Český tým provázela smůla

Rybnik – 21. května
Konec čtvrtého kola naší skupiny polských juniorských družstev v Rybniku zastihl tým ACCR na třetím místě. Bohužel se mu nevyhýbala smůla, díky níž přišel o pár bodů, což pozitivně kvitovaly asi dvě stovky diváků, z jejichž řad se ozývalo, jak Češi dobře jedou. Nicméně Filip Šitera věří, že je na dobré cestě do semifinále. Rybnik a Leszno byli sice dnes před námi, avšak naději zvyšuje porážka Ostrowa.

Cestou z Rybniku český tým vystřihl pro speedwayA-Z selfíčko u benzínové pumpy: vzadu Václav Kvěch a Petr Chlupáč, vpředu Jan Kvěch, Michal Pospíšil, Filip Hájek, Adrian Rymel a Filip Šitera

Aplaus pro Jana Kvěcha

Český tým vstoupil do závodu v rozjížďce s číslem tři, kdy se však páska na startovacím zařízení nezvedla na pravé straně. Posléze vypálil do čela Marcin Koscielski, zatímco Jan Kvěch na něho celá čtyři kola marně dotíral. Patrik Mikel si za startovní přestupek vykoledoval žlutou kartu a dojel poslední za Kamilem Nowackim.

Jistě není bez zajímavosti, že Liam May své startovní varování proměnil v rozjížďce s číslem šestnáct na červenou kartu. Ale vraťme se k našim borcům. Po prohře 2:4 s Ostrowem nás v šesté jízdě čekalo Leszno. Petru Chlupáčovi však na startovním roštu prasklo spojkové lanko, když z dvouminutového limitu odtikávaly poslední sekundy.

Osamocený Jan Kvěch však předvedl nejkrásnější podívanou celého odpoledne! Sice odstartoval poslední, aby ovšem v prvním oblouku podjel Kacpera Pludru i Szymona Szlauderbacha. Obecenstvo se poprvé a naposledy spontánně roztleskalo a Jan Kvěch si užíval aplaus za svou remízu ještě na sjezdu do depa, který vede na kraji tribuny.

 

Taktický bojovník Petr Chlupáč

V rozjížďce s číslem osm Petr Chlupáč a Patrik Mikel o půl kola změřili Opole. Pak však přišla desátá jízda, jež bohužel rozhodla, že Češi dnes nebyli lepší. Jan Kvěch se postavil až proklatě blízko k pásce. A když jej potáhla spojka, kontakt a následná diskvalifikace byla nevyhnutelná.

Škoda bodů byla o to větší, že na startovním roštu stál jen Liam May z druhého týmu Leszna, který nemohl být klasifikován kvůli absenci třetího závodníka. Petr Chlupáč se Australana v první zatáčce nikterak nezalekl. Žďuchli do sebe, ale pak mu Pražan razantně ujel.

Na rozjížďku s číslem třináct postavil Rybnik svého nejlepšího závodníka Roberta Chmiela, jehož jsme předloni viděli rovněž v českých juniorských družstvech ve Slaném. K podobnému kroku se domácí uchýlili i v rozjížďce s číslem jedna, kdy jejich náhradník svým sólem zajistil vítězství nad Lesznem.

Robert Chmiel stylem start – cíl vyřešil i duel s českým týmem. Avšak Petr Chlupáč se projevil jako skvělý taktik. Pustil Patrika Mikela před sebe. A pak si sám ve druhé zatáčce vyřídil účet s Mateuszem Tudziezem a zajistil remízu.

 

Rozhodující skutek Patrika Mikela

V český prospěch hrála i kuriózní situace, která nastala v rozjížďce s číslem čtrnáct. Ostrované Marcin Koscielski a Sebastian Szostak suverénně vedli před opolskými začátečníky. Ve třetím okruhu však Marcin Koscielski zůstal stát. Ale co se ještě nestalo, třicet metrů před cílem měl poruchu i Sebastian Szostak.

Stačil dospět k metě před Mateuszem Dulem ovšem Jaroslawu Krzywoszovi v předjetí zabránit nedokázal. Jistý triumf Ostrowa 5:1 se vmžiku změnil na prohru 2:4, což hrálo do českých karet.

Rybnik triumfoval, byť v závěrečné rozjížďce prohrál 1:5 s Ostrowem, který však už nemohl překonat Čechy. Ti totiž předtím v sedmnácté jízdě jeli o druhé místo s Lesznem. Janu Kvěchovi nevyšel start. Ačkoliv nezapřel svou bojovnost, Kacpera Pludru již nedojel. Patrik Mikel ale dokázal udržet za svými zády Krzysztofa Sadurskeho. Právě jím získaný bod rozhodl, že nás Ostrow navzdory drtivé porážce domácích v závěrečné jízdě již nemohl sundat z třetí příčky.

 

Spokojenost Filipa Šitery

První půle naší skupiny mistrovství Polska juniorských družstev se uzavře příští úterý a středu v Leszně a v Ostrowě. Do průběžné tabulky se připočítávají body od pětky do nuly, přičemž se při stejném skóre celků půlí.

