Archiv autora: Věroslav Kollert (GRS Liberec)

Gniezno má být čtvrtým klubem české extraligy

Liberec – 23. ledna
Sezóna skončila a naděje pro Liberec pokračovat v naší extralize se pomalu rozplývala. Plánování termínů závodů je v této době jako věštění z křišťálové koule. V roce 2020 se vše převrátilo. Nikoliv na začátek, ale ještě na několik let dozadu. Sport, kultura a mnoho dalších odvětví dostalo tak za uší, že se budeme jen těžko znovu probouzet. I přes tuto situaci přicházejí dobré zprávy.

 

Po dohodě tří týmů, které chtějí startovat v extralize 2021, se dohodl termín na hledání možností. Ty byly buď jezdit ve třech, anebo se pokusit poskládat čtvrtý tým. Velká touha pro pokračování v naší extralize byla u Blažeje Skreszewskeho. Manažer INTERTEAMu se v sezóně 2020 předvedl jako skutečný vůdce závodníků.

Po několika telefonátech jsme se dohodli.  Gniezno a Liberec, že požádáme o povolení startu v naší extralize. S velkou  úctou k současným extraligovým týmům musím vyzdvihnout rychlost jednání a odsouhlasení, že povolují klubu Start Gniezno účast v naší soutěži. Domácí dráha pro polský tým bude Liberec.

Liberec tak bude pokračovat v extralize a Blažej Skreszewski povede sezónu 2021 jako manažer svého týmu. Odkaz Tondy Kaspera, který zanechal v Gniezně nesmazatelnou stopu, tak může pokračovat.

Některé věci se nezapomínají, to byla slova z polské strany.

Už teď se těším na sezónu.

Liberecký stadión čeká extraliga také letos

Foto: Mirek Horáček

Éčko se chystá na led

Liberec – 22. ledna
Sice trochu opožděně, ale přece. S pomoci Hynka Štichauera se do Liberce dostaly chrániče kol. Led zatím vesele tvrdne?! A tak se příprava na motocyklech zrychluje. Letošní zima snad umožní vyzkoušet Ečka i na šroubkách. Jeden motocykl se odvezl k testům akumulátoru do vývojové dílny pana Ikera a jeden bude jezdit u nás.

 

Jak se bude chovat akumulátor v zimě, bude zajímavé. Byla by to šance i pro další disciplíny do budoucna.

Budeme se snažit upravit plochu tak aby nás nikdo nemusel tahat  z vody.  Přehrada je v Mníšku hluboká a nerad bych na výlov éčka čekal do jara.

Foto: Věroslav Kollert

O víkendu se v Mníšku jezdit na ledě nebude

Liberec – 15. ledna
Příval sněhu pravděpodobně zruší plánované víkendové ježdění na šroubkách. Led postupně narůstá a tak by nic nebránilo dobré zábavě. Navíc… E ještě na ledu nejezdila. Představit se měla i verze E kros. Těšení na zimu bylo asi příliš velké a někdo to popletl, nejdřív mělo mrznout a pak padat.

V Mníšku nejsou šroubky neznámým pojmem
V Mníšku nejsou šroubky neznámým pojmem

Foto: Věroslav Kollert

Polsko už má dvě amatérské soutěže

Liberec – 6. prosince
SSC 2021 – Six Speedway Cup 2021 – Promocja – Žuzel Amatorski, tak se bude jmenovat druhá amatérské soutěž u našich sousedů v Polsku. Další založenou soutěží je Gropex Cup Amateur Speedway. Celkem na dvanácti stadiónech pojedou Poláci své závody. Výběr tratí a závodníků je vždy velká událost. Stadióny totiž musí splňovat vše jak při normálních závodech.

 

Snaha založení čtvrté polské ligy, která by se skládala z amatérů, se díky tlaku závodníků nepovedla. Nadšenci ploché dráhy tak budou mít výběr, jak podle stadiónu, termínu i výkonnosti si zvolit kde pojedou.

V našich českých vodách něco úplně nepředstavitelného. Jo, možná fotbal, hokej, věnovat se motokrosu, ale plochou dráhu jít jezdit jen pro zábavu, nebýt závodníkem? Kdo to u nás dělá!?!

Historie ukazuje na naše slavná jména a možná si ještě někdo pamatuje, ale amatér? Závodník bez jména, jezdící si po světě, kochá se městem, kam se jede bavit – a pak se povozit  na speedway.

Kluci, co se chodí dívat na dnešní hvězdy, vyrostou a chtějí si všechno zkusit. To je ta šance, stát se chvilku závodníkem a hrát si na Drymla, Kaspera, Štancla, Milíka a další. Nechávají si šít kombinézy, motorky si ladí do barev  svých jezdců a jezdí. A hlavně se baví.

Svět ploché dráhy,  který u nás schází, svět, který nám pomáhá se potkávat, svět ploché dráhy. Tak neváhejte a pojďte se bavit. Nevěříte?

Podívejte se na trénink amatérů ze Zielonej Gory. Většina z nich před dvěma lety jen seděla jen na tribuně, dnes si hrají na Patryka Dudka či Martina Vaculíka.

Foto: laskavostí GRS Liberec

V Ostašově liberecké srdce pláče

Liberec – 2. prosince
LIAZ slévárna Ostašov Liberec. K této větě by se hodila armáda otazníků. Někdejší chlouba automobilky LIAZ a hlavně sponzor liberecké ploché dráhy v šedesátých a sedmdesátých letech.

 

Josef Kalous prezentuje značku LIAZ na své vestě
Josef Kalous prezentuje značku LIAZ na své vestě

Slévárna Liaz Ostašov v Liberci, která podporovala motoristický sport, je nenávratně pryč. Pod touto značkou  LIAZ Liberec  jezdila dosud asi nejúspěšnější parta závodníků, co Liberec pamatuje.

Jména Josef Minařík, Petr Šafařík, Josef Kalous, Josef Rybář, Jaroslav Špinka, Josef Herda, Ferdinand Tomašovič… Mezi ně lze položit rovnítko s extraligou, novými motocykly, kombinézami a spoustou dalších věcí.

Hledat sponzory v dnešní době pro plochou dráhu  je takřka nadlidský výkon. O to více, když se podívám na ruiny továrny. A tak jsem musel zamáčknout slzu a raději pádit rychle pryč. Ostašovská slévárna díky svému řediteli a lidem okolo něho pomáhala. Podařilo se držet i v těch nejtěžších dobách stadión a podporovat plochou dráhu.

Nedávno jsem byl Divišově a tak pohled na místní zbytky chlouby ploché dráhy, doufám, vydrží déle než LIAZ v libereckém Ostašově.

Slévárna LIAZ v Ostašově zmizela ze světa

Foto: Věroslav Kollert a archív

Liberec je opět ve hře polských amatérů

Liberec – 24. listopadu
Po úspěšném závodě polských amatérů je Liberec opět zařazen na jejich závodní pořad v sezónu 2021. Sice není znám termín, ale podle plánu by se měl Liberec stát třetím pořadatelem seriálu GROPEX AMATEUR SPEEDWAY CUP hned po Gnieznu a Lesznu. Další dva závody se uskuteční v Rawiczi a v Ostrowě.

 

Co je vlastně na těchto závodech zajímavého?

Slovo amatér může vzbuzovat posměch neumělů, a tak jít se podívat na tento typ závodů nemusí lákat. I u nás v Liberci jsme se tomu zpočátku bránili.

To, co člověk vtažený do tohoto typu závodu zažívá, je opravdu trochu něco jiného. Nepadají rekordy dráhy, jezdí se pouze na dvě kola a jezdci jsou rozděleni nikoliv podle věku, ale podle výkonnosti.

Závod se jezdí na tři výkonnostní skupiny, běžný počet závodníku většinou přesahuje možnost propustnosti startovní listiny a tak se dbá na chování, vystupování a dodržování pravidel.

Není vůbec výjimkou, že se na někoho prostě nedostane a musí si počkat na volné místo.

Co to vlastně je za lidi, kteří jezdí?

Sjoerd Rozenberg, Maciej Fajfer a Martin Švestka na stupních vítězů loňského závodu v Gniezně

První skupina zlatá se skládá z bývalých jezdců, kteří minimálně pět a více let již nezávodí. To znamená, nemají licenci.

Druhá skupina stříbrná je již pouze z lidí, co milují plochou dráhu a tak se ji trochu naučili, ale nikdy nezávodili.

Třetí skupina bronzová jsou ti, kteří vlastní plochodrážní speciál, a opravdu se chodí bavit. Nejdůležitější je, že ploché dráze všichni dávají celé své srdce.

V sezoně 2020 tyto závody přilákaly i jezdce z Holandska, Německa, Maďarska, Ukrajiny a nescházeli ani zástupci Čech.
Takové malé SGP Amatérů. Všechny pořadatelé mají za povinnost zajistit vše potřebné, jako by šlo o normální závod.

Co to vlastně přináší?

Na konci sezóny se kromě jezdců také vyhodnocuje pořadí pořadatelů. Budu se jako Liberečák chlubit, ale kluci z tohoto města byli dvakrát po sobě vyhodnocení jako nejlepší pořadatel seriálu.

Letos se konalo finále v Gniezně, města, které miloval Tonda Kasper a vekou část své závodní kariéry právě tady závodil a pracoval pro klub.

Jeho jméno je v tomto městě tak ceněné, že u stadionu má pomník. A dokonce po Antonínu Kasperovi pojmenovali jednu hlavní ulici ve městě.

Co bude roku 2021?

Příští rok přijde zase nová výzva. Schválně kolik Čechu se přihlásí… Určitě to nemusí být mistr světa, ani
závodník, stačí se jít pobavit.

Ti co budou mít zájem, napište nám do klubu. Rádi poradíme a zařídíme vše potřebné k vaší zábavě na ploché dráze.

Jiří Mizera, Jan Pospíšil, Roman Doleček, Robert Ráliš a Věroslav Kollert se radují z ceny za nejlepšího pořadatele série roku 2019

Foto: GRS Liberec a Ondřej Smetana