Výrobci APD rokovali s funkcionáři FIM při pražské Speedway Grand Prix

Praha – 27. května
Technická komise FIM a členové CCP FIM se v rámci pražské Speedway Grand Prix sešli na Markétě, aby rokovali o APD čili Additional Protective Devices alias ochranných prostředcích pasivní ochrany zmírňujících následky pádů plochodrážníků. Na přetřes se dostaly zejména homologační procesy či možnost kontroly zařízení ze strany FIM.

 

„Domluvil jsem jim salónek, kde si probírali věci kolem budoucnosti,“ přibližuje Pavel Ondrašík svou roli na zasedání. „U samotných jednání jsem nebyl. Ale pak jsem jim na stadiónu ukázal naše nové mantinely a bavili jsme se o funkčnosti.“

Účastníci rokování

Foto: tiskový servis FIM

Ital uzavřel společnost plzeňských semifinalistů starého kontinentu

Plzeň – 4. června
Červen nabízí domácím plochodrážním fanouškům vpravdě lukulské hody. Prestižní extraliga se představí na stadiónech všech jejích účastníků vyjma pražské Markéty, která prodělává rekonstrukci. To ovšem nabídne prostor Kopřivnici ukázat svému publiku opět absolutní špičku, ovšem pakliže zítra český národní tým nepostoupí v Manchesteru do finále Speedway of Nations. Lákavé menu doplňují podniky ranku světového či evropského šampionátu. Patří k nim také semifinále evropského juniorského šampionátu, které uvidí plzeňské Bory přespříští sobotu.

 

Startovní listina byla takřka kompletní již v pátek vpodvečer. Zbýval jediný otazník, a sice u startovního čísla jedenáct, jež bylo vyhrazeno Italům. FIM Europe však zatlačil na jejich federaci FMI, takže dostál slibu, že dnes bude seznam startujících naprosto kompletní.

Startovní listina semifinále ME U21 – Plzeň, sobota 23.6.:

1 Dan Bewley, GB
2 Viktor Trofimov, PL
3 David Kurmis, LAT
4 Filip Hájek, CZ
5 Connor Mountain, GB
6 Gaetan Stella, F
7 Mike Jacopetti, D (AMF)
8 Arslan Fajzulin, RUS
9 Dominik Kubera, PL
10 Gleb Čugunov, RUS
11 Mattia Lenarduzzi, I
12 Patrik Mikel, CZ
13 Lukas Fienhage, D
14 Enzo Dubernard, F
15 Zach Wajknecht, GB
16 Rafal Karczmarz, PL
17 Pavel Čermák, CZ
18 František Klier, CZ
Plzeň čeká další prestižní podnik

Foto: Mirek Horáček

Slánská akademie vyplňuje víkendové termínové vakuum

Slaný – 4. června
Vzhledem k tomu, že AK Markéta Praha v termínu 9. června nakonec neuspořádá PRO-TEC Mini Cup, uskuteční se ve v sobotu Slaném tréninkový kemp na malé dráze Slaný Speedway Academy. Je to náhrada za neuskutečněný úvodní březnový kemp. Časový harmonogram je tradiční, sraz v devět, zahájení tréninku o hodinu později.

K pravidelným účastníkům slánských akademií patří i Vojtěch Zamazal, který v sobotu jezdil v Mariánských Lázních (na snímku) a včera se v Divišově poprvé postavil na pódium

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 265

Veškeré naše plochodrážní dění se v minulém týdnu konalo o víkendu. Pomineme-li nedělní pohár stopětadvacítek v Divišově, vše se soustředilo na dva od sebe nejvzdálenější stadióny. Kdo cestoval do Mariánských Lázní či do Kopřivnice, anebo dokonce stačil jak dlouhou, tak extraligu, rozhodně nelitoval. Nicméně ani zahraniční závody nezůstaly bez účasti našich závodníků. A tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z bude záhy ještě obsáhlejší. Ve středu totiž v Žarnovici poprvé od svého úrazu trénoval Martin Vaculík, který má v plánu se vypravit do Německa pro speciální ortézu.

 

Václav Milík uzavřel týden včera při žarnovické extralize

Procházku za našimi závodníky začínáme tradičně v úterý, kdy pokračovala švédská Elitserien svým čtvrtým kolem. Václav Milík opět nechyběl v sestavě své Indianerny Kumla. Pouze v rozjížďkách s čísly třináct a čtrnáct jej porazili Maciej Janowski, resp. Greg Hancock z hostující Dackarna Malilla. Skóroval tak třinácti body (3 3 3 2 2). Indiáni se tím pádem dočkali letošního prvního domácího triumfu v poměru 46:44 a v tabulce jsou pátí se stejným počtem tabulkových bodů jako třetí Malilla a čtvrtý Västervik. Vede Eskilstuna před Hallstavikem.

Josef Franc si z Altripu mohl odvážet ještě sošku Zlatého Římana

Britský čtvrtek měl na programu také utkání KO Cupu Championship Sheffiled vs. Redcar. V rozjížďce s číslem dvanáct se srazili Ben Barker a Jack Parkinson Blackburn ze sestavy Medvědů. Než je posádka sanitky stačila ošetřit, odbila desátá hodina a přes úřední večerku nemohl jet vlak. Duel skončil 44:28 a Matěj Kůs inkasoval pět bodů (3 0 2 0).

V Německu slavili ve čtvrtek Boží tělo a volný den v části jeho spolkových zemí přinesl volný den, který byl vyplněn také plochodrážním zápolením. Josef Franc vyhrál pouťák na trávě v Altripu (5 5 2 5 = 18), aby po závodech šel na pódium s Maxem Dilgerem (16) a Michaelem Härtelem (11). Ve zvláštní finálové jízdě o sošku Zlatého Římana však musel opustit vedoucí příčku, když mu vypadl karburátor.

Josef Nový, mechanik Zdeňka Simoty, si před závodem v Olchingu dopřál dva kousky bavorského pivka

O smůle devátého Martina Málka (4 2 F/R – ), jehož sestřelil Michael Härtel, již na stránkách magazínu speedwayA-Z byla řeč. Pech měl i Hynek Štichauer (E 3 3 F). Na úvod mu prasknul řemen, aby se ve své závěrečné jízdě převrátil na startu a skončil celkově jedenáctý.

German Open v Olchingu se stalo kořistí Roberta Lamberta (15), jemuž na stupních vítězů sekundovali ještě Martin Smolinski (13) a Bjarne Pedersen (13). Zdeněk Simota (0 1 1 1 1) byl čtrnáctý. Volno měli ve čtvrtek rovněž v Polsku a tak v Gorzowě uspořádali patnáctý Memoriál Edwarda Jancarze. Vyhrál jej Bartosz Zmarzlik, který ve finále změřil Patryka Dudka, Szymona Wozniaka a Krzystzofa Kasprzaka. Desátý Václav Milík (3 0 1 0 3) skončil těsně před branami semifinále.

Matěj Kůs se rozloučil s Redcarem

V pátek se konala odveta KO Cupu britského Championship, kde Redcar podruhé podlehl Sheffieldu, tentokrát 40:50, takže v součtu skóre 68:94 do dalšího kola nepostoupil. Matěj Kůs se rozloučil s Medvědy dvěma body s jedním bonusem (2 X 0 -). Včera promotér Kevin Keay oficiálně informoval o Pražanově uvolnění.

Nicméně jsme začali optimisticky zprávou o blížícím se comebacku Martina Vaculíka a na stejné vlně budeme končit. Matěj Kůs se magazínu speedwayA-Z včera v Žarnovici svěřil, že již dostal nabídky od čtyř dalších klubů, a že dokonce zvažuje možnost zatím závodit pouze na kontinentu.


Po uzávěrce:

Polské ligy měly včera kvůli Speedway of Nations volný den, nicméně v Bydhošti jej využili k pořádání odloženého závodu úvodního dubnového kola. Domácí Polonia podlehla favorizovanému Rzeszowu vysoko 29:51. Řady Bydhoště posílil také Ondřej Smetana, který skóroval třemi body (0 2 0 1 0).

Foto: Jakub Fencl a Zdeněk Simota, ilustrační Karel Herman

Jaroslav Vaníček uniká

Divišov – 3. června
Po sobotní ukázce v Mariánských Lázních se kolibříci objevili v neděli nad ránem v Divišově. Nejmenší z místních oválů hostil pátý díl pohárové série. Sešlo se osm závodníků, na poslední chvíli dorazil Adam Nejezchleba. Byl dodatečně dopsán do startovní listiny a stihnul s přehledem odtrénovat. Po zranění se vrátil Bruno Belan a svůj závodní debut prožil domácí Matouš Kameník. Všem dominoval Jaroslav Vaníček. Na Vojtěchem Šachlem vyhrál nejen v rozjížďce s číslem jedna, ale i ve finále a navýšil své průběžné vedení. Pech měl Jan Jeníček. Po dvou úvodních vítězstvích se v sedmé jízdě nechal nakopnout kolejí, což jej poslalo mimo trať. Příležitost kvalifikovat se do áčka popadl za pačesy Vojtěch Zamazal, který se posléze dočkal prvního pódia své kariéry.

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Zamazal stojí na stupních vítězů
C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 3 3 2 13
3. Vojtěch Zamazal, Slaný 3 2 2 2 1 10
4. Bruno Belan, Slaný 1 2 3 2 3 11
5. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 L 2 2 10
6. Štěpán Jurča, Březolupy 2 1 2 3 1 9
7. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 2 1 3 9
8. Matouš Kameník, Divišov E 1 1 1 2 5

Poznámka: závod se uskutečnil na nejmenší dráze

Všichni závodníci pěkně pohromadě

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 72
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 61
3. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 55
4. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 45
5. Adam Nejezchleba, Chabařovice 6 9 8 9 9 41
6. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 40
7. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
8. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 15
9. Daniel Klíma, Praha 12 12
10. Jakub Exler, Praha 10 0 10
11. Štěpán Jurča, Březolupy 9 9
12. Sarah Fischer, D 9 9
13. Eric Puffer, D 7 7
14. Matouš Kameník, Divišov 5 5
15. Matěj Frýza, Plzeň 5 5

Foto: Gabriela Vaníčková