rychle uplynulo půlstoletí jako voda. Myslím, zítra večer bude v Praze na Markétě hodně těch, kteří přijdou zavzpomínat na naši legendu a tím ji vzdát hold. Důkaz, že jsme nezapomněli.

Evropský závod dlouhodrážních veteránů se povedl

Mariánské Lázně – 8. září
Po závodě mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních v červnu to vypadalo, že tím letošní sezóna tady končí, ale není tomu tak. Pořadatelům nedalo spát, že se na jejich tisícovce nepojedou veteráni. Dali hlavy dohromady a začali makat. Od shánění financí přes přípravu stadiónu a kontakty se povedlo, že se závod jel.

Martin Cazemier, Henk Snijder a Arne Andersen na stupních vítězů dvouventilů

 

Velkoryse pojatý nástup k Mariánským Lázním už patří

Jezdci i někteří činovníci se sjížděli již v pátek odpoledne. Na stadiónu se ještě tvrdě makalo, například se muselo kvůli překopnutému kabelu spravovat startovací zařízení. Večer začalo pršet a tak jsme z počasí měli obavy. V sobotu ráno, ale bylo vše jinak. Do Mariánských Lázní se dostavilo krásné slunečné počasí a dráha byla nakonec perfektní.

Adam Nejezchleba v akci na malé dráze

Tak jako vždy se jely dvě kategorie, čtyřventily a dvouventily. Přijelo 33 jezdců, většinou známé tváře. Musím podotknout fakt, že jezdci, kteří často dosahují věku okolo šedesátky, a někdy i více, předvedli fantastické výkony, a vzájemné souboje, při kterých šel někdy i mráz po zádech. Přestože diváků nebylo tolik, kolik bychom si přáli, lidé, kteří se na závody vypravili, určitě nelitovali.

Krásné počasí a vynikající pořadatelský výkon celý zážitek umocnily. Čtyřiadvacet jízd a pouhé dva lehčí pády, to byl výsledek super závodu.

Franz Greisel, Wolfgang Barth a Johan Last na stupních vítězů čtyřventilů
dvouventily:
TOT C B A
1. Henk Snijder, NL 4 4 4 12 1.
2. Martin Cazemier, NL 3 4 4 11 2.
3. Arne Andersen, DK 4 4 3 11 3.
4. Graeme Brown, GB 4 3 2 9 4.
5. Nathan Morton, GB 2 3 4 9 X
6. John Hartley, GB 3 3 3 9 1.
7. Bart Uil, NL 3 2 2 7 2.
8. Uwe Wick, D 2 2 1 5 3.
9. Rainer Arndt, D 2 1 3 6 4.
10. Paul Morfey, GB 1 2 2 5 5.
11. David Hollingsbee, GB 0 0 1 1 1.
12. Mick Norton, GB 1 0 1 2 2.
13. Steen Larsen, DK 0 0 0 0 3.
14. Francesco Barbetta, I 1 1 E 2
15. Ian Leverington, GB 0 1 0 1
čtyřventily: TOT C B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Franz Greisel, D 4 4 5 13 2.
3. Johan Last, NL 5 4 3 12 3.
4. Manfred Giertz, D 3 5 4 12 4.
5. Gerd Mauer, D 5 4 3 12 5.
6. Sven E. Guitsund, N 4 5 5 14 6.
7. Peter Reitzel, D 4 3 4 11 1.
8. Geoff Urben, GB 2 3 4 9 2.
9. Jürgen Jucknies, D 3 3 3 9 3.
10. Pierre Schröder, D 2 1 2 5 4.
11. Andreas Blache, D 2 2 2 6 5.
12. Bill Haynes, GB 3 2 2 7 6.
13. Brad Davis, GB 0 1 1 2 1.
14. John Wheatley, GB 1 0 0 1 2.
15. Alfred Pflugl, D 1 1 1 3 3.
16. Rainer Borchers, D 0 0 1 1 4.
17. Thomas Flemming, D 1 2 – 3
Vzhledem k termínové kolizi s mistrovstvím republiky stopětadvacítek v Liberci stál na pódiu kolibříků Adam Nejezchleba

Foto: Pavel Fišer

Pořadatelé si své vlastní pódium nepochybně zasloužili

Odešel plochodrážní fanda srdcem i duší

V  sedmdesátých letech mi Miloš Machulka, který žil a bydlel v Mariánských Lázních, dělal při závodech na dlouhé dráze mechanika. Plochou dráhou žil, pracoval v klubu a pomáhal, jak mohl. Byl to šikovný kluk, který nezkazil žádnou legraci, bezva kámoš. Asi bych nespočítal, kolikrát honil v zatáčkách spojku z mé motorky, která byla kdysi na hřídeli s klínkem a často nedržela a upadla. Pak musel Miloš ručně zabrušovat koš na hřídel a pasovat na klínek. Znám i jeho rodinu. Chodil na každé závody. Pak se odstěhoval do Pardubic, bylo to daleko, takže jezdil do Mariánských Lázní málo. Žil ale plochou dráhou po celý život. Odešel ve čtvrtek 30. srpna ve věku 61 let. V sobotu 8. září se jede závod v Mariánských Lázních, budu ho očima hledat v depu a vzpomínat. Miloši, děkuji za všechno. Čest Tvoji památce!

