Hynek Štichauer se na křídlech Štěstěny nechal vynést na mistrovský trůn

Mariánské Lázně – 26. května
Nové zaměstnání mu bere čas i na klasickou dráhu a služební cesty jej často vodí do zahraničí. A tak mu čas na přípravu motocyklů pro šampionát na dlouhé dráze zbyl až někdy v úterý. Na dnešek nespal ani tři hodiny a nebylo divu, že si na pódium vzal i své mechaniky Jaroslava Petráka a Jiřího Havlíčka. Hynek Štichauer se totiž v Mariánských Lázních stal českým mistrem a po plzeňských devatenáctkách ze září 2005 slavil své druhé individuální zlato. Cestu k němu však neměl rozhodně snadnou. V základní části prohrál s Martinem Málkem, který však v sedmé jízdě přišel o body kvůli vypadlému karburátoru. A když mu posléze ve finále svítala další šance, přišel o vzduch v zadní pneumatice. K prvenství mířil Josef Franc, když objel Pardubičana v prvním výjezdu, jenže v půli posledního okruhu se jeho motor zastavil. Hynek Štichauer se tak z třetí příčky vrátil nazpět do čela a v celkové klasifikace oba smolaře předčil o pouhý bod.

Martin Málek, Hynek Štichauer a Josef Franc stojí na stupních vítězů, kam si nový šampión vzal své mechaniky Jiřího Havlíčka a Jaroslava Petráka

Nevyspalý Hynek Štichauer srovnává krok se smolařem Martinem Málkem

Panoráma lázeňského kilometru

Letošní dlouhodrážní šampionát provázelo počasí jako vymalované šmolkově modrou a zářivě žlutou pastelkou. Bohužel startovní listina nebyla plná, závodníky odvedly nejen včerejší pouťáky v Rodenu a dnešní v Osnabrücku, nýbrž i finský mistrák. Titul šampióna země tisíce jezer vybojoval Jörg Tebbe, takže nebylo ani pomyšlení, že by dnes obsadil volnou desítku.

Mistrovství republiky na dlouhé dráze však již zažilo chmurnější epochy než s jedenácti muži rozdílných věků, výkonnosti a ambicí jako dnes. Sotva skončila základní část dopoledního pohárového klání kolibříků, všichni závodníci vyrazili na nástup. A pak již dostala prostor rozjížďka s číslem jedna.

Josef Franc v ní rozdílem celé rovinky změřil Michala Škurlu. Vzápětí jej napodobil Martin Málek, zatímco Hynek Štichauer v nájezdu do druhé zatáčky podjel Michala Dudka. Slaňák se nehodlal jen tak smířit se ztrátou druhé příčky, jenže Pardubičan ve druhém kole nasadil k ohromnému trháku a zmizel z perimetru Michala Dudka.

Josef Franc vodí za sebou Michala Škurlu

Po třetí jízdě se Martin Málek ujal vedení v průběžné klasifikaci. Po jeho skvělém startu na něho byli krátcí nejen Michal Dudek, ale i Josef Franc, jenž se musel vyrovnávat s první dnešní prohrou. Triumf březolupského závodníka však nebyl bezproblémový.

„Pokazil se mi motor, asi praskl napínák rozvodového řetězu,“ vyřkl Martin Málek ve své garáži slova, která jeho doprovod nastartovala k horečné přípravě druhého motocyklu. Mezitím na kilometrovém ovále Hynek Štichauer stylem start – cíl vyhrál rozjížďku s číslem čtyři.

Větší pozornost diváků ovšem na sebe poutal Michal Škurla. Startovní manévr mu nevyšel, avšak pustil se do stíhací jízdy. Až v první zatáčce posledního okruhu sebral čtvrté místo Zdeňku Holubovi, jenž dnes na dlouhých oválech debutoval.

Zatímco Martin Málek (zelená) jede v čele, Hynek Štichauer (bílá) bojuje s Michalem Dudkem (ČB)

Finálová série dopoledního kolibřího Speedway Mini Cupu dala velkým závodníkům delší čas na přípravu. S porážkou Josefa France byl tentokrát na řadě Hynek Štichauer. Pardubičan kvůli návratu ze služební cesty příliš nespal. O motocykly se mu pečlivě starali Jiří Havlíček a Jaroslav Petrák. On se ve své garáži soustředil na jízdu, což se mu evidentně vyplácelo.

V rozjížďce s číslem pět se před Josefem Francem usadil již po letu pásky k lázeňskému sluníčku. Pražan ale nesložil zbraně. Když se Hynek Štichauer ve druhém kole dostal poněkud ven, měl úřadující šampióna za zadním kolem. Pardubický závodník však jeho tlak dokázal ustát. Zdeněk Holub třetím místem získal zatím svůj nejlepší výsledek. Porazil reprezentanty Stevena Goreta a Michala Dudka a hřál se v přízni Štěstěny, když mu řemen prasknul až po průjezdu cílem.

Svým druhým vítězstvím na Josefem Francem (červená) se Hynek Štichauer (zelená) dostal do čela aktuální klasifikace

Podobnou kliku však neměl Michal Škurla. Jemu totiž řemene prasknul v cíli třetího okruhu šesté jízdy, takže jeho tři body nakonec šly ve prospěch Dennise Helfera. Na čele řádil Jarno de Vries, zatímco Martin Málek v sedle druhého stroje trčel za Michalem Škurlou, jehož překonal až v nájezdu do druhého kola.

Zdeněk Holub komentuje své odstoupení po startu sedmé jízdy:

„Hlava. Hlava na krku, ne v motoru. Bylo to tam těžký v prvním vinglu, vyšťouchlo mě to. Ještě pár koleček musím na dlouhý odjezdit…“

O vedení se v té době dělil Hynek Štichauer s Martinem Málkem, zatímco Josef Franc byl za nimi pozadu o bod. V systému, kdy semifinále a finále neznamenalo anulaci zisku základní části, ale body se neustále přičítaly, šlo o naprosto marginální sumu. Navíc věci měly záhy nabrat naprosto nečekaný obrat.

 

Josef Franc v posledním kole spadl z trůnu až na třetí příčku

Jarno de Vries vede, zatímco Martin Málek v sedle druhého motocyklu dotírá na druhého Michala Škurlu

Po startu rozjížďky s číslem sedm vypálil do čela Hynek Štichauer, ale Martin Málek jel za ním druhý jen do druhého kola. „Přestávalo to jet,“ posteskl si. Při expresním dolaďování nastavení druhého motocyklu, zapomněl dotáhnout karburátor, který nyní vypadl. Březolupský závodník si ovšem ke svému štěstí promptně uvědomil, kolik uhodilo.

Držel karburátor rukou a pomalu se ploužil vstříc šachovnicové vlajce. Stefan Drofa již hodil ručník do ringu, v prvním oblouku odstoupil Zdeněk Holub. A tak Martin Málek navzdory poruše inkasoval dva body. Hynek Štichauer se mu pochopitelně vzdáli. Navíc jej předčil i Josef Franc, když v osmé jízdě změřil oba Michaly, Škurlu a Dudka.

Dnešní mítink se však dostal do své semifinálové fáze. V ní nejprve Hynek Štichauer prodloužil svou vítěznou sérii. Po raketovém startu měl již na protilehlé rovince náskok bratru dvaceti metrů. Zatímco Pardubičan ujížděl na čele, Jarno de Vries atakoval druhého Zdeňka Holuba. Ve druhé zatáčce třetího kola se mu jej podařilo předjet. Nicméně faktem zůstává, že ani čtyři body by Zdeňku Holubovi na finále nestačily.

Martin Málek se s vypadnutým karburátorem doploužil alespoň pro dva body

Z druhého semifinále se mezi nejlepší šestku neprobil Michal Dudek. „Myslím, že ještě jedno kolo a měl bych ho,“ glosoval svou stíhací jízdu za Michalem Škurlou. Pakliže by jej vskutku překonal, šel by do finále on, ale za těchto okolností postupoval Pražan. Před nimi Josef Franc změřil Martina Málka.

