Dánové stopli Slovince

Teterow – 2. června
Vítězem prvého race-off nové formul světového šampionátu družstev race-off se stali Rusové. Postoupili do wroclawského finále spolu s Němci a Dány. Ti ovšem museli svou účast v klíčovém klání obhájit v nadstavbové části. V ni vyřadili Slovince, jimž v soutěži patří primát prvního nasazení juniorského náhradníka, a kteří předtím vystavili konečnou stopku Američanům.

1. Rusko 25
Artjom Laguta 3 1 3 3 3 3 16
Emil Sajfutdinov 0 3 1 1 2 2 9
Gleb Čugunov DNR
2. Německo 20
Kai Huckenbeck 3 2 0 3 3 F 11
Martin Smolinski 1 3 2 1 1 1 9
Michal Härtel DNR
3. Dánsko 18 3
Michael Jepsen Jensen 1 3 3 1 0 2 10 1
Kenneth Bjerre 2 1 1 2 1 8 2
Frederik Jakobsen DNR
4. Slovinsko 17 3 3
Matej Žagar 2 1 3 3 2 3 14 2 3
Matic Ivačič 1 – 0 – 1 – 2
Nick Škorja – 0 – 0 – 1 1
5. USA 17 3
Greg Hancock 3 3 2 3 2 3 16 3
Gino Manzares 1 0 0 0 0 X 1
6. Ukrajina 15
Andrej Karpov 0 X 2 2 3 X 7
Aleksander Loktajev 2 2 1 0 0 3 8
7. Lotyšsko 14
Andrzej Lebeděvs 0 2 2 0 2 2 8
Kjastas Puodžuks 2 0 1 2 1 0 6
Oleg Michajlovs DNR

Světový postup má český trojlístek, český titul pouze Josef Franc

Mariánské Lázně – 2. června
Trojice českých reprezentantů našla v Mariánských Lázních bez větších problémů cestu do světového dlouhodrážního challenge. Vyřazen byl Michal Škurla, který se k longtracku vrátil vlastně po ročním vakuu. A také Michal Dudek, jenž plnil úlohu náhradníka. Jemu navíc sudí odepřel jednu možnost startovat, když v repete devatenácté jízdy nahrazoval Gaetana Stellu a Edwarda Kennetta. Ti měli prve v první zatáčce ošklivou kolizi, jíž Angličan odskákal frakturou ruky. Mnohem hůře dopadl předtím Alex Davies, jehož z Mariánských Lázní odvážel vrtulník. Josef Franc měl patálie technického charakteru, které nevyřešila ni výměna motocyklu, ani obměna klíčových komponentů, a tak skončil sedmý. Těsně za ním se umístil skvěle jedoucí Martin Málek, zatímco českou hvězdou se stal Hynek Štichauer. Pardubičan skončil na pódiu Berndem Dienerem a Jörgem Tebbem, jenž musel svého nestárnoucího krajana porazit v rozjezdu. Mistrovství republiky, které dnešní program na lázeňském kilometru uzavíralo, přineslo jiný scénář. Michal Škurla otestoval v semifinále stroj Josefa France, který vykazoval stejné potíže jako v závěru světového klání. Pražanův technický tým však před finále konečně zdroje patálií napravil, takže Josef Franc obhájil svůj titul stylem start – cíl. Hynek Štichauer litoval vysušeného místa na startovním roštu. Poté co páska letěla vzhůru, odjel čtvrtý. Ve druhém kole sice stačil udolat Jarno de Vriese, avšak stříbro mu vyfoukl létající Martin Málek.

Bernd Diener, Jörg Tebbe a Hynek Štichauer stojí na pódiu

Hynek Štichauer se stal prvním domácím vítězem

Hostem závodu byl také Václav Milík se svým otcem

Na obloze nad západočeskými lázněmi jako někdo rozlil konvičku s mlékem, tak souvislá byla vrstva mraků, pod níž se ještě proháněli roztroušení beránci. Nicméně šmolkově modré díry byly větší a větší. Sluníčko se dralo ven a obavy, že by se právě v Mariánských Lázních staly dešťové hrozby meteorologů, rychle ztratily na důležitosti.

V depu zíval unavený Pavel Málek. Po čtvrtečním karambolu jeho syna Martina při pouťáku v Altripu nejen řídil sám domů, ale až do půlnoci spravovali motocykl, který taranoval Michael Härtel. Pravačku Martina Málka zdobily modré tejpovací pásky. Následky nedávného pádu pociťoval rovněž Hynek Štichauer.

