Čtvrtlitrová štěstěna nezůstala nikomu nic dlužna

Slaný – 22. září
Po teplých, horkých a dokonce tropických týdnech a měsících dnes do Čech dorazil podzim. A s ním i závěr plochodrážní sezóny. Ve Slaném vyvrcholily hned tři šampionáty nižších kubatur. Ve druhém ročníku mistrovství republiky dvěstěpadesátek se ujal vedení Markus Maximus Lill. Dělal čest jednomu ze svých křestních jmen, když v rychlém sledu dovezl tři trojky. Jenže V rozjížďce s číslem jedenáct upadl a v konečném účtování mu zůstala až pátá pozice Zatímco Daniel Šilhán se mohl těšit na bronz, v depu se chystal rozjezd o titul mezi Pavlem Kuchařem a Francisem Gustsem. Lotyš přitom těžil z přízně Štěstěny. V posledním okruhu druhé jízdy měl poruchu stroje, ale stačil inkasovat bod, protože přesně ve stejném okamžiku za ním upadl Kacper Makowski. Jenže Fortuna nechtěla evidentně zůstat nikomu nic dlužna. Pavel Kuchař pokazil start dodatkové jízdy, avšak hned se jal vedoucího Francise Gustse prohánět. Snižoval svůj odstup od Lotyše, jemuž se nakonec však v závěrečném kole přetrhnul sekundární řetěz. V doprovodných mistrovských kláních stopětadvacítek neprohrál Jaroslav Vaníček jedinou jízdu a skvělým způsobem tím pádem podtrhnul oba své tituly.

Francis Gusts, Pavel Kuchař a Daniel Šilhán stojí na stupních vítězů

Závod hodný anulace

Plochodrážní podzim začal mistrovským kláním stopětadvacítek na malé dráze

Vezmeme-li podzimní rovnodennost jako začátek podzimu, letošní rok se nemohl trefit lépe. Jednadvacátého dne měsíce září se vyskytuje sporadicky a nejčastěji nastane buď dvaadvacátého nebo třiadvacátého. Letos měla přijít až okolo čtvrté hodiny ranní v noci na neděli, nicméně podzim svým chladem dal na vědomí svou existenci již dnes nad ránem. Letní ošacení se stalo již dopoledne velkým přežitkem.

Jaroslav Vaníček přijel do Slaného již jako neotřesitelný mistr republiky stopětadvacítek na malé dráze. Hned v rozjížďce s číslem jedna svou vládu potvrdil, když odvedl Bruna Belana a polského debutanta na našich oválech Antoni Kawczynskeho.

Jaroslav Vaníček za svými zády vodí Bruna Belana

Poté však závod pozbyl práva na regulérnost. Adam Jaksch, který v roli sudího na poslední chvíli vystřídal původně nominovaného Tomáše Topinku, nařídil, aby se rozjížďky počínaje tou s číslem dvě konaly pouze na tři kola. Tříkolové jízdy jsou pro kolibříky běžné, avšak výhradně na klasických oválech.

Bohužel pořadatelé nařízení přijali jako ovce a jediný, kdo se proti takovému počínáni, ohradil, byl Petr Šachl. Otec divišovského závodníka se však cestou od stupňů vítězů od předsedy jury Karla Voborníka dočkal jen rady, ať si přečte řády. Jury závodu se posléze vytasila s argumentem, že zkrácení rozjížděk bylo vedeno snahou urychlit závod. Obdobnými kompetencemi ovšem není vybavena.

Vojtěch Šachl má za sebou svého jmenovce Zamazala

Avšak nazpět k dění na ovále. V šesté jízdě Jaroslav Vaníček prodloužil sérii své neporazitelnosti. Po dvou sériích mu mohl konkurovat jedině Jan Jeníček. Pardubický závodník se navíc mohl chlubit, že již po startu rozjížďky s číslem devět přestřihnul vítěznou šňůru, jíž Vojtěch Šachl začal osnovat ve druhé jízdě.