Úřadující šampión ztrácel v průběžné klasifikaci na Hynka Štichauera jediný bod. Martin Málek byl za leaderem pozadu o čtyři body. Další z finalistů, a sice Jarno de Vries, Michal Škurla a Steven Goret již díky svému skóre již byli prakticky mimo pódiovou hru.

Martin Málek vypráví o finále:

„Dal jsem staré ojeté kolo. O titul mi už stejně nešlo. Myslel jsem, že budu víc psychicky v pohodě. Že se nemá co zkazit…“

Ve finále ještě vede Hynek Štichauerem předJosefem Francem a Martinem Málkem

Ve finále nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, jenže v prvním výjezdu jej na čele střídal Josef Franc. Pakliže by v tomto pořadí dojeli do cíle, měli by stejně bodů, avšak v Pražanův prospěch by rozhodl lepší výsledek z finálové jízdy. Na tom by se nic nezměnilo, byť se ve třetím kole na druhém místě objevil Martin Málek.

Jenže místo dalšího progresu se Martin Málek musel potýkat se vzduchem unikajícím z jeho zadního kola. Závodníci projeli do čtvrtého kola, v němž boj o šampióna dostal nový rozměr. Na konci protilehlé rovinky odešel Josefu Francovi motor.

„Nemáme s sebou rentgen, takže nevíme, co se stalo,“ smutnil později v depu. Hynek Štichauer projel pod šachovnicovou vlajkou jako vítěz a zároveň i mistr republiky. Druhé příčky se zmocnil Jarno de Vries, ale bodově nepřekonal ani Josefa France, ani Martina Málka. Březolupský závodník totiž dokázal udržet alespoň třetí místo. Holanďan zůstal o bod pozadu, zatímco při bodové rovnosti s Josefem Francem rozhodl o druhém místě pro Martina Málka právě onen lepší finálový výsledek.

Josef Franc se vrací pěšky do depa

Na celou trojku čekalo emotivní vyhlášení v depu. Miroslav Musil nechal přinést obrovské stupně vítězů, z jejichž nejvyššího stupně řečnil k divákům. Záhy dostali prostor závodníci, přičemž Hynek Štichauer si s sebou vzal i své mechaniky, Jiřího Havlíčka a Jaroslava Petráka. A pak si všichni pod vedením spíkra Miloslava Čmejly zazpívali českou hymnu.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer se raduje z titulu

„Jsem nadšenej‘!“ radoval se Hynek Štichauer. „Nevím, co bych k tomu řek‘. Samozřejmě jsem nadšenej‘, před závodem jsem se cejtil mizerně. Spal jsem dvě hodiny v autě, vrátil sem se ze srazu americkejch‘ aut a motorek, mám to jako práci. Moc jsem nenaspal, kluci ještě ráno nemohli natočit auto. Nakonec je z toho titul, čím hůř to vypadá, tím líp to skončí. Bylo to se štěstím, ale to k tomu patří. Mám s sebou dva kluky, co to odmakali a já se mohl soustředit. Díky! Syrový motorky jsme poskládali v úterý. Zkusil jsem, jestli řaděj‘ převodovky. Nevěřil jsem, z jakýho hovna se dá udělat titul.“

Píchlá pneumatika ve finále jen završila smůlu Martina Málka

„Co bych ti řekl?“ zamyslel se Martin Málek. „Pokazil se mi už po druhé jízdě motor, asi praskl napínák rozvodového řetězu. Skočil jsem na druhou motorku, co nebyla doladěná. Aspoň čtyři body. Pak jsem jel za Hynkem a přestávalo to jet. Jak jsme pospíchali, ve fofru jsem málo dotáhnul karburátor a vyskočil. Uvědomil jsem si to, díky aspoň za dva body. V semifinále byla dráha suchá, na finále jsme šli o zub míň. A teď na závěr ve finále jsem dal staré ojeté kolo, protože o titul mi už nešlo. Na tu hrůzu můžu být maximálně spokojený. Líp to dopadnout nemohlo. Jsem hrozně rád, že mi to může jet i líp.“

