Postup šel těsně kolem českého nároďáku

Manchester – 5. června
Druhé race-off v Manchesteru před pár minutami rozhodlo o poslední trojici účastníků wroclawského finále Speedway of Nations. K triumfu poměrně hladce zamířili Švédové, kteří ztratili nejprve jeden bod s Australany, aby nakonec prohráli 2:4 s Brity. Ti byli nakonec druzí, zatímco posledním postupujícím se stala Austrálie. Místo ve finále jen těsně uniklo českému nároďáku, jenž shodou okolností s družstvem z opačné strany zeměkoule dvakrát remízoval. O tom, že se nakonec na Olympijském stadiónu v metropoli Dolního Slezska neobjeví, rozhodl jeden jediný bod.

 

Australské vzestupy a pády

Tým Milana Špinky nemohl závod rozehrát lépe. V rozjížďce s číslem jedna zvítězil nad Finy 5:1, když Tero Aarnio najel do pásky. Že nešlo o automatický triumf, nakonec dosvědčila devatenáctá jízda. Tero Aarnio v ní odpálil jako střela a dovedl za sebou do cíle Maxe Fricka a Jasona Doyleho.

Australané měli v ten moment o bod více než český národní tým. Přitom nechybělo mnoho a bylo tomu přesně naopak. V rozjížďce s číslem čtyři triumfoval Václav Milík stylem start – cíl. Jason Doyle jezdil druhý, avšak Max Fricke musel odolávat tlaku Josefa France. V posledním okruhu udělala chybu, nicméně českého šampióna udržel za svými zády.

A právě onen bod se ukázal nakonec jako rozhodující faktor! Australská pouť pokračovala maximem 5:1 nad Italy, avšak v rozjížďce s číslem deset Jason Doyle rozdělil doposud neporažené Fredrika Lindgrena s Antoniem Lindbäckem.

Ve čtrnácté jízdě si ale na Protinožce vyšlápli Francouzi.  Dimitri Berge dokonce vedl, než podlehl Jasonu Doylemu. Ale David Bellego uhlídal Maxe Frickeho, který prve v duelu se Švédy upadl. Rozjížďka s číslem sedmnáct však zvedl hodnotu australských akcií. Jason Doyle pádil dopředu, zatímco Max Fricke odrážel Taie Woffindena s Robertem Lambertem.

Australské maximum 5:1 ovšem zdevalvovala remíza s Finy, o níž již byla také řeč. Přesto družstvo Marka Lemmona skončilo třetí za vítězným Švédskem a druhou Velkou Británií. Na rozdíl od nich, kteří se kvalifikovali do Wroclawi rovnou, je čekal vabank nadstavbové části.

 

České prokletí jednobodové ztráty

Češi rozhodně chtěli dostát svým postupovým ambicím. Po duelech s Finy a Australany měli v první třetině osm bodů. Švédové v té chvíli disponovali deseti, Britové devíti a Australané osmi. V rozjížďce s číslem osm však Robert Lambert, který rychle vystřídal Craiga Cooka, a Tai Woffinden již od startu odvedli Václava Milíka a Josefa France. Češi odpověděli pětibodovým maximem nad Italy v jedenácté jízdě, avšak o čtyři rozjížďky později nedostali od Švédů ani náznak šance.

S celkem galského kohouta v rozjížďce s číslem osmnáct naložili Václav Milík a Josef Franc bez milosti. Nicméně na Australany jim chyběl bod, takže je v nadstavbové baráži čekali nejprve znovu Francouzi. Václav Milík triumfoval stylem start – cíl, zatímco Josef Franc zdědil bod, když Dimitri Berge odstoupil kvůli poruše motocyklu.

Vzhledem ke skutečnosti, že v případě remízy v nadstavbových jízdách je druhé a třetí místo zvýhodněno oproti vítězství jednotlivce, rozhodlo Francouzovo vyřazení o českém progresu do třiadvacáté jízdy proti Australanům. Její vítěz již nebral nic menšího než postup do finále, a byť Češi byli již jednou nohou ve Wroclawi, druhou nohou do ní již došlápnout nestačili.