Turistický vláček přivezl závodníky na nástup

„Škoda, že jsem se v Altripu zase převrátil na startu, jinak bych byl ve finále,“ svěřoval se ve své garáži. Michal Dudek zase opodál s šibalským úsměvem líčil, že si myslel, že se jede pouze mistrovství republiky. Pozice náhradníka světové kvalifikace jen natolik zaskočila, až musel licenci vyřizovat na poslední chvíli. V tomto směru však neměl na Tommyho Thu.

Romano Hummel (červená) míří k úvodnímu vítězství před zraky Michala Škurly (zelená), Edwarda Kennetta (bílá) a Alessandro Milanese (žlutá)

Poměrně neznámý Nor s neobvyklým jménem si licenci nechal vystavit od Pavla Ondrašíka až přímo v mariánskolázeňském depu. Josef Franc zase zlehka vraštil čelo při vzpomínce, že v Altripu nevyhrál finále o sošku Zlatého Římana vinou vypadlého karburátoru. Michal Škurla, jenž se do závodu dostal po rezignaci Stephana Katta, si uvědomoval, že vzhledem ke svým loňským patáliím nejezdil na dlouhé dráze celou sezónu. Jaké to je, si měl připomenout již záhy po příchodu ze slavnostního nástupu.

Michal Škurla si uvědomuje dlouhou pauzu:

„Sedím na tom po dvou letech.“

Henry Ahlbom (zelená) letí do vedení před Alexe Daviese (žlutá) a Jerome Lespinasse (červená)

Z čtveřice našich závodníků šel totiž na start jako první. V rozjížďce s číslem jedna si zpočátku nevedl vůbec špatně.  Romano Hummel na čele zvyšoval svůj náskok před Eduardem Kennettem, jemuž už na protilehlé rovince nadělil nějakých dvacet metrů. Pražan byl třetí, ale tuto pozici mu na konci úvodního kola sebral Gabriel Dubernard. O poslední bod posléze Pražana připravil veterán Alessandro Milanese.

Jesse Mustonen se vzápětí neodlepil od startovního roštu a tak se druhým dnešním vítězem stal jeho krajan Henri Ahlbom. Třetí jízdu proměnil ve čtyřbodový zisk Andy Appleton. Martin Málek po ráně z Altripu viděl své působení skepticky, ale teď se na konci druhého okruhu jen mihnul okolo Paula Coopera.

Tony Katra (vpředu) a Karel Průša se chystají na exhibici stopětadvacítek na malém ovále

A pak se publikum už mohlo radovat z prvenství domácího závodníka. Hynek Štichauer v rozjížďce s číslem čtyři objel vedoucího Jörga Tebbe už v první zatáčce. Ani zdaleka však neměl čtyři body v kapse. Z úvodního výjezdu za ním totiž vyjel Josef Franc, který rychle eliminoval náskok vedoucího Pardubičana. Na cílové rovince zaútočil vlnou zleva doprava, ale neuspěl. Stejně ani ve třetím kole, v jehož druhé zatáčce byl hodně blízko předjetí Hynka Štichauera.

Paul Cooper (23) odráží Henry van der Steena

Seznam vítězů první série uzavřel Gaetan Stella. Odstartoval až na Andersem Mellgrenem, ale ještě v první zatáčce šel k zemi jeho krajan John Bernard a rozsvítila se červená světla. Při repete byl Švéd znovu vpředu, ale Francouz se okolo něho přehnal na konci protilehlé rovinky jako by ho potkal.

 

Technické potíže přibrzdily Josefa France

Andy Appleton zahájil závod na vítězné vlně

Po druhé sérii zůstal na hrotu aktuální klasifikace pouze Henri Ahlbom. Finský závodník vyhrál šestou jízdu, když v úvodním oblouku podjel Hynka Štichauera a záhy mu ujel o bratru patnáct metrů. Martin Málek uhlídal třetí místo před Michalem Škurlou, ačkoliv prskání z jeho motoru bylo slyšet až v ochozech.

Martin Málek komentuje své technické problémy v rozjížďce s číslem šest:

„Blbne to, nevím, jestli zapalování? Svíčku jsme vyměnili, dívali jsme se do karburátoru, ale je to asi tím zapalováním.“

John Bernard vyvázl z pácu v páté jízdě bez zranění

Hynek Štichauer byl prvním z mnoha, jejichž konto narostlo na sedm bodů. Dalším se stal Bernd Diener. Německý rutinér prve podlehl Henri Ahlbomovi, ovšem v rozjížďce s číslem devět vyhrál stylem start – cíl, čímž přestřihnul vítěznou šňůru Andy Appletona. Před startem rozjížďky s číslem deset k sobě Anders Mellgren volal k sobě mechaniky, aby se posléze sám rozběhnul do depa pro náhradní motocykl.

O pár sekund později se hnal dopředu přes Romana Hummela vnějškem úvodní zatáčky. Jenže vzadu upadl Alex Davies. A bylo zle, moc zle. Australan se ocitnul v péči zdravotníků, kteří promptně požádali o zásah leteckou záchrannou službu. Hasiči připravili prostor pro přistání vrtulníku na nedalekém parkovišti, kam zraněného závodníka převezli.

Hynek Štichauer má za sebou Martina Málka

Na obzoru se objevil vojenský Sokol. Protože je příliš těžký, aby dosedal na heliport karlovarské nemocnice, bylo jasné, že zranění Alexe Daviese jsou těžká, takže si s nimi přece jenom lépe poradí v Plzni. Fraktura klíční kosti byl nejmenší problém. Lékaři odoperovali jeho zlomenou levou nohu a bedlivě sledovali poranění hlavy.

Niklas Klinberg se dnes hodně trápil

Delší pauza byla pochopitelná. Opakovaná desátá jízda se stala kořistí Josefa France, který vypálil do čela současně s letem pásky. Romana Hummela si vedl za sebou jako na provázku, takže oba rozšířili řady sedmibodových borců. Jenže zrovna právě tito dva si měli v následující sérii vybrat díl smůly. Holanďan po špatném startu rozjížďky s číslem dvanáct zajel na trávník rovnou z druhé zatáčky.

Pražan ve třinácté jízdě vedl, ovšem na konci třetího kola jej vnější stranou druhého oblouku předčil Henry van der Steen. Bylo evidentní, že se jeho motor nepracuje optimálně, čehož na konci protilehlé rovinky posledního kola využil i Henri Ahlbom.

Jörg Tebbe zaváhal jen jednou v úvodu

Z českých závodníků si tak nejlepší pozici uchovával Hynek Štichauer. Ve dvanácté jízdě odpálil jako druhý před Gaetanem Stellou a Andy Appleton i Romano Hummel byli bezmocní. Michal Škurla vozil hubeňoučké bodové dávky. Martin Málek v patnácté jízdě útočil v první zatáčce, ale stihnul jen třetího Edwarda Kennetta, zatímco německý tandem Jörg Tebbe – Bernd Diener mu ujel.

 

Neposlušný motocykl si dal říct až na poslední chvíli

Josef Franc řešil technické patálie

Edward Kennett ve zmiňované rozjížďce s číslem patnáct nakonec neinkasoval ani poslední bod. V posledním kole se jeho motocykl pohyboval pouze díky fyzikálním zákonům o setrvačnosti. Alessandro Milanese již chtěl zůstat stát, ale Angličanovy problémy jej přinutily zůstat na ovál. Mechanici Edwarda Kennetta si nevšimli, že Ital jejich závodníka předjel. Z ochozu u depa jej povzbuzovali v tlačení stroje, jehož přetržený řetěz zvonil o dráhu. A nakonec byli překvapeni, když Miloslav Čmejla v jejich mateřštině ohlásil: „Kennett, zero.“

Michal Škurla na startu s Michalem Dudkem a Andy Appletonem

Smůla však Edwardu Kennettovi připravila ještě mnohem horší polízanici. V rozjížďce s číslem devatenáct se zapletl do ošklivé kolize s Gaetanem Stelou v první zatáčce. Kotrmelce odskákal zlomenou pravačkou, která mu byla během noci operována, aby si jej mohl jeho tým nazítří jeho tým vyzvednout a vrátit se s ním do Anglie. Francouz byl v bezvědomí, ovšem z ošklivého incidentu vyvázl jen notně potlučený.

Josef Franc (vlevo) v rozhovoru s Hynkem Štichauerem

K repete vyrazil také Michal Dudek, jenž už z pozice náhradníka zaskakoval za nešťastného Alexe Daviese. Ačkoliv ani Edward Kennett, ani Gaetan Stella nebyli diskvalifikováni, rozhodčí jej nechal vrátit nazpět do depa. Stylem start – cíl se prosadil Henri Ahlbom. Šlo o třetí triumf Fina, který doposud podlehl pouze přece jen slabšímu Henry van der Steenovi v rozjížďce s číslem třináct po odstoupení Josefa France.

