Zdeněk Simota rozhodl vabank poslední jízdy ve slánský prospěch

Slaný – 20. června
Astronomové by dlouhou přítomnost slunce na obloze dozajista exaktně vysvětlili letním slunovratem. Nicméně než naše nejbližší hvězda předvedla spektakulární červený západ na slánský obzor za přítomnosti srpku Měsíce, stala se bezděčným svědkem dramatické extraligové podívané. Čtvrtý podnik vyšší soutěže nejlépe rozehrál pardubický Tomasz Jedrzejak, avšak ve druhé jízdě proburácel cílem jako první Jakub Jamrog v novém traťovém rekordu. Ten zopakoval svůj triumf rovněž v rozjížďce s číslem šest. A protože se v otázce hromadění trojek nikterak nežinýrovali ani Eduard Krčmář a Zdeněk Simota, Slaný se ujal vedení. Žarnovica se bez svých opor bohužel ujala role křoví. A Ján Daniel ke všemu zapomněl v jedenácté jízdě nahlásit start náhradníka Milena Maneva, takže Pavel Váňa houkal sirénou jako kapitán zámořského parníku na znamení, že Bulhara prostě startovat nechat nemůže. Nejvýraznějším bodovým ziskem slovenského celku byly dva body Davida Pacalaje a to ještě násobené dvěma dle žolíkového pravidla. Vyrovnanost mítinku nedovolila ostatním koučům na strategické prostředky ani pomyslet, ale naproti tomu jsme zaznamenali tři žluté karty za ulité starty. Avšak zpátky k boji o vítězství. Mezi sedmou a desátou jízdou Tomáš Topinka rovnou třikrát udeřil náhradníkem a Josef Franc mu nahromadil devět bodů. Pražané dýchali Slanému na záda rozdílem jediného bodu. Ovšem Václav Milík po dvou startech rychle pochopil, že motor, který se mu nelíbil včera ve švédském Hallstaviku nebude pořádně fungovat ani dnes ve Slaném, a přesedl na druhý stroj. V rozjížďce s číslem patnáct jako první porazil Josefa France, což zopakoval ob jízdu později. Pražané v závěrečné sérii maličko nestačili s dechem, zatímco Východočeši zhurta udeřili na Slaný. Ke všemu Eduard Krčmář v osmnácté jízdě při útoku na druhého Matěje Kůse zavinil pád pražského kapitána a byl diskvalifikován. Tomasz Jedrzejak kraloval repete a Pardubice byly rázem o bod před Slaným. Vzápětí ale Eduard Jamrog odvedl Hynka Štichauera a za vyrovnaného stavu obou vedoucích celků startovala závěrečná rozjížďka. Zdeněk Simota sice později připouštěl, že by si takový nervák raději odpustil. Se svou misí se však vyrovnal dokonale. Soustředil se na start, který jej vynesl do čela. A pak už ubíhalo jedno kolo za druhým, dokud startmaršál Tomáš Loskot neodmával Zdeňka Simotu v cíli. Ten pochopitelně zajistil Slanému vítězství a celá trojice prvních týmů se v aktuální tabulce zamotala do jednoho dvanáctibodového klubíčka.

Na pódiu se objevily všechny čtyři týmy

Nezadržitelný slánský vzestup

Slánští funkcionáři Antonín Vilde (vlevo) a Petr Pospíchal (vpravo) s čestným předsedou klubu Karlem Ležákem, jemuž popřáli k devadesátinám

I když se už chystala odbíjet osmnáctá hodina, stále panovalo vedro jako v peci. Závodníci byli vesměs příjemně překvapeni stavem dráhy při svých klasických předzávodních procházkách. Mezitím do ochozů proudil vskutku velký dav diváků, jak je ostatně ve Slaném dobrým zvykem. Čtvrtý extraligový závod je rozhodně neměl zklamat.

Vedení se ujaly Pardubice. Tomasz Jedrzejak vystřihnul start jako z partesu a jeho spanilou jízdu posléze zastavil až startmaršál s šachovnicovou vlajkou v ruce. Ve druhé zatáčce však svým domácím kolegům postavil Zdeněk Simota platformu k nástupu, když podjel Ondřeje Smetanu. Vzápětí kraloval Jakub Jamrog.

Zdeněk Simota (červená) v boji o vedení s Tomaszem Jedrzejakem (modrá) a Ondřejem Smetanou (žlutá)

Své velké sólo ozdobil časem rovných sedmašedesáti sekund, který byl prohlášen za nový traťový rekord. Nicméně podobné informace je nutno přebírat kriticky. Povinnost mít na plochodrážních závodech delegované oficiální časoměřiče totiž padla už zkraje devadesátých let. Od té doby se časy příliš často nezveřejňují, a co je podstatnější, především se pravidelně a systematicky neměří.

