Archiv autora: Miloslav Čmejla

Antonín Kasper nebyl jen kamínkem, avšak spíše pilířem celé plochodrážní mozaiky

Bylo to, tuším v roce 1957. Už to dnes nevím přesně, ale ono je to úplně jedno. Narodil jsem se a bydlel v Polepech u Litoměřic, které se proslavily kvalitním chmelem a o nic horší plochou dráhou. Tam jsem se s ním poprvé setkal. Slavných jezdců u nás v té době hodně jezdilo. Luboš Tomíček, Jaroslav Volf, Jaroslav Machač, Karel Průša, František Ledecký, Antonín Šváb, Stanislav Svoboda, Pavel Mareš, Jan Holub,a další.  Co jméno, to pojem. Každý z nich měl něco v sobě, co k plošině patřilo.  Již tenkrát převyšoval ostatní Antonín Kasper. Až dnes si uvědomuji čím.

 

 

Toníka jsem u mikrofonu míval často

Byl energický, hovorný, výborný bavič, měl spousty zážitků a zkušeností, které dával tak zvaně do placu. Lidé ho rádi poslouchali, uměl své vyprávění dobře podat.  Hodně toho zažil doma i ve světě, takže bylo o čem povídat.

Když jsem končil  v roce 1972 vojnu, dostal jsem se na soustředění mladých do Čakovic, které vedl právě on. Dodnes na něj vzpomínám. Od té chvíle jsem se vlastně potkával s Tonikem neustále. Na závodech jako plošinář a později v roli spíkra. Měl jsem u mikrofonu a mám, mnoho jezdců, ať už známých legend či těch začínajících. Dnes vím, že nejčastějším hostem mých rozhovorů byl právě Antonín Kasper.

Při natáčení ve Svítkově

Bezvadně mluvil, dobře vyprávěl, dost toho znal. Diváci ho velice rádi poslouchali. Jednou mi bylo kdesi vytknuto, proč beru toho Kaspera tak často k mikrofonu. Cítil jsem v tom  žárlivost, jen jsem se pousmál a řekl jsem, protože je jako host nejlepší a lidé ho rádi poslouchají.

Osobně si myslím, že by z něj byl bezvadnej‘  spíkr. V tomhle byl podobnej‘ typ jako Franta Šťastný, ne uhlazený moderátor, ale hlasatel, který zároveň publikum i bavil. Působil na více místech, jedno z nich bylo i Mšeno. Měl hodně zásluh na  výsledcích tohoto klubu, kde byl nějakou dobu trenérem a manažerem družstva, s nímž vyhrál baráž o extraligu.

Malý Toník Kasper na čele nástupu v Polepech

V té době došlo k nešťastnému skonu jeho syna Antonína mladšího, který byl stejně legendární jako jeho tatínek. Z úcty jsme ve Mšeně odjeli vzpomínkové závody na Tondu mladšího, i když za Mšeno nikdy nejezdil. Jsem velice rád,že se Tondovi Škachovi povedlo a stihlo napsat spolu s panem Kasperem knihu Sekáček se zlatou přilbu o jeho životě kolem ploché dráhy.

Bude mít navždy své místo v této popelářské branži. Také jsem velmi Šťastný, že jsem realizoval svůj nápad Setkání po letech na dostihové dráze v Pardubicích, kde moje kamera a rozhovory zaznamenaly vzpomínky Antonína Kaspera na jeho vítězství v roce 1963  v boji o Zlatou přilbu.

Z malého Toníka vyrostl skvělý plohcodrážníkem, na něhož byl jeho tatínek plným právem pyšný

Je vysoce emotivní, avšak nikoliv jednoduché sedět u počítače a psát o někom, kdo tady ještě včera byl.  Toník prožil krásný a naplněný život a to se nepovede každému. Takže zamáčknu slzu, usměji se, neboť vím,že by to tak Toník chtěl. Mám jeho knihu, spoustu fotek a videí. A hlavně ho nosím a nosit budu ve svých myšlenkách.

A co říci na závěr? Za všechno pěkné díky. Přeji Ti věčný klid. ČEST TVOJÍ PAMÁTCE!

