Praha kralovala poháru přátelství v takřka českém aranžmá

Praha – 12. září
Koronavirus většina lidí již prakticky neřeší, pokud si zrovna nechce nasadit roušku ve veřejné dopravě či obchodě. Jeho důsledky jsou však patrné i na ploché dráze. Speedway Friendship Cup měl letos přivést na start týmy z České republiky, Slovinka, Slovenska a Německa, které v úvodním kole nahradila maďarská sestava. Při jeho dnešním podniku se však o jezdecké obsazení z drtivé části postarali naši borci. Mimo nich nastoupil jen Slovinec, Rakušan a Polák. A to přitom vedení SC Žarnovica oslovilo bezmála tři desítky plochodrážníků! Závodu vévodila Praha, ačkoliv přišla o dva své muže kvůli pádům. Zatímco Filip Hájek byl pouze potlučený, Jan Macek si zlomil tři kůstky v zápěstí.

Krško, Praha a Žarnovica na stupních vítězů

Pražané ve všech týmech

Nick Škorja (modrá) vede před Petrem Chlupáčem (červená) a Danielem Šilhánem (bílá)

Jako při řešení kvadratury kruhu si musel připadat žarnovický šéf Martin Búri při nominaci svého celku na závěr letošního poháru přátelství. Jakub Valkovič onemocněl, Nikodem Bartoch jakbysmet, omluvil se již dohodnutý Lars Skupieň. Ne řekl nejen Milen Manev, ale také Brayden McGuiness, Andrei Popa, Pawel Mesiac, junioři z Bydhoště, Swietochlowic a Rybniku, Maďaři a Ukrajinci. Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák a Martin Málek trénovali v Mariánských Lázních.

Klub na poslední chvíli zajistil Bruna Belana a vedle Ondřeje Smetany se ve vestě slovenského klubu objevil další Pražan Michal Baštecký. Ostatně pořádající klub dodal své členy také do výběru Czech U19 Team, ale i do Krška po zranění Denise Štojse. Největší ambice však živil jeho hlavní tým, který prahnul po obhajobě svého triumfu v průběžné klasifikaci.

Bruno Belan (žlutá) jezdí před Janem Jeníčkem (bílá) a Milanem Dobiášem (modrá)

Vstup do dnešního závodu však mělo lepší Krško. Nick Škorja totiž v první jízdě předčil Petra Chlupáče. Hned nato triumfoval Daniel Klíma stylem start – cíl. Ondřej Smetana sice vyzrál na Filipa Hájka, avšak Jan Macek opanoval rozjížďku s číslem čtyři ve stylu start – cíl.

Daniel Klíma komentuje svou prohru s Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest:

„Líp se mu to rozjelo do nájezdu, poslal to do materiálu a objel mě.“

Hlavním atributem pražské Markéty se stala obrovská konzistence. Co bylo platné Žarnovici vítězství Tomasze Orwata nad Petrem Chlupáčem v páté jízdě. Asi stejně tolik jako porážka Daniela Klímy Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest.  Markéta totiž neznala jiné skóre než dva anebo tři. Jenže všeho dočasu…

 

Bez dvou závodníků vítězi

Sebastian Kössler (modrá) má za sebou Jana Macka (červená)

Po jedenácti jízdách vedli domácí s šestadvaceti body, Krško mělo patnáct, Žarnovica třináct a české devatenáctky dvanáct. V rozjížďce s číslem dvanáct se vedení ujal Ondřej Smetana. Pražan v žarnovické vestě doposud tratil body jen v šesté jízdě, kdy přihlížel duelu Nicka Škorjy s Danielem Klímou.

Ovšem Jan Macek zůstával ve střehu, byť jej Ondřej Smetana odvedl. Avšak ve třetím okruhu letěl do nafukovací bariéry druhé zatáčky. Byl pochopitelně vyloučen, avšak sudí přidělil technické body, protože vedoucí závodník již minul metu předposledního okruhu.

