Davy v Letňanech viděly i plochou dráhu

Praha – 30. října
Prague Car Festival letos prvně spojil tři prestižní výstavy Tuning Expo, Racing Expo a Classic Expo do jedné podívané. Zájem veřejnosti byl nebývalý. Kdo si v sobotu dopoledne nekoupil vstupenku v předprodeji, musel čekat dlouho, aby se dostal do letňanských výstavních hal. Situaci ke všemu zhoršovala nutnost prokázat se bezinfekčností. Nikdo však nelitoval. Ani kdyby přišel jen za plochou dráhou.

Stánek pražské Markéty prezentoval plochou dráhu | foto Eva Palánová
Karel Průša neodolal a vyzkoušel si simulátor jízdy na závodním silničním motocyklu | foto Eva Palánová

Bylo by však škoda nevěnovat pozornost více než sto padesáti automobilů a motocyklů, které výstava Racing Expo zaměřená na závodní motorismus nabídla. Tradiční stánek měla pražská Markéta. Vedle pohledu na plochodrážní motocykly se pražský klub zaměřil i na propagaci svých vrcholných závodů příští sezóny.

Pražská Speedway Grand Prix je totiž prvním mítinkem sezóny 2002, která v českém termínovém kalendáři získala svůj termín. Uskuteční se v sobotu 28. května, přičemž o den dříve jí bude předcházet závod SGP2, tedy přímý následovník juniorského mistrovství světa.

Karel Průša a Dominik Hrbek čekají na své akční ukázky | foto Eva Palánová

Meteorologové slibovali na sobotu skvělé počasí a doopravdy se tentokrát nemýlili. Krásný den pozdního babího léta poskytl skvělé aranžmá pro jízdní ukázky na venkovní ploše. Svá kolečka zde kroužili nejen malí silničáři za řidítky minibiků, nýbrž také plochodrážní kolibříci.

V Letňanech sice neměli pískový ovál nasypaný na zámkové dlažbě, nicméně Dominik Hrbek a Karel Průša ukázali divákům, cože to sport levých zatáček vlastně je. Slánský závodník si posléze neváhal vyzkoušet simulátor silničního závodního motocyklu na stánku motoškoly Lukáše Peška, přičemž si nevedl nikterak zle.

O kousek dál ve Kbelích se před jednatřiceti letech jela třikrát travnatá dráha, ale Letňany zažily díky Dominiku Hrbkovi a Karlu Průšovi plochodrážní premiéru, byť jen v ukázkovém duchu | foto Eva Palánová

Stánek pražské Markéty se těší na návštěvu

Praha – 30. října
Úderem desáté se otevřou brány třech motoristických výstav v pražských Letňanech. Sportovně smýšlející jedince zaujme především Racing Expo, na němž má své zastoupení také plochá dráha. Na vnější ploše se předvedou kolibříci, zatímco starší závodnická generace v zastoupení Jiřího Štancla a Evžena Erbana se odpoledne dočká ocenění za svůj přínos českému motorismu. Na návštěvníky se těší rovněž na stánku pražské Markéty.

Pražané na svém stánku samozřejmě vystavují nejen motocykly, ale propagují i květnou velkou cenu | foto Zdeněk Schneiderwind

Plochodrážníci o velkém motoristickém svátku nezůstanou vůbec stranou

Praha – 29. října
Prostory výstaviště PVA v pražských Letňanech budou v sobotu a v neděli vyhrazeny motorismu. Tři výstavy Prague Car Festival, Racing Expo a Classic Expo na ploše 30 tisíc metrů čtverečních nabídnou více než osm set exponátů. Zkrátka nepřijdou ani plochodrážní fanoušci.

 

Expozice AK Markéta Praha a za ní divišovské Jawy | foto Karel Herman

Svůj stánek bude tradičně mít pražská Markéta. Malí plochodrážníci budou předvádět své umění na venkovní ploše. V sobotu úderem sedmnácté proběhne slavnostní předání cen Legendy motorsportu, kde mezi oceněnými budou rovněž Jiří Štancl a Evžen Erban. V neděli je na půl jedné naplánována beseda s Josefem Francem, Janem Kvěchem, Petrem Chlupáčem, Danielem Klímou a Jiřím Wildtem.

Po oba dny se otevírá v deset ráno, zítra se končí v osmnáct, v neděli o hodinu dříve. A nezapomeňte za změnu času.

Racing Expo nabídne opět průřez českým motoristickým sportem | foto Karel Herman

Patrik Linhart vyhrál ve všech svých pěti rozjížďkách

Kostěnice – 28. října
Sváteční odpoledne přišlo s počasím jako vymalovaným z reklamního žurnálu. Kostěnický ovál si nemohl přát lepší aranžmá pro loučení s plochodrážní sezónou s jednadvacítkou na konci letopočtu. Hlavní kategorii speedway opanoval Patrik Linhart, jenž stál na nejvyšším stupínku pódia nad Josefem Novotným a Lukášem Hromádkou. Stopětadvacítky se staly kořistí Davida Hofmana. Ještě než odjel na hokejový zápas své Chrudimi proti Kolínu, musel se postavit v rozjezdu Luboši Hromádkovi. Ten mířil do cíle jako první, nicméně těsně před metou upadl. Nejlepším flat trackerem se stal přerovský Radek Bednář za řidítky krásné Suzuki specifikace FT Classics.

Hlavní závod: zleva Josef Novotný, Patrik Linhart, Lukáš Hromádka, Aleš Duben, Dan Macl a Milan Moravec | foto Antonín Škach

Pódium s náhradníky i čtyřmi flat trackery

Oba kolibříci se pravidelně střídali ve vítězstvích – na snímku David Hofman vede před Lubošem Hromádkou | foto Antonín Škach

Ani nádherné počasí a sváteční den nevylákaly na kostěnickou rozlučku takový počet závodníků jako v minulosti. Akce mohla ještě počítat s letním časem s pozdějším soumrakem a tak nebyl žádný extra důvod ke spěchu. I když vlastně ano, v kategorii Junior 125 ccm. Davida Hofmana totiž o půl čtvrté očekávalo hokejové utkání v Chrudimi proti Kolínu.

Kolibříci dorazili dnes pouze dva. Josef Štěpánek pro ně vypsal závod se čtyřmi rozjížďkami. Na úvod se prosadil Luboš Hromádka, ve druhé jízdě jeho triumf ve stylu start – cíl napodobil David Hofman. V rozjížďce s číslem tři zase kraloval Luboš Hromádka, aby si nakonec role suveréna opět prohodili.

Radek Bednář vede před Romanem Markem a Michalem Bořutou | foto Antonín Škach

Šestibodový pat musel být rozhodnutý rozjezdem, hokej, ne hokej! Dopředu se prosadil Luboš Hromádka. Zdálo se, že jej první vítězství kariéry, byť v závodě neoficiálního hobby charakteru už nemine. Jenže v posledním výjezdu vyletěl ven do pole.

Zdravotní nemohli najít nůžky, jimiž by rozstřihli závodníkovu kombinézu, sháněli se hlavně po kartičce zdravotního pojištění a nakonec pardubického kolibříka nechali odvézt do nemocnice. Vyšetření nakonec neodhalilo žádnou vážnější zdravotní újmu. Nicméně na stupních vítězů museli za oba závodníky přebírat věnce náhradníci.

Losování pozic pro rozjezd stopětadvacítek | foto Antonín Škach

Ztrátu zaznamenal také závod flat tracku. Kopřivnický Karel Marek zůstal stát již v jeho úvodní rozjížďce s přetrženým řetězem své ČZ. Kategorii veterán a značku ČZ zastupoval jeho syn Roman, bývalý plochodrážník. Mítink opanoval Radek Bednář.

Přerovský závodník se svým klasikem Suzuki vyhrál nejen všechny základní rozjížďky, nýbrž také závěrečné finále na deset kol o dvojnásobné body. Soupeřem mu byl především další Moravan Michal Bořuta. Příští sezónu hodlá vstoupit do kategorie FT Classics, ale dnes jezdil s motokrosovou Suzuki.

 

Exmistr republiky vrací úder

Aleš Duben (vlevo) v duelu s Milanem Moravcem | foto Antonín Škach

Kostěnickým podnikům letos dávaly zabrat nejen vládní anticovidová opatření, ale také deštivé počasí. Dnešní Rozlučka proto byla teprve druhým zdejším kláním sezóny s jednadvacítkou na konci letopočtu. Červnový Srandamač přinesl triumf Josefu Novotnému, když Patrik Linharta zradil motocykl na startu finálové jízdy.

Dnešní rozpis ovšem s žádným finále nepočítal. Každý z šesti přítomných hobíků měl vyjet na oválek celkem pětkrát. Nicméně síly docházely a tak celý pořad absolvovala jen trojice účastníků. Pravda, Lukáš Hromádka absentoval z jiné příčiny.

Klíčový triumf Lukáše Hromádky (vlevo) před Josefem Novotným | foto Antonín Škach

V tlačenici první zatáčky rozjížďky s číslem dvě upadl a po návratu do sedla už nemohl dostihnout druhého Josefa Novotného, natož pak excelujícího Patrika Linharta. Navíc musel v depu měnit píchlou pneumatiku, takže se třetí jízda musela obejít bez něho.

Vedl v ní dlouho Milan Moravec, jenže v posledním výjezdu vylétl do pole. Tři body přistály na kontě Aleše Dubna. Vidinu pódia mu však sebral závěrečný pád v rozjížďce s číslem osm. Hned poté upadl ještě jednou Milan Moravec.