Krása může být také pod kapotou

Město Holíč je na Slovensku, pět kilometrů od Hodonína, a tedy i od českých hranic. Dostalo se mi té cti a již pošesté jsem v září dostal od slovenské legendy Petera Baláže, který tady pořádá silniční závody motocyklů na městském okruhu, pozvání tyto závody moderovat. I když u mě jsou na prvním místě závody na ploché dráze, musím říci, že jak motokros, tak i silniční závody mají taktéž svoje kouzlo.

S Peterem Balážem u mikrofonu

Vidět v akci motorky různých značek z roku výroby 1930, 1931, 1934 navíc v dobové úpravě motorek i jezdců, je fantastický zážitek. Však to také všude neuvidíte. Při těchto závodech nevyhrává první v cíli. Zde se sleduje stálost výkonu a tak často vyhraje ten, kde byste to ani nečekali.

Závody v Holíči pořádá československá legenda, deseti násobný mistr republiky, účastník závodů mistrovství světa Peter Baláž, který se na okruzích potkával i s Františkem Šťastným.  Letos se jel devátý ročník, a na ten jubilejní, chce Peter Baláž dovézt legendu Itala Giacoma Agostiniho.

Stroje z třicátých let mají neskutečné kouzlo

Vidět v dnešní uspěchané a moderní době na trati staré veterány, je obrovský relax. Přivřete oči a jste sedmdesát let nazpět a posloucháte zvuk motorek z třicátých let. Je to prožitek, který stojí zato. Stejný, jako když vidíte motorku JAP na ploché dráze. Lidem, jako je Peter Baláž, patří obrovský dík za pořádání takových akcí. Již se těším na příští desátý ročník.

Ve Štětí burácely motory

Štětí – 11. října
Když jsem při vyhlašování vítězů závodu na ledě v Račicích slíbil divákům a fandům, že ve Štětí zažijí v tomto roce další motoristickou akci, zdálo se mi to jednoduché. Moto Show už ve Štětí několikrát proběhla, v tom problém nebyl. Velkým problémem ale je, aby se sladil datum, který by všem vyhovoval a umožnil jezdcům do Štětí přijet.

 

U mikrofonu s Eduardem Krčmářem
U mikrofonu s Eduardem Krčmářem

V září to nevyšlo, ale klaplo to 11. října. Trochu jsem se bál počasí. Celý týden bylo chladno a deštivo. Ve středu v den konání se příroda umoudřila a bylo krásně. Na Moto show do Štětí přišlo i tentokrát hodně lidí.  Myslím, že právě taková akce je tou nejlepší propagací motorismu, tedy i ploché dráhy.

Diváci a fandové viděli na vlastní oči výkony všech jezdců, jejich techniku, vybavení a měli možnost se na cokoliv zeptat. Nechyběla autogramiáda, focení s jezdci a děti dostaly tak jako vždy něco sladkého na zub.

Improvizovaná rozjížďka stopětadvacítek ve Štětí
Improvizovaná rozjížďka stopětadvacítek ve Štětí

Přijeli motokrosaři, parta okolo Jiřího Lochmana, kde závodí také žena, Lucie Simonová. Ta je úspěšná nejen v našem českém mistrovství, ale i v mistrovství světa. K vidění byla v akci i bugina. Přítomnost sportu flatrack zařídil Jiří Slezák se synem a kolegou Tomášem.  Jiří Slezák je dvojnásobný neoficiální mistr světa v závodech mopedů ve Mšeně a vyhrává i závody flattracku.

Motokrosová exhibice
Motokrosová exhibice

Největší radost mi udělala přítomnost plochodrážníků.  Z Chabařovic přivezli manželé Šifaldovi  tři jezdce v kategorii 125 ccm. Byli to Filip Šifalda, Milan Dobiáš a Jan Sochůrek, ke kterým se přidal z Prahy náš nejlepší jezdec této kubatury Pavel Kuchař. Pozvání přijali i naši reprezentanti Josef Franc a Eduard Krčmář, přestože čas doslova honí.  Chyběl pouze Václav Milík.

