Zdeněk Holub ukázal Michalu Škurlovi ideální stopu plochodrážním rájem

Chabařovice – 24. června
Po dopoledním závodě stopětadvacítek si stačilo dát malého šlofíka, aby se člověk probudil přímo v plochodrážním ráji! Sluneční paprsky zvítězily na naducanými mračny. U brány se prodával nejen barevný program, ale i nejnovější brožurka o ústecké plochodrážní historii z pera Lubomíra Hrstky. A dovnitř vstupovaly zástupy závodníků, o jejichž výkonech si dnes již můžeme pouze číst, a to i ti, kteří svými výsledky daleko přesáhli krajský rozměr. Vedle vzpomínky na Jiřího Hurycha přišli oslavit jubilea ústecké a chabařovické ploché dráhy. Čtvrtý závod českého přeboru poskytl skvělé aranžmá. Odstoupení Patrika Mikela a Pavla Čermáka dalo příležitost Martinu Gavendovi a Michalu Škurlovi, kteří si buď sami nebo v zastoupení svých trenérů zapomněli udělat uzel na kapesnících, aby se přihlásili v padesátihodinovém limitu před závodem. Chyběl pouze Rumun Andrei Popa. Tempo závodu udávali Michal Škurla, který už v osmé jízdě připravil o punc neporazitelnosti Ondřeje Smetanu, a Zdeněk Holub. Ten Ondřeje Smetanu připravil o druhý bod v devatenácté jízdě. Vzápětí Michal Škurla inkasoval čtvrtý triumf na úkor Zdeňka Simoty, který doposud nepohrál. Ve třiadvacáté jízdě ale podlehl nejen vítěznému Zdeňku Simotovi, nýbrž také Ondřeji Smetanovi, který si tak vydláždil cestu na nejnižší stupínek pódia. O vítězství však musel být vypsán rozjezd, protože Michal Škurla hned vzápětí vyhrál popáté a srovnal krok se Zdeňkem Holubem. Místní odchovanec mu však udělil rovnou dvě lekce, jednak dokonalým startem. A pak i ideálně obkrouženými čtyřmi koly, během nichž si Michal Škurla při smělých útocích vylámal všechny své zuby.

Michal Škurla, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Zdeněk Simota na stupních vítězů

Triumvirát neporažených

Všichni účastníci Memoriálu Jiřího Hurycha pěkně pohromadě

Když si Michal Škurla předevčírem přečetl startovní listinu dnešního závodu, zprvu se domníval, že se přehlédl. Podíval se do seznamu dvacet závodníků ještě jednou a vskutku. Svoje jméno tam nenašel a po telefonátu Tomáši Topinkovi si ujasnil, že na něho jeho trenér vskutku zapomněl.

Nicméně pražskému závodníkovi přece jen svila naděje. Patrik Mikel se totiž po včerejším semifinále juniorského mistrovství Evropy v Plzni rozhodl připravovat se na start s juniorským nároďákem v Maconu. Pavel Čermák zase startoval na Borech s nevolností. Díky ní závod nedokončil a rozhodl se odpískat i Chabařovice. Nedorazil ani Rumun Andrei Popa. Tím se otevřel prostor pro Martina Gavendu, který se přihlásil příliš pozdě, navíc jedno další místo ve startovní listině zůstalo volné.

Symbolický start na památku Jiřího Hurycha absolvovali Zdeněk Holub, Anne Spaan a Filip Šifalda

Po okázalém nástupu závod odstartoval symbolickým startem na počet Jiřího Hurycha, jenž je léta jedním z nejsilnějších momentů celé naší sezóny. A pak se již do seznamu vítězů mohl jako první zapsat Zdeněk Holub. Jeho triumf nepřekvapil tolik jako druhé místo Romana Čejky před Jakubem Valkovičem a Danielem Klímou, jímž slánský borec dal najevo, že od comebacku při Vildeho memoriálu na sobě hodně zapracoval.

Roman Čejka kvituje své úvodní druhé místo:

„To je letos poprvý, co jsem objel pod plným plynem čtyři kola. A to jsem se sem přijel svázt jen tak lážo plážo. A vono to ve mně je.“

S triumfem se vzápětí do boxů vracel rovněž Michal Škurla. Prozatím nejvíc se na své vítězství musel nadřít Ondřej Smetana, když v úvodním výjezdu musel zavřít dotírajícího Jaroslava Petráka na mantinel. Zdeněk Simota poté vyhrál rozjížďku s číslem čtyři také ve stylu start – cíl, když Petr Chlupáč stačil v první zatáčce objet pouze druhého Josefa Nováka.