Jakub Jamrog (červená) vyrazil na cestu za rekordem dráhy před Václavem Milíkem (modrá) a Zdeňkem Holubem (žlutá)

Proto mnohem více zaznamenáníhodný fakt z rozjížďky s číslem dvě bylo, že slánský Polák uštědřil porážku Václavu Milíkovi. A také, že David Pacalaj v úvodním oblouku objel Zdeňka Holuba, což Tomáše Topinku umocnilo v přesvědčení, že již ve druhé sérii jej nahradí náhradníkem.

Juniorská jízda vynesla zprvu do vedení Filipa Hájka. Jenže Petr Chlupáč, jehož ve slánské sestavě na hostování nahradil, se hnal vnějškem první zatáčky jako raketa. Kdyby někdo jen okem mžiknul, přišel by o jeho předjížděcí manévr z posledního místa na první. Filip Hájek se však propadal i nadále.

V nájezdu do druhého okruhu se zprava okolo něho jen mihnul Patrik Mikel. A tahanici o poslední bod, která trvala prakticky celou druhou polovinu rozjížďky s číslem tři, pro sebe v úvodní zatáčce čtvrtého kola rozhodl Jakub Valkovič. Plochodrážní kuloáry rázem dostaly nový výživný materiál, zda náhodou pražští junioři nehostují ve Slaném za účelem, aby nebodovali.

V juniorské jízdě už vede Petr Chlupáč před Filipem Hájkem, Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem

Ať tak či onak, Slaný spěl nezadržitelně do čela. Eduard Krčmář odstartoval jako z děla a po skončení čtvrté jízdy dotáhli domácí doposud vedoucí Pardubičany, jimž nyní Hynek Štichauer dovezl jediný bod. Po přestávce se Zdeněk Simota dostal v první zatáčce z jedné vody na čisto před Václava Milíka a Matěje Kůse.

Václav Milík přemítá nad jedním bodem z rozjížďky s číslem pět:

„Jezdím na motorku, kterej‘ mi včera ve Švédsku nejel. Myslel jsem, že kvůli dráze, ale teď musím vzít druhou motorku.“

Zdeněk Simota (červená) jde do čela páté jízdy před Matěje Kůse (žlutá) a Václava Milíka (modrá)

Pardubický kapitán poznával, že rozhodnutí jet na motoru, s nímž včera ve švédské Elitserien nebylo spokojený, není zrovna optimální nápad. Jeho pražský protějšek však disponoval potenciálem, který mu umožnil Zdeňku Simotovi vzdorovat. Ještě než vjel na protilehlou rovinku, dostal se před plzeňského Jihočecha ve slánské vestě.

Ovšem Zdeněk Simota dal nad palčivé slunce najevo, že dnes pojede skvělý závod. Ve druhé zatáčce kontroval po spodní straně a do cíle druhého kola již projížděl jako vedoucí závodník. O další trojku na domácí konto se postaral Jakub Jamrog rovnou v šesté jízdě. Po raketovém startu jej Tomasz Jedrzejak nestačil objet a následné útoky nepřinesly pardubickému Polákovi pražádný progres.

Josef Franc a Ondřej Smetana si vyměňují zkušenosti

První výjezd na ovál proměnil Josef Franc v hladký triumf v rozjížďce s číslem sedm. Hynku Štichauerovi ujížděl ještě ve třech čtvrtinách pátého okruhu. Startmaršál totiž drobátko zaspal a šachovnicovou vlajkou přivítal až třetího v pořadí. K nelibosti Milana Macha jím byl Michal Tomka, který poslední bod uzmul Filipu Hájkovi.

 

Trojitá touha po vedení

Raketový start v osmé jízdě vynesl Eduarda Krčmáře (červená) do čela před Ondřeje Smetanu (žlutá), Davida Pacalaje (bílá) a Patrika Mikela (modrá), ale přinesl mu i žlutou kartu

I přes druhou nulu borce, který měl v sobotu v Liberci přímý postup do finále juniorského mistrovství světa na dohled, zůstával Slaný na čele průběžné klasifikace. Pardubice byly pozadu o bod, Praha o dva. A Žarnovica se samými juniory a bulharským veteránem na postu rezervy o zaoceánský parník.