Anders Mellgren odstupuje za zády Jesse Mustonena

Henri Ahlbom byl blízko vítězství v celém závodě. V úplně poslední jízdě dnes na něho odstartoval Max Dilger. Jenže Fin protáhnul nájezd do druhé zatáčky a od té chvíle říkalo vedení pane jemu. Dokud však nezůstal ve druhém okruhu stát s poruchou a vítězství nebral Andy Appleton, který v nájezdu do třetího kola také předčil Maxe Dilgera.

Jörg Tebbe útočí na Jerome Lespinasse

Finský smolař se nakonec na pódium ani nevešel. Nejvíce bodů měla německá dvojice. Jörg Tebbe kromě popisovaného úvodního zaváhání, kdy mu ujel Andy Appleton a druhé místo mu sebral Martin Málek, neprohrál. Bernd Diener ztratil jeden bod s ním v patnácté a druhý s Henri Ahlbomem ve druhé jízdě.  V rozjezdu o vítězství měl jasně navrch Jörg Tebbe.

Martin Málek (červená) objíždí Jesse Mustonena

Přitom nechybělo mnoho a o vítězství se rozjížděl také Hynek Štichauer. V rozjížďce s číslem dvacet vystřelil z roštu jako raketa, neomylně projel první zatáčkou a po dvojici druhých příček podruhé zvítězil.  V třiadvacáté jízdě Pardubičan vystřihnul další excelentní start, ale Henry van der Steen byl v úvodním výjezdu rychlejší. Hynku Štichauerovi nakonec stál na nejnižším stupínku pódia s jednobodovou ztrátou na oba Němce.

Skvělým závěrem ozdobil mítink také Martin Málek. Sedmnáctou jízdu vyhrál, když vedl od startu až do cíle, ve čtyřiadvacáté šel ve druhé zatáčce před Jesse Mustonena, jehož předtím v prvním oblouku objel Romano Hummel. Zato Josef Franc vraštil čelo.

Josef Franc kroutí hlavou nad svým motocyklem po jednadvacáté jízdě:

„Nevím, co to je. Spojka, karburátor, zapalování… Vždycky mě někdo předjede…“

Jörg Tebbe (červená) přijímá gratulace od Bernda Dienera

V rozjížďce s číslem sedmnáct vyjel v sedle druhého motocyklu. Zatímco Martin Málek uletěl, on v prvním oblouku stihnul Jeroma Lespinasse. Francouz, jemuž v další sérii sebrala závada vítězství v posledním kole, se však již na protilehlé rovince vrátil před Čecha. A ten byl rád, když v závěru uhájil dva body před Gabrielem Dubernardem.

V semifinále českého šampionátu osedlal Michal Škurla motocykl Josefa France

Josef Franc již mohl zapomenout na své přání zamávat divákům ze stupňů vítězů s pohárem s jedničkou. Nicméně vzhledem ke svým výkonům z úvodu nemohlo být ani pochyb, že by se nevešel mezi dvanáct postupujících. Nadto v třiadvacáté jízdě skončil druhý za Berndem Dienerem, jehož ve druhé zatáčce sice nepodjel, ale proháněl až k metě. Pro české závodníky ale mítink pokračoval naším šampionátem.

Kvůli problémům s motorem jel Sjoerd Rozenberg dnes jenom jednu, jedinou rozjížďku

Sotva uběhla půlhodinová lhůta, kdy musely být stroje v parc fermé, dorazil za Josefem Francem Michal Škurla. Poprosil, zdali by nemohl na semifinále osedlat motocykl svého staršího klubového kolegy. Josef Franc neměl důvod nevyhovět. Jednak byl nasazen rovnou do finále, jednak se mu hodilo, aby někdo otestoval, zda jsou provedené změny správné.

Jarno de Vries se kvalifikoval do finále šampionátu republiky

Smolařem semifinále se stal Michal Dudek. „Na startu jsem zkoušel spojku, udělal si kolej, všechno v pohodě, ale asi jsem si vykop‘ kvalt…,“ vysvětloval, proč ve chvíli letu pásky k nebi stál. Vedení se ujal Michal Škurla. Jenže motor vypůjčeného stroje prskal jako starý vzteklý kocour a on se v závěrečném kole stal obětí Jarno de Vriese.

