Extraliga končí natřískanou startovní listinou

Pardubice – 12. září
Navzdory veškeré aritmetice boj o extraligový titul skončil před dvěma týdny ve Slaném, protože Pardubice už nemohou být reálně předstiženy. Přesto derniéra letošního ročníku vyšší české ligy v jejich Svítkově nabídne dramatickou podívanou, při níž budou obsazena všechna startovní čísla. Pardubice staví na stejné sestavě jako ve Slaném, jen Daniel Šilhán bude na postu náhradníka a pochopitelně se vrací Hynek Štichauer. Pražanům nemůže přijet zraněný Matěj Kůs, přesto jednoho juniora půjčili na hostování do Slaného, kam byl povolán i Martin Málek. Žarnovica opět spekuluje, zda příští rok českou extraligu pojede, nicméně zítra její juniory doplní ostřílený rutinér Stanislaw Burza.


Tipujte:

Kdo vyhraje závěrečnou extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy na zítřejší večer:

AMK ZP Pardubice: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 3 Hynek Štichauer, 4 Grzegorz Zengota (PL), 17 Daniel Šilhán
AK Markéta Praha: 5 Ondřej Smetana, 6 Zdeněk Holub, 7 Michal Škurla, 8 Petr Chlupáč (junior ACCR/SMF), 18 Josef Franc
AK 3 ton Slaný: 9 Filip Hájek (Praha) (junior ACCR/SMF), 10 Martin Málek, 11 Zdeněk Simota, 12 Eduard Krčmář, 19 Jakub Jamrog (PL)
AC Žarnovica: 13 Michal Tomka, 14 Jakub Valkovič, 15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 16 Ján Mihálik, 20 Stanislaw Burza (PL)
Tony Katra a Karel Průša ve Slaném sledují pardubickou sestavu ve složení: Václav Milík, Daniel Šilhán, Grzegorz Zengota, Michal Škurla a Lubomír Vozár

Foto: Karel Herman

Chabařovice končí letošní sezónu

Chabařovice – 12. září
V sobotu od deseti hodin pořádáme v Chabařovicích poslední letošní závody. Nejprve startuje mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze s mezinárodní účastí. Program pokračuje od čtrnácti hodin mistrovským flat trackem. Proslýchá se, že kvůli zraněnému rameni bude chybět leader FT1 Pavol Pučko oproti jedničce stopětadvacítek Jaroslavu Vaníčkovi, ten určitě v Chabařovicích scházet nebude. Počasí bude snad ideální, má se trochu ochladit, tak snad s ochlazením nepřijde i déšť!

Zlatá přilba města Pardubice se dočkala svého sedmdesátého ročníku

Praha – 11. září
Není to jen tak nějaké jubileum. Jak postupně odcházejí pamětníci prvních ročníků, historie slavného závodu všech závodů dostává mytologický charakter. I proto včerejší tisková konference o něco více než dva týdny před startem pardubického plochodrážního super víkendu nemohla být jen tak nějakou obvyklou tiskovkou. A proto i naše zpravodajství začneme netradičně, a sice hlavní trofejí.


Tipujte:

V jaké zemi skončí sedmdesátá zlatá přilba, jež byla včera prvně veřejně prezentována?

View Results

Loading ... Loading ...

Zlatá krasavice a první z uchazečů o její zisk

Včerejšek přinesl první tiskovou konferenci pro letošní Zlatou přilbu města Pardubice

Letos na počet kulatého ročníku je zlatá přilba přesnou kopií první trofeje z roku 1929 ovšem s jediným rozdílem, že nenese tehdejší název naší republiky Československa. Jinak je vyrobena ze stříbra a pak byla pozlacena. Váží 1937 gramů, ale kdyby se dodržovala filozofie jejího vzniku, bylo by to jen 1929 gramů, aby i v tomto ohledu reflektovala rok zahájení skvělé tradice.

Původní plán tiskové konference nepočítal s jejím představením. Protože však cestovala do Prahy kvůli označení na Puncovním úřadě, měli jsme to štěstí ji zahlédnout stejně jako v minulých letech. Co ale bylo méně obvyklé, po dlouhých letech byl přítomen i obhájce předchozího vítězství.

Václav Milík dorazil s mírným zpožděním, způsobeným jak jinak havárií na dálnici, ale náladu měl jako obvykle velmi dobrou a byl klasicky sdílný jako ostatně vždycky. Prozradil, že by rád do své kolekce cen přidal i mladší sestru loňské přilby. Nedělá si však žádné iluze, že by to mělo být jednoduché.

Václav Milík si pochopitelně dělá čáku na další triumf

Ale na druhou stranu si pardubický kapitán uvědomuje, že letošní není jeho nejlepší sezónou a rád by ji vylepšil solidním výsledkem na domácí půdě při Zlaté přilbě města Pardubice poslední den měsíce září.

„O motivaci mám rozhodně postaráno,“ říkal kapitán pardubického extraligového celku, který si svítkovskou trať vyzkouší již zítra při vyvrcholení vyšší české ligy. Pravda, standardní plochodrážní závod nejde srovnávat s rozpisem Zlaté přilby a hlavně s jízdou v šesti.

Jenomže Václav Milík si s tímto stavem dokázal loni poradit. Důkaz má ostatně uložený na čestném místě mezi svými ostatními trofejemi.

 

Exkluzivní startovní listina a náznak plánu Martina Vaculíka

Letošní trofej je kopií té z roku 1929

Jubilejní ročník Zlaté přilby si zaslouží zvláštní startovní listinu. A ta, přestože zatím není definitivní ani kompletní, slibuje velice vyrovnaný závod. Mezinárodní plochodrážní kalendář je pardubickému závodu nakloněn. A organizátorům se také podařilo naplánovat svůj exkluzivní podnik na víkend, kde se skoro nikde nejede základní kolo ligové soutěže.

Pouze se dvěma výjimkami, finále mistrovství světa na dlouhé dráze a baráže o udržení se v polské extralize. První připraví diváky o účast Hynka Štichauera a hlavně o Josefa France, který dokonce jede do Mühldorfu s vidinou vybojovat si medaili. Polská baráž znemožní účast skvělého Patryka Dudka, který ani letos nedosáhne na nejvyšší post, přestože reprezentuje pardubický tým v extralize, jemuž přispěl k titulu.

Atmosféra včerejší tiskovky

Zato k dnešnímu dni má až patnáct závodníků zkušenost se závodem cyklu Speedway Grand Prix a to nepočítáme náhradníky. Zvláštní bonus bude účast Martina Vaculíka, jemuž s momentálně velice daří. Slovák, který je mimochodem individuálním mistrem České republiky, se nechal slyšet, že se zatím žádnému z jeho krajanů nepodařilo pardubickou zlatou přilbu získat.

A to zní skoro jako plán! Předseda klubu Evžen Erban navíc přítomné novináře ujistil, že na každé zatím neobsazené, popřípadě nepotvrzené místo ve startovní listině, má připravenou kvalitní náhradu. Jinými slovy waiting list je stejně kvalitní jako předběžná startovní listina.

 

Víkend není jen o Pardubicích a pouze o Zlaté přilbě

Pavel Ondrašík hovořil o plánech svého klubu na Tomíčkův memoriál

Do tradičního termínu, tedy den po Zlaté přilbě se zapsal také pražský Tomíčkův memoriál. O dvacet let mladší mítink dle slov Pavla Ondrašíka bude plně těžit ze skvělého obsazení pardubického závodu. Oba slavné závody se letos ohlíží za svou historií a tak v Pardubicích pozvali všechny žijící vítěze Zlaté přilby. A v Praze dokonce spekulují, že většina dnes aktivních vítězů se letošního Memoriálu Luboše Tomíčka přímo zúčastní.

Protože do začátku obou závodů přece jen zbývá dost času, další podrobnosti se určitě brzy dozvíte. Každopádně dnes už víme, že cesty do Svítkova i na Markétu určitě budou stát za to.

Součástí pardubického víkendu bude i letos páteční finále mistrovství světa juniorů a sobotní Zlatá stuha v doprovodu čtvrtlitrového Jawa Cupu, do jehož názvu přibylo slůvko Youth. Jsou skvěle obsazené a budou tím nejlepším předkrmem před nedělním plochodrážním svátkem.

Startovní listiny pardubického super víkendu na konci září:

Finále mistrovství světa juniorů – pátek:
12 Robert Chmiel, PL
98 Nick Škorja, SLO
4 Daniel Kaczmarek, PL
2 Gleb Čugunov, RUS
33 Filip Hjelmland, S
16 Jan Kvěch, CZ
693 Joel Kling, S
505 Robert Lambert, GB
41 Frederik Jakobsen, DK
6 Bartosz Smektala, PL
165 Filip Hájek, CZ
1 Maksym Drabik, PL
114 Andreas Lyager, DK
15 David Kurmis, LAT
8 Dominik Kubera, PL
124 Patrick Hansen, DK
17 Patrik Mikel, CZ
18 Petr Chlupáč, CZ
44. Zlatá stuha – sobota:
Jaimon Lidsay, AUS
Mads Hansen, DK
Patrick Hansen, DK
Kyle Bickley, GB
Jack Smith, GB
Zach Wajtknecht, GB
Lucas Baumann, D
Dominik Möser, D
Mario Niedermaier, D
Dennis Fazekas, H
Mattia Lenarduzzi, I
Rafal Karczmarz, PL
Alan Szcotka, PL
volné místo
Nick Škorja, SLO
David Pacalaj, SK
Michal Tomka, SK
Jakub Valkovič, SK
Marko Levišin, UA
Luke Becker, USA
Filip Hájek, CZ
Petr Chlupáč, CZ
Jan Kvěch, CZ
Patrik Mikel, CZ
5. Youth Jawa Cup 250 ccm – sobota:
Česká republika: 1 Pavel Kuchař – 2 Daniel Šilhán
Polsko: 3 Mateusz Bartkowiak – 4 Mateusz Cierniak
Dánsko: 5 Marcus Birkemose – 6 Rasmus Pedersen
Německo: 7 Erik Bachhuber – 8 Ben Ernst
Velká Británie: 9 Kean Dicken – 10 Jordan Palin
Lotyšsko: 11 Francis Gusts – 12 Rudolf Sprogis
70. Zlatá přilba města Pardubice – neděle:
Václav Milík, CZ*
Max Fricke, AUS
Brady Kurtz, AUS
AUS
Daniel Gappmaier, A
Jurica Pavlic, CRO
Hans N. Andersen, DK
Kenneth Bjerre, DK
Nicki Pedersen, DK
Anders Thomsen, DK*
Craig Cook, GB
GB
David Bellego, F
Kai Huckenbeck, D
Kevin Wölbert, D
Tobias Busch, D*
Norbert Magosi, H*
Michele Castagna, I
Nicolas Covatti, I
Maciej Janowski, PL
PL
Emil Sajfutdinov, RUS*
Gleb Čugunov, RUS*
Matic Ivačič, SLO
Matej Žagar, SLO
Martin Vaculík, SK
Andreas Jonsson, S
Antonio Lindbäck, S
Fredrik Lindgren, S
Greg Hancock, USA
Eduard Krčmář, CZ*
Matěj Kůs, CZ*
Patrik Mikel, CZ*
Zdeněk Simota, CZ*
Ondřej Smetana, CZ*
Michal Škurla, CZ*
R1 Jaroslav Petrák, CZ
R2 nejlepší Čech ze Zlaté stuhy

Poznámka: uvedení jezdci dostali od pořadatelů kontrakt a ti označení * jej již do včerejšího dopoledne vrátili podepsaný

Foto: Pavel Fišer