Štěstěna nenechala Zdeňka Simotu ve štychu

Praha – 18. září
Čas odtikával směrem k osmnácté hodině. A delegovaný technický komisař, který chyběl již při odpoledním mistrovském klání kolibříků, stále nikde. Pořadatelé našli náhradní řešení a poslední letošní přebor nabral jen mírné zpoždění. Odpadl trénink, odpadl nástup a diváky čekal rovnou závod. Ale panečku, jaký závod! Zdeněk Simota se dvěma úvodními triumfy vydal za uhájením pozice jedničky aktuální klasifikace soutěže, ale v rozjížďce s číslem patnáct si jej vyčíhnul Jan Kvěch. Ale to ještě netušil, že cestou na start devatenácté jízdy mu přestal fungovat motocykl kvůli zapalováním. Spolu s mechanikem Janem Holubem rychle nastartovali druhý stroj, jehož set up byl ovšem stejně daleko od optima jako jiná galaxie od Země. Plzeňský závodník mohl jen sledovat, jak se Petr Chlupáč srdnatě pere s Davidem Pacalajem. Na závěr Zdeněk Simota vyhrál a přece jen se mohl radovat z vítězství v celém přeboru. Fortuna mu totiž evidentně šla na ruku. Josef Franc splnil při svém jediném startu v seriálu roli suveréna úplně naplno. Boj o další příčky ovlivnila i Lenka Felix způsobem sobě vlastním. Před startem jedenácté jízdy rozblikala rampu vylučovacích světel jako nějaký diskžokej a za nesplnění dvouminutového limitu diskvalifikovala rovnou celou trojici Michal Škurla, Petr Chlupáč a Pavel Kuchař. Zatímco Zdeněk Simota se umístil jako pátý, před ním jela trojice závodníků o druhou příčku. Ochozy Markéty rozjásal Jan Kvěch. Správné naladění motocyklu byl rébus, jejž se svým otcem Václavem řešili celý dnešní večer, a pražský junior ani tentokrát neodstartoval nejlépe. Nicméně dokázal se z třetí příčky probít až do čela. Na pódium nescházel ani Zdeněk Holub, zatímco Ondřeji Smetanovi zůstala nevděčná čtvrtá pozice a postavení muže číslo dvě přeboru 2018.

Jan Kvěch, Josef Franc a Zdeněk Holub na stupních vítězů

Diskotéka na panelu vylučovacích světel míchá pořadím

Po rozpravě se šlo v zásadě velice rychle na ostrou věc

Nepřítomnost technického komisaře se vyřešila operativně, když jeho práci s přebíráním motocyklů suploval Tomáš Topinka.  A protože se z časového harmonogramu škrtnul nejen nástup, ale i trénink, se zpožděním to přece jen nebylo tak zlé. Zdeněk Simota proto mohl záhy vypálit do čela rozjížďky s číslem jedna.

Jenže vinou poruchy startovacího zařízení se chytil do pásky Michal Škurla, takže se muselo startovat znovu. Jenže Zdeněk Simota se ujal opět vedení a tentokrát za regulérních podmínek. Pro potvrzení svého přebornického titulu potřeboval dnes skončit nejhůře čtvrtý. Jakékoliv jiné umístění bylo vázáno na výsledek jeho nejbližšího pronásledovatele v průběžné klasifikaci, jímž byl Ondřej Smetana.

Roman Marek naštěstí ze svého pádu vyvázel bez zranění

Ten nyní mířil vstříc druhé zatáčce coby druhé, jenže Michal Škurla přece jen spodní stranou ve výjezdu našel cestičku k výjezdu. Ondřej Smetana se dokázal vrátit nazpět hned ve druhé zatáčce, nicméně první kolo jeho duelu o přeborníka vyznělo pro Zdeňka Simotu.

Ovšem závod byl stále příliš mladý. Druhé jízda se musela opakovat, protože hned v zatáčce u depa upadl Roman Marek. Zdeňka Holuba trápila chřipka, ovšem prve šel po vylétnutí pásky tvrdě do Hynka Štichauera a také nyní se v repete ujal vedení. Jenže zezadu se richtoval Jan Kvěch. V první zatáčce objel druhého Hynka Štichauera. A po pár pokusech záhy po nájezdu do druhého okruhu sebral vedení Zdeňku Holubovi, jemuž záhy nadělil pět metrů.