Josef Franc (červená) v duelu s Hynkem Štichauerem (zelená)

„Odešel motor,“ posteskl si Josef Franc. „Zdechlo to a nejelo. Je to škoda, ale sám pro sebe jsem si dokázal, že na ty nadržený mlaďáky mám. Hezký závody, pomalej‘ rozjezd, ale pak jsme to dopásli. Myslel jsem, že Martin Málek bude kontrovat, měl ale defekt a tomu asi psychiky nepomohlo. Hynek tím proplouval a nakonec je mistr! Já jsem třetí, z toho hovna jsem aspoň třetí!“

Michal Škurla žertuje s Miloslavem Čmejlou

„Pěkný závody,“ svěřoval se Michal Škurla. „Škoda toho řemene, vyčerpalo mě to, musel jsem dělat celou spojku, jak ji to zasekalo. Ale závody se mi líbily, byly krásný. Jsem spokojenej‘, dráha suprová.“

„Super, závody pěkný, škoda jedná jízdy, ale to se nedá nic dělat,“ vychrlil Michal Dudek komentář ze svých úst. „Nedokážu si to vysvětlit, že nejde dávat lajna. Chtěl jsem to dát jako na klasice, ale tady se to musí dělat obráceně. Pan Dryml mi pomohl, škoda, že jsem vypadnul z finále. Myslím, že ještě jedno kolo a měl bych ho. Poslední jsem ale neskončil, tak co?!“

Zdeněk Holub prošel svou dlouhodrážní premiérou

„Dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub komentář nad svou dlouhodrážní premiérou.  „Jednou mi prasknul řemen, podruhý to byla hlava. Hlava na krku, ne na motoru. Bylo to tam těžký v prvním vinglu, vyšťouchlo mě to. Závody se mi líbily, v semifinále jsem si spravil chuť. Je to těžký, dlouhá bolí, musím nakroužit ještě pár koleček.“

Hynek Štichauer je ve finálové jízdě ještě za Martinem Málkem
SF1 SF2 FIN TOT
1. Hynek Štichauer, Pardubice 4 5 5 5 5 5 29
2. Martin Málek, Březolupy 5 5 42 4 3 23
3. Josef Franc, Praha 5 4 4 5 5 E 23
4. Jarno de Vries, NL – Plzeň 3 4 5 2 4 4 22
5. Michal Škurla, Praha 4 2 E 4 3 2 15
6. Steven Goret, F 2 3 2 4 2 1 14
7. Michal Dudek, Slaný 3 3 1 3 2 12
8. Dennis Helfer, D 1 2 3 3 1 10
9. Zdeněk Holub, Praha 0 1 3 R 3 7
10. Stefan Drofa, D 2 R 2 – 4
11. Graeme Brown, GB 1 1 0 1 1 4

Poznámka: při rovnosti bodů rozhodovalo pořadí finálové rozjížďky

Josef Franc měl pech jako hrom

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Mirek Horáček

Zdeněk Holub (1) útočí na Jarno de Vriese

Jaroslav Vaníček zůstává králem malého lázeňského oválu

Mariánské Lázně – 26. května
Sotva dozněl řev dlouhodrážních speciálů po jejich tréninku na šampionát republiky, nastalo stěhování kolibříků. Nejmladší závodníci si z garáží v depu k minioválu brali to nejnutnější, co potřebovali k dalšímu dílu série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Vstupenky do finále A byly dnes pořádně mastné. Kdo neměl dvanáct bodů ze základní části, ostrouhal. Finálová část byla ale naplánována až v rámci hlavního závodu. Jaroslav Vaníček se nechal zmást, kamsi se zatoulal, a na losování pozic chyběl. Pochopitelně na něho zbyl venek. Nicméně pražský závodník brzy uklidnit svůj rozhořčený hněv, odstartoval jako pánbůh, odvedl Vojtěcha Šachla a Jana Jeníčka a dalším maximum zvýšil své vedení na hrotu aktuální klasifikace.

Nejlepší trio: Jan Jeníček, Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček

Až přespříliš aspirantů na áčko ořezává sedmnáctá jízda

Stěhování národů z garáží na trávník

Rudolf Belan nestudoval historii. Ale jeho komentář o stěhování národů, když se šestnáct kolibříků se svým doprovodem zvedlo z garáží a zamířilo k malému oválu, dokonale seděl. Sám měl přitom hlavu plnou starostí. O chabařovické pouti minulý týden motor jeho syna Bruna svým kouřem připomínal spíše trabanta. Nyní byl v rámu jiný pohonný agregát a nezbývalo než o tréninku vyřešit převody.

Evidentně se to povedlo. Bruno Belan totiž ve druhé jízdě odstartoval na Matěje Frýzu a Plzeňana za sebou vodil až do cíle. Před Slaňákem se mezi vítěze zapsal Luboš Krejča, jenž s přehledem vyhrál první jízdu žhavého dopoledne. Další rozjížďky následovaly v rychlém sledu.

Start té třetí vyšel nejlépe Matouši Kameníkovi, ovšem Vojtěch Šachl jej vystřídal již v první zatáčce. Do čela se musel bít také Jakub Exler, když ve třetím kole čtvrté jízdy za svá záda poslal Dominika Hrbka. Vzápětí Adam Bednář udeřil na Jana Jeníčka. Jenže v první zatáčce nebylo místa nazbyt, takže přepadl přes Pardubičanovo zadní kolo.

Zleva Matěj Frýza, Bruno Belan a Štěpán Ševčík

K repete mohli přijet oba borci, avšak Jan Jeníček si tentokrát nepustil Adama Bednáře tak blízko k tělu. Seznam vítězů úvodní série se vzápětí uzavřel Jaroslavem Vaníčkem, který odstartoval na Karla Průšu.

Jako první svůj triumf obhájil Bruno Belan, když v první zatáčce rozjížďky s číslem sedm stačil objet Adama Nejezchleba. Na šest bodů se vzápětí dostal rovněž Vojtěch Šachl, jenž se briskně vypořádal s dotírajícím Matějem Frýzou, Jan Jeníček vyhrál podruhé v desáté jízdě před osamoceným Petrem Markem. A když Jaroslav Vaníček ovládl rozjížďku s číslem jedenáct, bylo zájemců o finále A více než dost.

Své by k tomu mohl říct Adam Bednář. Po zmiňované prohře s Janem Jeníčkem v rozjížďce s číslem pět již jen vítězil. Přesto mu tři trojky v rychlém sledu nebyly pranic platné, aby se mohl zapojit do klíčové jízdy o vítězství. A to již jen proto, že na své vítězné cestě už nepotkal žádného z čtveřice neporažených. Dva z nich se totiž střetli v sedmnácté jízdě.

Adam Bednář vede před Lubošem Krejčou a Matoušem Kameníkem

Ještě před ní si však Jaroslav Vaníček ozdobil svou pažbu o další zářez na úkor Adama Nejezchleba a Tonyho Katry, jež odvedl již po startu patnácté jízdy. A pak si už nemohl nechat ujít podívanou na natřískanou rozjížďku s číslem sedmnáct, aby věděl, s kým bude mít tu čest v áčku. Lepší start vystřihnul Bruno Belan.

Jan Jeníček jej atakoval vnějškem prvního oblouku, ale slánský blonďák zůstal na čele. První neúspěch však Pardubičana nezlomil ani v nejmenším. Pořád se snažil dostat se dopředu. Příležitost přinesl třetí okruh. V jeho druhé zatáčce převzal vedení, aby posléze v dalším oblouku zmařil pokus Bruna Belana o odvetu.

 

Malá dráha nezná jiného vítěze než Jaroslava Vaníčka

Jaroslava Vaníčka, Jana Jeníčka a Vojtěcha Šachla zaujalo dění na dlouhé dráze

S jedním ztraceným bodem měl Bruno Belan sdílet osud Adama Bednáře, zatímco Jan Jeníček srovnal devíti body krok s Jaroslavem Vaníčkem. V rozjížďce s číslem osmnáct se jim stylem start – cíl vyrovnal také Vojtěch Šachl. Neporažené trojici nezbývalo nic než neztratit do konce základní části jediný bod.

