Štěstěna nenechala Zdeňka Simotu ve štychu

Praha – 18. září
Čas odtikával směrem k osmnácté hodině. A delegovaný technický komisař, který chyběl již při odpoledním mistrovském klání kolibříků, stále nikde. Pořadatelé našli náhradní řešení a poslední letošní přebor nabral jen mírné zpoždění. Odpadl trénink, odpadl nástup a diváky čekal rovnou závod. Ale panečku, jaký závod! Zdeněk Simota se dvěma úvodními triumfy vydal za uhájením pozice jedničky aktuální klasifikace soutěže, ale v rozjížďce s číslem patnáct si jej vyčíhnul Jan Kvěch. Ale to ještě netušil, že cestou na start devatenácté jízdy mu přestal fungovat motocykl kvůli zapalováním. Spolu s mechanikem Janem Holubem rychle nastartovali druhý stroj, jehož set up byl ovšem stejně daleko od optima jako jiná galaxie od Země. Plzeňský závodník mohl jen sledovat, jak se Petr Chlupáč srdnatě pere s Davidem Pacalajem. Na závěr Zdeněk Simota vyhrál a přece jen se mohl radovat z vítězství v celém přeboru. Fortuna mu totiž evidentně šla na ruku. Josef Franc splnil při svém jediném startu v seriálu roli suveréna úplně naplno. Boj o další příčky ovlivnila i Lenka Felix způsobem sobě vlastním. Před startem jedenácté jízdy rozblikala rampu vylučovacích světel jako nějaký diskžokej a za nesplnění dvouminutového limitu diskvalifikovala rovnou celou trojici Michal Škurla, Petr Chlupáč a Pavel Kuchař. Zatímco Zdeněk Simota se umístil jako pátý, před ním jela trojice závodníků o druhou příčku. Ochozy Markéty rozjásal Jan Kvěch. Správné naladění motocyklu byl rébus, jejž se svým otcem Václavem řešili celý dnešní večer, a pražský junior ani tentokrát neodstartoval nejlépe. Nicméně dokázal se z třetí příčky probít až do čela. Na pódium nescházel ani Zdeněk Holub, zatímco Ondřeji Smetanovi zůstala nevděčná čtvrtá pozice a postavení muže číslo dvě přeboru 2018.

Jan Kvěch, Josef Franc a Zdeněk Holub na stupních vítězů

Diskotéka na panelu vylučovacích světel míchá pořadím

Po rozpravě se šlo v zásadě velice rychle na ostrou věc

Nepřítomnost technického komisaře se vyřešila operativně, když jeho práci s přebíráním motocyklů suploval Tomáš Topinka.  A protože se z časového harmonogramu škrtnul nejen nástup, ale i trénink, se zpožděním to přece jen nebylo tak zlé. Zdeněk Simota proto mohl záhy vypálit do čela rozjížďky s číslem jedna.

Jenže vinou poruchy startovacího zařízení se chytil do pásky Michal Škurla, takže se muselo startovat znovu. Jenže Zdeněk Simota se ujal opět vedení a tentokrát za regulérních podmínek. Pro potvrzení svého přebornického titulu potřeboval dnes skončit nejhůře čtvrtý. Jakékoliv jiné umístění bylo vázáno na výsledek jeho nejbližšího pronásledovatele v průběžné klasifikaci, jímž byl Ondřej Smetana.

Roman Marek naštěstí ze svého pádu vyvázel bez zranění

Ten nyní mířil vstříc druhé zatáčce coby druhé, jenže Michal Škurla přece jen spodní stranou ve výjezdu našel cestičku k výjezdu. Ondřej Smetana se dokázal vrátit nazpět hned ve druhé zatáčce, nicméně první kolo jeho duelu o přeborníka vyznělo pro Zdeňka Simotu.

Ovšem závod byl stále příliš mladý. Druhé jízda se musela opakovat, protože hned v zatáčce u depa upadl Roman Marek. Zdeňka Holuba trápila chřipka, ovšem prve šel po vylétnutí pásky tvrdě do Hynka Štichauera a také nyní se v repete ujal vedení. Jenže zezadu se richtoval Jan Kvěch. V první zatáčce objel druhého Hynka Štichauera. A po pár pokusech záhy po nájezdu do druhého okruhu sebral vedení Zdeňku Holubovi, jemuž záhy nadělil pět metrů.

Zdeněk Simota (červená) míří k prvnímu triumfu před zraky Ondřeje Smetany (modrá) a Michala Škurly (bílá)

V rozjížďce s číslem tři Jaroslav Petrák svým rychlým startem zaskočil Petra Chlupáče, jehož všechny nájezdy skončily na barikádě zkušeností pardubického matadora. Další trojku dovezl Filip Hájek, když změřil Patrika Mikela i Davida Pacalaje a seznam vítězů úvodní série se uzavřel Josefem Francem, jednoznačně triumfujícím v rozjížďce s číslem pět.

Úřadující šampión byl prvním, kdo své vítězství obhájil, protože v šesté jízdě vůbec nepustil ke slovu Michala Škurlu, byť se ten snažil až do cíle. Neméně suverénně si hned nato počínal Zdeněk Simota, když Hynka Štichauera předčil již s letem pásky.

