Poláci mají i juniorský světový titul

Bydhošť – 10. září
Světový šampionát juniorských družstev se v pátek večer stal kořistí Poláků. Domácí tým na dráze v Bydhošti vyhrál základní část a posléze v nadstavbocé části odkázal Dány na druhou pozici. Na stupních vítězů jim dělali společnost Britové. Český nároďák ve složení Daniel Klíma, Jan Macek a Petr Chlupáč se vrací s pátým místem.

TOT LCH FIN
1. Polsko 39 6
Jakub Miskowiak 0 4 3 3 4 3 17 4
Wiktor Lampart 4 3 4 4 3 4 22 2
Mateusz Cierniak DNR
2. Dánsko 32 7 3
Mads Hansen 4 4 E – 4 2 14 3 3
Tim Sörensen 2 – 2 4 X – 8
Marcus Birkemose 3 3 4 10 4 0
3. Velká Británie 27 2
Tom Brennan 4 2 4 2 4 4 20 0
Drew Kemp 3 0 2 – – E 5 2
Leon Flint 0 2 2
4. Austrálie 26
Matthew Gilmore 2 3 0 2 2 0 9
Keynan Rew 3 4 3 0 4 3 17
Brayden McGuiness DNR
5. Česká republika 23
Daniel Klíma – – 3 0 – 2 5
Jan Macek 3 0 – – 0 3 6
Petr Chlupáč 2 2 2 3 3 12
6. Lotyšsko 22
Francis Gusts 3 4 4 4 X 0 15
Ričards Ansviesulis 0 – 0 – – – 0
Danil Kolodinskis X 2 3 2 7
7. Švédsko 20
Philip Hellström-Bängs 2 T 3 4 3 2 14
Alexander Woentin 0 2 – 2 2 – 6
Jonatan Grahn 0 0 0
České trio během tréninku

Foto: Filip Šitera

Pražská neděle bude patřit ploché dráze

Praha – 10. září
Nedělní odpoledne bude v pražské šestce patřit ploché dráze. V jednu na malé Markétě bude pokračovat mistrovství republiky stopětadvacítek na krátkých tratích. Odpolední mistrovské dvěstěpadesátky byly přeloženy na čtvrtý říjen, kdy se postarají o doprovod Tomíčkova memoriálu. Velký ovál bude proto plně k dispozici čtyř týmům zápolícím v poháru přátelství, jenž drží pohromadě jen zázrakem či přesněji řečeno díky pořadatelskému úsilí.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní pohár přátelství v Praze?

View Results

Loading ... Loading ...

Letošní soutěže se neúčastní Diedenbergen, který v červenci v Žarnovici zastoupil maďarský tým, jenž však pozítří do Prahy nepřijede. Čtvrtým celkem v závodě tím pádem bude tým českých juniorů do devatenácti let. Za soupeře bude mít pražskou Markétu s trojicí juniorských reprezentantů, slovinské Krško a slovenskou Žarnovica.

Slovenský klub se však evidentně ocitnul na personální křižovatce. Loni dokonce postavil juniorský národní tým, ale různé okolnosti zapříčinily, že se letos na oválech pravidelně objevuje pouze Jakub Valkovič. Jenže toho jako na potvoru sklátily horečky, díky nimž nepojede ani zítra do Nagyhalaszu ke společnému šampionátu Slovinska, Maďarska a Slovenska.

Přitom Žarnovica své družstvo skládala s obtížemi. Padala jména Martin Málek, Hynek Štichauer a Jaroslav Petrák. Jenže ani jeden z nich slovenskou vestu neoblékne, protože si hodlají otestovat lázeňský kilometr před posledním tréninkem před mistrovstvím republiky o příští sobotě.

Ačkoliv je situace zralá na bílý prapor, vedení Speedway Clubu je daleko od kapitulace. Nastoupí Ondřej Smetana, který jeho barvy hájí v první lize, a přijedou dva Poláci. Otázkou však zůstává, kdo nahradí nemocného Jakuba Valkoviče. Ve hře je Milen Manev či nějaký Maďar, který by do Prahy přijel po ose z Nagyhalaszu.

Dle posledních informací jsou Slováci v kontaktu také s Bruno Belanem, jenž za ně nastoupil již pražské první lize.

