Pardubičané počítali výhradně podle své vlastní aritmetiky

Pardubice – 13. září
Pohled na chytrá elektronická zařízení zobrazující meteorologické radary nabádal pořadatele před závěrečným extraligovým závodem ke spěchu. Nicméně u vchodu stála ještě pořádně dlouhá fronta diváků čekajících na lístek a program. Slušnost proto velela nějakých deset minut se startem první jízdy počkat. Nakonec na Svítkov spadlo vskutku jen pár zanedbatelných kapiček, zatímco všichni přítomní viděli závod jako řemen. Pardubičané mohli sice přijít o svůj titul, jenže pravděpodobnost takového vývoje by byla skutečně mizivá. Pravda Grzegorz Zengota na úvod zlehka zaváhal, nicméně jeho typickým skóre byla trojka stejně jako v případě Václava Milíka a Hynka Štichauera. Domácí potvrdili zlaté medaile suverénním triumfem. Jak Milan Mach, tak Tomáš Topinka se snažili udržet s Pardubičany krok strategickým kouzlením, ale navzdory žolíkům jim zůstal jen vzájemný duel o druhé místo. V závěru se Praha dostala před Slaný, aby v závěru tento stav udržela. Žarnovica se s naší extraligou rozloučila posledním místem, ale sympatickým výkonem. A to ještě Ján Daniel, který se s odchodem svého celku z vyšší české ligy evidentně vnitřně nesmířil, zdůrazňoval patálie svých závodníků. Stanislaw Burza spálil tři spojky, Jakub Valkovič, který v rozjížďce s číslem jedna ukázal záda i Grzegorzi Zengotovi, dvakrát zůstal stát vinou patálií s karburátorem.

Pardubičané vystoupali na stupně vítězů nejvýše

Pardubice úřadují

První jízdu zatím vede Eduard Krčmář (bílá), zatímco u Jakuba Valkoviče (žluá) se již projevují problémy s dodávkou paliva a Ondřej Smetana (modrá) je třetí

Bratru deset minut po osmnácté hodině byli všichni diváci konečně na tribuně. A z depa se mohla na ovál spustit čtveřice závodníků čekajících na první jízdu poslední letošní extraligy. Nejlepší start vystřihnul Eduard Krčmář. Za sebou měl Jakuba Valkoviče a teprve za ním jeli Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota.

Jenže slovenský junior o senzační výsledek opět nešťastným způsobem záhy přišel. Už v první zatáčce mířil na venek a díval se po svém motocyklu. Kvůli plováku v karburátoru neproudil do motoru metyl a on musel zůstat záhy stát.

Hynek Štichauer (červená) se chystá udeřit na Zdeňka Simotu

Meteorologické předpovědi vyhrožovaly příchodem deště. Tomáš Topinka proto raději neotálel se strategickým úderem a již do druhé jízdy poslal náhradníka Josefa France namísto Zdeňka Holuba. Vyplatilo se, protože Pražan na čele úřadoval od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Ovšem za jeho zády se rozpoutala pravá mela.

Zdeněk Simota přemítá nad nulou v rozjížďce s číslem dvě:

„Zkoušel jsem motorku, nefungovalo to…“

Patrik MIkel vede juniorskou jízdu před Davidem Pacalajem, Filipem Hájkem a Petrem Chlupáčem

Zdeněk Simota se vnějškem první zatáčky dostal před druhého Hynka Štichauera, jenže v nájezdu do druhého oblouku se přes oba přenesl Michal tomka. Pardubičan se ale v žádném případě nehodlal smířit s postem hráče čtvrtých houslí. Sotva se projelo do druhého kola, ocitnul se před Zdeňkem Simotou a v rychlém sledu i před Michalem Tomkou, který se poté úspěšně až do cíle bránil Zdeňku Simotovi.

V juniorské jízdě se prosadil Patrik Mikel, nicméně tři body si musel tvrdě vybojovat. Nejlépe odstartoval David Pacalaj, zatímco pardubického Moravana v úvodní zatáčce objel Petr Chlupáč. S ním si však domácí borec poradil ve druhém kole, v jehož prvním výjezdu se kolem Pražana jen mihnul. Rovnou z chodu udeřil i na Davida Pacalaje, jemuž vedení sebral zprava při nájezdu do třetího okruhu.

Díky němu se Pardubice dotáhly na pražských šest bodů, zatímco Slaný a Žarnovica prozatím dosáhly na polovinu této hodnoty. V rozjížďce s číslem čtyři nebodoval Ján Mihálik, jehož motocykl museli z tréninku do boxu donést, protože se mu ulomil šroub na spojkové páčce. Václav Milík spodní stranou úvodního výjezdu podjel Michala Škurlu.