Start Eduarda Krčmáře v rozjížďce s číslem osm nebyl zprvu odměněn třemi body, ale žlutou kartou. Napodruhé vystřelil opět skvěle Ondřej Smetana, jenže slánské eso se rychle proklestilo do čela. Přerušení jízdy se stalo osudné spíše Davidu Pacalajovi. Slovenský junior nejprve ztratil třetí příčku ve prospěch Patrika Mikela, aby na začátku čtvrtého kola zůstal stát.

Restart osmé jízdy se stal osudným Davidu Pacalajovi, okolo něhož projíždí Patrik Mikel

„Než restartovali jízdu, ušla mi zadní guma,“ vysvětloval, sotva se dostal do depa a pořadatelé se pustili podruhé do úpravy dráhy. Sotva byli hotovi, vedení v rozjížďce s číslem devět se ujal Zdeněk Simota. Jenže Josef Franc nabral v prvním výjezdu neskutečnou rychlost a spodní stranou vyjel na protilehlou rovinku jako první.

„Pepíčkovi to tam dláblo,“ líčil Zdeněk Simota později. „Říkám si ‚pohoda‘, jenže on nabral rychlost a byl tam.“ Pražané přeskočili Pardubice a s odstupem dvou bodů se sápali po slánském vedení. Zdvojený dvouminutový limit signalizoval, že Josef Franc přijede na startovní rošt rovněž v rozjížďce s číslem deset. A tentokrát odstartoval jako plochodrážní pánbůh.

Trojboj Jakuba Jamroga (červená), Hynka Štichauera (modrá) a Josefa France (žlutá)

Po vedoucí pozici prahnul také Hynek Štichauer, který se v první zatáčce nikterak nemazlil s Jakubem Jamrogem a vyvezl ho na mantinel. Polák ve slánské vestě nepokládal celou věc za uzavřenou. Tlačil se na pardubického vousáče a společně se dotáhli na Josefa France. Pražan jim ovšem dokázal v posledním okruhu ujet. A Jakub Jamrog si připravil strhující finále.

Matěj Kůs (žlutá) útočí na Tomasze Jedrzejaka (modrá)

V závěrečném oblouku udeřil zprava. Ve výjezdu však prudce zlomil motocykl doleva a na cílové metě byly dva body jeho. A pochopitelně Slaného, jehož náskok před Pražany se smrsknul na jediný bodík. Nicméně nyní byli na řadě Pardubičané, aby tahali za pilku.

Ján Daniel si sype popel na hlavu za jedenáctou jízdu:

„Zapomněl jsem ho nahlásit. Jsem taky jen člověk. Horší by bylo, kdyby nám šlo o bednu…“

Tomasz Jedrzejak ztratil dnes večer jen dva body

Rozjížďka s číslem jedenáct se konala pouze ve třech. Ján Daniel totiž zapomněl nahlásit, že místo Davida Pacalaje posílá do akce náhradníka Milena Maneva. A co čert nechtěl, vedoucí depa Jaroslav Drbal slovenského kouče nemohl najít, aby ho na jeho opomenutí upozornil, když viděl, že se Bulhar chystá na dráhu.

Milen Manev se tím pádem v jedenácté jízdě projel pouze k pásce a pak hned rovnou od ní nazpět do depa. Tomasz Jedrzejak odvedl Matěje Kůse a na Filipa Hájka zbyl poslední bod. Praha tak doklepla svou ztrátu na Slaný, zatímco Pardubičanům na oba vedoucí celky chyběly tři body. V rozjížďce s číslem dvanáct je překlenul Václav Milík.

Václav Milík v sedle druhého motocyklu ujíždí Eduardu Krčmářovi

Pardubická jednička si vzala druhý motocykl, v jehož sedle naměřila Eduardu Krčmářovi již při vylétnutí pásky. Díky Petru Chlupáčovi skončil poslední bod v pražských boxech. A tak se trojice vedoucích celků seřadila do pořadí odděleného jedním jediným bodem. Slaný 24, Praha 23 a Slaný 22.

 

Verdikt Zdeňka Simoty

Michal Tomka naštěstí ze svých pádů vyvázl bez zranění

Žarnovica opět uzavírala pole a na prahu čtvrté série disponovala pouhými třemi body. V rozjížďce s číslem třináct si Jakub Jamrog vykoledoval žlutou kartu. Po restartu vedl Matěj Kůs, ale slánského Poláka měl neustále za zády. Rozhodující okamžik nadešel ve třetím okruhu. V jeho první zatáčce se Jakub Jamrog do čela nedostal, avšak spodní stranou té druhé již ano.

Matěj Kůs (žlutá) vede před Jakubem Jamrogem (červená), Milenem Manevem (bílá) a Patrikem Mikelem (modrá)

O dramatickou tečku nebo spíše vykřičník se postaral Patrik Mikel. „To byla jízda!“ kvitoval ji pardubický junior především u vědomí, že v poslední zatáčce konečně udolal Milena Maneva. „Vůbec jsem neodstartoval, nemohl jsem ho předjet, pořád kličkoval. Naštěstí mi v poslední zatáčce udělal místo. Takže bomba!“

Hynek Štichauer (modrá) se žene okolo Petra Chlupáče (žlutá)

Za delší konec provazu začal tahat opět Slaný. Zdeněk Simota napodobil Jakuba Jamroga ve čtrnácté jízdě s tím rozdílem, že se do vedení dostal hned po startu. Za sebou měl Petra Chlupáče, ale Hynek Štichauer šel v prvním výjezdu úzkou skulinou mezi pražským juniorem a mantinelem na druhou příčku.  V druhé zatáčce klesl Petr Chlupáč i za Davida Pacalaje, jehož Ján Daniel povýšil na žolíka. „Skákal jsem na těch dírách a nevěděl, kde jsem,“ líčil pražský junior. „A najednou tam byl Pacalaj!“

Josef Franc (žlutá) jde do vedení před Václava Milíka (modrá), Filipa Hájka (červená) a Jána Mihálika (bílá)

Patnáctá jízda nabídla první dnešní konfrontaci Josefa France a Václava Milíka. Oba náhradníci svých klubů kopali ideální kolej u pásky, zatímco Ján Mihálik a Filip Hájek zůstávali v relativním klidu. Posléze se do vedení dostal Pražan, nicméně pardubický kapitán jej v první zatáčce podjel. Druhý oblouk si najel hodně velkoryse a Josef Franc, který se nalepil na vnitřní čáru, ho nestíhal.

Pardubice tím pádem nechali Prahu za sebou. Na Slaný, pro nějž Filip Hájek nyní dovezl třetí místo, jim zatím tři body stále chyběly. V rozjížďce s číslem šestnáct si Zdeněk Holub, jenž se vrátil do boje poprvé od druhé jízdy, vysloužil žlutou kartu. Pavel Váňa jimi dnes rozhodně nešetřil, viděli jsme jich víc než žolíků.

Tomasz Jedrzejak (modrá) udeřil na Zdeňka Holuba (žlutá)

Po novém startu byl Zdeněk Holub stejně rychlý. Ovšem Eduard Krčmář se hrnul vpřed jako buldozer. Drcnul do pražského závodníka a oba je objel Tomasz Jedrzejak. Podpora tribun ale hnala slánského borce dopředu. Ve druhém kole podjel polského soupeře v první zatáčce a zvýšil slánské vedení na čtyři body před Pardubicemi a šest před Prahou.

Šestnáctá jízda však byla zastavena a Zdeněk Holub (žlutá) dostal žlutou kartu

Rozjížďka s číslem sedmnáct však měla ambice průběžným stavem zatřást. Václav Milík totiž v první zatáčce zvenčí překonal Josefa France. A Filip Hájek jezdil poslední. Nakonec však bral bod, protože Michal Tomka před ním ve třetím okruhu upadl. Mezitím již Milan Mach vyprovázel Eduarda Krčmáře do rozjížďky s číslem osmnáct.

Václav Milík v sedmnácté jízdě dlouho upravoval kolej

Tomasz Jedrzejak si nechal na ovál přistavit náhradní motocykl, nicméně zůstal sedět na tom původním. Dostal se do čela a za sebou měl Matěje Kůse, Eduarda Krčmáře a Milena Maneva. Ve druhém nájezdu zaútočil Slaňák zleva, nicméně jeho atak skončil kolizí s Matějem Kůsem. Pražský kapitán se ocitnul na zemi.

Okamžitě blikala červená světla. Eduard Krčmář dokroužil další kolo, zastavil u Pražana, aby zjistil jeho stav a omluvil se. Celá věc skončila vřelým objetím a podáním ruky a pochopitelně diskvalifikací slánského závodníka. Matěj Kůs si v depu u sanitky sundal vršek kombinézy. Byť si stěžoval na ruku a nohu, mohl pokračovat.

Kolize Eduarda Krčmáře a Matěje Kůse měla šťastný konec

Při opakování byl Tomasz Jedrzejak stejně suverénní jako při prvním pokusu a dovedl za sebou do cíle Matěje Kůse a Milena Maneva. Žarnovica samozřejmě ztratila naději na pódium již dávno, ale zbývající tři týmy mohly být klidně první jako třetí. Pardubice se totiž dostaly do vedení s převahou jednoho bodu na Pardubice a čtyř na Prahu.

Jakub Jamrog dotáhl Slaný na pardubickou úroveň

Borci z hlavního města však vypadli z boje o vítězství jako první. Ondřej Smetana totiž z rozjížďky s číslem devatenáct přivezl jediný bod na úkor Davida Pacalaje. V první zatáčce jej totiž nekompromisně vyřešil Hynek Štichauer, který ovšem mohl už jen sledovat záda Jakuba Jamroga. Zadání dvacáté jízdy proto bylo až děsivě přímočaré.

Zdeněk Simota přibližuje své vítězství v rozjížďce s číslem dvacet:

 „Soustředil jsem se na start. Ten se mi poved‘, ohlíd‘ jsem se a viděl, že mám náskok.“

Zdeněk Simota (červená) splnil misi poslední jízdy dokonale a již po startu se ujal vedení

A sice, zda získá více bodů Patrik Mikel nebo Zdeněk Simota, toho družstvo vyhraje. Ideální řešení rovnice o jediné neznámé, našel Zdeněk Simota. Vystřelil dopředu jako z děla. Navíc, když se v prvním výjezdu ohlédl, spatřil za sebou Jakuba Valkoviče.

Patrik Mikel předjíždí Jakuba Valkoviče (bílá), ovšem Zdeněk Simota je v prachu a s ním také vidina pardubického vítězství

Proto neváhal a pádil stále vpřed, dokud jej neodmávli jako prvního, což Slanému dalo první domácí vítězství od roku 2016. Bitva za jeho zády se netýkala nejen jeho, ale ani celé extraligy, protože o pořadí a tabulkové situaci již bylo rozhodnuto. Nicméně Jakub Valkovič neudržel druhou pozici dlouho. Již na protilehlé rovince se okolo něho přehnal Patrik Mikel a v nájezdu do druhé zatáčky rovněž Petr Chlupáč.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Simota vede před Matějem Kůsem

„Třináct bodů,“ připomínal Zdeněk Simota s nadšením své skóre. „Škoda jízdy s Pepíčkem, dláblo mu to. Říkám si ‚pohoda‘, jenže on nabral rychlost a byl tam. Jinak super. Celej‘ tým jsme dělali body. To rozhodnutí v poslední jízdě nemuselo ale vyjít na mě. Škoda, že se tam lízli a Edu vyloučili. Od mistráku mi všechno funguje, zlomilo se to k lepšímu. Škoda Kopřivnice, teď uvidíme ve středu v Pardubicích.“

Eduard Krčmář při útoku na Zdeňka Holuba (modrá)

„Chtěli jsme doma vyhrát kvůli divákům,“ nezastíral Eduard Krčmář. „Podařilo se to. Trochu jsem to zdramatizoval, nechtěl jsem, naštěstí je Matěj v pořádku. A na titul se neptej, víš, že nikdy neříkám nic dopředu (smích).“

Václav Milík (modrá) podniká úspěšný útok na Josefa France

„Včera mi jeden motor ve Švédsku nejel, myslel jsem, že kvůli dráze,“ líčil Václav Milík. „Dneska jsem jel na tom samým. Znova to nešlo. Ve třetí jízdě jsem vyměnil motorku a jelo to. Mrzí mě, že nám to uteklo o bod, ale v Pardubicích vyhrajeme. Zlatá přilba ode mě očekávala víc a já od sebe taky čekal víc. Zbytečně jsem ztratil body, motorka nejela. Už to nevrátím, ale jede se dál.“

Hynek štichauer se snaží udržet Jakuba Jamroga

„Jsem z toho celej‘ huhňavej‘,“ řekl Hynek Štichauer. „Můžeme bejt‘ rádi, že jsem druhý. Dobrý závod, ale já jednak nezklamu, ale taky ani nepřekvapím. Jsem rád, že nezklamu, ale sere mě, že nepřekvapím.“

Patrik Mikel v akci

„Nic moc,“ šetřil Patrik Mikel optimismem. „Nemohl jsem se odlepit ze startu. A zezadu to šlo těžko. Dráha byla dobrá, ale pak horší a horší. Poslední jízda vyšla. Aspoň jsem udržel druhé místo, z prvního jsem nešel dolů a aspoň šel na to druhé.“

Josef Franc v souboji s Hynkem Štichauerem (modrá)

„Prošli jsme si dráhu a vypadala,“ vrátil se Josef Franc až na samý začátek závodního podvečera. „Vypadala, že to bude jedna z nejlepších drah, co jsem ve Slaným zažil. Bylo to ale náročný, fyzicky i kvůli tomu počasí. Jel jsem na provizorních motorech, dařilo se, bylo to dobrý. Dvakrát jsem na Vencu odstartoval. Poprvý to bylo závodní, podruhý moje chyba, zvolil jsem špatnou stopu.“

Matěj Kůs odolává tlaku Jakuba Jamroga

„Dneska musím říct, že závody byly náročný po těch anglickejch‘,“ povzdechl si Matěj Kůs. „Pepa výborný, já odjel standard, ne propadák. Startoval jsem, jel jsem dobře, ale chyběla mi rychlost. Bolí mě ruka a noha a hnul jsem si s páteří.“

Ondřej Smetana nebyl spokojen

„Nic moc, byli jsme třetí,“ bručel Ondřej Smetana. „To je pro nás neúspěch! I z mojí strany jsou čtyři body málo, měl jsem mít aspoň šest, i když jsem dvakrát stál. Nedá se nic dělat. V Pardubicích s tím něco udělám. Teda jestli pojedu…“

David Pacalaj (bílá) v souboji s Hynkem Štichauerem (modrá) a Petrem Chlupáčem (žlutá)

„Celkem dobře,“ reagoval David Pacalaj na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak se mu dnes jelo. „Škoda defektu, mohly být body, ale v Pardubicích uvidíme. Hodně toho vyzkoušíme.“

Zdeněk Simota právě v rozjížďce s číslem dvacet přiváží Slanému vítězství
1. AK 3ton Slaný 41
Eduard Krčmář 3 3 2 3 U 11
Filip Hájek, Praha 0 0 1 1 1 3
Jakub Jamrog, PL 3 3 2 3 3 14
Zdeněk Simota 2 3 2 3 3 13
bez náhradníka
2. AMK ZP Pardubice 40
Tomasz Jedrzejak, PL 3 2 3 2 3 13
Josef Novák – – – – DNR
Hynek Štichauer 1 2 1 2 2 8
Patrik Mikel 2 1 1 1 2 7
Václav Milík 2 1 3 3 3 12
3. AK Markéta Praha 34
Zdeněk Holub 0 – – 1 1
Ondřej Smetana 1 2 – – 1 4
Petr Chlupáč 3 1 1 0 1 6
Matěj Kůs 2 2 2 2 2 10
Josef Franc 3 3 3 2 2 13
4. SC Žarnovica 6
Jakub Valkovič 1 0 0 0 0 1
Ján Mihálik 0 – 0 0 0
David Pacalaj 1 E – 2* 0 3
Michal Tomka 0 1 F – F 1
Milen Manev, BG (SMF) 0 ex 0 1 1

Poznámka: žluté karty – Eduard Krčmář v osmé, Jakub Jamrog v třinácté a Zdeněk Holub v šestnácté jízdě; Milen Manev nebyl připuštěn ke startu v rozjížďce s číslem jedenáct, protože manažer jeho výměnu za Davida Pacalaje nenahlásil

Kolize Matěje Kůse (žlutá) a Eduarda Krčmáře (červená)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 0-4-0-0 134 12
2. Praha 2-0-2-0 126 12
3. Slaný 2-0-2-0 125 12
4. Žarnovica 0-0-0-4 56 4
Jakub Jamrog (červená) útočí na Hynka Štichauera (modrá)

Ukázkové jízdy 125 ccm na malé dráze v nezávodním režimu:

Bruno Belan, Vojtěch Zamazal, Karel Průša a Tony Katra
Slánský potět na nástupu: Vojtěch Zamazal, Bruno Belan, Tony Katra a Karel Průša

Foto: Pavel Fišer, Karel Herman a Kiril Ianatchkov

Václav Milík (modrá) v duelu s Josefem Francem (žlutá)

 

Dnešní extraligový večer může tři vedoucí celky rozdělit stejně jako smotat dohromady

Slaný – 20. června
Letos v extralize prozatím prožíváme, co předchozí tři ročníky vyšší soutěže po renesanci čtyřutkání nepřinesly. O titul totiž regulérně bojují tři týmy. Po třech kolech se Praha, Pardubice a Slaný rozložily v průběžné tabulce s jednobodovými odstupy. Již dnes okolo dvacáté hodiny večerní bude všechno jinak, protože první extraligová půle se uzavře na ovále středočeského královského města. Poměrně vyrovnané sestavy dávají prostor pro mnoho alternativ, protože vedoucí trojice se může od sebe oddělit stejně dobře jako se ve svém pořadí srovnat.


Tipujte:

Kdo vyhraje extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Slaný: opět čtyřka bez náhradníka

Eduard Krčmář nebyl zastáncem předčasného ukončení extraligového závodu v Kopřivnici

Pokud někdo litoval nešťastného průběhu kopřivnického závodu předminulou sobotu, byl to pochopitelně Slaný. Copak necitlivá diskvalifikace Zdeňka Simoty, ta už přebolela, stejně jako sankce pro závodníka, který přišel Lence Felix sdělit svůj názor na její působení na věžích českých stadiónu. Konec konců pro svou pravdu trpěl už Jan Hus a mnohem citelněji než stokorunovou pokutou. Faktem je, že Milan Mach neměl na severomoravském obru ve svém družstvu pátou kolonu předních závodníků, jež ve své podstatě stála za hozením ručníku do ringu po dvanácti rozjížďkách.

„Kopřivnice mohla dopadnout úplně jinak,“ uvědomuje si Milan Mach potenciál, jímž by mohl z neuskutečněných osmi rozjížděk ve svůj prospěch vytěžit. „Simoťák s Edou chtěli vyloženě jet. A tak bychom si přáli to přelomit dneska. Ale všichni jsou silný a všichni chtěj‘ vyhrát!“

Z trojice prvních celků by se však čtyři tabulkové body hodily nejvíce domácím, proto se na první pohled může zdát riskem, když Milan Mach opět sází na Eduarda Krčmáře, Filipa Hájka, Jakuba Jamroga a Zdeňka Simotu v základní sestavě bez náhradníka. Přitom důvody absence Martina Málka v Žarnovici a v Kopřivnici byla pochopitelná, ale dnes se u vědomí hodnoty sázky v banku jeví vyloženě jako nelogická.

Jakub Jamrog pevně patří do slánské sestavy

„Vyhovuje mi to jet ve čtyřech,“ obhajuje Milan Mach koncepci své týmotvorby. „Jakub Jamrog se tak dostane do závodu hned od začátku a nemám v sestavě napsanýho nikoho, kdo se ani nesveze. Je to riziko a není. Když se něco stane, je to špatný stejně.“

A jaké tedy bude obsazení stupňů vítězů? „Nevím,“ odtuší Milan Mach. „Praha nebo Pardubice budou asi za námi (smích). Ideální by bylo, aby byla Žarnovica druhá za námi. To by se nám líbilo. Ale to je science fiction.“

Sestava na dnešní večer: 1 Eduard Krčmář, 2 Filip Hájek (Praha) (junior AČR/SMF), 4 Zdeněk Simota, 17 neobsazeno

 

 

Pardubice: beze změny v sestavě, strategii i prognózách

Tomasz Jedrzejak neprohrál v Kopřivnici ani jednu rozjížďku

Pakliže hodnotíme čtvrtou sezónu obnovených extraligových čtyřek, nemůžeme nevypíchnout ještě jeden nevídaný fakt. Ještě nikdy se totiž nestalo, že by Pardubice již tři závody za sebou nevyhrály. V letošní soutěži byly třikrát druhé. A tak je devět tabulkových bodů dnes staví do role výživného masa uprostřed hamburgeru, jehož vršek a spodek tvoří pražští leadeři a třetí Slaňáci.

„Jedeme jako v Kopřivnici, nic neměníme,“ představuje Lubomír Vozár svůj tým, který dnes ve Slaném patnáct minut před osmnáctou hodinou přivede na slavnostní nástup. Tím pádem se pochopitelně nemění ani strategie. Kapitán Václav Milík je na náhradnické osmnáctce, Patrik Mikel nominovaný jako povinný junior, což Josefu Novákovi nedává velké vyhlídky dostat se do akce, zatímco zbytek sestavy tvoří Hynek Štichauer a Tomasz Jedrzejak.

Václav Milík jel včera švédskou Elitserien

„Patryk Dudek byl včera ve Švédsku,“ pokračuje pardubický kouč. „Vlastně i Václav Milík. I proto máme Tomasze Jedrzejaka, kdyby byl problém, ať mám jednoho silného.“

Naposledy mávali Pardubičané diváckým ochozům z nejvyššího stupínku pódia loni v září ve Svítkově a to ještě vlastně pomyslně, protože se vzhledem k předčasnému konci závodu tehdy vyhlašovalo v depu. „Vyhraje nejlepší,“ zachovává Lubomír Vozár tradiční pardubický postoj také v ohledu předzávodních prognóz. „Letos je to opravdu vyrovnané. A je opravdu škoda, že se tam nemíchá také Žarnovica, ani dnes asi nebude ostatním brát body. Doufám, že Maťo Vaculík bude aspoň v srpnu v Žarnovici.“

Sestava na dnešní večer: 5 Tomasz Jedrzejak (PL), 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior AČR/SMF), 18 Václav Milík

 

 

Žarnovica: slovenští junioři a Bulhar se slovenskou licencí

Milen Manev dnes nasoupí za Žarnovicu v extralize podruhé

Na žarnovickém dvouletém účinkování v české extralize lze najít jednu špatnou věc. A sice menší účast Martina Vaculíka. Slovenské eso by pochopitelně bylo ozdobou celé soutěže, která přece jen při vší úctě nehýří hvězdnými zahraničními jmény jako v minulosti. A jeho pravidelná účast by pochopitelně účinným katalyzátorem pódiových aspirací týmu ze slovenského Tekova.

„Maťo má nějaké povinnosti,“ vysvětluje Ján Daniel dnešní nepřítomnost hvězdného muže své soupisky, který se v neděli v polské extralize vrátil k závodění po rekonvalescenci své zraněného nohy. „Možná za nás nastoupí někdy v budoucnu. A proto dnes bude cizinec.“

Milan Manev je pochopitelně cizincem vzhledem ke svému bulharskému pasu, ovšem slovenská licence jej v duchu extraligových reglementů staví na roveň slovenských a pochopitelně českých závodníků. Že Patrik Búri, který zazářil v dubnu v Praze, je stále zraněný, není rozhodně žádnou novinkou. Záměr slovenského klubu postavit Andreje Kobrina do role motivační hrozby, aby si mladící nemysleli, že mají své extraligové jisté, byl podobně účinný jako výhrůžky Mikulášem s čerty dospívajícím puberťákům. A tak se Jakub Valkovič, Ján Mihálik, David Pacalaj a Michal Tomka postarali o primát suverénně nejmladší základní čtyřky.

Jakub Valkovič je dnes žarnovickým juniorem

„Jsem pro to, aby jezdili naši, ať si zvykají,“ nepřekvapí stanovisko žarnovického kouče. „Víc jich nemám, proto musí jet cizinec. Milen Manev bude náhradník, juniora pojede Jakub Valkovič. Mám ho případně, kým nahrazovat, počítám s traťovou rezervou. A víš, že jsem se už i žolíka dávat naučil (smích).“

Sestava na dnešní večer: 9 Jakub Valkovič (junior AČR/SMF), 10 Ján Mihálik, 11 David Pacalaj, 12 Michal Tomka, 19 Milen Manev (BG – SMF)

 

 

Praha: na cizince ještě nenastal čas

Josef Franc byl nominován na post náhradníka

Do formule náramně povedené soutěže Pražanům nezapadá pouze třetí místo v Žarnovici. Oba své domácí závody, jak na Markétě, tak v Kopřivnici vyhráli. A díky tomu se hřejí na samé špici aktuální tabulky náskokem bodu na Pardubice a dvou na Slaný. Své postavení budou obhajovat v poněkud jinak postavené sestavě s jedním juniorem.

„Pepa je náhradník,“ říká Tomáš Topinka, aby objasnil odklon od své proklamované filozofie dvou juniorů v týmu. „Honza Kvěch musí dohánět školu, má tam trošičku nějakej‘ průser.“

Na pozici povinného juniora je proto Petr Chlupáč. Zpochybnit nominaci Josefa France či Matěje Kůse by dokázal pouze absolutní šílenec. O dvou posledních místech v sestavě se pražský kouč rozhodoval mezi trojicí kandidátů. Nakonec s nabídkou dnešního startu oslovil Zdeňka Holuba a Ondřeje Smetanu, zatímco Michal Škurla zůstal s prázdnýma rukama.

Matěje Kůse předchází zprávy o dobré formě

„Z těch tří jede nejlíp Ondra,“ uvažuje Tomáš Topinka a dodává, že svou roli při jeho volbě sehrála i pravidla. „Přemejšlel jsem, že když nechám stát Škurlíka, můžou si ho půjčit jiný kluby. U Zdendy to nejde, protože tři nejlepší závodníci klubu podle average nemůžou hostovat jinde.“

Pražské postavení v extralize by mohlo být razantně posíleno za pomoci angažmá zahraniční posily, ale Praha má zatím na soupisce pouze Sebastiana Ulamka, jenž se při Memoriálu Antonína Vildeho příliš nevytáhl… „Na cizince není zatím ještě čas, je to v pohodě, chci, aby jezdili naši kluci,“ vytuší Tomáš Topinka otázku a vzápětí se s podobnou elegancí vyhne tipování. „Přijeď a uvidíš, že vyhraje ten nejlepší.“

Sestava na dnešní večer: 13 Zdeněk Holub, 14 Ondřej Smetana, 15 Petr Chlupáč (junior AČR/SMF), 16 Matěj Kůs, 20 Josef Franc

 

Foto: Karel Herman