Splnění této mise měl na dlouhé lokty Jan Jeníček. Dvakrát se ujal vedení rozjížďky s číslem dvacet, dvakrát se však opakovalo kvůli pádu Adama Nejezchleby v prvním výjezdu. Teprve napotřetí mohl Pardubičan obkroužit čtyři kola a ozdobit se čtvrtým primátem. V rozjížďce s číslem jednadvacet stejné mety dosáhl Vojtěch Šachl a ob jednu rozjížďku později zatroubil k velkému sólu Jaroslav Vaníček.

Obhájce všech stopětadvacítkářských titulů přitom odvedl Bruna Belana, jemuž se mimoděk postaral o prodloužení závodního programu. Slánský borec měl totiž stejné desetibodové skóre a stejný počet dvojek a trojek jako Matěj Frýza a Karel Průša.

Jan Jeníček (14) odráží Bruna Belana

Proto se na startu sešli ještě jednou, aby v rozjezdu rozhodli o dvou postupujících do finále B. Žádné drama se nekonalo. Karel Průša starší instruoval svého synka k opatrnosti, protože svých soupeřů ještě nedorostl. Ti dospěli do cíle před ním a doplnili Adama Bednáře na startovní rošt v béčku.

Mezitím se kolibříci zase uklidili do garáží velkého depa, jelikož jejich finálový program měl proběhnout až v rámci velkého závodu. Mezitím proběhlo losování startovních pozic. Jaroslav Vaníček se někam zatoulal a tak jej Vojtěch Šachl s Janem Jeníčkem odsoudili na samotný vnějšek.

Martin Málek se posléze dvěma triumfy dostal do čela dlouhodrážního šampionátu, po jehož čtyřech jízdách gradoval pořad Speedway Mini Cupu. štěpán Ševčík obkroužil sám jako voják v poli finále F, aby si připsal tři body.

V úchvatném finále B se před zraky Matěje Frýzy perou o vedení Bruno Belan a Adam Bednář

Finále E vidělo duel Matouše Kameníka s Adamem Nejezchlebou. Chabařovičan se po vnitřní čáře nedostal v první zatáčce dopředu, ale útočil až do cíle. Déčko nabídlo boj nejmladších, v němž uspěl Dominik Hrbek. Tony Katra se při jeho stíhání dostal v první zatáčce třetího kola moc ven a nakonec musel ještě odvracet nápor Petra Marka.

Luboš Krejča s přehledem ovládnul finále C, v němž Karel Průša statečně odolal náporu Jakuba Exlera. A pak již přišlo béčko, které se mělo stát nejskvělejší podívanou celého dne. Sotva se páska rozpůlila svým charakteristickým mariánskolázeňským způsobem, byl v čele Adam Bednář. Jenže vnějškem úvodního oblouku se řítil Bruno Belan.

Jihočeský borec v pražských službách nechtěl vedení pustit jen tak. Ovšem Bruno Belan byl zprava druhé zatáčky přece jen rychlejší. Ve třetím kole se Adamu Bednářovi blížil i Matěj Frýza, ale musel nakonec zaknihovat třetí místo.

Jaroslav Vaníček jde do čela finále A před Vojtěcha Šachla a Jana Jeníčka

Áčko bylo ve srovnání se svým předchůdcem až přespříliš klidné. Jaroslav Vaníček nevýhodu startovní pozice přetavil ve výhodu svým skvělým startem. Vojtěch Šachl a Jan Jeníček se zařadili za něho. A stali se bezprostředními svědky, kterak Pražan vyhrál i druhý závod na lázeňské mini trati.

Po startu finále A jde Jaroslav Vaníček do čela před Vojtěcha Šachla a Jana Jeníčka
F E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 2 14
3. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 3 3 1 13
4. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 2 3 13
5. Adam Bednář, Praha 2 3 3 3 2 13
6. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 3 3 1 11
7. Luboš Krejča, Praha 3 1 2 2 3 11
8. Karel Průša, Slaný 2 3 2 3 2 12
9. Jakub Exler, Praha 3 2 1 2 1 9
10. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 1 2 3 10
11. Tony Katra, Slaný 2 1 1 2 2 8
12. Petr Marek, Ch. F 2 3 1 1 7
13. Matouš Kameník, Divišov 2 2 1 L 3 8
14. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 2 X 2 7
15. Josef Černý, Plzeň 1 1 2 2 1 7
16. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 2 1 3 8

Rozjezd o finále B: Bruno Belan, Matěj Frýza, Karel Průša

Adam Bednář v potížích za zády Jana Jeníčka

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA SLA MaL SLA CHA MaL TOT
26.3. 13.4. 14.4. 24.4. 4.5. 19.5. 26.5.
1. Jaroslav Vaníček 13 13 14 15 15 15 15 100
2. Vojtěch Šachl 15 15 12 13 12 11 14 92
3. Bruno Belan 12 12 12 12 14 13 13 88
4. Adam Bednář 12 12 12 11 12 10 13 82
5. Jan Jeníček 11 10 13 NS 13 13 13 73
6. Jakub Exler 10 10 12 8 8 9 9 66
7. Matouš Kameník 7 11 9 11 12 8 8 66
8. Matěj Frýza 11 13 10 NS 6 11 11 62
9. Adam Nejezchleba 9 10 6 10 12 8 7 62
10. Luboš Krejča 1 NS 10 11 10 11 11 54
11. Petr Marek NS 9 9 8 8 10 7 51
12. Dominik Hrbek 8 5 6 8 4 8 10 49
13. Karel Průša NS 9 6 NS 7 7 12 41
14. Tony Katra NS 8 8 NS 9 6 8 39
15. Štěpán Ševčík 3 7 6 NS 6 5 8 35
16. Josef Černý NS 5 NS NS 6 NS 7 18
17. Mateusz Lopuski NS NS NS NS NS 13 NS 13
18. Antoni Kawczynski NS NS NS NS NS 11 NS 11
19. Bruno Thomas NS NS NS NS 11 NS NS 11
20. Frieda Thomas NS NS NS NS 9 NS NS 9
21. Josef Novotný NS NS NS NS solo 5 NS 5
Kolibříci na svém vyhlášení

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Jakub Exler útočí na Dominika Hrbka

Akademie opět doprovodila soustředění SCM

Slaný – 25. května
Třetí letošní pokračování slánské akademie podle naplánovaného harmonogramu se uskutečnilo v sobotu 25. května na malé dráze pro začínající závodníky sportu levých zatáček. Nepříznivé povětrnostní podmínky v týdnu, kdy malá dráha byla z poloviny pod
vodou a byl zrušen i pravidelný středeční trénink, se podařilo uvést ovál do náležitého stavu a adepti plochodrážního sportu měli možnost pod taktovkou Miroslava Rosůlka si vyzkoušet svoje umění.

 

Domácí duo Tony Katra s Karlem Průšou se již přes svůj nízký věk řadí mezi pravidelné inventáře nejen slánské malé dráhy, ale diváci je mají možnost vidět i na dalších českých stadiónech. Adam Nejezchleba neváhal a přijel si po týdnu opět vyzkoušet své umění a to ho odpoledne podle slov jeho otce čekal ještě motokrosový závod. Nechyběla ani Štěpánka Nyklová, která je v současné době jedinou slečnou, jíž učaroval tento sport. Josef Novotný

z pardubické ZP byl ve Slaném potřetí a měl opětovnou příležitost, aby zdokonalil svoje  plochodrážní počínání. Tentokrát slánská akademie a ne poprvé vyhověla Sportovnímu centru mládeže, které narychlo řešilo termínovou kolizi z minulého týdne, a obě akce se ve Slaném uskutečnily

současně. Jezdci zařazeni v SCM trénovali především na klasické dráze, a jak je výše uvedeno, malá dráha patřila především těm, kteří v nedohledné době určitě svými výsledky si o zařazení do tohoto mládežnického centra řeknou.

Trenér Miroslav Rosůlek i přesto umožnil závodníkům SCM kubatury 125ccm si na malém oválu zatrénovat. Toho využili Bruno Belan, Matěj Frýza, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček, Luboš Krejča, Matouš Kameník a Vojtěch Šachl a ti těm mladším ukázali, že nikoliv náhodou se řadí nejen u nás k talentům plochodrážního sportu.

Další pokračování Slaný Speedway Academy je na programu tradičně v sobotu, a to sice 15. června a již od roku 2016, v němž se uskutečnil první ročník,  platí, že sraz účastníků je v 9:00 hod. a zahájení tréninkové činnosti je stanoveno na 10:00 hodin.

Tony Katra absolvuje slánské akademie pravidelně

Foto: Martin Šťastný

Ani liják nevyhnal závodníky z oválu

Chabařovice – 25. května
V sobotu nabídl chabařovický tým tréninkový den pro flat track, který využilo hned jedenáct závodníků a šest nováčků v kategorii 50 ccm. Celé dopoledne se mohlo trénovat a od dvanácti hodin byl v plánu bodovaný trénink. Po pár odjetých rozjížďkách se otevřelo nebe a začal velký liják. Netrval sice dlouho, ale na závodění už to nebylo. Vytvořené laguny ale lákaly k řádění na vodě.

 

Sobotní Chabařovice patřily flat tracku

Neodolala skoro celá kategorie FT1 Pavol Pučko, Kamil Pauker, Kraus Jiří mladší, Lukáš Kvapil Lukáš a Jan Halbich. Poslední dva jmenovaní byli hvězdami dnešního dne, jelikož jméno Lukáš Kvapil je známo všem vyznavačům Rallye Dakar, Lukáš Kvapil v letošním roce v této velmi těžké soutěži obsadil pětadvacáté místo v kategorii motocyklů, ale bavila by ho i kategorie kamionů.

A další borec se jmenoval Jan Halbich, který se jinak věnuje silničním motocyklů. V německém šampionátu vybojoval čtvrté místo a ve vytrvalostní endurance byl v kategorii superstock po 8hodinách na prvním místě, když v tom ho zradil motocykl a on musel ze závodu odstoupit.

Souboj dvou známých motocykovývh zavodníků Lukáše Kvapila a Jana Halbicha

Chabařovický závodník Jiří Mikšovský, který pomáhal s organizací, měl opět technické potíže, ale déšť mu trochu pomohl, jelikož proudy vody, zabránily pokračování bodovaného tréninku, ale i tak to dnes nestačilo na bednu.

Po ustání deště si kluci nenechali ujít příležitost, svézt se na vlastní riziko na takto zalité dráze. To byla neobvyklá podívaná pro tuto disciplínu, jak víme, flat track vůbec nemá rád mokré dráhy. Ale v Chabařovicích jakoby všichni ztratili pud sebezáchovy a ve velkých rychlostech projížděli jezerem“ které se na dráze vytvořilo. Nutno podotknout, že nebyl naštěstí žádný pád, a kluci měli alespoň pěkně umyté motorky.

To však ještě nebyl konec, jelikož v kategorii FT1 došlo ke shodě bodů na třetím a čtvrtém místě, měl by následovat rozjezd, ale v současné situaci by to nebylo bezpečné, takže o bedně  rozhodl běh na dlouhé trati 360 metrů. Velký ovál museli závodníci oběhnout a dokonce v přilbách, a vyřešit tak patovou situaci, ale postavili se k tomu sportovně.

Start rozhodujícího běhu o třetí místo ,ezi Kamilem Paukerem a Jiřím Krausem

Jako první cílovým praporkem drženým vítězem Pavlem Pučkem proběhl Kamil Pauker a porazil mladého Jiřího Krause. Ale již brzy si to kluci budou moci opravdicky rozdat při dalším podniku mistrovství republiky v Divišově.

Foto: Jiřina Šifaldová