Mnohem horší zprávou však přišla od zdravotníků. Jan Macek si při svém extempore zlomil tři kůstky v zápěstí. I přes ztrátu jednoho z klíčových hráčů se však pražské vedení nikterak neotřáslo. Třináctá, čtrnáctá a patnáct jízda měla ve svém cíli pražského vítěze. Nejprve Daniel Klíma rozhodl epický duel se Sebastianem Kösslerem na začátku třetího kola, poté Petr Chlupáč a Filip Hájek vedli od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce.

Ondřej Smetana (žlutá) vede před Janem Mackem (červená), Milanem Dobiášem (modrá) a Danielem Šilhánem (bílá)

Nick Škorja kraloval šestnácté jízdě, kam Tomáš Topinka nemohl poslat nikoho, přesto Markéta vedla před Krškem o dvanáct bodů. Hned po přestávce Daniel Klíma objel Ondřeje Smetanu v prvním výjezdu a bylo vymalováno. Domácí nemohl nikdo přeskočit ani dnes, ani v závěrečné klasifikaci seriálu.

Filip Hájek popisuje svou smůlu v rozjížďce s číslem osmnáct:

„Dal to do mě, už s tím nešlo nic dělat, koleno a rameno…“

Chvíle triumfu však neměla čas přinést euforii, protože přišla další pohroma. Filip Hájek upadl ve skrumáži první zatáčky. Dlouho ležel na zemi, než se zvedl a za potlesku publika nastoupil do sanitky. Na repete však neměl ani pomyšlení. V něm měl smůlu Jaroslav Vaníček, jemuž vítězství sebral ve čtvrtém kole přetržený sekundární řetěz.

Osudné chvíle v osmnácté jízdě – Filip Hájek (červená) je před Bruno Belanem (žlutá) a Sebastianem Kösslerem (modrá)

Tři body dědil Sebastian Kössler. Jeho Krško ovšem nemělo druhou příčku nikterak jistou. A to tím spíše, když žarnovický Polák Tomasz Orwat vyhrál devatenáctou jízdu. V samotném závěru padl Pavel Kuchař, jemuž místo na tandemu nabídl Nick Škorja. Při repete vypálil dopředu opět Petr Chlupáč.

Ve druhé zatáčce jsme jej už téměř viděli v mantinelu, on však krizový moment ustál, nespadl a ani nepřišel o vedení. Nick Škorja zůstal druhý a musel v rozjezdu o druhou příčku čelit Ondřeji Smetanovi. Objel jej v první zatáčce a postavil Krško na levý stupínek pódia.

 

Hlasy z depa

„Zezačátku blbý,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Pak jsme udělali změny na motorce a bylo to lepší. Změnila se dráha, zezačátku vypadala, že bude tvrdá, pak na venku bylo až moc materiálu. Starty jsem měl dneska dobrý, jen ten bod navíc kdyby byl… Vyhráli jsme, ale úplně zadarmo to nebylo, byly tam těžký jízdy.“

Petr Chlupáč v akci

„Jsem rád, že jsem celej,“ oddechl si Petr Chlupáč. „Po tom výjezdu při mě stáli všichni svatí. Dráha byla podmáčená, první dvě jízdy o ničem. Pak se to vyházelo, hezký závody, vyhráli jsme. Sice jsme přišli o jednoho člena, ale vyhráli jsme.“

„takový splašený dneska,“ zamýšlel se Ondřej Smetana. „Trochu trápeníčko s motorkou. Nebylo to ono, dráha byla zajímavá, byla jiná. Měl jsem mít o dva body víc, Chlup mě neměl předjet a já měl předjet Čendu Klímu. Ale co, jsou to závody, je to dobrej trénink na extraligu příští tejden.

„Závod o hovně,“ nemohl Daniel Šilhán najít smysl dnešního podniku. „Jel jsem si to svoje a nezmatkoval jsem, abych nedopad‘ jako Honza. Jedna jízda se povedla. Bylo to startem, spokojenost, aspoň něco se povedlo.“

Daniel Šilhán (bílá) vodí Filipa Hájka (červená)

„Každej start jsem měl špatnej,“ svěřoval se Jan Jeníček, který stále užíval antibiotika. „Dneska to bylo slabší, zezačátku jsem měl moc těžkej převod.“

„Přijel jsem do nájezdu, kopla mě díra a už jsem byl na zemi,“ přibližoval Pavel Kuchař rozjížďku s číslem dvacet. „Jsem celej, příště to bude lepší.“

Nick Škorja (modrá) odstartoval v rozjezdu na Ondřeje Smetanu (žlutá)
Nick Škorja (modrá) odstartoval v rozjezdu na Ondřeje Smetanu (žlutá)
1. AK Markéta Praha 41
Jan Macek 3 2 X – 5
Filip Hájek 2 2 2 3 F/R 9
Daniel Klíma 3 2 3 3 3 14
Petr Chlupáč 2 2 3 3 3 13
2. AMD Krško 29
Nick Škorja 3 3 3 3 2 14+3
Milan Dobiáš, CZ 0 0 2 1 1 4
Jakub Exler, CZ 0 0 0 0 0 0
Sebastian Kössler, A 1 3 2 2 3 11
3. SC Žarnovica 29
Bruno Belan, CZ 2 1 0 2 2 7
Michal Baštecký, CZ E 0 1 0 1 2
Ondřej Smetana, CZ 3 1 3 2 2 11+2
Tomasz Orwat, PL 2 3 E 1 3 9
4. Czech U19 Team 20
Pavel Kuchař 0 1 2 1 X 4
Jaroslav Vaníček 1 0 1 2 E 4
Jan Jeníček 1 1 1 1 2 6
Daniel Šilhán 1 3 1 0 1 6
Daniel Klíma (červená) vede před Sebastianem Kösslerem (modrá)

Foto: Karel Herman

Tomasz Orwat (žlutá) vede před Petrem Chlupáčem (červená)

Matěj Frýza si nenechal na své vítězství sáhnout

Praha – 12. září
Déšť a plochá dráha k sobě nejdou příliš dohromady. Proto, když se nesmělý deštík o tréninku čtvrtého dílu šampionátu kolibříků na malé Markétě změnil ve výživný slejvák, pořadatelé si pořádně pospíšili. Základní část šestnácti rozjížděk zvládli za půl hodiny. Expresní tempo přispělo k dramatu závodu, který tradičně nabídl spoustu báječných závodních momentů. Smůlu měl Karel Průša, který v rozjížďce s číslem šest přišel o tři body vinou zavřeného přívodu paliva. A také Štěpán Ševčík, který třikrát zvítězil, ale postup do áčka mu sebral Adam Nejezchleba v rozjezdu. Triumf nakonec slavil opět Matěj Frýza, jenž si zjednal pořádek již v úvodní zatáčce a odkázal Petra Marka a Adama Nejezchlebu za svá záda.

Petr Marek, Matěj Frýza a Adam Nejezchleba na stupních vítězů

Déšť není na Markétě prorokem

V kapkách deště vede Matěj Frýza (červená) před Adamem Nejezchlebou (modrá)

Přišlo to již o tréninku. Dešťové kapky. Naštěstí jich nebylo mnoho, ale vrátily se pro další a větší sestřičky. Zrovna ve chvíli, než se Dominik Hrbek stačil do historie zapsat jako dnešní první vítěz. Ve druhé jízdě Matěj Frýzy odkázal do patřičných mezí nebezpečného Adama Nejezchlebu. Poté vládl Štěpán Ševčík a na konec úvodní série Karel Průša.

Slánský závodník přitom za sebou nechal zdatné soupeře, Petra Marka a Tonyho Katru. Vedl i v šesté jízdě, když ovšem na začátku jejího druhého kola zastavil kvůli zavřenému přívodu paliva. Taková ztráta se v rozpisu stopětadvacítek na malých oválech prostě nedá dohnat. Ke všemu prve v rozjížďce s číslem pět Petr Marek po vnitřní čáře úvodní zatáčky připravil o vedení Matěje Frýzu.

Karel Průša nemohl své úvodní zpoždění dohonit

Přestalo pršet a na finále A se vynořili také další adepti. Tony Katra vyhrál sedmou jízdu a hned na to Adam Nejezchleba v úvodním oblouku objel Dominika Hrbka. Protože mítink nabral vskutku expresní tempo, během pár minu byl v cíli jako vítěz znovu. Tentokrát za sebou nechal Tonyho Katru.

Jako klíčová se však ukázala jedenáctá jízda. Štěpán Ševčík v ní totiž přišel o punc neporazitelnosti. Podlehl nejen vítěznému Petru Markovi, nýbrž i Dominiku Hrbkovi. Třetí pětinu vítězně uzavřel Matěj Frýza. S osmi body se dělil o aktuální vedení s Petrem Markem a Adamem Nejezchlebou. Bod na ně ztráceli Dominik Hrbek a Štěpán Ševčík.

 

Do áčka přes rozjezd

Josef Černý (červená) vzdoruje Davidu Hofmanovi (bílá)

Štěpán Ševčík po postup do finále A nemohl udělat víc, než suverénním způsobem vyhrát rozjížďku s číslem třináct. Už mu bylo jasné, že jej čeká rozjezd, jen protivník zůstával stále neznámý. Čtrnáctou jízdu totiž vedl Adam Nejezchleba. Avšak ve druhé zatáčce druhého kola jej podjel dravý Petr Marek.

Klíčová trojka a s ním přímý postup do áčka byly jeho, kdežto Adam Nejezchleba srovnal krok se Štěpánem Ševčíkem. Rozjížďce s číslem patnáct vládl Matěj Frýza. Dostal se mezi nejlepší tři, protože Karel Průša se dokázal prodrat jen před Dominika Hrbka.

Finálovému pořadu předcházel rozjezd. Adam Nejezchleba vyhrál los a nakonec i vlastní dodatkovou jízdu před Štěpánem Ševčíkem. Posléze se v déčku prosadil Luboš Hromádka, když Štěpánka Nyklová v nájezdu do posledního kola udolala Mariána Jirouta.

Karel Průša (modrá) pádí před Tonyho Katru (červená) a Štěpána Ševčíka (bílá)

Finále C se stalo kořistí Dominika Hrbka triumfujícího stylem start – cíl. Josef Černý dotíral na druhého Davida Hofmana. Cílem projeli takřka současně, rozhodčí Tomáš Topinka ovšem dva body přiznal Plzeňanovi.

Béčko vidělo rychlý start Tonyho Katry. Karel Průša však spadl v první zatáčce, kvůli čemuž se Štěpán Ševčík málem rozplácnul o mantinel. Na repete přijeli všichni čtyři, Karel Průša se opět pustil do Tonyho Katry, kterého podjel ve druhém oblouku.

Zbývalo již pouze určit pořadí nejlepšího tria. Vše ve svůj prospěch vyřešil Matěj Frýza svým pohotovým startem. Zavřel přitom Petra Marka dovnitř první zatáčky, zatímco Adam Nejezchleba po vnějšku nestihnul ani jednoho z nich.

Matěj Frýza (modrá) vede finále A před Adamem Nejezchlebem (bílá) a Petrem Markem (červená)
D C B A TOT
1. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 3 3 6 17
2. Petr Marek, Chabařovice 2 3 3 3 4 15
3. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 3 3 2 2 12
4. Karel Průša, Slaný 3 E 3 2 3 11
5. Tony Katra, Slaný 1 3 2 3 2 11
6. Štěpán Ševčík, Chabařovice 3 3 1 3 1 11
7. Dominik Hrbek, Pardubice 3 2 2 1 3 11
8. Josef Černý, Plzeň 2 2 2 2 2 10
9. David Hofman, Pardubice 2 2 1 1 1 7
10. Luboš Hromádka, Pardubice 1 1 1 1 3 7
11. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 1 2 1 2 7
12. Marián Jirout, Pardubice 1 1 1 2 1 6

Poznámka: rozjezd o finále A – 1. Adam Nejezchleba, 2. Štěpán Ševčík

Dramatický dojezd finále C – David Hofman (žlutá) útočí na Josefa Černého (modrá)

Průběžné pořadí seriálu:

