Češi a Slováci v akci 279

Minulý týden byl na českých oválech prostě úžasný. Jaroslav Vaníček sice vládnul v chabařovickém poháru i v libereckém mistráku a lázeňští veteráni nadchli spíše znalce, ale zašmodrchaný uzel v průběžných klasifikacích šampionátu jednotlivců a přeboru slibují další skvělou podívanou, než naše dráhy pokryje podzimní listí. Nicméně pojďme se nazpět za stejným obdobím ohlédnout z úhlu pohledu působení Čechů a Slováků v zahraničních závodech, ostatně jako každé pondělí.

 

 

Matěj Kůs měl včera ošklivý pád

V úterý Indianerna Kumla vypadla z finále švédské Elitserien, ovšem Václav Milík stejně jako předchozí týden v její sestavě scházel.  Naproti tomu Martin Vaculík urputně pomáhal Västerviku do semifinále na úkor Vetlandy, jejíž barvy paradoxně mnoho let hájil.

Västervik doma vyhrál 51:39 a celkově 96:84 a Martin Vaculík mu pomohl osmi body a dvěma bonusy (2 0 3 1 2). Zítra a pozítří čeká Västervik semifinálový duel s Dackarnou Malilla, zatímco Smederna Eskilstuna coby přemožitel Indianery změří své síly s Rospiggarnou Hallstavik.

V pátek Workington v rámci britské Championship doslova rozložil Newcastle 63:27. V sestavě hostů Matěj Kůs nebodoval (0 0 0 0). Jak pražský kapitán, tak Newcastle neměli šťastnou ani neděli. Diamanty doma podlehly Scunthorpe 42:46, jejich jedničce Ludvigu Lindgrenovi třikrát prasknul řetěz a Matěj Kůs po pádu v rozjížďce s číslem tři mítink nedokončil (F/R – – -). Ten děsivý pád s Carlem Wilkinsonem odskákal zraněními levé nohy a kolenních vazů.

V sobotu se v nizozemském Uithuizenu pořádal pouťák na trávě, jemuž kraloval neporažený Dave Meijerink. Na stupně vítězů přišli ještě Paul Hurry a Theo Pijper. Josef Franc se s třemi body (0 E 2 1) nedostal ani do finále B a skončil na poslední dvanácté příčce.

Hynek Štichauer měl pilný víkend

Hynek Štichauer se po libereckém přeboru vracel do Pardubic jen proto, aby do dodávky naložil motocykly na dlouhou dráhu, s nimiž se vypravil do Pfarrkirchenu. V mezinárodním volném závodě na dlouhé dráze skončil šestý, když nedojel do finále (3 2 4 3 R). Martin Málek byl desátý (0 0 1 2). Zvítězil Martin Smolinski před Jamesem Shanesem a Maxem Dilgerem.

Semifinálové odvety extraligového play-off byly hlavními magnety polské plochodrážní neděle. Leszno již podruhé porazilo Wroclaw a stejně jako před týdnem v poměru 48:42. Václav Milík si připsal jediný bod (1 0 0). Do boje o zlato (96:84) míří Leszno, které si to o dalších dvou nedělích rozdá s Gorzowem. Jeho závodníci doma zničili Czestochovou 51:39 a celkově 100:80. Martin Vaculík skóroval devíti body (3 3 X 2 1).

Jeho vyloučení z rozjížďky s číslem deset vzbudilo vlnu emocí. Slovákovi se totiž v první zatáčce zvedlo přední kolo. Domácí Michal Gruchalski byl dost vzadu, nicméně položil svůj motocykl, zatímco Slovák pokračoval. Sudí samozřejmě zastavil jízdu, ale místo očekávaného opakování se všemi čtyřmi závodníky, diskvalifikoval Martina Vaculíka.

O vítězství v první lize pojede Lublin s Rybnikem, který včera doma zvítězil nad Gnieznem 52:38. Pro hosty Eduard Krčmář inkasoval tři body (0 0 2 1). Gniezno tím pádem končí v soutěži s třetím místem.

Po uzávěrce:

Nedělní pouťák v německém Wolfslake vyhrál Marcel Kajzer (14 bodů), když ve finálové jízdě protnul metu jako první před Kacperem Gomolskim (13), Danielem Spillerem (11) a Dominikem Möserem (13). Zdeněk Holub (9) byl sedmý.

Ilustrační foto: Karel Herman