Václav Milík se zmocnil svého šestého titulu individuálního mistra republiky

Březolupy – 28. září
Před poslední sérií si na březolupský ovál nemohl naříkat nikdo z šestnáctky účastníků druhého a rozhodujícího českého finále, kteří dávno zapomněli, že jim po obědě úvodní oblouk připomínal oraniště. Do depa si razil cestu televizní štáb. Obrovitý kameraman a reportér, který pomocí čísla v programu vyhledal Josefa France. Pražan totiž vedl aktuální klasifikaci bez ztráty bodu. Na mikrofon promluvili ještě Ondřej Smetana a Petr Chlupáč, zatímco Václav Milík stál nepovšimnut opřený o zábradlí. Na úvod kalil vodu Jaroslav Vaníček, jakoby nejel s pětistovkou šestý závod své kariéry, a on ztratil bod s Hynkem Štichauerem. Jenže mezitím makal v depu s otcem Václavem, jenž shodou okolností svůj jediný titul mistra republiky vybojoval v Březolupech před třiceti lety, a mechanikem Miroslavem Mihulem, aby našli optimální nastavení. V rozjížďce s číslem dvacet odvedl Josefa France a získal své šesté zlato v nejstarším motoristickém mistrovství republiky. Na ovál musel ještě jednou. Gentlemansky nechal losovat Josefa France postavení na roštu dodatkové jízdy jako prvního, protože je přece starší. A pak jej porazil ještě jednou a Pražan mohl glosovat na téma, proč je stále druhý. Na nejnižší stupínek pódia se i se zraněnou nohou vyhoupnul Hynek Štichauer, když Martin Málek zřejmě zakončil svou závodní etapu na klasických oválech pádem v rozjezdu. Dodatkovým jízdám ale dnes nebyl ještě ani náhodou konec, Petr Chlupáč při vzájemné konfrontaci sebral celkový bronz Ondřeji Smetanovi.

Josef Franc, Václav Milík a Hynek Štichauer na stupních vítězů

Bojuje se o titul i bronz

Josef Franc a Václav Milík měli svá depa vedle sebe

Ranní mlha se rozplynula. Závodníkům připomínal ovál oraniště zejména v úvodním oblouku, nicméně sluníčko malovalo den v krásných barvách. A již trénink ukázal, jak nádherné druhé finále českého šampionátu bude. Pravda Václav Kvěch se z něho vrátil po svých. Ovšem jen kvůli chybě svého mladšího brášky Jana, který mu do nádrže nedolil metyl. Po nástupu začal závod naostro a hned od jeho úvodních fází v něm nechyběla překvapení.

Martin Málek se již delší dobu netají svým záměrem soustředit se na dlouhé a travnaté ovály a jeho plány jen zvýšily jeho apetit po stupních vítězů na domovském ovále. V rozjížďce s číslem jedna se usadil v čele. S tím se však nechtěl smířit Josef Franc. Aby také ano, když mu po plzeňském finále chyběl na vedoucího Václava Milíka jeden jediný bodík.

Josef Franc (žlutá) se hned na úvod vypořádal s Martinem Málkem (bílá)

Ve druhé zatáčce zaútočil spodem, ovšem Martin Málek se udržel v čele. V dalším kole už takové pořádky neplatily. Josef Franc opět udeřil zleva a tentokrát se protáhnul do vedení. Tři body mu přišly vhod. A to také protože během několika dalších minut se o průběžné vedení v šampionátu dělil s pardubickým extraligovým kapitánem.

Václav Milík komentuje rozjížďku s číslem tři:

„Hynek míchal kartama, jel hezky a porazil mě.“

Václav Milík měl na startovním roštu třetí jízdy za největšího soupeře Hynka Štichauera. Jenže oba ostřílené Pardubičany svým rychlým startem zaskočil mladičký Jaroslav Vaníček. Hynek Štichauer převzal iniciativu a v první zatáčce poskočil z poslední příčky na druhou. Spodní stranou následujícího oblouku posléze převzal vedení.