Kamarádi, přijeďte do Chabařovic

Ahoj vážení kamarádi. Od doby, kdy jsme s některými z Vás stavěli plochodrážní stadion v Chabařovicích, uteklo mnoho vody a stala se spousta událostí. Z mnohých z nás jsou minimálně dědci. Někteří bohužel tam nahoře. V neděli 24. června se jede v Chabařovicích přebor České republiky a Hurychův memoriál od čtrnácti hodin. Již v deset hodin dopoledne se konají závody stopětadvacítek na malé dráze. Chci Vás všechny, kterých se závodění v Chabařovicích týká a hlavně týkalo, vyzvat, udělejte si na tento den volno. Tento rok slavíme šedesát let ústecké a čtyřicet pět let chabařovické ploché dráhy. Chlapi, Pavle Mareši, Karle Průšo, Martine Morávku, Bohouši a Milane Polákových, Petře Podholo, Jardo Smočku, Jirko a Stando Svobodovi, Jaroslave a Honzo Volfovi, zkrátka Vy všichni, kteří jste v Chabařovicích závodili nebo jinak se na činnosti podíleli, prosím přijeďte poklábosit ke kafi o tom, jak to bylo krásné. Na jubileum do Chabařovic může samozřejmě přijet každý, kdo má plochou rád. Bývalí jezdci nahlásí v pokladně svoje celé jméno, abychom věděli, kdo všechno je přítomen. Moc se na Vás těším, až se s Vámi uvidím, vždy je to pro mne veliká radost a událost. Tak chlapi v neděli 24. června v Chabařovicích. Zdraví Vás bývalý závodník Miloslav Čmejla.

Polsky hovořící Václav Milík skončil v New Yorku

Mariánské Lázně – 1. června
Krásné lázeňské město Mariánské Lázně toho již zažilo hodně. Světoznámé lázně a světoznámá dlouhá plochá dráha. Již několikrát místní Automotoklub pořádal mimo světových a českých závodů na ploché dráze také společenské večery v podobě talk show. Pozvání přijali kupříkladu profesor Jan Pirk, doktor Jiří Grygar, Antonín Panenka a další.

 

Václav Milík v sobotu navštívil New York

Minulou sobotu 2. června se v Mariánských Lázních jelo mistrovství světa na dlouhé dráze a mistrovství České republiky.  Oslovil mě tak jako vždy Miroslav Musil a požádal mě, jestli bych někoho nesehnal na páteční talk show. Limitovaly nás finance, o to to bylo těžší. V plánu byla Gabriela Koukalová a herec Václav Vydra, ale ani jeden nemohl.

Už to vypadalo, že nikoho neseženeme, ale pak se zadařilo. Když Karel Šíp má tři hosty, tak v Mariánských Lázních budou rovnou čtyři! Pozváni byli Josef Váńa, Jaroslav Falta, Milan Hnilička a Václav Milík.

Zleva Jaroslav Falta, Milan Hnilička, Miloslav Čmejla a Václav Milík

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa den před talk show volal, že musí do Baden Badenu na aukci pro koně. Ale ostatní vicemistr světa v motokrosu 250 ccm Jaroslav Falta, vítěz z Nagana hokejový brankář a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička a vítěz zlaté přilby 2017 a nejlepší plochodrážník české současnosti Václav Milík slib dodrželi a přijeli.

Přítomná společnost se náramně bavila

Kavárna v hotelu Cristal byla zaplněna a lidé se dobře bavili, obzvláště když Václav Milík na můj popud k nim mluvil polsky. Nutno říci, že mu to šlo. Milan Hnilička mluvil o Naganu, kde vzpomněl na Ivana Hlinku, ale i o současnosti. Jaroslav Falta vzpomínal, jak mu byl ukraden doslova ukraden titul mistra světa za přispění našich činovníků.

Miloslav Čmejla během moderování

Podle slov diváků se talk show líbila a tak se asi v Mariánských Lázních nekonala naposledy. Na konci jsme pozvali diváky na sobotní závod. Plochodrážní parta v čele s Václavem Milíkem starším se vydala hledat hezké místo na kávu a pivo. Po šesti stech metrech jsme nakonec skončili v New Yorku. Bohužel ne v tom opravdovém, ale v útulné kavárně se zahrádkou, kde jsme se i dobře najedli a skvěle bavili. Nevím jak ostatní, ale já budu na celý večer dlouho a rád vzpomínat.

Pořad páteční talk show byl vskutku lákavý

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly