Archiv autora: Věroslav Kollert (GRS Liberec)

Jsme první na světě

Liberec – 14. října
Naše parta se blíží k vytouženému cíli. Na ploché dráze v Liberci jste mohli před pár týdny vidět na vlastní oči jezdit elektrické plochodrážní motorky. Testovalo se na domácí dráze, ale hlavně jsme ještě letos měli chuť dostat motocykl E do opravdového závodu. Polský manažer INTERTEAMu Blažej Skrzeszewski pořádal v polském Gniezně závod tamní amatérské série.

 

Věroslav Kollert jel po čtrnácti letech první závody

Liberec požádal o možnost E-Speedway ukázat na dráze v Polsku. Obratem jsme dostali pozvánku, a sice do hlavního závodu ve skupině tři. To nás samozřejmě trochu zaskočilo, protože dráha v Gniezně je o více jak sto metrů delší než liberecká. V neděli jsme však stejně dorazili.

Trochu nervózně jsme  vyložili  motocykly, což ihned začalo vzbuzovat pozornost. Něco takového ještě v Polsku, kde plochá dráha je sport číslo jedna, neviděli. O tréninku, který probíhal ve dvojicích, bylo jasné, že nastavení našich E motorek bude fungovat.

Rychle se zvolila taktika používání elektrického zdroje a jeho dobíjení a začalo se závodit. V prvních dvou jízdách se podařilo dojet vždy na druhém místě. To už diváci byli na naší straně a začali fandit. Po malé kolizi a opakovaném startu se přivezla dvě vítězství. Tak jsme dosáhli toho, co jsme plánovali.

Věroslav Kollert s bratrem Tomášem a otcem Věroslavem a motocyklem E v boxech v Gniezně

E speedway motocykl se mohl poměřit s metylovým. Věroslav Kollert mladší je tak prvním plochodrážním jezdcem na světě, který na elektrice porazil v závodě klasické motocykly. Dosáhl z dvanácti možných bodů deseti po čtrnáctileté pauze, kdy nezávodil, a  ukázal, co nezapomněl. Závodit a bavit diváky.

V průběhu závodu se na našich E motocyklech ještě měli možnost povozit Krzysztof Jablonski, exvicemistr světa juniorů, a jeden z pořadatelů Andrzej  Wnek. Co se dělo dál, nás doslova zaskočilo. V průběhu závodu jsme dostali pozvánku na finále polské extraligy do Leszna.

Zpráva o tom, co přijelo do Polska, a jak si Věrouš vede v závodě, probudila zvědavost. Děkujeme všem, kteří k úspěchu pomohli. Čech z Liberce se tak zapsal do dějin ploché dráhy.

 

Foto: GRS Liberec

Pondělí přineslo pokračování libereckých elektrohrátek

Liberec – 7. září
Díky pomoci party okolo Ondřeje Smetany se mohlo v pondělí pokračovat v libereckém testování elektrických motocyklů pro plochou dráhu. Čisté ruce mechaniků svědčí o tom, že nastavení motocyklu probíhá trochu jinak. Přes počáteční nervozitu se pražskému závodníkovi podařilo dostat E do závodního tempa.

 

V Liberci se pilně testují motocykly E

Test výkonu byl limitován teplotou akumulátoru, který uměl Ondřej Smetana pořádně vycucávat. Jezdilo se až do večera. Zábavné bylo, že si nikdo nestěžoval na hluk. Dnes se bude pokračovat od 17.00 zase s jinou partou, aby si elektrický stroj mohlo vyzkoušet co nejvíce zájemců.


Ondřej Smetana líčí své dojmy ze sedla E:

Ondřej Smetana si včera vyzkoušel elektrický motocykl

„Vlastně Věrouš mi volal, že vytvořil plochodrážku na elektriku, a zda bych to nechtěl zkusit. Řekl jsem si, proč ne, třeba to bude zajímavý a zajímavý to rozhodně bylo, motorka má trochu jiné chování na dráze, ale dá se na tom parádně zajezdit. A vlastně bez práce, celé odpoledne jsme ji ladili a pak už jsi jel skoro jak na klasice, moc to netáhne za ruce, takže pro hobby ježdění ideál. A myslím, že v Liberci to o tolik pomalejší nebylo.“


Foto: GRS Liberec

Myslíme to vážně

Liberec – 5. září
Začalo se jezdit. Na Pavlovickém stadiónu se v neděli pilně testovalo. Sobotní počasí sice narušilo plánovanou pozvánku jezdců, kterým bylo nabídnuto ježdění na E speedway. Ale nedělní dopoledne se šlo vysoušet dráhu a po obědě to mohlo vypuknout.

 

Testovala se výdrž akumulátorů, rekuperace, převody. Při prvním testu obě E. vydržela a tak se v pondělí a úterý může pokračovat už se závodníky.

 

Celé září pokud to dovolí technika a počasí, je možnost se přihlásit a vyzkoušet E. První poznatky z jízdy jsou ohromné zrychlení, žádné vibrace, minimální hluk.

Tak to přijďte vyzkoušet.

Foto: GRS Liberec

Liberec zve na víkendové ohřívání motorů

Liberec – 2. června
Po nedobrovolné přestávce vás zveme na ohřívání motorů ve dnech 4. až 6. června. Ve čtvrtek se začíná od 15:30 a pokračuje do 18.00. V sobotu je sraz na stadiónu v 10.00, následně se trénování rozdělí do 12.00 a po přestávce na oběd do 16.00. Pokud máte zájem, můžete se ozvat mně na 602 288 882 nebo Ladislavu Šífaldovi, který má starost mladé závodníky. Prosím, aby motocykl odpovídal předpisům, hlavně hlukovým.

Liberec zve na trénink
Liberec zve na trénink

Foto: Karel Herman

Plochá dráha v Liberci dostává nové termíny

Liberec – 23. května
Liberec by měl přivítat první závodníky 11. července, kdy by letošní sezónu ve Starých Pavlovicích měl zahajovat přebor společně se stopětadvacítkami. Situace se zlepšuje každým dnem. A tak pokud se chystáte podívat na pořádné závody, už se můžete připravovat. Pokud se bude situace zlepšovat i u našich sousedů, se budeme moc těšit i na další závody. Ačkoliv se ve Starých Pavlovicích začalo pomalu trénovat, zájem od závodníků přijet do Liberce moc nebyl. Třeba je nalákáme připravovaným termínem závodu. Těšíme se na vás.

K liberecké obloze poletí páska prvně v červenci
K liberecké obloze poletí páska prvně v červenci

Foto: Karel Herman

Liberec zvažuje nejčernější z možných extraligových scénářů

Liberec – 14. května
Dnešek měl být pro nás v Liberci den, kdy po pětačtyřiceti letech pojede na plochodrážním stadionu ve Starých Pavlovicích extraliga. Parta závodníků Josef Minařík, Josef Kalous, Miroslav Vacek, Josef Herda, Josef Rybář či Petr Šafařík, která si vyjela extraligu, zůstane ještě nějakou dobu ta poslední. Situace v plochodrážním světě díky všem událostem, co se dějí, tak znemožnila tuto soutěž odstartovat.

 

Liberec zvážuje možnosti dalšího účinkování v extralize
Liberec zvážuje možnosti dalšího účinkování v extralize

Liberec již několikrát v minulosti se pokoušel pořádat extraligu, ale jednání s klubem, co by nám mohl závod přepustit, nikdy nevyšlo. Konečně v minulém roce se povedlo spojit se s INTERTEAMem a poskládat vlastní družstvo. Bohužel nemožnost dostat bez omezení závodníky přes hranice bude asi dál blokovat možnost odstartovat závody.

Po včerejším jednání mezi vedoucím týmu a klubem v Liberci se přikláníme k verzi v letošním roce odstoupit ze soutěže a připravit se na novou sezónu. Varianta startu našich závodníků z Polska, kteří by startovali na našem území, a následně je blokovat pro start na domácích závodech nepřipadá v úvahu. Snad kromě Prahy se s podobnou situací potýkaí i ostatní extraligové kluby.

Ještěd si musí na extraligu ještě počkat
Ještěd si musí na extraligu ještě počkat

Liberec tak bude čekat na další vývoj. Vzhledem ke zkrácené sezoně se budou i velice těžko hledat volné termíny.

Děkujeme všem, co nám drží pěsti.

 

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček