Archiv autora: Věroslav Kollert (GRS Liberec)

Liberecká plochá dráha obhájila prvenství

Liberec – 13. prosince
Minulou sobotu se v Lodži konalo vyhodnocení polské mezinárodní amatérské soutěže Kaczmarek Electric Cup, která se koná již dvanáctou sezónu. Prvně byla určena jako zábava, postupně přerostla do pro nás nebývalých rozměrů. Letos v ní participovalo dvanáct klubů a přes padesát závodníků ve třech kategoriích.

 

V loňském roce plochodrážní klub z Liberce doslova nečekaně vyhrál první cenu jako nejlepší pořadatel. Závodníci s rodinami si mohli před závodem prohlédnout naše město a pro mnohé to bylo něco jako mávnutím kouzelným proutkem.  Není to zase tak obvyklé, že závodníci mají tolik času. Povedlo se a akce měla úspěch.

V letošní sezoně se jako pořadatel zapojila i parta z Pardubic. Klub se ujal závodníků ve velkém stylu, protože podle tradičního vzoru závodu Zlatá přilba se startovalo v šesti na dráze.

Obhájit vítězství nejlepšího pořadatele roku se letos povedlo obhájit Liberci, pro něj hlasovalo 56 respondentů. A to byl dvacetibodový náskok na druhého. Děkujeme všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli.

Jiří Mizera, Jan Pospíšil, Roman Doleček, Robert Ráliš a Věroslav Kollert se radují z ceny

Foto: laskavostí Věroslava Kollerta

Liberečtí Pepíci se nemuseli otáčet najednou

Liberec – 22. října
Josef Herda, Josef Kalous, Josef Minařík. Dnes už jen málokdo ví celá jména těchto libereckých závodníků. Nejstarší už v šedesátých letech reprezentoval klub a i ve svých 87 letech má o čem povídat.


Závodní příběh Josefa Kalouse se v historické rubrice magazínu speedwayA-Z dá najít zde.


Setkání s partou starých závodníků, kteří jsou staří jen v uvozovkách, je nádhera. To, že byla legrace, asi nemusím ani víc popisovat. Všichni stárnou, ale duše závodníka zůstává stále mladá.

Na to, aby se po depu po zvolání „Pepo!“ každý neotáčel, měli svou přezdívku, a sice Herďák, Klabrďa a Fous.

Trojice libereckých Pepíků: zleva Josef Minařík, Josef Herda a Josef Kalous

Foto: Věroslav Kollert

Ferdinand Tomašovič nežije

Se smutkem oznamujeme, ve středu 9. října ve věku 76 let zemřel Ferdinand Tomašovič. Ferda, jak ho mnozí z nás znali, byl v šedesátých letech aktivním závodníkem za Liberec. Mnohem více se ale zapsal do liberecké a české ploché dráhy jako funkcionář klubu v Liberci, u jehož záchrany mnohokrát stál díky své odvaze a hlavně vytrvalosti. Na plochou dráhu přivedl mnoho závodníku, kteří se uměli prosazovat i na mezinárodním poli jako Josef Rybář nebo Petr Kubíček. Pod jeho vedením se také Liberec krátce v sedmdesátých letech dostal až do extraligy. Poslední rozloučení s drahým zesnulým proběhne v kruhu rodinném. Čest jeho památce!

 

Ferdinand Tomašovič nežije

Rýsuje se rekonstrukce dalšího plochodrážního stadiónu

Liberec – 5. září
Sezóna v Liberci sedmého září končí. To, kdy a v jaké podobě začne ta následující, je velké dilema. Stadión by potřeboval investici jako sůl a tak se o začátku roku pracuje na možnostech, co se dá se areálem ve Starých Pavlovicích dělat dál.

Staré Pavlovice mají ideální polohu v Liberci  a tak zástupci klubů přednesli svůj návrh na městě a kraji. To, že u nás se snaží a podle svých možností pomáhají, je známé, ale ty zatracená PENÍZE schází asi všude.

Můj osobní názor je malá gramotnost a hlavně i odvaha se pouštět do něčeho nového. Stadión v Liberci už jednou dostal zásadní změnu a tak proč to neposlat ještě o kousek dál. Osobně pamatuji, jak se celou zimu místo do tělocvičny chodilo do truhlárny a dělala se nová banda.

Liberec má stadión s velkou tradicí a tak budoucnost je v našich rukách, těším na vás u nás v Liberci Starých Pavlovicích.

 

Další polská plochodrážní soutěž se chytá na dvojskok do Čech

Pardubice a Liberec – 24. července
Seriál závodů SPEEDWAY KACZMAREK Electric Cup přijíždí letos do Čech již podruhé a tentokrát na dva stadióny. V pátek odpoledne bude mít svou premiéru v Pardubicích, zatímco o sobotě v Liberci lze hovořit již o tradici.

 

Liberec tak bude mít možnost zopakovat úspěšné vystoupeni amatérských plochodrážníků ze země, kde plochá dráha je sport číslo jedna. Start v Pardubicích je od šestnácti hodin a v Liberci se začíná již o hodinu dříve, tedy od patnácti hodin.

Vstup na oba stadióny je volný. Po závodě bude ještě doplňková soutěž mechaniků o nejlepšího mechanika soutěže. Večer je možné posedět se závodníky a doprovodem.

Počasí rozhodlo, ale déšť může přece jen pomoct

Liberec – 29. května
Dnešní trénink juniorů před evropským semifinále se musel odvolat. Počasí nad Libercem připomíná období povodní. Stadión se změnil v jedno velké koupaliště. I přesto se na sobotu vše chystá a objednalo se i lepší počasí. Pokud nám někdo pomáhá, je to paradoxně déšť. I když to může vypadat strašidelně, libereckou dráhu srážky určitě vylepší. Tak v sobotu…

 

Dle společnosti Meteopress by měl v přijít zlom současného rázu počasí přijít právě o víkendu, kdy se začátkem meteorologického léta přijde i letní počasí. V sobotu i v neděli by mělo být skoro jasno nebo polojasno a teploty se budou zvyšovat. V sobotu by se měly pohybovat mezi 12 až 8 stupni po ránu a mezi 21 až 25 odpoledne.

 

Dnešní déšť může paradoxně zvednout pro libereckou dráhu palec ještě výše

Foto: Karel Herman