Václav Milík rozhodující duel s Australany vyhrál. Max Fricke a Jason Doyle si ale pohlídali Josefa France. Protože Australané měli o bod víc ze základní části, skončili třetí oni, i když s nimi Češi podruhé zajeli partii se smírným výsledkem. Že se plochá dráha na žádnou částici kdyby nejezdí, je otřepanou frází. Ale ve slaběji obsazeném race-off v Teterowě, dvacet bodů stačilo Němcům na přímý postup. A do finále se kvalifikovali i Dánové se svými osmnácti.

1. Švédsko 26
Fredrik Lindgren 3 2 3 2 3 2 15(2)
Antonio Lindbäck 2 3 1 3 2 0 11(2)
Joel Kling DNR
2. Velká Británie 23
Tai Woffinden 3 2 2 3 1 3 14(2)
Craig Cook 1 – – – – – 1
Robert Lambert – 3 3 1 0 1 8
3. Austrálie 21 3
Jason Doyle 2 3 2 3 3 1 14(1) 1(1)
Max Fricke 1 2 F 0 2 2 7(3) 2
Jaimon Lidsey DNR
4. Česká republika 20 4 3
Václav Milík 2 3 1 3 1 3 13(1) 3 3
Josef Franc 3 0 0 2 0 2 7(2) 1 0
Jan Kvěch DNR
5. Francie 14 2
David Bellego 2 1 2 1 1 3 10(1) 2
Dimitri Berge 0 E 1 2 0 1 4(1) E
6. Finsko 14
Timo Lahti T 1 3 0 3 0 7
Tero Aarnio 1 0 0 1 2 3 7(1)
7. Itálie 8
Nicolas Covatti 1 E 0 2 1 2 6
Michele Castagna 0 1 1 0 0 0 2
Manchester dnes doplnil startovní listinu finále Speedway of Nations

Foto: Terry Barlow

Roman Doleček bude na startovním roštu hodně zaneprázdněn

Liberec – 5. června
Funkce startmaršála není jednoduchá. Liberecký Roman Doleček dostane pro semifinále mistrovství světa juniorů vydatné pomocnice. Během jízd nebude vědět, kam s očima. Vedle vnadných děvčat jej budou lákat i zajímavá jména ve startovní listině, jejíž podoba dnes dospěla ke své finální verzi. A pakliže se diváci ve městě pod Ještědem nemohou dočkat příští soboty, mohou jít mlsat do Nisy.

Tento tým bude příští sobotu pomáhat na startu Romanu Dolečkovi

Startovní listina semifinále MS U21 – Liberec, sobota 16.6.:

1 Mike Jacopetti, D (AMF)
2 Patrik Mikel, CZ
3 Sandro Wasserman, D
4 Gaetan Stella, F
5 David Pacalaj, SK
6 Emil Millberg, S
7 Mattia Lenarduzzi, I
8 Maksim Drabik, PL
9 Niklas Säyriö, FIN
10 Zach Wajtknecht, GB
11 Patrick Hansen, DK
12 Lucas Alejandro Torresi, RA
13 Filip Hájek, CZ
14 Daniel Kaczmarek, PL
15 Nick Škorja, SLO
16 Steven Labouyrie, F
17 Pavel Čermák, CZ
18 František Klier, CZ
V obchodním centru Nisa jsou vystaveny závodní motocykly

Foto: GRS Liberec

Členové českého nároďáku by raději dali kopřivnickou extraligu na náhradní termín

Manchester – 5. června
Skončila žarnovická extraliga a jak je to zde obvyklé vyklízené boxy a pod depem stojící dodávky zaplavili diváci s prosbami o autogramové kartičky a selfíčka. Domácí nemuseli spěchat, ostatní čekala delší cesta. Před trojicí Václav Milík, Josef Franc a Jan Kvěch však stálo dva tisíce kilometrů do Manchesteru. Ještě než jejich vozy začaly polykat první z nich, unisono se svěřovali se svými ambicemi získat v dnešním druhém race-off postup do dvoudenního finále Speedway of Nations ve Wroclawi.


Tipujte:

Jednoduchá, leč klíčová otázka, postoupí český nároďák do finále Speedway of Nations?

View Results

Loading ... Loading ...

# 1 Václav Milík: zvědavost na novou dráhu

„Jedeme do Wroclawi!“ říkal rozhodně Václav Milík, přičemž svému tvrzení dodával pádné argumenty. „Pepa má fazónu. Já nejsem stoprocentně přesvědčivej‘ a svůj. Ale už jsem chytil zase zpátky svoje starty.“

National Speedway Stadium je pro českého kapitána novinkou. „V Manchesteru pojedu poprvý,“ svěřoval se Václav Milík. „Jezdil jsem tam na starý dráze, sám jsem zvědavej‘. Od kluků jsem slyšel, že je dráha dobrá, dýlkově jako Pardubice. Těším se na to!“

Václav Milík – na snímku z nedělní Žarnovice s Michalem Škurlou, Adrianem Galou a Eduardem Krčmářem – je rád za vychytané starty

 

# 2 Josef Franc: Wroclaw má přednost před Kopřivnicí

Josef Franc se v sobotu v Mariánských Lázních radoval z obhajoby českého titulu

„Kopřivnici bychom si přáli zrušit!“ zazněla z úst Josefa France rozhodná věta. Český šampión se přitom může v Kopřivnici cítit jako doma a to nejen kvůli faktu, že Markéta našla na severomoravském obru dočasný extraligový azyl během rekonstrukce svého vlastního stadiónu.

Po skončení kariéry Adriana Rymela se početná skupina jeho fanoušků přiklonila právě k českému šampiónovi. A ten věří, že jeho kopřivničtí příznivci pochopí, že v sobotu bude raději závodit ve druhém finále Speedway of Nations. A Kopřivnici si užít v náhradním termínu.

„Manchester bude pro mě premiéra,“ pokračoval Josef Franc. „Těším se tam. Je to vůbec poprvý, co se těším na anglickou dráhu!“

Josef Franc v akci

 

# 3 Jan Kvěch: obrovská zkušenost na prahu kariéry

Jan Kvěch je benjamínkem národního týmu

„Jsem rád, že jsem se do nároďáku vůbec dostal,“ uvědomoval si Jan Kvěch fakt, že v necelých sedmnácti letech se sem nedostal každý. A to navzdory pravidlu, že pokud manažeři nasadí třetího závodníka, musí být juniorského věku.

„Užiju si to,“ plánoval pražský junior v Žarnovici. Přitom si je dobře vědom, že jeho šance vyjet ve večerním závodě na ovál jsou přece jen omezeny. Vždyť v Teterowě vyslal číslo tři do akce jen Slovinec Franci Kalin a jeho Nick Škorja disponuje přece jen více zkušenostmi než Jan Kvěch.

Nicméně Pražan by se rád podíval do finále stejně jako jeho dva starší týmoví kolegové. „Kluci se musí snažit, ať postoupíme,“ nechal se slyšet. „Jet světový finále by bylo paráda!“

Jan Kvěch vyhrál v Žarnovici vyhrál první jízdu, ve které na Slovensku vůbec kdy startoval

Na cestě do finále:

Pražané na trajektu během včerejška: zleva Zdeněk Schneiderwind, Jan Kvěch, Jakub Fencl a Josef Franc

Včera večer česká výprava dorazila po čtyřiadvacetihodinové cestě do Manchesteru a ubytovala se v hotelu Diamond Lounge na Hyde Road. Úderem devatenácté hodiny začne jejich souboj s Finy, Brity, Francouzy, Švédy, Italy a Australany o tři postupová místa. Oproti původním nominacím z francouzské sestavy vypadl Gaetan Stella, který v sobotu upadl v Mariánských Lázních.

Václav Milík absolvoval stejnou trasu Mariánské Lázně – Žarnovica – Manchester jako Josef Franc – v západočeských lázních byl přítomen, protože už v pátek absolvoval besedu s Miloslavem Čmejlou, jenž ho pochopitelně ke svému mikrofonu vzal také v sobotu

Do finále, které se koná na Olympijském stadiónu ve Wroclawi v pátek a v sobotu, byli přímo nasazeni Poláci a v sobotu večer se sem z prvního race-off kvalifikovali Rusové, Němci a Dánové. O třech zbývajících místech se rozhodne dnes večer. Zároveň padne rozhodnutí o třetím extraligovém kole v Kopřivnici.

Pakliže se český národní tým do finále kvalifikuje, budou muset pořadatelé na severu Moravy hledat náhradní termín pro sobotní extraligu.


Foto: Josef Franc a Karel Herman