Zdeněk Simota (červená) míří k prvnímu triumfu před zraky Ondřeje Smetany (modrá) a Michala Škurly (bílá)

V rozjížďce s číslem tři Jaroslav Petrák svým rychlým startem zaskočil Petra Chlupáče, jehož všechny nájezdy skončily na barikádě zkušeností pardubického matadora. Další trojku dovezl Filip Hájek, když změřil Patrika Mikela i Davida Pacalaje a seznam vítězů úvodní série se uzavřel Josefem Francem, jednoznačně triumfujícím v rozjížďce s číslem pět.

Úřadující šampión byl prvním, kdo své vítězství obhájil, protože v šesté jízdě vůbec nepustil ke slovu Michala Škurlu, byť se ten snažil až do cíle. Neméně suverénně si hned nato počínal Zdeněk Simota, když Hynka Štichauera předčil již s letem pásky.

Jaroslav Petrák (červená) drží vedoucí příčku před Petrem Chlupáčem

V rozjížďce s číslem osm musel Zdeněk Holub přímo u roštu oživovat svůj zhaslý motocykl, ale mnohem větší trable zažíval Ondřej Smetana. Otočil se od pásky, zvednul pravici směrem k depu, a než odstavil svůj stroj na trávník, přijel jeho otec Radek s rezervním. Evidentně nebyl vůbec ve špatné kondici.

I když lepší start vystřihnul Zdeněk Holub, který své vedení před svým klubovým kolegou uhájil také v úvodním oblouku, Ondřej Smetana protáhnul nájezd do druhé zatáčky a přijel si pro tři body. Po Josefu Francovi a Zdeňku Simotovi se třetím neporaženým večera stal Jan Kvěch, který ovšem musel v první zatáčce deváté jízdy objet Davida Pacalaje. Že by své vítězství z úvodní série zopakoval také Filip Hájek, znemožnil Petr Chlupáč svým triumfem stylem start – cíl v rozjížďce s číslem deset.

Zdeněk Holub líčí, co se stalo před startem rozjížďky s číslem jedenáct:

„Stál jsem tam na háku, koukám na ty hodiny. Pět, čtyři, tak jsem tam skočil a viděl už jen ty barevný světla.“

Jan Kvěch (žlutá) se vesměs musl po startech probíjet dopředu – jako v tomto případě před Jana Macka (bílá), Martina Gavendu (modrá) a Davida Pacalaje, z něhož je na snímku jen zadní kolo

Jedenáctá jízda slibovala další drama, jenže se změnila ve frašku. Sudí Lenka Felix z ní vyloučila rovnou tři závodníky, kteří nebyli připraveni v době vypršení dvouminutového limitu. Zatímco Michalu Škurlovi, Petru Chlupáčovi a Pavlu Kuchařovi nezbylo než nadávat, Zdeněk Holub pomalým tempem poslal na své konto tři body.

Josef Franc vyhrál s přehledem čtrnáctou jízdu, čímž sebral Ondřeji Smetanovi další bod. Avšak ztrátě se nevyhnul také Zdeněk Simota. Sice v rozjížďce s číslem patnáct odstartoval nejlépe, jenže Jan Kvěch se rychle zbavil Daniela Klímy a na konci protilehlé rovinky se jako blesk zleva mihnul okolo vedoucího Plzeňana.

 

Přebor jako vystřižený ze žurnálu

Trojitá diskvalifikace v rozjížďce s číslem jedenáct

Po třech sériích se tím pádem o vedení dělili borci stojící na opačných pólech věkového spektra, a sice Josef Franc a Jan Kvěch. Vedle Zdeňka Simoty byl o bod za nimi také Filip Hájek, když ve třinácté jízdě porazil Jaroslava Petráka. Sedmi body na kontě se mohli chlubit rovněž Zdeněk Holub a Ondřej Smetana.

David Pacalaj se chystá na Zlatou stuhu v Pardubicích:

„Zkouším nový styl, abych to držel víc na nohách, ne na rukách. Trénuju na Pardubice a hlavně sám pro sebe.“

Jan Kvěch (modrá) předjel také Zdeňka Simotu

Rýsoval se krásný závěr. V rozjížďce s číslem sedmnáct zvýšil hodnotu svých akcií Ondřej Smetana, když odvedl Hynka Štichauera, který se dočkal svého prvního vítězství prve ve dvanácté jízdě, kdy nedal ani náznak šance Patriku Mikelovi.

Josef Franc se v osmnácté jízda vracel jako vítěz do depa již počtvrté, aby přitom osaměl na hrotu aktuální klasifikace. Lepším startem se sice mohl pyšnit Jan Kvěch, který celou dobu závodu laboroval s nastavením motocyklu. Jenže úřadující český šampión se okolo něj v prvním oblouku mihnul, jako když jej potká.

Ondřej Smetana (žlutá) hlídá za svými zády Hynka Štichauera (červená)

Před rozjížďkou s číslem devatenáct se dlouho čekalo na Zdeňka Simotu. Když se totiž chystal vyjet na ovál, vypověděl mu službu motocykl vinou zapalování. Spolu s Janem Holubem v roli mechanika narychlo přichystali do akce rezervní stroj. Jenže ten nebyl pochopitelně zahřátý a žhavý kandidát přebornického titulu stačil jen z třetí pozice sledovat duel Davida Pacalaje a Petra Chlupáče o vítězství.

Zprvu jel v čele slovenský junior, jenže jeho pražský soupeř se ve druhém okruhu dostal před něho do čela v úvodním nájezdu. Předposlední sérii posléze uzavřel triumfem Zdeněk Holub, ale Patrik Mikel mu ho nikterak neulehčil. Jeho poslední nájezdu z posledního výjezdu jej takřka dostal dopředu. Chyběl vskutku jen malilinkatý kousíček.

Josef Franc (bílá) má v této chvíli před sebou Petra Chlupáče (žlutá) a Hynka Štichauera (modrá)

A tak po dvaceti rozjížďkách vedl Josef Franc s náskokem bodu na Jana Kvěcha a dvou na Ondřeje Smetanu a Zdeňka Holuba. Zdeněk Holub stejně jako Filip Hájek stál o další bodík pozadu. Závěrečnou pětinu odstartoval ideálně Michal Škurla, který jednadvacátou jízdu stejně jako předtím šestnáctou vyhrál stylem start – cíl. Jenže slabší úvod a ona nešťastná diskvalifikace ho v konečném součtu stála pódium.

Naproti tomu Josef Franc rázně vykročil na jeho nejvyšší stupínek. Ovšem v dvaadvacáté jízdě na něho odstartoval Hynek Štichauer. A dopředu se sápal také Petr Chlupáč. S ním si pražské eso rázně poradilo, aby se v nájezdu do druhého kola jako blesk prohnalo i před vedoucího Pardubičana.  S patnácti body již nemohl být překonán, což byla svým způsobem skvělá zpráva rovněž pro Zdeňka Simotu.

Ondřej Smetana jede před Danielem Klímou

Ten sice s rutinou vyhrál rozjížďku s číslem dvacet tři, nicméně musel počítat, že před ním skončí minimálně čtyři další závodníci. A pakliže by Ondřej Smetana zvítězil, byl by to právě on, kdo by se radoval z přebornického titulu. Při patnáctibodovém zisku Josefa France, ale tato možnost padla a plzeňský Jihočech mohl slavit. Bohužel však nikoliv na stupních vítězů, jelikož se v Praze vyhlašoval pouze závod, nikoliv celkové pořadí.

O další příčky za Josefem Francem byla pořádná tlačenice. Zdeněk Holub vyhrál čtyřiadvacátou jízdu a jeho třináct bodů hned vzápětí vyrovnali Ondřej Smetana a Jan Kvěch. Starší z obou Pražanů měl lepší start a celou dobu tomu mladšímu ukazoval výfuk. A tak letošní přebor vyvrcholil trojčlenným rozjezdem o druhou příčku. A ten stál doopravdy zato!

Jan Kvěch (bílá) se v rozjezdu po vnějšku žene před Zdeňka Holuba (červená)

Nejlepší startovní manévr předvedl Zdeněk Holub. Jan Kvěch zaostal vzadu, avšak svůj handicap dohnal bojovností. V první zatáčce podjel Ondřeje Smetanu a nakonec uštval i vedoucího Zdeňka Holuba. „Bombový,“ komentoval Jan Kvěch své druhé místo v závodě. „Zkoušel jsem to, dával to na venek a vnitřek. A povedlo se!“

 

Hlasy z depa

Josef Franc pojal dnešní závod jako skvělý trénink

„Pro mě to byl plnohodnotnej‘ trénink,“ nechal se slyšet Josef Franc. „Nechtěl jsem dělat hvězdu, chtěl jsem vyzkoušet motorky. Něco jsme na obou zkusili. Kromě jednoho špatnýho startu s Hynkem to bylo dobrý.  Moc se mi to zvedlo a prošmrdlal jsem to až do nájezdu. Petr Chlupáč měl taky dobrej‘ start, musel jsem se tam vetřít.“

Jan Kvěch (bílá) v souboji s Hynkem Štichauerem (červená) a Zdeňkem Holubem (modrá)

„Parádní závody, akorát od startu mi to moc nejelo,“ vymezil Jan Kvěch limity své spokojenosti. „Ale myslím, že dobrý. Akorát jsem ty starty nemoh‘ doladit, tak jsem musel předjíždět. Konečně se mi začalo zase dařit po dvou nepovedenejch‘ závodech. Hlavně abych takhle jel v Pardubicích.“

Zdeněk Holub (červená) v tuhém souboji s Jaroslavem Petrákem (modrá)

„Pěkný závody,“ bilancoval Zdeněk Holub, který nebyl ve své kůži. „Je mi blbě, mám chřipajznu a musím se na další závody vyléčit. Pěkný závody to byly, dalo se na to dívat. V rozjezdu škoda, že mě objel, ale Honza Kvěch jel dneska fantasticky.“

Ondřej Smetana (modrá) v rozjezdu Zdeňka Holuba nepřekonal

„V pohodě, pěkný závody,“ říkal Ondřej Smetana. „Ale mrzí mě ten rozjezd. Druhý místo v přeboru jsem si udržel, tak to není tak špatný. Celý závody to bylo pěkný až na ten rozjezd. Co se dá dělat?! Určitě se z toho ale nezblázním.“

Zdeněk Simota vede před Janem Kvěchem

„Jak jsem jel na čtvrtou jízdu, odešlo mi zapalování,“ vysvětloval Zdeněk Simota. „Skočil jsem na druhou motorku a ta byla úplně mimo. Studená, ještěže to vydrželo. Byl cíl vyhrát přeborníka, radši bych byl na bedně, ale aspoň takhle.“

Filip Hájek byl spokojený pouze částečně

„Dobrý,“ odtušil Filip Hájek. „První jízda mi vyšla, ve druhý jel Chlup dobře. Hlídal si mě, pak jsem vyhrál s Jardou. A už to nebyla žádná sláva, motorka byla pomalá.“

Michal Škurla doplatil na diskotéku na vylučovacích světlech

 

„Na tu bídu dobrý závody,“ rozjasnil Michal Škurla lehce svou tvář. „První dvě jízdy nic moc. Třetí se stalo, co se stalo, k tomu bych se radši nevyjadřoval. Mohl bych říct něco, co by si někdo nechtěl přečíst. Pak jsem to otočil, že špatnýho byl dobrej‘ závod.“

Petr Chlupáč sleduje svého otce Petra a Adriana Rymela při přípravě jeho motocyklu

„Závody byly hezký,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Až na tu třetí jízdu, kdy mě vyloučili. Nevím, vjel jsem tam, přišly mi to bejt krátký dvě minuty. Vyloučili mě, co nadělám?! A třeba Michal Škurla na tom ztratil víc než já.“

Jaroslav Petrák (mpdrá) dotírá na Ondřeje Smetanu (žlutá) a Zdeňka Holuba (červená)

„Začátek úplně parádní, ale pak vůbec nevím,“ kroutil hlavou Jaroslav Petrák. „Něco to potřebovalo a já to nedokázal dopasovat v posledních jízdách. Bylo to udušený a nestrkalo to dopředu. Když vezmu, co jsem tady jel na jaře, začínal jsem těžkejma převodama a skončil na lehkejch‘. A teď je to úplně něco jinýho.“

Souboj na ostří nože: Zdeněk Holub (modrá) vs. Hynek Štichauer (červená)
1. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 2 2 13+3
3. Zdeněk Holub, Praha 2 2 3 3 3 13+2
4. Ondřej Smetana, Praha 2 3 2 3 3 13+1
5. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 2 1 3 12
6. Filip Hájek, Praha 3 2 3 1 1 10
7. Hynek Štichauer, Pardubice 1 2 3 2 2 10
8. Michal Škurla, Praha 1 2 M 3 3 9 (los)
9. Petr Chlupáč, Praha 2 3 M 3 1 9 (los)
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 2 1 2 9
11. Patrik Mikel, Pardubice 2 1 2 2 1 8
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 2 1 2 2 8
13. Martin Gavenda, Březolupy 1 1 1 2 2 7
14. Daniel Klíma, Praha 2 1 1 1 F 5
15. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 1 1 1 5
16. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 0 0 M 0 1 1
17. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 0 0 0
18. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 0 0 E 0 (los)
19. Roman Marek, Kopřivnice X 0 0 0 0 0 (los)
20. Jan Macek, Kopřivnice 0 0 0 E 0 0 (los)
Jedinou chybou závodu byla absence vyhlášení nejlepší trojice z celého přeboru – a tak Zdeněk Simota pózoval Karlu Hermanovi jako přeborník pouze v depu

Konečné pořadí seriálu:

PCE BŘE PCE CHA PLZ KOP PCE SVI LIB PHA TOT
18.4. 21.4. 13.6. 24.6. 21.7. 11.8. 22.8. 25.8. 8.9. 18.9
1. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 (10) 18 25 25 20 22 16 173 (183)
2. Ondřej Smetana, Praha* 14 25 20 18 22 25 25 18 167
3. Michal Škurla, Praha* (3) 22 22 22 22 4 22 14 10 138 (141)
4. Hynek Štichauer, Pardubice 25 22 20 8 25 20 12 132
5. Zdeněk Holub, Praha 20 18 16 25 10 12 10 20 131
6. Jan Kvěch, Praha 10 20 18 14 20 14 8 22 126
7. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 6 12 18 18 18 4 104
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 8 14 10 7 16 7 16 (6) (7) 90 (103)
9. Petr Chlupáč, Praha 5 16 8 16 6 16 12 8 87
10. Patrik Mikel, Pardubice 0 14 14 6 20 16 6 76
11. Filip Hájek, Praha 7 6 5 6 10 18 14 66
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 7 12 7 5 53
13. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 8 3 10 5 42
14. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 20 8 32
15. Martin Málek, Březolupy* 18 12 30
16. Daniel Klíma, Praha 1 0 # 7 2 12 3 0 3 28
17. Daniel Šilhán, Liberec/Pardubice # 4 3 1 12 5 2 27
18. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 3 7 2 10 4 (0) 26
19. Josef Franc, Praha* 25 25
20. Pavel Kuchař, Praha 2 5 # 4 0 8 3 1 23
21. Michael Hádek, Plzeň 4 16 20
22. Jan Macek, Kopřivnice 5 0 14 0 0 19
23. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 0 8 13
24. Michal Baštecký, Praha + # 0 2 0 7 2 0 11
25. Roman Čejka, Slaný 6 5 11
26. Petr Babička, Slaný 4 5 9
27. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
28. Lukáš Vinter, Praha 0 0 6 6
29. Roman Marek, Kopřivnice 4 0 0 4
30. Michal Danko, SK – Žarnovica 3 3
31. Pavel Čermák, Divišov 3 0 3
32. František Klier, Divišov 0 0 0 1 1 2
33. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2
34. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
NC Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) 0 0
NC Milan Dobiáš, Chabařovice 0 # 0
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC NC
Richard Geyer, D NC NC
Andrei Popa, RUM NC
Sjoerd Rozenberg, NL NC
Jarno de Vries, NL NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté MR v Březolupech jsou označeni hvězdičkou *; Pavel Čermák má povolené hostování v AK Divišov, Daniel Šilhán od pátého závodu v Plzni startoval s motocyklem 500 ccm na hostování v Pardubicích; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky; # účastníci vloženého závodu 250 ccm; počínaje čtvrtým závodem se do průběžné klasifikace počítají nejlepší výsledky ze 75% uskutečněných závodů zaokrouhlených nahoru

Rozjezd o druhé místo: Jan Kvěch (bílá), Zdeněk Holub (červená) a Ondřej Smetana (modrá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Josef Franc sehrál roli suveréna