Startovního listina nedělního závodu v Praze:

AK Markéta Praha: 1 Jan Macek, 2 Filip Hájek, 3 Daniel Klíma, 4 Petr Chlupáč, 5 neobsazeno
AMD Krško: 1 Nick Škorja, 2 Miran Praznik, 3 Denis Štojs, 4 Sebastian Kössler (A), 5 neobsazeno
Czech U19 Team: 1 Pavel Kuchař (Praha), 2 Jaroslav Vaníček (Praha), 3 Jan Jeníček (Pardubice), 4 Daniel Šilhán (Pardubice), 5 neobsazeno
SC Žarnovica: 1 Nikodem Bartoch (PL), 2 dodatečně, 3 Ondřej Smetana (Praha), 4 Tomasz Orwat (PL), 5 neobsazeno
Vítězní Pražané v Žarnovici: zleva Jan Macek, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Kvěch a kouč Zdeněk Schneiderwind

Foto: Mirek Horáček

Slunečná středa zažila slánský trénink

Slaný – 10. září
Navzdory tomu, že ve středu se v Plzni konal první finálový závod mistrovství republiky jednotlivců, vyslyšel trenér Autoklubu Slaný Miroslav Rosůlek přání mladých nadějí klubu, že by si před víkendovými závody v Mariánských Lázních a Praze naladily nejen svoji formu, ale hlavně za pomocí svých otců svoje stroje.

 

Sobota i středa na slánském ovále

Ve Slaném se pilně trénuje

Středa je tradičním tréninkovým dnem slánského klubu a podle počtu jezdců se trénuje jak na malé, tak na klasické dráze, tentokrát byl trénink zaměřen na malou dráhu k výše avizovaným víkendovým akcím a také proto, že už v sobotu 4. září dopoledne byli v permanenci oba ovály, na které vyjeli junioři Milan Dobiáš, Vojtěch Zamazal a Bruno Belan, který ještě zdaleka netušil, že o pár dní později bude stát na nástupu na plzeňských Borech při finálovém boji o mistrovský titul v seniorské kategorii. Dalšími trénujícími jezdci byli Karel Průša, Tony Katra a Štěpánka Nyklová.

Tím výčet nekončí, dorazil rovněž Patrik Linhart a s ním jeho bývalý oddílový kolega a jezdec, který měl před sebou hvězdnou budoucnost Miroslav Fencl. Toto duo doplnil Daniel Halamka, možná, že  ještě někdo zapátrá v paměti, že toto

jméno se již na plochodrážním kolbišti někde objevilo, ano před určitým časem tento talent sedlal motocykl kubatury 125 ccm, ale zranění a další okolnosti jej přiměly  plochou dráhu opustit. Po určité době se rozhodl sestavit si závodní stroj, absolvoval trénink v Divišově  a oslovil vedení slánského klubu, zda by mu umožnilo si zatrénovat, což samozřejmě nebyl problém.

 

Přichází noví závodníci

Slaný má stále dost zájemců o plochou dráhu

Miroslav Rosůlek po náročném dnech vedoucího depa jak při finálovém závodě dvojic, tak i extraligovém klání o pár dní později, byl opět plný elánu a jak v sobotu, tak i ve středu měl svým svěřencům co říci a hlavně poradit. Jeho rady Karel Průša, Štěpánka Nyklová, Petr Marek a Štěpán Ševčík určitě zúročí jak v Mariánských Lázních, tak i v neděli v Praze.

Dále si malý ovál vyzkoušel Daniel Halamka a s ním nováčkové slánské mládeže, pětiletý David Filipovský a o dva roky starší Aleš Altman. Oba sedlali své motokrosové speciály a pomalu si začali zvykat na plochodrážní prostředí, zatím své postupné motoristické krůčky poznali na motokrosové trati v nedaleké Třebízi.

Dalším, kdo si vyzkoušel malý ovál, byl Tobias Jeník. I on měl k dispozici motokrosový stroj, byť jeho otec vyložil ze své dodávky i plochodrážní motocykl Honda, ale ten bude ve Slaném připraven pro případného zájemce o tento sport.

Sluneční tréninkový středeční podvečer se ve Slaném vydařil, spokojeni byli jak samotní jezdci, tak i trenér klubu Miroslav Rosůlek, který svými výsledky a pracovitostí jak ve slánském AK, tak i jako trenér Sportovního centra mládeže AČR dal těm, kteří na jaře projevili zájem o jeho nahrazení z těchto pozic jasnou a pádnou odpověď, že rozhodně nejen pro slánský klub hodně znamená.

 

Foto: Antonín Vilde