„Dnes byla smůla velká,“ komentoval závod Filip Šitera. „Body nám chyběly, ale třetí místo je krásný. Nemám ještě průběžnou tabulku, ale ráno jsme se dělili o první místo s Ostrowem. A ten byl dneska za náma, takže bychom měli vést.“

1. ROW Rybnik 22
Dominik Tyman – 2 – 0 2(1)
Przemyslaw Giera 1 2 3 3 9(1)
Mateusz Tudziez 3 1 0 1 5
Robert Chmiel 3 3 6
2. Unia Leszno 21
Szymon Szlauderbach 2 1 3 3 9
Krzysztof Sadurski 0 0 2 0 2(1)
Kacper Pludra 2 3 2 3 10(1)
3. ACCR 19
Jan Kvěch 2 3 T 2 7
Petr Chlupáč M 3 3 1 7(1)
Patrik Mikel 0 2 2 1 5(2)
4. Ostrovia Ostrow 18
Kacper Grzelak 2 – – – 2
Marcin Koscielski 3 1 X E 4
Kamil Nowacki 1 X 2 3 6
Sebastian Szostak 2 2 2 6(1)
5. Kolejarz Opole 14
Mateusz Dul 2 0 0 1 3
Mateusz Adamczewski T 0 1 3 4
Jaroslaw Krzywosz 1 1 3 2 7(1)
NC Unia Leszno 2 10
Liam May 3 2 1 ex 6
Ben Ernst 3 T 1 M 4

Poznámka:Liam May červená karta za startovní přestupek v šestnácté jízdě

Foto: Filip Šitera

V Landshutu se rozhodlo o divoké kartě pro Prahu

Praha – 21. května 10:15
Pakliže někdo z lidí zodpovědných za nominaci divoké karty na Speedway Grand Prix České republiky zapochyboval o divoké kartě, při race-off Speedway of Nations měl naprosto jasno. Václav Milík tak bude součástí pražského závodu již poosmé za sebou, z toho pošesté se startovním číslem šestnáct. První náhradník Zdeněk Holub se do světa velkých cen vrací po pěti letech, Ondřej Smetana s osmnáctkou nasaje atmosféru tak velkého podniku vůbec poprvé.

 

Václav Milík si o divokou kartu definitivně řekl v Landshutu

„Vaškovi momentálně v Čechách nikdo nešlape ani na patu, natož aby s ním závodil,“ vysvětluje pražskou nominaci Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pořádajícího klubu. „Bylo to vidět při Speedway of Nations v Landshutu, že se nebojí světové konkurence.“

Byť se možná pod pardubickým závodníkem křeslo se startovním číslem šestnáct trošku houpalo, nyní je jeho nominace nezpochybnitelná už jen proto, že jako jediný z českých reprezentantů postoupil do challenge evropského šampionátu.  S náhradníky je však situace zamotanější.

Při dubnové Velké ceně UNITOP si post prvního z nich vyjel Josef Franc, který jej však musel odmítnout vzhledem ke svému startu na světové dlouhé dráze. Pavel Ondrašík tehdy odmítal dědictví Zdeňka Holuba, jenž svému staršímu klubovému kolegovi podlehl až na finálové metě. Ostatně nebýt smolného pádu Eduarda Krčmáře, kdo ví, zda by jej někdo z Pražanů stačil dohonit. A pak tu byl Jan Kvěch.

Zdeněk Holub sice na pásce finálové jízdy Velké ceny UNITOP prohrál s Josefem Francem, avšak sedmnáctku nakonec dostal
Zdeněk Holub sice na pásce finálové jízdy Velké ceny UNITOP prohrál s Josefem Francem, avšak sedmnáctku nakonec dostal

Stejně jako v případě Petra Chlupáče by se proti takové volbě nezvedlo mnoho nesouhlasných hlasů. Nakonec však volba padla na mladé pražské seniory Zdeňka Holuba a Ondřeje Smetanu, kde rovněž nelze operovat s protekcí ze strany pořadatele.

„Zdeněk jede na základě výsledků jak Velké ceny UNITOP, tak mistráku,“ říká Pavel Ondrašík. „S Ondrou byli i nejlepší v kvalifikačních kolech mistrovství Evropy. Jsou domácí a oprávněnost své nominace dokazujou stabilními výkony.“


Nominace AK Markéta Praha pro SGP České republiky:

# 16 divoká karta – Václav Milík, ZP Pardubice

Václav Milík je rekordman české velké ceny

Kapitán pardubické Zlaté přilby již ve svých šestadvaceti letech přepsal celou řadu českých plochodrážních rekordů. Na čele tabulek je i v historii domácí Speedway Grand Prix. Ještě nikdo jiný nejel šestkrát po sobě na divokou kartu, k čemuž je nutno připočítat jeho dva předchozí starty v roli náhradníka. Je také jediný Čechem, který stál na Markétě na pódium, když předloni v červnu skončil třetí.

pražská bilance: 2012 náhradník 17., 2013 náhradník DNR, 2014 divoká karta 15., 2015 divoká karta 15., 2016 divoká karta 16., 2017 divoká karta 3., 2018 divoká karta 11.

# 17 první náhradník – Zdeněk Holub, Markéta Praha

Zdeněk Holub se do pražského závodu vrací po pěti letech

Coby slibný junior pražské Markéty již byl na českou velkou cenu nominován již dvakrát. Roku 2013 byl druhým náhradníkem, napřesrok, když ani jeden z trojice majitelů čísel šestnáct až osmnáct nebyl starší jednadvaceti let, vozil sedmnáctku. Ani v jednom případě se však v závodě na ovál nepodíval.

pražská bilance: 2013 náhradník DNR, 2014 náhradník DNR

# 18 druhý náhradník – Ondřej Smetana, Markéta Praha

Ondřej Smetana prožije atmosféru velké ceny poprvé jako závodník

Tvrdý pracant a dříč, který se už od časů v sedle stopětadvacítky sezónu co sezónu zlepšuje, stál během svých juniorských let trošku ve stínu svýcch kolegů. Avšek letos se do centra pozornosti autorů nominace dostat prostě musel za výsledky na všech frontách.

pražská bilance: letošní debutant

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman