Francis Gusts se přece jen triumfu ve Slaném dočkal

Slaný – 23. září
Nedělní dopoledne patřilo na plochodrážním stadiónu ve Slaném nastupující generaci adeptů plochodrážního sportu. Mladí plošináři zde bojovali v závodě o Velkou cenu Královského města Slaný a mítink byl vypsán pro dvě kategorie a to do 125 ccm a zároveň do 250 ccm. Vzhledem k tomu, že den před tím bojovali mladí závodníci o mistrovské body, jak ve třídě do 250 ccm tak i do 125 ccm, ti dokonce jak na malé, tak na klasické dráze, logicky se jejich účast musela v menším počtu startujících projevit na nedělní Velké ceně Královského města Slaný.

Velká cena pro Jaroslava Vaníčka, cena fair play pro Vojtěcha Šachla

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Bruno Belan stojí na pódiu

Závod do 125 ccm přivedl na start sice pouze pět jezdců, ale především se jednalo o závodníky, kteří patří k současné špičce této kubatury. Jaroslav Vaníček je nejen mistrem republiky jak na malé, tak i na klasické dráze, ale především se pyšní nejlepším světovým a evropským  závodníkem pro rok 2018. Vojtěch Šachl se v evropském měřítku prezentoval třetím místem, Bruno Belan byl ještě o místo lepší a ve světě je třetí. Startovní listinu doplnil domácí Vojtěch Zamazal a pardubický Jan Jeníček.

Stopětadvacítky jezdily rozjížďky v pěti

Samotný závod na pět jízd s pěti jezdci na startu potvrdil suverenitu Jaroslava Vaníčka, který svých pět startů proměnil v maximální bodový zisk dvaceti bodů. Druhý skončil Vojtěch Šachl AK Divišov s patnácti body před dvojicí slánských plošinářů, Bruno Belan byl třetí s deseti body a Vojtěch Zamazal získal tři body.  A patří mu místo těsně pod stupni vítězů, na Jana Jeníčka tak se dvěma body zbyla pátá příčka.

Bruno Belan nešetřil slovy díků na adresu Vojtěcha Šachla

Velké uznání zaslouží Vojtěch Šachl, který zapůjčil svůj stroj slánskému Bruno Belanovi. Slánský závodník v sobotním mistrovském mitinku zadřel motor a tak gesto mladého divišovského jezdce zaslouží nominaci na cenu fair play, neboť takto si počínal i předešlý den a málo kdo by se ke svému soupeři takto zachoval.

Kacper Lobodzinksi, Francis Gusts a Filip Nizgorski na stupních vítězů

Závod kubatury do 250 ccm přivedl na start sedm jezdců, čtyři byli z Polska a po jednom dodaly motocyklové federace z Lotyšska, Estonska a ČR. Na startu chyběla především trojice českých jezdců.

Novopečený šampión republiky Pavel Kuchař se ráno omluvil pro nemoc, Daniel Šilhán byl sice v depu, ale pohled na jeho pohyb byl znamením, že to dnes nepůjde kvůli zraněnému kotníku a Michal Baštecký v sobotu při mistrovském klání zadřel motor a tak zůstal doma. I sobotními pády poznamenaný Polák Kacper Makowski závodu jen přihlížel.

Milan Dobiáš byl jediným zástupcem českých dvěstěpadesátek

Mítink o Velkou cenu tak ovládl smolař z předešlého dne Lotyš Francis Gusts, ten vybojoval jedenáct bodů a po zásluze zvítězil. Druhý byl polský jezdec Kacper Lobodzinski s deseti body i další místa patřila jeho krajanům, Filip Nizgorski získal devět bodů a je klasifikován na místě třetím, Pawel Trzesniewski vyjezdil bodů sedm a obsadil místo čtvrté.

Domácí jezdec Milan Dobiáš skončil pátý se čtyřmi body a byl jediným tuzemským zástupcem v tomto závodě. Poháry nejlepším závodníkům jak v kubatuře do 125 ccm, tak i 250 ccm předal starosta Královského města Slaný Martin Hrabánek, který si ve svém našlapaném programu našel čas, aby zavítal mezi mladé plochodrážní naděje a popřál jim do dalších nelehkých bojů mnoho úspěchů. Poděkování zaslouží i  pořadatelé z AK Slaný kteří zvládli sobotní celodenní program a dopolední nedělní pokračování mládežnických závodů.