Vojtěch Šachl svými úsměvy nahradil chybějící sluníčko na liberecké obloze

Liberec – 11. května
Vojtěch Šachl měl oproti zamračenému libereckému nebi úsměvů na rozdávání. V dnešním čtvrtém díle mistrovství republiky stopětadvacítek, který doprovázel šampionát flat tracku, neztratil jediný bod a upevnil své vedoucí postavení na čele průběžné klasifikace. Druhý skončil Jan Jeníček, zatímco Jaroslava Vaníčka na pódium nepustila nejprve závada na spojce v rozjížďce s číslem šest a nakonec v rozjezdu Bruno Belan.

Jan Jeníček, Vojtěch Šachl a Bruno Belan stojí na stupních vítězů
Bruno Belan jezdí před Matoušem Kameníkem a Lubošem Krejčou

Rozjížďku s číslem jedna vyhrál Jan Jeníček, ale všem bylo jasné, že o závodě hodně napoví druhá jízda. Nervozita stoupala, když měl Adam Bednář letmý start. Napodruhé to vyšlo. Celé jedno kolo bok po boku jako by byli k sobě přilepení objeli Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl. Nakonec se prosadil divišovský závodník, ale Pražan inkasoval trojku ve třetí jízdě.

Pro ni si ve čtvrté jízdě přijel Jan Jeníček a v páté Vojtěch Šachl. Bruno Belan se v obou případech musel spokojit s druhým místem. Jenže v rozjížďce s číslem šest přišel Jaroslav Vaníček o jasné vítězství kvůli závadě na spojce. Ačkoliv cílem projel jako třetí, body mu začínaly chybět.

Adam Bednář (žlutá) v závěru jako jediný porazil Jana Jeníčka (bílá)

Déšť sílil, když Bruno Belan vyhrál sedmou jízdu. Hned po něm si další triumf připsal Vojtěch Šachl. Na řadu měl přijít flat track, ale pořadatelé se rozhodli dokončit nejprve šampionát kolibříků. A tak Vojtěch Šachl rychle vyměnil červený povlak za modrý a vyrazil zpět na ovál, aby si přivezl další trojku na úkor Jaroslava Vaníčka.

S dvanácti body neměl ještě vítězství v kapse. Jenže v desáté jízdě Jan Jeníček, druhý neporažený, po krásném souboji podlehl Adamu Bednářovi. Rozjezd o první místo se nekonal, ale v dodatkové jízdě o třetí příčku Bruno Belan vyhrál před Jaroslavem Vaníčkem.

Jen co kolibříci dojeli, jako mávnutím kouzelného proutku přestalo pršet. Celé závody měly opravdu rychlý spád, již úderem třetí byl konec včetně flat tracku. Nebyly žádné úpravy, o kropení trati se postarala pouze voda z nebes.

Klíčová rozjížďka s číslem tři: Vojtěch Šachl (žlutá) a Jaroslav Vaníček (bílá) bojují o vedení před zraky Bruna Belana (modrá) a Adama Bednáře (červená)
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 3 2 11
3. Bruno Belan, Slaný 1 2 2 3 8+3
4. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 1 2 8+2
5. Adam Bednář, Praha 0 2 1 3 6
6. Matěj Frýza, Plzeň 2 1 2 1 6
7. Matouš Kameník, Plzeň 1 2 2 0 5
8. Luboš Krejča, Praha 1 1 0 1 3
9. Josef Černý, Plzeň 0 0 1 0 1
10. Štěpán Ševčík, Plzeň 0 0 0 0 0
Jan Jeníček poráží Bruna Belana

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE PLZ LIB TOT
20.4. 27.4. 5.5. 11.5.
1. Vojtěch Šachl, Divišov 12 12 11 12 47
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 11 12 8 42
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 10 8 38
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 6 6 11 32
5. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 6 6 22
6. Matouš Kameník, Divišov 3 8 5 5 21
7. Adam Bednář, Praha 2 7 5 6 20
8. Luboš Krejča, Praha NS 6 2 3 11
9. Mateusz Lopuski, PL 8 NS NS NS 8
10. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 1 7
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 2 1 0 7
12. Antoni Kawczynski, PL 4 NS NS NS 4
13. František Hřib, Březolupy NS 3 NS NS 3
V šesté jízdě zatím vede Jaroslav Vaníček (modrá) před Janem Jeníčkem (červená) a Matoušem Kameníkem (žlutá)

Foto: Lucie Šachlová

Prvoligový titul je v zásadě hotovou pražskou záležitostí

Svitavy – 11. května
Chemikové by rozhodně vyřešili výsledek rovnice, kdy se smích CH4O s H20. Plochodrážníci však dobře vědí, že zůstane-li nádoba s metylem dlouho otevřená, palivo jejich motorů na sebe naváže spoustu vody. A pak motocykl nejede a nejede. Přesně tento problém se řešil během tréninku dnešního třetího kola první ligy ve Svitavách. Nicméně novodobá metylová aféra neměla čas se rozvinout, když se mladý pražský kvartet jal ovládat další mítink. Ať Zdeněk Schneiderwind poslal na ovál kohokoliv, vždy si do programu zapisoval výsledné skóre 5:1. Až na rozjížďku s číslem deset, v níž Martin Málek porazil Jana Kvěcha a Jan Macek nedal šanci Filipu Hájkovi. Každopádně, když Petr Chlupáč protnul jako první metu čtrnácté jízdy, bylo definitivně rozhodnuto nejen o dalším triumfu Markéty, ale i o jejím titulu. Není totiž příliš pravděpodobné, že by v Žarnovici v půli července skončila poslední a na vítěznou Kopřivnici ztratila třiadvacet bodů. Severomoravští železničáři dnes byli druzí, zatímco Pardubice postupně vyšouply oslabenou Žarnovicu z třetí pozice a vůbec prvně v letošní první lize přišli na pódium.

Stupně vítězů s Kopřivnicí, Prahou a Pardubicemi

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Petr Chlupáč s Janem Kvěchem vodí pardubický tandem Martin Gavenda – Daniel Šilhán
1. AK Markéta Praha 34
Petr Chlupáč 3 2 – 2 3 10(2)
Jan Kvěch 2 – 2 2 3 9(2)
Filip Hájek – 2 0 3 1 6(1)
Ondřej Smetana 3 3 3 9
2. Walbo Railway Kopřivnice 24
Michal Škurla, Praha 3 3 2 – 3 11(1)
Martin Málek, Slaný 1 2 3 3 2 11
Jan Macek F – 1 1 F 2
Sindy Weber, D (ACCR) E 0 0
3. AMK ZP Pardubice 18
Martin Gavenda 1 1 – 1 3
Daniel Šilhán 0 – 0 – 0 0
Patrik Mikel 0 3 3 3 2 11
Jaroslav Petrák 1 1 2 0 4(1)
4. Speedway Club Žarnovica 14
Jakub Valkovič 2 2 1 2 1 8
Ján Mihálik 0 1 E 1 2 4
Michal Danko 1 0 0 0 1 2(1)
Jakub Valkovič (bílá) se snaží proniknout do čela mezi Martinem Málkem (modrá) a Michalem Škurlou (červená)

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-0-0-0 94 12
2. Kopřivnice 0-3-0-0 71 9
3. Žarnovica 0-0-2-1 51 5
4. Pardubice 0-0-1-2 53 4
Patrik Mikel (modrá) a Jaroslav Petrák (červená) se snaží vyšachovat Martina Málka (bílá)

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch slaví třetí pražský triumf a potažmo i titul

Filip Šitera zažil podařenou premiéru jako kouč českého nároďáku

Mladá Boleslav – 11. května
Letos vystřídal Milana Špinku na postu české reprezentace. Sám v národním týmu závodil a minulou sobotu v Landshutu jej prvně koučoval. Na otázku, jaké to bylo, dle svého charakteristického způsobu vypálí od boku vtip, že dobrý, protože nic nepokazil. Pravda, použil jiné, jadrnější sloveso, což nám ale nebrání, abychom se na český race-off letošního Speedway of Nations nepodívali jeho hnědýma očima.

 

Lístek si koupil i svatý Petr

Filip Šitera se prvně prezentoval jako kouč národního týmu

„Říkal jsem si, že koučovat bylo horší než, když jsem sám závodil,“ říká Filip Šitera. „Jako závodník zkazíš závod jen sám sobě, maximálně týmu.“

A mistrovství světa družstev není  nic menšího než mistrovství světa družstev. „Přijeli jsme do Landshutu v pátek navečer,“ pokračuje. „Dráha byla přikrytá, říkali, že má pršet. Mělo pršet od rána, radši zrušili trénink.“

Ovšem evidentně ani svatý Petr si nechtěl nechat ujít podívanou na boj o tři postupové příčky a evidentně si koupil vstupenku. „Naštěstí ani nekáplo,“ odtuší Filip Šitera, aby připomněl negativum zrušeného tréninku. „V Landshutu jel akorát Milíček, ten věděl. Ani Eda, ani Kvěcháček tam nikdy nebyli.“

 

Klíčoví Němci

Eduard Krčmář starší s elegancí špičkové top modelky prezentuje oblečení českého týmu

Český král neutekl z bitvy u Kresčaku. Zaječí úmysly neměl v Landshutu ani náš národní plochodrážní tým. Po nástupu šel do akce rovnou v rozjížďce s číslem jedna, v níž porazil Slovince 4:2. Václav Milík vyhrál před Matejem Žagarem, Eduard Krčmář dodal poslední bod na úkor Matice Ivačiče.