Hynek Štichauer, Jakub Valkovič a Michal Tomka bedlivě sledují dění na ovále

Po přestávce nápor domácích pokračoval. Grzegorz Zengota už rozhodně nemusel láteřit nad svým startem, jelikož se rychle dostal do vedení páté jízdy. Ještě před první zatáčkou poslal na druhé místo Stanislawa Burzu oblečeného v žarnovické vestě, zatímco Zdeněk Holub svůj první výjezd na ovál přetavil v jediný bod na úkor Filipa Hájka, na něhož dnes vyšla řada s hostováním za Slaný.

Středočeský klub byl rázem o osm bodů za vedoucími Pardubicemi a Milan Mach neváhal ani vteřinku. Martin Málek zůstal pro šestou jízdu v depu a místo něho vyrazil do akce Jakub Jamrog s žolíkem v rukou.

Od druhého výjezdu na ovál už Grzegorz Zengota neprohrál – na snímku vede před Stanislawem Burzou, Zdeňkem Holubem a Filipem Hájkem

Jenomže delší konec provazu uchopil Hynek Štichauer. Jakub Jamrog byl druhý, jenže v nájezdu do druhé zatáčky si to pod něj namířil Ondřej Smetana. Výjezd však zvládl Polák lépe a od té doby jezdil Pražan za ním. Společně dotáhli vedoucího Pardubičana. Slánský žolík projel vedle něho do posledního okruhu, ovšem Hynek Štichauer vítězství nepustil z rukou.

 

Porážeč žolíků

Jakub Jamrog (bílá) se coby joker dostal před Ondřeje Smetanu (modrá), avšak před Hynka Štichauera (červená) nikoliv

Že by dnes Pardubice skončily beznadějně poslední a Pražané na ně najeli devatenáct bodů, čímž by je skáceli z trůnu, na něž se posadili před čtrnácti dny ve Slaném, se již v úvodních rozjížďkách stalo naprosto nereálné. A podobně to dopadlo s hypotézou, že by Slaný mohl sebrat Markétě celkové stříbro. Nicméně dnešní závod přesto nepřestával produkovat jednu báječnou jízdu za druhou.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář dotáhl Slaný na úroveň druhé Prahy. Odstartoval nejlépe a v první zatáčce druhého kola před sebe nepustil Josefa France, který se cpal dopředu zevnitř. Mezitím si Patrik Mikel lámal zuby na Michalu Tomkovi, který jeho tlaku povolil až v nájezdu do posledního kola.

Pardubický odstup od obou dalších celků v pořadí se zmenšil na pouhé čtyři body, jenže v depu se už chystal na ovál Václav Milík. Pardubický kapitán vystřelil do rozjížďky s číslem osm jako z děla. Zdeněk Simota, poučený o správném set upu, inkasoval dva body, zatímco Jakub Valkovič v úvodním výjezdu objel Petra Chlupáče.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář (bílá) porazil Josefa France

Nebylo sebemenších pochyb, že Pardubice spějí k vítězství.  Žarnovica se ani dnes při svém dost možná posledním startu v české extralize neměla odlepit ode dna, zato boj Prahy a Slaného opět hořel s neztenčenou intenzitou. A Středočeši si v něm stále udržovali vrch. V rozjížďce s číslem devět dojel Jakub Jamrog hned za vítězným Grzegorzem Zengotou. Petr Chlupáč však inkasoval bod pro Markétu, až po pádu Michala Tomky.

Slovák se dostal na třetí příčku v nájezdu do druhého kola, ale na začátku toho třetího upadl. Tomáš Topinka vystřídal Michala Škurlu také pro desátou jízdu. Ovšem tentokrát Josefa France povýšil na žolíka. Zprvu se zdálo, že plán pražského kouče klapne na výbornou, když pražský borec reagoval nejrychleji na pohyb pásky.

Josef Franc na téma rozjížďky s číslem deset:

„Škoda, že se mi nepovedlo vyhrát žolíka. Kdybych nedělal chybu po startu, co si myslím, že jsem udělal, a byl důraznější…“

Rozjížďka s číslem deset: Hynek Štichauer (červená) v osobě Josefa France (modrá) poráží druhého žolíka

Jenže Hynek Štichauer nabral v první zatáčce úžasnou rychlost, převzal vedení a záhy se po předchozí porážce Jakuba Jamroga mohl pyšnit porážkou dalšího žolíka. Josef Franc díky dvěma bodům násobeným dvěma dostal Slaný před Prahu. Zásluhou Filipa Hájka pouze o bod, protože pražský junior ve slánských službách okamžitě ztrestal Jakuba Valkoviče, když se před ním chvilku mihnul na třetím místě.

Dalšího žolíka už Hynek Štichauer porazit nemohl, protože Ján Daniel poslal Stanislawa Burzu pro dvojitou porci bodů již v rozjížďce s číslem jedenáct. V ní nicméně hrot ovládl Josef Franc, zatímco Polák oblečený v žarnovické vestě v prvním oblouku nestihnul ani Zdeňka Simotu letícího na druhou pozici.

 

Konec potvrzením dosavadních pořádků

Václav Milík vede rozjížďku s číslem dvanáct před Eduardem Krčmářem

Drobné mžení bylo zhmotnění výstrah meteorologů. Slejvák se širokým obloukem vyhnul Svítkovu, na nějž dopadlo jen pár drobných kapiček. A mítink mohl pokračovat rozjížďkou s číslem dvanáct. Václav Milík startující až od mantinelu v prvním oblouku poskočil před Davida Pacalaje a Zdeňka Holuba, ovšem Eduarda Krčmáře nestihnul.

Václav Milík vypráví o dvanácté jízdě:

„Musel jsem předjíždět, neměl jsem dobrý starty, ale zjistil jsem, že mi motorka jede zezadu, a že je to dobrý. Doladil jsem to ze startu, což je pěkný.“

Slánský závodník odrazil také jeho útok v nájezdu do druhé zatáčky, kde pardubický kapitán spodem protahoval nájezd. Jenže v úvodním oblouku druhého kola za sebou Václava Milíka neudržel. Po přestávce zvedl publikum ze sedaček Hynek Štichauer. Zatímco Eduard Krčmář pádil dopředu, on trčel za Petrem Chlupáčem, ovšem jen do chvíle, než jej ve druhém kole připravil o druhé místo.

Na startu rozjížďky s číslem patnáct stanuli samí náhradníci: odleva Jakub Jamrog, Daniel Šilhán, Stanislaw Burza a Josef Franc

Grzegorz Zengota triumfoval v rozjížďce s číslem čtrnáct ve stylu start – cíl. Zdeněk Simota nepustil ke slovu nejen Davida Pacalaje, nýbrž ani Michala Škurlu. Než se však Slaný stačil zabydlet na druhé příčce, Tomáš Topinka v patnácté jízdě vystřídal Zdeňka Holuba Josefem Francem. Pražan jezdil na čele od startu až do cíle, zatímco Jakuba Jamrog dokázal ve druhém kole předčit Stanislawa Burzu.

Jednobodová převaha Slaného nad Prahou ale vzala zasvé již v rozjížďce s číslem šestnáct. Za zády excelujícího Václava Milíka totiž Ondřej Smetana uhlídal Michala Tomku, když Filip Hájek vyšel protentokrát bodově naprázdno.

V rozjížďce s číslem devatenáct jede Hynek Štichauer (3) pro pardubický triumf před zraky Jakuba Jamrogra (19) a Ondřeje Smetany (5)

Hynek Štichauer dnes prožíval vskutku excelentní večer, což dal najevo v rozjížďce s číslem sedmnáct. Odrazil všechny ataky Jakuba Jamroga, zvýšil pardubickou převahu na deset bodů a tím ve své podstatě zajistil domácím triumf. Zato slánsko – pražské saldo bylo opět vyrovnáno. Osmnáctá jízda přinesla skvělý triumf Petru Chlupáčovi. Filip Hájek však dovezl do slánských boxů dva body, když Jakube Valkovič před ním ještě v úvodním kole zůstal stát opět kvůli problematickému plováku v karburátoru.

Václav Milík v prvním nájezdu devatenácté jízdy podjel Eduarda Krčmáře. Rovněž Josef Franc se dostal před slánského závodníka, který zůstal stát ještě v průběhu úvodního okruhu. Tím pádem se Pražané natáhli pro druhé místo, protože jejich odstup od Slaného se zvýšil již na tři body.

Zdeněk Holub nakonec získal skalp svého jmenovce Simoty

Teorie o možném rozjezdu byla poměrně neduživá a jako taková umřela již v prvních metrech rozjížďky s číslem dvacet. Grzegorz Zengota spěl k dalšímu triumfu a navíc se do cesty Zdeňka Simoty postavil také jeho jmenovec Holub.

 

Hlasy z depa

Václav Milík dnes exceloval

„Suprový,“ radoval se Václav Milík. „Vyhráli jsme o velkej‘ počet bodů, což je krásný. Celou sezónu jsme to dělali napínavý, pořád to bylo vyrovnaný. Ve Slaným jsme udělali náskok, tady jsme to potvrdili. Celej‘ tým jel fenomenálně, jsem spokojenej‘.“

Poslední úpravy na motocyklu Hynka Štichauera v podání Miroslava Mihuleho

„Jsem úplně jako Alenka v říši divů,“ neskrýval Hynek Štichauer. „Jel jsem na jistotu, koleno je v prdeli, ale super, šla mi motorka, mám radost. Byl jsem dobrej‘ od startu, cejtil se dobře, i když jsem doma nervózní. Jsem rád, že jsem porazil i žolíky a neudělal jen sedm bodů.“

„První jízda super,“ bilancoval Patrik Mikel. „Ale pak byly starty na hovno a tahal jsem to zezadu. Povedlo se mi porazit Tomku, bylo to suchý. V poslední jízdě Fíla zaklapnul, zkoušel jsem to, ale nedostal se dál. Pořád mě bolí ta noha, není to na sto procent. Takže doladit starty a pak ta noha, tu musím rozhejbat.“

Josef Franc bral třetí místo všema deseti

„Já osobně jsem počítal, že když budeme třetí, mělo by to bejt‘ podle výkonnosti klubů reálný,“ meditoval Josef Franc. „Náš cíl byl porazit Slaný. Klobouk dolů, dopadlo to na výbornou. Celou sezónu jsme se prali s ostatními kluby, co mají cizince. Celkově se nemáme, za co stydět. Titul nedopad‘, nedá se nic dělat. Mně se jelo dobře, trošku jsem se chytil a závody mě bavily.“

Ondřej Smetana ukazuje výfuk Grzegorzi Zengotovi

„Dneska závody z mojí strany pod průměr,“ protahoval Ondřej Smetana obličej. „Představoval bych si to líp. Jamrogovi a Hynkovi, který mě porazili, bych to měl vrátit. Jsem rád, že jsme udrželi druhý místo, to je důležitý.“

„Dobrý, jsme třetí a celkově třetí,“ říkal Eduard Krčmář. „Mohlo to bejt lepší, aspoň něco. Venca mě předjel? Vůbec si to neuvědomuju (smích).“

Zdeněk Simota se radí s Martinem Málkem

„Dobrý, to je za tři,“ odtušil Zdeněk Simota. „První jízdu jsem zkoušel motorku, nefungovalo to. V jízdě s Pepou jsem v posledním kole udělal chybu a v poslední jízdě se mi nepoved‘ start. Pár bodíků navíc mohlo bejt‘.“

David Pacalaj opět laboroval s nastavením

„Zkoušeli jsme kolečka a nebylo to dobré,“ odhaloval David Pacalaj, že také dnes v depu hodně laborovali. „Bylo to pomalé, ale teď víme, že se s kolečky nehýbá…“

„Nevím, nevím,“ krčil Ján Mihálik rameny nad svými nulami. „To je extraligy, co ti k tomu mám povědět?! Je jen škoda, že je to naposledy, teď nás čeká Kopřivnice!“

Rozjížďka s číslem jedna: zleva Jakub Valkovič, Eduard Krčmář, Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota
1. AMK ZP Pardubice 46
Václav Milík 3 3 3 3 3 15
Patrik Mikel 3 1 0 0 1 6
Hynek Štichauer 2 3 3 2 3 13
Grzegorz Zengota, PL 1 3 3 3 3 13
Daniel Šilhán 0 0
2. AK Markéta Praha 36
Ondřej Smetana 2 1 – 2 1 6
Zdeněk Holub – 1 1 – 2 4
Michal Škurla 2 – – 1 3
Petr Chlupáč 1 0 1 1 3 6
Josef Franc 3 2 4* 3 3 2 17
3. AK 3ton Slaný 32
Filip Hájek 0 0 1 0 2 3
Martin Málek 1 – – – 1
Zdeněk Simota 0 2 2 2 1 7
Eduard Krčmář 3 3 2 3 R 11
Jakub Jamrog, PL 4* 2 2 2 10
4. SC Žarnovica 11
Michal Tomka 1 0 0 1 0 2
Jakub Valkovič E 1 0 – E 1
David Pacalaj 2 0 0 0 0 2
Ján Mihálik 0 – – 0 0
Stanislaw Burza, PL 2 2* 1 1 6
Hynek Štichauer vede před Jakubem Jamrogem a Ondřejem Smetanou

