Jan Kvěch je stálým náhradníkem SGP 2021

Londýn – 5. října
Londýnská společnost BSI dostála svému slibu, že seznam stálých náhradníků seriálu Speedway Grand Prix zveřejní brzy. Stalo se tak před pár minutami a z našeho úhlu pohledu je důležité, že v něm figuruje české jméno. Jan Kvěch se k nominaci dostal evidentně díky svému výkonu v pátečním světovém šampionátu juniorů. A pakliže by ve svém semifinálovém duelu s Olegem Michajlovsem uspěl, nejenže by se mu dost možná na krku houpala medaile. Každopádně by měl vyšší číslo než současných S7.

 

Jan Kvěch a Evžen Erban při vyhlašování Zlaté přilby

Promotér nemohl nezohlednit výkon Aleksandera Loktajeva, který v challenge v Goričanu mířil za postupem, o nějž ovšem přišel díky pádu ve své poslední jízdy. Skončil s jedenácti body čtvrtý, přičemž Václav Milík dosáhl stejné skóre a jen pomocná kritéria jej poslala na páté místo.

Na pardubického závodníka už společnost BSI vůbec nemyslela a tak je Aleksander Loktajev jediným závodníkem, který v Goričanu neprošel do postupující trojky a dostal šanci alespoň jako náhradník. Tisková zpráva BSI ji komentuje doslova jako cenu útěchy. Ovšem české jméno mezi náhradníky přesto figuruje.

Angličané se shlédli ve světovém juniorském šampionátu. Jan Kvěch měl v Pardubicích po základní části třináct bodů stejně jako Daniel Bewley, přičemž větším ziskem disponoval jen Jaimon Lidsey. Pád v semifinále jej však srazil až na osmou příčku závěrečné klasifikace.

Jan Kvěch si včera získal spoustu nových fanoušků

Přesto je ranking list náhradníků prazvláštní. Ano, Jaimon Lidsey, Dominik Kubera, Oleg Michajlovs a Daniel Bewley, dostali vesty podle pořadí, v němž je Jaroslav Kocek odmávnul v cíli finálové jízdy. Proč je však Jan Kvěch sedmička, zatímco Lukas Fienhage šestka, může být  záhadou. Tiskové komuniké BSI nabízí náznak řešení. Němce zmiňuje jako mistra světa na dlouhé dráze, zatímco o našem mladíkovi uvádí pouze, že je z České republiky.

Seznam stálých náhradníků:

S1 Aleksandr Loktajev, UA
S2 Jaimon Lidsey, AUS
S3. Dominik Kubera, PL
S4 Olegs Michaijovs, LAT
S5 Daniel Bewley, GB
S6 Lukas Fienhage, D
S7 Jan Kvěch, CZ

Foto: Pavel Fišer

Startovní listina Speedway Grand Prix 2021 je kompletní

Londýn – 4. října
Letos si londýnský promotér BSI opět pospíšil s nominací závodníků na divoké karty pro seriál velkých cen na příští rok. Vedle nejlepších šesti, třech nejlepších z goričanského challenge a individuálního mistra Evropy se v elitní světové společnosti objeví staří známí Martin Vaculík, Max Fricke, Artjom Laguta a Emil Sajfutdinov a také Anders Thomsen.

 

Elitní patnáctka světa velkých cen je známá

Anders Thomsen dostává místo v hlavní patnáctce velkých cen vůbec poprvé. Na promotéra zapůsobil svými letošními skvělými výkony, které kulminovaly ziskem titulu mistra Dánska ve Vojensu. Artjom Laguta mohl na misky vah přiložit triumf ve Wroclawi a třetí příčku v Toruni.

Emil Sajfutdinov získal nominaci svým nejlepším average 2,557 na jízdu v polské extralize, Martin Vaculík zase šesti postupy do semifinále a pražským pódiem a povedenou sezónou v Zielonej Goře. Max Fricke si divokou kartu vysloužil zase svým toruňským vítězstvím. Jména stálých náhradníků slibuje BSI dodat brzy. Jasné ovšem je termín a místo Speedway of Nations, jenž bude hostit Lublin ve dnech 16. a 17. října.