Hynek Štichauer (žlutá) ve třetí jízdě Václava Milíka (modrá) za svými zády udržel

Václav Milík byl za ním ještě před koncem úvodního kola. Navzdory veškeré své snaze však další cestu dopředu nenašel a své dnešní skóre otevřel dvěma body. Jeho duel s Josefem Francem o titul neměl rozhodně být nikterak fádní. Jenže v sázce ležel také bronz. Hynek Štichauer dal jasně najevo, že by jej chtěl. Jenže nebyl sám. Vedle Ondřeje Smetany, třetího muže aktuální klasifikace, se po něm sápal také Petr Chlupáč.

„Pustil jsem ho k lajně,“ uváděl Daniel Klíma, který skvěle odpálil do rozjížďky s číslem dvě, na adresu svého vrstevníka z pražské Markéty. Petr Chlupáč zůstal pánem situace až do cíle. Ondřej Smetana reagoval bezchybně. Stylem start – cíl triumfoval ve čtvrté jízdě, v níž jeho soupeři nepatřili k adeptům na mety nejvyšší.

 

Vítěz, který skoro dva okruhy jezdil poslední

Ondřej Smetana (žlutá) jde do čela, zatímco Jaroslav Petrák (modrá) si sjednává respekt u Jakuba Valkoviče (bíláú a Jakuba Exlera (červená)

Ani rozjížďka s číslem pět nepatřila z úhlu pohledu Ondřeje Smetany k obtížným. A Pražan opět dominoval, když již ve druhém kole jezdil před druhým Janem Jeníčkem téměř o tři čtvrtiny rovinky. Ale tři body jsou tři body bez ohledu na okolnosti.  Jenže ani Petr Chlupáč v šesté jízdě nezaváhal.

Ondřej Smetana si po dvou triumfech uvědomuje realitu:

„Teď už to bude těžký.“

Petr Chlupáč (žlutá) vodí Jaroslava Vaníčka (modrá) a Daniela Šilhána (bílá)

Venkem úvodní zatáčky se elegantně přenesl okolo Jaroslava Petráka a Jaroslava Vaníčka, aby také on zůstal po dvou sériích neporaženým závodníkem. V depu se už chystal Václav Milík.  Před rozjížďkou s číslem sedm měl na ovále oba své motocykly. Nakonec zůstal sedět na tom druhém, zatímco ten z první jízdy zmizel rychle v depu.

Volba evidentně nebyla špatná. Pardubičan díky skvělému startu odvedl Daniela Klímu a Martina Málka. Josef Franc ovšem jeho výzvu zachytil. Od samého počátku kraloval rozjížďce s číslem osm před zraky Hynka Štichauera. A sotva se prohnal pod šachovnicovou vlajkou v rukách Rostislava Zúfalého, mítink vedli tři neporažení.

Václav Milík (červená) jezdí před Danielem Klímou (bílá) a Martinem Málkem (žlutá)

Po druhé pauze však byl již jen jediný. Václav Milík v depu pracoval i nadále na set upu svého motocyklu. V deváté jízdě stál až u mantinelu, ale raketový start jej vystřelil před Petra Chlupáče. Avšak Josef Franc se na svůj třetí dnešní triumf nadřel o poznání víc. Po startu rozjížďky s číslem dvanáct zůstal trčet úplně vzadu.

Suverénně vedl Ondřej Smetana, zatímco Daniel Klíma po venku první zatáčky nestihnul Jaroslava Vaníčka. V ten moment byl Josef Franc evidentně jediným člověkem na březolupském stadiónu, který nepokládal jízdu za ztracenou. Rychle však přesvědčoval i ostatní.

