Boj o pětadvacet kolíků vyvrcholí zítra

Praha – 17. září
Letos poprvé si zásluhou pardubické iniciativy první osmička českého přeboru mezi sebe rozdělí rovných sto tisíc korun, na něž rovným dílem za každý závod přispěli jejich organizátoři. Pro vítěze je k mání pětadvacet tisíc. Ruku po nich natahoval Zdeněk Simota, nicméně poslední dvě kola ve Svitavách a v Liberci dostala do hry rovněž Ondřeje Smetanu. Druhý v pořadí inkasuje o pět tisíc méně, ale titul je titul a každý se počítá. Jejich duel se rozhodne zítra večer, kdy přebor vyvrcholí svým desátým podnikem na Markétě. Předcházet mu bude mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze, jehož startovní listina vznikne až rovnou na místě.


Tipujte:

Kdo se stane českým přeborníkem?

View Results

Loading ... Loading ...

Petr Chlupáč může být tím, kdo bude zítra na Markétě kalit vodu

Derniéry přeboru anno domini 2018 se bude účastnit celkem dvacet borců a to ještě navíc bude náhradníkem Lukáš Vinter. Sešlo z účasti Jakuba Valkoviče, jehož otec Štefan jakoby si zoufalstvím nad trucujícím motocyklem vyrval poslední vlasy, kdyby ovšem po Kopřivnici neúřadovala holičská mašinka. Pochopitelně nestartuje ani Michal Tomka, jenž po pádu stále dlí v bánskobystrické nemocnici.

Naopak vůbec poprvé letos do přeboru nakoukne Josef Franc, jenž se nikterak netají svými plány, aby to bylo právě on, kdo bude přespříští neděli v Březolupech tahat za delší konec provazu v boji o titul mistra republiky. Nicméně otázka doplnění finalistů není hlavní bod programu zítřejšího večera na pražské Markétě.


Zdeněk Simota vs. Ondřej Smetana v boji o titul českého přeborníka:

Zdeněk Simota:
Zdeňkovi Simotovi by k titulu stačilo i čtvrté místo

absolvoval osm z deseti přeborových závodů, dosáhl 157 započtených bodů – zítřejší výsledek se mu bude škrtat v případě, že skončí hůře než osmý, což je jeho nejhorší nezapočítávaný výsledek – k přebornickému titulu mu v zásadě stačí čtvrté místo, jinak musí inkasovat o deset bodů více než Ondřej Smetana

Ondřej Smetana:
Ondřej Smetana musí urvat co nejvíce

vynechal dva přeborové mítinky a má 149 bodů – zítra se mu žádné body škrtat nebudou – k přebornickému titulu musí získat alespoň o deset bodů více než Zdeněk Simota, jelikož devět tabulkových bodů se   neudílí

Poznámka: body do klasifikace se nejlepší šestnáctce v závodě udílí dle klíče 25-22-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2-1


Michalu Škurlovi nepřestalo jít o bronz

Poté, co Matěj Kůs musel předčasně ukončit letošní sezónu vzhledem ke zranění z britské Premiership, do třetího finále postoupí z přeboru rovnou osm mužů z čela jeho konečné klasifikace. Pakliže by se tam ovšem nedostali již z titulu svého postavení v první osmičce mistrovství republiky jednotlivců, což platí pro Zdeňka Simotu, Ondřeje Smetanu, Michala Škurlu a Martina Málka, jenž ovšem zítra nebude startovat.

Jediné kvalifikační drama se tak může odehrát mezi Filipem Hájkem a Davidem Pacalajem, který na juniorského mistra republiky ztrácí čtyři tabulkové body. Pakliže by se slovenský borec dostal před Pražana, ten by se zřejmě rázem stal žhavým kandidátem na divokou kartu. V opačném případě však sportovní komise řešila otázku, komu ji vlastně udělit a sázka na mládí by byla s největší pravděpodobností východiskem.

Ale nechme spekulací a soustřeďme se na to hlavní, o co zítra v Praze půjde. Po Liberci se náskok Zdeňka Simoty před Ondřejem Smetanou smrsknul na pouhých osm tabulkových bodů. Jejich duel musí vyřešit právě mítink na pražské Markétě. Vzhledem k bodovému klíči to nebude rozhodně přímočaré.

Start Josefa France pochopitelně zvyšuje konkurenci

Navíc konkurence je tradičně nejen přeborově pestrá, ale i nabitá. Vedle Josefa France mohou do vývoje zasáhnout i mnozí další, vždyť Hynek Štichauer může stále ještě ohrozit třetího Michala Škurlu. Ať tak či onak, pětadvacet jízd bude rozhodně stát zato. A přijdete-li už o dvě hodiny dříve na malou Markétu, odnesete si zážitků habaděj na dlouhé vyprávění.

Startovní listina zítřejšího přeboru v Praze:

1 Michal Škurla, Praha
2 Hynek Štichauer, Pardubice
3 Jaroslav Petrák, Pardubice
4 David Pacalaj, SK – Žarnovica
5 Daniel Klíma, Praha
6 Zdeněk Simota, Plzeň
7 Zdeněk Holub, Praha
8 Martin Gavenda, Březolupy
9 Filip Hájek, Praha
10 Josef Franc, Praha
11 Ondřej Smetana, Praha
12 Jan Kvěch, Praha
13 Petr Chlupáč, Praha
14 Patrik Mikel, Pardubice
15 Daniel Šilhán, Pardubice
16 Jan Macek, Kopřivnice
17 Roman Marek, Kopřivnice
18 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
19 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
20 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
res 21 Lukáš Vinter, Praha

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 280

Pakliže by někdo v závěru minulého týdne chtěl objezdit všechny závody v Čechách, na Moravě i na Slovensku, nevychladl by ani oni, a ostatně ani motor jeho automobilu. Ke všemu by se nemohl setkat s úspěchem vzhledem k termínové kolizi. Každopádně ke svému konci v Pardubicích dospěla extraliga, po sobotní Kopřivnici vyvrcholil pohár přátelství druhý den v Žarnovici, zatímco stopětadvacítky závěrečné mistrovské podniky ještě čekají. Češi reprezentovali i ve finálových podnicích evropského šampionátu a objevili se rovněž v ligách ve Švédsku a Polsku a rovněž v německém trávařském pouťáku, protože cesta do Francie byla pro oslovené závodníky nemožná.

 

Po pardubické extralize se Hynku Štichauerovi dařilo i ve Vechtě

První semifinálové kolo vidělo Švédsko v úterý. Smederna Eskilstuna podlehla doma Rospiggarně Hallstavik 39:51, ale z úhlu záběru magazínu speedwayA-Z bylo zajímavější druhé utkání. V něm Dackarna Malilla na svém ovále zvítězila nad Västervikem 49:41. Pro něho Martin Vaculík inkasoval jediný bod s jedním bonusem (0 0 0 1). Odvety jsou oproti původním plánům s minulou středou na pořadu dne až zítra.

V pátek ve francouzském Lamothe-Landerron odstartoval nový seriál Speedway Diamond Cup, jenž se ovšem od svého vzniku potýká se startovní listinou. Už jen proto, že jeden z jeho závodů koliduje se Zlatou přilbou, na nabídku účasti nereflektoval Eduard Krčmář. Ve startovní listině úvodního kola nakonec figurovali Ondřej Smetana a Zdeněk Simota. Avšak stačil letmý pohled na hodinky při skončení čtvrteční extraligy v Pardubicích a připočítat dvacet hodin svižné jízdy, aby vyšlo, že takový příklad nemá řešení.

Václav Milík jel v uplynulém týdnu dvě ligové soutěže

Sobotní volný závod na travnaté dráze ve Vechtě za umělého osvětlení vyhrál Mathieu Tresarrieu. Spolu s ním šli na stupně vítězů Martin Smolinski a Hynek Štichauer. Martin Málek obsadil desátou příčku, když se do finále nedostal.

Polská extraliga včera odstartovala boj o medaile. V duelu o třetí příčku Wroclaw doma porazila Czestochowou 51:39. Václav Milík vyjel na ovál jen dvakrát (0 1 – -) pro jeden bod s jedním bonusem. V souboji o zlato má zatím mírný vrch Gorzow, který doma zvítězil nad Lesznem 46:44. Martin Vaculík v sestavě domácích skóroval devíti body (3 0 0 3 3).

Ilustrační foto: Karel Herman