Startovní listina SGP 2021 podle rankingu:

1 Bartosz Zmarzlik, PL mistr světa 2020
2 Tai Woffinden, GB vicemistr světa 2020
3 Fredrik Lindgren, S třetí v SGP 2020
4 Maciej Janowski, PL čtvrtý v SGP 2020
5 Leon Madsen, DK pátý v SGP 2020
6 Jason Doyle, AUS šestý v SGP 2020
7 Artjom Laguta, RUS stálá divoká karta
8 Emil Sajfutdinov, RUS stálá divoká karta
9 Martin Vaculík, SK stálá divoká karta
10 Max Fricke, AUS stálá divoká karta
11 Matej Žagar, SLO vítěz challenge
12 Anders Thomsen, DK stálá divoká karta
13 Oliver Berntzon, S druhý v challenge
14 Krzysztof Kasprzak, PL třetí v challenge
15 Robert Lambert, GB individuální mistr Evropy 2020

Foto: tiskový servis IMG

Plochá dráha platí velký účet plukovníkových opatření

Pardubice – 5. října
Pakliže Babišova vláda v něčem dostála svým slibům, jsou to opatření spojená s nouzovým stavem, který plukovník Prymula nastartoval o dnešní půlnoci. Studentům se vrátily prázdniny, děti v uměleckých školách si nezazpívají, ruší se i tělocvik. A chcete-li se na služební cestě nasnídat v jídelním vagóně, můžete si přispat, jelikož do šesté ranní máte stejně utrum. Opatření jsou o to nepochopitelnější, že nejsou doprovázena racionálním vysvětlením, nýbrž výhružkami tvrdšími opatřeními. Samozřejmě trpí také sport, plochou dráhu nevyjímaje. V příštích dvou týdnech se totiž u nás neuskuteční jediný závod, jak dnes oficiálně potvrdila sportovní komise.

 

Plochá dráha se nemlže jezdit bez diváků, jejichž vstupné je v řadě případů klíčovou položkou v účetních výnosech. Proto se na území České republiky po dobu vládního usnesení číslo 958 nepojede žádný závod.

Osud plánovaných mítinků je v zásadě dvojí. Přebor v Březolupech, juniorka v Kopřivnici a MACEC Cup v Pardubicích jsou zrušeny. Pro Tomíčkův memoriál, svitavský flat track a pražskou extraligu se hledá náhradní termín.

Samozřejmě vše bude odvislé od opatření vlády České republiky. Situace je o to horší, že tu máme podzim se svým nevyzpytatelným počasím. Navíc plukovník Prymula z postu ministra zdravotnictví vyhrožuje dalšími omezeními. A je také potřeba najít náhradní termíny pro pražskou juniorku a slánské mistrovství republiky dvojic.

Změny kalendáře v souvislosti s aktuálními opatřeními vlády:

5.10. Memoriál Luboše Tomíčka – Praha odložen na náhradní termín
10.10. přebor – Březolupy zrušen
11.10. MR U21 + U19 – Kopřivnice zrušen
13.10. extraliga – Praha odložen na náhradní termín
17.10. MACEC Cup – Pardubice zrušen
I slavná Zlatá přilba se musela obejít bez přeplněných ochozů, které jsou pro ni tolik charakteristické

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 361

Plukovník Prymula na postu ministra zdravotnictví se evidentně rozhodl porazit koronavirus restrikcemi občanů, ať to stojí, co to stojí. Nicméně za zrušení pondělního šampionátu republiky dvojic může dostat metál maximálně déšť. Ve volných dnech však svítilo sluníčko, takže si fanoušci mohli o super víkendu v Pardubicích užít do sytosti tři plochodrážní a jeden flat trackový závod. Vyhlídky na zbytek sezóny ale růžové nejsou. Dnes vstoupil v platnost nouzový stav a taková Rally Morava se v okolí Šternberka může jet bez diváků, ale Tomíčkův memoriál byl odložen na konec měsíce a víkendový pořad v Březolupech a v Kopřivnici padl kompletně. My se však podíváme do Polska.

 

Krosno včera pokračovalo ve vítězné šňůře. Doma vyhrálo nad Opole 57:33 a do tabulky si díky lepší bilanci 107:72 připsalo rovnou tři body. Ve skvělé fazóně pokračoval také Eduard Krčmář. Nikdo ze závodníků soupeře jen neporazil a tak si připsal jedenáct bodů a čtyři bonusy (2 2 2 3 2).

Včerejšek také vyřešil zadání play-off polské extraligy, byť bez účasti našich závodníků. Gorzow doma oplatil porážku Wroclawi a pojede o titul s Lesznem, Wroclaw čekají duely se Zielonou Gorou o bronz.

Eduard Krčmář exceloval v Polsku, Jan Kvěch zase v Pardubicích

Foto: Petr Čunek