Jan Jeníček (modrá) vs. Hynek Štichauer (červená), aneb pardubické mládí a rutina

Ve druhém okruhu se spodní stranou druhé zatáčky protáhnul rovnou na druhé místo. Před sebou měl již jen Ondřeje Smetanu. Nicméně soudný jedinec by na něho jen stěží vsadil více než zlámanou grešli. Josef Franc útočil zvenčí, ale cíl se přece jen blížil. V poslední zatáčce zlomil svůj motocykl na spodní stranu a ve výjezdu poslal Ondřeje Smetanu za svá záda.

 

Dvacet rozjížděk nestačí

Josef Franc (modrá) zatím jezdí beznadějně poslední za Ondřejem Smetanou (červená), Danielem Klímou (žlutá) a Jaroslavem Vaníčkem (bílá)

Josef Franc s devíti body osaměl na hrotu průběžné klasifikace.  O bod méně neměli jen Petr Chlupáč, Ondřej Smetana a Václav Milík, nýbrž také Hynek Štichauer. Pardubičan navzdory bolavé noze se zlomeným palce, vévodil desáté jízdě, nicméně po třetí pauze mu ujel Daniel Klíma. Hned poté Václav Milík předčil Ondřeje Smetanu po vnější straně první zatáčky.

A Josef Franc nakonec v rozjížďce s číslem šestnáct odkázal Petra Chlupáče za svá záda již s letem pásky vstříc šmolkovému březolupskému nebi. Vedl závod s dvanácti body a dělil se o průběžné vedení šampionátu s Václavem Milíkem, jenž se zatím opíral o jedenáct bodů. O další bod méně měli Petr Chlupáč, Hynek Štichauer a Ondřej Smetana.

Martin Málek (modrá) rozjíždí útok na Jaroslava Vaníčka (bílá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Televizní štáb si před poslední sérií v depu našel Josefa France, Ondřeje Smetanu a Petra Chlupáče, zatímco Václav Milík jeho pozornosti unikl.  Mezitím kropička zajela do depa a Pardubičan si povídal s Josefem Francem, Lubomírem Vozárem a Zdeňkem Schneiderwindem. Sedmnáctá jízda neměla ambice otřást vůbec ničím.

Jen Pavel Kuchař si v ní dokázal, že může vyhrávat i v závodech ranku českého individuálního šampionátu. Osmnácté jízdě dominoval Daniel Klíma. Ale ať počítal, jak počítal, jedenáct bodů bylo na pódium málo. Atmosféra houstla. Václav Milík koukal do modré plechové stěny depa. Josef Franc se hned v sousedním boxu otíral ručníkem. Nebýt jeho mechanika Martina Chalaše, jenž nepřestával vtipkovat, zábava by byla jako na funuse.

Do centra pozornosti se dostal Martin Málek. Na vítěznou dráhu se vydal až v rozjížďce s číslem jedenáct, v jejíž první zatáčce objel Pavla Kuchaře. O čtyři jízdy později se v úvodním výjezdu vypořádal s Jakubem Valkovičem, aby na sklonku druhého okruhu sebral vedení Jaroslavu Vaníčkovi.

Pavel Kuchař (modrá) vodí Jaroslava Vaníčka (žlutá)

Nyní v rozjížďce s číslem devatenáct změřil Hynka Štichauera hned na úvod. Hodinky se dostaly někam ke čtvrt na pět, když se konečně rozhodlo o letošním českém mistru. Ve dvacáté jízdě jezdil Václav Milík celá čtyři kola před Josefem Francem a rozdílem jediného bodu se po roce vrátil na trůn.

Jenže tím seznam rozhodnutých záležitostí končil. Zbývalo určit vítěze dnešního závodu, třetího v jeho pořadí a v neposlední řadě rovněž druhého vicemistra. Jako první se jel rozjezd o dnešní bronz. Martin Málek si vylosoval vnější ovál. Hynek Štichauer měl od počátku navrch, navíc domácí borec v první zatáčce třetího kola upadl. Hynek Štichauer projel jeho cílem, teprve poté zaklapl s jistotou technických bodů i pódia.