Děti měly o svezení nefalšovaný zájem
Děti měly o svezení nefalšovaný zájem

Ocenit musím přítomnost ledaře Radka Hutly, který přijel z Přelouče a přivezl i motorku na ledovou dráhu. Letošní Moto Show ve Štětí byla pojata jako oslava naší ploché dráhy. Vítězství Václava Milíka ve Zlaté přilbě, Eduarda Krčmáře ve Zlaté stuze, bronzová medaile Josefa France na dlouhé dráze to jen dokazují.

Celou akci ukončilo svezení dětí na závodních strojích, které je tou největší atrakcí. Všichni přítomní jezdci pochopili, že to je ta nejlepší reklama, jak divákům tento sport přiblížit. Všem přítomným ze srdce děkuji a přeji jim pevné zdraví. Ahoj na ploché dráze.

Parta plochodrážníků ve Štětí
Parta plochodrážníků ve Štětí

Foto: Jiřina Šifaldová a Pavel Loužecký

Malá dráha uprostřed lázeňského kilometru prošla testem

Mariánské Lázně – 31. května
Ve středu se na dlouhé dráze v Mariánských Lázních objevili tři mušketýři. Jasně, všichni dobře vědí, že byli nakonec čtyři. D’Artagnan se cestou z Anglie s přívěsky někde zatoulal, ale Athos, Portos a Aramis, tedy Bruno Belan, Michal Baštecký, a Pavel Kuchař měli koní daleko více než slavní mušketýři, i když tak zvaně pod kapotou.

 

Bruno Belan, Pavel Kuchař a Michal Baštecký přijeli do Mariánských Lázní testovat nový ovál
Bruno Belan, Pavel Kuchař a Michal Baštecký přijeli do Mariánských Lázní testovat nový ovál

Stavitelé malé dráhy, domácí závodník Roman Tomany a Martin Šiška okruh před testem i namočili. Byli samozřejmě přítomni i samotné generálce. Okolo sedmnácté hodiny vše začalo. Kluci jeden po druhém doslova vlítli na okruh a bez ubrání každý obkroužil několik okruhů. I když kousek od nás probíhal mistrovský zápas v kopané, hráči si prášící dráhy moc nevšímali.

Bruno Belan v akci
Bruno Belan v akci

Všichni testující závodníci se svezli několikrát. Jezdci, rodiče, stavitelé dráhy i organizátor testu Míloslav Čmejla se shodli, že dráha je super. A až si tak zvaně sedne, pak nebude mít chybu. Test nám asi po hodině a půl ukončil jeden starší pán, který nám sdělil, že má na balkoně asi půl metru prachu. V zájmu dobrých vztahů jsme vyhověli a začali balit.

Pavel Kuchař nabízí doposud nepoznaný pohled na stopětadvacítku v Mariánských Lázních
Pavel Kuchař nabízí doposud nepoznaný pohled na stopětadvacítku v Mariánských Lázních

Doufejme, že možnost se v Mariánských Lázních svézt, přitáhne mladé zájemce právě z regionu západních Čech. V sobotu 24. června, se tady pojede mistrovství světa na dlouhé dráze. Testující kluci a D‘Artagnan,pod kterým se skrývá Terezie Nádraská, pojedou právě při mistrovství světa vložené jízdy pro diváky. Lepší propagaci bychom asi těžko hledali.

Michal Baštecký s důvěrně známým pozadím
Michal Baštecký s důvěrně známým pozadím

Miloslav Čmejla po dohodě s vedením klubu připravuje i celý závod, který by se mohl odjet možná i v letních měsících. Okolí Mariánských Lázní je nádherné, a šlo by to spojit i s možností výletu nebo dovolené. Vedení autoklubu Miroslav Musil, Jiří Dubský a další jsou této myšlence nakloněni.

Kolibříci byli spokojeni
Kolibříci byli spokojeni

Všichni jsme povečeřeli v restauraci pod tribunou s výhledem na dlouhou dráhu. Kdo se přijede na mistrovství světa podívat, uvidí i novou malou dráhu, a dokonce v akci.

Určitě se sluší poděkovat klubu, klukům, co dráhu stavěli i těm, kteří na výstavbu přispěli i z vlastní kapsy. Velké díky také rodičům jezdců, kteří vážili dlouhou cestu za vlastní peníze, no tak jako vždy. Těšíme se společně do Mariánských Lázní na mistrovství světa.