Josef Franc obhájil svůj loňský titul

Třetím postupujícím se nečekaně stal Sören Vedsted. „Motor vadnul a vadnul,“ vysvětloval Sjoerd Rozenberg, proč ho nakonec předjel i Michal Dudek dohánějící úvodní ztrátu celého půlkola. A tak se u nás dobře známý Nizozemec za celé dlouhé odpoledne představil v jediné závodní jízdě.

Martin Málek – na snímku s manželkou Gabrielou – stále stoupá v konečném pořadí šampionátu republiky

V garáži u Josefa France nebylo daleko k panice. Nakonec se rozhodli namontovat karburátor, s nímž český šampión letos ještě nestartoval. Jako mávnutím kouzelného proutku nastala obrovská změna k lepšímu. Pražan zvládl start a než vedl stroj do druhého obloku, měl obrovský náskok před druhým Martinem Málkem.

Finálový los nebyl k Hynku Štichauerovi vůbec milosrdný

Hynek Štichauer v onen moment proklínal, že si vylosoval nejvnitřnější pozici na startovním roštu. A to ještě nemohl tušit, že bude muset nadávat zlým jazykům, kteří tvrdili, že si ji sám vybral. Nicméně se blížil k Jarno de Vriesovi, aby jej nakonec ve druhém kole sundal v první zatáčce z nejnižšího stupně pódia. Další Pardubičanův progres by však v dané situaci musel jít na vrub porušení fyzikálních zákonů.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer na cestě na stupně vítězů

„Super, překvapil jsem i sám sebe,“ radoval se Hynek Štichauer. „Z Altripu jsem ještě potlučenej‘. Motorky fungovaly a vydržel jsem fyzicky. Finále mistrovství republiky se losovalo, měl jsem smůlu a vytáh‘ jsem si kravskou jedničku. Blbě jsem si stoupnul. Pepa konečně opravil motorku a naměřil nám. Ale mám pohár z prvních větších závodů na dlouhý, radost je.“

Josefa France přibrzdily technické problémy

„Den blbec,“ ohodnotil dnešek Josef Franc. „Zaplaťpánbůh, že nebylo zranění. Dráhu jsem ještě takovou nezažil. O tréninku to bylo perfektní. Od druhý jízdy jsem měl technický problémy až do konce a v součtu jsem přišel o čtyři body. Moh‘ jsem bojovat o placku. Nepovedlo se, ale kluci v depu odvedli špičkovou práci. Před mistrákem jsme se snažili motorku spravit. Přišel Michal Škurla, že na mý motorce pojede semifinále, že ji vyzkouší. Dělalo mu to to samý jako předtím mně, tak jsme dali karburátor, co jsme letos nejeli. Rychle jsme to zbouchali, byla to pořádná sázka do loterie! Spravili jsme si chuť, ale čtrnáct hodin v kombinéze na staďáku bylo náročných.“

Martin Málek splnil, co si předsevzal

„Dnes paráda, mise splněna,“ radoval se Martin Málek. „Jeden z hlavních cílů se zase vydařil. Ani nevíš, jak jsem rád, že jsem postoupil. Dalo nám to ale hodně zabrat. Po tom pádu v Altripu jsme měli včera hodně práce. Motorku jsme dodělali asi o půlnoci, takže jsme s taťkou spali asi jen čtyři hodiny. Nakonec jsem tady měl nachystané tři motorky díky Jornu Assenovi, ale nakonec jsem jel na své, té opravené, a myslím, že to nejelo vůbec špatně, i když jsem měl trochu problémy ve druhé a třetí jízdě se zapalováním. Jsem moc rád, že to tak dopadlo, děkuju za pomoc taťkovi, Rudymu, Roderikovi, Jornovi, Hance Fantové za super tejpy a hlavně do Divišova za pomoc při opravách. Prostě se to sešlo tak, jak mělo. Ještě doladit nejslabší stránku a to jsou starty a bude to snad ještě lepší. Mistrovství republiky a druhé místo. Asi mi to ještě nedošlo, ale má vzestupnou tendenci. Čtvrtý, čtvrtý, třetí, teď druhé místo… Už se těším na příští rok (smích).“