Jaroslav Petrák (červená) drží vedoucí příčku před Petrem Chlupáčem

V rozjížďce s číslem osm musel Zdeněk Holub přímo u roštu oživovat svůj zhaslý motocykl, ale mnohem větší trable zažíval Ondřej Smetana. Otočil se od pásky, zvednul pravici směrem k depu, a než odstavil svůj stroj na trávník, přijel jeho otec Radek s rezervním. Evidentně nebyl vůbec ve špatné kondici.

I když lepší start vystřihnul Zdeněk Holub, který své vedení před svým klubovým kolegou uhájil také v úvodním oblouku, Ondřej Smetana protáhnul nájezd do druhé zatáčky a přijel si pro tři body. Po Josefu Francovi a Zdeňku Simotovi se třetím neporaženým večera stal Jan Kvěch, který ovšem musel v první zatáčce deváté jízdy objet Davida Pacalaje. Že by své vítězství z úvodní série zopakoval také Filip Hájek, znemožnil Petr Chlupáč svým triumfem stylem start – cíl v rozjížďce s číslem deset.

Zdeněk Holub líčí, co se stalo před startem rozjížďky s číslem jedenáct:

„Stál jsem tam na háku, koukám na ty hodiny. Pět, čtyři, tak jsem tam skočil a viděl už jen ty barevný světla.“

Jan Kvěch (žlutá) se vesměs musl po startech probíjet dopředu – jako v tomto případě před Jana Macka (bílá), Martina Gavendu (modrá) a Davida Pacalaje, z něhož je na snímku jen zadní kolo

Jedenáctá jízda slibovala další drama, jenže se změnila ve frašku. Sudí Lenka Felix z ní vyloučila rovnou tři závodníky, kteří nebyli připraveni v době vypršení dvouminutového limitu. Zatímco Michalu Škurlovi, Petru Chlupáčovi a Pavlu Kuchařovi nezbylo než nadávat, Zdeněk Holub pomalým tempem poslal na své konto tři body.

Josef Franc vyhrál s přehledem čtrnáctou jízdu, čímž sebral Ondřeji Smetanovi další bod. Avšak ztrátě se nevyhnul také Zdeněk Simota. Sice v rozjížďce s číslem patnáct odstartoval nejlépe, jenže Jan Kvěch se rychle zbavil Daniela Klímy a na konci protilehlé rovinky se jako blesk zleva mihnul okolo vedoucího Plzeňana.

 

Přebor jako vystřižený ze žurnálu

Trojitá diskvalifikace v rozjížďce s číslem jedenáct

Po třech sériích se tím pádem o vedení dělili borci stojící na opačných pólech věkového spektra, a sice Josef Franc a Jan Kvěch. Vedle Zdeňka Simoty byl o bod za nimi také Filip Hájek, když ve třinácté jízdě porazil Jaroslava Petráka. Sedmi body na kontě se mohli chlubit rovněž Zdeněk Holub a Ondřej Smetana.

David Pacalaj se chystá na Zlatou stuhu v Pardubicích:

„Zkouším nový styl, abych to držel víc na nohách, ne na rukách. Trénuju na Pardubice a hlavně sám pro sebe.“

Jan Kvěch (modrá) předjel také Zdeňka Simotu

Rýsoval se krásný závěr. V rozjížďce s číslem sedmnáct zvýšil hodnotu svých akcií Ondřej Smetana, když odvedl Hynka Štichauera, který se dočkal svého prvního vítězství prve ve dvanácté jízdě, kdy nedal ani náznak šance Patriku Mikelovi.

Josef Franc se v osmnácté jízda vracel jako vítěz do depa již počtvrté, aby přitom osaměl na hrotu aktuální klasifikace. Lepším startem se sice mohl pyšnit Jan Kvěch, který celou dobu závodu laboroval s nastavením motocyklu. Jenže úřadující český šampión se okolo něj v prvním oblouku mihnul, jako když jej potká.

Ondřej Smetana (žlutá) hlídá za svými zády Hynka Štichauera (červená)

Před rozjížďkou s číslem devatenáct se dlouho čekalo na Zdeňka Simotu. Když se totiž chystal vyjet na ovál, vypověděl mu službu motocykl vinou zapalování. Spolu s Janem Holubem v roli mechanika narychlo přichystali do akce rezervní stroj. Jenže ten nebyl pochopitelně zahřátý a žhavý kandidát přebornického titulu stačil jen z třetí pozice sledovat duel Davida Pacalaje a Petra Chlupáče o vítězství.

Zprvu jel v čele slovenský junior, jenže jeho pražský soupeř se ve druhém okruhu dostal před něho do čela v úvodním nájezdu. Předposlední sérii posléze uzavřel triumfem Zdeněk Holub, ale Patrik Mikel mu ho nikterak neulehčil. Jeho poslední nájezdu z posledního výjezdu jej takřka dostal dopředu. Chyběl vskutku jen malilinkatý kousíček.

Josef Franc (bílá) má v této chvíli před sebou Petra Chlupáče (žlutá) a Hynka Štichauera (modrá)

A tak po dvaceti rozjížďkách vedl Josef Franc s náskokem bodu na Jana Kvěcha a dvou na Ondřeje Smetanu a Zdeňka Holuba. Zdeněk Holub stejně jako Filip Hájek stál o další bodík pozadu. Závěrečnou pětinu odstartoval ideálně Michal Škurla, který jednadvacátou jízdu stejně jako předtím šestnáctou vyhrál stylem start – cíl. Jenže slabší úvod a ona nešťastná diskvalifikace ho v konečném součtu stála pódium.

Naproti tomu Josef Franc rázně vykročil na jeho nejvyšší stupínek. Ovšem v dvaadvacáté jízdě na něho odstartoval Hynek Štichauer. A dopředu se sápal také Petr Chlupáč. S ním si pražské eso rázně poradilo, aby se v nájezdu do druhého kola jako blesk prohnalo i před vedoucího Pardubičana.  S patnácti body již nemohl být překonán, což byla svým způsobem skvělá zpráva rovněž pro Zdeňka Simotu.

Ondřej Smetana jede před Danielem Klímou

Ten sice s rutinou vyhrál rozjížďku s číslem dvacet tři, nicméně musel počítat, že před ním skončí minimálně čtyři další závodníci. A pakliže by Ondřej Smetana zvítězil, byl by to právě on, kdo by se radoval z přebornického titulu. Při patnáctibodovém zisku Josefa France, ale tato možnost padla a plzeňský Jihočech mohl slavit. Bohužel však nikoliv na stupních vítězů, jelikož se v Praze vyhlašoval pouze závod, nikoliv celkové pořadí.

O další příčky za Josefem Francem byla pořádná tlačenice. Zdeněk Holub vyhrál čtyřiadvacátou jízdu a jeho třináct bodů hned vzápětí vyrovnali Ondřej Smetana a Jan Kvěch. Starší z obou Pražanů měl lepší start a celou dobu tomu mladšímu ukazoval výfuk. A tak letošní přebor vyvrcholil trojčlenným rozjezdem o druhou příčku. A ten stál doopravdy zato!

Jan Kvěch (bílá) se v rozjezdu po vnějšku žene před Zdeňka Holuba (červená)

Nejlepší startovní manévr předvedl Zdeněk Holub. Jan Kvěch zaostal vzadu, avšak svůj handicap dohnal bojovností. V první zatáčce podjel Ondřeje Smetanu a nakonec uštval i vedoucího Zdeňka Holuba. „Bombový,“ komentoval Jan Kvěch své druhé místo v závodě. „Zkoušel jsem to, dával to na venek a vnitřek. A povedlo se!“

 

Hlasy z depa

Josef Franc pojal dnešní závod jako skvělý trénink

„Pro mě to byl plnohodnotnej‘ trénink,“ nechal se slyšet Josef Franc. „Nechtěl jsem dělat hvězdu, chtěl jsem vyzkoušet motorky. Něco jsme na obou zkusili. Kromě jednoho špatnýho startu s Hynkem to bylo dobrý.  Moc se mi to zvedlo a prošmrdlal jsem to až do nájezdu. Petr Chlupáč měl taky dobrej‘ start, musel jsem se tam vetřít.“

Jan Kvěch (bílá) v souboji s Hynkem Štichauerem (červená) a Zdeňkem Holubem (modrá)

„Parádní závody, akorát od startu mi to moc nejelo,“ vymezil Jan Kvěch limity své spokojenosti. „Ale myslím, že dobrý. Akorát jsem ty starty nemoh‘ doladit, tak jsem musel předjíždět. Konečně se mi začalo zase dařit po dvou nepovedenejch‘ závodech. Hlavně abych takhle jel v Pardubicích.“

Zdeněk Holub (červená) v tuhém souboji s Jaroslavem Petrákem (modrá)

„Pěkný závody,“ bilancoval Zdeněk Holub, který nebyl ve své kůži. „Je mi blbě, mám chřipajznu a musím se na další závody vyléčit. Pěkný závody to byly, dalo se na to dívat. V rozjezdu škoda, že mě objel, ale Honza Kvěch jel dneska fantasticky.“

Ondřej Smetana (modrá) v rozjezdu Zdeňka Holuba nepřekonal

„V pohodě, pěkný závody,“ říkal Ondřej Smetana. „Ale mrzí mě ten rozjezd. Druhý místo v přeboru jsem si udržel, tak to není tak špatný. Celý závody to bylo pěkný až na ten rozjezd. Co se dá dělat?! Určitě se z toho ale nezblázním.“

Zdeněk Simota vede před Janem Kvěchem

„Jak jsem jel na čtvrtou jízdu, odešlo mi zapalování,“ vysvětloval Zdeněk Simota. „Skočil jsem na druhou motorku a ta byla úplně mimo. Studená, ještěže to vydrželo. Byl cíl vyhrát přeborníka, radši bych byl na bedně, ale aspoň takhle.“

Filip Hájek byl spokojený pouze částečně

„Dobrý,“ odtušil Filip Hájek. „První jízda mi vyšla, ve druhý jel Chlup dobře. Hlídal si mě, pak jsem vyhrál s Jardou. A už to nebyla žádná sláva, motorka byla pomalá.“

Michal Škurla doplatil na diskotéku na vylučovacích světlech

 

„Na tu bídu dobrý závody,“ rozjasnil Michal Škurla lehce svou tvář. „První dvě jízdy nic moc. Třetí se stalo, co se stalo, k tomu bych se radši nevyjadřoval. Mohl bych říct něco, co by si někdo nechtěl přečíst. Pak jsem to otočil, že špatnýho byl dobrej‘ závod.“

Petr Chlupáč sleduje svého otce Petra a Adriana Rymela při přípravě jeho motocyklu

„Závody byly hezký,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Až na tu třetí jízdu, kdy mě vyloučili. Nevím, vjel jsem tam, přišly mi to bejt krátký dvě minuty. Vyloučili mě, co nadělám?! A třeba Michal Škurla na tom ztratil víc než já.“

Jaroslav Petrák (mpdrá) dotírá na Ondřeje Smetanu (žlutá) a Zdeňka Holuba (červená)

„Začátek úplně parádní, ale pak vůbec nevím,“ kroutil hlavou Jaroslav Petrák. „Něco to potřebovalo a já to nedokázal dopasovat v posledních jízdách. Bylo to udušený a nestrkalo to dopředu. Když vezmu, co jsem tady jel na jaře, začínal jsem těžkejma převodama a skončil na lehkejch‘. A teď je to úplně něco jinýho.“

Souboj na ostří nože: Zdeněk Holub (modrá) vs. Hynek Štichauer (červená)
1. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 2 2 13+3
3. Zdeněk Holub, Praha 2 2 3 3 3 13+2
4. Ondřej Smetana, Praha 2 3 2 3 3 13+1
5. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 2 1 3 12
6. Filip Hájek, Praha 3 2 3 1 1 10
7. Hynek Štichauer, Pardubice 1 2 3 2 2 10
8. Michal Škurla, Praha 1 2 M 3 3 9 (los)
9. Petr Chlupáč, Praha 2 3 M 3 1 9 (los)
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 2 1 2 9
11. Patrik Mikel, Pardubice 2 1 2 2 1 8
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 2 1 2 2 8
13. Martin Gavenda, Březolupy 1 1 1 2 2 7
14. Daniel Klíma, Praha 2 1 1 1 F 5
15. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 1 1 1 5
16. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 0 0 M 0 1 1
17. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 0 0 0
18. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 0 0 E 0 (los)
19. Roman Marek, Kopřivnice X 0 0 0 0 0 (los)
20. Jan Macek, Kopřivnice 0 0 0 E 0 0 (los)
Jedinou chybou závodu byla absence vyhlášení nejlepší trojice z celého přeboru – a tak Zdeněk Simota pózoval Karlu Hermanovi jako přeborník pouze v depu

Konečné pořadí seriálu:

PCE BŘE PCE CHA PLZ KOP PCE SVI LIB PHA TOT
18.4. 21.4. 13.6. 24.6. 21.7. 11.8. 22.8. 25.8. 8.9. 18.9
1. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 (10) 18 25 25 20 22 16 173 (183)
2. Ondřej Smetana, Praha* 14 25 20 18 22 25 25 18 167
3. Michal Škurla, Praha* (3) 22 22 22 22 4 22 14 10 138 (141)
4. Hynek Štichauer, Pardubice 25 22 20 8 25 20 12 132
5. Zdeněk Holub, Praha 20 18 16 25 10 12 10 20 131
6. Jan Kvěch, Praha 10 20 18 14 20 14 8 22 126
7. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 6 12 18 18 18 4 104
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 8 14 10 7 16 7 16 (6) (7) 90 (103)
9. Petr Chlupáč, Praha 5 16 8 16 6 16 12 8 87
10. Patrik Mikel, Pardubice 0 14 14 6 20 16 6 76
11. Filip Hájek, Praha 7 6 5 6 10 18 14 66
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 7 12 7 5 53
13. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 8 3 10 5 42
14. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 20 8 32
15. Martin Málek, Březolupy* 18 12 30
16. Daniel Klíma, Praha 1 0 # 7 2 12 3 0 3 28
17. Daniel Šilhán, Liberec/Pardubice # 4 3 1 12 5 2 27
18. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 3 7 2 10 4 (0) 26
19. Josef Franc, Praha* 25 25
20. Pavel Kuchař, Praha 2 5 # 4 0 8 3 1 23
21. Michael Hádek, Plzeň 4 16 20
22. Jan Macek, Kopřivnice 5 0 14 0 0 19
23. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 0 8 13
24. Michal Baštecký, Praha + # 0 2 0 7 2 0 11
25. Roman Čejka, Slaný 6 5 11
26. Petr Babička, Slaný 4 5 9
27. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
28. Lukáš Vinter, Praha 0 0 6 6
29. Roman Marek, Kopřivnice 4 0 0 4
30. Michal Danko, SK – Žarnovica 3 3
31. Pavel Čermák, Divišov 3 0 3
32. František Klier, Divišov 0 0 0 1 1 2
33. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2
34. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
NC Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) 0 0
NC Milan Dobiáš, Chabařovice 0 # 0
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC NC
Richard Geyer, D NC NC
Andrei Popa, RUM NC
Sjoerd Rozenberg, NL NC
Jarno de Vries, NL NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté MR v Březolupech jsou označeni hvězdičkou *; Pavel Čermák má povolené hostování v AK Divišov, Daniel Šilhán od pátého závodu v Plzni startoval s motocyklem 500 ccm na hostování v Pardubicích; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky; # účastníci vloženého závodu 250 ccm; počínaje čtvrtým závodem se do průběžné klasifikace počítají nejlepší výsledky ze 75% uskutečněných závodů zaokrouhlených nahoru

Rozjezd o druhé místo: Jan Kvěch (bílá), Zdeněk Holub (červená) a Ondřej Smetana (modrá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Josef Franc sehrál roli suveréna

Jaroslav Vaníček z nevyššího stupínku pódia nespadl

Praha – 18. září
Skvělé počasí provázelo předposlední kolo šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. Obsazení startovního roštu finále A se začalo rýsovat poměrně rychle. Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Jan Jeníček ve druhé sérii obhájili svá úvodní vítězství. V rozjížďce s číslem dvanáct sice Vojtěch Šachl porazil Jana Jeníčka, avšak Pardubičan se srdnatě pustil do souboje s Jaroslavem Vaníčkem v šestnácté jízdě. Několikrát si vyměnili pořadí, až Pražan upadl v nájezdu do první zatáčky závěrečného kola. Nenechal se ale předjet od Adama Nejezchleby, takže se nemusel pouště do rozjezdového dobrodružství se slánskými závodníky pro potvrzení své příslušnosti do áčka. A v něm už zase úřadoval od startu až do cíle, takže je šampiónem nezávisle na výsledku sobotní slánské derniéry.

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček stojí na stupních vítězů

Bitva o finále A

Luboš Krejča v nesnázích

Absence delegovaného technického komisaře měla na běh mítinku jen pramalý vliv a jednotlivé jízdy rozběhly svůj běh. Hned v té první se Jaroslav Vaníček ujal vedení před Vojtěchem Zamazalem, jenže ve druhé zatáčce upadl Luboš Krejča. Sice se zvedal, ale přesto raději přišly ke slovu červené vlajky.

Tři body na kontě Jaroslava Vaníčka tím pádem přistály až při repete, v němž slánského závodníka odvedl podruhé. Hned nato triumfoval Jan Jeníček. A po něm Vojtěch Šachl, zatímco Bruno Belan v úvodním nájezdu stihnul pouze Jakuba Exlera. Seznam úvodních vítězů se uzavřel Adamem Bednářem, který v rozjížďce s číslem čtyři vyzrál na Adama Nejezchlebu. Shodou okolností to byl také on, jehož vítězná šňůra ve druhé sérii praskla.

Jaroslav Vaníček vodí Vojtěcha Zamazala

V sedmé jízdě totiž narazil na Vojtěcha Šachla, jenž si svůj druhý primát nárokoval, sotva páska vystřelila ke slunečné obloze. Neméně suverénně zvítězili také Jaroslav Vaníček v páté a Jan Jeníček v osmé jízdě.

Dalším vítězem se stal Vojtěch Zamazal. Stále se lepšící slánský borec se v rozjížďce s číslem šest vytáhnul na úkor Adama Nejezchleby. Měl štěstí i na los, protože rovněž v rozjížďce s číslem deset mu rozpis určoval jediného protivníka. On Matouše Kameníka porazil a s osmi body na kontě aspiroval na finále A.

Vojtěch Šachl vodí Bruna Belana

Jenže takových adeptů bylo dnes na malé Markétě přece jenom víc. Jaroslav Vaníček dosáhnul hattrick v rozjížďce s číslem devět. Ve dvanácté jízdě s ním krok udržel Vojtěch Šachl, když celá čtyři kola odrážel útoky Jana Jeníčka.

 

Potvrzený titul

Jaroslav Vaníček (červená) se brání Janu Jeníčkovi (modrá)

Jan Jeníček sice ztratil bod, avšak nikoliv ambice na stupně vítězů. Jako první se do finále A dostal Vojtěch Šachl. Ve čtrnácté jízdě vůbec nepřipustil, že by jej bojovný Adam Bednář měl ohrozit. Hned vzápětí se zkomplikovala nadějná pozice Vojtěcha Zamazala.

Sice perfektně odstartoval, jenže ještě v úvodním nájezdu se zprava přihnal Bruno Belan. Ten se posledně mohl radovat z druhého prvenství a těšit se, kterak si to svým klubovým kolegou rozdá ještě jednou ve finále B.

Luboš Krejča (bílá) bojuje o čelo s Matoušem Kameníkem (modrá)

Rozjížďka s číslem šestnáct nabídla prozatím největší drama. Vedení se ujal Jaroslav Vaníček. Jenže Jan Jeníček si dobře uvědomoval, že do áčka vede cesta jedině přes vítězství. V prvním výjezdu udeřil na pražského borce spodem a ve druhé zatáčce mu sebral vedení.

Jaroslav Vaníček mobilizoval všechny své síly. Hned v úvodním oblouku druhého okruhu zaútočil a zleva se do vedení vrátil. Avšak Pardubičan kontroval ve třetím kole, když jej podjel ve druhé zatáčce. Pražský borec se nevzdal, jenže v hned v následujícím nájezdu spadl.

Adam Bednář bohužel finále B nedokončil vinou pádu

Ztráta áčka mu v žádném případě nehrozila. I kdyby jej Adam Nejezchleba nakrásně připravil o druhé místo, při rovnosti deseti bodů s oběma Slaňáky by jej tři trojky zvýhodnily. Nic takového se ale nestalo, Jaroslav Vaníček se vrátil do sedla včas, aby dojel do cíle jako druhý.

Program finálových rozjížděk zahájil Jakub Exler, který jel v déčku sám. Ve finále C se muselo chviličku čekat na Matouše Kameníka, který posléze ve druhé zatáčce podjel vedoucího Luboše Krejču. Kvůli pádu Adama Bednáře ve druhé zatáčce se béčko muselo opakovat. A stejně jako prve Bruno Belan odvedl Vojtěcha Zamazala.

V áčku jede první Jaroslav Vaníček před Vojtěchem Šachlem a Janem Jeníčkem

Coby jediný neporažený si Vojtěch Šachl mohl volit postavení na startovním roštu finále A jako první. Žádný div, že sáhnul po červené. A vskutku z první dráhy vypálil do vedení. Jenže Jaroslav Vaníček jej podjel ještě v prvním nájezdu. Dnešní triumf a především sedmnáct bodů jej potvrdil jako mistra bez ohledu na výsledek sobotního Slaného.

Pád v šestnácté jízdě nesebral Jaroslavu Vaníčkovi vítězství
D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 6 17
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 4 16
3. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 2 3 2 13
4. Bruno Belan, Slaný 2 2 3 3 3 13
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 3 2 2 12
6. Adam Bednář, Praha 3 2 1 2 X 8
7. Matouš Kameník, Divišov 2 1 2 2 3 10
8. Luboš Krejča, Praha X 1 2 3 2 8
9. Adam Nejezchleba, Ch. 2 2 1 1 1 7
10. Jakub Exler, Praha 1 2 2 1 3 9
Vojtěch Šachl ujíždí před Petrem Bednářem

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV CHA DIV PHA TOT
7.4. 1.5. 12.5. 17.6. 24.6. 29.7. 18.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 13 14 17 18 17 18 17 114
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 10 13 12 14 11 16 86
3. Jan Jeníček, Pardubice 11 17 14 13 13 13 81
4. Bruno Belan, Slaný 10 9 15 12 16 13 75
5. Vojtěch Zamazal, Skaný 9 10 11 11 12 53
6. Adam Nejezchleba, CH 7 10 6 8 7 38
7. Jakub Exler, Praha 11 7 10 9 37
8. Luboš Krejča, Praha 4 7 8 9 8 36
9. Lukáš Vinter, Praha NC 16 8 24
10. Pavel Kuchař, Praha 18 18
11. Štěpán Jurča, Březolupy 5 12 17
12. Matouš Kameník, Divišov 6 10 16
13. Adam Bednář, Praha 7 8 15
14. Eric Puffer, D 5 8 13
15. Daniel Klíma, Praha 11 11
16. Mateusz Lopuski, PL 10 10
17. Alexandra Schauer, D 10 10
18. Manuel Rau, D 8 8
19. Bruno Thomas, D 8 8
20. Sarah Fischer, D 7 7
21. Michal Baštecký, Praha 7 7

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil z prvního závodu v Praze po tréninku

Jan Jeníček (modrá) v souboji s Jaroslavem Vaníčkem

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Všichni závodníci pěkně pohromadě

Michal Tomka se těší na návrat domů

Banská Bystrica – 18. září
Po nedělním obědě bylo v Žarnovici horko jako v peci a hospůdka Na kolkárni provozovaná Radoslavem Fuskou lákala žíznivé mechaniky na půllitr hořkého Radegastu. Vladimír Tomka si posteskl, že má ve své dílně spoustu aut na opravu a jeho druhý mechanik začíná v Bratislavě univerzitní rok, takže s jeho synem Michalem nemá kdo jet na pražský přebor. Kamarádství rozhodně není v plochodrážní branži jen pustou frází. Vedle sedící Radek Smetana promptně nabídl na úterní večer služby svého šikuly Stanislava Stehlíka. Dohoda se stala dílem okamžiku. Jenže člověk míní a… Michal Tomka bohužel letěl vrtulníkem do banskobystrické nemocnice a místo cesty do české metropole se těší na návrat domů.

 

Prasklý šroub v háku

V sobotu byl Michal Tomka nejlepším ze žarnovického družstva

V sobotu v Kopřivnici byl Michal Tomka nejlepším členem žarnovické sestavy. Jako jediný ze slovenských závodníků dokázal vyhrát jízdu. Nicméně týmu pod vedením Martina Búriho chybělo pět bodů na nejnižší stupínek pódia. Při nedělním vyvrcholení Speedway Friendship Cupu před zraky domácího publika bylo tudíž, co napravoval.

Michal Tomka v rozjížďce s číslem čtyři podjel Michala Škurlu a jezdil druhý za Norbertem Magosim, když ve druhé zatáčce upadl. „Pád byl trošku z reflexu,“ povzdechne si. „V nájezdu mě to natáhlo dopředu přes Škurlu. Mířil jsem rovnou na Magosiho, tak jsem to přetočil a následně šúchol na zem. Vstal jsem a dokončil jsem jízdu.“

Kritický otec Vladimír si v depu nebral servítky. Michal Tomka šel do akce v rozjížďce s číslem osm. V ní kraloval Ondřej Smetana, s nímž si v neděli neměl poradit žádný ze soupeřů. Slovenský junior jezdil druhý, ale v předposlední zatáčce opět spadl.

První pád za zády Norberta Magosiho

„Druhý pád zapříčinil odtrhnutý hák,“ vysvětluje. „Respektive zlomil se mi šroub v háku, tak jsem ztratil kontrolu nad motorkou a spadl jsem. Šel jsem se postavit, že na to sednu a nějak to dokroužím do cíle. Ale v tom se přiřítil Ukrajinec Koval a trefil mě.“

 

Let vrtulníkem

V nešťastné osmé jízdě jezdí Michal Tomka za vedoucím Ondřejem Smetanou

Kolize vypadala skutečně strašlivě. „Zůstal jsem v šoku,“ líčí Michal Tomka, na něhož se v onen osudný moment upíraly zraky všech přítomných. „Měl jsem vyražený dech a bolelo mě celé tělo. Na chvilku jsem si sedl na dráhu, ale nebylo mi dobře, tak jsem si lehnul. Lékaři usuzovali na možné zranění páteře a pánve, tak mě odvezli vrtulníkem.“

Původní diagnóza se zaplaťpánbůh nepotvrdila, takže si z jeho letu vzduchem můžeme dělat šprťouchlata. „Dali mi něco na bolest, takže let vrtulníkem byl příjemný,“ směje si i sám Michal Tomka. „Ale raději bych místo toho sbíral body na dráze. Bohužel stalo se, co se stalo a lamentovat nad tím, už nemá smysl.“


Michal Tomka nešetří slovy díků:

„Děkuji za pozitivní zprávy od fanoušků a věřím, že co nejdřív budu zase doma.“


Žarnovický plochodrážník zůstává v nemocnici v Banské Bystrici na osmačtyřicetihodinové pozorování. „Vypadá to, že jsem jen potlučený,“ říká. „Ale moc necítím pravý bod, takže uvidím, až přijdou výsledky z vyšetření. Cítím se fajn, věřím, že to nebude nic vážného a těším se domů.“

V současné době Michal Tomka o své další kariéře přemítá

O dnešní přebor pochopitelně přijde, ale první liga vrcholí v Žarnovici až přespříští neděli… „Bohužel je to už podruhé, co mě postihlo takové neštěstí,“ vážným hlasem Michal Tomka připomíná své plzeňské zranění z loňského dubna. „A tak o svém dalším působení na motorce se ještě rozhodnu.“

 


Akce záchranářských vrtulníků na českých a slovenských oválech:

17. září 2011 Mšeno V posledním díle šampionátu juniorských družstev zpečetili bratři Michael a Daniel Hádkovi a Jan Holub svůj titul a stejná situace panovala i v doprovodném mistrovském klání stopětadvacítek, kde měl Michal Škurla absolutní jistotu zlaté medaile. V rozjížďce s číslem pět upadl Filip Hájek. Naříkal si na naražený bok a ošetřující lékař nejprve požádal o zásah rychlou sanitku. Záhy svůj požadavek změnil na vrtulník. „Co bych zato dal, kdyby jen přiletěl s nějakým papalášem,“ vystihl spíkr Miloslav Čmejla obavy všech přítomných. Naštěstí letošní juniorský mistr, který se nechtěně postaral o českou premiéru lékařského vrtulníku na ploché dráze, vyvázl bez vážnější úhony a na svůj tehdejší let vzpomíná s úsměvem.

Eurocopter s Filipem Hájkem na palubě startuje v září 2011 ze mšenského oválu směr Motol
18. října 2014 Divišov Hned v první jízdě finále mistrovství Evropy dvojic sebral Eduard Krčmář druhou příčku Andreji Karpovovi, jenže Ukrajinec se chtěl vrátit nazpět. Výsledkem se bohužel stal děsivý pád. Zatímco slánský závodník vyvázl bez újmy a spolu s Václavem Milíkem a Tomášem Suchánkem, usedl na trůn, viník pádu skončil v péči lékařů. Nakonec jej modrý Eurocopter EC135 T2+ transportoval do pražského Motola se třemi zlomenými obratli naštěstí bez poškození míchy.

V říjnu 2014 přistál Eurocopter v Divišově pro Andreje Karpova
2. června 2018 Mariánské Lázně Při kvalifikaci dlouhodrážního mistrovství světa pospíchal armádní Sokol pro vážně zraněného Alexe Daviese. Australana převezl do plzeňské nemocnice s trojnásobnou frakturou levé nohy a zraněním hlavy.
8. července 2018 Žarnovica Letošní debutant Michal Danko bojoval o vedení v rozjížďce s číslem jedenáct českého šampionátu juniorských družstev, jenže upadl. Přestože měl myšlenky na pokračování v závodě, lékařka jej raději nechala transportovat vrtulníkem Bell 429 do nemocnice v Banské Bystrici. Tamní lékaři naštěstí podezření na vážná zranění vyvrátili.