Testovací parta pěkně pohromadě
Testovací parta pěkně pohromadě

Dlouhá dráha má malou sestřičku

Mariánské Lázně – 24. května
Pořádat závody na ploché dráze je čím dál více složitější a náročnější. Není tajemstvím, že největší problém jsou peníze. Další problém je, že se těžko získávají dobrovolníci, bez kterých to v žádném případě nejde. Ty doby, jako v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy bylo pro mnoho fandů ctí být tak zvaně u toho, už jsou dávno pryč. Je prostě jiná doba. Přesto všechno se najdou bezva party lidí, i když počtem nevelkých, ale přesto zapálených pro věc.

Lázeňský kilometr má menší sestřičku
Lázeňský kilometr má menší sestřičku

Právě takový kolektiv pořadatelů je v Mariánských Lázních, který každoročně dostává velikou pochvalu od světové federace FIM za vynikající profesionální práci. Různé aktivity se konají i v zimních měsících, jako plesy, besedy a podobně.

V Mariánských Lázních se pracuje i s mládeží, školami a také se začínajícími jezdci. Byla jen otázka času, kdy tady vznikne další malá plochá dráha pro naše nejmenší. Během velmi krátké doby se sen stal skutečností a západočeský miniovál je hotový.

Stálo to hodně úsilí, práce i peněz, pro které často činovníci klubu sáhli i do vlastní kapsy. Během června je v plánu trénink tří, čtyř jezdců, abychom věděli, zda je dráha OK. V sobotu 24. června se jede mistrovství světa na dlouhé dráze a právě tam plánujeme vložené jízdy v době smykování.

Je to veliká šance dobré propagace práce s mládeží. V plánu je i celý závod v letních měsících. Na tom, že dráha stojí, mají velkou zásluhu členové AMK Mariánské Lázně. Asi největší poděkování patří neúnavné dvojici Martinu Šiškovi a Romanu Tomanymu.

Letecký snímek od pana Dubského z jeho soukromého letadla
Letecký snímek od pana Dubského z jeho soukromého letadla

V Mariánských Lázních přes zimu nespíme

Mariánské Lázně – 29. dubna
Po nápadu Míry Musila, Jirky Dubského a některých dalších kluků se v zimních měsících podařilo vybudovat v Mariánských Lázních malou plochou dráhu uvnitř té kilometrové. Brzy dojde k premiéře závodu na motorkách stopětadvacítek. O tom si ale počteme příště.

 

8V sobotu 29. dubna automotoklub pořádal místo tradičního plesu slet čarodějnic. Ve dvacet hodin při začátku to vypadalo na debakl. Jenomže okolo půl deváté se začaly slétat. U šatny se to hemžilo košťaty různých kubatur. Od 125, přes 250 až po 500. Kolem jednadvacáté hodiny se sál rapidně zaplnil.

Bezva hudba brzy vytvořila tu správnou atmosféru, které pomohla i správná konzumace alkoholu. I když se zákaz pití alkoholu týká i čarodějnic při řízení košťat, všechny tento zákaz porušily. Ve dvaadvacet hodin si na podiu vzal slovo charismatický a neodolatelný šéf dlouhé plošiny Míra Musil.

Zavelel a všechny přítomné čarodějnice ho na slovo poslechly a dostavily se pod podium. Naštěstí bez košťat. Pořízená fotografie dokazuje, že tomu tak opravdu bylo. Donesl se do prostředku sálu stůl, na který si čarodějky postupně stoupaly, a začalo představování.
Nevěřili jsme, kolik krásných stvoření v Mariánkách a okolí existuje. Vystřídaly se snad všechny a vše bylo zdokumentováno.

7A pak začalo to správné čoro moro. Tanec uchvátil všechny. Báječná atmosféra dokázala, že udělat akci 29. dubna byl vynikající nápad. Stmelil se a dobře pobavil celý kolektiv přítomných, a to byl ten hlavní důvod.

Nyní nás čeká příprava mistrovství světa na dlouhé dráze. To, že pořadatelský sbor umí závody připravit na jedničku, je již tradicí, stejně jako fakt, že se umí i dobře bavit. Držíme palce, ať vše dobře dopadne. Náš cíl je jediný, zachovat naši jedinou dlouhou plochou dráhu pro příští pokolení.

9