Zato Patrik Linhart exceloval. Všech pět svých rozjížděk s velkým přehledem vyhrál. Na Josefa Novotného odstartoval hned dvakrát. Pardubičan skončil druhý, zatímco na třetí pozici se umístil Lukáš Hromádka. Základ svému zelenému věnci položil v rozjížďce s číslem pět.

Patrik Linhart právě odstartoval na Josefa Novotného | foto Antonín Škach

Vedl v ní od startu až do cíle. Přesto se pořád ohlížel. Měl pádný důvod, Josef Novotný překonal Aleše Dubna. Sápal se po vedení, které ale Lukáš Hromádka udržel. Nakonec se díval na výfuk Patrika Linharta, ale vinou pádů a vynechaných startů ostatních soupeřů mu devět bodů třetí příčku zajistily.

David Hofman niž hrál hokejové utkání, takže věnec za něho převzal jeho tatínek, zatímco Martin Kratochvíl stál na pódiu v zastoupení Luboše Hromádky | foto Antonín Škach
David Hofman niž hrál hokejové utkání, takže věnec za něho převzal jeho tatínek, zatímco Martin Kratochvíl stál na pódiu v zastoupení Luboše Hromádky | foto Antonín Škach

 

speedway:

 
1. Patrik Linhart, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Josef Novotný, Pardubice 2 3 2 3 2 12
3. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 1 – 3 3 2 9
4. Aleš Duben, Úhřetická Lhota 1 3 1 1 F 6
5. Dan Macl, Úhřetická Lhota 2 2 2 – – 6
6. Milan Moravec, Úhřetická Lhota 2 1 2 – F 5

junioři 125 ccm:

 
1. David Hofman, Pardubice 2 1 2 1 6+3
2. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 2 1 6+F
Flat Track: Michal Bořuta, Radek Bednář, Roman Marek a Karel Marek | foto Antonín Škach

flat track:

FIN TOT
1. Radek Bednář, Přerov Suzuki – FT Classics 4 4 4 4 8 24
2. Michal Bořuta, Otrokovice Suzuki – FT1 3 3 3 3 5 17
3. Roman Marek, Štramberk ČZ – FT veterán 2 E 2 2 4 10
4. Karel Marek, Štramberk ČZ – FT veterán E – – – 0

Poznámka: všechny závody se konaly na větší dráze

Patrik Linhart (vlevo) letí před Lukáše Hromádku (vpravo) | foto Antonín Škach

Foto: Antonín Škach

Starmaršál Jan Poříz jako vítěze rozjezdu odmávne Davida Hofmana, protože Luboš Hromádka těsně před cílem padá | foto Antonín Škach

Poslední akce se ve Starých Pavlovicích chystá už na sobotu

Liberec – 27. října
Nebude to plochá dráha, ale přes Liberec povede desátý ročník Rallye Praha, automobilová soutěž, která svým vozovým parkem evokuje atmosféru sedmdesátých let. Na plochodrážní stadión po deváté dopolední dorazí zhruba 150 hodně zajímavých aut a posádek. S jedničkou kupříkladu legendární Slovák Jozef Studenič a velkou hvězdou bude Nor John Haugland za volantem Škody 130 LR. Liberec tak ukončuje sezónu 2021 a nebo že by začínala už nová?

Liberecký stadión bude v sobotu hostit Rallye Praha | foto Pavel Fišer

 

 

Divišovský stadión otevírá dokořán své dveře před jejich částečným uzavřením

Divišov – 26. října
Den otevřených dveří zaměřený hlavně na děti se koná zítra od deseti dopoledne na stadiónu v Divišově. Návštěvníci se svezou v kabině tahače firmy Bakker, která přepravuje ovoce, jež bude rovněž připraveno k ochutnání. Akce je zároveň plánována jako nábor nových zájemců o plochou dráhu, kteří si mohou přivézt s sebou vlastní motocykl nebo vyzkoušet nefalšovaný závodní speciál pod dohledem zkušených borců.

 

V Divišově na zítřek připravili pestrý program | foto Petr Čunek

Svou účastí přislíbili Josef Franc, Václav Milík, jenž ovšem dorazí později, Martin Málek, Daniel Klíma. Zdeněk Holub, Adam Bednář, Matouš Kamenik, Vojtěch Šachl a Štěpán Ševčík.

V příštím roce zřejmě plochodrážní pětistovky na ovále pod Blaníkem burácet nebudou. Stadión musí vyměnit dřevěné mantinely a prozatím nemá dotaci. A tak se s největší pravděpodobností budou konat jen mítinky stopětadvacítek na malých oválech, případně flat track, než se ohrazení sundá.