Konečná extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 3-5-0-0 283 27
2. Praha 3-2-2-1 255 23
3. Slaný 2-0-6-0 243 20
4. Žarnovica 0-1-0-7 100 10
Václav Milík – na snímku před Michalem Škurlou – opět neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Josef Franc odráží nápor Stanislawa Burzy

Jan Kvěch má stále naději ještě letos překonat výkon svého dědečka

Praha – 13. září
V duchu praxe své doby závodil ve více motocyklových disciplínách. Měl i plochodrážní ESO, nicméně ježdění na oválech považoval za fádní a nikdy se s ním na start žádného mítinku nepostavil. Jeho synové psali úspěšné kapitoly československého endura, především Petr se svými úspěchy v Šestidenní či evropském šampionátu. Až vnukové se dostali ke sportu levých zatáček. Starší Václav laboruje se zády, zatímco mladší Jan prožívá sezónu jako hrom. Ovšem rodinný rekord nejlepšího výsledku při Zlaté přilbě stále drží dědeček Václav Kvěch.

 

Směr Stralsund

Jana Kvěcha čekají juniorská fnále Evropy i světa

V sobotu nebyl Jan Kvěch příliš spokojený. Nejenže při libereckém přeboru skončil až devátý, ale po pádu v rozjížďce s číslem osmnáct si naříkal na bolavé koleno. To už věděl, že dnes při pardubické extralize nepojede, jelikož jeho vrcholem týdne je evropské juniorské finále ve Stralsundu. Už byl také držitelem divoké karty pro vyvrcholení mistrovství světa juniorů v Pardubicích a zdravotní patálie by byly to poslední, co by si přál.

„Ještě v neděli jsem si na to nemoh‘ stoupnout,“ ujímá se slova Jan Kvěch. „V pondělí jsem proto šel na rentgen a tam mi řekli, že dobrý. Ve Stromovce jsem byl dva dny na rehabilitaci. Dával jsem motory na repasi, dnes budu dodělávat motorky, proto nebudu v Pardubicích. Zejtra možná uteču dřív ze školy a jedeme do Stralsundu.“

Jan Kvěch do mistrovství Evropy juniorů vstoupil z pódia semifinálového závodu v Rovně, ale jaké ambice chová v souvislosti se sobotním finále? „Bylo by hezký udělat tam výsledek,“ přemítá. „Nebyl jsem ve Stralsundu, ale Zdeněk Holub mi říkal, jak to tam vypadá, a na co se připravit.“


Petr Moravec vysvětluje volbu Jana Kvěcha na divokou kartu pardubického finále mistrovství světa:

„V tuto chvíli je nejlepší junior, je výkonnostně nejlepší. Jel v Pardubicích dobře, rozhodla výkonnost, jediné kritérium.“


Jan Kvěch za zády Petra Chlupáče těsně před svým sobotním libereckým pádem

Vedle evropského finále do jednadvaceti let čeká Jana Kvěcha rovněž debut ve světovém finále stejné věkové kategorie, protože mu pardubičtí pořadatelé udělili divokou kartu pro svůj závod. „Jsem rád, že jsem to dostal,“ netají se pražský závodník. „Budu se snažit udělat co nejlepší výsledek. Konkurence tam je, musím se s tím vypořádat. Budu se snažit udělat co nejlepší výsledek.“

Na sedmnáctku AMK Zlatá přilba nominoval Patrika Mikela, osmnáctku nabídl Josefu Novákovi, který se jí však dobrovolně zřekl vzhledem ke svému stále ještě nepříliš vysvětlenému konci kariéry. Druhým náhradníkem se proto stal Petr Chlupáč. Filip Hájek má od promotéra divokou kartu na celý seriál.

 

Dědečkův rodinný rekord

Atmosféru finále útěchy Zlaté přilby 1962, kterou zachycuje tento snímek, zažil také Václav Kvěch nejstarší

Jak již víme, Václav Kvěch nejstarší nikdy nestartoval v žádném plochodrážním závodě, přesto se však zapsal do análů Zlaté přilby Československa. Vysvětlení této záhady není zas až tolik složité. Při renesanci legendárního klání, jež za dva týdny oslaví sedmnáctku, se první tři ročníky vrátily na dostihové závodiště. A vedle plochodrážníků v něm zápolily také terénní motocykly dle specifikace „J“ tehdejších reglementů.

Dědeček českého reprezentanta absolvoval Zlatou přilbu šestnáctý den měsíce září roku 1962. V rozjížďce kubatury 250 ccm skončil dvanáctý. V dochovaném programu, který si s pečlivostí sobě vlastní přímo na závodišti vyplnil Václav Vítek z Divišova, figuruje se svou ČZ se startovním číslem dvanáct na druhém místě opravné jízdy.

Jan Kvěch v akci

Tím se kvalifikoval do finálové jízdy útěchy, tedy tehdejší obdoby dnešního malého finále, kde se motokrosaři již potkali přímo s plochodrážníky, kteří však startovali o 49 sekund později za nejsilnější terénní kubaturou. Přesto hráli prim. V čase 8:48,8 sedm kol obkroužil nejrychleji plzeňský Karel Polák. Jistě není bez zajímavosti páté místo Josefa Laštovky, pozdějšího kouče Pardubic  i národního týmu, a také fakt, že se Václav Kvěch ve své kategorii potkal s Josefem Průšou.


Petr Moravec objasňuje šanci pro české juniory dostat se do startovní listiny Zlaté přilby:

„Ve startovní listině Zlaté přilby jsme na rozdíl od divoké karty pro mistrovství světa upřednostnili našeho Patrika Mikela. Ale druhým náhradníkem bude nejlepší Čech při Zlaté stuze.“


Vnuk jeho bratra Karla, pochopitelně rovněž Karel, dnes pokračuje za řidítky malého motocyklu v rodinné plochodrážní tradici. Ale zpátky k Václavu Kvěchovi. V Pardubicích před šestapadesáti lety dojelo do cíle finálové jízdy útěchy jedenáct závodníků, ale on byl mezi šesti odstoupivšími.

Jan Kvěch prožívá sezónu jako hrom

„Já ale Zlatou přilbu nejedu,“ vytřeští Jan Kvěch oči, že by letos mohl vylepšit letité umístění svého dědečka v závodě všech závodů. Nicméně to nemusí být vůbec jisté. Organizátoři totiž nabízí post druhého náhradníka nejlepšímu Čechovi ze Zlaté přilbě. A pakliže někdo do Pardubic nepřijede a Jaroslav Petrák se rozhodne užívat si svou oblíbenou roli rezervisty, děj se vůle boží.

„Zlatou stuhu jedu,“ uvědomí si Jan Kvěch svou šanci. „Porazit dědu by bylo hezký. On se na plochodrážce jen svezl, že ho plochá dráha nebavila. Bylo by hezký udělat novej‘ rodinnej‘ rekord.“

Foto: Karel Herman a archív autora

Při závodech vždycky o něco jde

Pardubice – 13. září
Václav Milík proburácel v rozjížďce s číslem dvacet srpnové slánské extraligy jako první a gesto Lubomíra Vozára dávalo, že je rozhodnuto. Pravda při dnešním pokračováním ve Svítkově mohou Pardubice ještě o svůj v pořadí již třináctý titul přijít. Stejně tak není vyloučeno, že přímo na ovále přistane létající talíř. Nebo že se nebude kropit, jelikož voda začne téct do kopce. A pak je tu alternativa, že domácí skončí úplně poslední, přičemž triumfující Markéta je změří alespoň o devatenáct bodů. Mnohem větší vyhlídky na přeskočení druhé Prahy má Slaný, nicméně okolnosti nasvědčují, že extraliga je vskutku již definitivně rozhodnuto. Přesto je však důvod, proč postavit nabité týmy, a sice závodění samotné, jak vyplývá z postojů čtveřice koučů.


Tipujte:

Položme si klíčovou otázku ještě jednou a letos naposledy, kdo vyhraje extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Pardubice: doma je prostě doma

Grzegorz Zengota opět nastoupí s bílým koníkem na vestě

První půlka letošní extraligy nestála pro Pardubice za nic jen na první letmý pohled. Pravda, vítězství se svěřenci Lubomíra Vozára ve čtyřech úvodních kolech nedočkali. Nicméně ani Praha, ani Slaný nevytvořily konzistentní nápor. A byť měly po dvou triumfech, s dvanácti tabulkovými body si neměly s Pardubicemi, co vyčítat. Už jen proto, že je lepší skóre z jednotlivých jízd stavělo do pozice leadera.

Pak přišlo domácí vítězství v Pardubicích a klíčový primát v Žarnovici, kdy se za východočeským celkem umístili Slováci, čímž Slaný a Praha přišly o vítr v plachtách. Lubomír Vozár mohl stále kalkulovat s převahou malých bodů a tak mu druhé místo ve Slaném před dvěma týdny již garantovalo titul. Mohl by o něj přijít jen, kdyby večer skončil poslední, a Praha vyhrála alespoň o devatenáct bodů.

