Josef Franc pojede do lázní zdaleka

Mariánské Lázně – 14. září
Startovní listina sobotního mistrovství republiky na dlouhé dráze v Mariánských Lázních láká do ochozů skvělými jmény. Kdo se vyšplhá úplně nejvýš na obří pódium, je otázkou, která dopředu nezná řešení. Každopádně nejdelší cestu bude mít úřadující šampión Josef Franc.


Tipujte:

Kdo se v sobotu stane mistrem republiky na dlouhé dráze?

View Results

Loading ... Loading ...

Na vině je totiž Speedway of Nations v Daugavpilsu, do nějž český národní tým vstoupí prvním semifinále v pátek. Josef Franc sem vyrazí ve stejné dodávce s Petrem Chlupáčem, zatímco jeho mentor Zdeněk Schneiderwind a mechanik Jiří Georgiev pojedou rovnou do Mariánských Lázní. Jejich závodník přiletí ranním letem do Mnichova.

Do závodu vstoupí již v rozjížďce s číslem jedna. Startovní listina prozatím čítá čtrnáct jmen. Po německém šampionátu ve Vechtě vypadl Marcel Dachs, jenž si poranil rameno. Manažer závodu Karel Kadlec oslovil Michaela Härtela.

Čekalo jej odmítnutí, protože Němec má jiné závody, avšak pomoc se zajištěním posledního závodníka přislíbil také Stephan Katt. V jednání jsou rovněž dva borci na pozicích náhradníků.

Hlavnímu závodu se o doprovod postarají veteráni ve své sérii EVLS. Protože se nikde nezávodí a licence a pojištění není zdarma, o účast ve čtyřventilech neprojevil zájem prakticky vůbec nikdo. Závodníků s dvouventilovými motory přijede šest.

Střetnou se spolu ve čtyřech rozjížďkách v každé sérii hlavního závodu. O jejich pořadí rozhodnou výhradně body z jízd, protože finále nebude vypsáno.

Josef Franc bude mít do Mariánských Lázní dlouhou cestu

Startovní listiny sobotních závodů v Mariánských Lázních:

MR:
1 Daniel Spiler, D
42 Stephan Katt, D
31 Dennis Helfer, D
444 Josef Franc, Praha
5 Sam Ensing, NL
66 Romano Humel, NL
7 Julian Bielmaier, D
88 Hynek Štichauer, Pardubice
9 Lukáš Hromádka, Kopřivnice
10 Alessandro Milanese, I
11 Martin Málek, Březolupy
12 Andy Appleton, GB
13 dodatečně
14 Jaroslav Petrák, Pardubice
84 Nigel Hummel, NL
16 dodatečně
17 dodatečně
EVLS – dvouventily:
2 Franz Greisel, D
4 Manfred Giertz, D
9 Keith Snelling, GB
21 Wolfgang Henselak, D
25 Peter Ritzel, D
26 John Pedersen, DK

Foto: Kiril Ianatchkov

Češi a Slováci v akci 387

Po poměrně deštivém srpnu prožíváme krásné září. I když… Z šesti plochodrážních závodů naplánovaných na minulý týden na české ovály plná třetina uplavala. Nicméně Mariánské Lázně je zopakují o dva týdny později a diváci v Plzni, v Liberci a v Praze rozhodně neopouštěli ochozy zklamáni. Čeští a slovenští plochodrážníci však dělali radost i za hranicemi. Protože je pondělí, pojďme se za nimi podívat do Německa, Maďarska a Polska.

 

Cloppenburg – Liberec – Güstrow

Adam Bednář v Německu zažil první zkušenosti s pneumatikami Anlas

Hrdinou týdne se bezesporu stal Adam Bednář. V pátek dorazil do německého Cloppenburgu. Další závod ligového seriálu Speedway Team Cup se stal kořistí domácích. O třináct bodů za nimi skončil Güstrow. Junior pražské Markéty, coby povinný závodník sestavy s dvěstěpadesátkou přitom z jeho třiceti bodů získal čtrnáct (3 3 2 3 3).

Večerní mítink skončil po desáté hodině. Adam Bednář se svým otcem Petrem naložili závodnické propriety a zamířili do Liberce, kde jihočeský závodník vyhrál další díl čtvrtlitrového mistrovství republiky. Ale ani tentokrát ještě nepřišel čas pro cestu domů.

Německý Speedway Team Cup totiž včera pokračoval v Güstrowě. Adam Bednář se prvně za celý víkend vypsal v hotelu. Ráno si dopřál chutnou snídani, aby se odpoledne pustil opět do práce. Závod vyhrál Olching. Güstrow za ním zaostal o šest bodů, přičemž český závodník mu opět přispěl čtrnácti body (3 3 3 2 3).

 

Mezinárodní národní šampionát bez Slováků

V maďarském Nagyhalasz dospěl ke svému konci čtyřdílný seriál společného mistrovství Maďarska, Slovinska a Slovenska. Protože Jakub Valkovič onemocněl a ležel v horečkách, závodu se nezúčastnil žádný závodník s licencí SMF.

Ondřej Smetana startoval v Nagyhalaszu

Mítink vyhrál Polák Pawel Mesiac. V cíli finálové jízdy byl první před Dennisem Fazekasem, Dawidem Rempalou a Maticem Ivačičem. Ondřej Smetana skončil s osmi body (2 1 3 0 2) osmý.

Celkovým vítězem seriálu se stal Matic Ivačič.  Jakub Valkovič je mezi šestnácti závodníky osmý, Martin Vaculík dvanáctý, Ján Mihálik čtrnáctý a Rastislav Cíferský šestnáctý,

 

Polské semifinálové odvety

V sobotu se Krosno dostalo do finále první polské ligy. Na svém stadiónu porazil Gdaňsk 55:35 v závodě a 100:80 celkově. Václav Milík inkasoval devět bodů se třemi bonusy (2 2 1 3 1). Ve finále bude mít za soupeře Ostrow.

Včera skončil pouť Gorzowa letošní extraligou. V Lublině prohrál 47:43 a 84:96 v součtu skóre obou semifinálových duelů. Martin Vaculík skóroval osmi body s jedním bonusem (3 1 1 0 3).

 

Foto: Petr Bednář a Szilvia Szabo