Michala Tomku čeká operace zlomené pravačky

Žarnovica – 9. května
Stokrát nic by umořilo slona. Natož pak sto dvakrát! V neděli jeho dodávka na cestě do Plzně zastavila již před Bratislavou. Do toho práce v autodílně. A pak přijde extraliga a ten jeho holomek neposlouchá, že si má při startech sednout co nejvíc dopředu, aby se mu to, šmarjá panno, nezvedalo až kamsi do běloučkých oblak nad kopřivnickým stadiónem. Vladimír Tomka měl včera po šestnácti rozjížďkách podobnou náladu jako námořník z ponorky, jemuž po půlroční plavbě pod oceánem v baru přímo před nosem prodají poslední pivo. Jenže pak se páska zvedla nahoru podvacáté a zeměkoule znenadání zůstala stát.

 

Ošklivý pád

Michal Tomka bohužel při včerejším pádu utrpěl frakturu ruky

Vedení se ujal Václav Milík, který se možná pod svými vousy usmíval, že se věci konečně vrací do normálu a on všem ještě ukáže, co umí. Za ním byl Ondřej Smetana, avšak Michal Tomka mu ještě v první zatáčce ukázal, že po třech nulách chce i on nějaký bod. A nejlépe rovnou dva!

Pražan se záhy ocitnul na třetí příčce, z níž se chtěl povznést. Jenže Michal Tomka mu jasně dával najevo, proč se mu kopřivnická dráha tolik líbí. Závodníci projeli do třetího okruhu, v jehož prvním oblouku se slovenský junior nechal polapit zrádnou kolejí.

Motocykl se mu vzepjal na zadní. Náraz do mantinelu. A pak už ráz na ráz. Odražený motocykl vrazil do Ondřeje Smetany. Ten ztratil kontrolu nad svým strojem. Nemohl ani ubrat, ani vyskočit, a jeho martýrium ukončil až náraz do nafukovacích mantinelů ve druhém oblouku.

Michal Tomka při včerejším tréninku v Žarnovici

Paradoxně jeho pád zaznamenal jen málokdo, protože hlavní pozornost byla upřena na protilehlou rovinku. Zdeněk Simota, který byl čtvrtý, totiž nezaváhal ani na okamžik. Nemyslel na svou vlastní pošramocenou páteř a bleskově strhl svůj motocykl k zemi. Vladimír Tomka mu později nemohl vynaděkovat, že svým činem zachránil jeho syna od vážnějšího úrazu.

To jsou momenty, kdy plochou dráhu začnete nenávidět, ačkoliv jí zasvětíte desetiletí svého života. Tři vaši kamarádi, s nimiž jste ještě před minutkou žertovali v depu a přáli jim jen to nejlepší, leží na ovále a vy jim nemůžete pomoci. Naštěstí v Kopřivnici všechno šlape, jak má. A celá trojice se za obrovského aplausu publika rychle postavila na nohy.

Bude happy end

Ondřej Smetana a Zdeněk Simota šli na start repete, vyloučený Michal Tomka se ocitnul v blonďatém dívčím objetí. Jenže jeho drama teprve začínalo. První zprávy zněly, že je v pořádku, jen pouze otřesený.

Michal Tomka se v rozjížďce s číslem dvacet marně snaží ukočírovat svůj motocykl před zraky Ondřeje Smetany

Jenže když se v šatně svlékal, zkolaboval. O pár minut později si již depem plným dodávek prodírala svou cestu rychlá ambulance z Nového Jičína. Její posádka rychle převezla Michala Tomku do své nemocnice. Tady zjistili frakturu pravé ruky. Snažili se ji srovnat, nicméně bez operace zůstávaly závodníkovy kosti v šikmém úhlu.

Dnes měl Michal Tomka na doporučení primáře chirurgického oddělení nemocnice v Žiaru nad Hronom absolvovat operaci v Banské Bystrici. Jenže ve slovenském krajském městě se mu namísto pomoci vysmáli. Že prý má na ruce otok, takže se na jejich sál může dostat až za dva týdny. A to i za cenu, že mu kosti srostou špatně a bude je potřeba znovu lámat.

Zdeněk Simota (žlutá) byl naštěstí ve střehu a zachoval se jako pravý profík

Vladimír Tomka by mohl plným právem láteřit, proč včas jako živnostník platí sociální a zdravotní pojištění. Nicméně primář z Žiaru nad Hronom vzal zodpovědnost do svých rukou. Protože se nejedná o složitou operaci, pustí se do ní sám zítra nebo v pondělí. A tak nezbývá než věřit, že tento příběh skončí happy endem, o němž se v plochodrážních kuloárech bude ještě dlouho vyprávět.

Držíme palce!

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

 

Pšenice střídá kukuřici

Kostěnice – 8. května
Zatímco v Kopřivnici se uplácávala extraligová tabulka do zhruba stejné výšky, v Kostěnicích vrcholily přípravy na první letošní Srandamač. Loňskou kukuřici vystřídala v roli mantinelů pšenice, která je již zhruba metr vysoká. Ovál je připraven a jeho kvalitu včera otestovali Milan Moravec, Dan Macl, Aleš Duben a Josef Novotný.

Kostěničtí divočáci v akci: Milan Moravec, Dan Macl, Aleš Duben a Josef Novotný

Foto: Sabina Maclová

Počasí napíná nervy

Liberec – 9. května
Počasí nad Libercem si pohrává s nervovou soustavou pořadatelů sobotních závodů, mistrovského flat tracku, jež svým dalším kolem doprovodí klasický šampionát stopětadvacítek. Dráha zatím statečně odolává, ale už té vody je opravdu tak akorát. Co bude, by se mělo rozhodnout zítra podvečer. Tak nám držte pěsti, ať sobota klapne!

Nad Libercem se stahují šedivá mračna

Foto: Věroslav Kollert