„Chceme doma vyhrát,“ kroutí pardubický kouč nad podobnými hypotézami hlavou. „Máme silnou sestavu. „Patrik Dudek si v úterý zlomil ruku, ale stejně by nemohl jet, je ve Švédsku na play-off. A tak jede Grzegorz Zengota.“

Václav Milík poveze na své vestě jedničku

Do týmu se vrací Hynek Štichauer a konec konců i Patrik Mikel, který ve Slaném nestačil ani dokončit trénink. Moravan v pardubických službách při svém nešťastném pádu se šťastným koncem nechtěně změnil strategii, protože Daniel Šilhán je nasazen na post náhradníka. Připočteme-li Václava Milíka a Grzegorze Zengotu v sestavě, vyjde nám, že se opravdu ve Svítkově spíše objeví zelení mužíčci s tykadly a velkýma očima než, aby domácí přišli o zlato.

„Bylo by hezký vyhrát,“ zůstává Lubomír Vozár dle svého zvyku oběma nohama na pevné zemi. „Praha je oslabená, že nejede Matěj Kůs. Ale Slaný je silný, Martin Málek tady umí, Filip Hájek taky. A Eda Krčmář, Jakub Jamrog a Zdeněk Simota.“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACR/SMF), 3 Hynek Štichauer, 4 Grzegorz Zengota (PL), 17 Daniel Šilhán

 

 

Praha: s radostí závodit

Michal Škurla se po hostování v Pardubicích vrací do pražské sestavy

Spousta lidí si ťukala na čelo, když Tomáš Topinka nechal v dubnovém úvodním závodě Ondřeje Smetanu a Michala Škurlu jen otevírat vrata na pražské Markétě. Jenže sázka na dva juniory v sestavě fungovala na sto procent a Markéta se ujala vedení. Záhy se však na perimetru borců z hlavního města objevila slánská hrozba.

Milan Mach vezl triumf ze Žarnovice, avšak v nešťastné Kopřivnici se jeho skalpem s největší pravděpodobností mohl plným právem pyšnit pouze svatý Petr. Kdo ví? Každopádně čtyři body do tabulky brala Praha, jež doplatila na déšť v Pardubicích, když si Tomáš Topinka u vidiny blížícího se slejváku předčasně vystřílel strategický střelný prach. Že by se dnes Praha vracela domů s titulem, není úplně vyloučeno, ale vsadit by si na tuto alternativu šlo jedině i informacemi, že se chystá obrovský sázkařský podfuk.

„Titul je vyhranej‘ pro Pardubice,“ uvědomuje si Tomáš Topinka, aby se vzápětí vytasil se svou verzí podmínek, aby se situace otočila ve prospěch jeho týmu. „To by jejich cizinec nesměl dorazit a Vendysovi by se musela cestou na stadión rozbít dodávka. Titul se pohrál už ve Slaným, když se tam Slaný nedostal před Pardubice.“

Petr Chlupáč dnes nepojede za Slaný, nýbrž za Prahu

Protože Matěj Kůs si z nedělního karambolu v Newcastlu odnesl naprasklou kost v noze, musí pražský kouč improvizovat se svou sestavou. Navíc Jan Kvěch finišuje s přípravou na evropské finále do jednadvaceti let ve Stralsundu a ve hře je i dohoda se Slaným o hostování mladíků z Markéty. Pozici povinného juniora tudíž zaujme Petr Chlupáč a základní sestavu mladých seniorů ve složení Ondřej Smetana, Zdeněk Holub a Michal Škurla bude s náhradnickou vestou jistit Josef Franc.

„Není už, o co hrát,“ uvědomuje si Tomáš Topinka svou minimální šanci na zlato. „Já jsem ale spokojenej‘. Jako jediný máme je české jezdce. Snažili jsme se držet dva juniory v sestavě. Měli bychom je tam i dnes, kdyby Honza Kvěch nejel do Stralsundu. Přišlo by mi nefér nepůjčit Fílu. Mám prostě rád, když se závodí, i když se to někdy otočí proti nám.“

Sestava na dnešní večer: 5 Ondřej Smetana, 6 Zdeněk Holub, 7 Michal Škurla, 8 Petr Chlupáč (junior ACR/SMF), 18 Josef Franc

 

 

Slaný: stále je něco ve hře

Zdeněk Simota je klíčovým hráčem slánských partií

Zatímco Praze ještě pár hodin vydrží alespoň teoretická vidina titulu, Slaný je již v postavení, který takovou možnost vylučuje. Bez sebemenšího váhání však není možné borcům ze středočeského královského města upřít jeden primát. A sice největšího překvapení letošního ročníku extraligy.