Bell 429 se zvedá z žarnovického oválu a všichni přítomní v té chvíli myslí na Michala Danka na jeho palubě
16. září 2018 Žarnovica Červenobílý Bell 429 se do Žarnovice vrátil po dvou měsících při víkendovém vyvrcholení poháru přátelství. Zaplaťpánbůh i v tomto případě vezl Michala Tomku do nemocnice bez seriózních následků incidentu po ošklivé kolizi s Vitalijem Kovalem v osmé jízdě.

Bell 429 právě odstartoval s Michalem Tomkou na let do Banské Bystrice

 

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Mladé plochodrážníky čeká ve Slaném našlapaný víkend nižších kubatur

Slaný – 18. září
Mladé plochodrážní naděje zavítají o víkendu 22. a 23. září do Slaného, aby absolvovaly celou sérii závodů jak na malém, tak na klasickém oválu. V sobotu 22. září je na programu od 10:00 hod mistrovství ČR 125ccm jednotlivců na krátké dráze. Odpoledne přijde na řadu velká dráha a druhý ročník českého šampionátu dvěstěpadesátek doprovodí klasické mistrovství republiky stopětadvacítek. A nedělní dopoledne bude patřit Velké ceně Královského města Slaný se závody obou nižších kubatur.

 

První mistr ráno

Ve Slaném se o víkendu bude závodit na krátké i na klasické dráze

Mistrovství republiky na krátké dráze dospěje ve Slaném do finiše. Vedle suveréna seriálu Jaroslava Vaníčka z AK Markéty Praha se na start postaví celá řada jeho pronásledovatelů, Vojtěch Šachl z divišovského AK, Jan Jeníček ZP Pardubice a objev letošní sezony Štěpán Jurča z AK Březolupy.

Domácí AK Slaný vyšle do boje tradičně Vojtěcha Zamazala a Bruna Belana. Ten využil letní prázdniny nejen k tomu, aby načerpal síly na další školní rok, ale především vybojoval v Divišově titul neoficiálního vicemistra. A v září si z francouzského Morizes přivezl bronz ze světového poháru, takže by rád domácímu publiku předvedl, že tyto úspěchy nebyly dílem náhody, ale systematické tréninkové činnosti ve slánském středisku pod taktovkou Miroslava Rosůlka.

Jaroslav Vaníček se s největší pravděpobností bude ze Slaného vracet jako dvojnásobný mistr republiky

V jednání je rovněž účast závodníků z Polska a Německa, takže tuzemské naděje budou moci změřit své dovednosti se zahraniční konkurencí.

 

Druhý a třetí mistr odpoledne

Při loňské prmiéře mistrovství republiky dvěstěpadesátek v Kopřivnici se na pódium postavili Karol Zupinski, Jan Kvěch a Petr Chlupáč

Odpolední program ve Slaném začne ve čtrnáct hodin. Na klasické dráze se uskuteční mistrovství republiky jednotlivců v kubatuře do 250ccm a zároveň proběhne závěrečný mistrovský závod ve třídě do 125ccm.

V závodě o mistra republiky do 250ccm se divákům představí jezdci z Německa, Polska, Rakouska a pochopitelně z České republiky. V jednání je účast mladých závodníků i z jiných evropských  federací.

Z českých jezdců by o příčky nejvyšší měli zabojovat Pavel Kuchař, Michal Baštecký, oba z pražské Markéty, po zranění se do ostrého boje chystají Filip Šifalda a Milan Dobiáš, odchovanci severočeských Chabařovic. Svou účast zvažuje i Daniel Šilhán, který po svých červencových patnáctinách nastartoval svou kariéru s pětistovkou.

Pavel Kuchař jezdí s dvěstěpadesátkou celý rok

Souběžně s kláním ve třídě do 250ccm se uskuteční poslední mistrovský závod v kubatuře do 125ccm. Většina jezdců přeladí nastavení svých strojů na klasický ovál a po krátkém odpočinku se závodu na malé dráze usednou znovu do sedla svých speciálů, aby bojovali o poslední body v mistrovském klání na klasické dráze.

 

Dva pouťáky v neděli

Velká cena Královského města Slaný se konala naposledy v září před třemi lety

Na začátku sportovní sezony avizovaná Velká cena Královského města Slaný dospěla termínově k navazující sérii mistrovských klání konaných v sobotu. Většina účastníků z předešlého dne ve Slaném přenocuje a postaví se na start, aby bojovali o poháry věnované slánským starostou Martinem Hrabánkem jak v kubatuře do 125ccm, tak i 250ccm.

Program slánského víkendu nižších kubatur tuto sobotu a neděli:

sobota 22.9: 10:00 MR 125 ccm na krátké dráze
14:00 MR 250 ccm
MR 125 ccm
neděle 23.9. 10:00 Velká cena Královského města Slaný

Foto: Mirek Horáček, Miroslav Klimsza, Eva Palánová a Antonín Škach