Lubomír Hrstka se opět prezentoval publikací k výročí – na snímku s Karlem a Josefem Průšovými

Trend jednoznačných primátů pokračoval i nadále. Pátou jízdu zastavila páska Františka Kliera, aby pak nenašel Martin Gavenda sobě rovného. Druhou sérii zahájil ve velkém stylu Zdeněk Simota, když Jaroslav Petrák za jeho zády musel krotit Pavla Kuchaře v sedle dvěstěpadesátky. Sedmou jízdu vyhrál Zdeněk Holub o rovinu před Sindy Weber.

Ani Michal Škurla nezaváhal. Ovšem jeho tři body z osmé jízdy byly přece jen pro další vývoj závodu průlomové, protože jako první porazil jiného vítěze z první pětiny. „Škurlič mi ujel a blbě se tady předjíždí,“ komentoval svou porážku Ondřej Smetana.

Filip Šifalda (žlutá) dotírá na Anne Spaana

Martina Gavendu připravil o punc neporazitelnosti Jan Kvěch, který na něho odstartoval v rozjížďce s číslem deset. Z ní byl diskvalifikován Anne Spaan, když jej tarokující spojka poslala předčasně do pásky. Podobná patálie se Nizozemci s českou licencí stala ještě jednou. Nakonec závod ani nedokončil a v klasifikaci přeboru nebral žádný bod.

Na své cestě k prvenství se do potíží dostal i Jan Kvěch, když se ve druhé zatáčce dostal na samou hranici pádu. „Nějak se mi to tam čaplo,“ usmíval se později v depu. Jan Holub prostřední, který do Chabařovic dorazil na setkání bývalých závodníků, měl pochopení. „Ta kolej je tady třicet let,“ přisadil si vlastní zkušeností.

Miloslav Čmejla nejenže se držel mikrofonu, ale pomohl také s vydáním publikace – na snímku s Petrem Podholou, Miroslavem Vondráčkem a Josefem Kalousem

V rozjížďce s číslem čtrnáct se už Jan Kvěch vítězství nedočkal. Nejlepší start vystřihl Roman Čejka. Petr Chlupáč jej dokázal objet v prvním výjezdu, ovšem druhý z pražských mladíků za ním trčel skoro tři kola, než jej podjel v zatáčce u depa. Petr Chlupáč prohrál na úvod jen se Zdeňkem Simotou a tak se s osmi body po třech sériích dělil o průběžné čtvrté místo s Ondřejem Smetanou, než vévodil třinácté jízdě.

Zdeněk Holub ujíždí Romanu Čejkovi

Na hrotu aktuální klasifikace zůstávala trojice neporažených. Michal Škurla ovládl jedenáctou jízdu, Zdeněk Simota sehrál roli suveréna ve dvanácté a Zdeněk Holub navzdory wheelie při startu vyhrál rozjížďku s číslem patnáct. V její první zatáčce podjel Martina Gavendu, jehož nakonec za svá záda odsunul i Jaroslav Petrák.

 

Verdikt až v rozjezdu

Jaroslav Volf a Karel Průša

Po třech pětinách závodu si účastníci přeboru dali oddech. Pořadatelé vedle uctění památky Jiřího Hurycha dnes slavili rovněž jubilea nejen chabařovické, ale i celé ústecké ploché dráhy. Lubomír Hrstka u této příležitosti již popáté připravil brožurku o historii klubu. Spíkr Miloslav Čmejla mu pomohl zajištěním sponzorů a po patnácti jízdách znovu komentoval nástup.

Na startovní rovince totiž stanulo padesát závodníků, kteří někdy oblékli ústeckou či chabařovickou vestu. Nechyběl první československý finalista světového šampionátu jednotlivců Jaroslav Volf i se svým bratrem Janem nebo člen stříbrného nároďáku z Vídně 1963 Karel Průša, který dorazil se svým bratrem Josefem i synem Karlem. Označení hvězda sluší i Janu Vernerovi.

Nástup ústeckých a chabařovických závodníků všech generací

Výčet všech závodníků by byl dlouhý jako Lovosice. Pochopitelně nechyběl Jaroslav Zobal, Karel Voborník či již citovaný Jan Holub. Z Liberce dorazili Josef Kalous a Robert Ráliš, z Plzně Jaroslav Hauptmann. Pro medaile si na nástup přišli i současní závodníci, byť Milan Dobiáš startoval na pouťáku v Bielefeldu, a členové pořadatelského týmu Ladislav Šifalda či David Gacksch a snad poprvé od svého předčasného závodního konce přišel na plochou dráhu někdejší nadějný kolibřík Jakub Ondroušek.

Jakub Valkovič vodí Daniela Klímu

Takové plejáda slavných i méně známých jmen pochopitelně přináší inspiraci pro historickou rubriku magazínu speedwayA-Z a tak se pojďme vrátit k hlavnímu pořadu dne.  Rozjížďka s číslem dvacet škrtla ze seznamu neporažených další jméno. Martin Gavenda byl opět nejpohotovější při letu pásky k rozjasněné obloze, nicméně ještě v úvodním nájezdu se okolo něho přesypali Michal Škurla a Zdeněk Simota jako rozzuřené vosy.

Pražan byl o kousíček rychlejší než plzeňský Jihočech. Nalepil se na vnitřní čáru a Zdeněk SImota se marně zkoušel dostat před něho ať již zprava či zleva. V posledním kole hrál vabank vnější stopy, ale ani v první, ani ve druhé zatáčce se neposunul dopředu a metou projel až jako druhý za vítězným Michalem Škurlou.

Pavel Kuchař odjel závod s dvěstěpadesátkou

Ten zůstával na čele spolu se Zdeňkem Holubem, který prve v devatenácté jízdě nabral raketovou rychlost a křídla Petra Chlupáče přistřihnul již na začátku první zatáčky. Pražan však disponoval více než slibnými deseti body stejně jako Jan Kvěch, jenž ovládl rozjížďku s číslem šestnáct. O jeden bodík navíc než jeho mladší kluboví kolegové měl Ondřej Smetana, když neměl sobě rovného v osmnácté jízdě.

Zdeněk Simota jezdí před Petrem Chlupáčem a Josefem Novákem

Ještě než se poslední série dostala do fáze, aby mohla rozdělovat poháry, ve dvaadvacáté jízdě pobavil publikum Petr Babička. V první zatáčce zjistil, že mu z nádrže do motoru neproudí palivo. Bleskově sjednal nápravu, aby posléze urputně dotahoval Pavla Kuchaře a vnějškem poslední zatáčky mu nesebral druhé místo.

„Myslel jsem, že je pryč motor,“ vyprávěl Petr Babička později v depu. „Kouknul jsem se dolů a zjistil, že mám zavřený oba kohoutky! Pootvíral jsem to a málem uhnal motorku, abych toho před sebou dohnal.“

Zdeněk Holub v rozjezdu vodí Michala Škurlu

Mezitím však odstartovala třiadvacátá rozjížďka pravdy. Do vedení neomylně zamířil Zdeněk Holub, aby až do cíle odvracel veškeré útoky, jimiž jej Ondřej Smetana zasypával až do cíle. Zdeněk Simota zaostával. „Přijel jsem skoro s prázdnou gumou!“ vysvětlil později. Přitom však stačil udržet na uzdě Jana Kvěcha, ovšem na pódiové umístění mohli už zapomenout oba dva.  V rozjížďce s číslem dvacet čtyři získal podobnou jistotu také Petr Chlupáč.

V první zatáčce jej objel Michal Škurla, který se stejně jako Zdeněk Holub dostal na patnáct bodů, čímž si řekl o společný rozjezd. Ondřej Smetana už věděl, že bude třetí. Na závěr se Martin Gavenda nenechal za špatný povlak vyloučit. Jeho doprovod totiž včas stihnul výměnu a on si dojel pro tři body, jež ho měly dostat na dvouciferné skóre.

Zdeněk Holub popisuje drama v rozjezdu

„Už mě málem měl, ale udržel jsem to. Ukázal jsem mu, kudy se to v Chabařovicích jezdí! (smích)“

Zdeněk Holub v roli taxikáře

V rozjezdu obou neporažených se dnes jediným neporaženým stal Zdeněk Holub. Lépe odstartoval a v první zatáčce vezl Michala Škurlu na venek. Dočkal se nekončící série nájezdů. Hlavně ve druhé zatáčce mělo jeho vedení na kahánku. Nicméně Zdeněk Holub se udržel vpředu po celá čtyři kola a podruhé se zapsal na seznam vítězů Memoriálu Jiřího Hurycha.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Holub vyhrál Hurychův memoriál již podruhé

„Pecka, vyšlo to!“ jásal Zdeněk Holub cestou ze stupňů vítězů, když ještě předtím stačil vozit děti na tandemu svého závodního motocyklu. „Vyhrál jsem Hurycha už podruhý. Všechno klapalo, musím se rozjezdit, po tom zranění nemám toho moc najetý.“

Michal Škurla vodí Jana Kvěcha

„Závody probíhaly suprově,“ nechal se slyšet Michal Škurla. „Super, celý závody to jelo hezky. Chybělo jen trošku štěstíčka v rozjezdu. Zdenda jel z jedničky, snažil jsem se ho předjet. Byl jsem rychlejší, ale on se mi tam furt plet‘. Abych to složil pod něj, nebylo místo.“

Ondřej Smetana vede před Anne Spaanem, Jaroslavem Petrákem a Filipem Šifaldou

„V pohodě,“ reagoval Ondřej Smetana na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak se mu dnes jelo. „Pěkně jsem si zazávodil. Neobhájil jsem loňský vítězství, ale ani třetí místo není špatný. Dráha byla těžká, ale zvládli jsme to. Na Holubína jsem se snažil, co to šlo, byl jsem rychlejší. Ale tady se blbě předjíždí. A Škurlič mi pokaždý ujel. Jinak bych to ale hodnotil pozitivně.“

Pro Zdeňka Simotu opět pracoval Jan Holub

„Na prd,“ vraštil čelo Zdeněk Simota, který dnes na přeborovém pódiu stejně jako předminulou středu v Pardubicích chyběl. „Důležitý jízdy mi nevyšly. Zaspal jsem na startu, Škurlič si to hlídal, chyběl mi kousek. Strašně blbě se tu předjíždí. Ale jsou ještě další přebory…“

Jan Kvěch neměl od pódia daleko

„Myslím, že závody moc hezký,“ přemítal Petr Chlupáč. „Dráha byla připravená nad mý očekávání. Výsledek byl suprovej‘ na to, že jsem jedinej‘ jel na Jawě. Hezkej‘ den. Trošku jsem udělal blbost, že jsem včera šel hrát fotbal na Mořině. Byli jsme jedenáctý, ale jsem trošku vyřízenej‘.“

„Zkoušel jsem motor, co nefungoval v Rawiczi na mistrovství světa,“ říkal Jan Kvěch. „Přehodili jsme karbec. Mělo to lepší zvuk, ale pořád to není ono.“

Martin Gavenda před Petrem Babičkou

„Celkem slušné,“ glosoval Martin Gavenda svůj dnešní výsledek. „Na to, že jsem tu původně neměl jet. Nebyl jsem tady snad třináct let. Dráha celkem slušná, pamatuju, že bývala horší.“

Roman Čejka s otcem

„Patnáct let jsem tu nebyl,“ zamýšlel se Jaroslav Petrák. „Ale jo, dobrý. To je to, že jsem se s tím nemoh‘ popasovat. Dřív se mi tu dařilo, dráha byla super i dnes, ale nevím. Před lety jsem si nastavení nezapsal a od tý doby se stejně všechno změnilo. Převod jsem trefil, ale tolik materiálu tu nebylo. Dřív byla lajna asfalt. Ale dobrý, jsem spokojenej‘, těšil jsem se sem. Akorát že jsem si to tou poslední jízdou pokazil.“

„Každou chvilkou, co na tom jedu, je to lepší,“ pochvaloval si Roman Čejka. „Vydržel jsem jet čtyři kola a odjel celej‘ závod, což je úspěch!“

Chabařovice opět uctily památku Jiřího Hurycha
1. Zdeněk Holub, Praha 3 3 3 3 3 15+3
2. Michal Škurla, Praha 3 3 3 3 3 15+2
3. Ondřej Smetana, Praha 3 2 3 3 2 13
4. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 2 1 12
5. Petr Chlupáč, Praha 2 3 3 2 2 12
6. Jan Kvěch, Praha 2 3 2 3 0 10
7. Martin Gavenda, Březolupy 3 2 1 1 3 10
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 2 2 3 1 10
9. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 2 0 3 8
10. Daniel Klíma, Praha 0 1 2 2 3 8
11. Roman Čejka, Slaný 2 1 1 2 2 8
12. Petr Babička, Slaný 2 0 0 2 2 6
13. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 1 1 2 0 1 5
14. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 2 1 1 R 4
15. Filip Šifalda, Chabařovice (250 ccm) 1 1 1 1 F 4 (los)
16. Josef Novák, Pardubice 1 1 1 1 E 4 (los)
17. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 1 0 0 0 2 3
18. Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) E T T 1 – 1
19. František Klier, Divišov T 0 0 0 0 0

Poznámka: z původně přihlášených nepřijeli Patrik Mikel (příprava na MS juniorských družstev), Pavel Čermák (nemoc) a Andrei Popa; mítink se konal jako 27. Memoriál Jiřího Hurycha

Zdeněk Holub jede před Romanem Čejkou

Průběžné pořadí seriálu:

PCE BŘE PCE CHA TOT
18.4. 21.4. 13.6. 24.6.
1. Hynek Štichauer, Pardubice* 25 22 20 67
2. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 (10) 18 65 (75)
3. Zdeněk Holub, Praha 20 18 (16) 25 63 (79)
4. Ondřej Smetana, Praha 14 25 20 59
5. Jan Kvěch, Praha (10) 20 18 14 52 (62)
6. Michal Škurla, Praha* 3 22 22 47
7. Petr Chlupáč, Praha (5) 16 8 16 40 (45)
8. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 (6) 12 40 (46)
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 (8) 14 10 36 (44)
10. Martin Málek, Březolupy* 18 12 30
11. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 7 29
12. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 8 24
13. Filip Hájek, Praha 7 6 5 18
14. Pavel Kuchař, Praha 2 5 # 4 11
15. Petr Babička, Slaný 4 5 9
16. Daniel Klíma, Praha 1 0 # 7 8
17. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
18. Roman Čejka, Slaný 6 6
19. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 0 5
20. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 4
21. Michael Hádek, Plzeň 4 4
22. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 (0) 3 3
23. Michal Danko, SK – Žarnovica 3 3
24. Pavel Čermák, Divišov 3 0 3
25. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2
26. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
27. Michal Baštecký, Praha + # 0 0
28. Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) 0 0
29. František Klier, Divišov 0 0 0 0
30. Patrik Mikel, Pardubice 0 0
31. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 # 0
NC Daniel Šilhán, Liberec #
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC
Richard Geyer, D NC
Andrei Popa, RUM NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté MR v Plzni jsou označeni hvězdičkou *; Pavel Čermák má povolené hostování v AK Divišov; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky; # účastníci vloženého závodu 250 ccm; počínaje čtvrtým závodem se do průběžné klasifikace počítají nejlepší výsledky ze 75% uskutečněných závodů zaokrouhlených nahoru

Ondřej Smetana projíždí okolo Anne Spaana, jemuž třináctka opravdu mnoho štěstí nepřinesla

Foto: Lucie Šachlová, Jiřina Šifaldová a Lubomír Hrstka

Zdeněk Simota právě odstartoval na Jaroslava Petráka a Petra Babičku

Češi měli na pódiu početní převahu

Bielefeld – 24. června
Romano Hummel vyhrál challenge o postup do finále dlouhodrážního mistrovství světa pro rok 2019. Nicméně početní převahu na stupních i v postupové pětce měli čeští závodníci,kteří také jako jediní dokázali vítěze připravit o body. Martin Málek skončil druhý, zatímco Josef Franc se triumfem ve finálové jízdě vyhoupnul na třetí stupínek. Hynek Štichauer obsadil osmou pozici, takže vzhledem k prolínání kvalifikace s letošní finálovou sérií může postoupit také on.


Challenge o finále MS 2019 očima Zdeňka Schneiderwinda:

„Bielefeld byl pro závodníky hodně těžký. Po těžkém pádu Mustonena, Coopera a Fienhageho, kteří skončili v nemocnici, se jim na dráhu moc nechtělo. Pak se ale závod dojel do konce. Dnes se výborně srovnal s dráhou Martin Málek. Zaslouženě skončil druhý. Pepe se nemohl dostat do tempa, ale nakonec vybojoval vítězství ve finálové jízdě. Hynek taky bojoval jako lev. Nakonec skončil osmý a v případě příznivých okolností se do finále příští rok dostane i on. Pro nás to byl úspěšný challenge.“


1. Romano Hummel, NL 4 4 3 4 4 4 3 26
2. Martin Málek, CZ 2 3 4 4 4 4 2 23
3. Josef Franc, CZ 3 2 3 3 4 3 4 22
4. Andy Appleton, GB 3 4 4 E 3 3 0 17
5. Bernd Diener, D 3 4 3 E 3 2 1 16
6. Max Dilger, D 1 3 2 3 3 2 14
7. Jörg Tebbe, D 2 3 4 1 2 1 13
8. Hynek Štichauer, CZ 1 0 1 4 2 0 8
9. Christian Hülhorst, D (res) 2 2 1 2 E 1 8
10. Gabriel Dubernard, F 1 1 2 2 1 E 7
11. Henri Ahlbom, FIN 0 1 1 3 0 5
12. Henry van der Steen, NL 0 2 0 1 2 5
13. Lukas Fienhage, D 4 F/R – – – 4
14. Paul Cooper, GB 4 F/R – – – 4
15. Marcel Sebastian, D (res) 1 0 2 E 1 4
16. Jesse Mustonen, FIN 2 X – – – 2
17. Anders Mellgren, S 0 0 0 E 0 0
Josef Franc se svým týmem a fanoušky

Foto: Pepe Franc Racing

Jaroslav Vaníček ztratil bod, nejvyšší stupínek nikoliv

Chabařovice – 24. června
Nedělní ráno bylo chmurné. Mlžné opary úplně překryly hory, které přidávají chabařovickému stadiónu na půvabu. Z šedivého nebe tu a tam ještě ukápla kapička, jakoby mraky plakaly nad vodou, kterou poztrácely během nočního slejváku. Oba ovály však byly mistrovsky připraveny, jak je ostatně na ústeckém předměstí dobrým zvykem. Oslavy místních jubileí odstartovali kolibříci pátým dílem svého republikového mistrovství na krátkých drahách. Jaroslav Vaníček sice v desáté jízdě musel smeknout před Janem Jeníčkem, avšak ve finále A si spravil chuť dalším triumfem za dvojnásobné body, čímž svůj obří náskok na hrotu aktuální klasifikace ještě zvýšil. Druhý projížděl pod metou Vojtěch Šachl, který v prvním výjezdu za svá záda poslal Jana Jeníčka.

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček na stupních vítězů

Spory o pořadí páté jízdy

Vojtěch Šachl (modrá) dotírá na Jaroslava Vaníčka

Těsně před devátou se u chabařovické brány zastavily dvě dodávky. Německé espézetky daly najevo, že se startovní listina pátého dílu doznala změny, které pospíchají zalepit míšeňští závodníci. Bruno Thomas zastoupil za nepřítomného Luboše Krejču, zatímco Manuel Rau vyplnil volnou kolonku u čísla devět.

Úvodní série žádná velká překvapení nepřinesla. Bruno Belan potvrdil, že jej rekonvalescence přibrzdila jen maličko a s přehledem vyhrál rozjížďku s číslem jedna. Podobně si hned vzápětí počínal rovněž Jaroslav Vaníček ovšem s tím rozdílem, že mu Vojtěch Šachl nedopřál ani vteřinku klidu. A do třetice si trojku do depa dovezl Jan Jeníček.

Jan Jeníček vstoupil do závodu vítězstvím

Rozpis svedl trojici úvodních vítězů již na startovní rošt páté jízdy. Jaroslav Vaníček znovu nezaváhal a opět jezdil první od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Bruno Belan byl druhý, ale musel čelit náporu Jana Jeníčka. Pardubičan však všechno na poslední zatáčku.

Vskutku se hnal dopředu a z depa se zdálo, že svůj manévr nestihnul dotáhnout do úspěšného konce. Stejné pořadí ohlásil i spíkr Miloslav Čmejla a potvrdili jej i samotní závodníci. Nicméně Adam Jacksh to viděl ze svého místa obráceně. A přestože Jan Jeníček stále tvrdil, že byl třetí, dostal dva body.

Jan Jeníček brání vedení před Bruno Belanem

Tím pádem na čele aktuální klasifikace zůstal Jaroslav Vaníček sám. Jan Jeníček mohl kalkulovat s pěti, Bruno Belan se čtyřmi. Vojtěch Šachl opanoval čtvrtou jízdu a měl rovněž pět. Pořádný proud na jeho mlýn pustilo vítězství v rozjížďce s číslem devět.

Jaroslav Vaníček se ze sedmé jízdy vracel coby vítěz již potřetí. Hned na to, Jan Jeníček odvedl Bruno Belana a tentokrát nemohlo být o jejich pořadí sebemenšího sporu. Slaňákovy ambice na finále A začaly vadnout, zatímco triumvirát Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Jan Jeníček mířil vstříc rozjížďce o stupně vítězů naprosto neomylně.

 

Další zářez Jaroslava Vaníčka

Jan Jeníček připravil Jaroslava Vaníčka o bod

V rozjížďce s číslem deset nejlépe odstartoval Jan Jeníček. Rychle zamířil do první zatáčky a kolem vnitřní čáry rychle ven, takže jej Jaroslav Vaníček zvenčí nemohl stihnout. K Pražanově cti ale sloužilo, že svého konkurenta proháněl až do cíle, kde ovšem musel přiznat porážku.

Oba však byli díky jedenácti bodům naprosto nezpochybnitelnými účastníky finále A. Jeho obsazení se uzavřelo jedenáctou jízdou. Bruno Belanovi už nepomohlo ani suverénní vítězství před Vojtěchem Šachlem, jelikož devět bodů bylo prostě málo. Zato divišovskému závodníkovi, který náskok vedoucího Slaňáka stahoval, komfortně stačila i druhá příčka.

Bruno Belan vede před Vojtěchem Šachlem a Manuelem Rau

Vojtěch Zamazal uzavřel základní část. v první zatáčce rozjížďky s číslem dvanáct objel Jakuba Exlera, jehož v posledním oblouku pokořil rovněž Adam Nejezchleba. A pak po krátké úpravě následovala finálová část.

Start céčka se musel opakovat, když se Jakub Exler poněkud ulil. Repete poté kraloval Bruno Thomas, zatímco Jakub Exler tentokrát nedal Adamu Nejezchlebovi ani náznak šance. Béčku kraloval Bruno Belan, když do cíle dovedl za sebou Vojtěcha Zamazala a Manuela Rau.

Vojtěch Šachl ve finále A před sebe nepustil Jana Jeníčka

Finále A opět přineslo sólo Jaroslava Vaníčka, jenž triumfoval stylem start – cíl. Vojtěch Šachl se hnal vnějškem první zatáčky. Jan Jeníček jeho nájezd zprvu zachytil, jenže už ve výjezdu musel před divišovským borcem kapitulovat.

Jaroslav Vaníček vede finále A před Vojtěchem Šachlem a Janem Jeníčkem
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 6 17
2. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 3 2 4 14
3. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 3 3 2 13
4. Bruno Belan, Slaný 3 1 2 3 3 12
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 2 2 3 2 11
6. Manuel Rau, D 1 3 2 1 1 8
7. Bruno Thomas, D 2 1 1 1 3 8
8. Jakub Exler, Praha 1 2 1 1 2 7
9. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 1 2 1 6

Ukázkové jízdy:

Karel Průša
Bruno Belan vede finále B před Vojtěchem Zamazalem a Manuelem Rau

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV CHA TOT
7.4. 1.5. 12.5. 17.6. 24.6.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 13 14 17 18 17 79
2. Jan Jeníček, Pardubice 11 17 14 13 13 68
3. Vojtěch Šachl, Divišov 10 10 13 12 14 59
4. Bruno Belan, Slaný 10 9 15 12 46
5. Vojtěch Zamazal, Skaný 9 10 11 30
6. Luboš Krejča, Praha 4 7 8 9 28
7. Lukáš Vinter, Praha NC 16 8 24
8. Adam Nejezchleba, CH 7 10 6 23
9. Jakub Exler, Praha 11 7 18
10. Pavel Kuchař, Praha 18 18
11. Štěpán Jurča, Březolupy 5 12 17
12. Eric Puffer, D 5 8 13
13. Daniel Klíma, Praha 11 11
14. Mateusz Lopuski, PL 10 10
15. Alexandra Schauer, D 10 10
16. Manuel Rau, D 8 8
17. Bruno Thomas, D 8 8
18. Sarah Fischer, D 7 7
19. Michal Baštecký, Praha 7 7

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil z prvního závodu v Praze po tréninku

Všichni účastníci pěkně pohromadě

Foto: Lucie Šachlová

Jan Jeníček vede před Jaroslavem Vaníčkem a Bruno Thomasem