PLZ PHA DIV PHA TOT
12.6. 15.6. 15.8. 12.9.
1. Matěj Frýza, Plzeň 18 16 13 17 64
2. Petr Marek, Chabařovice 10 13 15 15 53
3. Karel Průša, Slaný 16 8 17 11 52
4. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 18 9 12 51
5. Štěpán Ševčík, Chabařovice 9 9 13 11 42
6. Dominik Hrbek, Pardubice 7 11 11 11 40
7. Josef Černý, Plzeň 9 10 10 10 39
8. Oliver Schmid, Plzeň 11 10 9 30
9. Tony Katra, Slaný 9 8 11 28
10. David Hofman, Pardubice 10 1 8 7 26
11. Luboš Hromádka, Pardubice 7 6 5 7 25
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 5 7 7 19
13. Marián Jirout, Pardubice 6 6 12
14. Antonín Pták, Plzeň DNR 7 7
Karel Průša (bílá) jede před Dominikem Hrbkem (červená)

Foto: Karel Herman

Artjom Laguta vede aktuální klasifikaci Speedway Grand Prix

Vojens – 11. září
I další velká cena, tentokrát ve Vojensu, se nesla především ve znamení duelu Bartosze Zmarzlika a Artjoma Laguty. Také tentokrát došel svého rozuzlení ve finálové jízdě. Vyšla lépe pro Rusa, Polák byl za ním a tak na toruňské vyvrcholení během prvního říjnového víkendu dorazí jako leader Artjom Laguta, byť s minimálním náskokem jednoho bodu. Martin Vaculík se do seriálu vrátil devátým místem.

Bartosz Zmarzlik, Artjom Laguta a Emil Sajfutdinov na stupních vítězů

„Je to skvělý pocit, ale stále tomu nemohu uvěřit,“ komentoval Artjom Laguta své dánské zisky. „Je to splněný sen. Někdy se probudíte z úžasného snu a nemůžete mu uvěřit. Uvědomíme si, že se splnil až zítra a jsme z toho šťastní.“

1. Artjom Laguta, RUS 3 3 3 2 1 3 3 18
2. Bartosz Zmarzlik, PL 3 2 2 3 3 3 2 18
3. Emil Sajfutdinov, RUS 2 1 3 2 3 2 1 14
4. Tai Woffinden, GB 2 1 2 3 2 2 0 12
5. Mikkel Michelsen, DK 3 3 0 2 3 X 11
6. Robert Lambert, GB 2 2 3 1 2 1 11
7. Fredrik Lindgren, S 1 2 1 1 3 1 9
8. Leon Madsen, DK 3 3 0 1 1 0 8
9. Martin Vaculík, SK 0 3 2 E 2 7
10. Max Fricke, AUS 1 1 2 3 0 7
11. Jason Doyle, AUS 2 2 X 2 0 6
12. Matej Žagar, SLO 1 0 3 0 1 5
13. Maciej Janowski, PL 1 0 1 3 0 5
14. Anders Thomsen, DK 0 1 1 1 2 5
15. Oliver Berntzon, S 0 0 1 0 0 1
16. Krzysztof Kasprzak, PL 0 0 E 0 1 1
17. Mads Hansen, DK DNR
18. Frederik Jakobsen, DK DNR

Průběžné pořadí seriálu:

1. Artjom Laguta 158, 2. Bartosz Zmarzlik 157, 3. Emil Sajfutdinov 121, 4. Fredrik Lindgren 119, 5. Tai Woffinden 96, 6. Maciej Janowski 95, 7. Leon Madsen 82, 8. Max Fricke 77, 9. Jason Doyle 74, 10. Anders Thomsen 63, 11. Robert Lambert 60, 12. Martin Vaculík 53, 13. Dominik Kubera 44, 14. Matej Žagar 41, 15. Oliver Berntzon 20, 16. Krzysztof Kasprzak 19, 17. Mikkel Michelsen 9, 18. Gleb Čugunov 8, 19. Jan Kvěch 7, 20. Aleksandr Loktajev 6, 21. Vadim Tarasenko 4, 22. Pontus Aspgren 1.

Foto: tiskový servis IMG