Pardubičané počítali výhradně podle své vlastní aritmetiky

Pardubice – 13. září
Pohled na chytrá elektronická zařízení zobrazující meteorologické radary nabádal pořadatele před závěrečným extraligovým závodem ke spěchu. Nicméně u vchodu stála ještě pořádně dlouhá fronta diváků čekajících na lístek a program. Slušnost proto velela nějakých deset minut se startem první jízdy počkat. Nakonec na Svítkov spadlo vskutku jen pár zanedbatelných kapiček, zatímco všichni přítomní viděli závod jako řemen. Pardubičané mohli sice přijít o svůj titul, jenže pravděpodobnost takového vývoje by byla skutečně mizivá. Pravda Grzegorz Zengota na úvod zlehka zaváhal, nicméně jeho typickým skóre byla trojka stejně jako v případě Václava Milíka a Hynka Štichauera. Domácí potvrdili zlaté medaile suverénním triumfem. Jak Milan Mach, tak Tomáš Topinka se snažili udržet s Pardubičany krok strategickým kouzlením, ale navzdory žolíkům jim zůstal jen vzájemný duel o druhé místo. V závěru se Praha dostala před Slaný, aby v závěru tento stav udržela. Žarnovica se s naší extraligou rozloučila posledním místem, ale sympatickým výkonem. A to ještě Ján Daniel, který se s odchodem svého celku z vyšší české ligy evidentně vnitřně nesmířil, zdůrazňoval patálie svých závodníků. Stanislaw Burza spálil tři spojky, Jakub Valkovič, který v rozjížďce s číslem jedna ukázal záda i Grzegorzi Zengotovi, dvakrát zůstal stát vinou patálií s karburátorem.

Pardubičané vystoupali na stupně vítězů nejvýše

Pardubice úřadují

První jízdu zatím vede Eduard Krčmář (bílá), zatímco u Jakuba Valkoviče (žluá) se již projevují problémy s dodávkou paliva a Ondřej Smetana (modrá) je třetí

Bratru deset minut po osmnácté hodině byli všichni diváci konečně na tribuně. A z depa se mohla na ovál spustit čtveřice závodníků čekajících na první jízdu poslední letošní extraligy. Nejlepší start vystřihnul Eduard Krčmář. Za sebou měl Jakuba Valkoviče a teprve za ním jeli Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota.

Jenže slovenský junior o senzační výsledek opět nešťastným způsobem záhy přišel. Už v první zatáčce mířil na venek a díval se po svém motocyklu. Kvůli plováku v karburátoru neproudil do motoru metyl a on musel zůstat záhy stát.

Hynek Štichauer (červená) se chystá udeřit na Zdeňka Simotu

Meteorologické předpovědi vyhrožovaly příchodem deště. Tomáš Topinka proto raději neotálel se strategickým úderem a již do druhé jízdy poslal náhradníka Josefa France namísto Zdeňka Holuba. Vyplatilo se, protože Pražan na čele úřadoval od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Ovšem za jeho zády se rozpoutala pravá mela.

Zdeněk Simota přemítá nad nulou v rozjížďce s číslem dvě:

„Zkoušel jsem motorku, nefungovalo to…“

Patrik MIkel vede juniorskou jízdu před Davidem Pacalajem, Filipem Hájkem a Petrem Chlupáčem

Zdeněk Simota se vnějškem první zatáčky dostal před druhého Hynka Štichauera, jenže v nájezdu do druhého oblouku se přes oba přenesl Michal tomka. Pardubičan se ale v žádném případě nehodlal smířit s postem hráče čtvrtých houslí. Sotva se projelo do druhého kola, ocitnul se před Zdeňkem Simotou a v rychlém sledu i před Michalem Tomkou, který se poté úspěšně až do cíle bránil Zdeňku Simotovi.

V juniorské jízdě se prosadil Patrik Mikel, nicméně tři body si musel tvrdě vybojovat. Nejlépe odstartoval David Pacalaj, zatímco pardubického Moravana v úvodní zatáčce objel Petr Chlupáč. S ním si však domácí borec poradil ve druhém kole, v jehož prvním výjezdu se kolem Pražana jen mihnul. Rovnou z chodu udeřil i na Davida Pacalaje, jemuž vedení sebral zprava při nájezdu do třetího okruhu.

Díky němu se Pardubice dotáhly na pražských šest bodů, zatímco Slaný a Žarnovica prozatím dosáhly na polovinu této hodnoty. V rozjížďce s číslem čtyři nebodoval Ján Mihálik, jehož motocykl museli z tréninku do boxu donést, protože se mu ulomil šroub na spojkové páčce. Václav Milík spodní stranou úvodního výjezdu podjel Michala Škurlu.

Hynek Štichauer, Jakub Valkovič a Michal Tomka bedlivě sledují dění na ovále

Po přestávce nápor domácích pokračoval. Grzegorz Zengota už rozhodně nemusel láteřit nad svým startem, jelikož se rychle dostal do vedení páté jízdy. Ještě před první zatáčkou poslal na druhé místo Stanislawa Burzu oblečeného v žarnovické vestě, zatímco Zdeněk Holub svůj první výjezd na ovál přetavil v jediný bod na úkor Filipa Hájka, na něhož dnes vyšla řada s hostováním za Slaný.

Středočeský klub byl rázem o osm bodů za vedoucími Pardubicemi a Milan Mach neváhal ani vteřinku. Martin Málek zůstal pro šestou jízdu v depu a místo něho vyrazil do akce Jakub Jamrog s žolíkem v rukou.

Od druhého výjezdu na ovál už Grzegorz Zengota neprohrál – na snímku vede před Stanislawem Burzou, Zdeňkem Holubem a Filipem Hájkem

Jenomže delší konec provazu uchopil Hynek Štichauer. Jakub Jamrog byl druhý, jenže v nájezdu do druhé zatáčky si to pod něj namířil Ondřej Smetana. Výjezd však zvládl Polák lépe a od té doby jezdil Pražan za ním. Společně dotáhli vedoucího Pardubičana. Slánský žolík projel vedle něho do posledního okruhu, ovšem Hynek Štichauer vítězství nepustil z rukou.

 

Porážeč žolíků

Jakub Jamrog (bílá) se coby joker dostal před Ondřeje Smetanu (modrá), avšak před Hynka Štichauera (červená) nikoliv

Že by dnes Pardubice skončily beznadějně poslední a Pražané na ně najeli devatenáct bodů, čímž by je skáceli z trůnu, na něž se posadili před čtrnácti dny ve Slaném, se již v úvodních rozjížďkách stalo naprosto nereálné. A podobně to dopadlo s hypotézou, že by Slaný mohl sebrat Markétě celkové stříbro. Nicméně dnešní závod přesto nepřestával produkovat jednu báječnou jízdu za druhou.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář dotáhl Slaný na úroveň druhé Prahy. Odstartoval nejlépe a v první zatáčce druhého kola před sebe nepustil Josefa France, který se cpal dopředu zevnitř. Mezitím si Patrik Mikel lámal zuby na Michalu Tomkovi, který jeho tlaku povolil až v nájezdu do posledního kola.

Pardubický odstup od obou dalších celků v pořadí se zmenšil na pouhé čtyři body, jenže v depu se už chystal na ovál Václav Milík. Pardubický kapitán vystřelil do rozjížďky s číslem osm jako z děla. Zdeněk Simota, poučený o správném set upu, inkasoval dva body, zatímco Jakub Valkovič v úvodním výjezdu objel Petra Chlupáče.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář (bílá) porazil Josefa France

Nebylo sebemenších pochyb, že Pardubice spějí k vítězství.  Žarnovica se ani dnes při svém dost možná posledním startu v české extralize neměla odlepit ode dna, zato boj Prahy a Slaného opět hořel s neztenčenou intenzitou. A Středočeši si v něm stále udržovali vrch. V rozjížďce s číslem devět dojel Jakub Jamrog hned za vítězným Grzegorzem Zengotou. Petr Chlupáč však inkasoval bod pro Markétu, až po pádu Michala Tomky.

Slovák se dostal na třetí příčku v nájezdu do druhého kola, ale na začátku toho třetího upadl. Tomáš Topinka vystřídal Michala Škurlu také pro desátou jízdu. Ovšem tentokrát Josefa France povýšil na žolíka. Zprvu se zdálo, že plán pražského kouče klapne na výbornou, když pražský borec reagoval nejrychleji na pohyb pásky.

Josef Franc na téma rozjížďky s číslem deset:

„Škoda, že se mi nepovedlo vyhrát žolíka. Kdybych nedělal chybu po startu, co si myslím, že jsem udělal, a byl důraznější…“

Rozjížďka s číslem deset: Hynek Štichauer (červená) v osobě Josefa France (modrá) poráží druhého žolíka

Jenže Hynek Štichauer nabral v první zatáčce úžasnou rychlost, převzal vedení a záhy se po předchozí porážce Jakuba Jamroga mohl pyšnit porážkou dalšího žolíka. Josef Franc díky dvěma bodům násobeným dvěma dostal Slaný před Prahu. Zásluhou Filipa Hájka pouze o bod, protože pražský junior ve slánských službách okamžitě ztrestal Jakuba Valkoviče, když se před ním chvilku mihnul na třetím místě.

Dalšího žolíka už Hynek Štichauer porazit nemohl, protože Ján Daniel poslal Stanislawa Burzu pro dvojitou porci bodů již v rozjížďce s číslem jedenáct. V ní nicméně hrot ovládl Josef Franc, zatímco Polák oblečený v žarnovické vestě v prvním oblouku nestihnul ani Zdeňka Simotu letícího na druhou pozici.

 

Konec potvrzením dosavadních pořádků

Václav Milík vede rozjížďku s číslem dvanáct před Eduardem Krčmářem

Drobné mžení bylo zhmotnění výstrah meteorologů. Slejvák se širokým obloukem vyhnul Svítkovu, na nějž dopadlo jen pár drobných kapiček. A mítink mohl pokračovat rozjížďkou s číslem dvanáct. Václav Milík startující až od mantinelu v prvním oblouku poskočil před Davida Pacalaje a Zdeňka Holuba, ovšem Eduarda Krčmáře nestihnul.

Václav Milík vypráví o dvanácté jízdě:

„Musel jsem předjíždět, neměl jsem dobrý starty, ale zjistil jsem, že mi motorka jede zezadu, a že je to dobrý. Doladil jsem to ze startu, což je pěkný.“

Slánský závodník odrazil také jeho útok v nájezdu do druhé zatáčky, kde pardubický kapitán spodem protahoval nájezd. Jenže v úvodním oblouku druhého kola za sebou Václava Milíka neudržel. Po přestávce zvedl publikum ze sedaček Hynek Štichauer. Zatímco Eduard Krčmář pádil dopředu, on trčel za Petrem Chlupáčem, ovšem jen do chvíle, než jej ve druhém kole připravil o druhé místo.

Na startu rozjížďky s číslem patnáct stanuli samí náhradníci: odleva Jakub Jamrog, Daniel Šilhán, Stanislaw Burza a Josef Franc

Grzegorz Zengota triumfoval v rozjížďce s číslem čtrnáct ve stylu start – cíl. Zdeněk Simota nepustil ke slovu nejen Davida Pacalaje, nýbrž ani Michala Škurlu. Než se však Slaný stačil zabydlet na druhé příčce, Tomáš Topinka v patnácté jízdě vystřídal Zdeňka Holuba Josefem Francem. Pražan jezdil na čele od startu až do cíle, zatímco Jakuba Jamrog dokázal ve druhém kole předčit Stanislawa Burzu.

Jednobodová převaha Slaného nad Prahou ale vzala zasvé již v rozjížďce s číslem šestnáct. Za zády excelujícího Václava Milíka totiž Ondřej Smetana uhlídal Michala Tomku, když Filip Hájek vyšel protentokrát bodově naprázdno.

V rozjížďce s číslem devatenáct jede Hynek Štichauer (3) pro pardubický triumf před zraky Jakuba Jamrogra (19) a Ondřeje Smetany (5)

Hynek Štichauer dnes prožíval vskutku excelentní večer, což dal najevo v rozjížďce s číslem sedmnáct. Odrazil všechny ataky Jakuba Jamroga, zvýšil pardubickou převahu na deset bodů a tím ve své podstatě zajistil domácím triumf. Zato slánsko – pražské saldo bylo opět vyrovnáno. Osmnáctá jízda přinesla skvělý triumf Petru Chlupáčovi. Filip Hájek však dovezl do slánských boxů dva body, když Jakube Valkovič před ním ještě v úvodním kole zůstal stát opět kvůli problematickému plováku v karburátoru.

Václav Milík v prvním nájezdu devatenácté jízdy podjel Eduarda Krčmáře. Rovněž Josef Franc se dostal před slánského závodníka, který zůstal stát ještě v průběhu úvodního okruhu. Tím pádem se Pražané natáhli pro druhé místo, protože jejich odstup od Slaného se zvýšil již na tři body.

Zdeněk Holub nakonec získal skalp svého jmenovce Simoty

Teorie o možném rozjezdu byla poměrně neduživá a jako taková umřela již v prvních metrech rozjížďky s číslem dvacet. Grzegorz Zengota spěl k dalšímu triumfu a navíc se do cesty Zdeňka Simoty postavil také jeho jmenovec Holub.