Michal Škurla absoloval opět klasický long track

„Šlo to dneska,“ odtušil Michal Škurla. „Ale chybělo trošku závodního štěstíčka a pár koníků. Nebylo to úplně ideální. Seděl jsem na dlouhodrážní motorce po dvou letech. Zlepšovalo se to, ale bylo znát, že na tom nemám najeto. V semifinále jsem chtěl zkusit Pepovu motorku, on potřeboval něco vyzkoušet. A já mu přišel na problém. Dráha byla rozbitá a ve finále mi nevyšel start. A oni jsou rychlejší, mají to najetý, jsou někde jinde.“

Michal Dudek měl pech v semifinále šampionátu republiky

„Svět dobrý,“ bilancoval Michal Dudek. „Mohlo to bejt‘ lepší, škoda jedný jízdy, co mě vyhodili od startu, ztratil jsem body. Měl mě nechat jet, ale rozhodčí rozhod‘. Škoda mistrovství republiky. Dohnat to už nešlo, ale taky jsem se na to moh‘ vysrat už po startu. Nikdo nemůže říct, že jsem se nesnažil.“

Cestu k postupu našel i Martin Málek
1. Jörg Tebbe, D 2 4 4 4 4 18+4
2. Bernd Diener, D 3 4 3 4 4 18+3
3. Hynek Štichauer, CZ 4 3 3 4 3 17
4. Andy Appleton, GB 4 3 2 3 4 16
5. Henri Ahlbom, FIN 4 4 3 4 E 15
6. Paul Cooper, GB 2 4 4 3 2 15
7. Josef Franc, CZ 3 4 2 2 3 14
8. Martin Málek, CZ 3 2 2 4 3 14
9. Romano Hummel, NL 4 3 R 2 4 13
10. Max Dilger, D 1 2 3 3 3 12
11. Henry van der Steen, NL 1 1 4 1 4 11
12. Jesse Mustonen, FIN E 3 4 2 2 11
13. Gaetan Stella, F 4 2 4 F/R – 10
14. Dave Meijerink, NL 0 1 2 3 3 9
15. Gabriel Dubernard, F 2 0 3 1 2 8
16. Alessandro Milanese, I 1 2 1 1 2 7
17. Edward Kennett, GB 3 3 0 F/R – 6
18. Anders Mellgren, S 3 2 1 R R 6
19. Jerome Lespinasse, F 1 R 1 3 E 5
20. Michal Dudek, CZ (res) 2 1 1 1 5
21. Michal Škurla, CZ 0 1 1 2 0 4
22. Tommy Thu, N 0 0 1 2 1 4
23. John Bernard, F X 1 0 0 2 3
24. Niklas Klingberg, S 2 1 R R R 3
25. Alex Davies, AUS 2 X – – – 2
26. Sören Vedsted, DK 1 0 0 0 1 2

Poznámka: Michal Dudek nebyl rozhodčím připuštěn na start opakované devatenácté jízdy, byť k ní po vyřazení Gaetana Stelly a Edwarda Kennetta mohl v duchu řádů nastoupit

 

Martin Málek, Josef Franc a Hynek Štichauer na stupních vítězů šampionátu republiky

Mistrovství republiky:

SF FIN
1. Josef Franc, Praha 1.
2. Martin Málek, Březolupy 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3.
4. Jarno de Vries, NL – Plzeň 1. 4.
5. Michal Škurla, Praha 2. 5.
6. Sören Vested, DK 3. 6.
7. Michal Dudek, Slaný 4.
8. Sjoerd Rozenberg, NL 5.
V šampionátu republiky fungoval motocykl Josefa France bez problémů

Ukázkové jízdy 125 ccm v nezávodním režimu na malé dráze:

Jaroslav Vaníček, Michal Baštecký, Vojtěch Zamazal, Tony Katra, Karel Průša

Jaroslav Vaníček v akci na malém ovále

Foto: Karel Herman

Hynek Štichauer na úvod porazil Josefa France

Zítra v Žarnovici startuje červen, měsíc české extraligy

Žarnovica – 2. června
Sotva se extraliga v půli dubna na pražské Markétě stačila rozběhnout, déšť zrušil její pokračování v Pardubicích. A tak se zítra odpoledne na Městském stadiónu v Žarnovici půjdeme podívat na druhé kolo vyšší české soutěže, které paradoxně v první verzi kalendáře bylo až čtvrté v pořadí. V roli leadera dorazí Pražané, nicméně na konečný účet je ještě brzy. Červen však dodá vodítko pro boj o zlato, protože po Žarnovici nás každý jeho další týden bude čekat jeden extraligový mítink. Pokud tedy český nároďák v úterý v Manchesteru nepostoupí do finále Speedway of Nations a Petr Moravec by v tom případě dle svých slov nesmírně rád hledal náhradní termín pro kopřivnický mítink.


Tipujte:

Klíčová otázka ještě jednou, kdo vyhraje žarnovickou extraligu?

View Results

Loading ... Loading ...

Žarnovica: ve jménu výuky mladých závodníků

Adrian Gala zítra náhradníkem nebude

Dle původního kalendáře se v Žarnovici mělo jet až příští neděli, kdy extraliga měla plynule pokračovat po sobotním závodě v Kopřivnici. Jenže termíny polské extraligy vedly organizátory k termínovému přesunu. Nicméně Martin Vaculík, jenž byl pochopitelně hlavním motivem tohoto kroku, je zraněný. A co je horší, na marodku se dostal rovněž Patrik Búri, který v Praze zajel nejlepší extraligový mítink své dosavadní kariéry.

„Postavil jsem, co mám,“ říká Ján Daniel, přičemž vzápětí odpovídá na poměrně drzou otázku, kde nechal nevýrazného Andreje Kobrina. „Náš klub vznikl kvůli našim jezdcům. Ať jezdí mladí. Je škoda Maťa i Paťa. Škoda, že jednou nemůžu kvůli Čechům postavit kompletní mančaft. Ale ono to stejně jednou dopadne a to pak budou všichni koukat!“

David Pacalaj nastoupí jako náhradník domácího družstva

Hlavní motiv soutěže, zda jet se dvěma juniory nebo jen jedním, je v případě Speedway Clubu zbytečné řešit. V jeho zítřejší sestavě jsou totiž rovnou čtyři, a sice Michal Tomka, Jakub Valkovič, Ján Mihálik a David Pacalaj. Ján Daniel se bude opírat také o osvědčeného Poláka Adriana Galu, nicméně na náhradníka nominoval Davida Pacalaje.

„Potřebuju náhradníka, aby byl k dispozici,“ vysvětluje. „David jede nejlíp a jako junior může střídat kohokoliv. Je ideální, když máš nejlepšího závodníka juniora. Zítra vyhraje ten nejlepší. My se na vítězství nebo nějaké extra mety netřeseme. Mně jde o to, ať se mladí učí jezdit.“

Sestava na zítřejší odpoledne: 1 Michal Tomka, 2 Jakub Valkovič (junior ACCR/SMF), 3 Adrian Gala (PL), 4 Ján Mihálik, 17 David Pacalaj

 

 

Praha: prohozené posty obou juniorů

Jan Kvěch byl nominován na pozici povinného juniora

V prvním závodě na domácí dráze nebyli Pražané papírovými favority, nicméně v dramatické koncovce dokázali přeskočit Pardubice a ujmout se vedení v průběžné tabulce. Na pardubické pokračování však strategie se dvěma juniory musela ustoupit do pozadí, ovšem zítra Tomáš Topinka přivede na nástup tým se dvěma borci mladšími jednadvaceti let. Oproti pražskému kolu však v základní sestavě bude Jan Kvěch, zatímco Filip Hájek oblékne vestu s osmnáctkou náhradníka.

„Do Pardubic nebylo možný dát dva juniory,“ připomíná Tomáš Topinka. „Honza Kvěch byl na Ukrajině a my bychom museli vzít zpátky Petra Chlupáče ze Slaného. Musím kluky vyrovnat, proto jsem je přehodil. A třeba zase Filip Hájek pojede žolíka (smích).“

Josef Franc má v těchto dnech hodně napilno

Pražský kouč má na mysli loňskou událost, kdy mu ve druhém žarnovickém závodě nezbylo než pro dvojnásobné body vyslat Filipa Hájka. Vedle obou juniorů budou zítra v jeho sestavě Josef Franc, Michal Škurla a Matěj Kůs. A to v praxi znamená, že Tomáš Topinka bude vyhlížet dodávky hned dvou borců, kteří budou dnes závodit v Mariánských Lázních. Proč tedy raději nesáhl po Ondřeji Smetanovi, jemuž se navíc na slovenské dráze poměrně daří?

„Protože Michal Škurla se mi líbil, jak jel v Praze první ligu, tak jsem ho tam dal,“ odpovídá Tomáš Topinka, od něhož se však tipu na výsledek nedočkáte. „Vyhraje ten nejlepší a víš, že nikdy neříkám, jak to dopadnu. Jdeme do toho jako na každej‘ závod, ať kluci jednou co nejlíp. A když každej‘ podá sto procent, je to to nejlepší, co můžeš chtít. Jak to dopadne, bude jiná věc.“

Sestava na zítřejší odpoledne: 5 Josef Franc, 6 Michal Škurla, 7 Matěj Kůs, 8 Jan Kvěch (junior ACCR/SMF), 18 Filip Hájek

 

 

Slaný: koučova série pokračuje

Zdeněk Simota zakotvil ve slánské extraligové sestavě

Poté, co se Milan Mach roku 2003 opět ujal vedení slánského týmu, nevynechal v roli kouče jediné extraligové utkání svého celku. Série, která nemá ve vyšší české lize v současné době obdoby, se však mohla přetrhnout minulý měsíc v Pardubicích. Středočeský manažer totiž cestoval po Novém Zélandě, ale jeho primát mu vydržel. Proti tomu, aby otěže vedení družstva převzal Antonín Vilde, se postavil déšť.

„Jsem rád, že mi ten primát od roku 2003 vydržel,“ usmívá se Milan Mach. „Chtělo by ho oslavit vítězstvím. To by ovšem někteří museli zůstat doma. Jako třeba Pardubice…“

Sestava Slaného zůstává již potřetí naprosto stejná. Absence vlastních juniorů, kterou řeší hostování pražského Petra Chlupáče, navíc určuje týmovou strategii. Kromě závodníka pražské Markéty se zítra se slánskou vestou představí Eduard Krčmář, Martin Málek, Zdeněk Simota a Polák Jakub Jamrog v roli náhradníka.

Eduard Krčmář je trumfovým esem v partii Milana Macha

„Není důvod měnit,“ konstatuje Milan Mach. „Mám jen strach, aby to v Žarnovici nedopadlo jako v Pardubicích. Včera po obědě jsem vezl kluka do hudebky a musel jsem ho přenášet přes řeku, která tekla na ulici po průtrži mračen. Koukal jsem na předpověď počasí a ty bouřky mají přejít v neděli na Slovensko.“

Sestava na zítřejší odpoledne: 9 Petr Chlupáč (junior ACCR/SMF), 10 Eduard Krčmář, 11 Martin Málek, 12 Zdeněk Simota, 19 Jakub Jamrog (PL)

 

 

Pardubice: závodník plánu B v záloze

Hynek Štichauer dorazí do Žarnovice z Mariánských Lázní

Při pražské ouvertuře Pardubice postrádaly Patrika Mikela, jenž si pochroumal ruku zkraje dubna během slovenského šampionátu. Nicméně březolupský odchovanec se do sestavy vrátil již na zrušený svítkovský podnik. Oproti němu Lubomír Vozár svou sestavu na zítřek nezměnil.

„Máme dva juniory, když je má Topas, tak já taky,“ žertuje pardubický kouč, jehož však pohled na včerejší hystericky plačící oblohu donutil zvážnět. „Musíme se modlit, aby v sobotu nepršelo v Mariánkách. Kdyby tam lilo, přeložili by to na neděli.“

Slaný má ve startovní listině mariánskolázeňského podniku Martina Málka, Praha Josefa France a Michala Škurlu a Pardubice Hynka Štichauera. „Já mám v záloze jezdce, kdyby Mariánky přeložili, mám,“ říká Lubomír Vozár. „Ale Praha by měla problém, protože nemůže udělat dvě změny.“

Patryk Dudek zvyšuje hodnotu pardubických akcií

Josef Novák bude zřejmě v pardubickém týmu zítra zřejmě jen pro formu, protože na postu náhradníka figuruje Václav Milík, a dalšími členy družstva budou Patryk Dudek, Patrik Mikel a Hynek Štichauer. „Nikdy favority nejsme,“ odmítá Lubomír Vozár spekulace, že by si na Tekov mohl přijet pro první vítězství letošní sezóny. „Každý závod je jiný, ale Pražákům máme co vracet. Slaný je taky silný, Martin Málek v Žarnovici umí, Eda taky, jak to potvrdil. Takže Slaný vyhraje, my možná budeme druzí (smích), ale klidně můžeme skončit i čtvrtí.“

Sestava na zítřejší odpoledne: 13 Josef Novák, 14 Patryk Dudek (PL), 15 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 16 Hynek Štichauer, 20 Václav Milík

 

Foto: Karel Herman