O průběžné vedení s Jaroslavem Vaníčkem se dělil ještě po třetí sérii. Pražan ovládl jedenáctou, Pardubičan v té patnácté objel Vojtěcha Zamazala v úvodní zatáčce. V rozjížďce s číslem sedmnáct si však na Jana Jeníčka vyšlápnul Vojtěch Šachl, který triumfoval stylem start – cíl. Jaroslav Vaníček posléze triumfoval stylem start – cíl ve dvacáté jízdě, jež se opakovala po pádu Erica Puffera.

Eric Puffer (modrá) padá za zády Sarah Fischer (bílá) a vedoucího Jaroslava Vaníčka (červená)

Již jasný mistr republiky měl jako jediný jistou účast ve finále A. Se ztrátou jediného bodu za ním stáli Jan Jeníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Další věc, kterou Petr Šachl při své stížnosti Karlu Voborníkovi plným právem vytýkal, byl způsob nominace do áčka. Při rovnosti dalších kritérií a nemožnosti vyřešit patovou situaci vzájemným soubojem, nepřišel na řadu rozjezd, nýbrž los. Samotní závodníci mu ale přítomní nebyli, jejich nasazení do finálových jízd jim bylo sděleno v depu!

A tak se stalo, že Matěj Frýza, jehož porucha motocyklu v šestnácté jízdě připravila o body, startoval ve finále D. Přitom měl tři dvojky, zatímco Sarah Fischer a Jakub Exler jen dvě, ale při stejném bodovém zisku startovali oba v céčku!

Finále A: zleva Jan Jeníček (bílá), Bruno Belan (modrá) a Jaroslav Vaníček (červená)

Zaplaťpánbůh přehmaty jury neměly sebemenší vliv na výsledek šampionátu. Jaroslav Vaníček posléze potvrdil svůj titul suverénním triumfem ve finále A. Poraženými nebyli ani tak Bruno Belan a Jan Jeníček, kteří projeli pod šachovnicovou vlajkou hned za ním, ale především rozhodčí a šéf jury. Ať se nikdo nezlobí, ale v tomto případě by se už mělo hrát o jejich licence. A to tím spíše, nepřišla-li postiženým závodníkům žádná omluva.

 

Jaroslav Vaníček podruhé na pódiu

František Hřib vede před Lubošem Krejčou

Po obědě vyvrcholil také klasický šampionát stopětadvacítek. Ani jemu se nevyhnul kontroverzní moment. Za vítěze rozjížďky s číslem dvě byl totiž vyhlášen za vítěze Antoni Kawzcynski, byť cílem projel jako první Mateusz Lopuski. Nicméně pozdější reklamace nebyly uznány a za celou věc si mohli polští závodníci svým způsobem sami, jelikož si omylem zaměnili povlaky. Ale kdo je placen, aby tyto věci hlídal?

Bruno Belan se vrací pěšky do depa, aby zjistil, že na ploché dráze je smysl pro fair play stále živý

Mnohem větší dopad na výsledek celého závodu měla díra v karteru motoru Bruna Belana, jež slánského závodníka zastavila v momentě, kdy mířil vstříc první zatáčce za vedoucím Mateuzsem Lopuskim. Bodová ztráta mu nakonec sebrala pódium, zatímco jeho patovou situaci s fatálně poničeným motocyklem vyřešil Vojtěch Šachl se svým otcem Petrem, kteří Slaňákovi na pokračování mítinku nabídli svůj druhý stroj.

Ještě předtím se do čela dostal Jan Jeníček, když v první zatáčce objel Františka Hřiba, jenž posléze na začátku třetího okruhu přišel o druhou příčku kvůli pádu. Tři body získal rovněž Štěpán Jurča v rozjížďce s číslem tři, zatímco Jaroslav Vaníček hned vzápětí nepustil před sebe Vojtěcha Šachla.

Vojtěch Šachl (červená) podjíždí Štěpána Jurču

Jaroslav Vaníček na své cestě za druhým dnešním titulem přidal druhou trojku do aktuální klasifikace dnešního mítinku již po rozjížďce s číslem pět, kterou vyhrál stylem start – cíl. Hned vzápětí Vojtěch Šachl odvedl Štěpána Jurču již při vylétnutí pásky. Šest bodů dosáhl i Jan Jeníček, když v sedmé jízdě za svá záda poslal Mateusze Lopuskeho již v první zatáčce.

Bruno Belan s vypůjčeným motocyklem dokonale opanoval osmou jízdu. V jedenácté objel Jana Jeníčka v první zatáčce. Nicméně Vojtěch Šachl to tam oběma v nájezdu do druhé zatáčky vsadil spodní stranou, aby hned ve výjezdu říkalo vedení pane jemu. Ztrácel bod na Jaroslava Vaníčka, který zpacifikoval dravého Štěpána Jurču již v úvodním oblouku.

Štěpán Jurča zajel skvělý závod

Březolupský borec na začátku druhého kola udělal chybu, jíž napravil hned ve stejném okruhu, protože poslal Mateusze Lopuskeho nazpět za svá záda. Mnohem horší pro něho ale bylo, že si v rozjížďce s číslem patnáct neotevřel přívod paliva a bohužel se ani nerozjel.

V ten moment již Jaroslav Vaníček dobře věděl, že svůj druhý titul dnes oslaví druhý vítězstvím, jelikož stylem start – cíl opanoval také čtrnáctou jízdu. Předtím Vojtěch Šachl nedal sebemenší prostor Mateuszi Lopuskemu. A po nešťastném výpadku Štěpány Jurči se z třetí pozice mohl radovat Jan Jeníček, jenž odstartoval v patnácté jízdě před Sarah Fischer.

 

Estonec vládne českým dvěstěpadesátkám

Pavel Kuchař (bílá) pádí pro první tři body před Kacperem Lobodzinskim (modrá) a Krzyzstofem Lewandowskim (žlutá)

Startovní listina českého šampionátu dvěstěpadesátek zůstávala dlouho otevřenou záležitostí.  Proto sportovní komise distribuovala dva možné rozpisy. Oba byly inspirované přeborem, jeden počítal se čtrnácti závodníky a trojicí finálových jízd, druhý byl pro dvanáct závodníků s jediným finálem. Verdikt však řídící orgán vložil plně na bedra jury. Když se ve slánských boxech sešlo jedenáct startujících, nebylo co řešit.

Vedení závodu pochopitelně sáhlo po rozpisu pro dvanáct účastníků, v němž ale zrušilo finálovou jízdu. Při svém debutu se čtvrtlitrem v mistrovském klání se jako první vítěz vrátil Pavel Kuchař triumfující stylem start – cíl v rozjížďce s číslem jedna. Vzápětí jej napodobil Marcus Maximus Lill, který se nejprve musel vypořádat se svým krajanem Francisem Gustsem, aby v úvodním výjezdu druhého kola sebral vedení Pawlu Trzesniewskemu.

Markus Maximus Lill vede před Francisem Gustsem

Francis Gusts se nakonec vinou poruchy motocyklu proploužil cílem jako třetí, nicméně záhy začal tahat za nitky scénáře dnešního podniku. V rozjížďce s číslem čtyři přejel v první zatáčce vedoucího Kacpera Makowskeho, jehož v nájezdu do třetího okruhu předčil také Filip Nizgorski.

Mezitím Pavel Kuchař připravil o punc neporazitelnosti Daniela Šilhána. Nová akvizice Pardubic sice vyhrála třetí jízdu stylem start – cíl, ovšem v rozjížďce s číslem šest se navzdory rychlé reakci na let pásky vstříc podmračenému slánskému nebi stěhovala za zády Pavla Kuchaře ještě před úvodním obloukem.

Daniel Šilhán jede první před Filipem Nizgorskim

Pražan srovnal krok s Marcusem Maximem Lillem, jenž vládl páté jízdě. Estonec dal boji o český titul trumf, když v rozjížďce s číslem sedm nedal náznak šance Danielu Šilhánovi ani v první zatáčce, ani v dalším průběhu jízdy. Vzápětí řádil Francis Gusts a hned nato, Pawel Trzesniewski v první zatáčce objel Pavla Kuchaře, jenž se už nedokázal vrátit nazpět.

 

Český šampionát má přece jen českého mistra

Pavel Kuchař (bílá) v souboji s Pawlem Trzeszniewskim (žlutá)

Na počátku čtvrté série skončil závod pro Michala Bašteckého. „Motor je v prdeli,“ nebral si pražský závodník sebemenší servítky při líčení, proč se do rozjížďky s číslem deset ani nerozjel. Pawel Trzesniewski po startu odvedl svého krajana Filipa Nizgorskeho, nicméně mnohem větší vliv na konečné pořadí měla jedenáctá jízda.

Markus Maximus Lill se ujal vedení a zdálo se, že na světě není síla, jež by mu zabránila připsat další trojku, dnes již čtvrtou v pořadí. Jenže ve třetím okruhu letěl Kacper Makowski, jenž uzavíral pole do mantinelu. A protože se hodně bouchnul, nikdo nemohl vyčítat Adamu Jakschovi rozsvícená červená světla. A vskutku potlučený Polák se záhy ocitnul potlučený ve slánské nemocnici.

Pád v jedenácté jízdě sebral Markusi Maximu Lillovi šanci na český titul

Opakovačce posléze vládnul Kacper Lobodzinski, zatímco útoky Marcuse Maxima Lilla skončily pádem v úvodní zatáčce druhého okruhu. Daniel Šilhán se mu naštěstí dokázal vyhnout s rutinou vyježděného profíka, nicméně boj o titul mistra republiky nabral zcela nový obrat. Ve druhém repete Kacper Lobodzinski porazil Daniela Šilhána, aby se jejich skóre prozatím zastavilo na devíti.

Francis Gusts se hned vzápětí dostal na deset, protože rozjížďku s číslem dvanáct ovládl stylem start – cíl. Pavel Kuchař za jeho zády musel v závěru odrážet Krzysztofa Lewandowskeho, jenž nakonec na začátku třetího kola posunul před Milana Dobiáše.

Kacper Lobodzinski jezdí před svým krajanem Pawlem Trzeszniewskim

Chabařovičana, který se konečně vrátil na ovály po červencové zlomenině ruky, ve třinácté jízdě porazil Daniel Šilhán. Ten s dvanácti body na kontě mohl jen očekávat další vývoj situace. Francis Gusts se v rozjížďce s číslem čtrnáct nikterak nepáral s trojicí Poláků a skončil svou pouť dnešním podnikem s třináctkou u svého jména.

K ní v patnácté jízdě zamířil i Pavel Kuchař. Po pekelně rychlém startu se usadil ve vedení. Za ním jel Markus Maximus Lill. Avšak ve druhé zatáčce jej objel Kacper Lobodzinski a konečná klasifikace se s rachotem přestavovala. Polák poslal Estonce za svá záda na pátou příčku, zatímco Daniel Šilhán se mohl těšit z bronzu.

V rozjezdu se Pavel Kuchař dočkal titulu

Zbývala však otázka o šampiónovi, jíž musel vyřešit rozjezd. Pavel Kuchař hodně litoval svého wheelie při startu. Nicméně v žádném případě nesložil zbraně a systematicky stahoval svou ztrátu na vedoucího Francise Gustse. A na jeho straně zasáhnul osud, protože na prahu posledního kola Lotyšovi prasknul sekundární řetěz.

 

Hlasy z depa

Pavel Kuchař se nakonec stal českým šampiónem

„V rozjezdu jsem měl špatnej‘ start,“ vyprávěl Pavel Kuchař. „Zvedlo se mi to na zadní. Měl jsem štěstí, že tomu Lotyšovi prasknul zadní řetěz. Jelo se mi suprově, akorát v nájezdu byly hrboly. Dalo se to ale přeskákat. Pak jsem to ale měl silnější a ve středu zatáčky se to dalo přeskákat.“

„Super,“ radoval se Daniel Šilhán. „Dlouho jsem na dvě pade nejel, ale dneska to jelo super. Martin Málek nám hodně pomoh‘. Nešlo nám to nastartovat, ale nakonec super. Jsem strašně šťastnej‘, první bedna ve dvěstěpadesátkách. Doufám, že s Pavlem uděláme výsledek taky v Jawa Cupu v Pardubicích, doufám v to.“

Daniel Šilhán má za svými zády Milana Dobiáše

„Špatný,“ odtušil Milan Dobiáš. „Ruka mě už nebolí, až teď když jsem vjel do lajny a trefil ty Alpy. Narovnalo mě to a skoro jsem vlít‘ do mantinelu. Ale po měsíci jsem zpátky.“

Michala Bašteckého nechala na holičkách technika

„Bylo to takový, nevím, jak to říct…“ marně hledal Michal Baštecký vhodná slova pro hodnocení závodu. „Byl to dobrej‘ zážitek zazávodit si s klukama, co to uměj‘. Až na ten motor… Celou sezónu to drželo, až dnes…“

Klíčový moment v rozjezdu – Pavel Kuchař (červená) se ujímá vedení před Francisem Gustsem, jemuž praskl řetěz

Mistrovství republiky 250 ccm:

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 2 3 13+3
2. Francis Gusts, LAT 1 3 3 3 3 13+E
3. Daniel Šilhán, Pardubice 3 2 2 2 3 12
4. Kacper Lobodzinski, PL 2 2 2 3 2 11
5. Marcus Maximus Lill, EST 3 3 3 X 1 10
6. Pawel Trzesniewski, PL 2 1 3 3 1 10
7. Filip Nizgorski, PL 2 2 1 2 0 7
8. Krzysztof Lewandowski, PL 1 1 1 1 2 6
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 0 1 0 2 4
10. Kacper Makowski, PL F 1 0 X – 1
11. Michal Baštecký, Praha 0 0 0 E – 0

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček na stupních vítězů stopětadvacítek

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 3 3 11
3. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 1 3 10
4. Antoni Kawczynski, PL 3 0 2 2 7
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 3 1 7
6. Bruno Belan, Slaný E 3 2 2 7 (los)
7. Štěpán Jurča, Březolupy 3 2 2 E 7 (los)
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 0 3 6
9. Mateusz Lopuski, PL 1 2 1 2 6
10. Jakub Exler, Praha 0 2 2 1 5
11. Sarah Fischer, D – Slaný 1 1 1 2 5
12. František Hřib, Březolupy F 1 3 F 4
13. Luboš Krejča, Praha 2 0 0 1 3
14. Adam Bednář, Praha 2 1 – – 3
15. Josef Černý, Plzeň 1 0 0 0 1
16. Eric Puffer, D 0 E 1 0 1

Poznámka: Team Lopuski rozporoval výsledek rozjížďky s číslem dvě, protože si oba polští závodníci měli omylem prohodit povlaky přileb s tím, že Mateusz Lopuski získal 3 body a Antoni Kawzcynski 1 bod, nicméně oficiální výsledky zůstaly nezměněny.