Martin Málek líčí rozjezd o třetí místo:

„Rozhodoval start, úplně jsem tam nebyl, už nebylo místo.“

Tlačenice po startu rozjížďky s číslem devatenáct: Petr Chlupáč (žlutá), Ondřej Smetana (bílá), Hynek Štichauer (modrá) a Martin Málek (červená)

Pak se strhla bitka o celkový bronz. Petr Chlupáč podjel Ondřeje Smetanu, který kul ve výjezdu odvetu, jenže jeho soupeř byl po vnějšku rychlejší. A konečně rozjezd o vítězství. Václav Milík nechal losovat Josefa France jako prvního. Sice jej porazil, ale zohlednil fakt, že Pražan je o čtrnáct let starší. Sotva šla páska nahoru, šly veškeré přednosti stranou. Pardubičan se ujal vedení, které před dotírajícím Pražanem uhájil a svůj šestý titul mohl slavit s plnou parádou.

 

Hlasy z depa

Souboje Josefa France (žlutá) a Václava Milíka (bílá) patřily k tomu nejlepšímu z dnešního dne

„Super,“ odtušil Václav Milík své hodnocení. „V první jízdě Hynek zamíchal kartama. Motorka nestartovala, druhou jízdu jsem jel na druhý a zjistil, že je to pomalý. Ve třetí jízdě to bylo OK na startu, ale až pak motorka startovala a upalovala dopředu. To bylo ideální. Jsem pošestý mistr, na rekord Jiřího Štancla mi zbývá půlka. Bude to těžký, rostou noví dobří kluci.“

„Suprový, sám za sebe jsem spokojenej,“ říkal Josef Franc. „Chyběly mi starty, ale ze čtvrtýho místa jsem vyhrál jízdu. To mě těší, kvůli tomu člověk závodí. Byly to hezký závody. V rozjezdu škoda, že Vašek nebyl vevnitř. To bych ale nebyl já, abych nebyl druhej (smích).“

„Je to fousama,“ žertoval Hynek Štichauer na téma své brady, která opět začala zarůstat. „Jsem rád za výsledek, na konci sezóny jsem měl smůlu. Spravil jsem si chuť a udělal výsledek. Kdybych nebyl zraněnej, bylo by to lepší, ale nedal jsem tomu málo. Neošidili jsem to a i přes bolest jsem se snažil připravit. Dneska se závody podařily, škoda, že jsem ztratil body, do rozjezdu s Petrem a Ondřejem chyběl bod. To je známka konzistence, snad budu mít podmínky jako letos, abych se to toho moh‘ za rok obou. I na dlouhý dráze, abych měl dobrý závody a výsledky. Porazil jsem mistra, to mě hlavně nabudilo, zůstal jsem hlavně v klidu a vyšlo to. Letos byly mistrák nádherný a spravedlivý závody.“

Martin Málek (modrá) útočí v rozjezdu na Hynka Štichauera (červená) v rozjezdu o dnešní pódium

„Závěr dobrý,“ konstatoval Martin Málek. „Chtěl jsem se v Březolupech rozloučit bednou, teď krátkou zásadně omezím. Trošku mi vzala chuť druhá jízda. Tři body ztráty už je hodně. Naděje byla ještě v rozjezdu, ale tam mi to nevyšlo. Hlavně, že jsem celý, a že jsem doma udělal závody.“

„Škoda tý poslední jízdy,“ litoval Petr Chlupáč. „Nevyšel mi start, ale udělal jsem to divákům dramatičtější. Při závodech jsem se plácal, koukal jsem vejš. Ale ani jednou jsem nebyl na stupníku v mistráku a jsem třetí.“