Loňské označení za účastníka jakési pomyslné nižší extraligu spolu s Žarnovicí vydrželo ještě tak v dubnové Praze, ale po úžasném triumfu na Slovensku bylo to tam. Zdeněk Simota konečně vyřešil rébus nastavení svých motorů na kontinentální dráhy a zařadil se po bok Eduarda Krčmáře a Jakuba Jamroga v roli tahouna. Nakonec stačilo jen málo a Milan Mach mohl dnes přemítat o strategii, jež by jej po dvanácti letech opět vynesla na trůn.

Eduard Krčmář v akci

Dnes úderem osmnácté hodiny slánský kouč netradičně přivede na nástup pět závodníků, protože slánskou vestu oblékne i Martin Málek, takže Jakub Jamrog bude náhradníkem. „Za prvý vždycky jde o něco,“ vysvětluje Milan Mach plné nasazení svého týmu. „Jede se o čest a slušnej‘ výsledek. A za druhý jde o poslední závod, chci, aby u toho byli všichni a rozloučili se s extraligovou sezónou.“

A konec konců za třetí, pakliže by Slaný vyhrál a Praha byla až třetí, středočeský celek se přesune na druhou pozici závěrečné tabulky. „Mohlo by to bejt‘ vyrovnaný, teoreticky nám jde ještě o druhé místo, bude sranda,“ usmívá se Milan Mach. „Chtěl bych vyhrát. Kdyby Eda nespad‘ ve Slaným, vyhráli jsme i tam.“

Sestava na dnešní večer: 9 Filip Hájek (Praha) (junior ACR/SMF), 10 Martin Málek, 11 Zdeněk Simota, 12 Eduard Krčmář, 19 Jakub Jamrog (PL)

 

Žarnovica: dnes zřejmě naposled

Michal Tomka, David Pacalaj a Jakub Valkovič dost možná nastoupí za Žarnovicu dnes naposledy

Žarnovický Speedway Club koketoval s českou extraligou již předloni po rezignaci Mšena. Jenže tehdy se o čtvrtý celek v soutěži postaraly Březolupy s Plzní, když daly dohromady koaliční BP Team. Slováci tím pádem nastoupili až loni. To měli výrazně lepší sezónu než letos, kdy křídla jejich ambicí přistřihla zranění Martina Vaculíka a Patrika Búriho.

A tak na pódiu stáli jen na začátku minulého měsíce před zraky svého publika, kdy je skvělý tandem Martin Vaculík – Adrian Gala dotáhnul na druhé místo. Dnes bude Ján Daniel mít tradičně juniorskou sestavu ze svých odchovanců. K Michalu Tomkovi, Jakubu Valkovičovi, Davidu Pacalajovi a Jánu Mihálikovi nominoval Stanislawa Burzu, který vyfasuje vestu s náhradnickou dvacítkou.

„Oproti Slanému jsem posílil,“ říká Ján Daniel. „Aspoň někdo bude dělat body. Doufám, že jich pár vyboxují i mladí. Pardubice jsou pro ně prakticky jako doma.“

David Pacalaj se lepší závod od závodu

Kuloáry se šíří informace, že poslední závod extraligy anno domini 2018 je rovněž žarnovickou derniérou ve vyšší české soutěži. Vedení klubu totiž není spokojeno se slabšími výsledky. Nicméně s nimi muselo počítat, jelikož junioři obecně mítinky naší extraligy nevyhrávají. Svou roli dozajista sehrály i problémy s dotacemi. S nimi mají potíže i v Čechách. Ostatně peníze nepřitekly kupříkladu na rekonstrukci pražské Markéty, kvůli níž se většina závodů jela na jaře nebo byla přesunuta do Kopřivnice, což se zřejmě bude napřesrok opakovat.

„Příští rok asi vaši extraligu nepojedeme,“ posteskne si Ján Daniel. „Rozhodnutí není jenom na mě, já bych byl pro, ale jestli to máme takhle lepit, je to o ničem. Od loňska se to trošku polepšilo, to je pravda, ale čekal jsem větší skok.“

Sestava na dnešní večer:  13 Michal Tomka, 14 Jakub Valkovič, 15 David Pacalaj (junior ACR/SMF)m 16 Ján Mihálik, 20 Stanislaw Burza (PL)

Pardubičané po svém červnovém triumfu ve Svítkově: vzadu Patrik Mikel a Hynek Štichauer, vpředu Patryk Dudek a Václav Milík

Foto: Karel Herman