 

Hlasy z depa

Václav Milík dnes exceloval

„Suprový,“ radoval se Václav Milík. „Vyhráli jsme o velkej‘ počet bodů, což je krásný. Celou sezónu jsme to dělali napínavý, pořád to bylo vyrovnaný. Ve Slaným jsme udělali náskok, tady jsme to potvrdili. Celej‘ tým jel fenomenálně, jsem spokojenej‘.“

Poslední úpravy na motocyklu Hynka Štichauera v podání Miroslava Mihuleho

„Jsem úplně jako Alenka v říši divů,“ neskrýval Hynek Štichauer. „Jel jsem na jistotu, koleno je v prdeli, ale super, šla mi motorka, mám radost. Byl jsem dobrej‘ od startu, cejtil se dobře, i když jsem doma nervózní. Jsem rád, že jsem porazil i žolíky a neudělal jen sedm bodů.“

„První jízda super,“ bilancoval Patrik Mikel. „Ale pak byly starty na hovno a tahal jsem to zezadu. Povedlo se mi porazit Tomku, bylo to suchý. V poslední jízdě Fíla zaklapnul, zkoušel jsem to, ale nedostal se dál. Pořád mě bolí ta noha, není to na sto procent. Takže doladit starty a pak ta noha, tu musím rozhejbat.“

Josef Franc bral třetí místo všema deseti

„Já osobně jsem počítal, že když budeme třetí, mělo by to bejt‘ podle výkonnosti klubů reálný,“ meditoval Josef Franc. „Náš cíl byl porazit Slaný. Klobouk dolů, dopadlo to na výbornou. Celou sezónu jsme se prali s ostatními kluby, co mají cizince. Celkově se nemáme, za co stydět. Titul nedopad‘, nedá se nic dělat. Mně se jelo dobře, trošku jsem se chytil a závody mě bavily.“

Ondřej Smetana ukazuje výfuk Grzegorzi Zengotovi

„Dneska závody z mojí strany pod průměr,“ protahoval Ondřej Smetana obličej. „Představoval bych si to líp. Jamrogovi a Hynkovi, který mě porazili, bych to měl vrátit. Jsem rád, že jsme udrželi druhý místo, to je důležitý.“

„Dobrý, jsme třetí a celkově třetí,“ říkal Eduard Krčmář. „Mohlo to bejt lepší, aspoň něco. Venca mě předjel? Vůbec si to neuvědomuju (smích).“

Zdeněk Simota se radí s Martinem Málkem

„Dobrý, to je za tři,“ odtušil Zdeněk Simota. „První jízdu jsem zkoušel motorku, nefungovalo to. V jízdě s Pepou jsem v posledním kole udělal chybu a v poslední jízdě se mi nepoved‘ start. Pár bodíků navíc mohlo bejt‘.“

David Pacalaj opět laboroval s nastavením

„Zkoušeli jsme kolečka a nebylo to dobré,“ odhaloval David Pacalaj, že také dnes v depu hodně laborovali. „Bylo to pomalé, ale teď víme, že se s kolečky nehýbá…“

„Nevím, nevím,“ krčil Ján Mihálik rameny nad svými nulami. „To je extraligy, co ti k tomu mám povědět?! Je jen škoda, že je to naposledy, teď nás čeká Kopřivnice!“

Rozjížďka s číslem jedna: zleva Jakub Valkovič, Eduard Krčmář, Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota
1. AMK ZP Pardubice 46
Václav Milík 3 3 3 3 3 15
Patrik Mikel 3 1 0 0 1 6
Hynek Štichauer 2 3 3 2 3 13
Grzegorz Zengota, PL 1 3 3 3 3 13
Daniel Šilhán 0 0
2. AK Markéta Praha 36
Ondřej Smetana 2 1 – 2 1 6
Zdeněk Holub – 1 1 – 2 4
Michal Škurla 2 – – 1 3
Petr Chlupáč 1 0 1 1 3 6
Josef Franc 3 2 4* 3 3 2 17
3. AK 3ton Slaný 32
Filip Hájek 0 0 1 0 2 3
Martin Málek 1 – – – 1
Zdeněk Simota 0 2 2 2 1 7
Eduard Krčmář 3 3 2 3 R 11
Jakub Jamrog, PL 4* 2 2 2 10
4. SC Žarnovica 11
Michal Tomka 1 0 0 1 0 2
Jakub Valkovič E 1 0 – E 1
David Pacalaj 2 0 0 0 0 2
Ján Mihálik 0 – – 0 0
Stanislaw Burza, PL 2 2* 1 1 6
Hynek Štichauer vede před Jakubem Jamrogem a Ondřejem Smetanou

Konečná extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 3-5-0-0 283 27
2. Praha 3-2-2-1 255 23
3. Slaný 2-0-6-0 243 20
4. Žarnovica 0-1-0-7 100 10
Václav Milík – na snímku před Michalem Škurlou – opět neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Josef Franc odráží nápor Stanislawa Burzy