„Se Slovinci dobrý,“ užívá Filip Šitera frekventované plochodrážní přídavné jméno. „Pak ale byli Němci. Milíček vyhrál před Smolinskim, ale v posledním kole Edu předjel Kai Huckenbeck. Kdyby zůstalo 3:3, jeli bychom až třiadvacátou jízdu a vybírali jsme si pozice jako první. A třeba by to s postupem dopadlo. Taky jsme nepočítali, že Němci na konci závodu remízujou s Poláky…“

Závod se však teprve rozbíhal. „Italové, Poláci, Švédi a Ukrajinci,“ vypočítává český kouč. „S Italama to bylo 4:2. Nicolas Covatti jel dobře a hodně bral body. Jeden sebral i Edovi. Přemejšlel jsem, že tam na ně dám Honzu Kvěcha, ale on v Landshutu nikdy nejel a nevěděl, co a jak.“

 

Náhradník na ovál

Drama závodu se odráží v očích členů českého nároďáku

Václav Milík přivezl třetí triumf v řadě i v rozjížďce s číslem dvanáct, aby garantoval remízu s Bartoszem Zmarzlikem a Patrykem Dudkem. Filip Šitera pochopil, že na přímý postup můžeme zapomenout, ale čekají nás nadstavbové jízdy. A tak do utkání s Poláky poslal náhradníka Jana Kvěcha. Chtěl dopřát trochu klidu Eduardu Krčmářovi a umožnit náhradníkovi otestoval ovál.

„Neudělal ostudu,“ komentuje Filip Šitera nulu Jana Kvěcha. „První kola se na dráze teprve rovnal, ale pak je dotáh‘. Jsou to Poláci a to je hrozně těžký. Dal jsem ho na Ukrajince, abych se rozhod‘, koho dám do dvaadvacátý jízdy.“

Ještě než se Češi střetli s Ukrajinou, Fredrik Lindgren a Peter Ljung inkasovali 5:1 na úkor Václava Milíka v rozjížďce s číslem šestnáct. O tři jízdy později Václav Milík přijel do cíle před Stanislavem Mělničukem a Janem Kvěchem. Posléze závod vyhráli Švédové o bod před Poláky.

 

Vabank poslední jízdy

Do akce se dostal i náhradník Jan Kvěch

Češi byli čtvrtí a čekalo je play-off. V rozjížďce s číslem dvaadvacet je očekávali pátí Slovinci. Vítěz šel dál do třiadvacáté jízdy, aby bojoval o postup s Němci. Jejich remíza s Poláky nám paradoxně pomohla. Kdyby totiž skončili s devatenácti body jako Češi a Slovinci, jako pomocné kritérium by přišly na scénu bonusové body. Sestava Filipa Šitery neměla ani jeden, takže by si ve dvaadvacáté jízdě vybírala místa na roštu až po Slovincích.

Bylo to opačně a Slovince jsme vyřadili. „Ve dvaadvacátý jízdě jsme to zachránili,“ vypráví Filip Šitera. „Volba nakonec padla na Edu. Matej Žagra ho nesmyslně a nebezpečně brzdil třetího Edu. Stejně by jim nepomohlo, kdyby ho Nick Škorja předjel. Vašek vyhrál, takže jsme postupovali my.“

Václav Milík (1) předvádí Martinu Smolinskemu (2), jak velkorysým venkem se v Landshutu dá předjíždět

A pak přišla poslední jízda večera. „To byl vabank!“ netají se Filip Šitera. „Zbyla na nás dvojka a čtyřka, odkud nešlo odjet. Ale co předved‘ Vašek, to byla paráda! Objel oba Němce takovým velkým obloukem. To byla radost se dívat!“

 

Bilance

Protože Němci byli po základní části lepší než Češi, letenky na finále v Togliatti si budou shánět oni. „Ostuda to není,“ zamýšlí se nad landshutským výsledkem našeho národního družstva. „Vašek jel krásně, Eda měl smůlu a Honza sbíral zkušenosti. Mladí potřebujou jezdit v silný konkurenci a zjistit, že je můžou porážet.“

Češi v Landshutu: zleva Filip Šitera, Jan Kvěch, Eduard Krčmář a Václav Milík

Foto: Pavel Fišer