Jaroslav Vaníček – na snímku se svým otcem – si ze Slaného odvážel dva tituly mistra republiky

Konečné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ PLZ DIV PCE LIB CHA SLA TOT
18.4. 21.4. 8.5. 21.7. 29.7. 22.8. 8.9. 15.9. 22.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 12 (9) 12 12 10 12 94 (103)
2. Vojtěch Šachl, Divišov (6) 10 9 9 7 10 9 12 11 77 (83)
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 7 11 5 8 10 7 68
4. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 2 11 9 10 10 59
5. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 8 4 10 10 7 58
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 (2) 6 5 7 7 7 7 44 (46)
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 6 1 1 5 6 6 37
8. František Hřib, Březolupy 0 3 5 4 6 2 3 4 27
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 9 7 20
10. Jakub Exler, Praha 4 1 2 2 5 5 19
11. Mateusz Lopuski, PL 10 6 16
12. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
13. Luboš Krejča, Praha 5 5 3 13
14. Josef Černý, Plzeň 0 1 2 1 3 1 8
15. Daniel Klíma, Praha 8 8
16. Antoni Kawczynski, PL 7 7
17. Pavel Kuchař, Praha 7 7
18. Kacper Makowski, PL 6 6
19. Sarah Fischer, D – Slaný 5 5
20. Adam Bednář, Praha 2 3 5
21. Nynke Sijbesma, NL 5 5
22. Michal Baštecký, Praha 4 4
23. Eric Puffer, D 2 1 3
24. Matouš Kameník, Divišov 1 2 3
25. Tadeáš Růžička, Chabařovice 2 DNR 2

Poznámka: jeden nejhorší výsledek se škrtá


Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček na dopoledních stupních vítězů

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze (dopoledne):

E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Bruno Belan, Slaný 2 3 3 3 4 15
3. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 3 2 2 13
4. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 3 3 3 14
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 3 2 12
6. Mateusz Lopuski, PL 3 1 2 3 1 10
7. Antoni Kawczynski, PL 1 3 3 2 3 12
8. Adam Nejezchleba, Ch. 3 1 2 2 2 10
9. Sarah Fischer, D – Slaný 2 1 1 2 1 7
10. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 2 E 3 9
11. Jakub Exler, Praha 1 2 1 2 2 8
12. Luboš Krejča, Praha 2 2 1 1 1 7
13. Eric Puffer, D 1 2 1 X 3 7
14. Adam Bednář, Praha 1 1 2 1 2 7
Vložené jízdy:
Tony Katra Micro Shupa 1. 1. 1. 1. 1.
Karel Průša KPR 2. 2. 2. F 2.
Finále A: Jan Jeníček, Bruno Belan a Jaroslav Vaníček

Konečné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV CHA DIV PHA SLA TOT
7.4. 1.5. 12.5. 17.6. 24.6. 29.7. 18.9. 22.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 13 14 17 18 17 18 17 18 132
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 10 13 12 14 11 16 14 100
3. Jan Jeníček, Pardubice 11 17 14 13 13 13 13 94
4. Bruno Belan, Slaný 10 9 15 12 16 13 15 90
5. Vojtěch Zamazal, Skaný 9 10 11 11 12 12 65
6. Adam Nejezchleba, CH 7 10 6 8 7 10 48
7. Jakub Exler, Praha 11 7 10 9 8 45
8. Luboš Krejča, Praha 4 7 8 9 8 7 43
9. Lukáš Vinter, Praha NC 16 8 24
10. Adam Bednář, Praha 7 8 7 22
11. Mateusz Lopuski, PL 10 10 20
12. Eric Puffer, D 5 8 7 20
13. Pavel Kuchař, Praha 18 18
14. Štěpán Jurča, Březolupy 5 12 17
15. Matouš Kameník, Divišov 6 10 16
16. Sarah Fischer, D 7 7 14
17. Antoni Kawczynski, PL 12 12
18. Daniel Klíma, Praha 11 11
19. Alexandra Schauer, D 10 10
20. Matěj Frýza, Plzeň 9 9
22. Manuel Rau, D 8 8
23. Bruno Thomas, D 8 8
24. Michal Baštecký, Praha 7 7

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil z prvního závodu v Praze po tréninku; do konečné klasifikace se počítají všechny výsledky

Všichni závodníci pěkně pohromadě

Foto: Mirek Horáček