Filip Hájek se o víkendu proletí Evropou

Praha – 26. června
Když se mu předminulou sobotu ve Starých Pavlovicích naskytla cesta k postupu do finálové série juniorského mistrovství světa, šel jí naproti. V rozjezdu se ujal vedení, nicméně Nick Škorja si přece jen našel cestičku k poslednímu přímému místečku mezi světové finalisty. Prakticky od té chvíle plochodrážní kuloáry vibrovaly, že pražský junior dostane jednu z trojice divokých karet, což bylo oficiálně potvrzeno v sobotu. Filip Hájek se magazínu speedwayA-Z svěřil, že mu tato zpráva přinesla radost, byť se po pátku v Daugavpilsu musí narychlo přesunout do Maconu.

 

Rychlý přesun na trase Daugavpils – Frankfurt – Lyon – Macon

Filip Hájek nakonec z Liberce přece jen postoupil

„Hodnotím to dobře,“ kvituje Filip Hájek svou nominaci mezi patnáct nejlepších juniorů plochodrážního světa. „Je to pozitivní zpráva. Ale musím ladit dvě motorky do Daugavpilsu a dvě do Maconu.“

Juniorské mistrovství světa totiž startuje tento pátek v lotyšském Daugavpilsu, zatímco v sobotu čeká český nároďák do jednadvaceti let evropské finále ve francouzském Maconu. Filip Hájek coby neporažený muž letošní české juniorky pochopitelně nemůže v sestavě Milana Špinky scházet. Problém je více než dva tisíce kilometrů, které musí překonat prakticky přes noc.

Filip Hájek dostal divokou kartu

„Na extraligu v Pardubicích se pojedu jen podívat,“ přibližuje Filip Hájek svůj cestovní itinerář. „Pak hned vyrážíme do Daugavpilsu s tátou a Smetákem. Ten bude mechanik a chytrý ucho. Po závodech v Daugavpilsu vyrazíme do Vilniusu. Oni pojedou s motorkama zpátky domů a já v šest poletím do Frankfurtu a odtud do Lyonu, kde na mě bude čekat Milan Špinka. Topas mi mezitím poveze dvě další motorky do Maconu.“

 

Tři zastávky ke zlatu

Patrick Hansen po svém libereckém prvenství

„Budu se snažit co nejvíce,“ reaguje Filip Hájek na otázku, s jakými ambicemi vstoupí do finále juniorského světového šampionátu. Promotéři při jeho nominaci zohlednili, jak blízko byl k přímému postupu v libereckém rozjezdu. A bylo by pochopitelně nesmírně naivní popírat roli Pardubic, které závod seriálu pořádají již léta, přičemž úchvatná atmosféra Zlaté přilby mu dodá neopakovatelné aranžmá.

Podobné aspekty dle vyjádření  One Sport determinovaly i udělení ostatních dvou divokých karet. Filipu Hjelmlandovi chyběl ve Vetlandě k postupu jediný bod, zatímco Davis Kurmis je odchovancem Daugavpilsu. Jeho nominace přitom shodou okolností přišla ráno před plzeňským semifinále juniorské Evropy, kde se zranil stejně jako Gleb Čugunov, přímo postupující z Vetlandy, který si na Borech zlomil nohu.

Po sobotě v Daugavpilsu bude juniorské mistrovství světa pokračovat předposlední červencovou neděli v Leszně a vyvrcholí v říjnu během pardubického zlatého plochodrážního víkendu.

Účastníci finále juniorského mistrovství světa a způsob jejich kvalifikace:

Daniel Bewley, GB druhý ve Vetlandě
Robert Chmiel, PL čtvrtý v Rawiczi
Gleb Čugunov, RUS vítěz Vetlandy
Maksym Drabik, PL třetí v Liberci
Patrick Hansen, DK vítěz Liberce
Fredrik Jakobsen, DK čtvrtý ve Vetlandě
Daniel Kaczmarek, PL druhý v Liberci
Dominik Kubera, PL třetí ve Vetlandě
Robert Lambert, PL vítěz Rawicze
Andreas Lyager, DK třetí v Rawiczi
Nick Škorja, SLO čtvrtý v Rawiczi
Bartosz Smektala, PL druhý v Rawiczi
Filip Hájek, CZ divoká karta
Filip Hjelmland, S divoká karta
David Kurmis, LAT divoká karta

Foto: Karel Herman