„Blbě,“ reagoval Daniel Klíma na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak dnešní závod viděl. „V první jízdě, krásnej start, odpálilo to, ale Petra jsem pustil k lajně. A už jsem se vezl. Nakonec nebyly tak těžký jízdy. Za rok, za rok.“

Ondřej Smetana (modrá) před Pavlem Kuchařem (bílá)

„Mrzí mě to,“ smutnil Ondřej Smetana nad šancí skončit třetí v závěrečné klasifikaci. „Celý závody šly dobře, poslední jízdu jsem neměl mít nulu a bylo by to vyřízený. Museli jsme se rozjíždět, Chlupík měl lepší start. Škoda snad za rok… Závody hezký, ale výsledek tomu neodpovídá.“

„Dneska to špatný nebylo,“ uvažoval Pavel Kuchař. „Osmý místo je polovina startovní listiny. Jsem rád, že jsem to jel. Jsou to nový zkušenosti, ale příští sezónu se mi snad povede líp.“

„V první jízdě jsem od startu předjel Vaška Milíka, jel jsem nad ním jedno kolo,“ vyprávěl Jaroslav Vaníček. „Pak Pepa, toho jsem držel dvě kola, nakonec favorita Martina Málka. Starty jsem měl dobrý, ale vždycky mě nějak předjeli. Je to taky tím, že mám šest závodů na pětistovce. Kdybych měl víc zkušeností, dal bych jim víc zabrat. Myslím, že už příští rok budu klukům dávat zabrat víc.“

Jaroslav Vaníček (červená) pádí před zkušené Václava Milíka (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá) jakoby se nechumelilo
Jaroslav Vaníček (červená) pádí před zkušené Václava Milíka (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá) jakoby se nechumelilo
1. Václav Milík, Pardubice 2 3 3 3 3 14+3
2. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 2 14+2
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 3 2 2 12+3
4. Martin Málek, Březolupy 2 1 3 3 3 12+X
5. Petr Chlupáč, Praha 3 3 2 2 1 11
6. Daniel Klíma, Praha 2 2 1 3 3 11
7. Ondřej Smetana, Praha 3 3 2 2 0 10
8. Pavel Kuchař, Praha 1 0 2 1 3 7
9. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 1 1 2 2 7
10. Jaroslav Vaníček, Praha 1 2 0 1 2 6
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 1 1 1 6
12. Daniel Šilhán, Pardubice 1 0 2 0 1 4
13. Jan Jeníček, Pardubice 0 2 1 0 0 3
14. Bruno Belan, Slaný 0 1 0 0 1 2
15. Václav Kvěch, Plzeň 0 0 0 1 0 1
16. Jakub Exler, Praha 0 0 0 0 0 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Bruno Belan v rozjížďce s číslem pět

Celkové pořadí šampionátu: Josef Franc, Václav Milík a Petr Chlupáč

Konečné pořadí šampionátu:

PLZ BŘE TOT
8.9. 28.9.  
1. Václav Milík, Pardubice 15 14 29
2. Josef Franc, Praha 14 14 28
3. Petr Chlupáč, Praha 12 11 23+3
4. Ondřej Smetana, Praha 13 10 23+2
5. Hynek Štichauer, Pardubice 10 12 22
6. Martin Málek, Březolupy 9 12 21
7. Daniel Klíma, Praha 10 11 21
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 6 6 12
9. Jaroslav Vaníček, Praha 5 6 11
10. Jan Macek, Praha 9 9
11. Pavel Kuchař, Praha 1 7 8
12. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 7 7
13. Filip Hájek, Praha 6 6
14. Daniel Šilhán, Pardubice 1 4 5
15. Bruno Belan, Slaný 3 2 5
16. Václav Kvěch, Plzeň 4 1 5
17. Jan Jeníček, Pardubice o 3 3
18. Jakub Exler, Praha 2 0 2
NC Michal Baštecký, Praha o

Poznámka: o = omluven

Martin Málek padá v rozjezdu o třetí místo

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer