Archiv autora: Věroslav Kollert (GRS Liberec)

Česká plochodrážní hobby scéna má před sebou novou výzvu

Liberec – 12. února
V minulém roce se v Liberci se odstartoval projekt pro amatérské plochodrážníky. Z Polska přijela parta závodníků, která jezdí svou vlastní amatérskou ligu pod názvem KACZMAREK ELETRIC SPEEDWAY CUP. Závody se vypisují podle výkonnostních kategorii a asi jediný rozdíl oproti klasickým závodům je, že závodníci absolvují místo čtyř jen dvě kola. Jinak se rozpis jízd a celý systém se shoduje s klasickou plochou dráhou. A letošní sezóna přichází s novou výzvou.

Do závodu můžou nastoupit jezdci, co se přihlásí a splní podmínky startu do jednotlivých skupin. Loni se v rámci exhibice představil jediný Čech Michal Štok. Pro letošní rok obdržel pozvánku na celou sezónu. A to platí i pro ostatní naše hvězdy!

Chystá se totiž rozšíření závodů na dva stadióny v Čechách. V pátek 26. července by se měla celá parta ukázat  pod umělým osvětlením v Pardubicích a den poté, čili v sobotu 27. července již tradičně na libereckém stadiónu.

Spolupráce Liberce s Pardubicemi tak pomáhá otevřít stadiony i pro lidí, co si chtějí po své práci jít zajezdit a pobavit se. Opět se připravuji přímé přenosy online, zatím pouze k sousedům do Polska, ale vše je na začátku.

Tak to berte jako výzvu a ukažte se! Ti co se chtějí pobavit a zároveň si závodit na stadiónech, kde se jezdí ty nejlepší závody.

Michal Štok dostal nabídku jet cel seriál

Foto: Antonín Škach

Pohár nejlepšího pořadatele Kaczmarek Electric Speedway Cupu dorazil do Starých Pavlovic

Liberec – 4. ledna
Do Liberce s Novým rokem dorazil pohár od Poláků. Všechno je někdy poprvé. Nejdříve překvapení a pak velká radost. Podobné ocenění ještě Liberec nedostal a troufám si tvrdit, že jsme první u nás v Čechách. Cena za nejlepšího pořadatele, sice v amatérských závodech, ale od Poláků, kde plochá dráha je sport jedna, potěší. Děkuji všem, co se na této akci podíleli.

Foto: PD Liberec

Liberec je pořadatelem roku

Liberec – 10. prosince
Tuto sobotu pořádali v Polsku vyhodnocení amatérského seriálu Kaczmarek Electric Speedway Cup. Krom vyhlášení jednotlivých závodníků se také vyhlašoval nejlepší pořadatel soutěže. A pak se to stalo! Při vyhlašování nejlepšího pořadatele byl na prvním místě vyhlášen… Liberec!

 

Pohár pro nejlepšího pořadatele polského amatérského seriálu skončil v Liberci

Když jsem se tuto informaci dověděl, úplně se mi podlomila kolena. Překrásný pohár se právě přemísťuje do Liberce a určitě bude mít svoje čestné místo v klubovně. Ten, kdo chodí nebo sleduje alespoň trochu polskou plochou dráhu, ví, jaké tam mají stadióny.

Liberec se na sklonku května stal jedním z pořadatelů jejich soutěže. Také z ní poprvé byl uskutečněn přímý přenos přes rozhlas do Polska, něco podobného v našich končinách takřka nemožné. Po závodech pokračovala akce až do ranních hodin.

Na příští sezonu se plánují starty polských závodníků na našem stadionu a zároveň se jedná o dalších možnostech na dalších stadiónech.

Liberec to vzal vážně

Po sobotním zasedání hlav klubu se rozhodlo, že jelikož peníze do motoristického sportu nepřichází, došlo k rozhodnutí, jak ve Starých Pavlovicích připravovat dráhu na zimu. Jelikož zima už není tak tvrdá, přes zimu ji osázíme.

 

Jako vhodná odrůda se vybrala REICHENBERGKARTOFEL. Tato odrůda brambor je historicky odzkoušena a plánovaný výnos by měl pokrýt chybějící prostředky do sportu. Umíme to i sklízet balené.

Pokud vás tato myšlenka zaujala, rádi budeme spolupracovat.

I nemožné je opět možné

To, co by člověk ještě před několika lety  považoval za šílenost, se opravdu děje. Český plochodrážní amatérský  kalendář má na tuto sobotu rovnou tři akce. Kostěnice, Liberec Staré Pavlovice a Plzeň Bory. To ukazuje, že bavit se na stadionech může přilákat i ty, co nejsou aktivními sportovci.

Plzeň láká Němce, Liberec Poláky, Koštěnice farmáře. Do jednoho termínu!? To jen ukazuje, že se chceme bavit. Když jsem sledoval, jak naši borci v Divišově vykoupali soupeře a následně druhý den v Chabařovicích repete, klobouk dolů. I takový nevěřícný Tomáš, jako jsem byl já, musí smeknout.

Sice to trvalo strašně dlouho, ale těm co se nevzdali děkuji. To, že můžeme pořádat zase vice plochodrážních akcí najednou, sice bez tabulek a výsledků, je paráda. Už jen to, že k nám lidi-jezdci-hračičkové do Čech chtějí jezdit a bavit se, snad to probudí ty naše spící hvězdy.

Když jsem u nás viděl jak si tatíci v letech hrají na Dudky, Holdery  a další esa, byla to krása. Čekám na ty naše prďoly, kdy si začnou taky hrát třeba jen sami na sebe. Anebo jestli se ukáže nějaký borec. U nás v Liberci jednoho máme, i když chodil na stadion jako dítě, jezdit začal až na stará kolena.

Sice nezávodí, ale má motorku a chodí se vozit. Tak teda, v sobotu a hodně srandy.

Pojďme si o libereckých závodech povídat trochu jinak

Liberec – 4. srpna
Příprava závodu šampionátu republiky dvojic byla velká výzva pro náš klub. Po červnovém mistrovství světa to byl start do druhé poloviny závodní sezóny. Chtěli jsme Liberečákům, co nám chodí fandit, za což jim patří díky, přivézt jak atraktivní závod. To, že přijela kompletní česká závodní špička, jen potvrdilo zájem o tyto závody.

Publikum nemohlo odcházet zklamáno

Jak to udělat?

V Liberci se bylo, na co dívat

Před závody se zrodil nápad, nasimulovat si závody při tréninku. Ve čtvrtek před závody se tak sešla parta jezdců, která si mohla vyzkoušet dráhu, ale hlavní cíl tréninku pro nás pořadatele bylo správné načasování.

Bavím se o kropení trati, úpravách a případné opravy mantinelu. Trénovat se začalo ve stejném čase jako byl závod a o počasí letos mluvit už mluvit je marné. Přímo strašné vedro, ale paradoxně bylo to co jsme potřebovali.

 

Začalo se počítat

Josef Franc (žlutá) v souboji s Hynkem Štichauerem

Bylo to jak v centru logistických příprav na start raketoplánu.

Jezdci dostali za úkol jezdit, na tom ba nebylo zase tak něco zvláštního.

ALE, pro všechny ostatní bylo úkolem sledovat pohyb závodní tratě, docela mě to i bavilo. Během trénování se nasbírala data a začala se zpracovávat.

 

Pátek – den před závodem

Startmaršál Roman Doleček diriguje Jana Kvěcha

Poháry, věnce a odměny pro jezdce jsou připraveny, pohoštění pro hosty se dodělává a vše se zdá být, jako by se nic zvláštního nedělo. Okolo osmnácté hodiny se však dává vše do pohybu.

Nejprve traktor připravuje podklad pro kropičku a následuje v přesně nastavený časech čarování s dráhou.

Úderem půlnoci končí první kolo a jde se na chvilku spát. Ono v tom vedru je snad lepší, ale zůstat venku.

 

Sobota – den závodu

Ondřej Smetana nechce věřit, že se se Zdeňkem Simotou na pódium dnes nevejde

Ranní vstávání, rychlá kontrola techniky a vše začíná nanovo. Traktor, kropička, košťata a narůstající teplota.

Postupně se schází i ostatní, aby doladili poslední věci a připravili se na příjezd závodníků. To bývá většinou první zátěžová zkouška. Vše vyložit na své místo, ukázat jim, kam zaparkovat a to tak, aby se u nás v Liberci cítili jako doma.

Václav Milík vyhrál české dvojice již popáté

Mezitím vrcholí alchymie okolo závodní trati. Liberecká dráha je hodně specifická svým rozměrem a tak se řeší opravdu každý metr. Po kontrole trati rozhodčím je plán závodu posunut ke startu.

Pozor, a teď to začíná a hlavně to mohlo i rychle skončit. Zapracovalo počasí a přehřátá elektrika začala dělat vrásky na čele našim technikům. Kouzlo našich kluků okolo pavlovické ploché dráhy je, že prostě umí. O to jsme se už několikrát přesvědčili, jen pár zasvěcených ví, co se stalo a drží pozice tak aby vše klaplo.

 

Závod

Václav Milík a Eduard Krčmář prožívali svůj duel v rozjezdu ještě v depu

Při tak vysokých teplotách, jaké panují, není vůbec sranda závodit a upravovat závodní trať. I přes počáteční nejistotu se podařilo nastavit rytmus úpravy trati a umožnit podání plného výkonu závodníkům.

To, co bylo k vidění v sobotu ve Starých Pavlovicích, byla ukázka vrcholné ploché dráhy. A diváci viděli špičkovou podívanou, kde se bojovalo až do posledních centimetrů. Děkuji tímto všem, co se podíleli na přípravě závodu a ukázali svou profesionální práci.

 

DÍKY

Liberec viděl skvělý závod

Foto: Petr Čunek

Josef Franc se radí s Tomášem Topinkou